TransferWise vs Revolut, CurrencyFair a Curve, srovnání portálů

(Poslední aktualizace 26.3. 2019) – doplnění některých novinek + aktivace komentářů

Spousta čtenářů si láme hlavu, kterou ze služeb pro levnější platby v zahraničí zvolit. Ať už je vaším cílem zvolit jednu komplexní službu, která obsáhne vše, nebo využívat více portálů zároveň pro různé účely, tento článek by vám měl pomoci s tím odlišit rozdíly a filozofie jednotlivých služeb. Já v tomto článku budu porovnávat 4 často používané portály – CurrencyFair, Curve, Revolut a TransferWise.

Přehledová tabulka

Portál TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo blank
Web transferwise.com currencyfair.com revolut.com curve.app/en/
Recenze TransferWise recenze CurrencyFair recenze Revolut recenze Curve recenze Detailnější recenze k jednotlivým portálům.
Rok založení 2011 2009 2015 2016
Běžný poplatek za konverzi 20 Kč + 0,4% 3 EUR + 0,4% mezibankovní kurz* mezibankovní kurz* * zpoplatněna konverze o víkendu 0,5-1%
Multiměnový účet ano ano ano ne – spojuje existující debetní karty
Vlastní IBANy? ano

(GBP, EUR, AUD, NZD, USD)

ne ano

(GBP, EUR)

ne
Debetní karta ano ne ano ano
Mobilní aplikace ano ano ano ano iPhone i Android
Desktop ano ano ne* ne *u business účtu ano
Bonus k registraci První převod zdarma Bonus + 50 EUR Při převodu nad 2000 EUR Karta zdarma
(běžně 99 Kč)
Bonus 5 GBP + kratší fronta *postačí kliknout na link a registrovat se

Kdy který portál využít?

Než přejdu k samotnému srovnání, dovolím si tvrdit, že uvedené portály jsou velmi dobré. S žádnou volbou nesáhnete vedle a účelem tohoto článku není s konečnou platností stanovit vítěze srovnávání. Cílem je uvést, za jakých okolností může být ten který portál nejvýhodnější a porovnávat budu podle následujících kritérií.

  1. Transakce a poplatky
  2. Spolehlivost
  3. UX, mobilní aplikace, přehlednost
  4. Nadstandardní a unikátní funkce
  5. Podporované lokality a měny

1. Transakce a poplatky

Všechny portály mohou ušetřit zajímavé peníze oproti platbě do zahraničí skrze banky. Obecně platí, že každým portálem umíme ušetřit řekněme 75-95% z hodnoty bankovních poplatků (nižší fixní poplatek + výhodnější kurz). Pak už je na rozhodnutí každého jednotlivce, jestli hledá low-cost řešení, nebo další užitečné funkce.

TransferWise (85/100)

TransferWise je výhodný pro převod nižších až středně velkých částek. Případně pro převod o víkendu, kdy jsou služby Revolut a Curve zatíženy poplatkem. Uživatel platí u každého měnového páru trochu jinou cenu – u hlavních měn je to přibližně 20 Kč + 0,4% z transakce. V případě využití multi-měnového účtu se v rámci konverze z jedné měny do druhé neplatí pevná částka a zůstává pouze procentuální poplatek. Portál disponuje debetní kartou, která může šetřit při zahraničních platbách.

Další výhodou je, že si lze na jedno kliknutí zdarma vygenerovat separátní účty v USD, GBP, NZD, AUD a EUR. Lze na ně přijmout zahraniční transakci v lokální měně a nebo ji z těchto účtů odesílat. To se může hodit například pracujícím lidem v zahraničí. V kombinaci s desktopovým rozhraním se uživatelsky jedná o velmi kvalitní platformu.

CurrencyFair (70/100)

CurrencyFair má oproti TransferWise stanoven podobný procentuální poplatek (0,4%) avšak platí se pevná částka 3 eura. Vychází tedy o něco dráže. V kombinaci s vysokou spolehlivostí a kvalitní podporou je výhodný zejména pro vysoké transakce. U nižších transakcí ztrácí jeho použití finanční smysl. Kvůli absenci debetní karty tuto službu nelze využívat v zahraničí a při platbách na internetu.

Revolut (93/100)

Revolut vychází oproti výše uvedeným portálům ještě výhodněji. Transakce jsou prakticky zdarma, nezávisle na zvolené částce a převod je uskutečněn za mezibankovní sazby, které jsou poskytovány v reálném čase. Je třeba si dát pozor pouze na některé limity a poplatky. Například u transakcí, které jsou uskutečněny o víkendech je účtován poplatek 0,5-1,5% z transakce.

Díky debetní kartě není problém utrácet prakticky kdekoliv. V rámci Revolut si lze na kliknutí založit local IBAN v měnách EUR a GBP. Tyto měny se pak chovají jako samostatné účty a lze na ně přijímat transakci v lokální měně nebo ji z těchto účtů odesílat.

Curve (85/100)

Curve má dle mých zkušeností podobné kurzy jako Revolut, včetně poplatků u víkendových transakcí. Nicméně obrovskou nevýhodou je, že si kurzy nelze ověřit v reálném čase a porovnat je s další alternativou. Na rozdíl od ostatních služeb kartu nelze přednabíjet, ale lze do ní vkládat další debetní a kreditní karty. Curve je potom propojuje do jedné karty a aplikace.

Karta tím však ztrácí některé aspekty – nelze ji použít např. pro zaslání SEPA plateb. Nelze ji využít jako multi-měnový účet a nelze si vygenerovat vlastní IBANy. Služba však může kombinovat výhody předchozích karet (dají se do ní nahrát a používat) i osobních účtů.

2. kritérium – spolehlivost

Portál TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo blank
Počet uživatelů 4 mil+ 0,15 mil+ 4 mil+ 0,3 mil+
Trustpilot rating 9,2/10 9,4/10 8,7/10 8,6/10

Uživatelsky nejrozsáhlejší služby jsou TransferWise a Revolut. Rychle rostoucím portálem je také Curve. CurrencyFair využívá pouze menší skupina uživatelů.

Všechny služby mají nadstandardní hodnocení na portálu Trustpilot. Nejvyšší je v případech CurrencyFair a TransferWise, které nabízí velmi dobrý support. Nicméně i support Revolutu je za poslední dobu na mnohem lepší úrovni, než dříve (včetně free účtů).

Desktop jako robustnější řešení

Do spolehlivosti si dovolím zahrnout i existenci desktopu. Při ztrátě nebo krádeži telefonu/karty je mnohem snazší provést blokaci karty osobně, než volat do zahraničí. Dvě samostatně fungující rozhraní jsou vždy lepší než jedno. Aktuálně desktop nabízí pouze TransferWise.

Curve a narůstající počet mezičlánků

Poslední myšlenka se týká karty Curve. Vezměme v potaz, že funguje jako mezičlánek mezi debetní kartou a uživatelem. Pokud je tato debetní karta například TransferWise nebo Revolut (která se dá do rozhraní také nahrát), platba prochází přes 2 mezičlánky, což může někdy způsobit více problémů. A dohledávat, který mezičlánek je způsobuje může být velmi obtížné.

3. kritérium – UX, mobilní aplikace

Všechny uvedené portály jsou přehledné, logicky členěné a dovolím si říci, že také intuitivní. Každá platforma nabízí mobilní aplikaci, TransferWise a CurrencyFair pak i přehledný desktop. Revolut je jako jediná z platforem přístupná i v češtině.

Podrobnější prinstcreeny z rozhraní naleznete v přiložených recenzích.

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo blank
 Desktop ano ano ne (pouze business) ne
 Mobilní aplikace ano ano ano ano
 Čeština ne ne ano ne
 Recenze TransferWise / Karta CurrencyFair recenze Revolut recenze Curve recenze

4. kritérium – nadstandardní a unikátní funkce

Seznam unikátních funkcí:

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo blank
Hromadné platby. Tzv. batch payments Automatická výměna měn v rámci účtu za navolený kurz. Funkce split bill, rozdělení účtu mezi přátele. Možnost nahrávat do rozhraní vlastní karty.
5 měn s vlastním IBANem. Nejširší nabídka. Opakované platby, tzv. recurring transactions. Funkce Vault na spoření. Z každé karty si lze při útratách navolit měnu.
Plnohodnotný desktop i mobilní aplikace. Zdravotní pojištění, cestovní pojištění, virtuální karty* Bonusy z nákupů u koncového obchodníka.
Turbo transfers* Cestovní pojištění a pojištění elektroniky (x)
Práce s kryptoměnami**
Cashbacky 0,1-1%, consierge service***

*V rámci placeného premium účtu (175 Kč/měsíc) / **Aktivace zpoplatněna 50 Kč. / ***Revolut metal (300 Kč/měsíc) / (x) Členství Curve black (9,99 EUR/měsíčně)

Revolut (95/100)

Revolut nabízí nejširší možnosti, co se týče funkcí. Nicméně, velká část z nich je součástí placených členství, ve kterém jsou zahrnuty i vyšší limity pro konverze a výběr z bankomatu. Portál se obecně nebojí novinek. Za zmínku stojí tyto funkce:

  • split-bill – rozdělení společné útraty mezi přátele
  • vault – pravidelné spoření zaokrouhlováním útraty na celé částky + možnost si měsíčně odkládat
  • možnost platit/nechat si zaplatit odkazem – Revolut umí vygenerovat platební bránu a lze tak pohodlně přijímat platby i od někoho, kdo účet na této platformě nevlastní
  • Turbo transfers – platby jsou do 24 hodin u konečného příjemce.
  • Práce s kryptoměnami – možnost nakupovat a prodávat 5 základních kryptoměn. Nicméně nelze je dále zasílat skrz kryptoměnové adresy na peněženky a účty.

TransferWise (80/100)

Oproti Revolutu jsou funkce konzervativnější, ale nic vyloženě nechybí. Na daleko lepší úrovni tu lze pracovat s jednotlivými účty. Výhodou oproti Revolut je již zmíněný desktop + možnost vygenerovat účty pro EUR, USD, GBP, NZD a AUD.

CurrencyFair (65/100)

Je portál založený čistě pro náhradu SEPA plateb. Nemá svou vlastní debetní kartu a jeho možnosti jsou přirozeně mnohem menší. I tak však svým uživatelům nabídne automatickou výměnu za výhodné kurzy či možnost zasílat opakované platby.

Curve (85/100)

Na Curve si lze nahrát většinu stávajících debetních karet a některé kreditní karty. Najdeme tu bonusovou kartu, na kterou lze obdržet drobné cashbacky z platby u některých obchodníků. Při útratách si lze navolit vlastní měnu, která se bude z karty strhávat. Při propojení s běžným účtem lze získat zajímavé zahraniční kurzy. Ty více či méně odpovídají Revolut. Nicméně karta sama o sobě neumí SEPA platby ani si ji nelze přednabíjet.

5. kritérium – podporované lokality a měny

Seznamy podporovaných měn a stejně tak seznamy lokalit se neustále rozšiřují. Z tohoto důvodu zde uvádím pouze odkazy do příslušných sekcí. Uvedu jen, že pro Evropu by žádný z portálů neměl být problém. Podpora exotičtějších zemí už však nemusí být takovou samozřejmostí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy lze platbu zaslat pouze jednosměrně a proto si jednotlivé portály vyplatí předem nastudovat.

Všechny portály disponují kartou MasterCard, nicméně Revolut v minulosti vydával i Visu.

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo blank
Podporované lokality Supported countries Supported countries Supported countries Supported countries
Podporované měny Supported currencies Supported currencies Supported currencies Supported currencies

Doplňující informace a odkazy

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo blank
Recenze Portál / karta / borderless account Portál Portál / převod na Mintos a zpět Portál
Návod Jak na první převod Nejpoužívanější funkce
Bonus k registraci První převod zdarma Bonus + 50 EUR Při převodu nad 2000 EUR Karta zdarma
(běžně 99 Kč)
Bonus 5 GBP + kratší fronta

Závěr

Shrnout tak komplexní téma je poměrně obtížné. Nicméně přesto se o to pokusím.

  • CurrencyFair se vyplatí použít při převodu vyšších částek, zvláště při kombinaci s bonusem.
  • Revolut, TransferWise a Curve jsou už komplexnější služby, které se díky kartě hodí hlavně při cestování v kombinaci s nákupy v zahraničí. Každá z těchto služeb se pak opírá o trochu jinou filozofii.

TransferWise je fajn pro pracující v zahraničí, nabízí široké možnosti otevření účtu a jistotu ve formě desktopu. Revolut je spíše kartou pro cestovatele a spotřebitele hledající nejvýhodnější kurz (+možnost cestovního pojištění). Curve je pak služba, která umí propojit již existující karty a je hodně o osobním nastavení a preferencích. Je také možné využívat kombinaci dvou karet, kvůli poměrně nízkým limitům pro výběr z bankomatu.

Všechny tyto portály jsem testoval a každý má svou sílu v něčem trochu jiném. Nelze říci, že některý je horší a některý lepší, hodně záleží na osobních preferencích.

11 Comments

  1. Zdravím,

    většina příkladů, které v recenzích jsou, se točí kolem převodu CZK-USD, EUR nebo GBP. Mě by však zajímalo, jak je to u plateb v případě těch „exotických měn“, které si v ČR směnárně nevyměníte a také v zemích, kde nelze platit kartou všude.

    Konkrétní případ: Poznávací zájezd s cestovkou (takže není nutné na místě platit ubytování a stravu) do země typu Egypt (tím myslím zájezdy do zemí, kde kartou nemůžete platit všude, respektive skoro nikde), ale člověk i nad rámec toho, co je v ceně zájezdu nějaké peníze utratí (občerstvení na cestě, suvenýry, apod.). V těchto zemích je zkrátka potřeba určitá hotovost.

    Co je v tomto případě nejvýhodnější? Namísto převodu peněz CZK-USD-EGP (či jiná „exotická“ měna) si vybrat kartou z bankomatu přímo na letišti dané země? Ale jakou kartou? Já osobně mám Air Bank (malý tarif), nebo je lepší pořídit si Curve (ta má ovšem nastavený měsíční limit 200 GBP, který by nebyl na celou dobu dovolené dostatečný), či je vhodný jiný produkt?

    Třeba Curve a Revolut konkrétně EGP podle všeho nepodporují, jak by to bylo v případě nepodporované měny s poplatkem za výběr z bankomatu nebo na tom u výběru nezáleží? Konkrétně v Egyptě se sice dá platit USD, ale ve většině případů tak vyjde kupovaná věc dráž než při platbě v EGP.

    A ještě jeden dotaz. V případě pořízení Curve a nahrání karet např.: AirBank, Revolut a nějaké kreditky, jak je to s měsíčním limitem výběru z bankomatu bez poplatku? Když si v Curve pro výběr navolím Revolut, vyberu si z bankomatu s Revolut limitem (200 GBP) a pak můžu změnit na jinou kartu a vybrat ještě jednou s Curve limitem (dalších 200 GBP)? Nebo to tak nefunguje?

    Díky

  2. Ještě poslední dotaz, co Twisto? Bylo by možné jej do srovnání přidat a napsat na tuto službu recenzi?

    Díky za odpověď a za články

    1. Twisto jsem už zvažoval. Ale věc se má tak, že zatím nejsem úplně přesvědčen o tom, že bych chtěl recenzovat kreditky. Sám je totiž zatím moc nepoužívám a chybí mi tam praktické zkušenosti (ale třeba k tomu jednou dojdu).
      Předpokládám, že čtenáři blogu jsou často finančně gramotní a Twisto vnímám jako fajn věc. Je to však služba, která je dobrý sluha, ale špatný pán.

      Věc se má také tak, že je to produkt, který je ve své podstatě úvěrem. A zprostředkování úvěrů (klidně jen skrze odkaz) se od jisté doby na internetu neobejde bez licence. (I když možná jsem v tomto případě jen trochu paranoidní.) I to je důvodem, proč se zaměřuji hlavně na debetní karty a investory.

      1. Díky za rychlou odpověď, Twisto vnímám docela podobně (půjčky jsou pro mě docela strašák, obezřetnosti v tomto směru není nikdy dost), ale v případě premium verze (99,-/měsíc) mě docela zaujalo, že se transakce v zahraniční měně zlevní o 5% (což pro mě v tuto chvíli stejně úplně není). A taky Cashback, který bude pro ČR zajímavější než u Curve (respektive bude v něm víc obchodníků fungujících v ČR). Ale to je pro mě v tuto chvíli spíš jen zajímavost.

        1. Když už se bavíme o Twisto a jeho cashbacích, tak si dovolím jednu takovou kacířskou myšlenku. Ono totiž veškeré bonusy vychází z programu Tipli, do kterého se lze zaregistrovat samostatně na tipli.cz. V některých případech jde využít i podobných služeb jako plnapenezenka.cz a podobně a hledat nejlepší nabídku/slevu. Obojí je zcela zdarma.

          V případě, že použiji Twisto, skvěle dostanu automaticky bonus. Ale v případě, že využiji jinou kreditku nebo debetku s bonusy a použiji třeba doplněk do prohlížeče, který mě na výhodnou akci v rámci Tipli upozorní automaticky při návštěvě eshopu, můžu ty synenergie kombinovat. Takže to Twisto vlastně ve finále nemusí být takovou výhodou z hlediska cashbacků (ale je to rozhodně lepší, než nic).

          Pak je tu pochopitelně filozofie konzumního chování každé kreditky, která se spoléhá na to, že nějaký vzorek uživatelů nebude schopen plnit své závazky. A to se úplně neslučuje s filozofií toho o čem bych chtěl psát.

          1. No vida, že je Cashback u Twista přes tipli.cz mi úplně uniklo, díky za upozornění.

            Jdu si pořádně prostudovat, co se mi nejvíc vyplatí, jak do budoucna, tak pro ono konkrétní využití.

  3. Také zdravím, máte naprostou pravdu.

    Článek úplně neuvažuje s exotičtějšími měnami, protože mi šlo o smysluplné porovnávání + o podmínky, které využije většina lidí. Třeba GEL CurrencyFair nepodporuje. Revolut umožní do GEL poslat, ale zpátky už jsou podmínky horší (top up přímo v GEL zatím nepodporuje a local IBAN není) a s TransferWise je to také složité, protože odeslání tam je bez problémů, ale zpátky to jde jen přes Borderless account a ještě k tomu jen jinou měnou, takže se nevyhneme konverzi. U těch exotičtějších měn je potřeba si spoustu věcí předem dohledat a všechny uvedené služby jsou všechny poměrně mladé a ne vždy je tu oboustranná fungující cesta. Navíc i exotičtějších cílových destinacích se ne vždy lze na uvedené služby spolehnout, proto jak píšete je lepší mít hotovost, druhou fungující kartu a pak třeba jednu z uvedených služeb. Rozhodně bych necestoval jen s jednou kartou.

    Vybrat si kartou na letišti danné země bude prakticky vždy lepší, přes libovolnou debetní kartu alternativních služeb, protože kurzy jsou lepší. Dovolím si tvrdit, že i za cenu překročení limitu 200 GBP u Curve nebo Revolut. Zaplatíte něco navíc, ale pořád to bude méně, než s konverzí skrz banku. Doporučím si jen někde v komunitách zahraničních zemí dohledat, které bankomaty mají poplatek a které ne. Viz: https://community.revolut.com/search?q=ATM%20egypt

    Takhle… oni nepodporují držení EGP, nicméně platit v něm lze. Jde o to, že peníze držíte v jiné měně a v momentě výběru nebo platby se platba převede za aktuální kurz z měny, kterou držíte. Viz: https://www.revolut.com/help/getting-started/exchanging-currencies/what-fiat-currencies-are-supported-for-holding-and-exchange/

    Co se týče limitu, s velkou pravděpodobností bude vztažen na Curve cartu – tedy souhrnně na všechny karty v něm obsažené. Pokud máte Revolutku fyzicky u sebe, myslím, že nic nebrání k tomu vybrat z každé karty ekvivalent 200 gbp bez poplatku.

    1. Zvažuji, že půjdu do Revolut (už delší dobu), jako plus tam vnímám, že si tam peníze pošlu a není vázaná na účet. Nejlepší variantou by bylo vlastnit obě karty (kvůli onomu výběru z bankomatu), ale já to nevyužiji protože v tuto chvíli mám jen jednu kartu a tahat s sebou dvě karty (v případě pořízení Revolut) není zas tak hrozný.

      Chápu, jaký je smysl článku jen se mi nikde nepodařilo dohledat jak je to s těmi exotickými měnami, proto ten dotaz. Rychlá odpověď potěšila.

      Ještě jednou, díky moc.

      1. Rozumím, třeba to časem trochu upgraduju.

        Princip článku byl rozlišit ty jednotlivé rozdíly mezi kartami. Ve finále tu vlastně neexistuje špatná varianta – jen dobrá nebo ještě lepší.

        Rád jsem (snad) pomohl a není zač :-). Když už si dá někdo práci s komentářem, snažím se dát práci s rychlou odpovědí.

  4. Tak Revolut zařízeno přes aplikaci (předtím než mi došlo, že je tu odkaz pro poslání karty zdarma, ale co už). Při vytváření účtu se vyskytl problém, špatně napsané příjmení (prohození posledních písmenek) nicméně po napsání na podporu do cca 15 min vyřešeno. Jen pro mě bylo trochu složitější psát v AJ (používám angličtinu spíše pasivně), ale vyřešeno. Takže za mě podpora funguje bezvadně, pokud ovšem nějak tu angličtinu člověk ovládá.

    1. Jasné, však to není povinnost. Je to pár korun oproti tomu, co lze z Revolut získat dlouhodobě.

      Přeji ať karta dobře slouží. Jinak podpora se od jisté doby opravdu dost zlepšila, hodně na tom zamakali. Dřív to bylo peklo, člověk čekal na chat i 24 hodin. Kdyby cokoliv, budu rád za zpětnou vazbu a zkušenosti, třeba někde v komentářích ;).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *