Změna poplatků na Zonky, nově od 0,2 do 5%

Od 1.9. 2017 Zonky změnilo poplatky pro investory. Spousta uživatelů z řad investorů se přesvědčila o tom, že riziko může mít mnoho podob a změna podmínek je jedním z rizik, které je často opomíjeno. Nové poplatky pochopitelně nejsou příjemné a spousta investorů odchází jinam. Já si k této situaci okolo Zonky a poplatků dovolím krátkou sumarizaci. A pokusím se na tom nevidět jen to špatné.

Nové poplatky na Zonky

Pro upřesnění jsem vytvořil tabulku, která porovnává původní a současné podmínky. Situace je lepší nebo stejná pro ratingy A**, A* a A++. Horší je pak pro ratingy od A+ níže. Změna se tak dotkne jen minimálně investorů, kteří investují do levé poloviny tabulky. Mohou dokonce nastat i vzácné případy, kdy si někdo oproti původním podmínkám polepší.

Křivka poplatků se však začíná hodně lámat u ratingu A+ a za cenu většího rizika investor získá jen minimální výnos navíc.

Rating A** A* A++ A+ A B C D
Výnos 3,99% 4,99% 5,99% 8,49% 10,99% 13,49% 15,49% 19,99%
Risk cost 0,49% 0,59% 0,79% 1,69% 2,59% 3,59% 4,59% 7,10%
Původní poplatek 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1%
Nový poplatek 0,2% 0,5% 1% 2,5% 3% 3,5% 4% 5%
Původní čistý výnos 2,5% 3,4% 4,2% 5,8% 7,4% 8,9%  9,9% 11,89%
Nový čistý výnos 3,3% 3,9% 4,2% 4,3% 5,4% 6,4%  6,9% 7,89%
Rozdíl +0,8% +0,5%  0% -1,5% -2%  -2,5% -3% -4%

Pozitiva a negativa poplatků na Zonky

Podpoří se úvěry, které skutečně pomáhají

Jediné, co mi dávalo smysl před změnou poplatků byla investice do ratingů od A** po A+. Šel jsem do Zonky s tím, že mohu někoho konkrétního podpořit a svůj zisk, jsem bral až jako druhou stránku věci. Riziko B,C a D ratingů mi připadalo neúnosné už dříve.

Ratingy A** a A* zůstávaly na tržišti dlouho a i když to byly úvěry, které měly skutečný smysl (smysluplný účel například pro bydlení a financování levnější, než v bance), zůstávaly kvůli nízkému úroku bez povšimnutí. To se teď změní. Beru také v potaz fakt, že účel některých úvěrů s nižším ratingem bývá velmi rozporuplný a žadatelé si penězi mnohdy škodí (rizikové investice apod.).

Odpadnou fronty

Zonky mělo dlouhodobě problém s velkým počtem investorů a nedostatkem úvěrů. Nárůst půjček se s novou reklamní kampaní změnil k lepšímu, ale otázkou je, zda je to dlouhodobě udržitelné. Změnou poplatků odpadne část investorské fronty, sníží se poptávka některých aktivních investorů a vše by se mohlo trochu vyrovnat.

Zaplatí to investoři

Co mi vadí, je skutečnost, že když se hledá, kde brát peníze na marketing, odnesou to hlavně investoři. To jsou ti, kteří celou tu srandu platí vlastními penězi a existence P2P portálu na nich do velké míry závisí.

Poplatky jsou hodně tvrdé

Celá křivka poplatků pro jednotlivé ratingy je za mě hodně tvrdá. A u některých úrovní ani nedává smysl.

 • A++ je zatížen nejvíce a skok je rovnou o 1,5%. To je strašlivě moc. Výnos mezi třídou A++ a A+. je přitom pouze o 0,1% vyšší.
 • C a D byly nevýhodné už předtím. Výnos 8% p.a. je průměrný růst akciového trhu a mnohem klidněji bych spal, kdybych vlastnil nějaké slušné ETF (které má navíc násobně lepší likviditu), než balík úvěrů s ratingem D na Zonky, které kvůli zpožděným splátkám nemám šanci na sekundárním trhu prodat.
 • Neznám jediný portál, který by se veřejně chlubil tím, že pro investory zavedl až 5% poplatek.
 • A je tu ještě 15% daň. Náklady za využití robota, kvůli minimalizaci času, inflace a delikvence v rámci portfolia. Bojím se, že Zonky se tímto krokem může pro hodně investorů jevit jako nerentabilní.

Kdo chce měnit portál, ať mění..

Začali jsme investovat za určitých podmínek. Došlo ke změně. Je v pořádku se svobodně rozhodnout a odejít. Nevnímám na tom nic špatného, je to prostě obchod. Na Facebooku odebírám skupinu Investor na Zonky. Kde krátce po změně vypukla bouře. Ono se není čemu divit, změna poplatků z 1% až k hranici 5% rozčaruje nejednoho investora.

Na Twinu se svého času snižovaly výnosy z 12% na 10% p.a. Pro investory to byl jasný signál – důvěřovali Twinu v těžkých začátcích a v momentě, kdy to začínalo vypadat s množstvím investorů a nárůstem slibně, portál podmínky změnil. Spousta uživatelů ten den začalo přehodnocovat svůj vztah k portálu a nespokojenost zřejmě byla vysoká, protože v Twinu za pár dní opět výnosy vrátili na původní úroveň. Důvěra se buduje těžce, ale ztrácí se rychle.

Na druhou stranu je třeba říci, že Zonky si změnou poplatků filtruje své uživatele. Zůstanou pouze ti, kterým dává smysl pomáhat a svůj vlastní zisk berou až jako druhou stránku věci – zdravé jádro a komunita hraje v případě Zonky důležitou roli. Ti, kteří upřednostňují především svůj zisk – ano, odejdou. Je to jejich plné právo, jen je otázka, zda je to pro Zonky špatně.

Akce pro investory

V průběhu prosince 2017 přišel každému investorovi leták, ve kterém mimo jiné dochází k zavedení výhod, od určitého objemu investic. Nevím, zda sleva na poplatku spíše neuráží, protože při investici 1 milion korun klesne pouze o 1/5. To je snížení poplatku o 0,04 – 1%.

Zonky - vánoční newsletter
Zonky – vánoční newsletter

Další odkazy

Zonky recenze – český portál z pohledu investora

Závěr

Pro mě osobně byly tyto změny natolik zásadní, že jsem se ze Zonky stáhl. Nejde mi ani tak o výnosy, protože poplatky se mě v tak velké míře nedotkly a můj vklad byl skutečně minimální. Spíše mě děsí takový rozsah změn, protože potom mám potíže s další důvěrou.

Svůj smysl Zonky však stále má. Jen si myslím, že pro investora hledajícího co nejvyšší zisk nebude už nadále lukrativní. K tomu, aby investice měla smysl ze třeba započítat i to, že svými penězi člověk koná správnou věc. Myslím, že se změnou poplatků Zonky vyprofilovalo. Na portálu zůstanou pouze investoři, kteří chápou, že strana žadatelů je silnější, než zájmy investorů. Účelem, je především pomoci a podpořit konkrétní příběh.

Registrovat se na Zonky

Investoři hledající vyšší zisk pak utíkají směrem k jiným portálům. V ČR se nabízí Bondster  nebo zahraniční Mintos (dřívější recenze).

Jak to vidíte vy? Odpovídají podle vás rizika výnosům? Jste stále investory na Zonky?

13 Comments

 1. „Účelem, je především pomoci a podpořit konkrétní příběh“

  Určitě je to ten pravý účel ? Neni spíš účel firmy vyřadit konkurenci a případně, když se to rozjede na tom vydělávat s menším rizikem a cizíma penězma než v HomeCreditu ? A příběhově to udělat proto, aby to lidi brali jako pomoc a zábavu ? Proč teda nezaložil pan Kellner nějakou charitu ? Klidně i ve stylu Zonky. Kde by lidi posílali (darovali) jen tak peníze podle příběhů.

  1. Účelem je firmy je vydělat peníze, o tom žádná. Tou větou jsem myslel skutečnost, že u P2P lendingu vnímám 2 různé světy.

   – Mintos, Swaper, Twino, Robo.cash… pro dlužníka RPSN ve stovkách až tisících procent, klasická lichva
   – Zonky, kde většinu nákladů nyní hradí investor

   Zisk investora na Zonky (alespoň dle mého) neodpovídá riziku a pokud k tomu nezapočítáš svůj dobrý pocit, nemá smysl tam investovat.

 2. Zonky mělo tu tabulku s těma předpokládanýma výnosama si myslím dobře stanovenou, ale teď to zabilo.

  Na Žlutém melounu teď dávají doporučované sazby nižší než dřív, tak jsem si říkal, že pak si tam lidi moc nevydělají, když se jima budou řídit. Ve statistikách měli větší defaulty. Ale statistika počítá za celé 2 roky zpětně. Vypadá to, ale že aktuální statistiky na tom budou asi líp. Jinak na Melounu to neni lichva, RPSN je určitě normální (nezkoumal jsem to), ale přitom se dá vydělat víc než na Zonky a určitě srovnatelně jako v zahraničí i bez lichvy. A přitom to vypadá, že jsou féroví a že to nehrajou jen pro sebe, ale je to opravdu P2P pro všechny 3 strany. Rozhodně nejsou hodňoučcí na dlužníky, kteří nesplácejí. Ale ani svině. Chovají se normálně. Nemají šílené pokuty, ale pokuty za nesplácení mají. Skóring asi nemají tak dobrý jako Zonky, ale vypadá to, že se čímdál víc lepší (učí) a zas tak hrozný oproti Zonky neni. Zatim tam, ale nejsem tak dlouho a ani to neni moje firma, takže ruku do ohně za ně dát nemůžu.

  Podle mě je lepší mít např. default 10% a 10% výnos než default 0 % a výnos 5%.

  A pokud by se měl někdo stát nejlepší P2P ve světě, tak by to měl být podle mě spíš Meloun než Zonky. Meloun na to má platformu a má i různé typy produktů a už teď tam může investovat kdokoliv z EU. Zonky může tak leda být jednička stylem, že si to bude zainvestovávat všecko sám a tvářit se, že má P2P platformu.

  A když si to Zonky vymyslelo na příběhy, tak tam budou asi jen obyčejní lidi s pár stovkama pomáhat lidem. V jiných P2P budou investoři opravdu investovat.

  1. Díky za super komentář. Žlutý meloun moc neznám, ale párkrát jsem se na ně koukal a nevypadalo to zle. Souhlasím s tebou v tom, že Zonky v mnohém zaspalo dobu a zatímco nahání objem, jiné portály jsou technicky vymazlenější.

   Já bych byl opatrný jen s jednou věcí. Portál výhodný pro všechny 3 strany je za mě zatím těžká utopie. Možná tak ještě v malém, ale s rostoucím objemem se celá hra mění. I Mintos, který je pro mnohé nejlepší portál v Evropě je zatím ztrátový.

   1. Tak Meloun začal v 2012 a jede furt pomalu a furt je ztrátový a když to někde někdo napsal, tak na to Meloun odpověděl, že všecko jde podle plánu. Má, ale jen pár lidí, tak asi nemá takové výdaje. I když vlastně čím víc lidí tím víc půjček a nebo spíš obráceně (jako na Zonky) a čím víc půjček tím větší výdělek, tak to vlastně nechápu ty poplatky. Nebo vlastně chápu. Chtějí být asi v plusu co nejdřív a pak rýžovat. Přece nebude PPF dlouhé roky dotovat jednu firmu, když ostatní jeho firmy vydělávají miliardy, že…

    Taky si říkám, že je to utopie. Ale tak Meloun zatim vypadá vpohodě. Možná proto, že investory (jejich prachy) potřebuje, tak se snaží být i pro investory. No možná jedna strana je na tom méň výhodně a to jsou dlužníci. Protože platí větší poplatky za sjednání půjčky než např. na Zonky. Nejmenší je myslim 2,5% za nejlepší rating a největší je okolo 6% za nejhorší rating. Ale asi je to takto na slovensku konkurenceschopné, když to tak mají.

    Nevím jestli se změní, když vyrostou. Doufám, že ne. Nevím, jestli jsem to dobře pochopil, ale dostali asi investici (asi ne dotaci) z nějakého evropsko-unijního fondu pro rozvoj podnikání a na slovensku jsou poslanci asi nakloněni sdílené ekonomice, takže by si je snad ten fond pohlídal a poslanci jim snad nebudou házet klacky pod nohy. No uvidíme.

    1. Tiez nesuhlasim so zvysovanim poplatkov na Zonky, ale podla akej matematiky si sa prosim ta dostal k „Podle mě je lepší mít např. default 10% a 10% výnos než default 0 % a výnos 5%“?

     Do porovnavania Melonu a Zonky sa tu nebudem pustat, ale kazde pre svoje pre a proti, cize proti gustu ziaden disputat. Osobne od Zlteho Melonu ziadne velke halo necakam, ak mam byt uprimny, ale rad se necham prekvapit.

     1. Podle matematiky 10% > 5%. Vysvětlení jak jsem to myslel: Mám default 10% a přesto mám výnos 10% a to je lepší než když mám default 0% a přesto mám výnos 5%. Líp už to asi nevysvětlím. To byla narážka na Zonky a jeho super nejlepší skóring, který nemá default 0% stejně jako Meloun nemá default 10% (to byl jen příklad).

      Tak každý to nějak vidí. Možná ze začátku měl Meloun větší defaulty a byl celkově horší než teď, tak ho lidi vnímají hůř. Já tam jsem zhruba rok a mám zatim dobrou zkušenost.

 3. Prave tomuto nedorozumeniu som sa chcel vyhnut. Aby som ilustroval, preco ta matematika nesedi, tak si zoberme zjednoduseny priklad, ze investujes 100 Kc na obdobie 1 roka. Alternativa 1 je default 10% a 10% vynos (p.a.). Alternativa 2 je default 0% a 5% vynos. Aby to bolo jednoduchsie budem pocitat s tym, ze defaulty nastavaju hned po prvej splatke.

  V prvom pripade som investoval 100 a 10 Kc mi hned islo do defaultu, tym padom sa mi vobec nezhodnocuju. Namiesto povodnych 100 Kc mam teraz 90 Kc, na ktorych zarabam 10%. Na konci roka sa tak dostanem na 99 Kc, co znamena, ze som este celu jednu korunu prerobil.

  V druhom pripade som investoval 100 a nestratil som nic. Tym padom som tych 5% zarobil na celych 100 korunach, vdaka comu som na konci roku skoncil v zisku 5 korun.

  Nizka miera defaultu mozno nie je az tak sexy ako vysoke vynosy, ale v konecnom dosledku na nej zalezi viac nez by sa mohlo zdat.

  Na Melone sa mi paci, ze je tam viac dat ako oproti Zonky. Na druhu stranu je tam relativne malo poziciek na to, aby si clovek mohol nejak extra vyberat. Plus vacsina ludi ani nie je schopna robit si nejake rizikove analyzy, ktore by brali v potaz tie extra data, aby si zvysili vynosy. Dalsi problem, ktory s Melonom mam a je menej racionalny, je UX a grafika, nad ktorym mi niekedy hlava stoji. Defaulty a vzhladom k nim moc vysoky minimalny bid ma odradili od toho, aby som s nim zacal a teraz ho uz len periferne pozorujem.

  1. Jestli on JPT ještě nepočítal s tím, že 10% default nutně nemusí znamenat 10% ztrátu. Z úvěrů by se mohlo podařit ještě něco vymoci. Každopádně je to běh na dlouhou trať.

   1. Ano, je tam tato moznost, ale ak mam byt uprimny, tak som voci tomuto argumentu skepticky. Jednak sa platia fee z vymozenych penazi (na Zonky 30%) a nie vzdy sa podari ziskat naspat cela istina, natoz uz potom uroky (vid. Bondora).

    Ked k tomu pridam fakt, ze cely proces je pre mna ako investora velmi neprehladny, s minimum info (napr. car loans na Mintose) a unika mi zurocenie na vymahanej sume, tak sa radsej vyhybam defaultom ako cert krizu.

    1. Souhlasím, tohle vnímám hodně podobně. Teď na Saving Stream mám pár úvěrů více jak 60 dní po splatnosti a je to hodně znát na měsíčním cashflow. Jakékoliv vymáhání je strašlivě dlouhé.

    2. Na Zonky 30% a na ostatních asi taky tak podobně a na Melounu 0% (slovy nula). Sice mají v podmínkách, že se o náklady podělí investoři, ale zatim to prej ještě po nikom nechtěli. Protože to funguje jinak. Oni totiž mají ve smlouvě nebo v podmínkách nebo ceníku, že zesplatnění stojí dlužníka nějaké % z půjčky a to se pak po něm vymáhá. Pokud se nic nevymůže, tak to zatim dotují a asi když by toho bylo hodně, tak uplatní to z těch podmínek.

  2. Mě se to nechce nějak počítat. Myslím si, že si to myslím správně. Prostě když je default v ratingu např. 6% a já jsem si stanovil, že chci vydělat na 10%, tak prostě nabídnu úrok 16%. Když je v jiném ratingu default 2% a já na něm chci vydělat 8%, tak nabídnu 10%. Této strategie se pokud možno držím. Podle statistiky defaultů upravuju navýšení % buď nahoru nebo dolů.

   Tak já nejsem nějak velký boháč, takže mi tam nečeká milion na zainvestování, ale půjček by mohlo být víc. Nedá se to investovat všecko za den. Ale vybrat se podle mě dá, pokud člověku neni líto ty prachy tam o chvíli dýl nechat ležet ladem.

   No jo, tak uživatelské rozhraní se mi zrovna líbí. Neni to uplně dokonalé, různé věci by se daly vylepšit, ale cekově ten styl se mi líbí. Ale tak aspoň jde vidět, že nikdy nebude něco co by se líbilo všem. Mě zas přijde trapný ten kreslený styl Zonky. Styl dashboardu je asi vpohodě, protože, když v něm udělali návrh verze 2.0, tak to vypadalo vpohodě.

   Šak ať si každý zkusí co se mu nebude zdát na první pohled uplně špatné za pár korun a pak se po nějaké době rozhodne. Já takto zkusil Zonky a pak Meloun a na Zonky už dávno neinvestuju a na Melounu jo. Nezkusil jsem Bankerat nebo Benefi apod. a myslím, že jsem dobře udělal.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *