Zonky recenze: český P2P portál z pohledu investora

(Poslední aktualizace 29.4. 2019) – aktualizace nových ratingů, doplnění textu a odkazů

Zonky je největším a nejznámějším českým P2P portálem. K dnešnímu dni bylo na platformě realizováno přes 46 tisíc úvěrů s celkovou hodnotou 6,7 mld korun. Přičemž více, než 1/3 z této částky byla investována formou P2P od investorů. Těch aktivních má platforma přes 15 tisíc a toto číslo stále roste.

Tato recenze popisuje mojí prvotní zkušenost se Zonky z konce roku 2017. Přičemž na portálu již nejsem aktivní. Text jsem se rozhodl zaktualizovat a vysvětlit, proč tomu tak je. Zároveň se však pravidelně snažím doplňovat poslední novinky a inovace.


Zonky - základní informace
6.1 / 10 Hodnocení
Výhody
 • České prostředí, česká podpora. Rozsáhlá komunita na Facebooku.
 • Investice bez měnového rizika, vše probíhá v českých korunách.
 • Výrazně nižší RPSN pro dlužníky než u bank a nebankovních společností. Skrze příběh lze skutečně pomoci konkrétnímu člověku a podpořit konkrétní příběh.
 • Nově zavedený sekundární trh, kde lze bezproblémové participace prodat.
 • Garanci do jisté míry nahrazuje kvalitní rating úvěrů.
 • Mediální známost.
 • Investiční výhody v případě vlastnění většího portfolia. Slevy na poplatku.
 • Smysluplná a pochopitelná forma investování, kde lze začít i s malou částkou od 200 Kč a podíl postupně navyšovat.
 • Oficiální aplikace na telefon
Nevýhody
 • Průměrný výnos je od 3 do 8 % p.a. Bohužel ukrojen o velmi vysoké poplatky za investování. Zahraniční platformy nabízí vyšší výnos.
 • Úvěry nejsou zajištěné dalšími garancemi. Neprobíhá kontrola, jak s penězi dlužník nakládá a zda je využívá k uvedenému účelu.
 • Chybí interní Auto Invest – lze do jisté míry nahradit projekty jako Zotify, ale za další poplatek. Případně je tu mnohem více práce se správou portfolia.
 • V případě defaultu úvěru je poplatek Zonky 30 % z vymožené částky.

České Zonky vs. zahraniční P2P portály

Osobně jsem vyzkoušel desítky různých P2P lending platforem. V praxi se lze setkat se dvěma odlišnými přístupy:

 • P2P portály jsou napojeny na nebankovní společnosti, které na tržiště poskytují objem půjček k investici. Mezi investorem a dlužníkem jsou tak dva mezičlánky – platforma a nebankovní společnost. Typickým zástupcem z Evropy je společnost Mintos (recenze). Z českých portálů pak Bondster (recenze).
 • P2P portály hledají dlužníky i investory na přímo. Mezi investorem a dlužníkem je pouze jeden mezičlánek – platforma. Tímto zástupcem je Zonky.

Ačkoliv se o to hodně lidí pokouší, smysluplně obě kategorie úplně nelze. V obou případech se jedná o formu P2P lendingu, nicméně tyto dva světy mají společného jen velmi málo.

Zonky logo, maskot
Logo a maskot Zonky
 • Mintos či Bondster stojí na investorech a nebankovních společnostech. Spíše, než P2P jej lze chápat jako P2B – peer, to business. Akvizice nových úvěrů je pro portál levnější a objem je mnohonásobně vyšší. Proto si portál může dovolit nabídnout investorům nulové poplatky a vyšší výnosy pro investora. Zároveň si však peníze bere jinde. RPSN u některých nebankovních společností leze hodně vysoko, což může být jedním z kritérií při zvažování morálních otázek investování.
 • Zonky je P2P lending ve své ryzí podobě. Je to model, který by měl dávat smysl pro všechny účastníky. Je však velmi složité jej vyvážit tak, aby obě strany byly spokojené a u obou byl zajištěn dostatek účastníků. Portál má vyšší poplatky, protože má vlastní schvalovací procesy i rating. Nicméně z pohledu smyslu investice vaše peníze skutečně pomáhají dlužníkům obejít dražší alternativy.

Kdybych to měl shrnout. Na zahraničních P2P portálech je často hlavním kritériem zisk všech stran na úkor dlužníka a investor dostane “své” 1% měsíčně. Na Zonky je poselství především zlevňování úvěrů (oproti bankám a nebankovním společnostem). Zonky je také nutno přiznat, že se nesnaží o co největší objem, ale pečlivě dlužníky vybírá a schválí pouze jednu žádost z deseti. Z těchto pohledů je možné, že Zonky bude lepší volbou v době krize.

Pochopitelně nic není černobílé. I na Mintosu lze najít úvěry, které mohou dávat v konečném důsledku smysl a i na Zonky si může půjčující úvěrem uškodit. Etika a vůbec samotný akt nákupu participace je pak otázkou každého jednotlivého investora.

Komunita okolo Zonky

Popularita celého projektu je obrovská. Jen FB stránky Investor na Zonky mají přes 6000 členů a jsou oproti zahraničním P2P portálům plné života. Koncem roku 2018 Zonky také zprovoznil vlastní fórum.

Stejně tak doporučím i nezávislé P2P fórum, kde se najde spousta investorů, kteří sdílí své pohledy, portfolia a zkušenosti.

Zonky: recenze a moje zkušenost

Na každém portálu začínám nižší částkou, abych si vše vyzkoušel a rozhodl se, jak dál. Podobně jsem postupoval i na Zonky, kde byl můj první vklad 6000 Kč.

Volba strategie

Mé investici předcházelo čtení newsletteru, ve kterém byly zajímavé tabulky s default rate a delikvencí. Na Zonky v té době bylo celkem 8 ratingů a já jsem se pro začátek rozhodl investovat do horní poloviny (A**, A*, A++, A+).

Je to proto, že jsem chtěl podpořit někoho, kdo nemá problémy se splácením a mých peněz si bude vážit (už jen tento přístup při investování byl úplně jiný, než u jiných platforem).  Default je pro investora poměrně dost drahý – 30% z vymožené částky (která rozhodně nebude ve výši 100%) za případné vymáhání.

Zonky default rate a risk cost
Užitečné tabulky s default rate a risk cost

Podle statistik téměř všichni lidé v horní polovině tabulky platí včas a dle možností i něco navíc. Na 1 úvěr jsem se rozhodl dát minimum – 200 Kč.

Zonky - úvěry po splatnosti
Užitečné tabulky – úvěry po splatnosti

Můj účet na Zonky

Peníze se mi připsaly 2 dny po odeslání. Stav portfolia po 3 měsících vypadal takto (konec 2017).

Zonky - dashboard
Zonky – hlavní obrazovka a dashboard
Zonky - úroky, jistina
Rozpis úroků, jistiny a po splatnosti

Co se týče výnosu, tak 5% ročně je méně než polovina toho, co mi generují ostatní portály. V té době také přišla poměrně krutá změna podmínek a z těchto důvodů jsem se rozhodl platformu opustit.

Na druhou stranu tím Zonky nezatracuji, nedávno jsem se dozvěděl, že můj kamarád si u nich půjčoval na rozjezd svého podnikání s kávou a jeho kavárnu rád navštěvuji. Taková myšlenka půjčování je mi sympatická. To ale na druhou stranu můžu udělat i prostřednictvím crowdfundingových kampaní (např. HitHit) bez nároku na osobní zisk.

V současné době na portálu nejsem aktivní, proto dávám k dobru tento odkaz, kde najdete řádově zajímavější portfolia jiných investorů. P2P forum: Zonky, naše portfolia a výsledky.

Jak Zonky vydělává peníze?

Celá platforma je v tomto ohledu velmi transparentní. V dubnu 2019 přišly 3 nové ratingy a z původních 8 je jich celkem 11. Toto je tabulka výnosů spolu s investorskými poplatky.

Úrok (p.a.) 2,99% 3,99% 4,99% 5,99% 6,99% 8,49% 9,49% 10,99% 13,49% 15,49% 19,99%
Risk cost 0,45% 0,45% O,56% 0,77% 1,11% 1,65% 2,21% 2,98% 4,11% 5,23% 8,15%
Investorský poplatek 0,2% 0,2% 0,5% 1,0% 1,5% 2,2% 2,5% 3,0% 3,5% 4,0% 5,0%
Očekávaný výnos 2,34% 3,34% 3,93% 4,22% 4,38% 4,64% 4,78% 5,01% 5,88% 6,26% 6,84%

Pokud jde o žadatele, tam si Zonky bere jednorázový poplatek 2% z půjčované částky. Na jednom úvěru tak Zonky vydělá od 2,2 do 7% v závislosti na ratingu.

Rizika investování

Spoustu informací k risku lze najít na stránce: https://zonky.cz/risk/. Zde by měl časem přibýt také loan book.

Mezi nejdůležitější sekce pak patří podíl úvěrů, které nikdy nebyly po splatnosti. Zde je vidět, že statistika dobře koresponduje s risk cost z předchozí tabulky. Zde ještě nejsou zahrnuty 3 nejnovější ratingy.

Stejně tak je zajímavá tabulka platební morálky.

Aplikace do telefonu a rezervační systém

Zajímavou možností, která rozšiřuje možnosti investování je aplikace do telefonu. Ta je hezká a přehledná. V nabídce jsou základní investorské statistiky, možnost nakupovat úvěry pomocí swipování na primárním i sekundárním trhu či aktuální stav peněženky. V nabídce jsou také výhody v podobě kuponů u některých obchodníků.

Zonky - mobilní aplikace Mobilní aplikace a filtry na Zonky.Zonky rezervace.

Součástí aplikace je také rezervační systém. Pomocí filtrů si může každý investor navolit rating, délku investice či pojištění a následně je zařazen do fronty, která odpovídá parametrům.

Jakmile se objeví nový úvěr, část z něj je oddělena pro rezervační systém a část je volně dostupná na tržišti. Pokud investor díky rezervaci nakoupil úvěr, posouvá se na konec fronty. Pokud nemá dostatek peněz na účtu, bude jeho rezervace přeskočena. Celý proces má časová omezení.

Zonky a pravidla pro rezervace.

Více o rezervačním systému na stránkách Zonky.

Zotify – notifikace a automatické investování

Zotify je externí robot, který umožňuje automatické investování. Disponuje řadou statistik, souhrny i notifikacemi.

Zotify - statistiky
Příklad statistiky ze Zotify

Užití externích služeb je dále možné i se systémem front. Oproti rezervacím umožňuje Zotify investovat pomocí přesnějších parametrů – jako je kraj, zdroj příjmů i účel půjčky.

Minimální poplatek je 0,5% z očekávaného hrubého výnosu investice, procentuální výše poplatku pak ovlivňuje pořadí ve frontě a pravděpodobnost uskutečnění vkladu. Auto Invest na Zotify vychází z hlediska ceny k uspořenému času velmi zajímavě. Beru jej jako nutnost pro investora, který se ohlíží na svou návratnost a do nákladů započítává i svůj čas věnovaný správě portfolia. Více k výpočtu poplatků lze najít na Facebooku Zotify.

Závěr

Dostávám se k tomu nejtěžšímu a to je závěrečná sumarizace.

Zonky - závěrečné hodnocení portálu
4
Výnos
7
Tržiště
6.5
Likvidita
5
Funkce, přehlednost
8
Riziko
Celkem 6.1 / 10
Uživatelé (42 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Výnos 4/10 - Výnos od 3–8 % ročně. Z výnosu bohužel ukrajují vysoké poplatky (0,2 – 5 % dle ratingu) + případný prodej na sekundárním trhu – 1,5% pro prodávajícího. V případě defaultu 30% poplatek z vymožené částky. Nicméně není se alespoň třeba obávat měnového rizika.
 • Nabídka úvěrů 7/10 - Tržiště je odpovídající vzhledem k počtu investorů a nově lze investovat do participací na sekundárním trhu.
 • Likvidita 6,5/10 - Na sekundárním trhu lze bezproblémové úvěry dle mých zkušeností poměrně rychle prodat. Bohužel, pokud se dlužník opozdí se splácením, stává se úvěr nelikvidním. Tyto úvěry totiž nelze na sekundární trh umístit (bohužel ani se slevou) a je nutné je držet až do konečného splacení.
 • Funkce, přehlednost 5/10 - Auto invest zajišťují externí nástroje. S rozhraním mám občas problémy (pomalejší načítání a odezva). Nicméně web je přehledný a lze s úspěchem investovat skrze mobilní telefon, design je responzivní. Bohužel mám pocit, že z hlediska funkcí se Zonky nevyvíjí odpovídajícím způsobem k rozsáhlé komunitě investorů.
 • Riziko 8/10 - Zonky je na trhu od června roku 2015. V současnosti jej spravuje Home Credit. Stabilita P2P portálu Zonky je tak do budoucna zajištěna. Rating úvěrů je kvalitní.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

V průběhu sbírání informací pro recenzi o Zonky jsem prostě a jednoduše zjistil, že srovnávat jej se zahraničními platformami je jako srovnávat jablka a hrušky. U zahraničních portálů vše zaplatí dlužník, u Zonky je to spíše investor. Na druhou stranu, Zonky se profiluje svým sdělením jasně a nemělo by to být pro nás překvapení.

“Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.”

Za sebe bych portál Zonky doporučil těm investorům, kterým nevadí nižší výnosy za cenu toho, že mohou podpořit konkrétního člověka a jeho příběh. Ona sociální rovina je u Zonky hodně důležitá, zatímco u jiných portálů je prakticky nulová. Málokdo bere skutečný zřetel na to, co se děje na druhé straně barikády a fakt, že to může ovlivnit u sebe. V tomto ohledu je platforma skutečný unikát.

A jaký je váš názor na Zonky? Podělte se v komentářích.

Je Zonky z hlediska výnosů smysluplnou volbou pro investory?

Poslat článek na výlet. Sdílet!