TransferWise návod – levnější převod do zahraničí

TransferWise je užitečný nástroj pro zasílání transakcí do zahraničí. Oproti bankám a SEPA platbám lze částky zasílat o něco rychleji a navíc ušetřit 3-5% z celkové hodnoty převodu. To mohou být při pravidelném užívání i tisícové částky. Tento nástroj jsem včetně dalších doplňků více rozebíral v recenzi. Bohužel, existuje mnoho lidí z ČR, kteří neznají jiné možnosti zasílání peněz do zahraničí, případně jim vadí anglické prostředí. Právě pro usnadnění práce s TransferWise jsem sepsal tento návod.

Kalkulačka převodů

Před samotným převodem si můžete nezávisle spočítat, kolik za převod přibližně zaplatíte a jaká bude úspora oproti vaší bance.

Celý návod jsem rozepsal do 12 jednoduchých kroků z nichž většina nezabere ani pár desítek vteřin. Po prvním zadání navíc nebudete muset některé kroky nikdy znovu opakovat a používání se značně zrychlí. Ke každému kroku je přiřazen ilustrativní obrázek.

TransferWise rozhraní občasně upravuje, ale většinou tak dělá kvůli ještě snazšímu užívání. Některé kroky tak od dob napsání článku možná ještě přeskočíte.

1. Přejděte na web TransferWise a klikněte vpravo nahoře na Sign Up.


2. V novém okně zvolte požadovaný způsob registrace. Lze využít Facebook, Google nebo prostě jen zadejte váš email a nové heslo. Já jsem pro tento návod zvolil poslední možnost. Následně klikněte na Sign up for free. TransferWise vás přivítá novým emailem a pokud chcete, můžete provést první platbu.


3. V levém panelu klikněte na Transfers a následně na tlačítko Send Money. První krok pro zadání nové platby je zvolit si výši částky k převodu. Já zasílám přesně 500 EUR. K tomu budu potřebovat částku 13604,43 Kč (v den psaní článku bych v Airbank zaplatil 13852 Kč a v České Spořitelně 14 068 Kč).

TransferWise mi dočasně strhne také depozit 417,83 Kč. Je tomu tak proto, že kurz se může v následujících dnech mírně hýbat. Až dojde na mou platbu, je možné, že bude potřeba něco málo doplatit a bude tak učiněno právě z depozitu. Může dojít i k situaci opačné – kurz bude výhodnější a mě se depozit spolu s přebytkem navíc vrátí zpět na účet. V úvodní kalkulačce také uvidíte odhad, kdy by měla vaše platba dorazit k příjemci.


4. S největší pravděpodobností jste soukromá osoba a ne firma, proto klikněte na Personal a pokračujte dále.


5. Je třeba vyplnit nějaké osobní (v případě  business firemní) údaje. Jméno, příjmení, datum narození, telefon a adresu. Zde by neměl být žádný zádrhel. Obrázek je čistě ilustrativní, slouží pouze jako předloha. Následně klikněte na tlačítko Continue.


6. Nyní je třeba zadat příjemce platby. Můžeme to být my (myself), nebo to může být někdo jiný – osoba či firma. Já v tomto příkladu odesílám platbu na svůj P2P účet k platformě Mintos. Volím Someone else a pokračuji k dalšímu kroku.


7. Tady přichází první trochu složitější krok, je třeba zjistit IBAN příjemce. To není nic jiného, než číslo účtu v mezinárodním formátu.

Já jsem číslo IBAN zjistil z webových stránek příjemce a veškeré údaje doplnil do formuláře. Po zadání IBAN se zeleně objeví potvrzení pro kontrolu o jakou banku se jedná. (V mém případě NORDEA BANK) Zbylé údaje o emailu a jménu příjemce slouží pro vaše budoucí využití. Poté potvrdíme tlačítkem Confirm a pokračujeme dále.

8. V dalším kroku zvolíme, kam se vrátí depozit. Většinou zadáváme náš IBAN a BIC/SWIFT kód banky. Ve většině případů je příjemcem depozitu odesílatel – dohledáme si tedy IBAN v bankovnictví. Případně zadáváme údaje toho, komu se depozit vrátí. Já jsem zvolil svůj účet u Airbank. Následně potvrdím tlačítkem Continue.


9. Následuje shrnutí převodu. Údaje v tomto kroku překontrolujte a případně se znovu vraťte zpět. Nejdůležitější je však řádek s referencí, ta je v podstatě něco, jako variabilní symbol či poznámka pro příjemce. Na základě této reference si příjemce identifikuje zaslanou platbu od TransferWise a bude vědět, že je od vás. Reference tedy odpovídá mému číslu na platformě Mintos a může mít mnoho podob. Stejně tak dobře, pokud platíte kamarádovi v cizině za ubytování, můžete napsat poznámku “platba za ubytování”.


10. V tomto kroku následuje výběr platby. Já osobně mám zkušenost pouze s bankovním převodem – tedy Bank transfer. Tato varianta není zatížena dalšími poplatky, ale trvá o něco déle. Lze platit i kartou, což je samozřejmě rychlejší, ale je tomu tak za poplatek 0,4% transakce.


11. A jdeme do finále. Následuje poslední shrnutí a zároveň i krok se kterým si spousta lidí není jistá. Nyní je nutné zadat platbu ve vašem internetovém bankovnictví na český účet TransferWise 5060011118/5500. Číslo účtu odpovídá Raiffeisen bank. Přesně opište částku z rozhraní včetně desetinných míst a referenci.

Tato reference je tentokrát pro TransferWise, aby na jejím základě spárovali platbu z vašeho účtu s informacemi, které jste celou dobu vyplňovali.

S referencí se pojí jedna jediná zákeřnost – začíná písmenem P a nelze ji v bankovnictví vložit jako variabilní symbol. Zadejte ji proto do poznámky. Může se to zdát zvláštní, ale mám to mnohokrát ověřeno vlastní zkušeností i od jiných uživatelů. V momentě, kdy z bankovnictví odešlete platbu, klikněte na I´ve sent the money to TransferWise, čímž potvrdíte, že vaše peníze jsou na cestě.


12. Následuje krátká zpráva, že TransferWise očekává vaši platbu. Pokud se po odeslání rozmyslíte, lze stále vše stornovat tlačítkem Cancel transfer. Mělo by to jít až do fáze, kdy TransferWise odešle vaši platbu konečnému příjemci.

Dle mých zkušeností vaše platba dojde za 1 den na TransferWise a během dalšího dne bude odeslána konečnému příjemci. Za další 1-2 pracovní dny by se měl vrátit dočasně blokovaný depozit na zadaný účet. Hodně záleží na lokalitě do které peníze zasíláte. V případě Velké Británie mi platba došla do 12 hodin. Převáděl jsem brzy ráno a večer byla u kamaráda na účtu.

Bonus: Automatické hlídání výhodných kurzů

Pokud plánujete převádět větší obnos a netlačí vás čas, je vhodné si počkat na výhodnější kurz. TransferWise toto ohlídá za vás a dá vám včas vědět. V administraci stačí kliknout na tlačítko Rate Alerts a nastavit příslušný kurz. TransferWise vás pak může kontaktovat a denně zasílat informace o výhodném kurzu, umí upozornit na 14 denní minimum a nebo zašle informaci, když je kurz pod vámi stanovenou hodnotou.

Pak už jen stačí vyplnit emailovou adresu a kliknout na tlačítko Get rate alerts. Tímto způsobem lze uspořit ještě o kousek více.

TransferWise návod – levnější převod do zahraničí
4.5 (90%) 2 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *