Revolut recenze: platby kartou za mezibankovní kurzy

(Poslední aktualizace 1.8. 2019)
– opraveny některé chyby v textu, doplněny poslední novinky

Revolut je britská fintech společnost, která svým uživatelům nabízí možnost držet v rámci jednoho multi-měnového účtu až 29 různých měn. Mezi nimi lze okamžitě převádět za mezibankovní kurzy a platit v zahraničí skrze přidruženou debetní kartu zcela bez poplatků. Startup vznikl v červenci roku 2015 a v současnosti má přes 6 milionu uživatelů a těší se velké oblibě i u nás v ČR, kde jej používá přes 80 000 lidí.

V této recenzi se důkladněji podíváme na funkce, které Revolut nabízí. Zkusím jej okrajově srovnat s dalšími podobnými službami a společně se také podíváme na silné i slabé stránky této aplikace. Pokud registraci na Revolut teprve zvažujete, pak je součástí recenze také odkaz na získání karty zcela zdarma, kterým ušetříte 99 Kč poštovného.

Revolut - multiměnový účet.

Obsah článku:

Jak funguje Revolut?

Revolut je online peněženka, která umožňuje práci s 29 měnami. Každý uživatel si může kartou zdarma nabít české koruny (skrze debetní kartu) a ty jednoduše směňovat v reálném čase do jiných měn za mezibankovní kurzy. Díky Revolut kartě a aplikaci na telefon lze utrácet také v zahraničí s velmi výhodným kurzem. Při porovnání s kurzy a poplatky klasických bank lze ušetřit klidně 3-5% z každé transakce, respektive snížit poplatky bank i o 90%.

Kromě toho může uživatel zaslat peníze až do 140 různých zemí a v nabídce je také možnost nakoupit a držet některé základní kryptoměny. Revolut nedávno získal Evropskou bankovní licenci a brzy nabídne pojištění vkladů a další služby, jako například obchodovat levně akcie.

Jak funguje Revolut a co umí?

Aplikace i karta je zdarma. Myšlenka je taková, že uživatel platí pouze za nadstandardní služby a operace.

 • Placená členství, business účty s dalšími výhodami.
 • Konverze do jiných měn o víkendech.
 • Výběr z bankomatu nad měsíční limit 4500 Kč. (Případně konverze nad měsíční limit)
 • Cestovní pojištění, pojištění telefonu či pojištění letů a zavazadel pro cestovatele, Turbo transfers, práce s kryptoměnami, nákupy akcií a další funkce.

Revolut – co umí jeho aplikace a karta?

Platby do zahraničí bez poplatků*

Revolut bez diskuse nabízí převod za téměř ty nejlepší možné kurzy, jaké si lze v současnosti přát. Konverzi lze realizovat prakticky zdarma za mezibankovní sazby, které jsou poskytovány v reálném čase. Z hlediska poplatků tak vychází Revolut ještě o pěkný kousek lépe, než drtivá většina konkurenčních služeb a bank.

Revolut poplatky.

U některých měn (EUR, GBP) lze aktivovat i unikátní IBAN. V případě aktivace této funkce se zvolená měna chová jako separátní účet s možností přijímat i odesílat peníze.

*Jakkoliv se služba na grafu prezentuje jako bez poplatková, není tomu tak. Pokud se uživatel pokusí o konverzi mimo čas FX marketu (např. o víkendu), pak je mu v závislosti na měně účtován poplatek 0,5-2 % z transakce. Je tu také poplatek 0,5 % za překročení měsíční hranice pro konverze 6000 EUR. Není to nic, co by běžného uživatele nějak zásadněji limitovalo, ale je dobré o poplatcích vědět.

Konverzi z CZK do EUR je možné uskutečnit již například v pátek a o víkendu již eura kartou utráce bez poplatků.

Náhled do aplikace – multiměnový účet a historie plateb

Založení a správa účtu probíhá výhradně přes mobilní telefon. Revolut je po nedávném upgradu v češtině a aplikace funguje na Android i iOS. Uživatel si v rámci svého účtu jednoduše aktivuje měny, které bude používat a v úvodní obrazovce mezi nimi přepíná swipováním. Každá měna se chová jako separátní účet s vlastní historií plateb.

V případě útraty či nabití účtu debetní kartou jsou samozřejmostí notifikace v reálném čase. Revolut se umí automaticky spárovat s telefonním seznamem a umí vyhledat další přátele s nainstalovanou aplikací. Ti si mezi sebou mohou odesílat peníze v reálném čase a pochopitelně zdarma.

Bohužel, Revolut prozatím nefunguje na desktopu, což je nevýhoda pro ty, kteří rádi zadávají platby na počítači.

Revolut dashboard. Revolut historie plateb. Revolut top up.

Revolut – standardní karta i účet jsou zdarma

Díky kartě (starší Visa, novější už jsou MasterCard) budete moci utrácet peníze za mezibankovní kurzy například na cestách v obchodech nebo na zahraničních e-shopech. Karta si pochopitelně odčerpává i z jiných měn (převádí za aktuální kurz), pokud je v jedné nedostatek prostředků. Neumí však zatím jednotlivé měny pro platbu kombinovat. To bych však nebral jako vážnější nedostatek.

Revolut a objednání karty.

Pořízení karty je prakticky jediným nutným nákladem, stojí 99Kč, nicméně lze ji získat i zdarma a to prostřednictvím následujícího tlačítka.

Získej Revolut kartu zdarma
(namísto 99 Kč za doručení – více informací)

Další drobné funkce a vychytávky

Jedna z věcí, která se mi na Revolut líbí, je spousta drobných vylepšení, které aplikaci v celkovém součtu hodně přidávají a značně se podílí na výsledném pozitivním dojmu. Každou chvíli se objevují další zajímavé maličkosti a tento seznam tak rozhodně není kompletní.

 • Vault – Zajímavá funkce, která zaokrouhlí vaši útratu na celé částky a přebytek pošle do trezoru. Fajn je, že Revolut umožňuje do trezoru posílat i pravidelně, např. na měsíční bázi a uživatel tak může šetřit na co potřebuje a nastavit si konečné limity a cíle. Vault by měl brzy nabízet uživatelům také úroky jako běžném bankovním na spořícím účtu.
 • Split expenses – možnost rozdělit náklady za transakci rovnoměrně mezi více uživatelů. Rozpočítávání nákladů jsem mockrát postrádal v zahraničí, kdy jsem cestoval s kamarády a rozumná evidence nákladů a souvisejících kurzů byla na konci pobytu problém.
 • Možnost si vyžádat (a odesílat) platby skrze odkaz – Revolut umí vygenerovat odkaz, skrze který vám může kdokoliv zaslat peníze. Ten stačí poslat přes Skype, Facebook či WhatsApp. A nemusí být ani uživatelem Revolut.
 • Sledování nákladů – Revolut má tuto funkci integrovanou v aplikaci a každý uživatel si tak snadno udělá obrázek za co utrácí a v kterých měnách. Není problém si v pdf vyjet měsíční statistiky a vyseparovat si například údaje za jídlo.
 • Virtuální karta zdarma – lze využít například pro platbu v eshopech. Lze získat i další (jednorázové) virtuální karty, které jsou součástí dalších členství.
 • Nákup akcií za nízké poplatky – nedávno se objevil pro uživatele služby Metal, nicméně brzy bude běžný i pro další členství.

Revolut vault, analytics a trackování útrat.

Nejdůležitější poplatky a limity služby Revolut

Vedení účtu, aplikace, převody a nabití peněženky kartou – zdarma. Filozofie je taková, že se platí pouze za na nadstandardní operace.

 • Konverze mimo hodiny FX market (např. o víkendu) s poplatkem od 0,5%.
 • Poplatek za premium účet 174,99 Kč měsíčně / 1750 Kč ročně (16% sleva).
 • Výběr z kteréhokoliv bankomatu 4500 Kč měsíčně zdarma (200 Eur/liber), u dalších členství je hodnota násobně vyšší. Výběr nad limit je zpoplatněn 2%.
 • Konverze jsou limitovány částkou 120 000 Kč měsíčně, poté jsou s poplatkem 0,5%. U dalších členství je hodnota opět vyšší.
 • Pro free účty zpoplatnění služby Turbo transfers (peníze u konečného příjemce do 24 hodin) – 140 Kč.
 • Poplatek za business účet od 25 liber/měsíčně či ekvivalentu v jiné měně měsíčně.
 • Je to hloupé, ale nabití skrze běžný převod zatím probíhá na Lloyds bank a pokud převádíte z české banky bude vám účtován poplatek. Lepší je udělat top up kartou.
 • Zrušení premium účtu – 2x měsíční poplatek.

Poplatků je poměrně dost, nicméně při rozumném užívání je lze prakticky zcela eliminovat. Více o poplatcích naleznete na příslušné stránce.

Premiové účty

Revolut premium a revolut metal

Revolut premium

S funkcemi ani zdaleka nejsme u konce. Revolut premium je členství, které stojí 175 Kč měsíčně a přináší spoustu dalších výhod.

 • 2x vyšší měsíční limit pro výběr z bankomatu – 400 EUR/GBP.
 • Cestovní pojištění v ceně.
 • Neomezené konverze (free účet je omezen hranicí 120 tis. Kč, poté za poplatek 0,5%).
 • Prioritní podpora 24/7.
 • Práce s kryptoměnami
 • Možnost využít virtuálních karet.

Revolut metal

Pokud by i to bylo málo, pak lze za poplatek 300 Kč měsíčně získat členství Revolut metal. Název je odvozen od kovové debetní karty a její největší výhodou je cashback z uskutečněných plateb ve výši 0,1-1% z transakce a ještě vyšší limit pro výběr z bankomatů ve výši 13500 Kč měsíčně zdarma.

Revolut metal.

Srovnání: Revolut, TransferWise a Curve

Revolut není jedinou platformou, která nabízí podobnou škálou služeb s přidruženou platební kartou. Pokud by vás problematika zajímala hlouběji, odkáži vás na článek, který se srovnáním portálů zabývá.

Sumarizace

Výhody

 • Výhodné kurzy – užívání karty umí ušetřit i 5% z transakce. Tyto poplatky bychom zaplatili bankám.
 • Multi-měnový účet pro 29 měn, možnost odeslat platbu až do 140 měn.
 • Možnost držet některé základní kryptoměny.
 • Přehledné uživatelské rozhraní v češtině.
 • Historie výdajů v každé měně zvlášť, přehledné grafy s útratami.
 • Rychlost plateb – i na free účtu jsou většinou do druhého dne u konečného příjemce. Pro srovnání – SEPA platba proběhne do tří dnů. Banky jsou tedy nejen dražší, ale i pomalejší.
 • Inovace, spousta drobných vychytávek.
 • Dobrá podpora. Dříve to neplatilo, ale poslední dobou mám velmi dobrou zkušenost s její rychlostí.
 • Komunita v ČR roste aktuálně přes 80000 uživatelů. Ve světě má Revolut přes 6 mil. uživatelů. Jedná se službu tohoto zaměření, která je největší na světě.

Nevýhody

 • Poplatky za konverze o víkendu.
 • Karta je britská, některé české bankomaty ji mohou brát jako zahraniční. Například u ČS jsem se setkal s poplatkem 125 Kč za výběr. Abych uživatelům usnadnil orientaci s Revolutkou, vyzkoušel jsem české bankomaty a zmapoval jejich poplatky.
 • Denní limit nabití kartou kolem 5000 Kč. Postupně jej lze pravidelným užíváním navyšovat.

Získej Revolut kartu zdarma
(namísto 99 Kč za doručení – více informací)

Odkazy

Články na blogu:

Napsali jinde:

 • CzechCrunch – Revolut získává evropskou bankovní licenci, vklady jsou pojištěny
 • IHned.cz – Revolut získává na oblibě (premiový článek odemčen v plném rozsahu)
 • Revolut fórum – diskuse ke kartě a aplikaci na P2Pforum.cz

Závěr

Na závěr musím říci, že naprosto chápu, proč se stala aplikace Revolut v krátkém čase tak moc oblíbenou. Léta byly u kormidla banky, které si za převody a další související operace s penězi účtovaly hodně vysoké poplatky. Najednou je tu aplikace, která konverzi do jiných měn umožní prakticky zdarma a nebojí se nových inovací. Naopak, dává je svým uživatelům jako na běžícím pásu.

Za krátkou dobu existence tak přinesl Revolut ve sféře zahraničních plateb a prací s penězi významný pokrok. Stal se prakticky nejvýznamnějším a nejrychleji rostoucím hráčem v tomto odvětví.

V brzké době se pravděpodobně můžeme těšit na české IBANy, které by měli zpříjemnit nabíjení vyšších částek. Taktéž počet českých uživatelů bude s velkou pravděpodobností růst a do konce roku bychom se mohli dočkat kulatého čísla 100 000. V každém případě jsme svědky velmi rychlého růstu a bude zajímavé jej nadále sledovat.

Máte zkušenosti o které byste se chtěli s užíváním Revolutky podělit?