P2P report #5: prosinec 2019

Nejprve mi dovolte vás trochu se zpožděním přivítat v Novém roce. Pevně doufám, že jste si užili Vánoc a klidu. Pro mě osobně byly poslední dny v poněkud opačném duchu a pro blog i fórum jsem si ukrojil jen velmi málo času. To však hodlám v nejbližší době napravit, protože toho mám v šuplíku rozděláno více. Začnu tím, co už pár dní dlužím – tedy P2P reportem.

Za poslední 3 měsíce P2P segment stále roste, tedy alespoň papírově. Platformy se chlubí novými maximy. Nicméně přibylo pár dalších mraků na obloze a cítím, že původní euforická nálada se pomalu mění a očekávání investorů jsou realističtější. Pár příkladů za všechny:

 • Na Mintosu byly problémy kolem několika poskytovatelů. To trochu vystrašilo investory, kteří měli v P2P vyšší expozici.
 • V problémech je další britská P2P platforma – Moneything.
 • Objevily se pochybnosti ohledně některých projektů na platformě Kuetzal. A na fóru jsem zahlédl i několik dalších nespokojeností k menší platformám jako Envestio. Ono celkově malých platforem jsou desítky a nikdo dnes neumí s jistotou rozeznat seriozní a neseriozní projekty.
 • V souvislosti s Kuetzal jsem na Twitteru jsem zaznamenal anonymní účet, který se celkem pustil do některých platforem. Zda je kritika oprávněná to ať každý posoudí sám. ExploreP2P s dotyčným udělala rozhovor.

Osobně jsem však rád, že kolem P2P už není tolik euforie jako 1-2 roky zpět. A že si obyčejní lidé (na které platformy cílí především) začínají trochu uvědomovat rizika. Respektive, že se ty informace dají dohledávat a vyhodnocovat.

Zastoupení P2P a portfolio jako celek

V minulém reportu jsem avizoval, že bych rád svůj podíl v P2P postupně snižoval až někam k 20-25%. Tedy opět jsem se o něco málo přiblížil svému cíli – aktuálně jsem někde u 27%. V následujících týdnech by mělo rozložení vypadat nějak takto.

O důvodech redukce P2P jsem psal v minulých dílech. Radost mi to nedělá, protože pravidelné výnosy z platforem jsou na velmi nadstandardní úrovni, chodí pravidelně a prakticky bezúdržbově. Nicméně chci zachovávat opatrnost do dalších let. Navíc – pokud se objeví problém s poskytovatelem je třeba rychle reagovat (v řádu jednotek hodin) a já nechci své peníze věčně hlídat.

Jako konzervativní složku portfolia jsem založil komodity, resp. drahé kovy. Pochopitelně tu bylo na výběr z nejrůznějších typů dlouhopisů (třeba těch protiinflačních). Ale upřímně, po všech papírových výnosech a číslech na monitoru se mi líbí pro změnu úschova hodnoty ve fyzické formě – byť tato „investice“ do starších a osvědčených brášků kryptoměn negeneruje žádné reálné výnosy a odpovídá pouze nabídce a poptávce. Pořád je to však něco, co jednou můžu nechat dětem, budovat to dlouhodobě desítky let dopředu a být klidnější. Aktuálně je pro mě zajímavé především stříbro, ale neorientuji se jen na něj.

Mintos

Stav portfolia: 10%, výnos 10,1% p.a.

Na Mintosu (recenze) jsem od minulých měsíců prakticky nic nepřenastavoval. Naopak jsem prostředky nějakou dobu vytahoval – ne prodejem ale postupným dobíháním participací, kdy jsem AI stopl. K této zkušenosti musím říci, že likvidita Mintosu je při ročních dobíhajících půjčkách na velmi dobré úrovni. Kéž by to bylo alespoň trochu podobné i u ostatních platforem.

blank

Celým počinem trochu klesá výnos (ale i investiční horizont) a ve statistikách se pak objevuje větší množství úvěrů po splatnosti. Doba výběrům kvůli silné koruně moc nepřeje. Proto nějakou dobu proto prostředky ponechám v EUR, zřejmě na TransferWise, než je budu dále používat.

Takto aktuálně ke statistikám. Od minula výnos klesl o cca 0,6% p.a., investiční horizont pak o dva a půl měsíce. Je to dáno tím, že jedu na setrvačnost. Při dalším zapnutí AI upřednostním poskytovatele u kterých mám aktuálně menší zastoupení, protože participace nedojíždí rovnoměrně.

blank
blank
blank

Za zmínku stojí, že Mintos nedávno vydal beta verzi mobilní aplikace a zavedl parametr pending payments, který zobrazuje kolik prostředků od poskytovatelů je aktuálně na cestě k Mintosu. Zatímco někteří mají pending payments poměrně vysoký na úrovni vyšších jednotek procent portfolia, mně vychází asi 0,3%. Zřejmě je to do značné míry závislé na grace period a dalších parametrech, které si poskytovatel stanovuje sám.

I když pending payments přispívá k transparentnosti. Pořád se nemohu zbavit dojmu, že se tím platforma značně zesložiťuje a není to ten samý, jednoduchý Mintos na který jsem před čtyřmi lety vstupoval.

Bondster

Stav portfolia: 10%, výnos 7,1% p.a.

Na Bondsteru (recenze) jsem aktivní jen v CZK a prakticky jen v úvěrech zajištěných nemovitostí. Ze 106 participací jich mám aktuálně zesplatněno 6 a výnos se pohybuje na úrovni 7,1% p.a., při odečtení poplatku na 6,1% čistého. Tady jsem opět nedělal žádné radikální změny. Jen každých 14 dní portfolio projdu co lze zrovna prodat a znovu si pročtu informace k jednotlivým participacím. Našel jsem tam pár unáhlených investic a tak peníze stáhuji v rámci prokrastinace do likvidní rezervy.

Přibylo také pár grafů a platforma je trochu barevnější. Přikládám tedy pohled na mé portfolio.

blank
blank

Přibyl nový poskytovatel z ČR – SIM půjčka. Ale nabídka s podobným zhodnocením jako Acema, avšak několik stovek RPSN mě přiznám se nezaujala. Ale beru jako dobrý signál, že poskytovatelé na CZK přibývají.

Na druhou stranu, byť zatím nejsem uživatel EUR trhu, dají se tam najít někteří identiční poskytovatelé jako na Mintosu ( viz tabulka poskytovatelů od ExploreP2P ) a s vyšším výnosem. Tady vnímám jako Bondster čím dál zajímavější. Otázkou je pochopitelně úročení po splatnosti, chtělo by to reálně porovnat.

Aktuální skóre podle ExploreP2P:

Lime Zaim – 65/100
Kviku – 57/100
Stikcredit – 53/100

EstateGuru

Stav portfolia: 5%; výnos: 11,92% p.a.

Portál EstateGuru (recenze) patří bezesporu mezi ty nejnudnější. Nic zásadního jsem s ním za 3 měsíce nedělal, pouze párkrát jsem se přihlásil, abych reinvestoval doběhlé úroky a jistinu. Aktuálně mám jednu participaci z 22 v zesplatněných (a čekám jak dopadne vymáhání), zkoušel jsem testovat i výběry a sekundární trh. Vše funguje svižně a na výbornou, nyní však nemám v úmyslu prodávat, protože EstateGuru myslím funguje zatím dobře.

Přidávám i pohled na statistiky vývoje defaultu a late participací v čase, což je věc která mi na EG trochu chybí:

blank

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.
Září 2019: Late – 4,4%; Default 2,8%.
Prosinec 2019: Late – 2,4%; Default 3,7%.

Počet úvěrů v defaultu tedy pomalu roste. Z hlediska problémových participací je však součet (late + default) stále něco kolem 6%, což beru jako přijatelné číslo. Ztráta kapitálu zatím nulová, což je dobré znamení. Nicméně doporučím čísla nadále sledovat – hlavně rostoucí default rate a to jak jsou jednotlivé případy platformou řešeny. Pokud bude číslo v dalších měsících významně růst (nad 5%), nelze to považovat za dobrý signál.

Bonusové odkazy

Pro zájemce opět přikládám tradiční trio bonusových odkazů. Budete-li chtít, podpoříte tím sebe i mě. Zaznamenal jsem, že Mintos bonus stáhl na polovinu. Využít můžete třeba kamarádův refer-a-friend, tam je pořád 1% do 30 dní. Tyto odkazy však nebývají veřejné, protože je to v rozporu s podmínkami.

Netřeba propisovat ručně promokódy, vše by mělo fungovat automaticky skrze proklik přes odkaz.

Akciové portfolio

Ve čtvrtém kvartálu jsem udělal jeden nákup a prodej. Prodal jsem svou pozici v ABBV se ziskem +30% za přibližně 7 měsíců a nakoupil jsem ČEZ na 520 Kč, s tím, že bych chtěl ještě přikoupit pokud bude akcie za atraktivnější cenu.

Důvodem je pro mě především srozumitelnost – není pro mě takový problém přelouskat články o energii, číst výroční zprávy ale sektoru zdraví objektivně rozumím méně. Využil jsem tedy situace, a prodal se ziskem, byť věřím, že akcie potenciál růstu stále má. Zisk nechávám na Degiro a využiji jej v případě poklesů.

Osobní projekty a cíle pro 2020 (varování: offtopic)

blank
Zdroj obrázku: Business vector created by slidesgo – www.freepik.com

Když už jsme u roční sumarizace, přidám sem i kapitolu o mých dalších aktivitách. Není tajemstvím, že kromě běžné práce a blogu se věnuji i českému P2P fóru.

Blog

Co se týče tohoto blogu, tak se budu snažit zůstat minimálně na stávající úrovni přispívání a i nadále informovat o tom dobrém i špatném co svět P2P a fintech přináší. Regulérně však cítím, že zpomaluji, zklidňuji se, přestávám se hrnout za novinkami a testovat je vlastními penězi. O tom svědčí i stav mého emailu, kde mi za poslední rok přistálo 50 (!) nabídek na spolupráci. Přičemž jsem nikdy nevyužil žádné.

Popravdě se mi to obrovské množství platforem přestává líbit. Myslím, že malé a netransparentní platformy mohou v budoucnu čekat nepěkné turbolence. Rozhodl jsem se prostě i nadále psát o tom, co reálně sám používám (a používám to s klady i zápory které k tomu patří) a nabídky ignorovat.

Fórum

Starost mi dělal především enormní růst počtu příspěvků a nároky na moderátorskou práci. Za minulý rok to bylo za den – 1 registrace, 30 – 50 příspěvků a několik soukromých zpráv + požadavky na přesun/úpravy. Celkem cca přes 10 tisíc příspěvků ročně. To se zdá být v pohodě, ale když člověk na 7 dní odjede, nebo se věnuje práci, při návratu ho čeká fakt nemilé překvapení. A letos se bude aktivita patrně dále s popularitou P2P zvedat.

Nicméně na projekt už nejsem sám a s rozvojem mi pomáhá původní člen fóra, kamarád a nově i kolega Zbyněk. Rádi bychom letos z fóra udělali krom P2P i místo pro diskusi o dalších investicích, přičemž bychom si přáli udržet onu atmosféru a nezávislost která se nám tam líbí. Chtěli bychom k diskusi nalákat i další představitele z řad platforem a časem i některé aktivní postupně pozvat na sraz.

Činnost je to zajímavá a mnoho diskutujících jsem měl tu čest poznat za poslední rok osobně. Strávil jsem den v Praze, Brně i dalších lokalitách a přijde mi to takové lidsky naplňující, zajímavé i poučné.

Cíle

Pokud jde o mé cíle, tak je to vlastně jednoduché. Dál projekty vylepšovat. Každý den jít spát s vědomím, že jsem o něco chytřejší než den předtím. Naučit se trávit více času mimo online svět. Dále zapracovat na své kvalifikaci a zvýšit příjmy, protože ty jsou pro budování portfolia naprosto zásadní.

V životě se mi však míchá to, že jsem vystudovaný stavař/architekt se zájmem o fintech a IT. I s tímhle aspektem bych rád něco udělal, netřeba říkat, že záliby to nad profesí vyhrávají na plné čáře.

Závěr

Už přetahuji, tak to ukončím rychle. Beztak bych byl překvapen, kdyby to někdo dočetl až sem. Popřeji vám mnoho úspěchů v Novém roce, nejen těch investičních. A pokud máte po dávce textu ještě chuť, klidně mi tu nechte komentář. Budu rád.

Nashle u dalšího článku.

10 Comments

 1. Hezké shrnutí, také jedu Mintos (AutoInvest podobný jako tvůj), EstateGuru vybírám jen s nízkým LTV, Zonky z nostalgie 1000 Kč měsíčně do slosování. V případě nějaké (byť smyšlené) „recese“ víc věřím Mintosu, že se alespoň rok udrží při životě a z kvalitnějších poskytovatelů půjček většinu peněz dostane. Se Zonky se chlácholím silným pozadím PPF, které ho nepotopí. EstateGuru je pro mě méně čitelný, jak se zachová, když prostě nemovitostní trh půjde dolů.

  Jak poznat případné „turbulence“ a kdy z P2P vystoupit? Napadá mě, jestli ze začátku naopak mikropůjčky nezažijou boom, protože lidi budou víc v loji a sáhnou po každém, kdo jim půjčí. To vyrovná ty, kteří přestanou splácet hned a nakonec se k nim taky přidají a celý systém se sesype 😀 Ale to nějaký čas potrvá.

  1. Však na Zonky se dá dosáhnout relativně hezkých výsledků, co jsem koukal na některá portfolia. Tedy proč ne. Resp. ty výnosy se zdají být nižší, ale zase si myslím, že ta platforma bude stabilnější v době krize, tím že na tržiště nepustí kde co. Ale to ukáže čas.

   K těm turbolencím… já myslím že spousta platforem se sama zahubí tím, jak jim budou dojíždět první dlouhodobější půjčky, budou řešit defaulty a nabalí se jim to. Zasáhnout také může nějaký vnější podnět/regulace, která vyřadí některé poskytovatele. Při dnešních podmínkách vlastně stačí ke ztrátě důvěry platfromy relativní drobnost, jako že si naberou 2-3 špatné projekty, které jsou od počátku podvod. Špatná komunikace. Případně recese. A nebo se taky mýlím. Jsou tací, kteří tvrdí že lidé si budou půjčovat pořád bez ohledu na ekonomiku… kdo ví. Jednou budeme tak jako tak moudřejší a uvidíme co to P2P udělá.

   Poznat to včas a předvídat? Nemyslím si že je to možné. Na Lendy jsem to třeba nepoznal stovky dní a pak už bylo pozdě. Jako klíčovou ochranu vidím diverzifikaci i jinam. Nebrat to tak, že je P2P to nejlepší, co existuje a být kritický.

 2. Klobouk dolů jak to chlapi ve 2 zvládáte, všechno má nějaký řád, fórum není nijak zaplevelené (až na vyjímky), a je to nekonečná studnice rad a informací a já tam vždy rád chodím, ať už pro radu, nebo inspiraci, ale i pomoct začátečníkům, a poslední dobou jde vidět že i zástupci firem tam jsou aktivní a chtějí být v kontaktu s investory

  1. Vojto, díky za pochvalu. Moc si toho od uživatele fóra cením a jsem si jist, že stejně to má Zbyněk – celkem se do toho pustil 🙂 potvrzuji, že máme úkolník řádně plný.

   Já to vnímám tak, že je extrémně důležité aby zaznělo víc názorů a aby lidé diskutovali nezávisle na platformách a blogerech, kteří je do jisté míry propagují (mnohdy primárně kvůli zisku). Aby ty uživatele nikdo nemazal a aby tu diskusi nechal být. Byť tím do jisté míry shazuji to, co na blogu tvořím, časově mi to vychází stejně tak, že 70% věnuji fóru a 30% blogu. A prostředky zde získané mi umožňují diskusi sledovat a moderovat ji. Přijde mi to jako nejsmysluplnější možnost, prostě to nějak dát komunitě zpět.

   Ale taky jsem tam pár věcí minulý rok moderátorsky nezvládl. Začíná tam být místy solidní bordel, duplicity a je potřeba se tomu věnovat. Je to nekonečná story. Uvidíme jak se to vyvrbí a zda někdy uvidíme i další z větších platforem.
   L.

   // Jinak bych to dobré nesváděl jen na nás. Chodí tam celkově fajn lidé.

 3. Ahoj, díky za fajnové shrnutí. Forum jsem zatím nesledoval, ale začnu. Chci se naučit investovat a aspoň být celkově nad inflací.

  1. Ahoj Davide, jsem rád že se líbilo.

   Naučit se investovat je celoživotní práce, tak k držím palce. Pokud bych měl osobně doporučit, ta spíše než blogy bych sledoval fóra a diskuse. Člověk tam narazí na více názorů a naučí se, že nic není černobílé. Alespoň pro mě osobně je to poslední dobu velkým přínosem. Bohužel je to však časově náročné.

   Měj se fajn. Lukáš

 4. Ahoj, nějak jsem se proklikal až sem, tak se zeptám. Jak začít s nějakým dorobným investováním, aby člověku neleželo ladem třeba 50tis a dostal z toho aspon něco na inflaci…? Má to smysl takto malou částku někam investovat? Poku ano, jak? Jsem úplný začátečník…koukám že nějaké ty stránky Mintos jsou ok a mají dobré hodnocení. Nebo se raději poradit s nějakým finančním poradcem, aby o částku člověk nepřišel, pokud vůbec má smysl 50k czk investovat? Díky za infos Honza

  1. Ahoj Honzo,

   univerzální odpověď, která by platila pro každého člověka neexistuje. To je na investování to krásné i to složité. Každý by na to šel trochu jinak a to jediné co mohu říci je, jak bych na to šel v tuto chvíli já. Což ti může být v podstatě úplně na nic (protože jsi jiný/máš jiný přístup k riziku/likviditě apod), ale holt to risknu.

   Já se vždy ptám: Co je 50k investice?
   Pokud chci překonat inflaci 3%, tak z 50k musím ročně vydělat alespoň 1500 Kč. Stojí mi to za to? Neudělám s těmi penězi jinde větší parádu? Nezničím si zbytečně rezervu kvůli několika stovkám ročně navíc?

   – Třeba v domácnosti, investice do řady věcí může přinést reálně vyšší úsporu. A tobě je jedno jestli cashflow optimalizuješ nebo navýšíš. Profituješ jen na rozdílu příjmů a výdajů. Cokoliv od perlátoru na vodovodním kohoutku nebo žárovky po vytápění lze optimalizovat a může to dělat dobrou službu další roky – i to je investice.
   – Druhá věc je typicky vzdělání. Za málo peněz hodně muziky, systematicky a dlouhodobě se učit je velmi důležité. Každá kniha, každá myšlenka je investice.
   – Vlastní projekt, zvýšení kvalifikace pro svou profesi, zlepšení podnikání. I tady se dají dělat často výborné investice. Všechny tyto věci mívají řádově vyšší návratnost než poslední škatule. Nehledě na to, že nad těmito věcmi máš kontrolu a většinou je ovlivníš svým přístupem, prací a chováním. Což se o žádné papírové investici říci nedá.
   – Stavební spoření, fondy, akcie, teď populární P2P.. jasně. Skvělá věc. Bez těchto nástrojů skutečně pasivní příjem nevybuduješ. Ale skutečně je to pro tebe to nejefektivnější co s 50 tisíci udělat?

   Takhle o tom za sebe přemýšlím já. Investice v mém pojetí může být úplně cokoliv. Od fyzické věci, nastavení nějakého procesu v domácnosti či podnikání až po tu akcii. A ty papírové investice provádím až téměř v poslední řadě. Finanční poradce spíš nedoporučím na základě své osobní zkušenosti. Uvrtají tě do toho, co je výhodné pro ně. Začínat čistě s P2P také může být ošemetné. Je to snadné, ale rizikové. Obecně neexistují jednoduchá řešení.

   V každém případě mnoho štěstí. Lukáš

 5. Ahoj, koukám na Mintos, obrovské úroky … dají se najít nové na primaru i 25% na sekundáru slevy i 25% .. reálný výnos přes 40%

  ale samozřejmě plno lidí KORONA a vybírají , tudíž i ten blbý invest access nejde odprodávat, respektive za 10 dní mně odprodali asi 5O eur.

  Dále se zvýšilo čekání peněz, co jsou na cestě… , já rozhodně se slevou neprodávám a spíše nakupuji, snad o to nepřijdeme..

  jak si na tom, ať oživíme vlákno.

  1. Ahoj, už k tomu něco sepisuji. Tak během pár dní se tu určitě objeví můj nejnovější komentář.
   Mám to z velké části rozepsané, plánoval jsem to umístit cca za týden, ale asi to bude dřív. Už se mě ptalo na vyjádření víc lidí a nechci s tím otálet.

   Ve zkratce jsem stopl AI, neinvestuji ani neprodávám. Nejsem schopen odhadnout riziko – Mintos by měl být finančně bez problémů, horší to bude s některými poskytovateli a platební morálkou lidí, kteří si reálně peníze na splácení z domova nevydělají. Teď se ten výnos třeba jeví dobře, ale zavedli dodatečná prodloužení, aby ulevili klientům. Za pár měsíců můžeme v souvislosti s koronavirem čelit úplně jiné, mnohem horší situaci, kdy i ten 40% výnos bude málo. No a i kdyby do toho člověk šel, jakmile se situace uklidní, LO od tebe ty bezproblémové úvěry vykoupí a znovu ti je nabídne za klasických 12%..

   Upřímně nějak nemám motivaci to zkoušet. Počkám si s investováním na návrat k normálu, resp až se to trochu ustálí. Zatím je kolem všeho moc paniky.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *