TransferWise recenze: jak ušetřit na zahraničních platbách?

(Poslední aktualizace 2.5. 2019)
– kompletní revize textu, aktualizace poplatků

Zaslat peníze do zahraničí může být poměrně drahá a frustrující zkušenost. Banky si za jedinou transakci naúčtují poplatek ve výši i několika stokorun a ještě více pak přeplatíme na nevýhodném měnovém kurzu.

V dnešním článku se podíváme na alternativní možnost převodu do zahraničí skrze TransferWise. Tento portál využívá více, než 4 miliony uživatelů po celém světě. S každým převodem a platbou skrze multi-měnovou debetní kartu TransferWise lze v zahraničí ušetřit 2-5% z hodnoty transakce oproti bankám. To může být pro běžného člověka úspora v řádu tisíců korun ročně. Převody jsou navíc realizovány až o 1 den rychleji, než s využitím SEPA platby.

Proč si může TransferWise dovolit být levnější a rychlejší? O tom si povíme v této recenzi. Kromě toho se podíváme na další zajímavé funkce, srovnání s konkurenčními službami a pár příkladů.

[rwp_box id=“0″]

Jak funguje TransferWise?

Představte si, že chcete zaslat platbu 1000 EUR do Německa a váš německý kamarád ekvivalent této sumy do Česka. Pokud využijete služeb banky, oba dostanete tučný poplatek a přeplatíte na kurzu. Můžete však na to jít chytřeji.

S kamarádem si vzájemně vyměníte čísla účtu vašich příjemců a jeden za druhého zašlete částku jako běžný tuzemský převod. V konečném důsledku, žádná z plateb nepřekročila hranici, nebylo nutné řešit měnovou konverzi a oba jste zaslali peníze do zahraničí prakticky zdarma, za středový kurz. Parádní win-win situace.

Něco podobného dělá TransferWise, akorát v mnohem větším měřítku.

Klienti, kteří chtějí odeslat platbu do zahraničí zadají informaci o tom, kam má jejich platba doputovat a TransferWise jim přiřadí unikání poznámku/variabilní symbol. Následně zašlou transakci jako běžnou platbu na bankovní účet TransferWise. Ten má zřízen účty v 71 zemích včetně ČR.

Peníze samotné však nikam necestují, bylo by to hodně drahé. Namísto toho zaplatíme penězi jiných lidí v místě našeho konečného příjemce a někdo jiný využije náš depozit v ČR. Tato P2P síť je mnohem efektivnější, levnější a rychlejší, než běžná bankovní transakce a jediné, k čemu dochází je výměna informací.

Portál na sebe bere funkci prostředníka, řeší problémy s důvěrou obou stran, využívá nabídky a poptávky na více než 1300 trasách a díky tomu je za menší poplatky rychlejší, než banky.

Jak funguje TransferWise?

Kolik přesně transakce stojí?

Skrze TransferWise platíme vždy za středový kurz navýšený o malý poplatek. Hodnoty v ceníku se liší napříč různými měnovými páry. Pokud převádíme z CZK do USD, EUR či GBP a zpět, poplatek aktuálně činí okolo 0,4% z hodnoty transakce + 20 – 25 Kč. Na první pohled se to zdá být dost, ale kouzlo je v tom, že procentuální poplatek se odvíjí od středových kurzů.

Zkusme si to rychle porovnat s bankami. V době psaní článku bych za 10000 Kč dostal:

 • 378,96 EUR u Airbank
 • 370,44 EUR u České spořitelny
 • 385,7 EUR u TransferWise

Rozdíl na jedné transakci o výši 10 000 Kč klidně může být i 400 Kč. V konečném důsledku totiž není zase tak podstatné, jaká je fixní výše bankovního poplatku za SEPA či zahraniční platbu. Většina lidí mnohem více zaplatí na špatném měnovém kurzu, který může být klidně i o 1 Kč horší od středového.

Zkušenostmi jsem došel k tomu, že průměrná úspora za 1 převod je ve výši přibližně 2–5 % z transakce. Efektivita portálu TransferWise tak vlastně záleží na tom, jak mizerný kurz nabízí vaše banka. To, kolik bude převod stát si lze předem snadno a transparentně vypočítat skrze kalkulačku a následně porovnat.

Interaktivní kalkulačka převodů

Borderless account + Debetní karta

Zatím jsme se bavili pouze o transakcích z účtu na účet a TransferWise velmi dlouhou dobu opravdu sloužil pouze pro tyto účely. Nicméně od roku 2017 přibyly další 2 zajímavé nadstavby, které náklady stahují ještě níže a ve stručnosti si je představíme. Tyto dvě nadstavby značně rozšiřují možnosti využití portálu i na další situace.

1. Borderless account (účet bez hranic)

TransferWise Borderless account
Multiměnový účet s vedením zcela zdarma? Lze to. A účty lze přidávat na jedno kliknutí.

První nadstavbou je Borderless account. Jedná se o multi-měnový účet, který si lze nabít prostřednictvím bankovního převodu či karty. Peníze lze převádět do 40+ měn a dále s nimi pracovat (držet je, provádět okamžité konverze či je odesílat). Jednotlivé měnové účty lze zřídit na pár kliknutí.

U pěti hlavních měn (USD, EUR, GBP, AUD a NZD) uživatel navíc obdrží i plnohodnotné bankovní údaje. Tyto měny se pak chovají jako bankovní účty a lze skrze ně přijímat i odesílat platby. To se může hodit studentům, kteří vyrážejí na Erasmus do zahraničí, nebo komukoliv, kdo tam pracuje. Netřeba si dočasně zřizovat účet u banky.

blank

Borderless account má oproti běžnému převodu další výhodu. Máme-li na multi-měnovém účtu TransferWise dostupný zůstatek, platba může být u konečného příjemce kdekoliv v zahraničí do druhého dne, odpadá totiž cesta k prostředníkovi a takto odeslané peníze se chovají jako běžný bankovní převod.

Transakce mezi měnovými účty se řídí identickým ceníkem jako transakce do zahraničí skrze TransferWise. Odpadá však pevná část poplatku, takže lze výhodně převádět i drobné částky. Vedení účtu je zcela zdarma, zpoplatněno je pouze rychlejší nabíjení kartou (0,2% z transakce) a odeslání platby (okolo 15 Kč/ transakci)

Recenze borderless account >>

2. Debetní karta od TransferWise

Debetní karta od TransferWise
S debetní kartou od TransferWise můžete utrácet kdekoliv po světě za nízké kurzy, blízké těm středovým.

Druhou a o poznání zajímavější nadstavbou je debetní karta od TransferWise. Pokud na běžném převodu do zahraničí může uživatel ušetřit od 2 do 5 % z hodnoty transakce, pak debetní karta tento efekt rozšiřuje na běžné spotřební a zahraniční nákupy. To z ní dělá ideálního spojence třeba na zahraniční dovolenou.

Jediným poplatkem karty je výběr z bankomatu. Ten je do 200 liber měsíčně (či ekvivalentu v jiné měně) zdarma. Poté za poplatek 2%.

Karta je navázána na borderless account, automaticky a zdarma umožňuje utrácet peníze v nejvýhodnější možné měně, té lokální. To jediné za co uživatel v konečném důsledku platí je již zmíněná konverze z jedné měny do druhé v rámci borderless account účtu.

Recenze debetní karty >>

Zasílání plateb, využití borderless account i debetní karty spadá pod jednu registraci. Neplatí se žádné měsíční poplatky. Je přitom na každém uživateli, zda zůstane pouze u transakcí do zahraničí, nebo využije dalších nadstaveb – multi-měnového účtu a karty. Není to pochopitelně podmínkou.

Registrovat se na TransferWise

Zkušenosti s převodem do zahraničí

TransferWise jsem zprvu využíval pouze jako náhradu SEPA platbeb, pro transakce na zahraniční účet. Později jsem její dosah rozšířil i na cestování a nákupy na internetu. V této sekci se zkusím podělit o pár příkladů a nejdůležitějších myšlenek z těchto oblastí.

Rozdíly oproti bankovnímu převodu

S převodem na TransferWise se pojí tato specifika:

 • Jak na první platbu jsem zpracoval v samostatném návodu.
 • Předem nelze přesně říci, kdy platba dorazí. U SEPA platby mám garantováno, že proběhne do 3 dnů. TransferWise to může teoreticky trvat i déle, portál totiž maximální délku převodu nestanovuje. V praxi jsem se však zatím nesetkal s větším problémem. Z desítek odeslaných plateb mi každá dorazila o něco dříve, než garantuje SEPA.
 • Pokud potřebuji, aby příjemce obdržel přesnou částku, například 1000 EUR a v políčku pro odeslání transakce zaškrtnu ikonu zámku, bude mi kromě běžných poplatků naúčtován také tzv. lock deposit, což je vratná záloha ve výši 3%, která slouží k případnému dorovnání rozdílu v kurzu následující den. Přebytek následně obdržím zpět na účet o pár dní později.
 • Odchozí platby nechodí pod naším jménem. Odesílatelem je TransferWise a naše jméno bude následně uvedeno v poznámce. Z tohoto důvodu není portál vhodný např. pro platbu faktur, které musí být spárovány s naším jménem.
blank
Takto vypadá příchozí platba v mém bankovnictví. Odesílatelem je společnost Lendy, prostředníkem je TransferWise.

Zkušenosti s debetní kartou

Upřímně, tady jsem nikdy nenarazil na žádný zádrhel a vše funguje jak má. U Airbank a EUR většinou počítám úsporu 0,7 Kč/Euro. Níže pak vidíte pár transakcí ze zimní dovolené v Itálii. Když má člověk jednorázově zaplatit za skipasy pro rodinu 700 EUR, tak už si sakra rozmyslí, kterou kartu vytáhne, když u jedné zaplatí o 500 Kč méně.

U menších transakcí jsou úspory pár korun až haléřů. Co k tomu dodat – většina lidí to moc neřeší, ale když se to sečte, je to docela dost peněz.

Výpis transakcí
Část výpisu transakcí na mé cestě v zahraničí.
 • Karta umožňuje kombinování měn – takže větší transakce může být spojena ze zůstatků třeba v librách, korunách a eurech. To může být dvojsečná zbraň, tak pozor na to, vyplatí se plánovat.
 • Karta je britská. To znamená, že terminály a bankomaty vám budou vnucovat svou nevýhodnou konverzi. Nikdy na ni nepřistupujte, jinak je vám karta na nic.

Já ještě využívám kartu pro předplatné. Mám tak větší přehled v cashflow, kam mi peníze odchází.

blank

Další informace o službě TransferWise

 • Kvalitně zpracovaná mobilní aplikace na Android či iOS. Útraty kartou jsou doplněny o notifikace. Možnost okamžité blokace účtu v případě ztráty karty.
 • Portál aktuálně využívá 4 miliony uživatelů z celého světa, kteří každý měsíc převádí přes 1 miliardu liber. Služba je popsána i na Wikipedii.
 • TransferWise je na trhu od roku 2011. Dnes má 9 kanceláří po celém světě. Portál spravuje 700 zaměstnanců.
 • Na nezávislém portálu TrustPilot má TW na základě více, než 40 tisíc nezávislých recenzí hodnocení 9,2/10, což je vynikající výsledek.
 • TransferWise je pod dohledem FCA (Financial Conduct Authority) – britského nezávislého orgánu, který provádí dohled a regulaci nad kapitálovým trhem.
 • Zajímaví jsou také lidé, kteří za společností TransferWise stojí. Zakladateli jsou Taavet Hinrikus (první zaměstnanec Skype) a Kristo Käärmann. Spolumajitelem je Peter Thiel, který stojí za zrodem PayPal nebo Palantir.
Hodnocení na Trustpilot
TransferWise a jeho hodnocení na TrustPilot.

Poslední nezávislé recenze

První převod zdarma

Skrze následující odkaz můžete provést první převod s ekvivalentem 500 liber zcela zdarma a bez poplatků (a za středový kurz). U TransferWise mám jiný partnerský program. Začal jsem tam jako uživatel a služba se mi natolik zalíbila, že jsem o ní začal i psát.

Za využití odkazu níže nejsem nikterak honorován. Přijde mi však škoda, aby z něj neměli užitek alespoň ostatní.

http://transferwise.com/u/lukasd4

Závěr

[rwp_box id=“1″]

Cílem tohoto článku bylo popsat kvalitnější možnost zasílání transakcí do zahraničí a práci s penězi. To vše za poplatky, kterým banky nemohou konkurovat, protože fungují na odlišném principu. Je však fér zmínit, že TransferWise není jedinou službou, která vám může ušetřit značné množství finančních prostředků.

Registrovat se na TransferWise

Pokud bych měl vyjmenovat služby, které disponují debetní kartou, pak je tu Revolut a Curve. Pro SEPA platby může být také za jistých okolností výhodnější portál CurrencyFair. A pokud byste chtěli porovnat, která služba pro vás vychází nejvýhodněji, sestavil jsem k těmto účelům samostatný článek:

Přejít na porovnání jednotlivých portálů.

Pokud bych měl vypíchnout výhody TransferWise oproti ostatním portálům, pak jednoznačně:

 • Vlastní desktopové a mobilní rozhraní. Je to velmi robustní aplikace.
 • Výborná podpora a spolehlivost.
 • Zřízení téměř plnohodnotných bankovních účtů pro 5 hlavních měn.
 • Srozumitelnost.

Jedinou nevýhodou jsou trochu vyšší poplatky mimo víkendy (nikoliv oproti bankám, ale oproti službám Revolut a Curve). Jinak jsem se službou spokojen.

V komentářích se budu těšit i na vaše postřehy.

16 Comments

 1. Ahoj, chci se zeptat: když z FIO banky pošlu peníze na mintos v EURech a na svej stránkach mají:
  Odchozí/Příchozí platba v EUR do zemí v rámci SEPA – 20 Kč

  tak to mi připočtej jenom těch 20 Kč nebo i jiné poplatky?

  Omlouvam se za blbej dotaz, ale měl jsem za to, že když si EURa směním, tak si je cez EURový účet jenom zašlu. Všiml jsem si, že TW nemá někdy lepší kurz než exchange směnárna.

  Je možné, že nevidím i jiné poplatky, ale proto se tady ptám. Díky.
  PS: skvělý blog, na mintosu jsem si již zřídíl učet.

  1. Ahoj a díky. EUR účet nemám (pouze CZK), selský rozum mi však říká, že budeš platit pouze poplatek za SEPU, nikoliv za kurz, ale si prohlédni přímo ceník, nebo se zeptej banky, zda tam není nějaký další poplatek.

   Jo, v případě převodu na Mintos se vyplatí hlídat možnost interního převodu jestli nevychází výhodněji. Převod na CZK účet a připsání je pak ještě o něco rychlejší a celý proces je mnohem jednodušší, na stisk jednoho tlačítka.

 2. Ahoj,
  jak je to u TransferWise s převodem peněz v rámci jedné měny? Např. převod Eur z Francie na Slovensko? Nehledal jsem důkladně, ale nikde to tam nemohu najít. Klasický odkaz Send Money vždy nabídne jen převod mezi různými měnami, nikdy ne mezi stejnými.

  1. Ahoj Pavle.

   Já tohle řeším skrze jejich Borderless account. Nabiju si na účet například v CZK, udělám konverzi do EUR a potom peníze odesílám na libovolné účty v EUR. Klasický převod u nich myslím vždy vyžaduje konverzi a nejsem si jistý, zda ve stejné měně vůbec převádět lze.

   1. Možná Balances / Klik na měnu (EUR) / Send EUR / Vybrat příjemce (asi musí být předem založený) / Vyplnit částku / Next / atd..

 3. Ahoj,
  pozná příjemce platby, že jsem poslala peníze právě přes TransferWise, nebo to v bankovnictví nerozezná od „normálního“ příkazu do zahraničí? Přijde příjemci třeba nějaký e-mail, že má očekávat platbu, nebo něco takového (když se v datech o příjemci vyplňuje právě mailová adresa)?

  Díky,
  Eliška

  1. Hezký den Eliško, díky za dotaz.

   Příjemce to pozná, protože mu přijde platba právě od TransferWise, vy budete jako odesílatel uvedena v poznámce této platby. V reálu to vypadá nějak takto,
   v tomto konkrétním případě je odesílatel společnost Lendy.
   blank

   Pokud vím, tak konečnému příjemci zpráva emailem nepřijde. Alespoň mně nikdy nepřišla. Možná je situace jiná, když jak vy, tak konečný příjemce disponuje TransferWise účtem a tam už notifikace možná jsou (v závislosti na nastavení). Proč jej vyžaduje nevím, možná se občas stane, že musí řešit reklamaci a pak je pro ně výhodné mít email na obě strany.

 4. Dobrý den , je možné si na tento účet nechat zasílat pravidelné výplaty důchodu a vybírat je Vaší kartou v Egyptě – Hurghádě ? Děkuji

  1. Dobrý den,

   s pravidelnými platbami přímo na účet TransferWise to je myslím zatím nereálné. Jde o to, že uživatel v rámci této služby nemá k dispozici české číslo účtu na které by šlo zasílat peníze opakovaně. Pokud vím, tak daleko zatím není žádná služba (ani Revolut nemá české IBANy). Ručně pochopitelně peníze nabíjet lze.

   Na druhou stranu, pokud si přejete disponovat rovnou tím, co máte na českém účtu, pak by mohla být výborným řešením služba Curve, kterou si připojíte na vaši banku. Taktéž má výborné (mezibankovní) kurzy a úspora bude velmi podobná. Pro vás to bude jednodušší v tom, že platby dál budou chodit na český účet a případná platba v zahraničí půjde přes prostředníka (Curve), který se postará o lepší kurz.
   https://hoopoo.cz/curve-karta/

 5. Zdravím,
  minulý týden jsem poslal 2000$ z revolut na svůj Fio dolarový účet. Bohužel to byla chyba. Revolut si naùčtoval 35$ a Fio poplatek tentokrát dle ceníku. Problém je, že Fio účet v dolarech je taková past. Peníze tam draho dostanete a ještě dráž odtamtud získáte (kartu nevydávají). Lze použít transferwise na přesun dolarů z Fia? Nebo jakou metodu by jste mi doporučil?

  Napadlo mě, že bych se do budoucna Fio účtu úplně vyhnul. Lze používat dolarový účet u transferwise na příjem plateb od zákazníků?

  1. Také zdravím,

   TransferWise umožňuje přes borderless account zřídit účet v dolarech, který je v podstatě plnohodnotný. Tj. chová se jako unikátní a je možno z něj odesílat peníze a také je přijímat. Odeslání je zpoplatněno ekvivalentem okolo 15 Kč za platbu, příjem je zdarma. Tedy lze myslím využít na příjem plateb od zákazníků velmi dobře. Já obdobně párkrát na EUR účet fakturoval.

   Obdobnou cestou by snad mělo jít peníze přímo v dolarech z Fio na TW odeslat. Tady nedovedu úplně odhadnout co vše Fio naúčtuje – tipl bych to na nějaký fix za odchozí zahraniční platbu, nicméně alespoň člověk netratí na konverzi, která pak může případně u TW proběhnout výhodněji.

   Lukáš

 6. Ten účet v USD u Fio Banky je bohužel takový účet k ničemu. Fio nevydává k tomu účtu multiměnovou kartu, takže v podstatě poslat na jiný účet nebo vybrat v hotovosti na pobočce (obojí je s poplatkem).

  Nejlepší je mít účet v USD u TW a k tomu debetní kartu od TW. Lze platit v USD přímo z té karty nebo převádět na jiné měny za výhodné kurzy. Teoreticky by šlo debetní kartou od TW nabít USD kartu od Revolut a tou platit nebo převádět na jiné měny přes kartu Revolut (Revolut má o chlup výhodnější kurzy pro konverzi než TW).

  Bohužel platby USD podléhají poplatkům bank (SWIFT platby), nejsou to platby typu SEPA v EUR, které jsou zdarma.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *