P2P report #8: září 2020

Je tu konec dalšího čtvrtletí, tedy i další report ve kterém se pokusím krátce okomentovat stávající dění v P2P světě. Asi vás nepřekvapí, že situace stále není dobrá, statistická data z platforem nevypadají úplně dobře a v dohledné době si nedovedu představit, že by napříč odvětvím došlo k nějakému zajímavějšímu obratu.

Trend, který vnímám je přesun investorů od garancí směrem k nabídkám, které jsou zajištěny nemovitostí. Nutno říci, že i celá řada investorů snižovala částku alokovanou v P2P, což bude vidět dále na datech. Koronavirus ukázal celou řadu dalších rizik a jen málokomu se je chce podstupovat, zvlášť když počet nakažených u nás i celosvětově dále roste.

Aktuálně tedy nejsem motivovaný do P2P investovat. Tím spíš, když se v mém životě objevuje daleko přednější a důležitější „investice“ v podobě přírůstku do rodiny. Řeším tedy i řadu jiných, příjemnějších starostí.

Nic to nemění na tom, že P2P má dle mého značný potenciál, nicméně ten se plně projeví až v dlouhodobém horizontu. Krátkodobě je těžké být optimistou. Otázkou zůstává i podoba celého segmentu. Zda se garance ukáží být udržitelným konceptem a zda si portály udrží důvěru investorů v dalším těžkém období, které nás nepochybně čeká.

Mintos

Nedávno jsem objevil zajímavý post na fóru, který odhaluje něco ze statistik Mintosu a to je průměrná investovaná částka v eurech. Data jsou pod tímto odstavcem, jedná se o investory, kteří jsou aktivní – tj. mají alespoň jednu investici.

Průměrná velikost investice na investora, v říjnu se zdá být situace zatím stabilnější.

Jinak pochopitelně akvizice nových uživatelů citelně zpomalily (když přidáme fakt, že polovina investorů na Mintosu jsou prázdné registrace). Obzvlášť drtivý byl přechod mezi únorem a dubnem v první vlně. Aktuálně jsme skoro na polovině průměrného vkladu z konce minulého roku. Na data víceméně navazuje i následující graf, který dobře známe ze statistik.

blank

Přes Mintos proteče okolo 40% Evropských P2P úvěrů, dá se tedy považovat i za určitý lakmusový papírek chování investorů v tomto odvětví. Zatímco rok 2019 byl pro P2P zpětně obrovským boomem, zdá se, že v roce 2020 to bude přesně naopak. Situaci nenahrávají ani aktuální problémy s některými poskytovateli či střety zájmů. Bohatě se těmto tématům tématům věnuje zahraniční bloger Kristaps Mors, jehož články doporučuji občas shlédnout. Patří, řekněme k těm realističtějším.

Další trend na který si rovněž dovolím poukázat je, že řada zejména těch slušnějších poskytovatelů si postupně zakládá platformy vlastní. Otázku, kterou si bude každý P2P investor v budoucnu pokládat je, zda do poskytovatelů investovat „napřímo“ či skrze Mintos. Přesun poskytovatelů na vlastní platformy se pomalu děje a nabídka pro investory je často z hlediska výnosů lepší (bez pending payments). Jediný argument k dobru pro prostředníka je ochrana investora a to zda bude vykonávána dobře.

Pokud jde o mě, platí co bylo řečeno minule. Na Mintosu mám už jen sledovací vklad v Mogo a Delfin Group. Ten si ponechávám, abych zůstal v obraze.

Bondster

Má zkušenost s Bondster je v kontrastu s celou řadou jiných uživatelů a nutno říci, že zatím poměrně dobrá. Ale. Při selekci úvěrů jsem zůstal pouze u Acemy a na zahraniční trh se tolik nehrnul. Vždy mi v určitý den v týdnu naskočí vyšší počet úvěrů po splatnosti, které v průběhu měsíce znovu přeskočí do řádně splácených. Defaulty jsou zatím stabilní a uvidíme, jak to bude ke konci roku vypadat s narůstáním participací po splatnosti po moratoriu.

Celá statistika má rovněž zásadnější vadu na kráse – vystoupení z participace u Acemy stále nefunguje. U jiných poskytovatelů to dle zkušeností z fóra není o moc lepší a množí se i zpoždění, což se uživatel z úvodní prezentace platformy a z jiných článků nedozví. Mám-li být upřímný, zdá se mi to zkreslování reality občas být dost na hraně.

blank

Aktuálně mám u Bondsteru nejvyšší částku ze všech platforem. Je to dáno nižší likdividou, ale zároveň jsem si ze začátku nabral některé zajímavější úvěry a nechtělo se mi je prodávat.

Nedávno jsem dělal pouze symbolický výběr, tím jak participace dojíždí a peníze dám raději na účet, než do nelikvidní výnosné rezervy. Je to škoda, vše jinak technicky funguje absolutně bez potíží, vlastně oproti jiným platformám mnohdy nadstandardně, výběry skoro do 24 hodin.

blank

Při pohledu do statistik bylo toto čtvrtletí mírně lepší než předchozí. Grafy napříč platformami vypadají v zásadě velmi podobně. Jedinou světlou výjimkou jsou portály EstateGuru a Peerberry, které už objemem zafinancovaných úvěrů téměř překonaly stav z počátku roku 2020.

EstateGuru

blank

Nabídky na portálu EstateGuru přibývají prakticky stále podobným tempem. Při pohledu na čísla došlo k mírnému nárůstu default rate na úroveň 4%. Portál si dlouhodobě drží míru 6-9% problémových participací (když sečtu late + default rate).

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.
Září 2019: Late – 4,4%; Default 2,8%.
Prosinec 2019: Late – 2,4%; Default 3,7%.
Březen 2020: Late – 3,8%; Default 2,9%.
Červen 2020: Late – 6,1%; Default 2,6%
Září 2020: Late – 4,6%; Default 4,0%

Na EstateGuru část portfolia stále držím, nicméně při pohledu do statistik je vidět, že počet defaultů se mezi aktuálními úvěry pomalu akumuluje. Byť se to na číslech zatím nestíhá projevovat, protože nabídky přibývají svižným tempem. I tady je tedy na místě opatrnost. Případné defaulty se mohou táhnout stovky dnů a v rámci EG se problém může projevit později.

Jak to vypadá na grafu outstanding portfolio ostatně můžete vidět níže.

blank

Upvest

U Upvestu jsou zatím veřejné statistiky nedostupné. Zajímavým milníkem byl však doposud největší crowdfunding ve výši 60 mil. Kč. – Šumavská Tower. Velmi rychle byly zainvestovány i další nabídky. Já jsem posledních nabídek nevyužil, ale podle dostupných indicií to vypadá, že platformě se daří a dále buduje silnou investorskou základnu. Rovněž jsem zatím nezaznamenal žádný výraznější problém se splácením.

blank

Bonusové odkazy

Upřímně se zdráhám na blog v současné době referral odkazy umisťovat. Důvody jsem naťuknul už dříve. Dlouhodobě plánuji od odkazů spíše opouštět.

V patičce je můj mail, když budete mít chvilku napište. Klidně i jen tak. Vyměníme si názory, zkušenosti (bilancuji celou řadu činností a psaní si s ostatními je to, co mi dělá největší radost) a v případě trvajícího zájmu, nejlepší aktuální kód na libovolnou platformu taky někde vyhrabu. Internet je toho beztak už plný.

Náhled na portfolio

blank

Oproti minulému grafu žádné znatelné změny. Tedy, kovy (hlavně stříbro) vlivem nervozity výrazněji narostly na nová maxima, nicméně koncem září zase poklesly.

Pokud jde o P2P, dalo by se tedy říci, že už mi zbyly jen úvěry zajištěné nemovitostí. Drobný sledovací zůstatek mám na Mintosu. Další investování jsem zpomalil, protože mě v příštím roce bude čekat mnoho jiných výdajů. Ze zahraničních akcií jsem spíš symbolicky přidal SPCE na 15,5 a PFE na 35.

Další střípky ze života

 • Ještě před další vlnou korony jsme stihli uspořádat třetí sraz P2P fóra. Opět to bylo velmi příjemné setkání, něco co mi dává lidsky obrovský smysl a vždy udělá radost. Potkal jsem i pár nových tváří, mezi nimi i Michala který píše fajn blog o budování finanční nezávislosti.
 • Se Zbyňkem už pár měsíců společnými silami připravujeme nadstavbu fóra – P2Ptrh. Idea je vytvořit místo, které bude reálným a pokud možno nezkresleným ukazatelem zkušenosti komunity uživatelů. Jakýsi komunitní rating a mozaika názorů. Něco, co nám aktuálně oběma dost chybí. Samozřejmě, zájem o P2P nyní znatelně ochladl. Je to logické a dobře to vnímáme. Bereme to spíš jako projekt do budoucna. Určitě jej budeme dále vyvíjet a provazovat s fórem.
 • Dále jsem se potkal s Jakubem alá Rozbitým prasátkem, který si našel čas a dorazil do Liberce. Bylo to fajn povídání a jeho blog je zajímavé čtení. Tedy určitě pro někoho, kdo s finanční gramotností a investováním začíná.
 • Dostal jsem velmi zajímavou pracovní nabídku. Ta přišla ve zvláštní chvíli a spojila aspekty dvou oborů, kterým se věnuji. Těžko teď odhadovat jak to nakonec dopadne. Aktuálně to se mnou vypadá tak, že když nepracuji, tak studuji a zvyšuji si kvalifikaci. Na druhou stranu, stejně není co dělat.
 • Začaly se mi líbit některé projekty okolo kryptoměn (např. prohlížeč Brave). Nedělám si iluze, že bych zmapoval celé prostředí, ale je to zajímavá studijní oblast, která má s P2P mnoho přesahů.

Závěr

Nedávno jsem se díval do redakčního systému tohoto blogu a mám v šuplíku docela dost rozepsaných článků, které zřejmě nikdy nezveřejním. Při té příležitosti jsem zjistil, že mám s P2P problémy i v další rovině a to že v posledních letech výrazně ubylo investorům užitečných inovací.

Opakuje se koncept garancí, který v nějaké podobě funguje u Mintosu. Tak nějak mě to nutí k zamyšlení, jestli celé odvětví končí u škálování byznysu směrem k většímu počtu investorů a poskytovatelů se zachováním garancí a 12% výnosu. Lákáním na udičku affiliate marketingu. Nebo jestli uvidíme i nějaké odvážnější myšlenky. Mintos má nepochybně zajímavou vizi v platebních kartách, kdy P2P platformou supluje „banku s portfoliem úvěrů ve vlastní kapse“ ale ještě nějaký čas bude ticho po pěšině.

Neříkám, že si stěžuji. Ale před 5-6 lety musel být člověk docela velký optimista (myšleno blázen), aby poslal peníze „do nějakého pochybného portálu v Lotyšsku“. Celý koncept se doslova měnil před očima, den za dnem. Tenkrát mě celá vize zlákala a věřím, že jsem v tom nebyl sám. Pravda, bylo to hodně idealistické období, ale dnes by se zase špetka toho idealismu hodila.

Možná, že inovativnější projekty nejsou v záplavě jmen nejsou tolik vidět a jejich čas teprve přijde. Pevně v to doufám.

Ať se vám daří, nejen v investování. Zůstaňte zdraví. Těším se příště.

4 Comments

 1. Díky za objektivní vyhodnocení aktuální situace. Za INVESTOWN.cz můžu potvrdit tvůj postřeh, že se lidé nyní přiklání k investicím, které jsou zajištěné nemovitostí.

  Křivku registrací máme přesně opačnou, než je tomu nyní Mintosu.

  1. Díky za komentář Alane,
   pokud byste chtěl sdílet nějaká bližší data, klidně mi napište. Ať se vám v INVESTOWN daří.
   L.

  1. Rádo se stalo, nápodobně. Třeba se uvidíme zase příště 🙂 do Brna jezdíme rádi a je tam větší zájem o setkávání. Docela se těším, až ta korona trochu opadne, už mi to docela chybí.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *