Proč jsem začal psát tento blog?

Tento příspěvek dodatečně píši po třech letech provozování blogu a úmyslně mu dávám staré datum. Může působit zvláštně, že se na blog po takové době snažím přilepit důvod, proč píšu. Ona to ale úplně není pravda, jen trvalo, než se má představa ustálila.

Náš svět nefunguje efektivně.

Jasně, všichni to víme, ale on je neefektivní i ve svých základních kamenech.

  • Při transakci do zahraničí lidé ztratí 7% z transakce. Je to průměr, který vychází z výzkumů světové banky. Transakce jsou tepny fungování našeho světa. Jejich rychlost a cena je naprosto zásadní.
  • Každý, kdo má na spořícím účtu peníze je dále půjčuje. Respektive to za něj dělá jeho banka a každému jednotlivci za to náleží odměna, která nepokryje ani inflaci. Jinými slovy, každou vteřinu přicházíme o peníze, zatímco na náš úkor někdo jiný bohatne.
  • Provize za sjednání životního pojištění je měsíční platba krát 24 měsíců. Je vůbec možné s tak velkou provizí doporučovat objektivně?

Všechny tyto příklady mají společný základ v podobě současných institucí, které fungují na starých principech centrálního řízení. Jsou netransparentní, drahé, neefektivní a umožňují lidem podvádět.

A doplácí na to každý z nás.

Právě proto se mi tolik líbí princip sdílené ekonomiky a finančních technologií. Myslím, že někteří zástupci těchto segmentů mohou lidem ušetřit značné množství peněz, znovu zjednodušit složité principy našeho světa a vrátit transparentní jednání tam, kde chybí.

  • Společnosti jako TransferWise či Revolut stahují náklady za zahraniční transakci pod 1%. Dělají to pomocí chytrých principů P2P sítě, několika milionů lidí po celém světě nebo nových technologií.
  • P2P lending umožňuje na základě férových tržních principů půjčovat peníze lidem, nebo si je od lidí půjčovat za adekvátní úrok a bez bank.
  • A první česká P2P pojišťovna má oproti stávajícím gigantům 3x nižší náklady. Funguje zcela online, low-cost a noví klienti se vzájemně znají a objektivně doporučují. Bez nákladných provizí a marketingu.

Právě tyto myšlenky se snažím prostřednictvím blogu šířit.

Vím, že lidé jsou často k novým principům nedůvěřiví. I proto se snažím, abych svou práci dělal transparentně a na základě své osobní zkušenosti. A chci každému ponechat svobodné rozhodnutí. Změna starých principů je náročná a na dlouhé lokte. V tomto případě však na ní chci mít svůj podíl.

Pokud si společně rozumíme, můžete tento blog sledovat na RSS nebo Facebooku.

Mějte se fajn. Lukáš