TransferWise vs CurrencyFair vs Revolut, srovnání portálů

Spousta čtenářů si láme hlavu, kterou ze služeb pro levnější platby v zahraničí zvolit. Ať už je vaším cílem zvolit jednu komplexní službu, která obsáhne vše, nebo využívat více portálů najednou pro různé účely, tento článek by vám měl pomoci s tím odlišit některé nuance jednotlivých platforem. Já jsem pro porovnání zvolil 3 u nás často používané služby – TransferWise, CurrencyFair a Revolut.

Rychlé porovnání

Portál
Web transferwise.com currencyfair.com revolut.com
Recenze více o TransferWise více o CurrencyFair více o Revolut Detailnější informace k jednotlivým portálům.
Rok založení 2011 2009 2015
Poplatek za převod 20 Kč + 0,35 – 0,4% 3 EUR + 0,4% zdarma* * zpoplatněny další služby, poplatek při převodu o víkendu
Multi-měnový účet ano ano* ano *Lze držet více měn. Nefungují však jako samostatné účty.
Debetní karta ano (MasterCard) ne ano (Free Visa, Premium MasterCard)
Mobilní aplikace ano* ano* ano*  * iOS + Android

Kdy který portál využít?

Před samotným srovnáním si dovolím tvrdit, že všechny uvedené portály jsou velmi dobré a s žádnou volbou nesáhnete vedle. Účelem tohoto článku není stanovit vítěze srovnávání, ale uvést, za jakých okolností může být ten který portál nejvhodnější. Porovnávat budu podle následujících kritérií.

 1. Výše transakce a poplatky
 2. Historie, velikost, spolehlivost
 3. UX, mobilní aplikace, přehlednost
 4. Podporované lokality a měny
 5. Nadstandardní funkce

1. kritérium – výše transakce a poplatky

Designed by Freepik

Všechny portály mohou ušetřit zajímavé peníze oproti platbě do zahraničí skrze banky. Obecně platí, že každým portálem umíme ušetřit řekněme 70% z hodnoty bankovních poplatků. Výběrem vhodné platformy pak můžeme pro konkrétní případ ušetřit dalších 10 – 25% hodnoty.

 • TransferWise (87/100) je výhodný pro převod vysokých i nízkých částek. Uživatel platí u každého měnového páru trochu jiný poplatek – běžně se pohybuje okolo 20 Kč + 0,35% z transakce. V případě využití borderless account (multiměnový účet zdarma) se v rámci konverze z jedné měny do druhé neplatí pevná částka a zůstává pouze relativní procentuální  poplatek. Portál disponuje debetní kartou.
 • CurrencyFair (75/100) má oproti TransferWise stanoven podobný procentuální poplatek (0,4%) avšak platí se pevná částka 3 eura. Vychází tedy o něco dráže. V kombinaci s vysokou spolehlivostí je výhodný zejména pro vysoké transakce. U nižších transakcí ztrácí jeho použití smysl. Kvůli absenci debetní karty tuto službu nelze využívat v zahraničí a při platbách na internetu.
 • Revolut (95/100) vychází z celé trojice bezkonkurenčně nejvýhodněji. Transakce jsou prakticky zdarma, nezávisle na zvolené částce a převod je uskutečněn za mezibankovní sazby, které jsou poskytovány v reálném čase. Je třeba si dát pozor pouze na některé limity a poplatky. Například u transakcí, které jsou uskutečněny o víkendech je účtován poplatek 0,5-1,5% z transakce, pozor tedy na to. Díky debetní kartě není problém utrácet za výhodné kurzy prakticky kdekoliv.

2. kritérium – historie a spolehlivost

Portály TransferWise a CurrencyFair jsou provozovány již od roku 2011, resp. 2009. Nejmladší ze skupiny je Revolut, který byl založen v roce 2015.

Portál
Počet zaměstnanců dle Wikipedie 1000+ (zdroj) 50+ (zdroj) 300+ (zdroj)
Počet uživatelů 3 mil+ (dle webových statistik) přes 100 tisíc registrovaných uživatelů cca 0,6 mil stažení aplikace.
Trustpilot rating 9,0/10 9,3/10 7,2/10
Hodnocení spolehlivosti 90/100 95/100 75/100

Co do počtu zaměstnanců je nejmenší ze skupiny CurrencyFair, který zároveň nabízí nejmenší množství funkcí je určen pouze pro přímé převody do zahraničí. Služba je však velmi kvalitní a úroveň podpory je na velmi dobré úrovni.

Revolut a TransferWise fungují i za hranicí přímých převodů. Svým uživatelům nabízí multi-měnové účty i debetní kartu. Revolut jde ještě dále a podporuje také kryptoměny a svým uživatelům nabízí i cestovní pojištění a další funkce. Kvůli nižšímu počtu zaměstnanců, vyššímu množství služeb i kratší historii portálu však bývají v diskusích častěji skloňovány problémy s podporou. Tedy především s její dostupností, která může být v případě akutního problému při cestování obrovským problémem.

Revolut má i vzhledem ke svému mládí spoustu procesů, které jsou zatím nedořešené. Velmi často má jeden uživatel lepší podmínky (denní, měsíční i roční limity), než druhý a zároveň není jasné, proč tomu tak je. U TransferWise platí rovnost podmínek a dostupnost podpory se mi zdála lepší. Buďme však fér. TransferWise je se svou debetní kartou teprve na začátku. Má nejširší základnu uživatelů a spoustu problémů může mít teprve před sebou.

Poslední zajímavostí je, že TransferWise a CurrencyFair fungují na principu P2P transakcí. Portály jsou prostředníky mezi koncovými mezičlánky a za to si účtují poplatek (viz – Jak funguje TransferWise?). Revolut pracuje na odlišném principu – k převodu prostředků využívá mezibankovní kurzy od Morning Star a následně si bere část poplatku od MasterCard za uskutečněné platby u obchodníka.

3. kritérium – UX, mobilní aplikace

Všechny uvedené portály jsou přehledné, logicky členěné a dovolím si říci, že také intuitivní.

Jak TransferWise, tak CurrencyFair disponují desktopovou i mobilní aplikací. Výjimkou je Revolut – ten je svázán pouze s konkrétním telefonním číslem a na desktopovou aplikaci si prozatím budeme muset počkat. Tady si dovolím trochu navázat na předchozí odstavce. Případná ztráta telefonu na cestách a blokace karty tak může být poměrně problém a uživatel má poměrně omezené možnosti, jak se k penězům dostat.

Na druhou stranu, propracovanost mobilní aplikace Revolut je o úroveň výše, než u konkurence a desktopovou aplikaci plánují zavádět.

 Desktop ano ano ne (pouze business)
 Mobilní aplikace ano ano ano

4. kritérium – podporované lokality a měny

Seznamy podporovaných měn a stejně tak seznamy lokalit se neustále rozšiřují. Z tohoto důvodu zde uvádím pouze odkazy do příslušných sekcí. Uvedu jen, že pro Evropu by žádný z portálů neměl být problém. Podpora exotičtějších zemí už však nemusí být takovou samozřejmostí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy lze platbu zaslat pouze jednosměrně a proto si jednotlivé portály vyplatí předem nastudovat.

TransferWise disponuje kartou MasterCard, Revolut zase pro free účty Visa kartou, pro premiové uživatele pak mají MasterCard.

Podporované lokality Supported countries Supported countries Supported countries
Podporované měny Supported currencies Supported currencies Supported currencies

5. kritérium – nadstandardní a unikátní funkce

Hromadné platby. Tzv. batch payments Automatická výměna měn v rámci účtu za navolený kurz Funkce split bill, rozdělení účtu mezi přátele.
TransferWise bot ve FB messengeru. Opakované platby, tzv. recurring transactions. Práce s kryptoměnami*
Zdravotní pojištění*
Turbo transfers*

*V rámci placeného premium účtu (6,99 liber/měsíc)

 • Revolut (95/100) – Nejširší možnosti, co se týče funkcí. Za zmínku stojí funkce split-bill, která rozdělí účet mezi přátele. Dále například funkce vault, která umožňuje pravidelně spořit tím, že zaokrouhluje útratu a přebytek posílá do trezoru. Potom bych vyzdvihl také vynikající statistiky s grafy, které umožňují sledovat náklady. Pro uživatele premium je tu další nálož funkcí – Turbo transfers (platby jsou do 24 hodin u konečného příjemce), cestovní pojištění v ceně a práce s kryptoměnami. Důležitý je také přístup Revolut k inovacím obecně, portál se nebojí novinek.
 • TransferWise (85/100) – Oproti Revolut jsou funkce konzervativnější, ale nic vyloženě nechybí. Na daleko lepší úrovni tu lze pracovat s jednotlivými účty v borderless account. V hlavních měnách si lze založit účet s plnohodnotnými platebními údaji na jedno kliknutí a lze skrze ně odesílat i přijímat peníze. To se může hodit například při delším studijním pobytu v zahraničí. Odpadá pak nutnost zřizovat si účet u tamní banky.
 • CurrencyFair (70/100) – Je portál založený čistě pro náhradu SEPA plateb. Nemá svou vlastní debetní kartu a jeho možnosti jsou přirozeně mnohem menší. I tak však svým uživatelům nabídne automatickou výměnu za výhodné kurzy či možnost zasílat opakované platby.

Další informace

TransferWise

CurrencyFair

Revolut

 • Revolut – informace o mobilní aplikaci a jednotlivých funkcích

Bonusové odkazy

K uvedeným službám můžete získat zajímavé bonusy a zároveň podpořit tento blog. Využití odkazů je zcela dobrovolné.

 • 30 EUR bonus k převodu nad 2000 EUR skrze CurrencyFair.
 • Revolut karta zdarma – namísto obvyklých 99Kč. Podmínkou je nová registrace a nabití účtu částkou alespoň 300 Kč.
 • První převod zdarma na TransferWise (z uvedeného odkazu nejsem honorován)