P2P report #6: březen 2020

Od posledního prosincového reportu se mnoho věcí změnilo. Koronavirus přestal být záležitostí vzdáleného zahraničí a stal se něčím, co řešíme tady a teď. Opatření se nás bezprostředně dotýkají, přičemž následky aktuálně neumí nikdo odhadnout – skoro všichni však tušíme, že budou velmi vážné. Pár lidí mi už napsalo, že by si taková situace zasloužila komentář. A máte naprostou pravdu.

Bohužel je aktuálně kolem mě tolik věcí, že reaguji až s jistým odstupem a mám takový pocit, že i tento článek bude za měsíc či dva působit velmi úsměvně, neaktuálně a naivně. Přesto se o komentář pokusím.

Z perspektivy P2P platforem je asi každému jasné, že řada portálů tuto situaci nemusí přežít. A to samé platí i pro některé poskytovatele úvěrů. Kolik subjektů se skutečně dostane do potíží a které z nich to budou nelze v tuto chvíli predikovat. Byl by však nerozum očekávat, že P2P lending kompletně zmizí v propadlišti dějin. Osobně si myslím, že na celé odvětví čeká zajímavá transformace (nikoliv však bezbolestná). Pokud mohu soudit, pak přežijí ti nejsilnější a nejtransparentnější hráči, kteří budou mít i v nejisté době důvěru svých investorů. Komunikace bude hrát možná mnohem zásadnější roli, než zvyšování výnosů.

Dnešní report zkusím pojmout trochu jinak, volněji. Podívám se na aktuální situaci kolem mnou používaných portálů. Rozeberu některé kroky, které jsem v posledních měsících udělal a nastíním svůj další postup.

P2P lending a změny za poslední 3 měsíce

Začnu trochu obecněji, ona se totiž celá situace během relativně krátké chvíle změnila.

Z platební morálky klientů nebankovních společností se stává čím dál větší neznámá. Řada portálů, resp. poskytovatelů toto promítla do vyššího zhodnocení, které by mělo alespoň částečně pokrýt vyšší default rate. Nicméně, řada lidí si z domova peníze reálně nevydělá a nemá finanční rezervu. Nehledě na to, že situace kolem koronaviru vnáší celou řadu otazníků i na samotné podnikání nebankovních společností, relativní mládí celého odvětví i jeho etiku a to jak bude v současné chvíli vnímána.

Na primárních trzích rostou úroky, sekundární trhy situaci zohledňují obrovskými slevami. Teď záleží z jakého je investor těsta, jak se nyní zachová a jak si to dříve nastavil. Já osobně věřím, že jsem navolil platformy, poskytovatele, popř. jednotlivé příležitosti relativně bezpečně.

Když zohledním krajní varianty, tak vystoupení za 25% investice mi nedává smysl. Stejně tak ovšem nejsem zastánce nákupů. Už jen proto, že aktuální úrok nevydrží navždy a poskytovatelé rizikové participace jednou vykoupí zpět, a jakmile to bude jen trochu možné nabídnou zhodnocení nižší. Stejně tak nelze odhadnout další budoucí opatření. Aktuálně jsem proto stopl AI a čekám. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, budu se stahovat dál.

V P2P lendingu mám přibližně 21% portfolia. Okolo 7% je v Mintosu, 6% v EstateGuru a 8% v úvěrech zajištěných nemovitostí na CZK trhu Bondsteru. Přibližně 10-15 % P2P portfolia nyní leží nezainvestována a je k dispozici pro výběr. Aktuální úroveň vnímám jako relativně komfortní. Zároveň jsem však rád, že jsem historicky svou úroveň v P2P snižoval.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-39-700x407.png.

Pojďme však k jednotlivým platformám.

Mintos

Platforma Mintos zavedla celou řadu úsporných opatření. Cost-cut je údajně okolo 40%. Vyhodili poměrně dost zaměstnanců a silně omezili veškeré budoucí referral kampaně. Aktuálně mají 3,6 mil. eur na vlastní provoz, což by samo o sobě mělo Mintosu vydržet na 15-18 měsíců života. Samotnou platformu lze tedy považovat za relativně bezpečnou.

Za dobrý krok považuji i uspořádání webináře, který myslím řadu investorů s vyšší expozicí na platformě trochu uklidnil. Jako lichá se ukázala třeba i obava ze situace podobné „runu na banky“. Je třeba si uvědomit, že velká míra prodejů na sekundárním trhu aktuálně Mintos nikterak nepoškozuje. Koneckonců Mintos je jen tržiště, nabídka a poptávka si vždy najdou nějakou cestu a primární trh na aktuální situaci s odlivem kapitálu investorů zareagoval zvýšením úroků až někam k bezprecedentním 25% p.a. Nevěřil jsem, že se něčeho podobného dočkám.

Současná situace vede spoustu investorů k výběru – a nelze se jim v jistých případech divit. V ČR může například ztráty do jisté míry kompenzovat vývoj koruny vůči euru a pro mnoho českých investorů je to lákavá představa.

Pokud se však podíváme na měsíční graf zainvestování, příliv peněz na platformu se sice znatelně zpomalil, ale úplně se nezastavil. Tento parametr bude dobré (u všech platforem) sledovat v dalších měsících – hodně toho k dalšímu vývoji napoví. Na začátku března ještě situace okolo koronaviru nebyla tak vyhrocená a je možné, že úroky pro investory půjdou ještě více nahoru.

blank
Data k 25.3.2020
blank

Na Mintosu jsou průběžně zaváděna i další opatření:

 • Dodatečná prodloužení úvěrů, která by měla ulevit dlužníkům. Osobně to v současné době beru ze své strany jako nutný ústupek. Nicméně je otázkou, zda investoři na toto přistoupili dříve smluvně a zda toto opatření nebude mít pro samotný portál nějakou dohru.
 • Investoři se dočkali s úročením pending payments. Pravda je však taková, že do PP teď aktuálně padá úplně všechno a tento nástroj je ze strany poskytovatelů docela zneužíván.

Z pohledu krátkodobých cílů Mintos plánuje znatelněji upravovat ratingy, které by měly zohlednit několik aspektů každého poskytovatele. Rating by zkrátka neměl být jen jedno obecné hodnocení, ale bude tu snaha samostatně zohlednit kvalitu garance zpětného odkupu, kvalitu balíku úvěrů které poskytovatel dává na tržiště i finanční perspektivu a stabilitu společnosti. To považuji za dobrý krok, který možná blízkou situaci trochu uklidní.

Změny se brzy dotknou i kontroverzního Invest & Access. Zde bude k dispozici více strategií s konkrétními cíli (upřednostnění výnosu, kvality, splatnosti apod.). Čeká nás další vývoj mobilní aplikace. Z dlouhodobých cílů je tu stále e-money licence, IBAN a debetní karty.

Doporučuji shlédnout výše uvedený webinář. Je to zajímavé povídání a dozvíte se vše podstatné.

Bondster

K Bondsteru jsem nedávno přidával rozhovor s Janou Mückovou, kde jsem shodou okolností zařadil i otázku k tématu krize. Z rozhovoru je patrné, že se dá čekat odliv kapitálu (nižší expozice na straně investora) a vyšší default rate. Což jsou patrně ukazatele, které uvidíme všude, Bondster nevyjímaje.

Na Bondsteru se však situace aktuálně nejeví tak vyhrocená jako na zahraničním Mintosu, což je způsobeno především absencí sekundárního trhu a povahou českých nabídek, které mají kvůli garancím likviditu předem stanovenou v určitých oknech a nelze tak realizovat okamžité vystoupení.

Na EUR trhu lze aktuálně najít nabídky se zhodnocením 15% p.a. a garancí. Z hlediska výnosů na CZK trhu jsem se nesetkal s výraznější změnou. I tady lze vidět o trochu nižší měsíční zájem ze strany investorů. Pokles to však není tak výrazný jako jsme viděli dříve.

blank
Data k 25.3.2020

Osobně jsem nyní rád, že držím zajištěné nabídky na českém trhu. Samozřejmě i tady hrozí v jednotlivých případech defaulty, nebudeme si nic nalhávat.

Je třeba si však uvědomit, že s porušením garance vykoupení může padnout důvěra celého poskytovatele. Zatímco reálné zajištění lze vnímat jako lepší ochranu v jednotlivých případech. Osobně tedy tyto participace zatím držím a v blízké budoucnosti neplánuji vystupovat.

EstateGuru

Na EstateGuru jsem zaznamenal mírný nárůst úroků na hranici 12-13% p.a. a u některých příležitostí i snížené LTV. Nutno dodat, že investiční crowdfunding je zkrátka jinou kategorií, než nebankovní spotřebitelské úvěry a lze tu rovněž předpokládat odlišný vývoj.

blank
Data k 25.3.2020

Při vážnějším průběhu se pochopitelně ani EstateGuru nevyhne pozdnímu splácení a defaultům. Já třeba už nějaké náznaky ve svém drobném portfoliu vidím. Nicméně investorská základna se zatím dále zvedá a stejně tak i měsíční částka zainvestovaných úvěrů.

Sekundární trh jsem dlouhodobě nesledoval, ale je potřeba si uvědomit, že participace nelze prodat po částech. Investoři s velkou expozicí tak trpí zhoršenou likviditou, protože hůře hledají protistranu k odkupu.

blank

Přikládám opět pravidelný vývoj a náhled. EstateGuru přidal i kategorii „outstanding“, ve které je default rate 5,3%.

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.
Září 2019: Late – 4,4%; Default 2,8%.
Prosinec 2019: Late – 2,4%; Default 3,7%.
Březen 2020: Late – 3,8%; Default 2,9%.

Odkazy

Řada platforem omezila nebo v brzké době omezí svůj přístup k vyplácení bonusů za nové registrace. Je to logické, považuji to za správný krok k přežití a svým způsobem jsem za to rád i lidsky, protože se celé odvětví očistí od těch, kteří je propagovali jen pro vlastní zisk.

Pokud i v této době považujete za dobrý nápad vstupovat, ze setrvačnosti uvedu aktuální odkazy na ty, které sám používám. Buďte však opatrní.

Získané prostředky dále využívám na rozvoj fóra i blogu.

Portfolio jako celek v posledních měsících

blank

V aktuální situaci mi přestalo dávat smysl držet částku v nemovitostním podílovém fondu s čistým zhodnocením cca 3% p.a. který jsem si historicky zřídil jako konzervativní složku portfolia. Zadal jsem pokyn k výběru částky, kterou jsem tam po tisícovkách pár let zasílal. Příkaz však dále nechávám, přijde mi fajn mít k dispozici hromádku peněz bokem ke kterým se tak snadno nedostanu. Získané prostředky bych spolu s dalšími rád investoval do českých akcií, ale uvidíme jaká bude situace na konci dubna.

S poklesy na akciovém trhu se zatím vyrovnávám dobře. Byť to může znít zvláštně, zažít hlubší pokles jsem si chtěl. Podle mě je to na dlouhý horizont velmi potřebná zkušenost. Člověk trochu pozná sám sebe, jak reaguje a jak přemýšlí. Jen poslední dny jsou fakt šílené a nemyslel jsem si, že uvidím 10% pohyby nahoru nebo dolů za tak krátké časové úseky.

Na poklesy se snažím nahlížet tak, že si lze za zajímavější ceny koupit stejné cashflow jako v minulosti. V dlouhodobém horizontu mě cena akcie nezajímá, protože prodávat nehodlám. Průběžně a v malých dávkách dokupuji hlavně dříve zmíněné dividendové aristokraty ze sektorů utilit a consumer staples (T, ADM, WBA). V červených číslech určitě nějakou dobu zůstanu. Vstupuji vždy na výraznějších nových minimech. Aktuálně jsem někde na úrovni -5%-10% a odmazal jsem některé nerealizované zisky (cca 15%). Samozřejmě je otázka, co přinese střednědobá budoucnost. Další pokles nás myslím čeká, jakmile společnosti zveřejní kvartální výsledky.

Drahé kovy ve fyzické formě jsou aktuálně nesehnatelné. Tady využívám pravidelného spoření do stříbrných mincí, ale kvůli aktuální situaci se nedá nakoupit už ani touto formou. Hranice okolo 10-15% v portfoliu mi rovněž přijde v aktuální situaci vzhledem k rostoucí nejistotě komfortní. Stříbrné mince Maple Leaf, které jsem kupoval měsíc zpět pod 480 Kč se aktuálně na stejném serveru nyní prodávají za 720 Kč a více.

Další dojmy ke koronaviru

Koronaviru je všude dost. Mým úmyslem není v tomto přilévat olej do ohně. Stačí si otevřít jakoukoliv diskusi a odborníků na stávající situaci tam najdete dost. Řeší se selhání vlády v distribuci roušek a nedostatečná opatření. Řekněme, že spusta činností není optimální, na druhou stranu vidím i spoustu dobrých věcí a ty bych tu na závěr rád vyzdvihl.

 • Nejvíc mě zaskočil fakt, že jeden týden se na vás lidé dívají dost zvláštně, když nakupujete s rouškou a druhý týden ji nosí až na výjimky všichni. Lidé se dokonce chlubí s tím jak ji vyrobit rychleji a originálněji. Za pár desítek hodin jsme úplně zlomili jedno společenské tabu.
 • Řada firem se rozhodla pomáhat tak jak to umí nejlépe. Zaznamenal jsem Prusa research se štíty pro zdravotníky, Žufánka s výrobou dezinfekce, Mapy.cz s trackováním koronaviru, Czechitas s kurzem kódování zdarma… ale je toho mnohem, mnohem víc. Všechny tyto aktivity mě neskutečně těší.
 • Radost mi dělá třeba i crowdfunding, který je využíván k dobrým účelům. Jmenovitě třeba počin energiilekarum.cz na který jsem sám nějakou troškou přispěl.

Čeká nás spousta změn, o tom žádná. A pro hodně lidí to bude těžké. Na druhou stranu, nezapomínejme na to, že z každé krize vzešlo něco dobrého. Bude tu spousta příležitostí a pro jednotlivce si myslím, že je důležitější než kdy jindy se vzdělávat. A mít otevřené oči.

Závěr

Za sebe bych vám rád v této hektické době popřál hlavně zdraví a klid.

Já bohužel dělám tu chybu, že se neumím odpoutat od zpráv a informací, což mě do jisté míry paralyzuje. Domácí home office je pro mě extrémně nepohodlný, ale pracuji na tom. Naštěstí jsem si nabral dost práce, která mi aktuální, už dvoutýdenní pobyt 24/7 doma usnadňuje. Na tento režim jsem najel v rámci prevence mé i okolí.

Pokud byste si chtěli na blogu přečíst o něčem konkrétním, dejte vědět. Zvažoval jsem přistoupit na nějaký čas k měsíčním reportům, protože si myslím, že nás čeká období velkých změn. Stejně tak bych se rád vydal cestou dalších rozhovorů.

K intenzivnějšímu sledování situace třeba i k jiným platformám doporučím P2P fórum. Diskuse je tam poslední dobou velmi rychlá a aktuální. Jsou tam stovky příspěvků denně a aktuálně jsem velmi rád, kam se ten kanál posouvá. Já jako jednotlivec nejsem schopný tak rychle témata pokrýt a napsat článek mi nějakou dobu trvá.

Mějte se fajn a těším se na vaše postřehy a názory.

Lukáš

17 Comments

 1. S drtivou většinou souhlasím, zmíním proto jen pár bodů, kde mám jiný názor. Co se týče Mintosu, jsem velký pesimista. I když jsem webinář CEO viděl, stejně si myslím, že dojde k „runu na banky“, potažmo LO. Jak? No kvůli existenci sekundárního trhu. Samozřejmě, že leasingovku vůbec nezajímá, že prodáš své investice na SM jinému investorovi. Ale podívej se, jaký je současný stav. Hromada investorů se stahuje z Mintosu. Buď rovnou prodávají své investice, nebo „jen“ neinvestují do nově zveřejněných nabídek. Tím pádem poskytovatelům pomalu vysychá přívod peněz. Zbývající investoři, kteří by mohli do něčeho nového zainvestovat, raději využívají lákavých nabídek na secondary marketu, takže také ignorují nově zveřejněné půjčky. A proto pomalu narůstají pending payments. Poskytovatelé byli zvyklí, že nabídli novou půjčku na primary market a ze zainvestovaných peněz vyplatili půjčku předchozí, která zrovna končila. Jenže na PM toho teď prodávají méně a méně. Přichází tak o cashflow, zvlášť v případě krátkodobých úvěrů. Jediné řešení je, aby si poskytovatelé co nejrychleji našli jiný zdroj financování, nebo dočasně výrazně omezili poskytování nových půjček klientům, protože nemají peníze, které by mohli půjčovat. Jenže to už měli udělat před měsícem, teď už je na taková opatření trochu pozdě.

  1. Díky Tome, moc si cením tvého pohledu. Pokud skutečně platí to, co říkáš, tak komentář Martinse ve webináři, že drtivá většina LO jsou v dobré finanční situaci vůbec neměl zaznít (nějak tak to bylo myslím z jeho strany podáváno). Aktuální stav PP by skutečně naznačoval že máš pravdu, případně že LO hrají s každou platbou o čas.

   Uvidíme, znám i pár investorů, kteří dále na SM nakupují (byť se k nim asi ani jeden z nás neřadí). SM také není nafukovací.. možná se ta nabídka na tržištích časem vyrovná, kdo ví. Každopádně to pro Mintos a jeho investory nebudou hezké časy.

 2. No oni se na Mintosu pořád snaží tvrdit, že to zpoždění plateb je „normální“. Co taky mají říkat, že… Přece nemůže CEO v přímém přenosu říct „někteří naši poskytovatelé mají problém s cashflow“. Už jenom tímhle vyjádřením by je zničil, právě kvůli následnému „runu“.

  Platby byly dříve zpozděné o 1-2 dny, dnes už běžně 7 a více dní. U Varks celou dobu tvrdili, že došlo jen k nějaké chybě. A dnes ohlásili, že Varks končí – zakázala je tamní centrální banka. Podle prvních zpráv prý nedrželi povinnou finanční zásobu. Asi těžko teď CEO lidem vysvětlí, že o tom nevěděl dřív. Naopak ještě včera tvrdil, že je všechno v pořádku, LO jsou v dobré finanční kondici, a lidi skupovali další a další investice. Byl jsem u pádu Savingstream, FundingSecure, Moneything, a i tady věštím „velký špatný“. Doufám, že se mýlím. Bylo by fajn, kdyby to poskytovatelé ustáli. A možná to tak i dopadne. Ale přiznám se, že mně to v aktuální situaci smrdí.

  1. Co na to říct no, je to tak, nikdo veřejně nepřizná problémy aby nevyvolal paniku. Na Varks jsem dneska koukal a taky mi to hlava nebere. Ještě čekám, kdy aktualizují svůj blog, protože slíbili více informací.

   Já jsem byl taky u SS, respektive Lendy a FS. Přiznávám, že ta vlna výstupů před pádem vypadá nyní podobně. Na druhou stranu na Mintosu působí 70 poskytovatelů, přičemž někteří z nich mají historii ještě před krizí 2008. Jsou tam i kvalitní LO jako Mogo, Iute. Jen to může dopadnout jako s košíkem jablek, kde je třetina zkažená – ve finále budou všichni vinit Mintos a celý košík bude na odpis.

   Teď nechci aby to znělo alibisticky… ale když nepřežije aktuální shit-storm Mintos, který má tu diverzifikaci poměrně rozsáhlou tak kdo? To už to můžou aktuálně začínající platformy rovnou zabalit. Na druhou stranu, možná že právě přemíra diverzifikace je na Mintosu problém. To tržiště jako celek nepůsobí kvalitně a je potřeba vybírat.

   Takže taky doufám, že se mýlíš :-). Ale zároveň nemůžu říct, že by jsi měl špatné komentáře… to je ten problém. Asi uvidíme časem.

 3. Naprosto s tebou souhlasím. Osobně jsem si dělal nějakou statistiku jednotlivých poskytovatelů a nutno říci, že tam byli i hráči, co jim hlavní zdroj peněz netvořil Mintos, ale normálně vydávali dluhopisy, měli úvěry od bank, atd. Jinými slovy diverzifikovali si svoje zdroje, stejně jako my diverzifikujeme svoje investice. Ti by mohli přežít prvotní nápor a pak se uvidí, jak se přizpůsobí případné krizi, co bude možná následovat. Ale pak jsou i tací, co všechny finance získávají skrz Mintos. A tam si myslím, že pokud je nepodpoří banka, nebo nějaká velká finanční skupina, tak to budou mít hodně těžké. Např. Zonky funguje pod záštitou PPF, takže kdyby Zonky figurovala jako poskytovatel na Mintosu, tak si myslím, že bude úplně v pohodě, protože si ty finance sežene jinde. Na druhou stranu, kdyby LO na Mintosu měli snadný přístup k penězům, tak proč by si je půjčovali od investorů za 15%, nebo dokonce 25%?

  1. No.. ono i ty Moga teď na PM koupíš s garancí za 16% p.a. a jak píšeš, je to jeden z poskytovatelů, který vydával své dluhopisy – teď nevím kolik byl výnos té emise, ale byla to myslím polovička. Úplně jsem to nestudoval, ale nemůže v tom nyní hrát roli i to prodlužování? Že to vypadá nafouknutě, ale jsou v tom vlastně skryté pro investora další období, která se neúročí.

 4. To máš určitě taky pravdu, že zvýšení grace period v tom hraje roli. Spíš vedlejší, ale důsledky to určitě taky má. Co se týče dluhopisů – v období klidu a hospodářského růstu je pro firmu snadné vydat dluhopisy třeba za 10% p.a. V Mogo udělali dobře, že je vydali. Myslím, že teď už by k tak levným penězům nedostali. Vzpomeň si, když krachovalo Řecko, tak v jednu chvíli se přeprodávaly řecké státní dluhopisy s výnosem dokonce 45% p.a. Jaký výnos by musely mít dluhopisy vydané nějakou nebankovní společností, aby to teď, v této nejisté době, velcí investoři koupili? Já myslím, že hooodně nad zmiňovaných 15%. Proto je pro Mogo výhodné na Mintosu zvyšovat úroky takhle vysoko. Ale zrovna Mogo bude podle mě úplně v pohodě – už kvůli tomu, že má půjčky zajištěné automobily. I kvůli těm zmiňovaným dluhopisům. Mogo má především dlouhodobé půjčky, tudíž nemá téměř žádné pending payments v poměru k výši aktuálních půjček. Ona to samozřejmě bude záležitost až příštích týdnů, protože ty jednotlivé půjčky končí postupně a mají často dlouhé splatnosti. Trpět teď budou především poskytovatelé krátkodobých půjček. Např. na platformě Grupeer je jedním z největších originatorů firma Dozarplati, která je zároveň i na Mintosu. Dozarplati jako první zvýšil úrokové sazby na Mintosu na 25%, zatímco ostatní měli ještě 21,5%. A v Grupper teď oznámili, že „vzhledem ke koronaviru budou withdrawals trvat delší dobu, protože zaměstnanci mají home office“. Taky ti to dává smysl, že… 🙂 Tenhle poskytovatel je podle mě jasnej kandidát na bankrot. Já si teď dám od p2p pár měsíců pauzu, část peněz přesouvám do akcií, zbytek budu držet na účtě jako železnou zásobu a třeba je využiju za rok za dva k výhodnýmu nákupu nemovitosti.

  1. Opět díky za moc fajn komentář. Souhlasím s tím co jsi napsal a Grupeer jsem rovněž zaznamenal. I tu pauzu od P2P v tuto chvíli chápu, v současném období je to možná i nadbytečný stresový prvek a i když ty papírové výnosy vypadají lákavě, otázka je jaká bude třeba za půl roku realita.

   Momentálně se mi jako pro investory jako nejlepší varianta jeví počkat a vrátit se k přeživším až se to nejhorší přežene. Mně v těchto krocích brání informační zájem o toto odvětví. Takže si tam nějaké částky, jejichž případná ztráta mě nebude tolik mrzet ponechám a chci to dál sledovat. Nicméně jak píšeš, rovněž doufám že třeba Mogo, kterého mám dost bude v pohodě. Přeji ať se daří!

 5. Vyborny clanok aj vecna diskusia! Ja v p2p mailand nemam tak planujem investovat aj nadalej aj, ked si uvedomujem vsetky tu zmienovane detaily. Investujem do cca 5 poskitovatelov predovsetkym mogo a hlavne estonsko, kt ma aj, ako stat zatial slusny kreditny rating. Ostatok vsetko spolocnosti s ratingom a-. Nikdy som nehral na vysoke uroky no samozrejme situacia sa meni a aj sa menit bude a aj doposial dobre hodnoteni poskitovatelia budu mozno radi ak vôbec preziju. Budem to sledovat samozrejme a verim, ze za niekolko rokov, ked sa situacia utrasie budeme vsetci este s vacsou dôverou podporovat investicie do tych co prezili. Ja tiez aktualne volny kapital sustredim predovsetkym do akcii, lebo tam vidim slusne prilezitosti a potom z casti este aj nieco v zlate + striebre aj, ked striebro uplynuly tyzden asi vsetkych zaskocilo tym rychlim dumpom. Pocul som info, ze za tie nizke ceny na, kt striebro bolo sa vraj fyzicky ani nikde zohnat nedalo a bola to iba papierova cena resp, ze sa vraj odelila cena papieroveho a fyzickeho striebra aj, ked to znie velmi divne. Neh sa dari!

  1. Jsem rád, že se článek líbil a diskuse rovněž.

   Ten postup mi přijde rozumný. K tomu zlatu a stříbru se to už stalo a to při minulé krizi v 2008. Hodnota papírových kovů klesala, zatímco fyzicky byly k nesehnání a nikdo neprodával za spotovou cenu. V nejistých dobách se prostě ty dvě ceny úplně oddělí a stačí se podívat na historické grafy kam ta cena potom vystřelila. Těžko říct jestli nás čeká něco podobného – ono spousta lidí co dělá do kovů mi přijde, že jsou to trochu konspirátoři a čekají, až se celý systém sesype a zlato a stříbro se raketově zhodnotí. Rovněž že stříbro je extrémně podhodnocené, ale za posledních 10 let investorům moc radostí neudělalo.

 6. Jasne no ludia isli v nedavnom asi najvacson strachu za poslednych 11 r vylozene do hotovosti a zrejme asi najmenej stratilo zlato. Je fakt, ze ja som striebornu tehlu kupil asi len tiez, ako spekulaciu na velky kratkodobejsi rast. Zlato povazujem z dlhodobeho casoveho ramca, ako zasadne lepsi uchovavatel hodnoty ale nevylucujem, ze ak dosiahne hladinu nad 1700 ho tiez nepredam. UVIDIME, AKO SA TO ESTE VYVRBI AJ S AKCIAMI. Jeden tabor tvrdi, ze to este klesne pod kratkodobe low na sp500 aspon 10p a druhy tabor, ze uz nie. Ja si skôr myslim, ze nizsie uz nepojdeme ale toto odhadovat je premna, ako ruleta avsak myslim, ze je velmi rozumne realizovat nejake nakupyu uz teraz. Kto caka len na nove dno uz sa nemusi dockat a potom bude naskakovat vyssie.

  1. S tím zlatem a stříbrem těžko říct. Já si stejně teď netroufnu na žádné závažnější spekulace. Nedovedu odhadnout vůbec, vůbec nic.

   Přišlo mi však zajímavé, že stříbra je v současnosti fyzicky méně než zlata. A to má i mnohem více praktického využití, kde hraje nenahraditelnou roli. Stříbra je snad v přepočtu na obyvatele planety nějakých 3,5 g. Zlata tuším 15 g. Přesto je tento kov výrazně levnější – a pravda taky volatilnější než zlato. U akcií mi logika a rozum velí, že půjdeme výrazněji dolů. Ale tam se do toho pumpují další peníze, těžko odhadovat co je teď přirozené a co nepřirozené chování.

   V reálném životě mi přijde, že jsme teď všichni přistoupili hru o likviditu. Práce je zatím dost, otázka je, zda bude pro běžného člověka i na výplaty/faktury. Já osobně nikam s investováním nespěchám.

 7. Tak zlato mam, ako taky notoricky osveceny hedge proti klasickemu fin trhu + prvok na dlhodobe vyrovnanie inflacie ale striebro vylozene, ako spekulaciu na kratsie obdobie ak sa pripadne nakratko podvihne a potom ho predam. V uplynulych tyzdnoch som investoval skoro vsetko do akcii a nieco menej aj do ropy v, ktorej vidim velky potencial zhodnotenia. Inak som sa aktualne rozhodol, ze nejaky cas do p2p nejdem davat nove participacie necham len bezat tie co uz mam. Mozno to tak necham polroka mozno rok uvidim budem to cele sledovat. Ale to co mam rusit urcite nebudem a ani nechcem na p2p zanevriet, lebo ma bavi len si chcem pockat na kludnejsie obdobie kedy bude jasnejsie co a ako.

  1. S tím P2P jsi víceméně vystihl mé pocity. Pro teď se nevyplatí vstupovat kvůli poměrně značné nejistotě, ale sám už více vybírat zřejmě nebudu. Rovněž je to obor, který mě zajímá, baví a myslím, že opět přijde čas, kdy to bude atraktivní alternativní investice. Uvidíme, jak dlouho si počkáme :-).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *