TransferWise recenze: zahraniční platby až o 5% levněji

Zaslat peníze do zahraničí může být poměrně drahá a frustrující zkušenost. Banky vám za  transakci naúčtují poplatek, který může být i pár stokorun a ještě více přeplatíte na nevýhodném měnovém kurzu.

V dnešním článku se podíváme na alternativní možnost převodu do zahraničí skrze TransferWise. Tento portál využívá více, než 4 miliony uživatelů po celém světě, kteří s každým převodem šetří oproti platbě skrze banky do zahraničí 2–5 % z hodnoty transakce. Převody jsou navíc realizovány až o 1 den rychleji. Proč si může TransferWise dovolit být o tolik levnější a přitom rychlejší?

TransferWise - základní informace
8.9 / 10 Hodnocení
Výhody
 • Středové kurzy pro převod
 • Transparentní poplatky. Pro CZK do EUR, USD či GBP je poplatek 0,7%.
 • Přes 2 miliony spokojených uživatelů z celého světa
 • Borderless account - multiměnová peněženka pro držení až 29 měn.
 • Pro hlavní měny Borderless account lze vytvořit bankovní účet. Ten slouží pro příjem i odesílání plateb v lokální měně.
 • Debetní karta pro levnější platby v zahraničí. Karta je napojena na Borderless account.
 • Další vychytávky - mobilní aplikace, upozornění na výhodné kurzy ve zvolené měně.
 • Vedení účtu zdarma. Vždy předem víte, kolik zaplatíte a lze tak srovnávat s vaší bankou či jinými alternativami.
Nevýhody
 • Neumožňuje pravidelné odesílání plateb.
 • Pro příliš nízké i vysoké částky není poplatkově uzpůsoben. Ačkoliv v 99% případů vychází lépe, než běžné banky.
 • Pouze v angličtině (přejít na český návod)

Jak funguje TransferWise?

Představte si, že chcete zaslat platbu 1000 EUR do Německa a váš německý kamarád ekvivalent této sumy do Česka. Pokud využijete služeb banky, oba dostanete tučný poplatek a přeplatíte na kurzu. Můžete však na to jít chytřeji.

S kamarádem si vzájemně vyměníte čísla účtu vašich příjemců a jeden za druhého zašlete částku jako běžný tuzemský převod. V konečném důsledku, žádná z částek nepřekročila hranici, nebylo nutné řešit měnovou konverzi a oba jste zaslali peníze do zahraničí prakticky zdarma, za středový kurz.

Představte si teď něco podobného ve větším měřítku.

Transferwise v reálném čase.
TransferWise obsluhuje 59 zemí světa na více, než 504 trasách.

TransferWise má v 59 zemích zřízen bankovní účet, na který si mohou klienti zaslat peníze v lokální měně a skrze portál zadají informaci kam má jejich platba doputovat. Peníze samotné však nikam necestují. Namísto toho zaplatíme penězi jiných lidí v místě příjemce a někdo jiný naopak využije náš depozit v ČR. Říká se tomu P2P síť a v mnoha ohledech je efektivnější, než bankovní transakce.

Portál na sebe bere funkci prostředníka, využívá poptávky v obou směrech a za to si bere transparentní mnohem nižší poplatky.

Jak funguje TransferWise?

Kolik to stojí?

Skrze TransferWise platíme vždy za středový kurz navýšený o malý poplatek. Hodnoty v ceníku se liší napříč různými měnovými páry. Pokud převádíme z CZK do USD, EUR či GBP a zpět, poplatek činí okolo 0,4% z hodnoty transakce + 20 – 25 Kč.

Dříve byla relativní složka poplatku 0,7%, ale od června 2018 platí nová a výhodnější poplatková politika.

TransferWise poplatky

Zkusme si to rychle porovnat s bankami. V době psaní článku bych za 10 000 Kč dostal:

 • 378,96 EUR u Airbank
 • 370,44 EUR u České spořitelny
 • 385,7 EUR u TransferWise

Rozdíl na jedné transakci o výši 10 000 Kč může být i 4 stovky korun. V konečném důsledku totiž není zase tak podstatné, jaká je výše bankovního poplatku za SEPA či zahraniční platbu. Většina lidí mnohem více zaplatí na špatném měnovém kurzu.

Zkušenostmi jsem došel k tomu, že průměrná úspora za 1 převod je ve výši přibližně 2–5 % transakce. Efektivita TransferWise tak vlastně záleží na tom, jak mizerný kurz nabízí vaše banka. To, kolik bude převod stát si lze předem snadno a transparentně vypočítat skrze kalkulačku a následně porovnat.

Interaktivní kalkulačka převodů

Borderless account + Debetní karta

Zatím jsme se bavili pouze o transakcích z účtu na účet a TransferWise velmi dlouhou dobu opravdu sloužil pouze pro tyto účely. Nicméně od roku 2017 přibyly další 2 zajímavé nadstavby, které náklady stahují ještě níže a ve stručnosti si je představíme.

1. Borderless account (účet bez hranic)

TransferWise Borderless account
Multiměnový účet s vedením zcela zdarma? Lze to. A účty lze přidávat na jedno kliknutí.

První nadstavbou je Borderless account. Jedná se o multiměnový účet, který si lze nabít prostřednictvím bankovního převodu či karty. Peníze lze převádět do 40+ měn a dále s nimi pracovat.

Jednotlivé měnové účty lze zřídit na pár kliknutí. U hlavních měn (USD, EUR, GBP a AUD) uživatel navíc obdrží i bankovní údaje. Tyto měny se chovají jako zjednodušené bankovní účty a lze skrze ně přijímat i odesílat platby, což se může hodit třeba studentům na Erasmu, nebo komukoliv, kdo pracuje v zahraničí.

Borderless account má oproti běžnému převodu další výhodu. Máme-li na multiměnovém účtu dostupný zůstatek, platba může být u konečného příjemce kdekoliv v zahraničí do druhého dne, odpadá totiž cesta k prostředníkovi.

Transakce mezi měnovými účty je pochopitelně okamžitá a řídí se identickým ceníkem jako transakce do zahraničí skrze TransferWise. Odpadá však pevná část poplatku, takže lze výhodně převádět i drobné částky. Vedení účtu je zcela zdarma, zpoplatněno je pouze rychlejší nabíjení kartou (0,2% z transakce) a odeslání platby (okolo 15 Kč/ transakci)

Recenze borderless account >>

2. Debetní karta od TransferWise

Debetní karta od TransferWise
S debetní kartou od TransferWise můžete utrácet kdekoliv po světě za nízké kurzy, blízké těm středovým.

Druhou o poznání zajímavější inovací je debetní karta. Pokud na běžném převodu do zahraničí může uživatel ušetřit od 2 do 5 % z hodnoty transakce, pak debetní karta tento efekt rozšiřuje na běžné spotřební, zahraniční nákupy.

Uživatel si může vybírat z libovolného bankomatu do 200 liber měsíčně zdarma, více poté za poplatek 2% (což je vlastně jediný poplatek karty).

Karta je navázána na borderless account, automaticky a zdarma umožňuje utrácet peníze v nejvýhodnější možné měně, té lokální. To jediné za co uživatel v konečném důsledku platí je již zmíněná konverze z jedné měny do druhé v rámci borderless account účtu.

Recenze debetní karty >>

Zasílání plateb, využití borderless account i debetní karty spadá pod jednu registraci. Je přitom na každém uživateli, zda zůstane pouze u transakcí do zahraničí, nebo využije dalších nadstaveb – nejsou povinné.

Registrovat se na TransferWise

Zkušenosti s převodem do zahraničí

TransferWise jsem zprvu využíval pouze jako náhradu SEPA platbeb, pro transakce na zahraniční účet. Jak na první platbu jsem zpracoval v samostatném návodu.

Rozdíly oproti bankovnímu převodu

S převodem na TransferWise se pojí tato specifika:

 • Předem nelze přesně říci, kdy platba dorazí. U SEPA platby mám garantováno, že proběhne do 3 dnů. TransferWise to může teoreticky trvat i déle, portál totiž maximální délku převodu negarantuje. V praxi jsem se však zatím nesetkal s větším problémem. Z desítek odeslaných plateb mi každá dorazila o něco dříve, než garantuje SEPA.
 • Pokud potřebuji, aby příjemce obdržel přesnou částku, například 1000 EUR a v políčku zaškrtnu ikonu zámku, bude mi kromě běžných poplatků naúčtován také tzv. lock deposit, což je vratná záloha ve výši 3%, která slouží k případnému dorovnání rozdílu v kurzu následující den. Přebytek následně obdržím zpět na účet o pár dní později.
Výpis transakcí
Část výpisu transakcí na mé cestě v zahraničí.

Další informace o službě TransferWise

 • Portál aktuálně využívá 4 miliony uživatelů z celého světa, kteří každý měsíc převádí přes 1 miliardu liber. Služba je popsána i na Wikipedii.
 • Kvalitně zpracovaná mobilní aplikace na Android či iOS.
 • TransferWise je na trhu od roku 2011. Dnes má 9 kanceláří po celém světě. Portál spravuje 700 zaměstnanců.
 • Na nezávislém portálu TrustPilot má TW na základě více, než 40 tisíc nezávislých recenzí hodnocení 9,2/10, což je vynikající výsledek.
 • Přes 300 tisíc fanoušků na Facebooku, komunikace na denní bázi.
 • TransferWise je pod dohledem FCA (Financial Conduct Authority) – britského nezávislého orgánu, který provádí dohled a regulaci nad kapitálovým trhem.
 • Zajímaví jsou také lidé, kteří za společností TransferWise stojí. Zakladateli jsou Taavet Hinrikus (první zaměstnanec Skype) a Kristo Käärmann. Spolumajitelem je Peter Thiel, který stojí za zrodem PayPal nebo Palantir.
Hodnocení na Trustpilot
TransferWise a jeho hodnocení na TrustPilot.

Poslední nezávislé recenze

První převod zdarma

Skrze následující odkaz můžete provést první převod s ekvivalentem 500 liber zcela zdarma a bez poplatků. U TransferWise mám jiný partnerský program a za využití tohoto odkazu nejsem nijak honorován. Přijde mi však škoda, aby z něj neměli užitek alespoň ostatní.

http://transferwise.com/u/lukasd4

Závěr

TransferWise - závěrečné hodnocení
7.5
Poplatky
9
Rychlost
9
Funkce, přehlednost
10
Transparentnost
9
Základna uživatelů
Celkem 8.9 / 10
Uživatelé (3 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Poplatky 7,5/10 - TransferWise prakticky vždy vychází lépe než banky. Poplatky jsou férové a transparentní. U částek nad 1000 EUR a pod 50 EUR mohou vycházet lépe jiné platformy, které mají poplatky uzpůsobeny jinak a jsou vhodnější pro jiné výše částek.
 • Rychlost 9/10 - Dle mých zkušeností většinou o 1 den rychlejší, než SEPA platba. Opravdu luxusní je rychlost směrem do Velké Británie a zpět, kde se mi platba připsala do 12 hodin. Platbu lze ještě urychlit, pokud má uživatel depozit na Borderless account. Tím je ušetřen 1 den cesty z běžného účtu na TransferWise a platby probíhají stejně rychle jako lokální převody.
 • Funkce, přehlednost 9/10 - Samozřejmostí je aplikace na Android a iOS. Platbu lze pohodlně odeslat z každého zařízení. Borderless account nabízí další výhody a jeho propojení s debetní kartou bude revoluční záležitost. Šetřit za transakce bude možné i v rámci běžné dovolené v zahraničí. Bohužel TransferWise zatím nenabízí pravidelné platby. Rozhraní je přehledné.
 • Transparentnost 10/10 - Uživatel dle oficiálních kalkulaček vždy předem ví, kolik zaplatí.
 • Základna uživatelů 9/10 - 2 miliony uživatelů. Jedná se o největší platformu současnosti s nejdelší historií.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

Cílem tohoto článku bylo popsat kvalitnější možnost zasílání transakcí do zahraničí a práci s penězi. To vše za poplatky, kterým banky nemohou konkurovat, protože fungují na odlišném principu.

Na TransferWise se mi líbí, že oproti konkurenčnímu Revolut disponuje vlastním webovým rozhraním. Má kvalitní, rychlou podporu. A vůbec jeho produkty jsou srozumitelné a šetří peníze.

Osobně používám jak TransferWise, tak Revolut hned po zasílání SEPA plateb jsem tyto systémy začal využívat i na dovolené a platbě na zahraničních e-shopech, čímž jsem ušetřil nemalé peníze.

Registrovat se na TransferWise

TransferWise recenze: zahraniční platby až o 5% levněji
4.8 (95.56%) 9 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

8 komentářů

 1. Ahoj, chci se zeptat: když z FIO banky pošlu peníze na mintos v EURech a na svej stránkach mají:
  Odchozí/Příchozí platba v EUR do zemí v rámci SEPA – 20 Kč

  tak to mi připočtej jenom těch 20 Kč nebo i jiné poplatky?

  Omlouvam se za blbej dotaz, ale měl jsem za to, že když si EURa směním, tak si je cez EURový účet jenom zašlu. Všiml jsem si, že TW nemá někdy lepší kurz než exchange směnárna.

  Je možné, že nevidím i jiné poplatky, ale proto se tady ptám. Díky.
  PS: skvělý blog, na mintosu jsem si již zřídíl učet.

  1. Ahoj a díky. EUR účet nemám (pouze CZK), selský rozum mi však říká, že budeš platit pouze poplatek za SEPU, nikoliv za kurz, ale si prohlédni přímo ceník, nebo se zeptej banky, zda tam není nějaký další poplatek.

   Jo, v případě převodu na Mintos se vyplatí hlídat možnost interního převodu jestli nevychází výhodněji. Převod na CZK účet a připsání je pak ještě o něco rychlejší a celý proces je mnohem jednodušší, na stisk jednoho tlačítka.

 2. Ahoj,
  jak je to u TransferWise s převodem peněz v rámci jedné měny? Např. převod Eur z Francie na Slovensko? Nehledal jsem důkladně, ale nikde to tam nemohu najít. Klasický odkaz Send Money vždy nabídne jen převod mezi různými měnami, nikdy ne mezi stejnými.

  1. Ahoj Pavle.

   Já tohle řeším skrze jejich Borderless account. Nabiju si na účet například v CZK, udělám konverzi do EUR a potom peníze odesílám na libovolné účty v EUR. Klasický převod u nich myslím vždy vyžaduje konverzi a nejsem si jistý, zda ve stejné měně vůbec převádět lze.

   1. Možná Balances / Klik na měnu (EUR) / Send EUR / Vybrat příjemce (asi musí být předem založený) / Vyplnit částku / Next / atd..

 3. Ahoj,
  pozná příjemce platby, že jsem poslala peníze právě přes TransferWise, nebo to v bankovnictví nerozezná od “normálního” příkazu do zahraničí? Přijde příjemci třeba nějaký e-mail, že má očekávat platbu, nebo něco takového (když se v datech o příjemci vyplňuje právě mailová adresa)?

  Díky,
  Eliška

  1. Hezký den Eliško, díky za dotaz.

   Příjemce to pozná, protože mu přijde platba právě od TransferWise, vy budete jako odesílatel uvedena v poznámce této platby. V reálu to vypadá nějak takto,
   v tomto konkrétním případě je odesílatel společnost Lendy.

   Pokud vím, tak konečnému příjemci zpráva emailem nepřijde. Alespoň mně nikdy nepřišla. Možná je situace jiná, když jak vy, tak konečný příjemce disponuje TransferWise účtem a tam už notifikace možná jsou (v závislosti na nastavení). Proč jej vyžaduje nevím, možná se občas stane, že musí řešit reklamaci a pak je pro ně výhodné mít email na obě strany.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *