Borderless account od TranferWise: účet pro 40+ měn

Až donedávna TransferWise (recenze) sloužil pouze pro levnější převody do zahraničí a zpět, výhradně z účtu na účet. V tomto článku se však podíváme na velmi zajímavou inovaci a nadstavbu – borderless account. Hlavní výhodou pro uživatele je držení přes 40 měn v rámci jednoho účtu a za transparentní a nízké poplatky mezi měnami okamžitě převádět. Další výhodou je, že pro hlavní měny si lze na 1 kliknutí zcela zdarma zřídit jednoduchý bankovní účet. V rámci TransferWise je tak možné přijímat i odesílat platby, jako kdybychom byli místní.

V tomto článku se podíváme i na další specifika borderless account účtu. Řekneme si trochu více o dalších funkcích, výhodách pro uživatele a rozebereme si i s tím související poplatky.

Hlavní výhody borderless account účtu

Převody lze realizovat ještě rychleji

Cesta běžného převodu skrze TransferWise trvá přibližně 2 – 3 dny. Nicméně, přibližně 50% času trvá, než platforma obdrží náš depozit v českých korunách. Závěr je, že pokud máme účet nabitý a připravený, můžeme peníze odeslat o 1 den rychleji. Ušetříme si zkrátka polovinu cesty z bankovního účtu k TransferWise.

Většinu zahraničních plateb tak lze realizovat za 1-2 dny. To je většinou rychleji, než běžné zahraniční transakce a SEPA platby u bank.

Účet v CZK lze nabít zdarma, za pár minut

Díky platbě kartou, lze borderless account nabít v českých korunách do několika minut, zcela zdarma. Kvůli realizaci rychlejších převodů tak peníze nemusíme mít uloženy ladem v peněžence a čekat, až přijde jejich příležitost. Je možné si je kdykoliv bleskově nabít.

TransferWise borderless account - způsoby nabití
Způsoby nabíjení TW účtu

Hlavní měny se chovají jako jednoduché bankovní účty

Na 1 kliknutí si lze zřídit účet v hlavních měnách, které se chovají jako jednoduché bankovní účty. Obdržíte k nim údaje – číslo účtu a lze skrze ně pochopitelně přijímat i odesílat peníze, podobně jako místní. Výpis transakci si lze stáhnout ve formátu *.xls.

Měny, pro které lze aktivovat bankovní účet jsou:

  • AUD – australský dolar (včetně BSB)
  • GBP – britská libra (včetně sort code)
  • EUR – euro (včetně IBAN)
  • USD – americký dolar (včetně sort number)

Tato funkce je velmi příjemná, zvlášť v době, kdy doslova každý student může vycestovat do zahraničí například na Work & Travel a potřebuje si při této příležitosti zřídit dočasný bankovní účet. I když účty nevyužijeme, jejich aktivace je pochopitelně zdarma.

Transferwise borderless account - detail EUR účtu
TransferWise – Detail EUR účtu

Odpadá minimální poplatek 42 Kč

Při běžném převodu si TransferWise účtoval minimální poplatek 42 Kč. V důsledku toho služba vycházela pro drobné převody velmi nevýhodně. Minimální poplatek však u borderless account nenajdeme a tak si můžeme převést jakkoliv drobnou částku. Řídíme se ceníkem relativních poplatků, které jsou z CZK do EUR, USD či GBP 0,7%. Jinými slovy, platíme stejný procentuální poplatek, ať zrovna převádíme 200 nebo 20000 Kč.

Pokud jsme si chtěli zaslat 400 Kč do zahraničí, pak jsme kvůli minimálnímu poplatku vlastně platili 10%. To je teď pryč.

Odeslání platby
Odeslání platby

Příchod debetní karty

TransferWise nově začíná vydávat debetní karty, které jsou napojeny na borderless account. To neznamená nic jiného, než že budeme moci utrácet v nejvýhodnější možné měně, téměř kdekoliv na světě. V rámci TransferWise tak bude možné brzy utrácet peníze v obchodech, platit nákupy kartou online a vybírat z libovolného bankomatu.

Přitom prakticky to jediné, co zůstává zpoplatněno je samotná konverze z jedné měny do druhé. A jak víme, oproti bankám lze touto konverzí ušetřit 3-5 % z hodnoty transakce. Respektive 85 % z hodnoty poplatků, které nám banka účtuje. To už jsou zajímavé peníze. Pokud pravidelně nakupujeme v zahraničí, nebo jednou do roka jedeme na dovolenou bez námahy tím ušetříme několik tisíc korun.

Transferwise borderless account - debetní karta
Debetní karta od TransferWise

Ovládání z mobilního telefonu

Borderless account lze plnohodnotně využívat i z mobilního telefonu. Převod měn probíhá na několik málo kliknutí a je stejně intuitivní jako v PC.

transferwise borderless account - mobilní rozhraní
Mobilní rozhraní aplikace.

Borderless account – poplatky za využití služby

  • Uživatel vždy platí za uskutečněnou konverzi, dle transparentního ceníku. V rámci borderless account odpadá oproti náhledu 42 Kč Minimum fee. Při převodu z CZK do ostatních měn a zpět zaplatíme nejčastěji poplatek 0,7%.
  • Založení borderless account je zdarma. Stejně tak založení libovolného počtu měn. Vedení účtu je rovněž zdarma.
  • Nabití účtu v CZK je zdarma. I skrze platbu kartou.
  • Příjem platby na účet hlavních měn je zdarma.
  • Odeslání částky z měnového účtu je zpoplatněno přibližně 15 Kč/transakci. Případně ekvivalentem v jiné měně – viz ceník.

Registrovat se na TransferWise

Odkazy

Závěr

TransferWise se svým účtem bez hranic udělal obrovský krok vpřed. Ono se to zatím nezdá a funkce jsou pro většinu uživatelů spíše sporadické. Nicméně tato inovace dává největší smysl v kombinaci s debetní kartou, která se brzy dostane do oběhu. Každý uživatel si již brzy bude moci během několika minut nabít účet, zřídit si libovolný počet měn a následně je utrácet v příslušných zemích. Ať už fyzicky nebo při nákupech online.

V kontextu této záležitosti je Borderless account koncipován velmi rozumně. Oproti přímočarým transakcím z bodu A do bodu B, nabízí zajímavé rozšíření funkcí a uživatelé tak při chytrém používání mohou čerpat další výhody a benefity. Kroky k vyšší rychlosti, rozmanitějším možnostem a nižším poplatkům jsou koneckonců vždy vítány.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *