Revolut návod – nejčastěji používané funkce a úkony

Tento článek navazuje na původní recenzi o Revolut a slouží jako praktické doplnění. V komentářích se mi totiž sešlo mnoho dotazů a proto jsem se rozhodl sestavit samostatný Revolut návod. Účelem je pokrýt základní postupy a nejdůležitější funkce (registrace, top up, odeslání platby či aktivace IBANů). Článek jsem koncipoval tak, aby posloužil jako rychlá pomoc a aby po jeho přečtení uživatel věděl o řekněme 80% nejdůležitějších věcech.

Pokud některé procesy děláte úplně poprvé, postupy se mohou od uvedených printscreenů mírně lišit. Další postupy budu průběžně doplňovat.

Co je Revolut?

Stručnější popis pro ty, kteří platformu vůbec neznají : Co je Revolut a co umí.

Získat Revolut kartu zdarma

Top up – jak zaslat peníze na Revolut?

Na Revolut účet lze peníze zaslat dvěma způsoby.

  1. Nabitím skrze kartu – tato možnost je prakticky okamžitá a zdarma.
  2. Bankovní převod – transakce zatím probíhá přes britskou banku, jedná se o proces, který zabere 1-3 dny a je to normální SEPA platba. Banky si účtují fixní poplatky a převod proběhne s jejich nevýhodným kurzem.

Pro české uživatele dává v současnosti smysl používat pouze první způsob. Nevýhodou jsou nižší limity pro karetní transakce – jednorázově se vám povede nabít “jen” něco kolem 5000 Kč/den.

Postup:

Na úvodním účtu se přesuneme do Kč a klikneme na modré tlačítko “+”. Kartu jsme zadávali při prvním nabití v registraci, postačí vložit pouze částku v CZK a kliknout na Top up.

  

Pokud chcete nabíjet z jiné karty, případně zvolit jinou metodu, je potřeba na druhé obrazovce rozkliknout rozbalovací seznam nad tlačítkem Top up, kde by měla být uvedena vaše karta. Následně můžete přidat novou debetní nebo kreditní kartu.


Revolut a bankovní převod na jiný běžný účet

V sekci payments klikneme na tlačítko Bank Transfer a zřídíme si nového příjemce (Add new beneficiary). Proklikáme se průvodcem a při této příležitosti vyplníme zemi, měnu a další detaily a především jméno příjemce, IBAN a BIC/SWIFT. Tyto položky nejsou nic jiného, než číslo účtu v mezinárodním formátu.

V příkladu je uvedena transakce na portál Mintos. Nicméně lze bez problémů uvést vlastní bankovní účet. IBAN a BIC/SWIFT by měl jít normálně dohledat ve vašem bankovnictví. Platba z Revolut by měla být připsána do 2 dnů, ve většině případů je však převod mnohem rychlejší.

Detailnější popis jak na platbu naleznete zde.


Konverze z jedné měny do druhé

Geniálně jednoduchá a rychlá záležitost. Na úvodní obrazovce si najedeme na měnu ze které chceme převádět a klikneme na červené tlačítko se dvěma šipkami. Na následující obrazovce vybereme obnos, cílovou měnu a klikneme na Exchange. Ve středu vidíme kurz v reálném čase.


Revolut – kurzy, price alerts

Když na úvodní obrazovce klikneme částku, dostaneme se do detailu příslušné měny. Následně klikneme na tlačítko rates a můžeme se podívat na kurzy, které Revolut nabízí. Užitečnou funkcí je Alerts, které upozorní, když se měna dostane nad nebo pod určitou cenovou hranici a je výhodné ji prodat či nakoupit.

 


Revolut – podporované měny, aktivace/deaktivace

Ještě než se podíváme, jakým způsobem pracovat s měnami (a kryptoměnami), pojďme si říci, které měny Revolut podporuje a jak si ty potřebné aktivovat.

Podporované měny

  • Podporované měny: AUD, CAD, CZK, DKK, AED, CHF, EUR, GPB, HKD, HUF, ILS, JPY, MAD, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR
  • Kryptoměny: BCH, BTC, ETH, LTC, XRP

Aktivace měny

Klikneme na tlačítko nastavení v pravém horním rohu (žlutě vyznačeno), dále klikneme na tlačítko “+” Add account a poté si vybereme z nabídky.

TIP: Pokud v settings klikneme v pravém horním rohu na Edit, budeme moci měnit pořadí jednotlivých měn jak se zobrazí na dashboardu.

Deaktivace měny

Aby bylo možné měnu deaktivovat, je potřeba mít na účtu nulový zůstatek. Můžeme tak učinit, když ve složce Settings vybereme měnu/kryptoměnu a na detailu příslušné měny klikneme na první tlačítko v pořadí – deactivate. Historie transakcí zůstane zachována až do příští aktivace.


Local IBAN

V současnosti si lze zřídil tzv. local IBAN pro měny EUR a GBP. To znamená, že tyto měny se následně chovají, jako naše soukromé účty. Revolut pak poskytne pro každou měnu vlastní číslo účtu a BIC/SWIFT. To se může hodit, pokud chceme v příslušných měnách přijmout zahraniční platbu.

V pravém horním rohu klikneme na tlačítko nastavení a vybereme například libry.  Na detailu měny sjedeme dolů a v záložce Local klikneme na tlačítko a aktivujeme Local IBAN. Revolut nám následně přidělí číslo účtu a Sort Code.

Příjem platby skrze odkaz

Na Revolutu je skvělé, že peníze lze okamžitě přijmout i od někoho, kdo tento účet nemá. Pro tyto účely si lze skrze Revolut vyžádat částku a odeslat odkaz skrze Skype, Facebook či Whatsapp. Revolut k platbě následně přiřadí vlastní platební bránu.

Postup je jednoduchý. V sekci Payments klikneme na tlačítko Payment link, následně Request, zvolíme částku a odešleme vygenerovaný odkaz (např. kamarádovi). Ten obdrží krátký formulář, kde vyplní jméno, kartu a CVV (3 místný kód).


Funkce vault, spoření zaokrouhlováním útraty

Revolut umí každou útratu zaokrouhlit na celé částky a přebytek zaslat na spoření. Tímto způsobem si lze nastavit nejrůznější cíle, které je možné podpořit pravidelným zasíláním dalších částek. Vaults najdeme ve složce More.


Další alternativy k portálu Revolut

Portál Revolut není jedinou možností, jak platit levněji v zahraničí (i s pomocí debetní karty na bázi peněženky). Tyto služby jsem v minulosti recenzoval a slouží jako zajímavé alternativy.

  • TransferWise – zajímavá alternativa, která má své síly v desktopu. Součástí je i karta a aplikace na telefon. Výhodou je lepší podpora, nevýhodou pak vyšší cena.
  • Curve – podobné kurzy jako Revolut. Nabízí možnost sdružit si více debetních karet do jedné (základní členství zdarma) a přistupovat k nim prostřednictvím mobilní aplikace. Nevýhodou je, že kurzy nejsou vidět v reálném čase.
  • CurrencyFair – desktopová aplikace vhodná především pro zasílání vyšších částek do zahraničí. Prozatím bez debetní karty
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!