P2P report #4: září 2019

Je tu opět další report. Jak jsem avizoval, toto čtvrtletí se u mě neslo v postupném snižování částky, kterou mám uloženou v P2P, v čemž budu ještě nějakou chvíli pokračovat. V úvodní části se zkusím podělit o důvody, které mě k tomuto rozhodnutí vedly. Následovat bude tradiční výčet platforem a pár odkazů z fóra a diskuse, které mě zaujaly. Nakonec jsem přidal i pár slov k platformě Curve, která spustila svůj crowdfunding, kterého jsem se zúčastnil.

Pojďme na to.

Zastoupení v P2P i nadále snižuji

V P2P platformách jsem měl historicky příliš velkou část investic. Zpětně si uvědomuji, že to bylo z mé strany naivní i riskantní řešení zároveň. Na druhou, mám jen drobné portfolio a ty změny se dají provádět poměrně rychle a skoro bezbolestně. Rád bych se v počátcích dostal na 20% zastoupení a časem promyslím, co dál. Aktuálně jsem asi na 35%, takže mi ještě kus cesty zbývá.

Druhý důvod je filozofický. Když srovnám P2P lending s akciemi a představím si, co se děje na druhé straně, je to vlastně porovnání firmy, která vytváří pro společnost přidanou hodnotu oproti dlužníkovi, který se třeba dostal do nešťastné situace. Určitě nejde obě odvětví z hlediska etiky obecně porovnávat. Jak nad tím ale postupně přemýšlím, nechci aby většina příjmů pocházela z dluhů, naopak jsem člověk, který má rád inovace a těžit z přidané hodnoty je mým představám mnohem bližší.

Posledním důvodem je stabilita celého odvětví i chuť se dál vzdělávat. P2P je stále nejistá investice kvůli budoucím regulacím a vývoji. Krize nebo jakékoliv změny mohou být ničivé. Jsem také trošku opatrný kvůli tomu, jak se o P2P hodně mluví a zažívá svůj boom. Možná je to i mojí náturou – když se z něčeho stává prošlapaná cesta, tak se mi to přestává líbit. A také bych se rád osobně posunul dál, než jen k tomu, jak nastavit AI.

Přesto věřím, že se tu na blogu moc věcí nezmění.

Bude to stále o mé hrstce P2P platforem a o tom, jak přežívají v čase. Asi už se nepohrnu do dalších recenzí malých portálů, i když časem bych si moc rád ještě vyzkoušel platformu Portu a český portál Upvest, který mi přijde, že z hlediska projektů a jejich analýz sází na kvalitu a ne na kvantitu. Sleduji i diskusi s panem Volným na fóru a občas je to zajímavé povídání.

Mintos

Stav portfolia: 2040 EUR (-1020 EUR)

U Mintosu (recenze) jsem zrušil IaA (Invest and Access) a vrátil se zpět ke starým dobrým AI. Parametry automatického investování jsem nastavil na úplné minimum, které jsem ochoten akceptovat – tedy nějakých 10%+, kvalitnější poskytovatele a investiční horizont do 12 měsíců. Od minulého reportu mi v IaA ještě nějaké prostředky zůstaly, z původních 500 EUR asi 40. Ani po 3 měsících jsem tedy nevybral celou částku, ale jinak jsem zaznamenal likviditu na docela dobré úrovni, prakticky 75% prostředků se mi podařilo vybrat najednou. Takže vlastně dobrá zkušenost.

Navzdory výběrům a snížení portfolia o třetinu Mintos považuji stále za výbornou platformu. I když má své háčky, pořád bych jen obtížně hledal v P2P lepší alternativu. Kvůli výkupům a nižšímu objemu tržiště bylo vlastně docela snadné se stáhnout a s touto výší částky jsem spokojený.

Takto to u mě aktuálně vypadá:

blank
blank
blank

A ještě přikládám pohled na můj strohý AI. S parametry si opět začnu dělat hlavu, až se nabídka trochu zlepší, což by mohlo být někdy v polovině v listopadu. Alespoň historicky ta nabídka před vánoci rostla.

blank

V poslední době také na P2P fóru sleduji případ, o který mi nedá se zde nepodělit. Jednomu z uživatelů (Jan) Mintos zablokoval účet kvůli AML. Je to více než měsíc, co komunikuje s podporou a ještě svůj přístup k účtu nedostal zpět. Trochu mě ze strany Mintosu překvapila ta byrokracie a ne úplně komunikativní podpora. Podle všeho se navíc jedná o uživatele s průměrnou velikostí portfolia a netuší, co udělal špatně. Věřím, že takový zážitek může být pěkně frustrující.

Ještě pak doplním jednu zajímavou novinku na Mintosu z poslední dní. Jedná se o rozšíření splátkového kalendáře, což by mělo podle všeho zamezit i některým výkupům (a zbytečnému protáčení prostředků). Spousta poskytovatelů totiž při prodloužení participace úvěr vykoupí a poté ho na tržišti nabízí znovu.

Bondster

Stav portfolia: 51 950 Kč (- 9300 Kč)

Na Bondsteru (recenze) jsem vybral likvidní rezervu. Razantní snížení ale zatím neplánuji, protože mi vyhovuje mít část P2P portfolia v korunách. Na druhou stranu, oproti původnímu reportu mi počet participací v zesplatněných stoupl ze 2 na 5 ks (z celkem 108 participací) a zesplatněná částka se pomalu přibližuje mému zisku za aktuální rok. To je trochu nemilé.

Postupně bych chtěl své participace znovu projít a něco převést na likvidní rezervu, kterou si na na Bondsteru ponechám jako doplněk ke spořícímu účtu a když se objeví skutečně zajímavé nabídky.

Bohužel, nové příležitosti v CZK nejsou tak časté. Když porovnám počet participací s garancí a bez garance v mém portfoliu, tak jsou v poměru 25:75. Je ale fakt, že Bondster hodně rozvíjí tržiště v EUR a výnosy jsou tam zajímavé. Přiznám se však, že tamní poskytovatele jsem hlouběji nestudoval a nemám představu o jejich kvalitě.

blank

EstateGuru

Stav portfolia: 1221 EUR (+41 EUR);

S portálem EstateGuru (recenze) jsem za poslední 3 měsíce nic nedělal. Nechal jsem pracovat AI. Zajímavou novinkou je, že brzy plánují spustit sekundární trh (zatím to pořád trochu odkládají) a to je určitě dobrá zpráva. I když parametry tam budou trochu jiné, než u velkých tržišť typu Mintos, Twino a celkově to oproti větším platformám bude fungovat trochu jinak.

blank

Zaznamenal jsem u sebe nárůst problémových participací v late (pokud je tak malý vzorek vůbec objektivním měřítkem). Opět přidávám rychlý pohled na statistiky platformy. Sleduji je proto, že si z participací nevybírám, bylo by to pro mě příliš časově náročné a tak raději sleduji celé jejich loan portfolio.

blank

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.
Září 2019: Late – 4,4%; Default 2,8%.

Oproti minulému reportu problémové participace mírně vzrostly. Stále je tu velké množství funded loans, než aby šlo z čísel vycházet a trochu mi ze strany platformy chybí, že údaje o problémových participací neposkytují v čase. Jsou tu i první zkušenosti uživatelů fóra s defaulty.

Lendy a FundingSecure

Za 3 měsíce se nic nového nestalo. Jen FundingSecure zaslal prohlášení, že defaulty řeší a věnují jim maximální pozornost. Pro jistotu jsem tedy vybral i těch pár liber, co jsem tam měl ve volných prostředcích. Na Lendy jsem „oslavil“ už několik 1000 denních výročí z prodlení. Opět tento odstavec přikládám, abych případné nové uživatele upozornil, že není všechno zlato, co se třpytí.

Bonusové odkazy

Počet referral odkazů na blogu postupně snižuji. Pokud vás některá z platforem zaujala, můžete využít tuto sekci a podpořit i tento blog. Tento měsíc má EstateGuru akci a vstupní bonus dočasně navýšili o 0,5%.

Netřeba propisovat ručně promokódy, vše by mělo fungovat automaticky skrze proklik přes odkaz.

Akcie

Portfolio jsem nerozšiřoval, pouze trochu dokoupil při poklesech, abych snížil průměrnou nákupní cenu. Poslední měsíc a půl jsem byl neaktivní a učím se být trpělivý, čekám. Není to jako přijít na Mintos a instantně zainvestovat do diverzifikovaného portfolia a ihned sledovat výnosy. Mým tahounem je zatím AT&T, u ostatních akcií jsem plus mínus na nule. Degiro ukazovalo 10% zisk při postupném dokupování od února, ale popravdě vrtkavá čísla moc nesleduji. (O pár dní později to stejně není pravda a jsem někde na polovině.)

blank

Z dalších dividendových aristokratů se mi líbí Caterpillar s dividendou přes 3%, ale už nejsem ve fázi, kdy potřebuji zásadněji přerozdělit prostředky a chci si počkat, jestli nepřijde zajímavější cena.

Pořád si přijdu, že jdu na věc víc selským rozumem a intuicí, než znalostmi. No, ve volném čase čtu a doháním co se dá.

Curve

Minulý měsíc jsem si vyzkoušel „investovat“ v rámci crowdfundingové kampaně na Roundcube. Startup Curve poskytl kromě investorů prostor k investici i svým uživatelům. Zájem byl nakonec enormní a nečekaný, během několika hodin získali několikanásobek cílové částky. Moje investice byla nižší, z pohledu portfolia se jedná o 3,5% zastoupení, které bude v čase klesat. Spíš jsem chtěl podpořit aplikaci, kterou rád používám s tím, že od vložené částky nemám absolutně žádná očekávání.

Jen pro info. Aplikace Curve umí sjednotit debetní a kreditní karty do jedné (pod jedním pinem) a nabízí mezibankovní kurzy pro každou z nich při zahraničních útratách. Na rozdíl od Revolut neumí zasílat peníze přímo (není to peněženka), ale má jiné výhody. Něco o aplikaci a kartě jsem dříve napsal v recenzi.

Závěr

V dalším čtvrtletí bych si chtěl založit účet u Fio a část prostředků chci do budoucna investovat i do českých akcií. Nicméně, nechci s penězi tolik spěchat. Už teď si občas připadám, že na to jdu rychle (což asi jdu), ale věřím, že nižší závislost na P2P je z dlouhodobého hlediska správný krok.

Zároveň bych chtěl trochu navýšit volné peníze (nad svou železnou rezervu) a držet si je na horší časy (nebo lepší časy, když se na to díváte z pohledu investování a příležitostí). Což bude zase trochu výzva pro mé pracovní nasazení. Snad se to obejde bez nečekaných výdajů. Přinejhorším na vánoce každý dostane svíčku.

Počínaje dalším měsícem přijde v reportech jedna změna. Přejdu z konkrétních čísel na relativní procentuální částky. Ono na konkrétních částkách stejně zase tolik nezáleží a dá mi to pocit alespoň nějaké anonymity.

Za další 3 měsíce se budu těšit u dalšího dílu. Do té doby věřím že dokončím některé z mých rozepsaných článků. A jako vždy budu rád za podnětné komentáře.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *