TransferWise recenze – zkušenosti s převody do zahraničí

Zaslat peníze do zahraničí může být poměrně drahá a frustrující zkušenost. Banky vám za  transakci naúčtují poplatek, který může být i pár stokorun a ještě více přeplatíte na nevýhodném měnovém kurzu.V dnešním článku se podíváme na alternativní možnost převodu do zahraničí skrze TransferWise. Tento portál využívá více, než 2 miliony uživatelů po celém světě a s každým převodem šetří oproti platbě skrze banky 2–5 % z hodnoty transakce. Převody jsou navíc realizovány až o 1 den rychleji.

Jak funguje TransferWise? A proč si může dovolit být o tolik levnější a přitom rychlejší? Pojďme na to hezky postupně, vše má logické vysvětlení. V této recenzi navíc poodhalím i něco z mých dvouletých zkušeností s užíváním tohoto portálu.

TransferWise - základní informace
8.9 / 10 Hodnocení
Výhody
 • Středové kurzy pro převod
 • Transparentní poplatky. Pro CZK do EUR, USD či GBP je poplatek 0,7%.
 • Přes 2 miliony spokojených uživatelů z celého světa
 • Borderless account - multiměnová peněženka pro držení až 29 měn.
 • Pro hlavní měny Borderless account lze vytvořit bankovní účet. Ten slouží pro příjem i odesílání plateb v lokální měně.
 • Debetní karta pro levnější platby v zahraničí. Karta je napojena na Borderless account.
 • Další vychytávky - mobilní aplikace, upozornění na výhodné kurzy ve zvolené měně.
 • Vedení účtu zdarma. Vždy předem víte, kolik zaplatíte a lze tak srovnávat s vaší bankou či jinými alternativami.
Nevýhody
 • Neumožňuje pravidelné odesílání plateb.
 • Pro příliš nízké i vysoké částky není poplatkově uzpůsoben. Ačkoliv v 99% případů vychází lépe, než běžné banky.
 • Pouze v angličtině (přejít na český návod)
Shrnutí
TransferWise je P2P platforma určená pro levnější převod zahraničních transakcí. Jedná se o služba s hlavním sídlem ve Velké Británii, založenou Estonci (Kristo Käärman a Taavet Hinrikus). Platforma byla poprvé spuštěna v roce 2011, v současnosti čítá přes 2 miliony uživatelů z celého světa a na Trustpilot se pyšní hodnocením 9,2/10 na základě 40 tisíc nezávislých recenzí.

Jak funguje TransferWise?

Představte si, že chcete zaslat platbu 1000 EUR do Německa a váš německý kamarád ekvivalentní sumu 1000 EUR do Česka. Pokud využijete služeb banky, oba dostanete tučný poplatek a přeplatíte na kurzu. Můžete však na to jít chytřeji.

S kamarádem si vzájemně vyměníte čísla účtu vašich příjemců a jeden za druhého zašlete částku jako běžný tuzemský převod. V konečném důsledku, žádná z částek nepřekročila hranici, nebylo nutné řešit měnovou konverzi a oba jste zaslali peníze do zahraničí prakticky zdarma, za středový kurz. To jediné, co k tomu bylo potřeba byla výměna informace.

Představte si teď něco podobného ve větším měřítku. TransferWise má ve většině zemí bankovní účet, na který si mohou klienti zaslat peníze v lokální měně a skrze portál pouze zadají informaci kam má jejich platba doputovat. Peníze samotné však nikam necestují. Namísto toho zaplatíme penězi jiných lidí v místě příjemce a někdo jiný naopak využije náš depozit v ČR. TransferWise na sebe bere funkci prostředníka, využívá poptávky v obou směrech a za to si bere transparentní poplatek mnohem nižší, než u bank.

Jak funguje TransferWise?
Jak funguje TransferWise? Schema a srovnání s běžnou bankou. (zdroj Wikipedie, autor: EdMencer)

Poplatky za transakci skrze TransferWise

Když už jsem se zmínil o poplatcích, zastavme se u nich na chvilku. Skrze TransferWise platíme vždy za středový kurz navýšený o malý poplatek. Hodnoty se poměrně liší napříč různými měnovými páry. Pokud však převádíme z CZK do USD, EUR či GBP a zpět, poplatek činí 0,7 % z hodnoty transakce, minimálně však 42 Kč.

Zdá se to být poměrně hodně, ale zkusme si to rychle porovnat. V době psaní článku bych za 10 000 Kč dostal:

 • 370,9 EUR u Airbank
 • 363,33 EUR u České spořitelny
 • 379,9 EUR u TransferWise

Rozdíl na jedné transakci o výši 10 000 Kč může být i 4 stovky korun. V konečném důsledku totiž není zase tak podstatné, jaká je výše bankovního poplatku za SEPA či zahraniční platbu. Většina lidí mnohem více zaplatí na špatném měnovém kurzu.

Zkušenostmi jsem došel k tomu, že průměrná úspora za 1 převod je ve výši přibližně 2–5 % celkové transakce. Efektivita celého počínání tak vlastně záleží na tom, jak mizerný kurz nabízí vaše banka. To, kolik bude převod skrze TransferWise stát si lze předem snadno a transparentně vypočítat skrze kalkulačku a následně porovnat.

TransferWise kalkulačka

Nadstavby TransferWise účtu

Zatím jsme se bavili pouze o transakcích z účtu na účet a TransferWise velmi dlouhou dobu opravdu sloužil pouze pro tyto účely. Nicméně od roku 2017 přibyly další 2 zajímavé nadstavby. Detailní popis obou inovací je nad rámec této recenze, proto si služby představíme jen stručně spolu s doplněním odkazů na samostatné články.

1. Borderless account (účet bez hranic)

TransferWise - Borderless Account
V rámci služby TransferWise si lze zřídit Borderless account zcela zdarma, což může převody ještě více zlevnit.

První nadstavbou je Borderless account. Jedná se o multiměnový účet, který si lze nabít prostřednictvím bankovního převodu (zdarma) či karty. V rámci účtu si lze peníze převést do 40 různých měn a dále s nimi pracovat. Účty lze zřídit na 1 kliknutí. U hlavních měn (USD, EUR, GBP a AUD) uživatel obdrží i číslo účtu. Tyto měny se chovají jako zjednodušené bankovní účty a lze skrze ně přijímat i odesílat platby. Borderless account má oproti běžnému převodu skrze TransferWise i další výhodu. Máme-li dostupný zůstatek na peněžence, může být platba u konečného příjemce v zahraničí do druhého dne, odpadá totiž cesta k prostředníkovi.

Transakce mezi měnovými účty je pochopitelně okamžitá a řídí se identickým ceníkem jako transakce do zahraničí skrze TransferWise. Odpadá však minimální poplatek 42 Kč, takže lze výhodně převádět i drobné částky. Borderless accout je zcela zdarma, zpoplatněno je pouze rychlejší nabíjení kartou (0,2% z transakce) a odeslání platby (okolo 15 Kč/ transakci)

Více o borderless account >>

2. Debetní karta od TransferWise

TransferWise - debetní karta
S debetní kartou od TransferWise můžete utrácet kdekoliv po světě za nízké kurzy, blízké těm středovým.

Druhou o poznání zajímavější inovací je debetní karta. Pokud na běžném převodu do zahraničí může uživatel ušetřit od 2 do 5 % z hodnoty transakce, pak debetní karta tento efekt rozšiřuje na všechny platby v zahraničí. Na nákupy v zahraničních e-shopech, platbě za ubytování v New Yorku či platbě kartou v restauraci v Londýně. Uživatel si může vybírat z libovolného bankomatu do 200 liber měsíčně zdarma, více poté za poplatek 2% (což je vlastně jediný poplatek této služby).

Karta je navázána na borderless account, automaticky a zdarma umožňuje utrácet peníze v nejvýhodnější možné měně, té lokální. To jediné za co uživatel v konečném důsledku platí je již zmíněná konverze z jedné měny do druhé v rámci borderless account účtu.

Více o debetní kartě >>

Zasílání plateb, využití borderless account i debetní karty spadá pod jednu registraci. Je přitom na každém uživateli, zda zůstane pouze u transakcí do zahraničí, nebo využije dalších nadstaveb – nejsou povinné. Vedení účtu je zdarma, platí se pouze za uskutečněné transakce a nadstandardní operace, jako nabití účtu kartou či výběr z bankomatu nad limit.

Registrovat se na TransferWise

TransferWise – zkušenosti s převodem do zahraničí

TransferWise jsem zprvu využíval pouze jako náhradu SEPA platbeb, pro transakce na zahraniční účet. Takto vypadá reálný průběh platby:

8.9. (čtvrtek) v 17:00 jsem skrze TransferWise zaslal ekvivalent 750 liber v korunách. Chtěl jsem, aby konečný příjemce obdržel přesně tuto částku. V těchto případech si TransferWise bere i vratnou zálohu ve výši 3 %, která slouží k dorovnání přesné výše částky, až k platbě skutečně dojde. Kurzy totiž budou v době přijetí platby jiné, než v čas odeslání. Reálně tak mohou nastat 2 scénáře – buď se platba z vratné zálohy dorovná, nebo k záloze přibude ještě rozdíl v kurzu v můj prospěch.
9.9. (pátek) v 10:00 platba dorazila na účet TransferWise, který ji ve 14:00 odeslal na mnou požadované místo – portál SavingStream. Právě v tuto chvíli dochází k přepočtu na aktuální kurz.
10.9. (sobota) v dopoledních hodinách se platba připsala na cílový účet.
12.9. (pondělí) po víkendu se mi na bankovní účet vrátil depozit, ze kterého se dorovnal kurzový rozdíl a celá úspora oproti Airbank byla asi 630 Kč. O všech krocích mě TransferWise informoval emailem.

TranferWise - konec poplatků
101 dolarů – konec poplatků

K dobru přidávám i zkušenost se zasláním platby do Barclays bank v Londýně. Platbu jsem zaslal v dopoledních hodinách a stejný den večer už byla u mého kamaráda na účtu. Celý převod proběhl pouze do 12 hodin.

Zaslání platby není nikterak složité. Celý proces však může obsahovat jeden nebo dva záludné kroky a navíc je v angličtině, což může být pro méně anglicky zdatné uživatele poměrně frustrující. Z tohoto důvodu jsem připravil návod v češtině.

Rozdíly oproti bankovnímu převodu

S převodem na TransferWise se pojí tato specifika:

 • Předem nelze přesně říci, kdy platba dorazí. U SEPA platby mám garantováno, že proběhne do 3 dnů. TransferWise to může teoreticky trvat i déle, portál totiž maximální délku převodu negarantuje. V praxi jsem se však zatím nesetkal s větším problémem. Z desítek odeslaných plateb mi každá dorazila o něco dříve, než garantuje SEPA.
 • Pokud potřebuji, aby příjemce obdržel přesnou částku, například 1000 EUR a v políčku zaškrtnu ikonu zámku, bude mi kromě běžných poplatků naúčtován také tzv. lock deposit, což je vratná záloha ve výši 3%, která slouží k drobnému dorovnání rozdílu v kurzu následující den. Následně ji obdržím zpět na účet.
TransferWise - výpis transakcí
Část výpisu transakcí na mé cestě v zahraničí.
 • Službu využívá přes 2 miliony uživatelů z celého světa, kteří každý měsíc převádí přes 1 miliardu liber.
 • Kvalitní aplikace na Android či iOS.
 • TransferWise je na trhu od roku 2011. Dnes má 9 kanceláří po celém světě. Portál spravuje 700 zaměstnanců.
 • Na nezávislém portálu TrustPilot získal na základě více, než 40 tisíc nezávislých recenzí TransferWise hodnocení 9,2/10, což je vynikající výsledek.
 • Přes 300 tisíc fanoušků na Facebooku, komunikace na denní bázi.
 • TransferWise ltd je pod dohledem FCA (financial conduct authority) – britského nezávislého orgánu, který provádí dohled a regulaci nad kapitálovým trhem.

Více o historii a dalších datech se o TransferWise dočtete na Wikipedii (EN).

TransferWise a hodnocení na Trustpilot.
TransferWise a jeho hodnocení na TrustPilot.

TransferWise – nezávislé recenze

Další alternativy k převodům do zahraničí

Nebylo by úplně fér článek uzavřít a zmínit TransferWise jako jedinou smysluplnou variantu levnějších převodů do zahraničí.

 • CurrencyFair – Funguje obdobně jako TransferWise, ale kvůli pevným poplatkům se vyplatí většinou až od trochu většího objemu (cca 30 – 50 tisíc korun). Za převod zaplatíte poplatek 3 eura + 0,35% z převáděné částky.
 • RoklenFX – Další způsob, jak zaslat platbu do zahraničí je pomocí Roklen. Ten dle údajů vychází ještě o něco lépe, než zmíněné portály. Disponuje českým rozhraním, nicméně minimální částka pro převod je stanovena na 1000 EUR.
 • Revolut – Pravděpodobně nejvýraznější konkurent TransferWise. Co se týče poplatků a výhodnosti převodu, pak se jedná o nejzajímavější variantu z výše uvedených.

Pokud máte s těmito portály zkušenost, budu rád, když mě v diskusi pod článkem doplníte.

Odkazy

Recenze na digitalninomadstvi.cz – Pohled na TransferWise z pohledu cestovatele.
Recenze na levnyprevod.cz – Další pohled na TransferWise.
TransferTIP – kalkulátor kurzů bank a ostatních alternativ, dobré pro porovnání. Řada alternativních způsobů převodů však chybí.

 • Další články o TransferWise. Informace o debetní kartě, borderless account účtu a návod na první převod.
 • Seznam portálů pro zahraniční platby.

Závěr

TransferWise - závěrečné hodnocení
7.5
Poplatky
9
Rychlost
9
Funkce, přehlednost
10
Transparentnost
9
Základna uživatelů
Celkem 8.9 / 10
Uživatelé (1 hlas) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Poplatky 7,5/10 - TransferWise prakticky vždy vychází lépe než banky. Poplatky jsou férové a transparentní. U částek nad 1000 EUR a pod 50 EUR mohou vycházet lépe jiné platformy, které mají poplatky uzpůsobeny jinak a jsou vhodnější pro jiné výše částek.
 • Rychlost 9/10 - Dle mých zkušeností většinou o 1 den rychlejší, než SEPA platba. Opravdu luxusní je rychlost směrem do Velké Británie a zpět, kde se mi platba připsala do 12 hodin. Platbu lze ještě urychlit, pokud má uživatel depozit na Borderless account. Tím je ušetřen 1 den cesty z běžného účtu na TransferWise a platby probíhají stejně rychle jako lokální převody.
 • Funkce, přehlednost 9/10 - Samozřejmostí je aplikace na Android a iOS. Platbu lze pohodlně odeslat z každého zařízení. Borderless account nabízí další výhody a jeho propojení s debetní kartou bude revoluční záležitost. Šetřit za transakce bude možné i v rámci běžné dovolené v zahraničí. Bohužel TransferWise zatím nenabízí pravidelné platby. Rozhraní je přehledné.
 • Transparentnost 10/10 - Uživatel dle oficiálních kalkulaček vždy předem ví, kolik zaplatí.
 • Základna uživatelů 9/10 - 2 miliony uživatelů. Jedná se o největší platformu současnosti s nejdelší historií.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

Cílem tohoto článku bylo popsat kvalitnější možnosti zasílání transakcí do zahraničí a práci s penězi. To vše za poplatky, kterým banky nemohou konkurovat, protože fungují na odlišném principu. TransferWise využívám už dlouho. Pokud jde o náhradu SEPA či zahraniční platby, pak zcela jistě existují i levnější služby. Čas od času může být výhodnější využít některých zmíněných alternativ, které jsou uzpůsobeny pro zasílání vyšších či nižších částek. Na druhou stranu, většina těchto systémů nedisponuje vlastním účtem ani kartou a lze je tak využít pouze pro 1 typ transakce.

Právě v tom spatřuji sílu TransferWise a vnímám jej jako jeden z nejvíce perspektivních a přitom podceňovaných systémů. 2 miliony uživatelů ani zdaleka neodpovídají potenciálu a přínosům této služby.

Jaké jsou vaše zkušenosti se službou TransferWise? Využíváte i jiné portály na podobném principu? Podělte se v komentářích.

Registrovat se na TransferWise

TransferWise recenze – zkušenosti s převody do zahraničí
4.8 (95%) 8 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

6 komentářů

 1. Dík za článek, akorát jsem zvědav, zda mi pošlou sami od sebe ten depozit, jelikož krok 3b se mi nějak nezobrazil. Každopádně mám účet vyplněn v nastavení, tak uvidíme.

  Jinak si nejsem jistý, zda to máš správně s tou referencí, která se vyplňuje při platbě z CZ účtu, jelikož tak začíná písmenem P, jak uvádiš, ale reference na screenu:
  https://hoopoo.cz/wp-content/uploads/2016/09/detaily-transferwise.jpg
  odpovídá referenci na Mintosu.

  1. Pardon, asi jsem si to s tou referencí špatně přečetl, ten screen se netýká platby na RB účet

   Jinak platí se něco za zrušení transakce?

  2. Díky Petře za komentář. Depozit by měli poslat, pokud zasíláš přesnou částku na cílový účet. Jinak se tento krok přeskakuje.

   Asi tomu teď nerozumím. Ta reference, která začíná P je reference od tebe pro TW, aby si přiřadil tvou platbu, kterou posíláš na jejich český účet. Pak zadáváš ještě jednu referenci pro konečného příjemce.

   1. Ach, odpověděl jsem dřív, než jsem si přečetl druhý komentář :).

    Nemělo by se platit nic. Párkrát jsem transakci zrušil aniž bych poslal z účtu peníze a vždy to bylo v pohodě.

 2. Ahoj, chci se zeptat: když z FIO banky pošlu peníze na mintos v EURech a na svej stránkach mají:
  Odchozí/Příchozí platba v EUR do zemí v rámci SEPA – 20 Kč

  tak to mi připočtej jenom těch 20 Kč nebo i jiné poplatky?

  Omlouvam se za blbej dotaz, ale měl jsem za to, že když si EURa směním, tak si je cez EURový účet jenom zašlu. Všiml jsem si, že TW nemá někdy lepší kurz než exchange směnárna.

  Je možné, že nevidím i jiné poplatky, ale proto se tady ptám. Díky.
  PS: skvělý blog, na mintosu jsem si již zřídíl učet.

  1. Ahoj a díky. EUR účet nemám (pouze CZK), selský rozum mi však říká, že budeš platit pouze poplatek za SEPU, nikoliv za kurz, ale si prohlédni přímo ceník, nebo se zeptej banky, zda tam není nějaký další poplatek.

   Jo, v případě převodu na Mintos se vyplatí hlídat možnost interního převodu jestli nevychází výhodněji. Převod na CZK účet a připsání je pak ještě o něco rychlejší a celý proces je mnohem jednodušší, na stisk jednoho tlačítka.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *