P2P report #7: červen 2020

Poslední aktualizace 7.7. 2020 (doplněno o některé další informace, po určitém odležení textu lehce upravena stylizace)

Poslední čtvrtletí bylo pro P2P platformy nepochybně velmi obtížné období, které se neslo ve znamení návratu v měsíčních zainvestovaných objemech někam 2-3 roky zpět. Řada investorů snižovala na portálech svou expozici a stejně tak příliš nerostl ani počet nových zájemců o investování. Tento segment zkrátka po prvotním boomu zažívá jistou stagnaci, možná i částečnou ztrátu důvěry ze strany investorů.

Osobně si myslím, že řada platforem po tomto zátěžovém testu bude přehodnocovat další kroky. Nabízí se cesta vyšší transparentnosti, kvalitnější komunikace, snad lepšího zajištění cashflow ze stran platforem. Možná se nabízí otázka, zda některé produkty nepředefinovat a zda nadále dává smysl mluvit o „garancích“ čehokoli.

Marketingově to zní skvěle, ale budou investoři i nadále tomuto marketingu otevřeni?

Pro tuto chvíli zůstávám optimistou a věřím, že platformy transformaci zvládnou. Ale určitě to nebudou mít snadné. Zvlášť, pokud se snížený zájem o P2P investování potáhne delší dobu.

Obměny v portfoliu

Zastoupení v P2P jsem opět mírně snížil z 21 na nějakých 18%.

Dále jsem trochu odebral ze zahraničních platforem a naopak vyzkoušel český portál Upvest, který mě dlouhodoběji zajímal. Reporty tedy ode dneška budou rozšířeny i o tuto platformu, byť její vývoj (zvlášť než se portfolio trošku nabalí) nebude zřejmě ani zdaleka tak dramatický a reprezentativní jako jinde.

Pokud jde o zahraniční akcie, průběžně jsem dokupoval při poklesech. Žádné závratné sumy, ale dařilo se mi průměrovat i tak pěkné ceny směrem dolů. Nějakou rezervu u brokera ještě mám a budu ji využívat stejným způsobem, ale teď nikam nespěchám. Po prvním březnovém pádu jsem v plusu, tedy víceméně na svém. Vybírám většinou z aristokratů, kteří se opírají o esenciální podnikání, které tu bude patrně i po COVID.

Mnou nakoupené drahé kovy šly s cenou naopak nahoru. Ukládám pravidelně pevnou, menší částku měsíčně, tak jsem nakupoval i za maxima v minulých měsících. Rozhodl jsem se, že si s tím nebudu dělat hlavu. Neberu to jako investici, spíš jako dlouhodobé uchování hodnoty.

Pojďme k jednotlivým platformám.

Mintos

blank
Graf z Mintosu, bohužel neodpovídá tomu, který byl prezentovaný v minulém reportu. Platforma ho aktualizovala tak, aby ukazoval souhrn, který vypadá lichotivěji.

S Mintosem je to… zajímavé.

Na jednu stranu oceňuji jejich komunikaci „Ask Mintos Anything„, kde si CEO najde čas a odpovídá. Přijde mi, že začali víc psát na blogu a to že stopli nové poskytovatele byl nepochybně rozumný krok. Jsou tu další známky vývoje například ve formě žádosti o e-money licenci. Za mě dávají z pohledu Mintosu smysl i další kroky – omezení affiliate kampaní, poplatky na SM.

Na stranu druhou, celá platforma je neskutečný chaos. Mintos byl 2-3 roky zpět nádherně jednoduchý produkt. Teď to jsou pending payments (zaznamenal jsem nově zmínku o dvou typech PP), prodlužování úvěrů včetně nutnosti se připomenout k odkoupení když dojde k porušení podmínek (to dělají ručně na základě emailů), chyby v připisování a následné zainvestování za investora. Do toho chtějí dělat nové produkty pro I&A a já si jen říkám proč? Proč to musí být tak komplikované?

V posledních dnech jsem zaznamenal, že Mintos změnil i banku pro deposit v CZK. Možná je tedy opět na pořadu dne využívat portálů 3. stran – Revolut a TransferWise. Stejně tak je tu hra na schovávanou v podobě manuálního investování. Rovněž se přesunula čísla ohledně aktuálního množství úvěrů na tržišti. Mintos má pro to pochopitelně své motivace (které jsou bohužel v rozporu s motivacemi investora).

Trochu se bojím aby nešli cestou Bondory, která po zakázání manuálního investování čelila poměrně velkým problémům.

blank

Osobně dál používám Mintos jednoduše a opatrně. Nechal jsem tam nízký sledovací vklad, který točím. Vybral jsem si pár poskytovatelů a nechávám to být. Nechce se mi platformou trávit víc času, než je nutné. Dál kupuji úvěry do 12 měsíců, nad 10%. Něco málo jsem přikoupil i v době slev na SM.

blank
blank

Faktem zůstává, že oproti jiným platformám jsem nezaznamenal ztrátu kapitálu a Mintos mně osobně po 4 roky fungoval skvěle. Po této stránce rozhodně spokojenost.

Jen je teď jiná doba a jiná rizika, to mě nutí být více opatrný. Pořád si však říkám, kdo jiný by měl současnou krizi zvládnout. I přes hromadu kompromisů, které musí investor oproti minulému stavu (před X lety) překonávat je to kvalitní platforma.

Bondster

blank
Graf, kterým navazuji na minulý report, objem proinvestovaných prostředků měsíčně. Počet investorů se však pomalu zvedá.

Portál Bondster to měl v minulých měsících oproti Mintosu trochu naopak. Platforma je stále jednoduchá (v tom dobrém smyslu slova), nicméně komunikace byla slabší – a to zvláště v počátcích, kdy situace byla velmi nepřehledná. Bondster z tohoto důvodu čelil kritice investorů na fóru i některých FB skupinách. A nutno říci, že oprávněné. Byla to obecně nepřehledná doba. Snad by se opravdu hodil člověk na veřejnou komunikaci s investory, který by procházel různé kanály a odpovídal.

Moje aktivita na Bondsteru je výhradně na českém trhu. Zajištěné úvěry jsem prodávat nechtěl. Za sebe bych proto vytkl jen jednu věc – výnosnou rezervu. Ukázalo se, že v době problémů je to produkt stejně nelikvidní jako zbytek portfolia. Myslím si, že zrovna pro rezervu (s čistým výnosem pod inflaci) měly platit odlišné podmínky. Mezi rezervou a nákupy jsem často přeléval přebytek a k tomu jsem z pochopitelných důvodů ztratil motivaci.

EUR tržiště sleduji jen okrajově a nemám přehled z vlastních statistik, zaznamenal jsem nějaké participace po splatnosti garance. Do toho se ale propisuje i zodpovědnost poskytovatelů. Tady chápu frustraci investorů, ale nejsem si jistý zda z toho lze vinit platformu.

Co Bondsteru pochválím je, jak funguje po technické stránce. Byť je to pro některé jen slabá útěcha. Novinka ve formě interní směnárny. Nejlepších kurzů zde uživatel dosáhne mezi 9-17 hodinou. Mimo tyto časy je to horší, ale stále poměrně dobré. Když jsem nástroj poprvé testoval, bylo to po 17. hodině. Při druhém testu v časovém rozmezí vychází o kousek lépe než TransferWise (37,08 EUR) a o něco hůře než Revolut (37,45 EUR). Prakticky jsou to srovnatelné výsledky se směnárnou na Mintosu (31,21 EUR).

Pro někoho, kdo nevyužívá peněženek a nemá EUR účet je to určitě fajn počin. Hlavně je to mnohem rychlejší, než využití třetí strany.

blank

Ke statistikám – aktuální výnos na CZK trhu mám 7,76%, tedy 6,76% p.a. bez poplatku. Počet participací v zesplatněných dokonce krátkodobě klesl z 5 na 3. Většina úvěrů je splácena řádně. Uvidíme, co zbytek, který je aktuálně 31-60 dní po splatnosti. To bude asi záležitost příštího reportu.

blank

EstateGuru

Oproti minulým měsícům i na EstateGuru došlo k výkyvům zainvestované částky. Nicméně zatím to nebylo tak dramatické a platforma se v měsíčních objemech vrátila „jen“ někam na úroveň minulého roku.

Na EstateGuru jsem stopl investování a hromadím zůstatek. Zatím jsem se nedokopal k investici do nových nabídek. Chci počkat jak se platforma vyvine co do statistik za 3-6 měsíců. Možná jsem jen zbytečně opatrný, ale v případě Lendy a FundingSecure byl první nárůst počtu defaultů zároveň konečná stanice a zopakovat stejnou chybu potřetí, to vážně nechci.

blank
blank

Aktuálně lze pozorovat zvýšení hodnoty late z 3,8% v březnu na 6,1% nyní. Já na EG udržuji stejný vklad jako na Mintosu, tedy jsem lehce ponižoval na obou platformách tím jak projekty dobíhají. Žádné násilné odprodeje jsem zatím nedělal. Níže opět předkládám vývoj statistik. Do příštího reportu už to asi dám do grafu :-).

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.
Září 2019: Late – 4,4%; Default 2,8%.
Prosinec 2019: Late – 2,4%; Default 3,7%.
Březen 2020: Late – 3,8%; Default 2,9%.
Červen 2020: Late – 6,1%; Default 2,6%

Upvest

Jak jsem psal dříve v textu. Po delší době jsem se rozhoupal k vyzkoušení dalšího českého portálu – Upvest. Jejich činnost sleduji už dlouho, prakticky od začátků.

Líbí se mi důraz, který platforma klade na informovanost investora – důkladné analýzy projektů (jako stavař se u toho čtení i něco přiučím), pravidelné čtvrtletní reporty o vývoji, blog, ale i rychlost transakcí – za 10 minut připsáno na platformě při okamžitém bankovním převodu.

Sympatická je mi i absence klasického pojetí marketingu a nutnosti investora do něčeho tlačit. Zkrátka je tu filozofie poskytnout dobré informace, rychlé zázemí a nechat rozhodování plně na jednotlivci.

Samozřejmě je tu celá řada nevýhod v podobě málo rozsáhlé nabídky a omezené diverzifikace. Upvest má svá specifika a dává smysl jako další diverzifikace v portfoliu. Platforma je zatím malá i co do rozsahu investorů. Na druhou stranu, když člověk srovná crowdfundingovou sílu Upvestu s historicky největšími crowdfundingovými projekty u nás, platforma z toho vyjde vítězně.

Určitou nevýhodou je, že každý projekt je jiný a má tedy i jiná rizika. S touto variabilitou je nutno počítat a čtení analýz si vyžádá jistou časovou investici. Rovněž mají minimální participaci vyšší (5000 Kč), než u jiných portálů. Odradí to asi drobné investory, kteří jsou zvyklí diverzifikovat po stokorunách.

blank

Zatím jsem aktivní jen v jedné participaci – bytový dům v Holešovičkách s výnosem 5%. Což je seniorní úvěr s LTV 53%. Portál si pořád oťukávám, ale dojmy jsou zatím převážně pozitivní.

Lendy, FundingSecure

Dlouhodobě na bodu mrazu. Od dob psaní těchto reportů jsem nevytáhl prakticky nic. 1100 liber stále visí v nedobytných úvěrech. Zaznamenal jsem, že probíhá vymáhání, ale mě se zatím nepoštěstilo. Tedy jsem zatím nepodnikl ani žádné kroky co se týče ověřování (AML/KYC).

Odkazy

Pokud v této době považujete za dobrý nápad vstupovat do P2P, uvedu aktuální bonusové odkazy na ty platformy, které sám používám. Můžete tak získat něco navíc a zároveň podpořit tento blog a fórum (děkuji). Nicméně doporučuji stále zvýšenou opatrnost.

Já a P2P, další střípky

blank
 • Počátkem června jsem s platformou Bondster natáčel podcast ke třetím narozeninám. Byla to moje první zkušenost a mikrofon pro introverta rozhodně není láska na první pohled. Čtenářům budu vděčný za zpětnou vazbu abych na svém projevu mohl do budoucna zapracovat. A Bondsteru patří můj velký dík za důvěru.
 • V Červnu jsme spolu se Zbyňkem z fóra měli možnost vyzpovídat Petra Volného z Upvest. Bylo to moc podnětné setkání, při kterém jsme sami dostali spoustu rad. Jakmile se prokoušeme hodinu a půl dlouhým záznamem, určitě sem na blog dám přepis.
 • Když jsme u toho fóra, chystáme v příštích měsících rovnou dva P2P srazy – v Praze a Brně. V případě zájmu je nutné se na fóru registrovat a napsat mi PM. Případně po emailu. Kapacita stále je.
 • Měli jsme možnost se potkat a spolupracovat s českou platformou RONDA INVEST. Rovněž zajímavá a za nás i pozitivní zkušenost.

Závěr

Z reportu bylo možná trochu patrné, že poslední dobou upřednostňuji české portály před těmi zahraničními.

Věc se má tak, že české prostředí je pro mě trochu jednodušší na orientaci. Rovněž zjišťuji, že tíhnu raději k nějaké formě zajištění (nemovitostí) než ke garanci vykoupení, která je sice populární, ale v době nejistoty je kolem ní až příliš otazníků. V zahraničí jsou platformy dle mého názoru až příliš orientované na garanci. Navíc v současné době mi přijde, že výnos 10-12% neodpovídá podstupovanému riziku.

Stejně tak je tu v prostředí garancí (vykoupení, výstupu, exitu) absolutní nemožnost odhadnout cashflow platforem a rovněž poskytovatelů. Problém pak může přijít okamžitě jako blesk z čistého nebe. To jsou tedy důvody, proč se v poslední době kloním k trochu předvídatelnějšímu prostředí.

Poslední nezajištěné úvěry, které mám na Mintosu a tvoří zhruba 3-4% portfolia. No, když si vzpomenu na první reporty 2 roky zpět a svou expozici v P2P 60%, z toho 2/3 zajištěny jen garancí… asi se už se opravdu na plno věcí dívám jinak. Ale to je vývoj.

Toť pro dnešek vše a těším se na komentáře.

8 Comments

 1. Spíš na okraj – popravdě, tvůj optimismus mi nepřijde na místě… Cituji: „… a to že stopli nové poskytovatele byl super krok.“ Opravdu to vnímáš jako „super krok“?
  Moc nechápu, co je super na kroku, který omezuje budoucí rozvoj. Osobně to nevnímám jako „super krok“ ale čistě jako „z nouze cnost“.

  1. Za mě tím dali jasně najevo, že nepůjdou za každou cenu do objemu, ale budou se ve složité době zaměřovat na investory a komunikaci s nimi.
   Platformy musí udělat všechno proto aby problémy zvládly se ctí. Spousta investorů se jednou bude k těmto časům vracet a zkoumat, zda se P2P v dobách krize osvědčilo či nikoliv. K čemu rozvoj, když se ti naprosto rozpadne základna investorů? Tohle podle mě udělali opravdu dobře, hodně investorů stáhlo dolů investovaný objem a z tohoto pohledu by bylo zbytečné úsilí tahat na tržiště nové poskytovatele. Myslím, že jsou navíc v pozici (Mintos), kdy nemusí nové vztahy s originatory složitě vyjednávat, ale naopak si mohou vybírat a jestli toto období zvládnou se ctí, mohou ten onboarding nových originatorů opět kdykoliv spustit. Z mého pohledu se tedy zaměřili na to klíčové, na lidi co mají kapitál a drží je nad vodou.

   Samozřejmě to je teorie. Jak v praxi bude vypadat provedení, to je otázka. Ale já bych na to šel filozoficky stejně, mít tu příležitost.

   1. Já jsem nepsal, že to udělali špatně, ale jen to, že je to z nouze cnost – tedy že za pozitivum bereš něco, co nevzniklo o vlastní vůli, ale kvůli shodě vnějších okolností. Koneckonců, sám teď píšeš, že klesá objem alokovaných prostředků, takže zavádění nových poskytovatelů nedává smysl.
    A ano, v danou chvíli se mi to taky jeví jako lepší řešení (nebo menší zlo).

    A k té komunikaci… úplně to nesleduju, ale přijde mi, že dost často to je alibismus/vaření z vody (což je ostatně i jeden z důvodů, proč to nesleduju).

    1. Hmm. Za pozitivum beru, že zareagovali rychle a jako jedni z prvních a opravdu informovali třeba i sérií videí. Tam mimo jiné informovali o spoustě věcí – jako že snižují stavy, kolik mají kapitálu a jak dlouho na něm vydrží. Rovněž za pozitivum beru i tu sérii počátečních rozhodnutí. Koneckonců nemuseli dělat nic a i to by mělo své důsledky. Beru to tak, že podnikáním reaguješ na situaci, která nemusí být ani trochu pozitivní, ale ty se i přes to snažíš dělat ty nejlepší kroky. Tak bych asi popsal to, co jsem myslel těmi slovy.

     K té komunikaci samotné jak ji vnímám nyní, souhlas, je to mlžení, občas pozdržování, chaos. Nechci psát jen negativně, ale pokud možno vyváženě – tedy jsem chtěl pochválit počáteční úmysl. A ten byl opravdu dobrý, když si vezmeš jak v první vlně komunikovaly ostatní platformy.

 2. Hm, většina toho, co píšeš, mě minula. Čítávám jejich blog. A tam je to často jen líbivě zabalený trus – třeba přehledy PP – ze kterých ale vyházeli suspendované a jinak problematické společnosti. Podle mě, pokud s tím nemáš zkušenosti, tak Tě lehce zmanipulují kam chtějí.
  S ostatními platformami nemám porovnání (asi naštěstí). Ale možná už jsem to někde zmiňoval, že pro Mintos platí, že: Jednooký mezi slepými je králem.

  1. Já zas jen rychle prolétnu ten jejich blog… Pořád je potřeba to brát tak, že komunikace od platformy není objektivní. A souhlas, pokud se k tomu dostane někdo neznalý, může tam být i manipulace. Mě přijde, že se do komunikace i hodně zamotávají..

   Subjektivně… asi Mintosu a spol. i hodně odpouštím, protože mě to odvětví baví sledovat. Neuplyne den, abych nad tím nepřemýšlel. Těch 18% portfolia je v zásadě zájem a záliba. Být chladnokrevným investorem, asi to vnímám úplně jinak.

 3. Ahoj. Vdaka za pekny report. Mne na bondstri meskajuce participacie s garanciou, kt uz mali byt po 60 dnoch uz davno vykupene stale narastaju! Z tohto pohladu je v mojom pripade mintos kde investujem len do ackoveho a a- ratingu aktualne garanciou u danych poskitovatelov niekde inde a vyssie!

  1. Ahoj, děkuji za komentář.
   Jak jsem psal, nejsem na EUR u Bondsteru aktivní, tak to neumím bohužel posoudit z vlastních statistik. Na Mintosu mám opravdu z těch pár originatorů spláceno včas.
   Bondster do toho nepropisuje žádné extended, pending payments apod. Mohl by ses podělit kolik % tam máš třeba po 60 dnech?

   L.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *