TransferWise recenze, zkušenosti s převody do zahraničí

Dnes si povíme o možnosti, jak výrazně snížit náklady za převod peněz do zahraničí. Klasické SEPA platby vychází poměrně draho. Banky si většinou účtují poměrně vysoké poplatky a ani jejich kurzy nejsou zrovna to pravé ořechové. Jedním převodem skrze portál TransferWise lze oproti bankovní transakci ušetřit 2-5% z celkové transakce – to mohou být i tisíce korun ročně.

Jak je to možné? Právě na to se dnes podíváme. V této TransferWise recenzi poodhalím i mé zkušenosti s více jak ročním používáním tohoto portálu.

TransferWise - základní informace
8.9 / 10 Hodnocení
Výhody
 • Středové kurzy pro převod
 • Poplatek 0,7% z transakce, minimálně 42 Kč. TransferWise je poplatky uzpůsoben pro nižší transakce cca od 50 do 1000 EUR, či ekvivalentu v jiné měně, kde vychází nejvýhodněji. Nižší transakce se nevyplatí kvůli minimálnímu poplatku 42 Kč. Pro vyšší transakce vychází lépe jiné alternativy.
 • Přes 2 miliony spokojených uživatelů z celého světa
 • Borderless account - multiměnová peněženka, kde lze převádět za nízké poplatky.
 • Pro hlavní měny Borderless account lze vytvořit bankovní účet. Ten slouží pro příjem i odesílání plateb v lokální měně.
 • Aktuálně je chystána debetní karta, která uživatelům umožní platit v zahraničí v lokální měně. Karta bude napojena na nejvýhodnější měnu z Borderless account.
 • Další vychytávky - mobilní aplikace, upozornění na výhodné kurzy ve zvolené měně.
 • Vedení účtu zdarma. Vždy předem víte, kolik zaplatíte a lze tak srovnávat s vaší bankou či jinými alternativami.
Nevýhody
 • Neumožňuje pravidelné odesílání plateb.
 • Pro příliš nízké i vysoké částky není poplatkově uzpůsoben. Ačkoliv v 99% případů vychází lépe, než běžné banky.
 • Pouze v angličtině (přejít na český návod)
Shrnutí
TransferWise je P2P platforma určená pro levnější převod zahraničních transakcí. Jedná se o služba s hlavním sídlem ve Velké Británii, založenou Estonci (Kristo Käärman a Taavet Hinrikus). Platforma byla poprvé spuštěna v roce 2011, v současnosti čítá přes 2 miliony uživatelů z celého světa a na Trustpilot se pyšní hodnocením 9,2/10 na základě 40 tisíc nezávislých recenzí.

Co je TranferWise?

Zjednodušeně řečeno, TransferWise je prostředník mezi odesílatelem a příjemcem platby v zahraničí. Způsob, jakým funguje je velmi jednoduchý. Představte si, že chcete zaslat platbu 1000 EUR do Německa a váš německý kamarád platbu 1000 EUR do Česka. Můžete se spolu domluvit a prohodit si příjemce. Potom ani jedna částka nepřekročí hranici a oba výrazně ušetříte za bankovní poplatky i kurzový převod, protože zaplatíte pouze ten tuzemský.

Něco podobného, jen v jiném měřítku dělá TransferWise. V každé zemi mají lokální účet, kam uživatelé zašlou své peníze a pro platbu následně využijí peníze uložené na účtu v cílové destinaci. Jinými slovy, dochází pouze k přesunu informace o zaplacení a částka zůstává uložena v zemi odesílatele a následně je využita jinými uživateli.

TransferWise recenze - jak to funguje?
V každé zemi jsou pro placení využity lokální účty a dochází pouze k výměně informací.

TransferWise a poplatky

Zastavme se na chvilku u poplatků. Služba sama o sobě je zdarma, převádí se za středové kurzy a platí se pouze za uskutečněný převod 0,7% z transakce (minimum 42 Kč). Vypadá to jako velká částka, ale při porovnávání s bankami dojdete k poznání, že zaplatíte až o 85% méně na poplatcích. Je to zejména díky mnohem výhodnějším kurzům.

Jaká je úspora TransferWise oproti SEPA platbě?

V době psaní článku bych za 10 000 Kč dostal:

 • 370,9 EUR u Airbank
 • 363,33 EUR u České spořitelny
 • 379,9 EUR u TransferWise

Jak vidíte, rozdíl na jedné transakci může být přes 15 EUR, v tomto případě i 400 Kč.

Zkušenostmi jsem došel k tomu, že průměrná úspora za 1 převod je ve výši přibližně 2 – 5% celkové transakce. Skutečná efektivita však záleží na tom, jakou máte banku. Spousta lidí si neuvědomuje, že poplatky za SEPA platbu nehrají takovou roli, jako nevýhodné kurzy. Úspora v procentech se zdá být malá a lidé nad ní často mávnou rukou. Já to beru tak, že za pár minut práce nemusím utratit stovky korun. Viz kalkulačka:

Je TransferWise důvěryhodný?

Jak jde o peníze, není člověk nikdy dost opatrný. Čísla však hovoří za vše.

 • Aplikaci využívá přes 2 miliony uživatelů z celého světa, kteří každý měsíc převádí přes 1 miliardu liber.
 • TransferWise je na trhu od roku 2011. Dnes má 9 kanceláří po celém světě. Portál spravuje 700 zaměstnanců.
 • Na nezávislém portálu TrustPilot získal na základě více, než 40 tisíc nezávislých recenzí TransferWise hodnocení 9,2/10, což je vynikající výsledek.
 • Přes 300 tisíc fanoušků na Facebooku, komunikace na denní bázi.
 • TransferWise ltd je pod dohledem FCA (financial conduct authority) – britského nezávislého orgánu, který provádí dohled a regulaci nad kapitálovým trhem.

TransferWise zkušenosti s portálem

Toto je příklad jedné z mnoha plateb, kterou jsem přes TransferWise prováděl.

8.9. (čtvrtek) v 17:00 jsem poslal na TransferWise ekvivalent 750 liber v korunách + depozit, který mi portál vrátí později a slouží k případnému dorovnání kurzového rozdílu, než dojde k samotné platbě.
9.9. (pátek) v 10:00 platba dorazila na účet TransferWise, který ji ve 14:00 odeslal na mnou požadované místo – portál Saving Stream.
10.9. (sobota) v dopoledních hodinách se platba bez problémů připsala na cílový účet. Samotného mě to překvapilo, ale v tomto případě je to zásluha příjemce.
12.9. (pondělí) po víkendu se mi na bankovní účet vrátil depozit (725,03 Kč) a celá úspora oproti Airbank byla asi 630 Kč.

Toto je typický průběh platby. Nicméně přidávám k dobru i druhý extrém: V 9 hodin dopoledne jsem odeslal platbu do Velké Británie. Po 8. hodině večerní tentýž den přišly peníze kamarádovi na účet a druhý den jsem obdržel zpátky svůj depozit. K urychlení celého procesu je tedy dobré peníze odesílat dopoledne, často je portál obdrží a odešle ještě tentýž den.

Registrovat se na TransferWise

TransferWise, rozdíly oproti bankovnímu převodu

S převodem na TransferWise je nutné počítat s několika věcmi:

 • Portál je intuitivní, ale bohužel není v češtině. (viz můj článek – TransferWise návod)
 • Předem nelze přesně říci, kdy platba dorazí. U SEPA platby mám garantováno, že proběhne do 3 dnů. U TransferWise to může teoreticky trvat i déle, portál totiž maximální délku převodu negarantuje. V praxi jsem se však zatím nesetkal s větší odchylkou. Z desítky odeslaných plateb mi žádná nepřesáhla zmíněné 3 dny.
 • Poslední bod může být trochu matoucí. Přesně totiž nevím, kolik zaplatím, protože veškeré kalkulace probíhají v reálném čase, nicméně k převodu dojde až v okamžiku přijetí platby, což může být následující den. Až k platbě skutečně dojde, budou zcela určitě kurzy trochu jiné. Z tohoto důvodu TransferWise vyžaduje tzv. lock deposit, což není nic jiného, než vratná záloha ve výši 3%. Z depozitu si portál bere adekvátní částku v případě nepříznivého vývoje kurzu. Pokud je vývoj naopak pozitivní, pak je k depozitu adekvátní částka přičtena a o pár dní později se tak jako tak vrátí zpátky k vám na účet.

Kdy využít TransferWise?

Já osobně TransferWise využívám při platbě na zahraniční P2P portály, nicméně jeho využití je mnohem širší. Hodí se při cestování a zejména při platbě za ubytování či letenky.

 • Pokud někdo pracuje v Německu, nejhorší způsob jak si zaslat výplatu do ČR je SEPA. Vstupuje do toho 2x poplatek + nevýhodný kurz (za dvě banky). Tady například TransferWise může ušetřit hodně přes 10 tisíc korun ročně.
 • Jednou se nám s přítelkyní stalo, že jsme v USA vybrali peníze ze zahraničního bankomatu a chtěli jsme následně zrušit účet při odjezdu ze země. O pár dní později v bankovnictví naskočil poplatek za výběr z bankomatu a účet se dostal do mínusu 5 dolarů. To jsem byl ještě u České spořitelny, TransferWise jsem neznal a úhrada téhle srandy z ČR by mě stála asi 700 Kč. Naštěstí jsem to vyřešil přes známého.

Před prvním převodem se vám také mohou hodit tabulky podporovaných zemí a měn. Po Evropě či do USA jsou transakce bez problémů. Problém může být například s Kanadou. Exotičtější země je vhodné předem ověřit, někde platby například fungují pouze jedním směrem.

Další alternativy k převodům do zahraničí

Nebylo by úplně fér článek uzavřít a zmínit TransferWise jako jedinou smysluplnou variantu převodů do zahraničí, takových portálů existuje celá řada. Proto ještě v krátkosti doplním další alternativy, které umožňují obejít drahé SEPA platby. Bohužel je to bez osobní zkušenosti. V různých situacích (výše částky, měna) mohou portály vycházet o něco lépe či hůře, než zmiňované řešení.

 • CurrencyFair – Funguje obdobně jako TransferWise, ale kvůli pevným poplatkům se vyplatí většinou až od trochu většího objemu (cca 30 – 50 tisíc korun). Za převod zaplatíte poplatek 3 eura + 0,35% z převáděné částky.
 • RoklenFX – Další způsob, jak zaslat platbu do zahraničí je pomocí Roklen. Ten dle údajů vychází ještě o něco lépe, než zmíněné portály. Disponuje českým rozhraním, nicméně minimální částka pro převod je stanovena na 1000 EUR.
 • EuroPlatba – Další z často zmiňovaných portálů. Vychází dobře pro menší částky cca do 5000 Kč. Kurz je +22 haléřů od středového kurzu trhu. U větších částek začíná být proto převod nevýhodný.

Pokud máte s těmito portály zkušenost, budu rád, když mě v diskusi pod článkem doplníte.

TransferWise Borderless Account

Portál nedávno přišel s další výbornou inovací. Borderless account znamená, že každý uživatel si může zcela zdarma založit multiměnový účet. Zvolíte si jednu hlavní měnu (já jsem si zvolil jak jinak – CZK) a následně pro každou z 30 zemí můžete mít 1 bankovní účet. Každý účet se v dané zemi chová jako lokální. Platí se pouze za přijaté a odeslané platby, a to transparentně dle TransferWise ceníku. Jiné poplatky nejsou uživateli účtovány.

TransferWise - Borderless Account
TransferWise – Borderless Account

Převod mezi jednotlivými účty na vašem Borderless Account funguje za velmi příznivé poplatky. Převody probíhají v reálném čase a to jediné co zatím chybí je mezinárodní debetní karta, která by měla přijít doufejme velmi brzy, ještě v tomto roce. Pro běžného uživatele má však TransferWise Borderless Account i další výhody:

 • Odbourání minimálního poplatku 42 Kč. Drobnější částky lze zasílat výhodněji, než běžným TransferWise převodem. Platí pouze poměrný poplatek 0,7% z transakce.
 • Zvýšení rychlosti. Pokud máte částku na CZK účtu, můžete následné převody dělat v reálném čase a lokální účet použít pro zaslání v lokální měně. Tím převod můžete i o 1 den urychlit.
 • Odpadá nutnost depozitu. Převod je uskutečněn v reálném čase za aktuální kurzy.

Borderless Account je součástí TransferWise účtu. Stačí si o něj pouze online zažádat a postupně si navolit jednotlivé měny pro multiměnový účet. Vše je tedy přístupné z jednotné administrace.

Vyzkoušet Borderless Account

Závěr

TransferWise - závěrečné hodnocení
7.5
Poplatky
9
Rychlost
9
Funkce, přehlednost
10
Transparentnost
9
Základna uživatelů
Celkem 8.9 / 10
Uživatelé (0 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Poplatky 7,5/10 - TransferWise prakticky vždy vychází lépe než banky. Poplatky jsou férové a transparentní. U částek nad 1000 EUR a pod 50 EUR mohou vycházet lépe jiné platformy, které mají poplatky uzpůsobeny jinak a jsou vhodnější pro jiné výše částek.
 • Rychlost 9/10 - Dle mých zkušeností většinou o 1 den rychlejší, než SEPA platba. Opravdu luxusní je rychlost směrem do Velké Británie a zpět, kde se mi platba připsala do 12 hodin. Platbu lze ještě urychlit, pokud má uživatel depozit na Borderless account. Tím je ušetřen 1 den cesty z běžného účtu na TransferWise a platby probíhají stejně rychle jako lokální převody.
 • Funkce, přehlednost 9/10 - Samozřejmostí je aplikace na Android a iOS. Platbu lze pohodlně odeslat z každého zařízení. Borderless account nabízí další výhody a jeho propojení s debetní kartou bude revoluční záležitost. Šetřit za transakce bude možné i v rámci běžné dovolené v zahraničí. Bohužel TransferWise zatím nenabízí pravidelné platby. Rozhraní je přehledné.
 • Transparentnost 10/10 - Uživatel dle oficiálních kalkulaček vždy předem ví, kolik zaplatí.
 • Základna uživatelů 9/10 - 2 miliony uživatelů. Jedná se o největší platformu současnosti s nejdelší historií.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

Cílem tohoto článku bylo popsat lepší možnost zasílání transakcí do zahraničí a práci s penězi. To vše za poplatky, kterým banky nemohou konkurovat. Všechny zmíněné portály dovedou ušetřit spoustu peněz, zvlášť pokud pravidelně využíváte SEPA plateb v jakémkoliv směru. Já jsem příliš pohodlný, než abych porovnával desetikorunové rozdíly mezi jednotlivými portály a zvolil jsem si pro tuto recenzi i užívání dle svého uvážení nejperspektivnější z aplikací.

Je tu také celá řada dalších benefitů, jako automatické hlídání a notifikace výhodných kurzů, nebo aplikace na Android a iOS. Toť vše. Budu velmi rád, když dáte vědět o svých zkušenostech s TransferWise a doplníte mou recenzi vlastními dojmy.

TransferWise recenze, zkušenosti s převody do zahraničí
4.8 (95%) 8 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

10 komentářů

 1. TransferWise jsem neznal, díky za recenzi. Nedávno jsem posílal větší částku na účet kamarádovi do Velké Británie a úspora byla asi 600 Kč.

  1. To jsem rád. Ono spousta lidí TW bohužel nezná. Neustále se o tom přesvědčuji, když se s někým bavím o cestování.

 2. Dík za článek, akorát jsem zvědav, zda mi pošlou sami od sebe ten depozit, jelikož krok 3b se mi nějak nezobrazil. Každopádně mám účet vyplněn v nastavení, tak uvidíme.

  Jinak si nejsem jistý, zda to máš správně s tou referencí, která se vyplňuje při platbě z CZ účtu, jelikož tak začíná písmenem P, jak uvádiš, ale reference na screenu:
  https://hoopoo.cz/wp-content/uploads/2016/09/detaily-transferwise.jpg
  odpovídá referenci na Mintosu.

  1. Pardon, asi jsem si to s tou referencí špatně přečetl, ten screen se netýká platby na RB účet

   Jinak platí se něco za zrušení transakce?

  2. Díky Petře za komentář. Depozit by určitě měli poslat. Nevím jak je to s tím krokem 3b u prvního transferu zdarma, tam možná dojde k přeskočení, protože není co zasílat a převod plně hradí TW.

   Asi tomu teď nerozumím. Ta reference, která začíná P je reference od tebe pro TW, aby si přiřadil tvou platbu, kterou posíláš na jejich český účet. Pak zadáváš ještě jednu referenci (ta je pak uvedena na té závěrečné sumarizaci) a ve screenu odpovídá Saving Stream a konkrétně číslu v sekci Cashier. To jsem schválně skryl, aby se někdo nespletl a neposlal omylem peníze na můj Saving Stream účet. Ty screeny jsou jinak trochu proházené a odpovídají různým platbám, článek o TW jsem chtěl napsat už dlouho, ale nedělal jsem kvůli tomu cíleně 1 platbu. V budoucnu to zkusím nějak sjednotit.

   1. Ach, odpověděl jsem dřív, než jsem si přečetl druhý komentář :).

    Nemělo by se platit nic. Párkrát jsem transakci zrušil aniž bych poslal z účtu peníze a vždy to bylo v pohodě.

   2. Za převod 1100 Eur mi to napočítalo poplatek cca 100 Kč (dalších 100 Kč pokryl bonus), ale to se depozitu podle mě netýká, ten musí být složen tak jako tak, aby platba vůbec proběhla, kvůli pohybům kurzu.

    1. No jo, pravda. Já si teď vlastně uvědomuji, že před týdnem jsem posílal menší částku do GB a 3b jsem asi taky nevyplňoval. Depozit pak v pořádku dorazil.

 3. Ahoj, chci se zeptat: když z FIO banky pošlu peníze na mintos v EURech a na svej stránkach mají:
  Odchozí/Příchozí platba v EUR do zemí v rámci SEPA – 20 Kč

  tak to mi připočtej jenom těch 20 Kč nebo i jiné poplatky?

  Omlouvam se za blbej dotaz, ale měl jsem za to, že když si EURa směním, tak si je cez EURový účet jenom zašlu. Všiml jsem si, že TW nemá někdy lepší kurz než exchange směnárna.

  Je možné, že nevidím i jiné poplatky, ale proto se tady ptám. Díky.
  PS: skvělý blog, na mintosu jsem si již zřídíl učet.

  1. Ahoj a díky. EUR účet nemám (pouze CZK), selský rozum mi však říká, že budeš platit pouze poplatek za SEPU, nikoliv za kurz, ale si prohlédni přímo ceník, nebo se zeptej banky, zda tam není nějaký další poplatek.

   Jo, v případě převodu na Mintos se vyplatí hlídat možnost interního převodu jestli nevychází výhodněji. Převod na CZK účet a připsání je pak ještě o něco rychlejší a celý proces je mnohem jednodušší, na stisk jednoho tlačítka.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *