Mintos a TransferWise: návod pro první převod

(Poslední aktualizace 17.4. 2019)
– doplněna informace o E-money providers

TransferWise je užitečný nástroj pro zasílání transakcí do zahraničí. Oproti bankám a SEPA platbám lze částky zasílat o něco rychleji a navíc ušetřit 3-5% z celkové transakce. To mohou být při pravidelném užívání i tisícové částky. Bohužel, existuje mnoho lidí z ČR, kteří neznají jiné možnosti zasílání peněz do zahraničí, případně jim vadí anglické prostředí. Právě pro usnadnění práce s TransferWise jsem sepsal tento návod.

V tomto vzorovém příkladu si projdeme transakci pomocí TransferWise na P2P portál Mintos. Nicméně postup je prakticky totožný u všech transakcí.

Mintos a TransferWise – porovnání s dalšími metodami

Následující příklady slouží pro porovnání různých metod při převodu z Kč na Eura.

 • Pokud provedeme SEPA platbu, přeplatíme i 5% oproti středovému kurzu v závislosti na bance a poplatcích. Platba bude trvat 2-3 dny.
 • Pokud odešleme peníze na Mintos prostřednictvím jejich českého účtu v České spořitelně, zaplatíme poplatek 0,7% za konverzi pomocí interní směnárny. Převod bude trvat 1 den, jako běžný převod.
 • Volbou TransferWise zaplatíme při konverzi 0,35% + 20 Kč. Tato metoda je tedy ještě o pár desetin procent výhodnější, než interní směnárna.
 • Pro porovnání je tu ještě metoda s použitím portálu Revolut. Zde jsou využity mezibankovní kurzy a tato metoda může být ještě lepší, než TransferWise (to však neplatí o víkendech). Viz článek: Mintos a Revolut: nabíjení a výběr v EUR bez poplatku.

Celý návod jsem rozepsal do 12 jednoduchých kroků (včetně registrace) z nichž většina nezabere ani pár desítek vteřin. Po první transakci navíc nebudete muset většinu kroků nikdy znovu opakovat a používání platformy se tím minimálně o polovinu zrychlí.

1. Přejděte na web TransferWise a klikněte vpravo nahoře na Sign Up.

TransferWise - sign up
TransferWise – sign up

2. V novém okně zvolte požadovaný způsob registrace. Lze využít Facebook, Google nebo prostě jen zadejte váš email a nové heslo. Já jsem pro tento návod zvolil poslední možnost. Následně klikněte na Sign up for free. TransferWise vás přivítá novým emailem a pokud chcete, můžete rovnou provést první platbu.

TransferWise - registrace
TransferWise – registrace

3. V levém panelu klikněte na Transfers a následně na tlačítko Send Money. První krok pro zadání nové platby je zvolit si výši částky k převodu. Já zasílám přesně 500 EUR. K tomu budu potřebovat částku 13604,43 Kč (v den psaní článku bych v Airbank zaplatil 13852 Kč a v České Spořitelně 14 068 Kč). To je o 250 – 450 Kč méně.

TranferWise - krok 1/5 - částka a rozepsání poplatků
1/5 Převod a rozepsání poplatků

Protože potřebuji, aby na konečný účet přišlo přesně 500 EUR, zaškrtnu ve spodním okně ikonu modrého zámečku. TransferWise mi z tohoto důvodu dočasně strhne také depozit 417,83 Kč. Je tomu proto, že kurz se může v následujících dnech mírně hýbat.

Až další den dojde na mou platbu, je možné, že bude potřeba něco málo doplatit a bude tak učiněno právě z depozitu. Může dojít i k situaci opačné – kurz bude výhodnější a mě se depozit spolu s přebytkem navíc vrátí zpět do pár dní na účet. V úvodní kalkulačce také uvidíte odhad, kdy by měla vaše platba dorazit k příjemci.

Pokud nepotřebujete zaslat přesnou částku a nevadí vám, že druhý den budou kurzy trochu jiné, potom celá práce s depozitem pochopitelně odpadá.


4. S největší pravděpodobností jste soukromá osoba a ne firma, proto klikněte na Personal a pokračujte dále.

TransferWie - Personal/Business transfer
TransferWie – Personal/Business transfer

5. Je třeba vyplnit nějaké osobní (v případě  business firemní) údaje. Jméno, příjmení, datum narození, telefon a adresu. Zde by neměl být žádný zádrhel. Obrázek je čistě ilustrativní, slouží pouze jako předloha. Následně klikněte na tlačítko Continue.

TransferWise - vyplnění osobních údajů
Vyplnění osobních údajů

6. Nyní je třeba zadat příjemce platby. Můžeme to být my (myself), nebo to může být někdo jiný – osoba či firma. Já v tomto příkladu odesílám platbu na svůj P2P účet k platformě Mintos. Volím Someone else a pokračuji k dalšímu kroku.

TransferWise - výběr příjemce
Výběr příjemce – já/někdo jiný/firma

7. Tady přichází první trochu složitější krok, je třeba zjistit IBAN příjemce. To není nic jiného, než číslo účtu v mezinárodním formátu. Veškeré potřebné pro Mintos najdu na webu, ve své administraci v sekci deposit. Platební údaje pro Mintos najdu v sekci E-money service providers.

Následující printscreeny tuto skutečnost nereflektují, protože od dubna 2019 se na Mintosu oddělila čísla účtu pro příchozí platby z bank a ostatních služeb.

blank

Zřídíme si tedy nový kontakt, kam zadáme email, název koncové strany a jednoduše vložíme IBAN. Tlačítkem Confirm a pokračujeme dále.

TransferWise odeslání platby na Mintos


8. Tento krok je třeba vyplnit pouze, pokud jsme předtím zaškrtli ikonu modrého zámku pro přesnou částku. Jinak jej přeskakujeme.

Volíme, kam se vrátí depozit. Většinou zadáváme náš IBAN a BIC/SWIFT kód banky. Ve většině případů je příjemcem depozitu odesílatel – dohledáme si tedy náš IBAN v bankovnictví. Případně zadáváme údaje toho, komu se depozit vrátí. Já jsem zvolil svůj účet u Airbank. Následně potvrdím tlačítkem Continue.

TransferWise - depozit
Návrat případného depositu (zálohy)

9. Následuje shrnutí převodu. Údaje v tomto kroku překontrolujte a případně se znovu vraťte zpět. Nejdůležitější je však řádek s referencí, ta je v podstatě něco, jako variabilní symbol či poznámka pro příjemce. Na základě této reference si příjemce identifikuje zaslanou platbu od TransferWise a bude vědět, že je od vás. Reference v příkladu odpovídá mému číslu na platformě Mintos. Stejně tak dobře, pokud platíte kamarádovi v cizině za ubytování, můžete napsat poznámku „platba za ubytování“.

TransferWise - vložení reference
TransferWise reference – vložení poznámky

10. V tomto kroku následuje výběr platby. Já volím Bank Transfer, což je v podstatě převod na účet. Tato varianta není zatížena dalšími poplatky, ale trvá o něco déle. Lze platit i kartou, což je samozřejmě rychlejší, ale je tomu tak za další poplatek.

TransferWise - výběr způsobu platby
Výběr způsobu platby – debetní / kreditní kartou / běžný převod

11. A jdeme do finále. Následuje poslední shrnutí a zároveň i krok se kterým si spousta lidí není jistá. Nyní je nutné zadat platbu ve vašem internetovém bankovnictví na český účet TransferWise 5060011118/5500. Číslo účtu odpovídá Raiffeisen bank. Přesně opište částku z rozhraní včetně desetinných míst a referenci.

Tato reference je tentokrát pro TransferWise, aby na jejím základě spárovali platbu z vašeho účtu s informacemi, které jste celou dobu vyplňovali.

S referencí se pojí jedna jediná zákeřnost – začíná písmenem P a nelze ji v bankovnictví vložit jako variabilní symbol. Zadejte ji proto do poznámky. Může se to zdát zvláštní, ale mám to mnohokrát ověřeno vlastní zkušeností i od jiných uživatelů. V momentě, kdy z bankovnictví odešlete platbu, klikněte na I´ve sent the money to TransferWise, čímž potvrdíte, že vaše peníze jsou na cestě.

TransferWise - sumarizace a potvrzení platby
Sumarizace a potvrzení platby

12. Následuje krátká zpráva, že TransferWise očekává vaši platbu. Pokud se po odeslání rozmyslíte, lze stále vše stornovat tlačítkem Cancel transfer. Mělo by to jít až do fáze, kdy TransferWise odešle vaši platbu konečnému příjemci.

TransferWise - očekávání platby
Očekávání platby

Dle mých zkušeností vaše platba dojde za 1 den na TransferWise a během dalšího dne bude odeslána konečnému příjemci. Za další 1-2 pracovní dny by se měl v případě přesné transakce vrátit dočasně blokovaný depozit na zadaný účet. Hodně záleží na lokalitě do které peníze zasíláte. V případě Velké Británie mi platba došla do 12 hodin. Převáděl jsem brzy ráno a večer byla u kamaráda na účtu.

Bonus: Automatické hlídání výhodných kurzů

Pokud plánujete převádět větší obnos a netlačí vás čas, je vhodné si počkat na výhodnější kurz. TransferWise toto ohlídá za vás a dá vám včas vědět. V administraci stačí kliknout na tlačítko Rate Alerts a nastavit příslušný kurz. TransferWise vás pak může kontaktovat a denně zasílat informace o výhodném kurzu, umí upozornit na 14 denní minimum a nebo zašle informaci, když je kurz pod vámi stanovenou hodnotou.

TransferWise a notifikace výhodných kurzů
TransferWise a notifikace výhodných kurzů

Pak už jen stačí vyplnit emailovou adresu a kliknout na tlačítko Get rate alerts. Tímto způsobem lze uspořit ještě o kousek více.

Odkazy

12 Comments

 1. Dobrý den,
  18.7 jsem poslal platbu na mintos přes Transferwise
  19.7 mi to napsalo že peníze přijdou dnes tudíž 19.7.
  No nakonec jsem se kouknul 20.7 na transferwise tam to psalo že převod byl úspěšný ale na mintosu mě vto nepřipsalo nic.. chtěl jsem se zeptat jestli příjdou ještě po čase nebo sem něco podělal.

  1. Zdravím Jiří.

   Dejte tomu ještě chvilku, občas se stane, že připsání platby chvilku trvá. Případně zkuste napsat (např. po víkendu) na podporu a přiložit printscreeny z rozhraní. Měli by schopni platbu individuálně přiřadit. Dejte vědět jak jste dopadl, kdybych mohl být nějak nápomocný přes email, neostýchejte se napsat.

 2. Zdravím, toto je návod, jak poslat peníze na český účet transferwise, ale co mám dělat, pakliže posílám peníze sama sobě ze skandinávskho státu a jejich banky k nám na český účet?
  Peníze budu posílat z internetového bankovnictví jiného státu a ti mají bohužel jiné kolonky na vyplnění, než naše české 😀 je možné poslat platbu přes IBAN? (do dalšího kroku jsem raději neklikala, abych něc nepod*lala) 😀 díky moc

  1. Zdravím Lenko.

   Postup je vždy velmi podobný, jen v tomto případě namísto českého účtu odesíláte platbu ze skandinávského účtu (na údaje které TransferWise vygeneruje) a IBAN konečného příjemce si najdete ve vaší české bance.

   Případně aby to bylo celé lehčí si můžete zřídit borderless account. Peníze pak zasíláte zvlášť na TransferWise a zvlášť ke konečnému příjemci. Oba kroky se rozdělí, odpadá práce s vyplňováním referencí a je to trochu intuitivnější.

 3. Dobrý den založil jsem si na TW businnes účet. Přišly už i první platby v eurech. Objednanou debetní kartu jsem dostal do schránky z 4 dny.
  To vše je super.
  Teď ovšem řeším problém jak v rámci TW si z businnes účtu přeposlat prostředky na personal účet a převést je do různých měn.
  Je zde někde návod nebo můžete poradit?
  Děkuji Luděk Schlosser

  1. Zdravím Luďku a díky za komentář.

   Business účet nemám. Ale na osobním účtu TransferWise si lze pod měnami EUR, USD, GBP, NZD a AUD v podstatě zřídit plnohodnotné účty s IBANy. Koruny si tedy takto asi nepošlete, ale třeba ty eura by takto jít poslat šly… možná, že mezi TransferWise účty i okamžitě. Dejte klidně vědět, jestli to problém vyřešilo. Lukáš

   blank

 4. Bohužel peníze z businnes účtu na personal nejde převést. Ani nejde převést eura na forinty v rámci jednoho účtu. Jak je to s platbami v zahraničí, pokud mám účet pouze v eurech a budu platit s kartou v Maďarsku? Děkuji za odpověď. Luděk

  1. Díky za odpověď. To jsem o něco chytřejší, myslel jsem, že ty IBANy jdou normálně využívat a je jedno odkud peníze jdou. Jestli z banky nebo business účtu z TransferWise, nebo jiné služby.

   Já si na osobním normálně forinty aktivoval a peníze by podle všeho měly jít z eur do huf přesunout. Ale nevím, jak na business účtu, do toho nevidím. Pokud byste v Maďarsku utrácel skrz zůstatek v EUR, tak se to řídí poplatky pro tento měnový pár. Tj. z EUR se bude strhávat za aktuální kurz v čase vůči HUF. Oni mají poplatky pro každý měnový pár trochu jinak.

   Bohužel: dříve to měli krásně rozepsané pro každou cestu a ten relativní poplatek šlo hezky v tabulce dohledat. Teď to mají dost netransparentně popsáno. A uvádějí prostě 0,35 do 2%..

   Tady dole na stránce mají kousek tabulky:
   https://transferwise.com/au/borderless/pricing

   A odkazuje to na kalkulačku, kde uvádí jen konkrétní poplatek za převod:
   https://transferwise.com/gb/pricing/?tab=borderless-convert

   Teď jsem to 20 minut hledal a dost mě mrzí, že to zrušili.

 5. blank TransferWise umožní převod z banky do zahraniční banky ? napsal:

  Zdravím Lukáši,
  nejprve vše nej do roku 2020 přeji.
  Hledám na Internetu postup jak zaplatit cca 400.000,- z korunového účtu u CS a.s. na účet Šparkasse v Německu.
  TransferWise se mi zdá jako rozumné řešení, díky kurzu, poplatek za převod už v EU není problém jako dříve.. Nicméně,
  chci se dotázat, zda skutečně lze přes T.Wise takovouto částku do německé banky zaslat, aniž bych musel jít do CS a.s. ?
  Funguje to opravdu pouze přes aplikaci ?

  Děkuji za info.
  Emil

  1. Pěkný den Emile,

   děkuji za dotaz a omlouvám se za prodlevu, komentáře mi občas padají do spamu a já je přehlédnu.
   Upřímně si nejsem jistý. Vím o člověku, který si převáděl vyšší částku jen mezi českými bankami a myslím, že narazil na měsíční limit 500 tisíc korun (ale už přesněji nevím kolik to bylo). Musel zajít na pobočku, kde na to báby koukaly a netušily jak to v aplikaci nastavit, aby prošlo víc. Nakonec to musel zasílat na dvakrát. TransferWise by s tím snad neměl mít problém. Respektive kdyby měl, tak na to před zasláním prostředků upozorní, takže člověk nic neriskuje. Při takové částce bych možná ještě zvážil CurrencyFair, teoreticky by mohl být fajn i Roklen který vyjde asi ještě o kousek výhodněji – ale to je o prioritách každého člověka co upřednostní. Oproti úspoře převodem v bance, už se šetří jen drobné.

   Rád bych poradil více a podrobněji, ale ČS bohužel (bohudík?) nemám.
   Hezký den, Lukáš

 6. Dobrý den.
  Na účet mi přišly peníze pod ID P14128515, nevím od koho, umím podle Transfer wise dohledat kdo to poslal?

  1. Jediná spojující indicie mezi odesílatelem a příjemcem je poznámka u platby. Pokud je tato prázdná, tak se obávám, že dohledat odesílatele bude problém.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *