Zonky recenze: český P2P portál z pohledu investora

(Poslední aktualizace 18.1. 2019)

Zonky je největším a nejznámějším českým P2P portálem. K dnešnímu dni bylo na platformě realizováno přes 22 tisíců úvěrů s celkovou hodnotou 3,3 mld korun. Platforma se pyšní více, než 13 tisíci aktivními investory.

Recenze popisuje prvotní zkušenost se Zonky z konce roku 2017. Text jsem se rozhodl zaktualizovat a vysvětlit, proč už na portálu nejsem aktivní a zároveň jsem doplnit i některé poslední novinky a inovace.


Zonky - základní informace
6.1 / 10 Hodnocení
Výhody
 • České prostředí, česká podpora. Rozsáhlá komunita na Facebooku.
 • Investice bez měnového rizika, vše probíhá v českých korunách.
 • Výrazně nižší RPSN pro dlužníky než u bank a nebankovních společností. Skrze příběh lze skutečně pomoci konkrétnímu člověku a podpořit konkrétní příběh.
 • Nově zavedený sekundární trh, kde lze bezproblémové participace prodat.
 • Garanci do jisté míry nahrazuje kvalitní rating úvěrů.
 • Mediální známost.
 • Investiční výhody v případě vlastnění většího portfolia. Slevy na poplatku.
 • Smysluplná a pochopitelná forma investování, kde lze začít i s malou částkou od 200 Kč a podíl postupně navyšovat.
 • Oficiální aplikace na telefon
Nevýhody
 • Průměrný výnos je od 3 do 8 % p.a. Bohužel ukrojen o velmi vysoké poplatky za investování. Zahraniční platformy nabízí vyšší výnos.
 • Úvěry nejsou zajištěné dalšími garancemi. Neprobíhá kontrola, jak s penězi dlužník nakládá a zda je využívá k uvedenému účelu.
 • Chybí interní Auto Invest – lze do jisté míry nahradit projekty jako Zotify, ale za další poplatek. Případně je tu mnohem více práce se správou portfolia.
 • V případě defaultu úvěru je poplatek Zonky 30 % z vymožené částky.

České Zonky vs. zahraniční P2P portály

Protože fandím sdílené ekonomice, osobně jsem vyzkoušel přes desítku různých P2P lending platforem. V praxi se lze setkat s dvěma odlišnými přístupy.

 • P2P portály jsou napojeny na nebankovní společnosti, které na tržiště poskytují objem půjček k investici. Mezi investorem a dlužníkem jsou tak dva mezičlánky – platforma a nebankovní společnost. Typickým zástupcem je společnost Mintos (recenze).
 • P2P portály hledají dlužníky i investory na přímo. Mezi investorem a dlužníkem je pouze jeden mezičlánek – platforma. Tímto zástupcem je Zonky.

Ačkoliv se o to hodně lidí pokouší, smysluplně porovnat Zonky a Mintos nelze. V obou případech se jedná o formu P2P lendingu, nicméně tyto dva světy mají společného jen velmi málo.

Zonky logo, maskot
Logo a maskot Zonky
 • Mintos stojí na investorech a nebankovních společnostech. Spíše, než P2P jej lze chápat jako P2B – peer, to business. Akvizice nových úvěrů je pro portál levnější a objem je mnohonásobně vyšší. Proto si portál může dovolit nulové poplatky a vyšší výnosy pro investora. RPSN u některých nebankovních společností leze hodně vysoko, což může být jedním z kritérií při zvažování morálních otázek investování.
 • Zonky je P2P lending ve své ryzí podobě. Je to model, který by měl dávat smysl pro všechny účastníky, ale který je velmi složité vyvážit tak, aby obě strany byly spokojené a zároveň byl zajištěn dostatek účastníků. Portál má vyšší poplatky, protože má vlastní schvalovací procesy i rating. Nicméně z pohledu smyslu investice vaše peníze skutečně pomáhají dlužníkům obejít dražší alternativy.

Kdybych to měl shrnout. Na zahraničních P2P portálech je hlavním kritériem zisk všech stran na úkor dlužníka. Na Zonky je poselstvím zlevňování úvěrů, což čistě z pohledu zisku často nedává smysl investorům. Aby Zonky smysl dávalo, je třeba k tomu připočíst i fakt, že můžeme konkrétnímu člověku pomoci.

Pochopitelně nic není černobílé. I na Mintosu lze najít úvěry, které mohou dávat v konečném důsledku smysl a i na Zonky si může půjčující úvěrem uškodit. Etika a vůbec samotný akt nákupu participace je pak otázkou každého jednotlivého investora.

Komunita okolo Zonky

Zonky v průběhu roku 2018 překonalo hranici 10 tisíc investorů a to není úplně málo. Popularita celého projektu je obrovská. Jen FB stránky Investor na Zonky mají přes 5500 členů a jsou oproti zahraničním P2P portálům plné života.

Koncem roku Zonky také zprovoznil vlastní fórum. Nicméně z hlediska informací je zatím bohatší P2P fórum, kde se najde spousta investorů, kteří sdílí své pohledy a zkušenosti.

Zonky: recenze a moje zkušenost

Na každém portálu začínám nižší částkou, abych si vše vyzkoušel a rozhodl se, jak dál. Podobně jsem postupoval i na Zonky, kde byl můj první vklad 6000 Kč.

Volba strategie

Mé investici předcházelo čtení newsletteru, ve kterém byly zajímavé tabulky s default rate a delikvencí. Na Zonky je celkem 8 ratingů a já jsem se pro začátek rozhodl investovat do horní poloviny (A**, A*, A++, A+).

Je to proto, že jsem chtěl podpořit někoho, kdo nemá problémy se splácením a mých peněz si bude vážit. Default je pro investora poměrně dost drahý – 30% z vymožené částky (která rozhodně nebude ve výši 100%) za případné vymáhání.

Zonky default rate a risk cost
Užitečné tabulky s default rate a risk cost

Podle statistik téměř všichni lidé v horní polovině tabulky platí včas a dle možností i něco navíc. Na 1 úvěr jsem se rozhodl dát minimum – 200 Kč.

Zonky - úvěry po splatnosti
Užitečné tabulky – úvěry po splatnosti

Můj účet na Zonky

Peníze se mi připsaly 2 dny po odeslání. Stav portfolia po 3 měsících vypadal takto (konec 2017).

Zonky - dashboard
Zonky – hlavní obrazovka a dashboard
Zonky - úroky, jistina
Rozpis úroků, jistiny a po splatnosti

Co se týče výnosu, tak 5% výnos ročně je méně, jak polovina toho, co mi generují ostatní portály.

Na druhou stranu, nedávno jsem se dozvěděl, že můj kamarád si na Zonky půjčoval na rozjezd svého podnikání s kávou. Každý týden shodou okolností jeho kavárnu rád navštěvuji. Líbí se mi myšlenka, že půjčuji lidem, kteří realizují své projekty doma či ve městě a nepůjčují si pouze na život.

V současné době na portálu nejsem aktivní, proto dávám k dobru tento odkaz, kde najdete zajímavější portfolia jiných investorů. P2P forum: Zonky, naše portfolia a výsledky.

Jak Zonky vydělává peníze?

Celá platforma je v tomhle hodně transparentní. Dříve byly poplatky na Zonky pro půjčující stranu 2% z vypůjčené částky a pro investory 1% z proinvestované částky. S příchodem sekundárního trhu (1.9. 2017) se poplatky pro investory hodně změnily. Uvádím zde i původní poplatky, aby si mohl každý nový investor udělat představu.

Rating A** A* A++ A+ A B C D
Výnos 3,99% 4,99% 5,99% 8,49% 10,99% 13,49% 15,49% 19,99%
Risk cost 0,49% 0,59% 0,79% 1,69% 2,59% 3,59% 4,59% 7,10%
Původní poplatek 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1%
Nový poplatek (od 1.9. 2017) 0,2% 0,5% 1% 2,5% 3% 3,5% 4% 5%
Původní čistý výnos 2,5% 3,4% 4,2% 5,8% 7,4% 8,9% 9,9% 11,89%
Nový čistý výnos 3,3% 3,9% 4,2% 4,3% 5,4% 6,4%  6,9% 7,89%
Rozdíl +0,8% +0,5%  0% -1,5% -2%  -2,5% -3% -4%

Nové poplatky jsou mnohem přísnější a mnoho investorů se kvůli nim ze Zonky stáhlo. Pohybují se na škále 0,2 – 5%. Tím, že jsem měl pouze hrstku z kvalitnějších ratingů mě celá změna zase tolik nezasáhla. Vlastně u prvních tří ratingů jsem si zůstal na svém, nebo polepšil.

V úvodu jsem psal, že pro Zonky je těžké vyvážit stranu investorů i zájemců o úvěr. Já se však po těchto razantních změnách v poplatcích nemohl zbavit dojmu, že celý portál je žadatelům nakloněn mnohem více, než bych si přál. Investoři dlouho čekají na nové inovace a pokud se dočkají zmírnění poplatků nebo odměn, tak jen v rámci větších investovaných objemů nebo soutěží. Úvěry patří mezi nejvýhodnějším na trhu, to ano. Ale bez garancí či ochran pro investora a za další 30% poplatek z vymáhání.

Realita je navíc taková, že dle portálu Zotify samotní investoři proinvestují pouze 30% částky a je otázkou, jak moc Zonky investory opravdu potřebuje.

Pochopitelně se nabízí zvážit situaci i na jiných zahraničních portálech. Investor dostává 12% investované částky ročně, často z úvěrů, kde je RPSN (ač je transparentně uvedeno) násobně vyšší. Veškeré náklady jsou za dlužníkem. Co si zvolit? To je už otázka na každého z nás.

Více o změně poplatků na Zonky v samostatném článku.

Aplikace do telefonu a rezervační systém

Zonky - rezervační systém

Zajímavou možností, jak investovat je aplikace do telefonu, která je hezky a přehledně vytvořena. V nabídce jsou základní investorské statistiky, možnost nakupovat úvěry pomocí swipování na primárním i sekundárním trhu či aktuální stav peněženky. V nabídce jsou také výhody v podobě kuponů u některých obchodníků.

Zonky - mobilní aplikace Mobilní aplikace a filtry na Zonky.Zonky rezervace.

Součástí aplikace je také rezervační systém. Pomocí filtrů si může každý investor navolit rating, délku investice či pojištění a následně je zařazen do fronty, která odpovídá parametrům.

Jakmile se objeví nový úvěr, část z něj je oddělena pro rezervační systém a část je volně dostupná na tržišti. Pokud investor díky rezervaci nakoupil úvěr, posouvá se na konec fronty. Pokud nemá dostatek peněz na účtu, bude jeho rezervace přeskočena. Celý proces má časová omezení.

Zonky a pravidla pro rezervace.

Více o rezervačním systému na stránkách Zonky.

Zotify – notifikace a automatické investování

Zotify je externí robot, který umožňuje automatické investování. Disponuje řadou statistik, souhrny i notifikacemi.

Zotify - statistiky
Příklad statistiky ze Zotify

Užití externích služeb je dále možné i se systémem front. Oproti rezervacím umožňuje Zotify investovat pomocí přesnějších parametrů – jako je kraj, zdroj příjmů i účel půjčky.

Minimální poplatek je 0,5% z očekávaného hrubého výnosu investice, procentuální výše poplatku pak ovlivňuje pořadí ve frontě a pravděpodobnost uskutečnění vkladu. Auto Invest na Zotify vychází z hlediska ceny k uspořenému času velmi zajímavě. Beru jej jako nutnost pro investora, který se ohlíží na svou návratnost a do nákladů započítává i svůj čas věnovaný správě portfolia. Více k výpočtu poplatků lze najít na Facebooku Zotify.

Závěr

Dostávám se k tomu nejtěžšímu a to je závěrečná sumarizace.

Zonky - závěrečné hodnocení portálu
4
Výnos
7
Tržiště
6.5
Likvidita
5
Funkce, přehlednost
8
Riziko
Celkem 6.1 / 10
Uživatelé (30 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Výnos 4/10 - Výnos od 3–8 % ročně. Z výnosu bohužel ukrajují vysoké poplatky (0,2 – 5 % dle ratingu) + případný prodej na sekundárním trhu – 1,5% pro prodávajícího. V případě defaultu 30% poplatek z vymožené částky. Nicméně není se alespoň třeba obávat měnového rizika.
 • Nabídka úvěrů 7/10 - Tržiště je odpovídající vzhledem k počtu investorů a nově lze investovat do participací na sekundárním trhu.
 • Likvidita 6,5/10 - Na sekundárním trhu lze bezproblémové úvěry dle mých zkušeností poměrně rychle prodat. Bohužel, pokud se dlužník opozdí se splácením, stává se úvěr nelikvidním. Tyto úvěry totiž nelze na sekundární trh umístit (bohužel ani se slevou) a je nutné je držet až do konečného splacení.
 • Funkce, přehlednost 5/10 - Auto invest zajišťují externí nástroje. S rozhraním mám občas problémy (pomalejší načítání a odezva). Nicméně web je přehledný a lze s úspěchem investovat skrze mobilní telefon, design je responzivní. Bohužel mám pocit, že z hlediska funkcí se Zonky nevyvíjí odpovídajícím způsobem k rozsáhlé komunitě investorů.
 • Riziko 8/10 - Zonky je na trhu od června roku 2015. V současnosti jej spravuje Home Credit. Stabilita P2P portálu Zonky je tak do budoucna zajištěna. Rating úvěrů je kvalitní.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

V průběhu sbírání informací pro recenzi o Zonky jsem prostě a jednoduše zjistil, že srovnávat jej se zahraničními platformami je jako srovnávat jablka a hrušky. U zahraničních portálů vše zaplatí dlužník, u Zonky je to spíše investor. Na druhou stranu, Zonky se profiluje svým sdělením jasně a nemělo by to být pro nás překvapení.

“Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.”

Za sebe bych portál Zonky doporučil těm investorům, kterým nevadí nižší výnosy za cenu toho, že mohou podpořit konkrétního člověka a jeho příběh. Ona sociální rovina je u Zonky hodně důležitá, zatímco u jiných portálů je prakticky nulová. Málokdo bere skutečný zřetel na to, co se děje na druhé straně barikády a fakt, že to může ovlivnit u sebe.

A jaký je váš názor na Zonky? Podělte se v komentářích.

Zonky recenze: český P2P portál z pohledu investora
4.3 (85.45%) 11 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

25 komentářů

  1. Díky, Martine. Já doufám, že zajímavější reporty ze Zonky ještě přijdou. Teprve se rozkoukávám :).

 1. Dříve jsem byl spokojený dnes už je to banka jako každá jiná asi změnou majitele a podmínek.

  1. Díky za komentář. Taky jsem byl spokojený, ale se změnou poplatků a zavedením sekundárního trhu jsem se stáhl. Projektu fandím, ale přijde mi, že stojí mnohem více na straně dlužníka, než investora.

 2. Děkuji za pěkný článek.
  Tento komentář píši v říjnu 2017. Bohužel začínám mít ten pocit, že společnost Zonky spychla a celý projekt se otáčí vzhůru nohama a jako investor bych se této společnosti začal obloukem vyhýbat.
  Jediné co této společnosti hraje v hod je neznalost jiných P2P portálu a svou reklamou nalákala investory, kteří hledají průhlednější zúročení svých peněz, proto pro všechny nové, kteří zvažují P2P investici běžte raději na Mintos.

  Důvod proč fakt ne:
  1. Na Zonky veškeré riziko nesete Vy a co víc, ještě v případě neplacení, kdy budete rádi jestli tato společnost něco vymůže, tak vám z toho ještě 30% vezme za svou námahu
  2. Od 1. 9. 2017 poplatky tak sprostě vysoké a na co, že jsou ty poplatky no přeci na to, aby prověřili klienta, že bude platit, no a když ho blbě prověří tak jim zaplatíte ještě jednou viz. za 1.
  3. poplatky z pohledu výnosu, nechápu, že tabulka, kterou tak vesele vystavují nikoho nezaráží, ale když se podívám na výnos mezi skupinou A++ a A+ tak vidím rozdíl 0,1% ve výnosu a při tom úrok je navýšen o 2,5%!!! těm co si půjčí
  4. příběhy, jako reklama dobré skutečnost zcela jiná, a dle posledních příběhů bych řekl, že úroveň prověřování silně klesá a tím i jistota vrácení peněz. Asi těžko mi někdo vysvětlí jak se na tržiště dostala žádost s názvem NECHCI PŮJČIT a popisem blfg

  Závěrem:
  Dle mého názoru se Zonky přesunuli do charitativní sféry, kdy Vy investujete, lidi si plní sny, Zonky bohatnou a Vy chudnete.

  Vzkaz Zonkam
  vraťte se zpět na kolej, to že jste zrušili pořadník Vám vrátí investory jen na chvíli než se jim otevřou oči, než nehorázným zdražením jste měli zavést u A* a A** garanci odkupu a ne chtít nehorázné peníze od investorů a služby pro ně žádné

  1. Děkuji Hugo za tvůj čas a rozsáhlý, podnětný komentář. Jak jsem psal, ono úplně nejde srovnávat Mintos a Zonky. Oba projekty fungují v úplně jiné rovině a jsou zaměřeny na jinou stranu barikády. Ale v zásadě s tímto pohledem souhlasím, bez onoho charitativního pohledu opravdu nemá smysl investovat.

 3. Přemýšlel jsem kam investovat peníze, které jsem ušetřil a na účtu pro ně nemám zhodnocení už ani to 1%.
  Přitom jsem si všiml těchto P2P platforem. Při výběru jsem prošel pár informací. Bankerat jsem zavrhl jako příliš “nebezpečný”, Benefi, který mi přišel jako celkem dobrý systém přestal fungovat pro nové půjčky, ostatní systémy půjčují pouze v EURech (po skončení umělých intervencí se nyní asi moc nevyplatí do ustálení kurzu, když za poslední rok šel o skoro 8% dolů (laický odhad – o 1,6 Kč/10 měsíců, nejsem ekonom))

  ZONKY je asi nejsrozumitelnější, ale bohužel s vysokými poplatky. Z tohoto článku vychází Zonky dost špatně, kde tedy investovat?
  Je nějaká alternativa, která by nebyla příliš riziková?

  1. Zdravím Romane a díky za komentář.

   O P2P platformách budeme vždy mluvit jako o rizikové investici. Nejsem finanční ani investiční poradce, proto ber mou radu prosím s odstupem a rezervou. Pokud je tvým cílem chránit úspory před inflací a úmyslem je především nepřijít o peníze, pak bych se poohlédl někde jinde. Docela určitě se pro tyto účely najdou specializovaná ETF, případně podílové fondy, pokud mají nízké poplatky, stavebko a podobné produkty. Obojí je nad rámec blogu a vyplatí se o této problematice předem něco načíst. Hlavně nic neuspěchat. Mrkni třeba na winpes.cz, kde je problematika okolo ETF docela hezky a srozumitelně zpracována i pro lajka. Dá se z toho dobře vyjít.

   1. Ještě mě napadá, že pokud se chceš držet alternativních investic a pokud možno českých korun, mohly by tě zaujmout InvestAukce. Není to tedy technicky P2P lending, ale krátkodobá investice do faktur ověřených společností. Pokud vím tak skrze portál prošlo přes miliardu korun, bez jediné ztráty. Výnosy jsou však nižší, uvádí 5%, ale bude to méně.

 4. Tak já, po mém komentáři, že bych do nich nikdy nešel,jsem se rozhodl, je zkusit jako poptávající klient. Schválně:-) Pravda jsem přeúvěrovaný, kupuju nemovitosti a pronajímám je. Ze srandy jsem si u nich zažádál o úvěr ve výši 500 tisíc. poslal jsem všechny dokumenty, výpisy a potřebné formality. 3 dny. Za 3 dny mi po skvělé komunikaci přišla nabídka 500 ticíc za 5,99% nebýt splátka přes 7000, kterou bych ani náhodou neutáhl, tak bych to bral na refinanc. Otázkou zůstává, zda bych to dotáhl až do konce, myslím, zda bych měl úspěch a “lidi by se na mě složili”. S hodnocením A++ si myslím že možná i jo. 🙂 tak jen tak na okraj 🙂 zkusím nižší částku,co to udělá. 🙂 protože v bance mám úvěr se sazbou 7.9% a když jsem je žádal o refinanc nabídli mi skvělou sazbu 9,9% no neber to :-))))

  1. Já mám ve svém okolí také hodně lidí, kteří o Zonky uvažují z druhé strany. Kamarád si u nich bral na rozjezd kavárny. Rodiče oba pracují v Německu a pro banky jsou nečitelní. Chtěli si brát úvěr od Airbank na rekonstrukci krovu, ale zamítli jim ho. Pokud vím, tak u Zonkyho stačí doložit výpis z účtu za poslední 3 měsíce a to sjednání nevypadalo jako nějaká věda. Alespoň potud je fajn vidět, že ten projekt má smysl.

   No třeba by tu půjčku ke konci zatáhl Zonky, koukal jsem, že se to tak občas děje, když to den či dva před ukončením vypadá, že se lidi nesloží.

  1. Gratulace! Teď mě celkem upřímně mrzí, že na Zonky nic nemám a nevím, zda si stihnu něco zaslat.

 5. Dovolím si také napsat své zkušenosti.
  Na Zonky investuji teprve několik měsíců a beru jej jako jakousi bezpečnou hru, samozřejmě nechci nechat volné prostředky ležet ladem ale zároveň o ně nechci přijít.
  Zonky má v zádech PPF takže jsem v klidu.
  Ale k věci.
  Před cca 10 lety jsem investoval do zahraničních fondů, takzvané Hypy či jak to bylo
  a některé fungovali spoustu let, např Genius funds.
  Měl jsem tam nějaké peníze a když přišla krize ve 2008 tak všichni postupně zavřeli krám a jejich stránky byli nedostupné.

  Jen chci říct že všechny zahraniční fondy fungovali jako letadlo, nově příchozí sypali peníze a ti stávající je točili dokola. V podstatě nikdo nevybíral a všichni byli spokojení. Člověk koukal na monitor a lebedil si, jak rostou virtuální penízky.
  Pak se to podělalo a lidi panikařili, chtěli vybírat vklady.

  Samozřejmě jsem narazil na Mintos a podobné ale nemám z toho dobrý pocit, vysoké výnosy a malé riziko. Tohle může fungovat něž zase přijde krize.
  Je to jen můj názor a čerpám ze zkušenosti před mnoha lety.
  Milan

  1. Milane, díky za skvělý komentář. Dříve jsem nad tímto tématem trochu přemýšlel, tak se podělím i o svůj názor.

   HYIP je úplně jiná hra. Jsou to často podvodná schémata a jejich účastníci vědí, že riskují ztrátu celého kapitálu. Investice nejsou ničím podložené a zhodnocení je nabízeno v řádech stovkách procent ročně. To jenom do té míry, než se celé pyramidové schema zhroutí.

   Patrně budou existovat P2P platformy založené na podvodných Ponziho schematech. Platformy jako Mintos, Zonky, Bondster a další mají však dle mého mínění do těchto struktur daleko. Jsou podloženy skutečnou hodnotou (dluh vůči nebankovním společnostem, se závazkem splácení). A vůbec nevykazují další znaky HYIP systému, což jsou vysoké provize za přivedeného uživatele v řádu desítek procent, žádný (nebo pochybný) produkt, nucení přivádět další ovečky, problém vybrat peníze (často cesta přes krkolomné peněženky). A další.

   Jste také částečným důkazem toho, že P2P platformy lidé neumějí rizikově zařadit. Jsou portály, které o nich píší v souvislosti s kryptoměnami a zmíněnými HYIPy (mladyinvestor.cz), jsou portály, kde se o nich píše seriozněji spolu s akciemi (winpes.cz). Máte však naprostou pravdu s tím, že riziko není zrovna malé. Garance nejsou pochopitelně žádné a spousta portálů se prezentuje způsobem, že jsou zárukou nulového rizika, výborné likvidity a skvělého výnosu. Tak tomu pochopitelně není a ani být nemůže a krize to ukáže.

 6. Dobrý den,

  předem děkuji za výborné nestranné shrnutí. Přemýšlím o nějaké nerizikové investici kde mi právě jde spíš o pomoc lidem a boji s inflací a chtěl bych se zeptat jak z daných čísel je od Zonky spočítaný? Nějak se k daným 5.7% nemůžu dostat.
  Dalibor

  1. Zdravím Dalibore,

   zcela upřímně, P2P nebude nikdy neriziková investice, ačkoliv tak bývá častokrát prezentován. Data v článku pochází z doby, kdy jsem měl na Zonky menší částku a poplatky byly pouze 1% za všechny ratingy. Od té doby došlo k úpravě a poplatky se různí u každého ratingu zvlášť. Z tohoto důvodů čísla nejspíš nesedí.

   Momentálně nejsem už na Zonky aktivní, protože mě právě ona změna poplatků odradila od dalšího investování.

 7. Nemáte někdo jako investor taky problém s pojištěnými půjčkami? Před časem jsem od Zonky četl, jak probíhá default u pojištěného dlužníka. Vyplývalo z toho, že si jen na peníze počkáte déle. Teď už ten dokument nemůžu najít a jen v “častých otázkách a odpovědích” je zmínka, že i investor má z toho výhodu. Už však nevím, jakou přesně. Mám prvního pojištěného v defaultu a těsně předtím bylo oznámeno, že jeho pojištění bylo zrušeno. Asi je to pojištění jen marketingový kec, aby se investor cítil v bavlnce, ale jen do chvíle než to dlužníkovi zruší. Když přestane platit, tak s drtivou pravděpodobností je důvod jiný, než že umřel nebo přišel o práci.

 8. Ahoj Lukáši,

  díky za pěknou recenzi. Přemýšlím jak nejlépe (pokud možno bez přehnaného rizika) zhodnotit volné prostředky. P2P platformy mi připadají jako dobrý způsob.

  Chtěl bych se tě zeptat, jaká platforma má z tvého pohledu nejvyšší přidanou hodnotu z pohledu investora (s přihlédnutím k riziku, výnosu a obecně celkovým službám pro investory).

  Moc díky za odpověď.
  Patrik

  P.S. Začínám sledovat tvé stránky, FB a fóra 🙂

  1. Ahoj Patriku,

   jsem rád, že se recenze líbila a moc děkuji za sledování, vážím si toho. To je u psaní vždy největší odměna.

   Tvůj dotaz je dobrý i logický, obávám se však že odpovědět na něj je velmi složité.
   – Riziko je vždy značné bez ohledu na platformu. Půjčování peněz není zkrátka bez rizika.
   – Pokud jde o přidanou hodnotu pro investora, záleží co by to mělo být. Pokud by to měl být široký výběr, tak Mintos. Ale stejně tak dobré může pro investora být, když někdo před ním nabídku prošel a stanovil určité minimální kvality – to dělá Zonky, tím že na tržiště doputuje pouze 1 úvěr z 10 a ostatní žádosti jsou zamítnuty. Přidaná hodnota může být investovat v CZK, jako investovat v EUR a k tomu je svázán odpovídající výnos.

   Abych alespoň nějak odpověděl – riziko si řídíš ty sám, tím jak svou investici rozložíš. P2P by neměly tvořit větší část portfolia, než jsi ochoten sám snést. Sám bych šel jen do zavedených a velkých platforem. Neustále vznikají nové a nové platformy, ale ty jsou netransparentní a mnohem rizikovější. A nakonec – pokud ti jde o kvalitu bez přehnaného rizika, šel bych do portálů, které nějakým způsobem samy regulují nabídku. Mintos je super, ale když se začteš do výkazů, tak ti u poloviny poskytovatelů přestane dávat výnos s ohledem na riziko smysl. Vždy bych však měl na paměti první větu odstavce.

 9. Působím zde jako investor a jsem maximálně spokojena. Je pravda, že poplatky šly nahoru, ale stále je to výdělečnější produkt než jiné a méně rizikový díky participacím na půjčkách. Stačí si zvolit správnou strategii a můžete začít investovat. Výhoda je i pojištění půjčky, což je pro vás opět zmírnění rizika v případě ztráty pravidelného příjmu u některého dlužníka.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *