Zonky recenze: český P2P portál z pohledu investora

(Poslední aktualizace 29.4. 2019) – aktualizace nových ratingů, doplnění textu a odkazů

Zonky je největším a nejznámějším českým P2P portálem. K dnešnímu dni bylo na platformě realizováno přes 46 tisíc úvěrů s celkovou hodnotou 6,7 mld korun. Přičemž více, než 1/3 z této částky byla investována formou P2P od investorů. Těch aktivních má platforma přes 15 tisíc a toto číslo stále roste.

Tato recenze popisuje mojí prvotní zkušenost se Zonky z konce roku 2017. Přičemž na portálu již nejsem aktivní. Text jsem se rozhodl zaktualizovat a vysvětlit, proč tomu tak je. Zároveň se však pravidelně snažím doplňovat poslední novinky a inovace.


[rwp_box id=“0″]

Obsah článku:

České Zonky vs. zahraniční P2P portály

Osobně jsem vyzkoušel desítky různých P2P lending platforem. V praxi se lze setkat se dvěma odlišnými přístupy:

  • P2P portály jsou napojeny na nebankovní společnosti, které na tržiště poskytují objem půjček k investici. Mezi investorem a dlužníkem jsou tak dva mezičlánky – platforma a nebankovní společnost. Typickým zástupcem z Evropy je společnost Mintos (recenze). Z českých portálů pak Bondster (recenze).
  • P2P portály hledají dlužníky i investory na přímo. Mezi investorem a dlužníkem je pouze jeden mezičlánek – platforma. Tímto zástupcem je Zonky.

Ačkoliv se o to hodně lidí pokouší, smysluplně obě kategorie úplně nelze. V obou případech se jedná o formu P2P lendingu, nicméně tyto dva světy mají společného jen velmi málo.

Zonky logo, maskot
Logo a maskot Zonky
  • Mintos či Bondster stojí na investorech a nebankovních společnostech. Spíše, než P2P jej lze chápat jako P2B – peer, to business. Akvizice nových úvěrů je pro portál levnější a objem je mnohonásobně vyšší. Proto si portál může dovolit nabídnout investorům nulové poplatky a vyšší výnosy pro investora. Zároveň si však peníze bere jinde. RPSN u některých nebankovních společností leze hodně vysoko, což může být jedním z kritérií při zvažování morálních otázek investování.
  • Zonky je P2P lending ve své ryzí podobě. Je to model, který by měl dávat smysl pro všechny účastníky. Je však velmi složité jej vyvážit tak, aby obě strany byly spokojené a u obou byl zajištěn dostatek účastníků. Portál má vyšší poplatky, protože má vlastní schvalovací procesy i rating. Nicméně z pohledu smyslu investice vaše peníze skutečně pomáhají dlužníkům obejít dražší alternativy.

Kdybych to měl shrnout. Na zahraničních P2P portálech je často hlavním kritériem zisk všech stran na úkor dlužníka a investor dostane „své“ 1% měsíčně. Na Zonky je poselství především zlevňování úvěrů (oproti bankám a nebankovním společnostem). Zonky je také nutno přiznat, že se nesnaží o co největší objem, ale pečlivě dlužníky vybírá a schválí pouze jednu žádost z deseti. Z těchto pohledů je možné, že Zonky bude lepší volbou v době krize.

Pochopitelně nic není černobílé. I na Mintosu lze najít úvěry, které mohou dávat v konečném důsledku smysl a i na Zonky si může půjčující úvěrem uškodit. Etika a vůbec samotný akt nákupu participace je pak otázkou každého jednotlivého investora.

Komunita okolo Zonky

Popularita celého projektu je obrovská. Jen FB stránky Investor na Zonky mají přes 6000 členů a jsou oproti zahraničním P2P portálům plné života. Koncem roku 2018 Zonky také zprovoznil vlastní fórum.

Stejně tak doporučím i nezávislé P2P fórum, kde se najde spousta investorů, kteří sdílí své pohledy, portfolia a zkušenosti.

Zonky: recenze a moje zkušenost

Na každém portálu začínám nižší částkou, abych si vše vyzkoušel a rozhodl se, jak dál. Podobně jsem postupoval i na Zonky, kde byl můj první vklad 6000 Kč.

Volba strategie

Mé investici předcházelo čtení newsletteru, ve kterém byly zajímavé tabulky s default rate a delikvencí. Na Zonky v té době bylo celkem 8 ratingů a já jsem se pro začátek rozhodl investovat do horní poloviny (A**, A*, A++, A+).

Je to proto, že jsem chtěl podpořit někoho, kdo nemá problémy se splácením a mých peněz si bude vážit (už jen tento přístup při investování byl úplně jiný, než u jiných platforem).  Default je pro investora poměrně dost drahý – 30% z vymožené částky (která rozhodně nebude ve výši 100%) za případné vymáhání.

Zonky default rate a risk cost
Užitečné tabulky s default rate a risk cost

Podle statistik téměř všichni lidé v horní polovině tabulky platí včas a dle možností i něco navíc. Na 1 úvěr jsem se rozhodl dát minimum – 200 Kč.

Zonky - úvěry po splatnosti
Užitečné tabulky – úvěry po splatnosti

Můj účet na Zonky

Peníze se mi připsaly 2 dny po odeslání. Stav portfolia po 3 měsících vypadal takto (konec 2017).

Zonky - dashboard
Zonky – hlavní obrazovka a dashboard
Zonky - úroky, jistina
Rozpis úroků, jistiny a po splatnosti

Co se týče výnosu, tak 5% ročně je méně než polovina toho, co mi generují ostatní portály. V té době také přišla poměrně krutá změna podmínek a z těchto důvodů jsem se rozhodl platformu opustit.

Na druhou stranu tím Zonky nezatracuji, nedávno jsem se dozvěděl, že můj kamarád si u nich půjčoval na rozjezd svého podnikání s kávou a jeho kavárnu rád navštěvuji. Taková myšlenka půjčování je mi sympatická. To ale na druhou stranu můžu udělat i prostřednictvím crowdfundingových kampaní (např. HitHit) bez nároku na osobní zisk.

V současné době na portálu nejsem aktivní, proto dávám k dobru tento odkaz, kde najdete řádově zajímavější portfolia jiných investorů. P2P forum: Zonky, naše portfolia a výsledky.

Jak Zonky vydělává peníze?

Celá platforma je v tomto ohledu velmi transparentní. V dubnu 2019 přišly 3 nové ratingy a z původních 8 je jich celkem 11. Toto je tabulka výnosů spolu s investorskými poplatky.

Úrok (p.a.) 2,99% 3,99% 4,99% 5,99% 6,99% 8,49% 9,49% 10,99% 13,49% 15,49% 19,99%
Risk cost 0,45% 0,45% O,56% 0,77% 1,11% 1,65% 2,21% 2,98% 4,11% 5,23% 8,15%
Investorský poplatek 0,2% 0,2% 0,5% 1,0% 1,5% 2,2% 2,5% 3,0% 3,5% 4,0% 5,0%
Očekávaný výnos 2,34% 3,34% 3,93% 4,22% 4,38% 4,64% 4,78% 5,01% 5,88% 6,26% 6,84%

Pokud jde o žadatele, tam si Zonky bere jednorázový poplatek 2% z půjčované částky. Na jednom úvěru tak Zonky vydělá od 2,2 do 7% v závislosti na ratingu.

Rizika investování

Spoustu informací k risku lze najít na stránce: https://zonky.cz/risk/. Zde by měl časem přibýt také loan book.

Mezi nejdůležitější sekce pak patří podíl úvěrů, které nikdy nebyly po splatnosti. Zde je vidět, že statistika dobře koresponduje s risk cost z předchozí tabulky. Zde ještě nejsou zahrnuty 3 nejnovější ratingy.

blank blank

Stejně tak je zajímavá tabulka platební morálky.

blank

Aplikace do telefonu a rezervační systém

Zajímavou možností, která rozšiřuje možnosti investování je aplikace do telefonu. Ta je hezká a přehledná. V nabídce jsou základní investorské statistiky, možnost nakupovat úvěry pomocí swipování na primárním i sekundárním trhu či aktuální stav peněženky. V nabídce jsou také výhody v podobě kuponů u některých obchodníků.

Zonky - mobilní aplikace Mobilní aplikace a filtry na Zonky.Zonky rezervace.

Součástí aplikace je také rezervační systém. Pomocí filtrů si může každý investor navolit rating, délku investice či pojištění a následně je zařazen do fronty, která odpovídá parametrům.

Jakmile se objeví nový úvěr, část z něj je oddělena pro rezervační systém a část je volně dostupná na tržišti. Pokud investor díky rezervaci nakoupil úvěr, posouvá se na konec fronty. Pokud nemá dostatek peněz na účtu, bude jeho rezervace přeskočena. Celý proces má časová omezení.

Zonky a pravidla pro rezervace.

Více o rezervačním systému na stránkách Zonky.

Zotify – notifikace a automatické investování

Zotify je externí robot, který umožňuje automatické investování. Disponuje řadou statistik, souhrny i notifikacemi.

Zotify - statistiky
Příklad statistiky ze Zotify

Užití externích služeb je dále možné i se systémem front. Oproti rezervacím umožňuje Zotify investovat pomocí přesnějších parametrů – jako je kraj, zdroj příjmů i účel půjčky.

Minimální poplatek je 0,5% z očekávaného hrubého výnosu investice, procentuální výše poplatku pak ovlivňuje pořadí ve frontě a pravděpodobnost uskutečnění vkladu. Auto Invest na Zotify vychází z hlediska ceny k uspořenému času velmi zajímavě. Beru jej jako nutnost pro investora, který se ohlíží na svou návratnost a do nákladů započítává i svůj čas věnovaný správě portfolia. Více k výpočtu poplatků lze najít na Facebooku Zotify.

Závěr

Dostávám se k tomu nejtěžšímu a to je závěrečná sumarizace.

[rwp_box id=“1″]

V průběhu sbírání informací pro recenzi o Zonky jsem prostě a jednoduše zjistil, že srovnávat jej se zahraničními platformami je jako srovnávat jablka a hrušky. U zahraničních portálů vše zaplatí dlužník, u Zonky je to spíše investor. Na druhou stranu, Zonky se profiluje svým sdělením jasně a nemělo by to být pro nás překvapení.

„Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.“

Za sebe bych portál Zonky doporučil těm investorům, kterým nevadí nižší výnosy za cenu toho, že mohou podpořit konkrétního člověka a jeho příběh. Ona sociální rovina je u Zonky hodně důležitá, zatímco u jiných portálů je prakticky nulová. Málokdo bere skutečný zřetel na to, co se děje na druhé straně barikády a fakt, že to může ovlivnit u sebe. V tomto ohledu je platforma skutečný unikát.

A jaký je váš názor na Zonky? Podělte se v komentářích.

Je Zonky z hlediska výnosů smysluplnou volbou pro investory?

37 Comments

    1. Díky, Martine. Já doufám, že zajímavější reporty ze Zonky ještě přijdou. Teprve se rozkoukávám :).

  1. Dříve jsem byl spokojený dnes už je to banka jako každá jiná asi změnou majitele a podmínek.

    1. Díky za komentář. Taky jsem byl spokojený, ale se změnou poplatků a zavedením sekundárního trhu jsem se stáhl. Projektu fandím, ale přijde mi, že stojí mnohem více na straně dlužníka, než investora.

  2. Děkuji za pěkný článek.
    Tento komentář píši v říjnu 2017. Bohužel začínám mít ten pocit, že společnost Zonky spychla a celý projekt se otáčí vzhůru nohama a jako investor bych se této společnosti začal obloukem vyhýbat.
    Jediné co této společnosti hraje v hod je neznalost jiných P2P portálu a svou reklamou nalákala investory, kteří hledají průhlednější zúročení svých peněz, proto pro všechny nové, kteří zvažují P2P investici běžte raději na Mintos.

    Důvod proč fakt ne:
    1. Na Zonky veškeré riziko nesete Vy a co víc, ještě v případě neplacení, kdy budete rádi jestli tato společnost něco vymůže, tak vám z toho ještě 30% vezme za svou námahu
    2. Od 1. 9. 2017 poplatky tak sprostě vysoké a na co, že jsou ty poplatky no přeci na to, aby prověřili klienta, že bude platit, no a když ho blbě prověří tak jim zaplatíte ještě jednou viz. za 1.
    3. poplatky z pohledu výnosu, nechápu, že tabulka, kterou tak vesele vystavují nikoho nezaráží, ale když se podívám na výnos mezi skupinou A++ a A+ tak vidím rozdíl 0,1% ve výnosu a při tom úrok je navýšen o 2,5%!!! těm co si půjčí
    4. příběhy, jako reklama dobré skutečnost zcela jiná, a dle posledních příběhů bych řekl, že úroveň prověřování silně klesá a tím i jistota vrácení peněz. Asi těžko mi někdo vysvětlí jak se na tržiště dostala žádost s názvem NECHCI PŮJČIT a popisem blfg

    Závěrem:
    Dle mého názoru se Zonky přesunuli do charitativní sféry, kdy Vy investujete, lidi si plní sny, Zonky bohatnou a Vy chudnete.

    Vzkaz Zonkam
    vraťte se zpět na kolej, to že jste zrušili pořadník Vám vrátí investory jen na chvíli než se jim otevřou oči, než nehorázným zdražením jste měli zavést u A* a A** garanci odkupu a ne chtít nehorázné peníze od investorů a služby pro ně žádné

    1. Děkuji Hugo za tvůj čas a rozsáhlý, podnětný komentář. Jak jsem psal, ono úplně nejde srovnávat Mintos a Zonky. Oba projekty fungují v úplně jiné rovině a jsou zaměřeny na jinou stranu barikády. Ale v zásadě s tímto pohledem souhlasím, bez onoho charitativního pohledu opravdu nemá smysl investovat.

  3. Přemýšlel jsem kam investovat peníze, které jsem ušetřil a na účtu pro ně nemám zhodnocení už ani to 1%.
    Přitom jsem si všiml těchto P2P platforem. Při výběru jsem prošel pár informací. Bankerat jsem zavrhl jako příliš „nebezpečný“, Benefi, který mi přišel jako celkem dobrý systém přestal fungovat pro nové půjčky, ostatní systémy půjčují pouze v EURech (po skončení umělých intervencí se nyní asi moc nevyplatí do ustálení kurzu, když za poslední rok šel o skoro 8% dolů (laický odhad – o 1,6 Kč/10 měsíců, nejsem ekonom))

    ZONKY je asi nejsrozumitelnější, ale bohužel s vysokými poplatky. Z tohoto článku vychází Zonky dost špatně, kde tedy investovat?
    Je nějaká alternativa, která by nebyla příliš riziková?

    1. Zdravím Romane a díky za komentář.

      O P2P platformách budeme vždy mluvit jako o rizikové investici. Nejsem finanční ani investiční poradce, proto ber mou radu prosím s odstupem a rezervou. Pokud je tvým cílem chránit úspory před inflací a úmyslem je především nepřijít o peníze, pak bych se poohlédl někde jinde. Docela určitě se pro tyto účely najdou specializovaná ETF, případně podílové fondy, pokud mají nízké poplatky, stavebko a podobné produkty. Obojí je nad rámec blogu a vyplatí se o této problematice předem něco načíst. Hlavně nic neuspěchat. Mrkni třeba na winpes.cz, kde je problematika okolo ETF docela hezky a srozumitelně zpracována i pro lajka. Dá se z toho dobře vyjít.

      1. Ještě mě napadá, že pokud se chceš držet alternativních investic a pokud možno českých korun, mohly by tě zaujmout InvestAukce. Není to tedy technicky P2P lending, ale krátkodobá investice do faktur ověřených společností. Pokud vím tak skrze portál prošlo přes miliardu korun, bez jediné ztráty. Výnosy jsou však nižší, uvádí 5%, ale bude to méně.

  4. Tak já, po mém komentáři, že bych do nich nikdy nešel,jsem se rozhodl, je zkusit jako poptávající klient. Schválně:-) Pravda jsem přeúvěrovaný, kupuju nemovitosti a pronajímám je. Ze srandy jsem si u nich zažádál o úvěr ve výši 500 tisíc. poslal jsem všechny dokumenty, výpisy a potřebné formality. 3 dny. Za 3 dny mi po skvělé komunikaci přišla nabídka 500 ticíc za 5,99% nebýt splátka přes 7000, kterou bych ani náhodou neutáhl, tak bych to bral na refinanc. Otázkou zůstává, zda bych to dotáhl až do konce, myslím, zda bych měl úspěch a „lidi by se na mě složili“. S hodnocením A++ si myslím že možná i jo. 🙂 tak jen tak na okraj 🙂 zkusím nižší částku,co to udělá. 🙂 protože v bance mám úvěr se sazbou 7.9% a když jsem je žádal o refinanc nabídli mi skvělou sazbu 9,9% no neber to :-))))

    1. Já mám ve svém okolí také hodně lidí, kteří o Zonky uvažují z druhé strany. Kamarád si u nich bral na rozjezd kavárny. Rodiče oba pracují v Německu a pro banky jsou nečitelní. Chtěli si brát úvěr od Airbank na rekonstrukci krovu, ale zamítli jim ho. Pokud vím, tak u Zonkyho stačí doložit výpis z účtu za poslední 3 měsíce a to sjednání nevypadalo jako nějaká věda. Alespoň potud je fajn vidět, že ten projekt má smysl.

      No třeba by tu půjčku ke konci zatáhl Zonky, koukal jsem, že se to tak občas děje, když to den či dva před ukončením vypadá, že se lidi nesloží.

    1. Gratulace! Teď mě celkem upřímně mrzí, že na Zonky nic nemám a nevím, zda si stihnu něco zaslat.

  5. Dovolím si také napsat své zkušenosti.
    Na Zonky investuji teprve několik měsíců a beru jej jako jakousi bezpečnou hru, samozřejmě nechci nechat volné prostředky ležet ladem ale zároveň o ně nechci přijít.
    Zonky má v zádech PPF takže jsem v klidu.
    Ale k věci.
    Před cca 10 lety jsem investoval do zahraničních fondů, takzvané Hypy či jak to bylo
    a některé fungovali spoustu let, např Genius funds.
    Měl jsem tam nějaké peníze a když přišla krize ve 2008 tak všichni postupně zavřeli krám a jejich stránky byli nedostupné.

    Jen chci říct že všechny zahraniční fondy fungovali jako letadlo, nově příchozí sypali peníze a ti stávající je točili dokola. V podstatě nikdo nevybíral a všichni byli spokojení. Člověk koukal na monitor a lebedil si, jak rostou virtuální penízky.
    Pak se to podělalo a lidi panikařili, chtěli vybírat vklady.

    Samozřejmě jsem narazil na Mintos a podobné ale nemám z toho dobrý pocit, vysoké výnosy a malé riziko. Tohle může fungovat něž zase přijde krize.
    Je to jen můj názor a čerpám ze zkušenosti před mnoha lety.
    Milan

    1. Milane, díky za skvělý komentář. Dříve jsem nad tímto tématem trochu přemýšlel, tak se podělím i o svůj názor.

      HYIP je úplně jiná hra. Jsou to často podvodná schémata a jejich účastníci vědí, že riskují ztrátu celého kapitálu. Investice nejsou ničím podložené a zhodnocení je nabízeno v řádech stovkách procent ročně. To jenom do té míry, než se celé pyramidové schema zhroutí.

      Patrně budou existovat P2P platformy založené na podvodných Ponziho schematech. Platformy jako Mintos, Zonky, Bondster a další mají však dle mého mínění do těchto struktur daleko. Jsou podloženy skutečnou hodnotou (dluh vůči nebankovním společnostem, se závazkem splácení). A vůbec nevykazují další znaky HYIP systému, což jsou vysoké provize za přivedeného uživatele v řádu desítek procent, žádný (nebo pochybný) produkt, nucení přivádět další ovečky, problém vybrat peníze (často cesta přes krkolomné peněženky). A další.

      Jste také částečným důkazem toho, že P2P platformy lidé neumějí rizikově zařadit. Jsou portály, které o nich píší v souvislosti s kryptoměnami a zmíněnými HYIPy (mladyinvestor.cz), jsou portály, kde se o nich píše seriozněji spolu s akciemi (winpes.cz). Máte však naprostou pravdu s tím, že riziko není zrovna malé. Garance nejsou pochopitelně žádné a spousta portálů se prezentuje způsobem, že jsou zárukou nulového rizika, výborné likvidity a skvělého výnosu. Tak tomu pochopitelně není a ani být nemůže a krize to ukáže.

  6. Dobrý den,

    předem děkuji za výborné nestranné shrnutí. Přemýšlím o nějaké nerizikové investici kde mi právě jde spíš o pomoc lidem a boji s inflací a chtěl bych se zeptat jak z daných čísel je od Zonky spočítaný? Nějak se k daným 5.7% nemůžu dostat.
    Dalibor

    1. Zdravím Dalibore,

      zcela upřímně, P2P nebude nikdy neriziková investice, ačkoliv tak bývá častokrát prezentován. Data v článku pochází z doby, kdy jsem měl na Zonky menší částku a poplatky byly pouze 1% za všechny ratingy. Od té doby došlo k úpravě a poplatky se různí u každého ratingu zvlášť. Z tohoto důvodů čísla nejspíš nesedí.

      Momentálně nejsem už na Zonky aktivní, protože mě právě ona změna poplatků odradila od dalšího investování.

  7. Nemáte někdo jako investor taky problém s pojištěnými půjčkami? Před časem jsem od Zonky četl, jak probíhá default u pojištěného dlužníka. Vyplývalo z toho, že si jen na peníze počkáte déle. Teď už ten dokument nemůžu najít a jen v „častých otázkách a odpovědích“ je zmínka, že i investor má z toho výhodu. Už však nevím, jakou přesně. Mám prvního pojištěného v defaultu a těsně předtím bylo oznámeno, že jeho pojištění bylo zrušeno. Asi je to pojištění jen marketingový kec, aby se investor cítil v bavlnce, ale jen do chvíle než to dlužníkovi zruší. Když přestane platit, tak s drtivou pravděpodobností je důvod jiný, než že umřel nebo přišel o práci.

  8. Ahoj Lukáši,

    díky za pěknou recenzi. Přemýšlím jak nejlépe (pokud možno bez přehnaného rizika) zhodnotit volné prostředky. P2P platformy mi připadají jako dobrý způsob.

    Chtěl bych se tě zeptat, jaká platforma má z tvého pohledu nejvyšší přidanou hodnotu z pohledu investora (s přihlédnutím k riziku, výnosu a obecně celkovým službám pro investory).

    Moc díky za odpověď.
    Patrik

    P.S. Začínám sledovat tvé stránky, FB a fóra 🙂

    1. Ahoj Patriku,

      jsem rád, že se recenze líbila a moc děkuji za sledování, vážím si toho. To je u psaní vždy největší odměna.

      Tvůj dotaz je dobrý i logický, obávám se však že odpovědět na něj je velmi složité.
      – Riziko je vždy značné bez ohledu na platformu. Půjčování peněz není zkrátka bez rizika.
      – Pokud jde o přidanou hodnotu pro investora, záleží co by to mělo být. Pokud by to měl být široký výběr, tak Mintos. Ale stejně tak dobré může pro investora být, když někdo před ním nabídku prošel a stanovil určité minimální kvality – to dělá Zonky, tím že na tržiště doputuje pouze 1 úvěr z 10 a ostatní žádosti jsou zamítnuty. Přidaná hodnota může být investovat v CZK, jako investovat v EUR a k tomu je svázán odpovídající výnos.

      Abych alespoň nějak odpověděl – riziko si řídíš ty sám, tím jak svou investici rozložíš. P2P by neměly tvořit větší část portfolia, než jsi ochoten sám snést. Sám bych šel jen do zavedených a velkých platforem. Neustále vznikají nové a nové platformy, ale ty jsou netransparentní a mnohem rizikovější. A nakonec – pokud ti jde o kvalitu bez přehnaného rizika, šel bych do portálů, které nějakým způsobem samy regulují nabídku. Mintos je super, ale když se začteš do výkazů, tak ti u poloviny poskytovatelů přestane dávat výnos s ohledem na riziko smysl. Vždy bych však měl na paměti první větu odstavce.

  9. Působím zde jako investor a jsem maximálně spokojena. Je pravda, že poplatky šly nahoru, ale stále je to výdělečnější produkt než jiné a méně rizikový díky participacím na půjčkách. Stačí si zvolit správnou strategii a můžete začít investovat. Výhoda je i pojištění půjčky, což je pro vás opět zmírnění rizika v případě ztráty pravidelného příjmu u některého dlužníka.

  10. Možná to sem nepatří ale přeci jenom popíšu tuhle zkušenost.
    Sice to nepotřebuji ale…. Otestoval jsem si jaký úrok mi Zonky dají na půjčku koupě auta když potřebuji dofinancovat 150t kč na 5 let . Podpora nepomohla tak jsem se rozhodl něco málo o sobě napsat podle dotazníku až do fáze kdy chtěli občanku a výpisy atd ale stále nic za jakých podmínek mi půjčí. To je naprosto nepřijatelné a neprůhledné jednání! Přeci pokud zadám nějaké info o sobě než přejdu k důvěrným informacím potřebuji vědět než je někomu dám do čeho jdu??? Takže Zonky jsem zavrhl jako nedůvěryhodnou instituci která ze mě přes žádnou nabídku tahá informace ktré můžou být zneužity i jinak. Je zajímavé že na netu si dohledám půjčky kde přesně vím kolik přeplatím a nejsou s tím tajnosti. Tady ovšem na sebe napráskáte vše a ještě nevíte na čem jste. Jednu bankovní a nebankovní půjčku jsem měl a tam bylo vše průhledné a jasné od začátku ale tady i jakožto P2P půjčka mě vede k závěru půjčit přes jinou P2P společnost která je průhledná transparentní a vím dopředu do čeho jdu. Takže pokud tento počáteční přístup Zonky nezmění kdy jasně řeknou jaký úrok lze očekávat po základních informacích tak nelze takovému systému moc důvěřovat .

    1. Díky za komentář. Já myslím, že sem naopak tato zkušenost oprávněně patří.

      Také jsem si zkoušel něco naklikat, abych byl v obraze a nepřeklenul jsem se do fáze konkrétní nabídky. Beru to tak, že člověk ji může přijmout nebo ne, ale vždy za cenu, že jim dá veškeré osobní údaje, což je něco, co jsem nechtěl. Zase na druhou stranu, asi to Zonky umožní lepší skóring a následně nabídku případné výhodnější sazby, než když někdo dá předem paušální nabídku, jejíž součástí je i nějaký ten polštář, který kryje riziko.

  11. Pěkná detailní recenze! Já to na Zonky nakonec vzdal a přešel na Mintos, dokonce jsem zrušil i Bondoru, kde jsem byl skoro od začátku. Výnosy jsem měl něco pod 5%, tak snad to na Mintosu půjde lépe. No uvidí se za pár let :).

  12. Moc pěkný článek, také stále přemýšlím o tom, že by vložil nějaké peníze do tohoto sektoru, ale raději zkusím Mintos, každopádně děkuji za shrnutí vašich zkušeností, moc mi to pomohlo.

  13. Rád jsem si po čase zase přečetl kvalitní analýzu. Ze své zkušenosti investora musím říct, že já jsem se Zonky spokojený. Jednak proto, že příběhy, do kterých jsem zatím investoval, byly skutečné a investice pomohla rozjet zajímavé projekty. Třeba bar, do kterého sám rád zajdu. A za ty dva roky, co investuju, se mi stalo jen třikrát, že splátky z různých důvodů vázly. K zesplatnění ale nakonec nedošlo ani jednou. Je pravda, že zisky byly za dřívějších podmínek vyšší, ale i teď jsou IMHO docela slušné.

    1. Honzo, děkuji za komentář.

      Nevím do jaké míry je ta analýza skutečně kvalitní. Věc se má tak, že článek je už starý a stejně tak je stará má zkušenost se Zonky. I když asi za tím jádrem si stále stojím, není to na zbohatnutí, ale může to být smysluplná investice s tím, že podpoříš něco, čemu věříš.

      Já asi nejsem ten typ člověka, který by od něčeho odrazoval. To, že to nakonec nebylo pro mě, neznamená, že v tom nemůže najít uspokojení někdo jiný. A myslím, že v P2P jsme všichni nadšenci a na jedné lodi, tož ať se daří!

  14. Zdravím nad zonky jsem přemýšlel několik měsíců a nakonec jako správný neznalec aniž bych si zjistil veškeré info jsem to zkusil. A po pár měsících jsem si uvědomil co daně. Nějaké info jsem našel ale nejsem z toho úplně moudrý. Tak bych vás chtěl poprosit o vysvětlení jak to je. Výdělek mi to cca po roce ukazovalo asi 250kc. Někde jsem četl že do 6000 nemusím řešit. Koukám že tu o tom něco víte tak, jestli by jste mi poradily děkuju

  15. varuji po vlastní zkušenosti ať si každý rozmyslí mít něco společného s touto firmou

    1. Ano. Recenze je zastaralá a nereflektuje nedávné změny. Aktuálně vůbec neodpovídá realitě.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *