Robocash: automatizovaný P2P portál z Pobaltí

Každý, kdo spravuje své peníze na několika portálech, si jistě uvědomuje časovou náročnost celého počínání. I když existuje Auto Invest, často je třeba jeho parametry v průběhu času upravovat, nebo investovat zůstatek manuálně. Dnes bych chtěl představit P2P portál Robo.cash, který zaujme jednoduchým rozhraním a investorům nabízí zejména přidanou hodnotu v úspoře času a pokročilé práci s úroky.

Další drobný P2P portál?

V průběhu psaní tohoto blogu jsem se dostal k více, jak desítce P2P portálů, všechny jsem si alespoň v základu osahal a do některých zaslal i peníze. Vše kolikrát jenom proto, abych zjistil, že se jedná o klony existujících projektů. A to s identickým rozhraním nebo výrazně horší podporou.

Drobné portály jsou však pro investory lákadlem, protože disponují nabídkou krátkodobých úvěrů s vysokým zhodnocením, která na velkých portálech kvůli velkému množství investorů chybí. Zároveň je však třeba si uvědomit, že jsou tyto platformy z principu i výrazně rizikovější. Velcí hráči, už také mají zkušenosti s objemem a umí “nakrmit” více investorů.

Robo.cash v číslech

Robo.cash patří mezi portály malé – byl založen teprve v únoru 2017. Já jsem se registroval v průběhu května a stal jsem se investorem číslo 318. Online statistiky prozatím neexistují, nicméně z oficiálních zdrojů jsem se dozvěděl, že zde v době psaní článku investuje okolo 330 investorů a jejich souhrnný vklad činí 800 tisíc EUR.

Nabídka obsahuje mikro úvěry (většinou do 1 měsíce, ale spíše se počítají na dny) z Kazachstánu, Španělska a Ruska. Tyto půjčky mají zhodnocení 14% ročně a na všechny se bez výjimky vztahuje garance vykoupení, která činí příjemných 31 dní.

Robo.cash - seznam úvěrů
Aktuální seznam zainvestovaných úvěrů. Prozatím se mi podařilo odchytit úvěry s úrokem 14% p.a.

Odlišnosti od dalších P2P portálů

Formálně tu nenajdete primární ani sekundární trh, respektive možnost vybírat si a investovat manuálně. Využít můžete pouze Auto Invest, který je základním stavebním kamenem celého portálu. Nebral bych to však jako zásadní nevýhodu. Úvěr teoreticky nelze držet přes hranici 60 dnů, což je vlastně v základu garance Mintosu. Zároveň nedochází k sedminásobnému prodlužování, jako je tomu u Twina. Za těchto podmínek, kdy portál umožňuje investorům rychle točit peníze na krátkodobých úvěrech s rychlou garancí se dá tento přístup pochopit.

U začínajícího portálu navíc dává smysl zaměřit se na pár klíčových věcí a umět je opravdu výborně. No a v Robo.cash se zaměřili na Auto Invest, který je v základu velmi jednoduchý, ale nabízí pár skutečně zajímavých funkcí.

Zasílání prostředků je výhradně přes SEPU, Robocash nepodporuje TransferWise ani jiné prostředníky pro výhodnější transakce do zahraničí.

Auto Invest

Základní funkce asi nikoho nepřekvapí. Pomocí posouvátek si lze navolit úrok a rozsah částek na 1 investici. Následně si můžete navolit země, zaškrtnout maximální délku úvěru na 1 měsíc a je hotovo. Tyto pokročilejší filtry jsou defaultně skryté a musíte si je rozkliknout. Já si toho zpočátku nevšiml a peníze jsem rozdělil trochu nešikovně v domnění, že před investicí bude třeba nastavení ještě aktivovat.

Pak jsou tu 3 tlačítka – balance, payout a reinvest. Nápověda žádné přijatelné vysvětlení nenabízí a tak jsem se obrátil na podporu. A byl jsem příjemně překvapen.

Robo.cash - auto invest
Nastavení Auto Invest
  • Režim Reinvest je každému asi jasný. To co vyděláte na úrocích dáváte obratem zpátky a rychleji rostete.
  • Režim Balance znamená, že dojde k investování prvotního vkladu a úroky zůstanou nedotčené na Robo.cash účtu. Můžete s nimi nakládat jak uznáte za vhodné. Jednou za 3 měsíce vybrat, reinvestovat pouze jejich část…
  • No a potom je tu poslední režim Payout. Investor má možnost nechat si zasílat úroky zcela automaticky rovnou na bankovní účet.

Automatické zasílání úroků na účet?

Spousta lidí namítne, že něco podobného nemá smysl. Jsou tu poplatky za SEPU a kurz českých bank bývá oproti jiným možnostem zasílání značně nevýhodný. Na druhou stranu, jsou tu i účty zahraniční a existuje mnoho investorů, kteří na portály pouze vkládají, nic z nich pravidelně nevyvádějí a své výnosy tak počítají pouze “papírově”.

Já osobně bych tuto funkci velmi ocenil i u větších portálů. A myslím, že nejsem sám. Každý ji dle svého uvážení používat může a nemusí.  Teoreticky lze takto mírně snížit riziko a něco mít každý měsíc doma na účtu.

S těmito režimy jde dohromady ještě zaškrtávací políčko Auto-deposit, které přiřadí příchozí platbu zcela automaticky do jednoho vybraného nastavení Auto Investu. Teoreticky tak po zaslání částky ani nemusíte portál ani otevírat a nic nastavovat.

Robo.cash - auto-deposit

Příkazů Auto Invest je možné mít samozřejmě více. Část portfolia je tak možné reinvestovat a část si nechat vyplácet na účet. Já se musím přiznat, že se mi tahle pokročilá práce s úroky velmi zamlouvá. Zaráží mě pouze 2 věci. Jednak Robo.cash tuto prozatím klíčovou výhodu nikde neprezentuje (a právě v té automatizaci osobně spatřuji velký potenciál) a potom nechápu, proč tuto jednoduchou funkci automatického zasílání výnosů na účet už dávno nemají zabudovanou i ostatní P2P portály.

Moje zkušenost s Robo.cash

Na portál jsem zaslal zkušební vklad 300 EUR. Využil jsem SEPA platbu a byl jsem opravdu mile překvapen rychlostí připsání, která byla kolem 24 hodin od odeslání.

Základní rozhraní je velmi podobné, jako u ostatních portálů. Lze tu však okamžitě vidět výnos na úrocích například za poslední týden a následně i výnos, který má být teprve připsán.

Robo.cash - dashboard
Robo.cash – dashboard

Prozatím využívám Auto Invest s režimem reinvest a vše funguje jak má. Zmiňuji se proto, že na některých portálech jsem měl problém výši na 1 úvěr nastavit tak, aby se vklad reinvestoval i s vygenerovanými úroky. Bylo to kvůli tomu, že šla navolit pouze maximální hodnota a systém s tím vším neuměl inteligentně pracovat, aby se zainvestovalo beze zbytku úplně vše. Tady je to úplně bez problémů.

Robo.cash - account statement
Náhled do account statement

Další odkazy

Výpis z rejstříku firem
Vlákno na P2Pforum.cz

Za Robo.cash stojí společnost FinTerra, která za dobu své existence poskytla více než 1,2 milionů úvěrů.

Závěr

Robo.cash se mi líbí v tom, že není zatížen žádným balastem. Je to jednoduchý, rychlý a přehledný P2P portál, jehož hlavním poselstvím je šetřit investorům čas. A to je zvláště v dnešní době potřeba ocenit. Na druhou stranu, je to platforma velmi mladá, bude se muset umět vypořádat se svým růstem a bude reagovat na změny, které teprve přijdou.

S malými portály se také pojí mnohem vyšší rizika a je na každém investorovi, jak k nim bude přistupovat. Oproti zavedeným platformám je tu mnohem větší náchylnost na změny podmínek a ze dne na den se může zhoršit nabídka. S transparentností je to oproti jiným alternativám také bída.

Můžeme jen polemizovat, zda má malý portál před sebou více změn, než velký. Podmínky na Robo.cash jsou pro teď nastaveny velmi lukrativně a uvidíme jak to bude vypadat, až se počet investorů časem navýší. Já osobně budu tento portál i nadále sledovat a budu informovat o všem novém.

Aktualizace

V průběhu času jsem se z portálu postupně stáhl. Robo.cash začal pokulhávat v nabídce a byl problém zainvestovat více, než 50% celého vkladu. I když zhodnocení 14% u jednotlivých participací skutečně nabízejí, nízká nabídka výnos celého účtu stahuje dolů. S nějakými 7% p.a. jsem se s ohledem na rizika rozhodl svůj drobný vklad stáhnout.

Robocash: automatizovaný P2P portál z Pobaltí
5 (100%) 3 vote[s]

Poslat článek na výlet. Sdílet!