Zonky recenze – český P2P portál z pohledu investora

Zahraniční P2P portály využívám už přes 2 roky. České Zonky pro mě bylo dlouho neznámou. Respektive všude jsem o něm slyšel a hodně jsem o něm četl, ale chyběla mi vlastní zkušenost. Čekat ve frontě se mi nechtělo a najít zkušenějšího investora, který by zde na blogu popsal svou zkušenost nakonec bylo nad moje síly. Nedávno se na mě však usmálo štěstí a díky obrovské ochotě vedení Zonky se ke mě dostal VIP kód. Protože mě portál dlouhodobě zajímá, rozhodl jsem se vstoupit a podívat se na něj zblízka. V této recenzi na Zonky bych se rád podělil o své dojmy z užívání. (aktualizováno 25.1. 2018)

Zonky - základní informace
6.1 / 10 Hodnocení
Výhody
 • České prostředí, česká podpora. Rozsáhlá komunita na Facebooku.
 • Investice bez měnového rizika, vše probíhá v českých korunách.
 • Výrazně nižší RPSN pro dlužníky než u bank a nebankovních společností. Skrze příběh lze skutečně pomoci konkrétnímu člověku a podpořit konkrétní příběh.
 • Nově zavedený sekundární trh, kde lze bezproblémové participace prodat.
 • Garanci do jisté míry nahrazuje kvalitní rating úvěrů.
 • Mediální známost.
 • Investiční výhody v případě vlastnění většího portfolia. Slevy na poplatku.
 • Smysluplná a pochopitelná forma investování, kde lze začít i s malou částkou od 200 Kč a podíl postupně navyšovat.
 • Oficiální aplikace na telefon
Nevýhody
 • Průměrný výnos je od 3 do 8 % p.a. Bohužel ukrojen o velmi vysoké poplatky za investování. Zahraniční platformy nabízí vyšší výnos.
 • Úvěry nejsou zajištěné dalšími garancemi. Neprobíhá kontrola, jak s penězi dlužník nakládá a zda je využívá k uvedenému účelu.
 • Chybí interní Auto Invest – lze do jisté míry nahradit projekty jako Zotify, ale za další poplatek. Případně je tu mnohem více práce se správou portfolia.
 • V případě defaultu úvěru je poplatek Zonky 30 % z vymožené částky.

České Zonky proti zahraničním P2P portálům

Fintech a sdílená ekonomika mě už dlouho zajímá a proto jsem osobně vyzkoušel už přes desítku P2P platforem. V praxi se lze setkat se dvěma základními principy.

 • P2P portály jsou napojeny na nebankovní společnosti, které na tržiště poskytují objem půjček k investici. Mezi investorem a dlužníkem jsou tak dva mezičlánky – platforma a nebankovní společnost.
 • P2P portály hledají dlužníky i investory na přímo. Mezi investorem a dlužníkem je pouze jeden mezičlánek – platforma.

Ačkoliv se v obou případech jedná o formu P2P lendingu, tyto dva světy mají společného jen málo. Pokud si vezmeme například zahraniční portál Mintos (recenze), pak průměrný výnos na platformě je 12% ročně. Lze investovat do úvěrů např. pouze zdravých nebankovních společností, které se starají o vymáhání a jsou poskytovateli garance vykoupení v případě nesplácení. Celý tento model je pro investory levnější. Platí nulové poplatky, mají vyšší výnosy a garance. Vše zaplatí pochopitelně dlužník a když nahlédneme do seznamu nebankovních společností RPSN leze hodně vysoko. Což může být jedním z kritérií při zvažování morálních otázek investování.

Zonky logo, maskot
Logo a maskot Zonky

Druhý model, jehož zástupcem je Zonky je ještě o kus složitější i dražší. Je to P2P lending v pravém slova smyslu (předchozí lze chápat jako P2B – peer to business). Je to model, který by měl dávat smysl pro všechny účastníky, ale který je velmi složité vyvážit tak, aby obě strany byly spokojené a zároveň byl zajištěn dostatek investorů i dlužníků. Důsledkem jsou vyšší poplatky pro investory a nižší výnosy. Nicméně z pohledu smyslu investice – vaše peníze skutečně pomáhají dlužníkům obejít drahé banky.

Kdybych to měl shrnout tak takto. Na zahraničních P2P portálech je hlavním kritériem zisk všech stran na úkor dlužníka. Na Zonky je poselstvím zlevňování úvěrů, což z pohledu zisku nemusí dávat investorovi smysl. Aby to smysl dávalo je k tomu nutné připočíst i jistý sociální faktor – peníze mohou někomu konkrétnímu pomoci.

Komunita na Zonky

Zonky nedávno překonalo hranici 10 tisíc investorů a to není úplně málo. Popularita celého projektu je obrovská. Jen FB stránky Investor na Zonky mají téměř 5000 členů a jsou oproti zahraničním P2P portálům plné života. Když to vezmu do všech důsledků, Zonky rozesílá ručně psaná přání k narozeninám – což je na prostředí, kde by mělo jít všem stranám čistě o peníze věc vskutku nevídaná.

Registrovat se na Zonky

Zonky recenze – moje zkušenost

Na základě předchozích úvah jsem se rozhodl začít s částkou mnohem nižší, než ostatní investoři a poslal jsem do systému pouze 6000 Kč. Ekvivalent kolem 200 EUR jsem zasílal zprvu do všech P2P portálů, které jsem si chtěl nejdříve lépe osahat a v tomhle tedy Zonky není výjimkou.

Strategie na Zonky

Mé investici předcházelo čtení newsletteru, ve kterém byly zajímavé tabulky s default rate a delikvencí. Na Zonky je celkem 8 ratingů a já jsem se pro začátek rozhodl investovat do té horní poloviny (A**, A*, A++, A+). Je to proto, že chci podpořit někoho, kdo nemá problémy se splácením, mých peněz si bude vážit a vše v pořádku splatí. Default je pro investora poměrně dost drahý – 30% z vymožené částky za případné vymáhání.

Zonky default rate a risk cost
Užitečné tabulky s default rate a risk cost

Podle statistik téměř všichni lidé v horní polovině tabulky platí včas a dle možností i něco navíc. Na 1 úvěr jsem se rozhodl dát minimum – 200 Kč.

Zonky - úvěry po splatnosti
Užitečné tabulky – úvěry po splatnosti

Můj účet na Zonky

Peníze se mi připsaly 2 dny po odeslání. Mé portfolio vypadá po 3 měsících nějak takto:

Zonky - dashboard
Zonky – hlavní obrazovka a dashboard
Zonky - úroky, jistina
Rozpis úroků, jistiny a po splatnosti

Výnos je kolem 5% ročně, což je méně jak poloviční výnos toho, co mi generují ostatní portály. Na druhou, nedávno jsem se dozvěděl, že můj kamarád si na Zonky půjčoval na rozjezd svého podnikání s kávou. Každý týden shodou okolností jeho kavárnu rád navštěvuji. Líbí se mi myšlenka, že půjčuji lidem, kteří realizují své projekty doma či ve městě a nepůjčují si pouze na život.

Na druhou stranu není v silách Zonky toto kontrolovat a příběh tak může být do jisté míry zavádějící informací. Pokud byste rádi sledovali aktivnější investory, než jsem já. Doporučím P2Pforum.cz, kde je daleko více zkušenějších, kteří sdílí vývoj svého portfolia.

Jak Zonky vydělává peníze?

Celá platforma je v tomhle hodně transparentní. Až do nedávna byly poplatky na Zonky pro půjčující stranu 2% z vypůjčené částky a pro investory 1% z proinvestované částky. S příchodem sekundárního trhu (1.9. 2017) se poplatky pro investory hodně tvrdě změnily. Uvádím zde i původní poplatky, aby si mohl každý nový investor udělat představu.

Rating A** A* A++ A+ A B C D
Výnos 3,99% 4,99% 5,99% 8,49% 10,99% 13,49% 15,49% 19,99%
Risk cost 0,49% 0,59% 0,79% 1,69% 2,59% 3,59% 4,59% 7,10%
Původní poplatek 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1%
Nový poplatek (od 1.9. 2017) 0,2% 0,5% 1% 2,5% 3% 3,5% 4% 5%
Původní čistý výnos 2,5% 3,4% 4,2% 5,8% 7,4% 8,9% 9,9% 11,89%
Nový čistý výnos 3,3% 3,9% 4,2% 4,3% 5,4% 6,4%  6,9% 7,89%
Rozdíl +0,8% +0,5%  0% -1,5% -2%  -2,5% -3% -4%

Nové poplatky jsou samozřejmě pro mnoho investorů rozčarováním. Pro mě osobně byla celá situace důvodem, proč se ze Zonky stáhnout. Z hlediska vlastní strategie jsem vlastně zůstal na svém. Ale trochu mě vyděsil fakt, že někdo může být schopen prakticky ze dne na den udělat takto razantní změny v podmínkách. Selský rozum mi říká, že se budu cítit daleko bezpečněji, když peníze zainvestuji na akciový trh s průměrným ročním zhodnocením 8%, než do balíku s úvěry D.

První koncept tohoto článku jsem psal v průběhu června 2017 a myslím si, že už tehdy jsem Zonky odhadl správně. Není to primárně nástroj na generování pasivních příjmů. Je to nástroj na podporu lidí, kteří si chtějí půjčit levněji, než v bance. A když si přečtete úvěrové příběhy, mnozí zástupci ratingů C a D si půjčováním často sami spíše škodí. Kdežto naopak investice do A** a A* je oproti předchozímu stavu zvýhodněna.

Více o nových poplatcích v samostatném článku.

Zotify – notifikace a automatické investování

I přesto, že Zonky Auto Invest neplánuje, nebrání v práci externím robotům. Jedním z nejznámějších robotů je Zotify, který disponuje souhrnem statistik, notifikacemi a Auto Investem.

Zotify - statistiky
Statistika ze Zotify

Před změnou poplatků se na tržišti povalovalo velké množství úvěrů A**, A*, A++. Po pravdě, někdy býval problém je kompletně zafinancovat, protože nenabízely příliš lukrativní výnos. To se však změnou podmínek odbouralo.

V momentě, kdy se na tržišti objeví nová půjčka vám Zonky/Zotify zašle notifikaci. První zainvestují uživatelé, kteří se přihlásí a projdou captchou. Po prvních 120 vteřinách je captcha vypnuta a přichází na řadu roboti. Zotify má tu výhodu, že pokud uživatel stihl investovat ručně, Auto Invest se neuplatní. Není tedy třeba mít strach, že byste omylem investovali 2x do stejného úvěru.

Automatické investování na Zotify se nemusí z principu povést vždy. Minimální poplatek je 0,5% z očekávaného hrubého výnosu investice, procentuální výše poplatku pak ovlivňuje pořadí ve frontě a pravděpodobnost uskutečnění vkladu. Nicméně, šance jsou dle statistik slušné. Auto Invest na Zotify vychází z hlediska ceny k uspořenému času velmi zajímavě. Beru jej jako nutnost pro investora, který se ohlíží na svou návratnost a do nákladů započítává i svůj čas věnovaný správě portfolia. Více k výpočtu poplatků lze najít na Facebooku Zotify.

Výhody pro investory

V průběhu prosince mi poštou přišel leták se zvýhodněnou nabídkou pro investory. Zdá se, že Zonky si uvědomuje, že změna poplatků jakkoliv byla pro ně nutná, byla nakonec i velmi tvrdá. Z tohoto důvodu došlo pro aktivní investory k několika zvýhodněním.

Zonky - newsletter
Newsletter od Zonkyho
 • Navýšení maximální investice do jedné půjčky – Při investici do více jak 101 úvěrů je maximální výše jedné investice na hranici 10 tisíc korun. V případě, že investor disponuje více jak 200 úvěry v portfoliu, je hranice maximální investice posunuta až na 20 tisíc korun.
 • Sleva z poplatků – Čím více má investor na Zonky zainvestováno, tím více ušetří na poplatcích. Od 150 tisíc korun je sleva na poplatku 5%. V případě investice 1 milion a více je sleva na poplatku 20%.
 • Status Super investora – V případě pravidelného zasílání částky alespoň 1000 Kč a provedení 5 investic měsíčně. Získává investor status Super investora, ze kterého lze čerpat další výhody:
  • Slosování o měsíční kredit v celkové hodnotě 50 tisíc korun.
  • Prioritní komunikace pokud jde o testování a zkoušení novinek.
  • Tito investoři budou první přizváni na vzdělávací a volnočasové akce.

Tyto bonusy jsou samozřejmě příjemné. Já se jen osobně nemohu zbavit dojmu, že si je každý hradí sám ze svého. Nasadit poplatky až 5% a následně je o 1/5 snížit při investici minimální 1 milionu korun je přeci jen trochu malé bolestné.

Registrovat se na Zonky

Závěr

Dostávám se k tomu nejtěžšímu a to je závěrečná sumarizace.

Zonky - závěrečné hodnocení portálu
4
Výnos
7
Tržiště
6.5
Likvidita
5
Funkce, přehlednost
8
Riziko
Celkem 6.1 / 10
Uživatelé (22 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Výnos 4/10 - Výnos od 3–8 % ročně. Z výnosu bohužel ukrajují vysoké poplatky (0,2 – 5 % dle ratingu) + případný prodej na sekundárním trhu – 1,5% pro prodávajícího. V případě defaultu 30% poplatek z vymožené částky. Nicméně není se alespoň třeba obávat měnového rizika.
 • Nabídka úvěrů 7/10 - Tržiště je odpovídající vzhledem k počtu investorů a nově lze investovat do participací na sekundárním trhu.
 • Likvidita 6,5/10 - Na sekundárním trhu lze bezproblémové úvěry dle mých zkušeností poměrně rychle prodat. Bohužel, pokud se dlužník opozdí se splácením, stává se úvěr nelikvidním. Tyto úvěry totiž nelze na sekundární trh umístit (bohužel ani se slevou) a je nutné je držet až do konečného splacení.
 • Funkce, přehlednost 5/10 - Auto invest zajišťují externí nástroje. S rozhraním mám občas problémy (pomalejší načítání a odezva). Nicméně web je přehledný a lze s úspěchem investovat skrze mobilní telefon, design je responzivní. Bohužel mám pocit, že z hlediska funkcí se Zonky nevyvíjí odpovídajícím způsobem k rozsáhlé komunitě investorů.
 • Riziko 8/10 - Zonky je na trhu od června roku 2015. V současnosti jej spravuje Home Credit. Stabilita P2P portálu Zonky je tak do budoucna zajištěna. Rating úvěrů je kvalitní.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

V průběhu sbírání informací pro recenzi o Zonky jsem prostě a jednoduše zjistil, že srovnávat jej se zahraničními platformami je jako srovnávat jablka a hrušky. U zahraničních portálů vše zaplatí dlužník, u Zonky je to spíše investor. Nuže, na druhou stranu heslo Zonky je jasné:

“Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.”

Za sebe bych portál Zonky doporučil těm investorům, kterým nevadí nižší výnosy a vyšší riziko – za cenu toho, že mohou podpořit konkrétního člověka a jeho příběh. Ona sociální rovina je u Zonky hodně důležitá a u jiných portálů je prakticky nulová. Málokdo bere skutečný zřetel na to, co se děje na druhé straně barikády a fakt, že to může ovlivnit u sebe. Je to vůbec jeden z nejvíce opomíjených faktů P2P lendingu, ale to by bylo na další článek.

A jaký je váš názor na Zonky? Podělte se v komentářích.

Zonky recenze – český P2P portál z pohledu investora
4.3 (86%) 10 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

21 komentářů

  1. Díky, Martine. Já doufám, že zajímavější reporty ze Zonky ještě přijdou. Teprve se rozkoukávám :).

 1. Dříve jsem byl spokojený dnes už je to banka jako každá jiná asi změnou majitele a podmínek.

  1. Díky za komentář. Taky jsem byl spokojený, ale se změnou poplatků a zavedením sekundárního trhu jsem se stáhl. Projektu fandím, ale přijde mi, že stojí mnohem více na straně dlužníka, než investora.

 2. Děkuji za pěkný článek.
  Tento komentář píši v říjnu 2017. Bohužel začínám mít ten pocit, že společnost Zonky spychla a celý projekt se otáčí vzhůru nohama a jako investor bych se této společnosti začal obloukem vyhýbat.
  Jediné co této společnosti hraje v hod je neznalost jiných P2P portálu a svou reklamou nalákala investory, kteří hledají průhlednější zúročení svých peněz, proto pro všechny nové, kteří zvažují P2P investici běžte raději na Mintos.

  Důvod proč fakt ne:
  1. Na Zonky veškeré riziko nesete Vy a co víc, ještě v případě neplacení, kdy budete rádi jestli tato společnost něco vymůže, tak vám z toho ještě 30% vezme za svou námahu
  2. Od 1. 9. 2017 poplatky tak sprostě vysoké a na co, že jsou ty poplatky no přeci na to, aby prověřili klienta, že bude platit, no a když ho blbě prověří tak jim zaplatíte ještě jednou viz. za 1.
  3. poplatky z pohledu výnosu, nechápu, že tabulka, kterou tak vesele vystavují nikoho nezaráží, ale když se podívám na výnos mezi skupinou A++ a A+ tak vidím rozdíl 0,1% ve výnosu a při tom úrok je navýšen o 2,5%!!! těm co si půjčí
  4. příběhy, jako reklama dobré skutečnost zcela jiná, a dle posledních příběhů bych řekl, že úroveň prověřování silně klesá a tím i jistota vrácení peněz. Asi těžko mi někdo vysvětlí jak se na tržiště dostala žádost s názvem NECHCI PŮJČIT a popisem blfg

  Závěrem:
  Dle mého názoru se Zonky přesunuli do charitativní sféry, kdy Vy investujete, lidi si plní sny, Zonky bohatnou a Vy chudnete.

  Vzkaz Zonkam
  vraťte se zpět na kolej, to že jste zrušili pořadník Vám vrátí investory jen na chvíli než se jim otevřou oči, než nehorázným zdražením jste měli zavést u A* a A** garanci odkupu a ne chtít nehorázné peníze od investorů a služby pro ně žádné

  1. Děkuji Hugo za tvůj čas a rozsáhlý, podnětný komentář. Jak jsem psal, ono úplně nejde srovnávat Mintos a Zonky. Oba projekty fungují v úplně jiné rovině a jsou zaměřeny na jinou stranu barikády. Ale v zásadě s tímto pohledem souhlasím, bez onoho charitativního pohledu opravdu nemá smysl investovat.

 3. Přemýšlel jsem kam investovat peníze, které jsem ušetřil a na účtu pro ně nemám zhodnocení už ani to 1%.
  Přitom jsem si všiml těchto P2P platforem. Při výběru jsem prošel pár informací. Bankerat jsem zavrhl jako příliš “nebezpečný”, Benefi, který mi přišel jako celkem dobrý systém přestal fungovat pro nové půjčky, ostatní systémy půjčují pouze v EURech (po skončení umělých intervencí se nyní asi moc nevyplatí do ustálení kurzu, když za poslední rok šel o skoro 8% dolů (laický odhad – o 1,6 Kč/10 měsíců, nejsem ekonom))

  ZONKY je asi nejsrozumitelnější, ale bohužel s vysokými poplatky. Z tohoto článku vychází Zonky dost špatně, kde tedy investovat?
  Je nějaká alternativa, která by nebyla příliš riziková?

  1. Zdravím Romane a díky za komentář.

   O P2P platformách budeme vždy mluvit jako o rizikové investici. Nejsem finanční ani investiční poradce, proto ber mou radu prosím s odstupem a rezervou. Pokud je tvým cílem chránit úspory před inflací a úmyslem je především nepřijít o peníze, pak bych se poohlédl někde jinde. Docela určitě se pro tyto účely najdou specializovaná ETF, případně podílové fondy, pokud mají nízké poplatky, stavebko a podobné produkty. Obojí je nad rámec blogu a vyplatí se o této problematice předem něco načíst. Hlavně nic neuspěchat. Mrkni třeba na winpes.cz, kde je problematika okolo ETF docela hezky a srozumitelně zpracována i pro lajka. Dá se z toho dobře vyjít.

   1. Ještě mě napadá, že pokud se chceš držet alternativních investic a pokud možno českých korun, mohly by tě zaujmout InvestAukce. Není to tedy technicky P2P lending, ale krátkodobá investice do faktur ověřených společností. Pokud vím tak skrze portál prošlo přes miliardu korun, bez jediné ztráty. Výnosy jsou však nižší, uvádí 5%, ale bude to méně.

 4. Tak já, po mém komentáři, že bych do nich nikdy nešel,jsem se rozhodl, je zkusit jako poptávající klient. Schválně:-) Pravda jsem přeúvěrovaný, kupuju nemovitosti a pronajímám je. Ze srandy jsem si u nich zažádál o úvěr ve výši 500 tisíc. poslal jsem všechny dokumenty, výpisy a potřebné formality. 3 dny. Za 3 dny mi po skvělé komunikaci přišla nabídka 500 ticíc za 5,99% nebýt splátka přes 7000, kterou bych ani náhodou neutáhl, tak bych to bral na refinanc. Otázkou zůstává, zda bych to dotáhl až do konce, myslím, zda bych měl úspěch a “lidi by se na mě složili”. S hodnocením A++ si myslím že možná i jo. 🙂 tak jen tak na okraj 🙂 zkusím nižší částku,co to udělá. 🙂 protože v bance mám úvěr se sazbou 7.9% a když jsem je žádal o refinanc nabídli mi skvělou sazbu 9,9% no neber to :-))))

  1. Já mám ve svém okolí také hodně lidí, kteří o Zonky uvažují z druhé strany. Kamarád si u nich bral na rozjezd kavárny. Rodiče oba pracují v Německu a pro banky jsou nečitelní. Chtěli si brát úvěr od Airbank na rekonstrukci krovu, ale zamítli jim ho. Pokud vím, tak u Zonkyho stačí doložit výpis z účtu za poslední 3 měsíce a to sjednání nevypadalo jako nějaká věda. Alespoň potud je fajn vidět, že ten projekt má smysl.

   No třeba by tu půjčku ke konci zatáhl Zonky, koukal jsem, že se to tak občas děje, když to den či dva před ukončením vypadá, že se lidi nesloží.

  1. Gratulace! Teď mě celkem upřímně mrzí, že na Zonky nic nemám a nevím, zda si stihnu něco zaslat.

 5. Dovolím si také napsat své zkušenosti.
  Na Zonky investuji teprve několik měsíců a beru jej jako jakousi bezpečnou hru, samozřejmě nechci nechat volné prostředky ležet ladem ale zároveň o ně nechci přijít.
  Zonky má v zádech PPF takže jsem v klidu.
  Ale k věci.
  Před cca 10 lety jsem investoval do zahraničních fondů, takzvané Hypy či jak to bylo
  a některé fungovali spoustu let, např Genius funds.
  Měl jsem tam nějaké peníze a když přišla krize ve 2008 tak všichni postupně zavřeli krám a jejich stránky byli nedostupné.

  Jen chci říct že všechny zahraniční fondy fungovali jako letadlo, nově příchozí sypali peníze a ti stávající je točili dokola. V podstatě nikdo nevybíral a všichni byli spokojení. Člověk koukal na monitor a lebedil si, jak rostou virtuální penízky.
  Pak se to podělalo a lidi panikařili, chtěli vybírat vklady.

  Samozřejmě jsem narazil na Mintos a podobné ale nemám z toho dobrý pocit, vysoké výnosy a malé riziko. Tohle může fungovat něž zase přijde krize.
  Je to jen můj názor a čerpám ze zkušenosti před mnoha lety.
  Milan

  1. Milane, díky za skvělý komentář. Dříve jsem nad tímto tématem trochu přemýšlel, tak se podělím i o svůj názor.

   HYIP je úplně jiná hra. Jsou to často podvodná schémata a jejich účastníci vědí, že riskují ztrátu celého kapitálu. Investice nejsou ničím podložené a zhodnocení je nabízeno v řádech stovkách procent ročně. To jenom do té míry, než se celé pyramidové schema zhroutí.

   Patrně budou existovat P2P platformy založené na podvodných Ponziho schematech. Platformy jako Mintos, Zonky, Bondster a další mají však dle mého mínění do těchto struktur daleko. Jsou podloženy skutečnou hodnotou (dluh vůči nebankovním společnostem, se závazkem splácení). A vůbec nevykazují další znaky HYIP systému, což jsou vysoké provize za přivedeného uživatele v řádu desítek procent, žádný (nebo pochybný) produkt, nucení přivádět další ovečky, problém vybrat peníze (často cesta přes krkolomné peněženky). A další.

   Jste také částečným důkazem toho, že P2P platformy lidé neumějí rizikově zařadit. Jsou portály, které o nich píší v souvislosti s kryptoměnami a zmíněnými HYIPy (mladyinvestor.cz), jsou portály, kde se o nich píše seriozněji spolu s akciemi (winpes.cz). Máte však naprostou pravdu s tím, že riziko není zrovna malé. Garance nejsou pochopitelně žádné a spousta portálů se prezentuje způsobem, že jsou zárukou nulového rizika, výborné likvidity a skvělého výnosu. Tak tomu pochopitelně není a ani být nemůže a krize to ukáže.

 6. Dobrý den,

  předem děkuji za výborné nestranné shrnutí. Přemýšlím o nějaké nerizikové investici kde mi právě jde spíš o pomoc lidem a boji s inflací a chtěl bych se zeptat jak z daných čísel je od Zonky spočítaný? Nějak se k daným 5.7% nemůžu dostat.
  Dalibor

  1. Zdravím Dalibore,

   zcela upřímně, P2P nebude nikdy neriziková investice, ačkoliv tak bývá častokrát prezentován. Data v článku pochází z doby, kdy jsem měl na Zonky menší částku a poplatky byly pouze 1% za všechny ratingy. Od té doby došlo k úpravě a poplatky se různí u každého ratingu zvlášť. Z tohoto důvodů čísla nejspíš nesedí.

   Momentálně nejsem už na Zonky aktivní, protože mě právě ona změna poplatků odradila od dalšího investování.

 7. Nemáte někdo jako investor taky problém s pojištěnými půjčkami? Před časem jsem od Zonky četl, jak probíhá default u pojištěného dlužníka. Vyplývalo z toho, že si jen na peníze počkáte déle. Teď už ten dokument nemůžu najít a jen v “častých otázkách a odpovědích” je zmínka, že i investor má z toho výhodu. Už však nevím, jakou přesně. Mám prvního pojištěného v defaultu a těsně předtím bylo oznámeno, že jeho pojištění bylo zrušeno. Asi je to pojištění jen marketingový kec, aby se investor cítil v bavlnce, ale jen do chvíle než to dlužníkovi zruší. Když přestane platit, tak s drtivou pravděpodobností je důvod jiný, než že umřel nebo přišel o práci.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *