
(Poslední aktualizace 1.8. 2019)
– opraveny některé chyby v textu, doplněny poslední novinky
Revolut je britská fintech společnost, která svým uživatelům nabízí možnost držet v rámci jednoho multi-měnového účtu až 29 různých měn. Mezi nimi lze okamžitě převádět za mezibankovní kurzy a platit v zahraničí skrze přidruženou debetní kartu zcela bez poplatků. Startup vznikl v červenci roku 2015 a v současnosti má přes 6 milionu uživatelů a těší se velké oblibě i u nás v ČR, kde jej používá přes 80 000 lidí.
V této recenzi se důkladněji podíváme na funkce, které Revolut nabízí. Zkusím jej okrajově srovnat s dalšími podobnými službami a společně se také podíváme na silné i slabé stránky této aplikace. Pokud registraci na Revolut teprve zvažujete, pak je součástí recenze také odkaz na získání karty zcela zdarma, kterým ušetříte 99 Kč poštovného.
Obsah článku:
Jak funguje Revolut?
Revolut je online peněženka, která umožňuje práci s 29 měnami. Každý uživatel si může kartou zdarma nabít české koruny (skrze debetní kartu) a ty jednoduše směňovat v reálném čase do jiných měn za mezibankovní kurzy. Díky Revolut kartě a aplikaci na telefon lze utrácet také v zahraničí s velmi výhodným kurzem. Při porovnání s kurzy a poplatky klasických bank lze ušetřit klidně 3-5% z každé transakce, respektive snížit poplatky bank i o 90%.
Kromě toho může uživatel zaslat peníze až do 140 různých zemí a v nabídce je také možnost nakoupit a držet některé základní kryptoměny. Revolut nedávno získal Evropskou bankovní licenci a brzy nabídne pojištění vkladů a další služby, jako například obchodovat levně akcie.
Aplikace i karta je zdarma. Myšlenka je taková, že uživatel platí pouze za nadstandardní služby a operace.
- Placená členství, business účty s dalšími výhodami.
- Konverze do jiných měn o víkendech.
- Výběr z bankomatu nad měsíční limit 4500 Kč. (Případně konverze nad měsíční limit)
- Cestovní pojištění, pojištění telefonu či pojištění letů a zavazadel pro cestovatele, Turbo transfers, práce s kryptoměnami, nákupy akcií a další funkce.
Revolut – co umí jeho aplikace a karta?
Platby do zahraničí bez poplatků*
Revolut bez diskuse nabízí převod za téměř ty nejlepší možné kurzy, jaké si lze v současnosti přát. Konverzi lze realizovat prakticky zdarma za mezibankovní sazby, které jsou poskytovány v reálném čase. Z hlediska poplatků tak vychází Revolut ještě o pěkný kousek lépe, než drtivá většina konkurenčních služeb a bank.
U některých měn (EUR, GBP) lze aktivovat i unikátní IBAN. V případě aktivace této funkce se zvolená měna chová jako separátní účet s možností přijímat i odesílat peníze.
*Jakkoliv se služba na grafu prezentuje jako bez poplatková, není tomu tak. Pokud se uživatel pokusí o konverzi mimo čas FX marketu (např. o víkendu), pak je mu v závislosti na měně účtován poplatek 0,5-2 % z transakce. Je tu také poplatek 0,5 % za překročení měsíční hranice pro konverze 6000 EUR. Není to nic, co by běžného uživatele nějak zásadněji limitovalo, ale je dobré o poplatcích vědět.
Konverzi z CZK do EUR je možné uskutečnit již například v pátek a o víkendu již eura kartou utráce bez poplatků.
Náhled do aplikace – multiměnový účet a historie plateb
Založení a správa účtu probíhá výhradně přes mobilní telefon. Revolut je po nedávném upgradu v češtině a aplikace funguje na Android i iOS. Uživatel si v rámci svého účtu jednoduše aktivuje měny, které bude používat a v úvodní obrazovce mezi nimi přepíná swipováním. Každá měna se chová jako separátní účet s vlastní historií plateb.
V případě útraty či nabití účtu debetní kartou jsou samozřejmostí notifikace v reálném čase. Revolut se umí automaticky spárovat s telefonním seznamem a umí vyhledat další přátele s nainstalovanou aplikací. Ti si mezi sebou mohou odesílat peníze v reálném čase a pochopitelně zdarma.
Bohužel, Revolut prozatím nefunguje na desktopu, což je nevýhoda pro ty, kteří rádi zadávají platby na počítači.
Revolut – standardní karta i účet jsou zdarma
Díky kartě (starší Visa, novější už jsou MasterCard) budete moci utrácet peníze za mezibankovní kurzy například na cestách v obchodech nebo na zahraničních e-shopech. Karta si pochopitelně odčerpává i z jiných měn (převádí za aktuální kurz), pokud je v jedné nedostatek prostředků. Neumí však zatím jednotlivé měny pro platbu kombinovat. To bych však nebral jako vážnější nedostatek.
Pořízení karty je prakticky jediným nutným nákladem, stojí 99Kč, nicméně lze ji získat i zdarma a to prostřednictvím následujícího tlačítka.
Získej Revolut kartu zdarma
(namísto 99 Kč za doručení – více informací)
Další drobné funkce a vychytávky
Jedna z věcí, která se mi na Revolut líbí, je spousta drobných vylepšení, které aplikaci v celkovém součtu hodně přidávají a značně se podílí na výsledném pozitivním dojmu. Každou chvíli se objevují další zajímavé maličkosti a tento seznam tak rozhodně není kompletní.
- Vault – Zajímavá funkce, která zaokrouhlí vaši útratu na celé částky a přebytek pošle do trezoru. Fajn je, že Revolut umožňuje do trezoru posílat i pravidelně, např. na měsíční bázi a uživatel tak může šetřit na co potřebuje a nastavit si konečné limity a cíle. Vault by měl brzy nabízet uživatelům také úroky jako běžném bankovním na spořícím účtu.
- Split expenses – možnost rozdělit náklady za transakci rovnoměrně mezi více uživatelů. Rozpočítávání nákladů jsem mockrát postrádal v zahraničí, kdy jsem cestoval s kamarády a rozumná evidence nákladů a souvisejících kurzů byla na konci pobytu problém.
- Možnost si vyžádat (a odesílat) platby skrze odkaz – Revolut umí vygenerovat odkaz, skrze který vám může kdokoliv zaslat peníze. Ten stačí poslat přes Skype, Facebook či WhatsApp. A nemusí být ani uživatelem Revolut.
- Sledování nákladů – Revolut má tuto funkci integrovanou v aplikaci a každý uživatel si tak snadno udělá obrázek za co utrácí a v kterých měnách. Není problém si v pdf vyjet měsíční statistiky a vyseparovat si například údaje za jídlo.
- Virtuální karta zdarma – lze využít například pro platbu v eshopech. Lze získat i další (jednorázové) virtuální karty, které jsou součástí dalších členství.
- Nákup akcií za nízké poplatky – nedávno se objevil pro uživatele služby Metal, nicméně brzy bude běžný i pro další členství.
Nejdůležitější poplatky a limity služby Revolut
Vedení účtu, aplikace, převody a nabití peněženky kartou – zdarma. Filozofie je taková, že se platí pouze za na nadstandardní operace.
- Konverze mimo hodiny FX market (např. o víkendu) s poplatkem od 0,5%.
- Poplatek za premium účet 174,99 Kč měsíčně / 1750 Kč ročně (16% sleva).
- Výběr z kteréhokoliv bankomatu 4500 Kč měsíčně zdarma (200 Eur/liber), u dalších členství je hodnota násobně vyšší. Výběr nad limit je zpoplatněn 2%.
- Konverze jsou limitovány částkou 120 000 Kč měsíčně, poté jsou s poplatkem 0,5%. U dalších členství je hodnota opět vyšší.
- Pro free účty zpoplatnění služby Turbo transfers (peníze u konečného příjemce do 24 hodin) – 140 Kč.
- Poplatek za business účet od 25 liber/měsíčně či ekvivalentu v jiné měně měsíčně.
- Je to hloupé, ale nabití skrze běžný převod zatím probíhá na Lloyds bank a pokud převádíte z české banky bude vám účtován poplatek. Lepší je udělat top up kartou.
- Zrušení premium účtu – 2x měsíční poplatek.
Poplatků je poměrně dost, nicméně při rozumném užívání je lze prakticky zcela eliminovat. Více o poplatcích naleznete na příslušné stránce.
Premiové účty
S funkcemi ani zdaleka nejsme u konce. Revolut premium je členství, které stojí 175 Kč měsíčně a přináší spoustu dalších výhod.
- 2x vyšší měsíční limit pro výběr z bankomatu – 400 EUR/GBP.
- Cestovní pojištění v ceně.
- Neomezené konverze (free účet je omezen hranicí 120 tis. Kč, poté za poplatek 0,5%).
- Prioritní podpora 24/7.
- Práce s kryptoměnami
- Možnost využít virtuálních karet.
Revolut metal
Pokud by i to bylo málo, pak lze za poplatek 300 Kč měsíčně získat členství Revolut metal. Název je odvozen od kovové debetní karty a její největší výhodou je cashback z uskutečněných plateb ve výši 0,1-1% z transakce a ještě vyšší limit pro výběr z bankomatů ve výši 13500 Kč měsíčně zdarma.
Srovnání: Revolut, TransferWise a Curve
Revolut není jedinou platformou, která nabízí podobnou škálou služeb s přidruženou platební kartou. Pokud by vás problematika zajímala hlouběji, odkáži vás na článek, který se srovnáním portálů zabývá.
Sumarizace
Výhody
- Výhodné kurzy – užívání karty umí ušetřit i 5% z transakce. Tyto poplatky bychom zaplatili bankám.
- Multi-měnový účet pro 29 měn, možnost odeslat platbu až do 140 měn.
- Možnost držet některé základní kryptoměny.
- Přehledné uživatelské rozhraní v češtině.
- Historie výdajů v každé měně zvlášť, přehledné grafy s útratami.
- Rychlost plateb – i na free účtu jsou většinou do druhého dne u konečného příjemce. Pro srovnání – SEPA platba proběhne do tří dnů. Banky jsou tedy nejen dražší, ale i pomalejší.
- Inovace, spousta drobných vychytávek.
- Dobrá podpora. Dříve to neplatilo, ale poslední dobou mám velmi dobrou zkušenost s její rychlostí.
- Komunita v ČR roste aktuálně přes 80000 uživatelů. Ve světě má Revolut přes 6 mil. uživatelů. Jedná se službu tohoto zaměření, která je největší na světě.
Nevýhody
- Poplatky za konverze o víkendu.
- Karta je britská, některé české bankomaty ji mohou brát jako zahraniční. Například u ČS jsem se setkal s poplatkem 125 Kč za výběr. Abych uživatelům usnadnil orientaci s Revolutkou, vyzkoušel jsem české bankomaty a zmapoval jejich poplatky.
- Denní limit nabití kartou kolem 5000 Kč. Postupně jej lze pravidelným užíváním navyšovat.
Získej Revolut kartu zdarma
(namísto 99 Kč za doručení – více informací)
Odkazy
Články na blogu:
- Návod na Revolut – nejpoužívanější funkce a úkony
- Revolut a české bankomaty – které jsou zdarma a které s poplatkem?
Napsali jinde:
- CzechCrunch – Revolut získává evropskou bankovní licenci, vklady jsou pojištěny
- IHned.cz – Revolut získává na oblibě (premiový článek odemčen v plném rozsahu)
- Revolut fórum – diskuse ke kartě a aplikaci na P2Pforum.cz
Závěr
Na závěr musím říci, že naprosto chápu, proč se stala aplikace Revolut v krátkém čase tak moc oblíbenou. Léta byly u kormidla banky, které si za převody a další související operace s penězi účtovaly hodně vysoké poplatky. Najednou je tu aplikace, která konverzi do jiných měn umožní prakticky zdarma a nebojí se nových inovací. Naopak, dává je svým uživatelům jako na běžícím pásu.
Za krátkou dobu existence tak přinesl Revolut ve sféře zahraničních plateb a prací s penězi významný pokrok. Stal se prakticky nejvýznamnějším a nejrychleji rostoucím hráčem v tomto odvětví.
V brzké době se pravděpodobně můžeme těšit na české IBANy, které by měli zpříjemnit nabíjení vyšších částek. Taktéž počet českých uživatelů bude s velkou pravděpodobností růst a do konce roku bychom se mohli dočkat kulatého čísla 100 000. V každém případě jsme svědky velmi rychlého růstu a bude zajímavé jej nadále sledovat.
Máte zkušenosti o které byste se chtěli s užíváním Revolutky podělit?