Srovnání portálů – TransferWise vs. CurrencyFair vs. Revolut

Spousta čtenářů si láme hlavu, kterou ze služeb pro levnější platby v zahraničí zvolit. Ať už je vaším cílem zvolit jednu komplexní službu, která obsáhne vše, nebo využívat více portálů najednou pro různé účely, tento článek by vám měl pomoci s tím odlišit drobné nuance jednotlivých platforem. Já jsem pro porovnání zvolil 3 u nás nejpoužívanější zahraniční služby – TransferWise, CurrencyFair a Revolut a pokud se mi to povede, chtěl bych po osobním odzkoušení přidat i další.

Rychlé porovnání

Portál
Web transferwise.com currencyfair.com revolut.com
Trustpilot rating 9,1/10 9,3/10 7,9/10 Poslední aktualizace 31. březen. Aktuální hodnocení se může lišit.
Rok založení 2011 2009 2015
Poplatek za převod 0,35 – 0,7% 3 eura + 0,4% zdarma* * zpoplatněny další služby, poplatek při převodu o víkendu + úvodní konverze do CZK.
Multi-měnový účet ano ano* ano *Lze držet více měn. Nefungují však jako samostatné účty.
Debetní karta ano (MasterCard) ne ano (Visa)
Mobilní aplikace ano* ano* ano*  * iOS + Android

Kdy který portál využít?

Před samotným srovnáním si dovolím tvrdit, že všechny uvedené platformy jsou velmi dobré. Účelem tohoto článku není stanovit vítěze srovnávání, ale uvést, za jakých okolností může být ten který portál nejvhodnější. Článek jsem proto rozdělil do 5 kritérií.

  1. Výše transakce a poplatky
  2. Historie, velikost, spolehlivost
  3. UX, mobilní aplikace, přehlednost
  4. Podporované lokality a měny
  5. Nadstandardní funkce

1. kritérium – výše transakce a poplatky

Designed by Freepik

Všechny portály mohou ušetřit zajímavé peníze oproti platbě do zahraničí skrze banky. Obecně platí, že každým portálem umíme ušetřit řekněme 70% z hodnoty bankovních poplatků. Výběrem vhodné platformy pak můžeme ušetřit dalších 10 – 15% hodnoty. Uzpůsobení poplatků každé služby totiž může při transakci pro různě vysoké částky totiž vycházet více, či méně výhodné.

  • TransferWise je výhodný pro převod nízkých částek (0 -1000 Kč). Ovšem za předpokladu, že uživatel využije borderless account, kde odpadá minimální poplatek 42 Kč. Ani převod středně vysokých částek (1000 – 30000 Kč) není problém. Převod vyšších transakcí už však začíná být kvůli poplatku 0,7% nevýhodný.
  • CurrencyFair má oproti TransferWise nižší procentuální poplatek (0,4% < 0,7%) avšak platí se pevná částka 3 eura. Proto je výhodný právě tam, kde TransferWise ztrácí. U vysokých transakcí z tohoto důvodu vychází mnohem výhodněji.
  • Revolut by měl být teoreticky nejvýhodnější z celé trojice, transakce jsou zdarma, nezávisle na zvolené částce. Převod je uskutečněn za mezibankovní sazby. Pouze víkendy jsou zpoplatněny částkou ve výši 0,5 – 1,5% z transakce. Revolut však nelze nabíjet v českých korunách – uživatel tak zaplatí úvodní konverzi z CZK do cizí měny kurzem banky. Revolut je vhodný zejména pro uživatele, kteří mají příjem v zahraniční měně, případně pokud k nabití využijí jeden z předchozích portálů. Tím se však efekt transakcí zdarma ztrácí.

2. kritérium – historie, velikost a spolehlivost

Portály TransferWise a CurrencyFair jsou provozovány již od roku 2011, resp. 2009. Nejmladší ze skupiny je Revolut, který byl založen v roce 2015.

Portál
Počet zaměstnanců dle Wikipedie 1000+ (zdroj) 50+ (zdroj) 300+ (zdroj)
Počet uživatelů 2 mil+ (dle webových statistik) přes 100 tisíc registrovaných uživatelů cca 0,6 mil stažení aplikace.

Co do počtu zaměstnanců je nejmenší ze skupiny CurrencyFair, který je určen pouze pro přímé převody do zahraničí. Pro tyto účely však nabízí uživatelům velmi zajímavé funkce o kterých se zmíním později. Svou specializací CurrencyFair překonává oba zmíněné portály.

Revolut a TransferWise fungují i za hranicí přímých převodů. Svým uživatelům nabízí multi-měnové účty i debetní kartu. Revolut jde ještě dále a podporuje také kryptoměny a svým uživatelům nabízí i cestovní pojištění a další funkce. Kvůli nižšímu počtu zaměstnanců, vyššímu množství služeb i kratší historii portálu však bývají v diskusích častěji skloňovány problémy s podporou. Buďme však fér. TransferWise je se svou debetní kartou teprve na začátku. Má nejširší základnu uživatelů a spoustu problémů může mít teprve před sebou.

Poslední zajímavostí je, že TransferWise a CurrencyFair fungují na principu P2P transakcí. Portály jsou prostředníky mezi koncovými mezičlánky a za to si účtují poplatek (viz – jak funguje TransferWise?). Revolut pracuje na odlišném principu – k převodu prostředků využívá mezibankovní kurzy od Morning Star a následně si bere část poplatku od MasterCard za uskutečněné platby u obchodníka.

3. kritérium – UX, mobilní aplikace

Všechny uvedené portály jsou přehledné, logicky členěné a dovolím si říci, že také intuitivní. Jak TransferWise, tak CurrencyFair disponují desktopovou i mobilní aplikací. Výjimkou je Revolut, který je svázán s telefonním číslem a ovládat jej prostřednictvím PC nelze.

 Desktop ano ano ne
 Mobilní aplikace ano ano ano

4. kritérium – podporované lokality a měny

Seznamy podporovaných měn a stejně tak seznamy lokalit se neustále rozšiřují. Z tohoto důvodu zde uvádím pouze odkazy do příslušných sekcí. Uvedu jen, že pro Evropu by žádný z portálů neměl být problém. Podpora exotičtějších zemí už však nemusí být takovou samozřejmostí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy lze platbu zaslat pouze jednosměrně a proto si jednotlivé portály vyplatí předem nastudovat.

Podporované lokality Supported countries Supported countries Supported countries
Podporované měny Supported currencies Supported currencies Supported currencies

5. kritérium – nadstandardní a unikátní funkce

*V rámci placeného premium účtu (6,99 liber/měsíc)

Hromadné platby. Tzv. batch payments Automatická výměna měn v rámci účtu za navolený kurz Funkce split bill, rozdělení účtu mezi přátele.
TransferWise bot ve FB messengeru. Opakované platby, tzv. recurring transactions. Práce s kryptoměnami*
Zdravotní pojištění*
Turbo transfers*

Další informace

V rámci blogu jsem sepsal několik podrobnějších článků s důrazem na osobní zkušenost při zasílání transakcí.

TransferWise

CurrencyFair

Revolut

Fáze testování a zkoušení. Článek bude brzy. Prozatím se porozhlédněte například u:

Poslat článek na výlet. Sdílet!