TransferWise vs Revolut, CurrencyFair a Curve, srovnání portálů

 

(Poslední aktualizace 26.3. 2019) – doplnění některých novinek + aktivace komentářů

Spousta čtenářů si láme hlavu, kterou ze služeb pro levnější platby v zahraničí zvolit. Ať už je vaším cílem zvolit jednu komplexní službu, která obsáhne vše, nebo využívat více portálů zároveň pro různé účely, tento článek by vám měl pomoci s tím odlišit rozdíly a filozofie jednotlivých služeb. Já v tomto článku budu porovnávat 4 často používané portály – CurrencyFair, Curve, Revolut a TransferWise.

Přehledová tabulka

Portál TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo
Web transferwise.com currencyfair.com revolut.com curve.app/en/
Recenze více o TransferWise více o CurrencyFair více o Revolut více o Curve Detailnější recenze k jednotlivým portálům.
Rok založení 2011 2009 2015 2016
Běžný poplatek za konverzi 20 Kč + 0,4% 3 EUR + 0,4% mezibankovní kurz* mezibankovní kurz* * zpoplatněna konverze o víkendu 0,5-1%
Multiměnový účet ano ano ano ne – spojuje existující debetní karty
Vlastní IBANy? ano

(GBP, EUR, AUD, NZD, USD)

ne ano

(GBP, EUR)

ne
Debetní karta ano ne ano ano
Mobilní aplikace ano ano ano ano iPhone i Android
Desktop ano ano ne* ne *u business účtu ano
Bonus k registraci První převod zdarma Bonus + 30 EUR Při převodu nad 1000 EUR Karta zdarma
(běžně 99 Kč)
Bonus 5 GBP + kratší fronta *postačí kliknout na link a registrovat se

Kdy který portál využít?

Než přejdu k samotnému srovnání, dovolím si tvrdit, že uvedené portály jsou velmi dobré. S žádnou volbou nesáhnete vedle a účelem tohoto článku není s konečnou platností stanovit vítěze srovnávání. Cílem je uvést, za jakých okolností může být ten který portál nejvýhodnější a porovnávat budu podle následujících kritérií.

 1. Transakce a poplatky
 2. Spolehlivost
 3. UX, mobilní aplikace, přehlednost
 4. Nadstandardní a unikátní funkce
 5. Podporované lokality a měny

1. Transakce a poplatky

Všechny portály mohou ušetřit zajímavé peníze oproti platbě do zahraničí skrze banky. Obecně platí, že každým portálem umíme ušetřit řekněme 75-95% z hodnoty bankovních poplatků (nižší fixní poplatek + výhodnější kurz). Pak už je na rozhodnutí každého jednotlivce, jestli hledá low-cost řešení, nebo další užitečné funkce.

TransferWise (85/100)

TransferWise je výhodný pro převod nižších až středně velkých částek. Případně pro převod o víkendu, kdy jsou služby Revolut a Curve zatíženy poplatkem. Uživatel platí u každého měnového páru trochu jinou cenu – u hlavních měn je to přibližně 20 Kč + 0,4% z transakce. V případě využití multi-měnového účtu se v rámci konverze z jedné měny do druhé neplatí pevná částka a zůstává pouze procentuální poplatek. Portál disponuje debetní kartou, která může šetřit při zahraničních platbách.

Další výhodou je, že si lze na jedno kliknutí zdarma vygenerovat separátní účty v USD, GBP, NZD, AUD a EUR. Lze na ně přijmout zahraniční transakci v lokální měně a nebo ji z těchto účtů odesílat. To se může hodit například pracujícím lidem v zahraničí. V kombinaci s desktopovým rozhraním se uživatelsky jedná o velmi kvalitní platformu.

CurrencyFair (70/100)

CurrencyFair má oproti TransferWise stanoven podobný procentuální poplatek (0,4%) avšak platí se pevná částka 3 eura. Vychází tedy o něco dráže. V kombinaci s vysokou spolehlivostí a kvalitní podporou je výhodný zejména pro vysoké transakce. U nižších transakcí ztrácí jeho použití finanční smysl. Kvůli absenci debetní karty tuto službu nelze využívat v zahraničí a při platbách na internetu.

Revolut (93/100)

Revolut vychází oproti výše uvedeným portálům ještě výhodněji. Transakce jsou prakticky zdarma, nezávisle na zvolené částce a převod je uskutečněn za mezibankovní sazby, které jsou poskytovány v reálném čase. Je třeba si dát pozor pouze na některé limity a poplatky. Například u transakcí, které jsou uskutečněny o víkendech je účtován poplatek 0,5-1,5% z transakce.

Díky debetní kartě není problém utrácet prakticky kdekoliv. V rámci Revolut si lze na kliknutí založit local IBAN v měnách EUR a GBP. Tyto měny se pak chovají jako samostatné účty a lze na ně přijímat transakci v lokální měně nebo ji z těchto účtů odesílat.

Curve (85/100)

Curve má dle mých zkušeností podobné kurzy jako Revolut, včetně poplatků u víkendových transakcí. Nicméně obrovskou nevýhodou je, že si kurzy nelze ověřit v reálném čase a porovnat je s další alternativou. Na rozdíl od ostatních služeb kartu nelze přednabíjet, ale lze do ní vkládat další debetní a kreditní karty. Curve je potom propojuje do jedné karty a aplikace.

Karta tím však ztrácí některé aspekty – nelze ji použít např. pro zaslání SEPA plateb. Nelze ji využít jako multi-měnový účet a nelze si vygenerovat vlastní IBANy. Služba však může kombinovat výhody předchozích karet (dají se do ní nahrát a používat) i osobních účtů.

2. kritérium – spolehlivost

Portál TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo
Počet uživatelů 4 mil+ 0,15 mil+ 4 mil+ 0,3 mil+
Trustpilot rating 9,2/10 9,4/10 8,7/10 8,6/10

Uživatelsky nejrozsáhlejší služby jsou TransferWise a Revolut. Rychle rostoucím portálem je také Curve. CurrencyFair využívá pouze menší skupina uživatelů.

Všechny služby mají nadstandardní hodnocení na portálu Trustpilot. Nejvyšší je v případech CurrencyFair a TransferWise, které nabízí velmi dobrý support. Nicméně i support Revolutu je za poslední dobu na mnohem lepší úrovni, než dříve (včetně free účtů).

Desktop jako robustnější řešení

Do spolehlivosti si dovolím zahrnout i existenci desktopu. Při ztrátě nebo krádeži telefonu/karty je mnohem snazší provést blokaci karty osobně, než volat do zahraničí. Dvě samostatně fungující rozhraní jsou vždy lepší než jedno. Aktuálně desktop nabízí pouze TransferWise.

Curve a narůstající počet mezičlánků

Poslední myšlenka se týká karty Curve. Vezměme v potaz, že funguje jako mezičlánek mezi debetní kartou a uživatelem. Pokud je tato debetní karta například TransferWise nebo Revolut (která se dá do rozhraní také nahrát), platba prochází přes 2 mezičlánky, což může někdy způsobit více problémů. A dohledávat, který mezičlánek je způsobuje může být velmi obtížné.

3. kritérium – UX, mobilní aplikace

Všechny uvedené portály jsou přehledné, logicky členěné a dovolím si říci, že také intuitivní. Každá platforma nabízí mobilní aplikaci, TransferWise a CurrencyFair pak i přehledný desktop. Revolut je jako jediná z platforem přístupná i v češtině.

Podrobnější prinstcreeny z rozhraní naleznete v přiložených recenzích.

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo
 Desktop ano ano ne (pouze business) ne
 Mobilní aplikace ano ano ano ano
 Čeština ne ne ano ne
 Recenze TransferWise / Karta CurrencyFair Revolut Curve

4. kritérium – nadstandardní a unikátní funkce

Seznam unikátních funkcí:

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo
Hromadné platby. Tzv. batch payments Automatická výměna měn v rámci účtu za navolený kurz. Funkce split bill, rozdělení účtu mezi přátele. Možnost nahrávat do rozhraní vlastní karty.
5 měn s vlastním IBANem. Nejširší nabídka. Opakované platby, tzv. recurring transactions. Funkce Vault na spoření. Z každé karty si lze při útratách navolit měnu.
Plnohodnotný desktop i mobilní aplikace. Zdravotní pojištění, cestovní pojištění, virtuální karty* Bonusy z nákupů u koncového obchodníka.
Turbo transfers* Cestovní pojištění a pojištění elektroniky (x)
Práce s kryptoměnami**
Cashbacky 0,1-1%, consierge service***

*V rámci placeného premium účtu (175 Kč/měsíc) / **Aktivace zpoplatněna 50 Kč. / ***Revolut metal (300 Kč/měsíc) / (x) Členství Curve black (9,99 EUR/měsíčně)

Revolut (95/100)

Revolut nabízí nejširší možnosti, co se týče funkcí. Nicméně, velká část z nich je součástí placených členství, ve kterém jsou zahrnuty i vyšší limity pro konverze a výběr z bankomatu. Portál se obecně nebojí novinek. Za zmínku stojí tyto funkce:

 • split-bill – rozdělení společné útraty mezi přátele
 • vault – pravidelné spoření zaokrouhlováním útraty na celé částky + možnost si měsíčně odkládat
 • možnost platit/nechat si zaplatit odkazem – Revolut umí vygenerovat platební bránu a lze tak pohodlně přijímat platby i od někoho, kdo účet na této platformě nevlastní
 • Turbo transfers – platby jsou do 24 hodin u konečného příjemce.
 • Práce s kryptoměnami – možnost nakupovat a prodávat 5 základních kryptoměn. Nicméně nelze je dále zasílat skrz kryptoměnové adresy na peněženky a účty.

TransferWise (80/100)

Oproti Revolutu jsou funkce konzervativnější, ale nic vyloženě nechybí. Na daleko lepší úrovni tu lze pracovat s jednotlivými účty. Výhodou oproti Revolut je již zmíněný desktop + možnost vygenerovat účty pro EUR, USD, GBP, NZD a AUD.

CurrencyFair (65/100)

Je portál založený čistě pro náhradu SEPA plateb. Nemá svou vlastní debetní kartu a jeho možnosti jsou přirozeně mnohem menší. I tak však svým uživatelům nabídne automatickou výměnu za výhodné kurzy či možnost zasílat opakované platby.

Curve (85/100)

Na Curve si lze nahrát většinu stávajících debetních karet a některé kreditní karty. Najdeme tu bonusovou kartu, na kterou lze obdržet drobné cashbacky z platby u některých obchodníků. Při útratách si lze navolit vlastní měnu, která se bude z karty strhávat. Při propojení s běžným účtem lze získat zajímavé zahraniční kurzy. Ty více či méně odpovídají Revolut. Nicméně karta sama o sobě neumí SEPA platby ani si ji nelze přednabíjet.

5. kritérium – podporované lokality a měny

Seznamy podporovaných měn a stejně tak seznamy lokalit se neustále rozšiřují. Z tohoto důvodu zde uvádím pouze odkazy do příslušných sekcí. Uvedu jen, že pro Evropu by žádný z portálů neměl být problém. Podpora exotičtějších zemí už však nemusí být takovou samozřejmostí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy lze platbu zaslat pouze jednosměrně a proto si jednotlivé portály vyplatí předem nastudovat.

Všechny portály disponují kartou MasterCard, nicméně Revolut v minulosti vydával i Visu.

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo
Podporované lokality Supported countries Supported countries Supported countries Supported countries
Podporované měny Supported currencies Supported currencies Supported currencies Supported currencies

Doplňující informace a odkazy

TransferWise logo CurrencyFair logo Revolut logo
Recenze Portál / karta / borderless account Portál Portál / převod na Mintos a zpět Portál
Návod Jak na první převod Nejpoužívanější funkce
Bonus k registraci První převod zdarma Bonus + 30 EUR Při převodu nad 1000 EUR Karta zdarma
(běžně 99 Kč)
Bonus 5 GBP + kratší fronta

Závěr

Shrnout tak komplexní téma je poměrně obtížné. Nicméně přesto se o to pokusím.

 • CurrencyFair se vyplatí použít při převodu vyšších částek, zvláště při kombinaci s bonusem.
 • Revolut, TransferWise a Curve jsou už komplexnější služby, které se díky kartě hodí hlavně při cestování v kombinaci s nákupy v zahraničí. Každá z těchto služeb se pak opírá o trochu jinou filozofii.

TransferWise je fajn pro pracující v zahraničí, nabízí široké možnosti otevření účtu a jistotu ve formě desktopu. Revolut je spíše kartou pro cestovatele a spotřebitele hledající nejvýhodnější kurz (+možnost cestovního pojištění). Curve je pak služba, která umí propojit již existující karty a je hodně o osobním nastavení a preferencích. Je také možné využívat kombinaci dvou karet, kvůli poměrně nízkým limitům pro výběr z bankomatu.

Všechny tyto portály jsem testoval a každý má svou sílu v něčem trochu jiném. Nelze říci, že některý je horší a některý lepší, hodně záleží na osobních preferencích.

Poslat článek na výlet. Sdílet!