P2P report #9: prosinec 2020

Ještě než začnu se samotným reportem, dovolte mi abych vás přivítal v roce 2021. Je to už nějaká doba, co jsem napsal poslední článek. Pravda je, že poslední půlrok byl bohatý na změny, práci a v nejbližší době se to s přírůstkem do rodiny asi hned tak neuklidní. Termín už se blíží, zbývají jednotky týdnů a já se snažím co nejvíce věcí dodělat.

Řada lidí, které sleduji své reporty již publikovala a jejich investiční rok byl zajímavý. Já měl poslední rok velmi náročný na výdaje a vlastně považuji za úspěch, že na přelomu roku 2020 a 2021 jsem na tom s portfoliem mírně lépe, než před koronou a zároveň jsem si byl schopen udržet rezervu v odpovídající výši. Tento rok bude s investováním a dítětem rovněž obtížný, asi upřednostním zůstat v klidu, být opatrný a spíše se soustředím na práci a podnikání.

Skoro každý prezentuje čísla, výsledky. Moje sumarizace bude tento rok trochu jiná. Ale dostane se i na P2P platformy, takže kdo by neměl náladu na filozofování, může úvodní text přeskočit.

Obsah článku:

Jak vlastně vnímat bohatství?

Zdroj: www.freepik.com

Za poslední rok mi došlo, že řada lidí v investičním světě vnímá bohatství jako velikost svého portfolia. A pokud mluví o dalších aspektech svého života, tak zmíní zdraví, skvělé vztahy s kamarády, rodinu, naplňující práci… A ono se to hezky poslouchá.

Jenže konkrétní praktické projevy tomu odpovídají jen málokdy.

Kdy člověk naposledy udělal něco konkrétního pro své zdraví? Zavolal kamarádovi či rodině jen tak? Co konkrétního dělá proto, aby si zachoval duševní pohodu? U mě se tu a tam něco najde, ale jen málo věcí dělám systematicky.

Začal jsem proto hledat cesty jak žít bohatší život a zároveň připustil myšlenku, že to jde i s minimem prostředků. V tomto byl 2020 u mě přelomový a nebudu zastírat že za to částečně mohl i koronavirus.

Dospěl jsem k názoru, že zásadní je vnímavost, autenticita a přímá zkušenost. To jsou hodnoty, které už někomu mohou přijít lehce eso(terické), ale pokud uvedu praktický příklad – dáme peníze za luxusní dovolenou a nejsme schopní těch 14 dní vnímat ani prožít a jen se nám honí hlavou kraviny, minulost a budoucnost. Je to vlastně podobné jako dát tisíce korun za lahev vína i když neumíme ocenit benefit v chuti. Nabízí se otázka, zda pak má vyšší příjem nějaký zásadní vliv na náš život, nebo jsou tu jiné aspekty (témata, která nás dlouhodobě trápí), kde se vyplatí začít a kam můžeme kromě úsilí investovat i peníze.

Investice do sebe

Touto optikou se lze podívat i na tradiční formu investování a fakt, že spousta investorů opomíjí sebe sama. A teď úplně nemluvím o tom koupit si kurz, knihu nebo lepší oblečení na home office. Nic, co zlepší náš výkon. Žádné pití Many místo pořádného jídla. Žádné spánkové deprivace na úkor práce. Nejsme stroje.

Myslím tím třeba takové společenské tabu, najít si psychoterapeuta, patlat se v sobě a řešit své osobní problémy. Změna myšlení a osobní perspektivy mohou být tou nejlepší investicí.

Řada lidí, včetně mě dělá tu chybu že investuje především vzdáleně. Do něčeho, co je často na druhé straně oceánu nebo v případě P2P v Lotyšsku. Přitom docela jistě existují varianty, které umožní investovat do zlepšení svého nejbližšího okolí (např. domova, rodiny) nebo přímo do sebe. Z toho druhého pravděpodobně můžeme profitovat na více úrovních a možná být šťastnější.

Nechci tu úvahu nadměrně rozvádět, ale to jsou v zásadě myšlenky, které v roce 2020 formovaly mě.

P2P lending a rok 2020

Pro většinu P2P platforem to nebyl dobrý rok. Tedy hlavně pro portály, navázané na nebankovní společnosti. Poměrně hezky to dokumentuje tento příspěvek od P2P-banking.com, kde je vidět objem profinancovaných úvěrů.

  • Platforma Mintos vyrostla za prosinec meziměsíčně o 28%, nicméně při srovnání se stejný měsícem minulého roku je to hodnota o 57% nižší. Podobně je na tom i portál Bondster.
  • Poměrně dobře se touto optikou daří Twinu, kde je objem meziročně „jen“ o 17% nižší. A z větších platforem je na tom lépe Peerberry, které meziročně vyrostlo o 45%.
  • Úplně nejlépe pak dopadla nemovitostní platforma EstateGuru, která oproti minulému měsíci zvýšila zafinancovaný objem o 22% a oproti minulému roku vyrostla o 172% jako kdyby koronavirus neexistoval. Opět se tak dostávám k závěrům posledního reportu, kde jsem poukazoval na vyšší oblíbenost úvěrů zajištěných nemovitostí.

Samozřejmě jsou to všechno relativní čísla. Z hlediska profinancovaného objemu je Mintos v poměru k ostatním platformám pořád nesrovnatelně jinde.

blank
Zdroj: P2Ptrh.cz – Recenze Mintosu

Rok 2020 byl zároveň při pohledu do historie blogů u větších platforem poměrně málo inovativní. Pokud tedy máme na mysli opravdové změny k lepšímu a ne jen zpřeházení a změnu grafiky uživatelského rozhraní, cashback nebo zvýšení bonusu. Řešili se pochopitelně jiné záležitosti a problémy – hlavně komunikace s investory.

U celé řady platforem rovněž došlo k nějakému ohnutí či porušení garancí, které byly do doby před koronavirem svaté. Teď je otázkou, do jaké míry pošramocenou důvěru napraví čas, případně zda se celý koncept garancí nebude muset předefinovat. Mintos už to tak trochu naznačil.

V souvislosti s aktuální nejistotou ve světě považuji opadnutí zájmu investorů za zcela pochopitelný a logický krok. Na rozdíl od akcií je třeba si uvědomit, že investor není v P2P lendingu zpravidla odměňován (lepší cenou / úroky) za to, že patřil mezi úzkou skupinu investorů, která měla v projekt důvěru v počátcích existence nebo krize. Naopak, platformy většinou zvýhodňují větší investory a zainvestovaný objem.

Obrázek z fóra

Opadnutí hladiny potenciálních investorů je dobře vidět i na P2P fóru. Vidím poměrně dobře do statistik a ve 25 nejnavštěvovanějších stránkách jsou nyní jen dvě témata související s P2P – Mintos a Zonky (a řeší se spíše problémy). Zbytek tvoří především akcie, brokeři, deníky. Tady je to vidět na grafu příspěvků.

Po březen 2020 byly akcie spíše okrajové téma a teď se dostávají do popředí. Je to jedna skupina lidí, jedna sociální bublina, ale pro mě je to hezká dokumentace změny chování širšího vzorku lidí.

blank

Z tohoto pohledu si také myslím, že pro P2P platformy stěžejní čas na záchranu investorské základny už minul.

Na druhou stranu, ve světle těchto okolností pro mě byl opravdovým překvapením Crowdfundingový úspěch platformy Mintos.

Další vývoj P2P lendingu

Nemyslím si, že v tomto roce uvidíme nějakou hmatatelnější změnu k lepšímu. Snad nastane pomalý obrat k původním číslům. P2P úvěry jsou zkrátka rizikovým aktivem, kterému se v této době příliš dařit nebude a investoři budou opatrnější s nějakou výraznější alokací. Alespoň je to tak u vzorku sociální bubliny, kterou sleduji a já to mám podobně.

Řada portálů asi bude ráda, když se v roce 2021 dostane na hodnoty před koronavirem. A když už, bude to spíše tak že poklesne průměrná výše vkladu a zvýší se počet drobných investorů, resp. poklesne procentuální zastoupení P2P v portfoliu.

Dál se bude oddělovat zrno od plev. Řada (hlavně menších) platforem nepřežila rok 2020, myslím si, že 2021 v tomto bude podobný (viz adepti od Kristapse). Oproti tomu tu bude hrstka portálů, která bude výrazněji růst. Osobně dále jako vítěze tipuji platformy navázané na nemovitosti, developerské projekty či reálné zajištění. Případně by to mohl být projekt s velmi silnou ideou (ekologie či podobné téma s pozitivním přesahem), který se bude zajímavě profilovat pro neinvestory se zájmem o sdílenou ekonomiku. Ale to už hodně spekuluji.

Střípky z 2020

blank

Jak jsem psal dříve, za rok 2020 jsem v zásadě zůstal na svém. V P2P jsem stále na 15% zastoupení. Byl tu zlomek krypta na studium, který se samozřejmě zbláznil, BTC koupený na úrovni 5000 dolarů mi vyrostl asi na osminásobek. S akciemi jsem na bodu 0 (REIT, tituly jako WBA, T, ČEZ táhly dolů a částečné zotavení u WBA a ČEZ přišlo až teď v lednu). Drahé kovy, resp. stříbro byly v růstu. V součtu se pohybuji okolo +8%.

Po dalších stránkách musím přiznat, že to byl dobrý rok.

  • Se ženou čekáme malou. Tenhle bod by vlastně sám o sobě stačil :-). Těším se jak blázen, ale absolutně netuším jak to bude opravdu vypadat.
  • Na Covid jsme zareagovali celkem dobře, na jaře jsem dělal optimalizaci nákladů, konci léta jsem zrušil kancelář. Náklady na život mi klesly o 1/3. Něco kleslo i na domácnost. Vaření jsme posunuli o několik úrovní výše a obětovaný čas není tak velký jak se spoustě lidí zdá.
  • Po stránce pracovní jsem si rovněž polepšil. Ukázalo se, že v době krize se umím slušně adaptovat a pomohlo mi i štěstí, kdy jedna schůzka v podstatě znamenala za minulý rok velký zlom.
  • Pokud jde o pracovní partnery, mám rovněž to štěstí, že můžu pracovat s lidmi, kteří jsou o kus dál než já.
  • Prodal jsem jednu z domén po roce držení s více než stonásobným zhodnocením, navíc veřejně známé osobnosti. Stalo se mi to vůbec poprvé, zajímavá zkušenost. Domén mám asi ještě 30 jako diverzifikaci k portfoliu, ale do statistik je neuvádím. Neumím odhadnout jejich cenu. Ale v zásadě mi to přijde jako unikátní a smysluplná investice. Jednu doménu nelze mít 2x.
  • Začal jsem se pravidelně protahovat, věnovat se meditaci a cvičení. Třeba o tom někdy napíšu do odpočinkové sekce Techhacks, kterou příliš neprezentuji. Člověk si myslí, že má minulost vyřešenou, je v pohodě, ale po několika měsících půlhodinových meditačních bloků ze mě leze slušný materiál.

Pak tu byla i spousta věcí, která nebyla tak dobrá.

  • Řada mých aktivit navázána na P2P. No, odvětví se nedařilo a tím pádem ani tomuto blogu, fóru a nově P2Ptrhu. Pokles zájmu byl a stále je enormní.
  • Začnu blogem, tady mě snížený zájem mrzí asi nejméně. Dovolím si tvrdit, že nejsem takový egoista a přežiju to. Začal jsem kvůli popularizaci celého odvětví, hledání komunity a budu jen rád pokud se objeví lidé co to dělají lépe. Tady uvidím jak dál, zda se zase dostanu k recenzování nebo na to už nebude čas.
  • Situace kolem obrovského množství recenzí a affiliate které píše kde kdo nás dohnala k založení P2Ptrhu, který chceme dále vyvíjet. Ale tady nejsme schopni odhadnout co bude dál a zda má naše úsilí smysl. Postupně přesouvám své aktivity sem, protože pohled a názor jednoho autora mi přijde velmi zavádějící.
  • Největší radost mám z fóra, které se ukázalo jako úžasně antifragilní záležitost. Komunita zůstala, řeší se nová témata a naší výzvou bude upravit některá témata a diskuse aby fórum směřovalo ke spíše obecnějšímu charakteru. Název P2Pfórum už zůstane, my ho chápeme spíš ve smyslu vztahů které tam panují. Smekám před některými borci, jejich znalostmi a tím, že dobrovolně obohacují ostatní.

Závěr

Pro někoho byl rok 2020 tvrdou zkouškou. Já ho vlastně zpětně hodnotím jako docela fajn. Jasně, ve smyslu jistot nebylo o co stát. Ve smyslu nejistot a změn, které nikdy nejsou příjemné ani když člověk směřuje k prokazatelně lepší variantě byl naopak rok velmi bohatý.

Něco mi říká že i když bychom 2020 rádi uzavřeli, tak ještě nejsme na konci a možná tu ještě bude řada složitých situací. Co říci závěrem? Přeji vám, ať se vám v této době daří a děláte dobrá rozhodnutí.

Snad zase brzy u dalšího článku.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *