PF 2018

Vážení čtenáři,

s každým článkem na blogu se snažím zveřejňovat své zkušenosti i know-how. Jednu věc však nedovedu – být více osobní. Ono to vůbec s těmi recenzemi nejde dohromady. Rád bych alespoň dnes, poslední den v roce udělal výjimku a podělil se s vámi o jednu pasáž z knihy Zaslaná pošta od Terryho Pratchetta, který patří mezi mé oblíbené autory a zároveň vám s touto pasáží popřál mnoho štěstí do Nového roku. (Zdroj obrázku: Freepik)

Nuže, tady je:

“Golemové nemají myšlení zasviněno haraburdím, jako je naše, ‘kdo jsem a proč jsem tady?’ Protože oni to vědí. Byli vyrobeni jako majetek, jako nástroje, aby pracovali. Tak pracují. Chápou, co je to svobodná vůle. Chápou také, že oni ji nemají. Jenže a to zdůrazňuji, jakmile jednou golem sám sebe vlastní, je to jiná věc!”

“Vlastní sám sebe? Jak může vlastnictví vlastnit samo sebe?” zeptal se Vlahoš. “Říkala jste, že byli-”

“Oni šetří a kupují se, copak to nechápete? Soukromé vlastnictví je jediná cesta ke svobodě, kterou jsou ochotni přijmout.

I když jsou knihy Terryho Pratchetta pouhou fikcí, dají se v nich často najít zajímavá poučení. Proto je mám rád. Chtěl bych všem čtenářům do roku 2018 popřát, ať jsou jako Pratchettův golem. Ať kupují sami sebe, ať kupují čas. Je to to nejcennější aktivum, které máme.

Přeji vám vše nejlepší do roku 2018.
Lukáš

PF 2018
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *