P2P report #3: červen 2019

Je tu další report, který tentokrát vypouštím po čtyřech měsících. Důvod je, že jsem chtěl srovnat krok s kalendářem, aby mi budoucí díly lépe vycházely na čtvrtletí. Uplynulé měsíce byly pro mé portfolio poměrně nudné, ale svět P2P lendingu se za uplynulou dobu zase trochu posunul vpřed. V tomto článku budu tedy reflektovat i některé události.

Znovu bude řeč o mé trojici platforem. Zmíním i britské platformy Lendy a Funding Secure a jak jsem minule slíbil, bude tu i něco z mých začátků na akciovém trhu.

Jistě to už víte, ale raději znovu zopakuji, že text neslouží jako investiční doporučení. I když se snažím být maximálně otevřený, každý člověk je jiný a neexistují univerzální (nebo zaručené) rady, které by sedly každému. Mějte to prosím při čtení na paměti a doufám, že se vám bude report líbit.

Mintos

Stav portfolia: 3060 EUR (-150 EUR) – cca 80000 Kč; Měsíční výnos: 650 Kč

Přiznám se, že za posledních pár měsíců jsem na Mintosu (recenze) prakticky nic nezměnil, protože AI funguje dobře. Snad jsem jen trochu pohnul minimálními procenty u některých poskytovatelů nahoru a nechal nastavení být. Nějaké drobné jsem z Mintosu vybral, původně jsem chtěl jít ještě o 500 EUR níže, ale ty jsem nakonec využil na testování nástroje Invest & Access (I&A).

Takto aktuálně vypadá mé portfolio bez zahrnutí I&A:

Takto potom v kombinaci AI a I&A.

blank

Níže pak uvádím separátní informace k Invest & Access – základní statistiky a výběr originatorů. Trochu mě mrzí poměr current a late. Při okamžitém prodeji bych se dostal pouze k 69% prostředků, což mi nepřijde úplně optimální.

blank

Můj pohled na Invest & Access

Pro spoustu uživatelů Mintosu se jedná o rozporuplný nástroj. Já se upřímně neřadím ani k zastáncům, ani odpůrcům a zkusím krátce vysvětlit proč.

P2P lending je segment, který láká k investování spoustu začátečníků kvůli nízkým vstupním bariérám. Já sám jsem začal před více, než 3 lety a pokud se na chvilku vžiji do situace, že bych s Mintosem začínal dnes znovu, možná, že bych se neostýchal využít I&A. Věc se má totiž tak, že Mintos se stal docela komplexním nástrojem.

blank

Hlavní výhodou Invest & Access  je možnost investovat a diverzifikovat na jedno kliknutí – a stejně tak teoreticky na jedno kliknutí vybrat peníze zpět. To může být výhodou pro někoho, kdo má malé portfolio, které mu nestojí za nastavování příkazů AI nebo má 3,4,5 a více platforem a chce věnovat jen minimální čas správě prostředků na každé z nich.

Jsou tu pochopitelně i nevýhody a není jich málo. Kupujeme i takové úvěry, které bychom si sami zřejmě nevybrali (což je dobré pro Mintos, ale ne nutně pro nás). Možná tím také lehce zvyšujeme riziko a také si nemůžeme přesně stanovit strategii, která se nám líbí a hodí.

Nicméně i ve světě akcií spousta lidí kupuje ETF. Zkrátka – koupit na jedno kliknutí široce diverzifikovanou skladbu participací má své opodstatnění, je to časově nenáročné. Ale je dobré znát limity takového počínání, včetně toho, že prodej nemusí být bezproblémový.

Bondster

Stav portfolia: 61 250 Kč (+11 750 Kč); Měsíční výnos: 280Kč

Pokud jde o Bondster (recenze), zde došlo k navýšení stavu. Částku mám uloženou v likvidní rezervě, čím došlo k poklesu výnosu ze 7,84% na 7,11%. V době, kdy mám na spořáku Airbank 1,3%, inflace jde ke 3% mi přijde nástroj likvidní rezerva jako docela fajn způsob, jak zůstat na nule při docela rozumné likviditě do několika dnů a bez měnového rizika. Otázkou je však riziko, které bude jinde, než u tradičních spořících účtů a jiných bezpečnějších instrumentů.

blank

Co se týče mé strategie, nic se nezměnilo. Beru české příležitosti (i ty podnikatelské) zajištěné nějakým rozumným LTV nebo garancí. Těchto úvěrů je však velmi málo. A vypadá to, že jejich počet nebude výrazněji narůstat ani v blízké budoucnosti. Co jsem se na P2P konferenci bavil se zástupci Bondsteru a Mintosu, s českým trhem je to velmi složité a oba portály se budou zaměřovat hlavně na zahraniční nabídku, která je mnohem pestřejší a nabízí více potenciálních možností spolupráce.

EstateGuru

Stav portfolia: 1180 EUR (+150 EUR); Měsíční výnos: 250Kč

blank

P2P portál EstateGuru (recenze) je na sledování vlastně nejnudnější ze všech uvedených. Může za to delší časový horizont a minimální výše na jednu participaci, která je vyšší – 50 EUR. Něco málo mi zbylo na TransferWise, tak jsem stav navýšil. Mám tu pouze nastavený AI, aby mi pochytával po minimální částce bullet loans s periodou do 12 měsíců a sleduji, zda se významněji nenavyšují problémové participace.

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.

Statistiky jsou zatím stále poměrně příznivé a počet problémových projektů je někde mezi 6-7%, přičemž 42% je splaceno a zbytek stále běží.

blank

Lendy a Funding Secure

Jedním slovem průser. Lendy v insolvenci a z FS se mi oproti minule povedlo vytáhnout jen pár desítek liber. Stále mám tedy něco přes 1000 liber nedobytných. FS mě tolik nemrzí, otázkou je, kolik se nakonec podaří vytáhnout z Lendy, jestli vůbec něco.

Na druhou stranu, je to dobrá škola. Každému doporučuji si přečíst příběhy lidí, kteří vsadili své životní úspory na jednu kartu. Není to hezké čtení. Oba portály zatím trochu sráží mé dosavadní snažení.

blank

Bonusové odkazy

Netřeba propisovat ručně promokódy, vše by mělo fungovat automaticky skrze proklik přes odkaz.

Začátky s akciemi

Minule jsem slíbil zveřejnit i něco z mých nesmělých akciových začátků. No, do tabulky v Google Sheets jsem si vypsal dividendové aristokraty a k nim pár dalších parametrů, které se samy průběžně aktualizují. K tomu odebírám do newsletteru pár rešerší a doporučení a snažím se to porovnat se svými zjištěními. Jsem velmi daleko k tomu dělat nějaké kvalifikované závěry. Řídím se heslem, že alespoň hrubý odhad je na začátku lepší, než nic.

Časem bych si rád vytvořil nějaký proces a konkrétní strategii, kterou bych mohl lépe sledovat a dodržovat. Nezbývá jen doufat, že moje chyby se v nějakém 10+ letém horizontu ztratí.

Statistiky mi aktuálně ukazují za 4 měsíce cca +2%. Momentálně držím 4 tituly – T, ABBV, WBA a WRK (ten jedinný nepatří mezi aristokraty, ale společnost a cena mě zaujala).

blank

První, co jsem zjistil, tak že výsledky hrozně lítají nahoru a dolů. Po měsíci jsem se dostal na +5%, jen abych v dalším spadl na -8%. Usiluji o to, abych měl rozumné P/E v kombinaci se zajímavou dividendou, historií společnosti a aktuální cenou (která by neměla být na historickém maximu). Občas juknu také na informace o Insider Activity.

Zastoupení P2P lendingu v portfoliu

Minule jsem nakousl, že mám v P2P lendingu poměrně velkou část svých financí. Na P2P konferenci v Rize jsem potkal investory, kteří mají zastoupení P2P v portfoliu nejčastěji od 10 do 30%. Pak pár takových, kteří mají 50 či 100%. Z českých blogů zmíním tyto české zdroje: Finančně nezávislí (ti mají 10%) nebo Skejwin (25%). Tu správnou hodnotu si musí každý člověk určit sám, já tu psychologicky rozumnou hranici u sebe vnímám někde kolem 20%.

Na druhou stranu, bojuji s tím, že jsem docela specifický případ. O P2P píši, baví mě, začínal jsem na něm a dává mi proto smysl jej testovat vlastními penězi. Aktuálně jsem lehce nad 50%, s tím že mám v plánu relativní váhu P2P v portfoliu dále snižovat. Respektive.. nadbytky pomalu stahovat a orientovat se i na jiná aktiva. Vklad uložený v I&A mám dočasný, stejně tak likvidní rezervu na Bondsteru.

Závěr

Dnes asi nemám žádnou rádoby hlubokou myšlenku na závěr. Proto si užijte pěkné léto a budu se těšit u dalšího reportu.

A jako vždy vám budu vděčný, pokud si v tomto velmi teplém počasí najdete chvilku na komentář.

2 Comments

 1. Zdravím,

  díky Vám jsem se začal zajímat o P2P půjčky a následně jsem do nich začal i investovat, hlavně přes Mintos a Bondster. Jelikož ale nabídek na Bondster v korunách moc není, přešel jsem na EUR a z Mintosu se stáhl. Nyní jsem na 12,83 % očekávané výnosnosti s investicemi pouze do půjček s garancí odkupu.

  Budete také psát své zkušenosti o akciích? O tom jak začít a podobně jako u P2P půjčkách?
  Například přes kterého brokera obchodujete? Případně jestli nemáte třeba referral link.

  Moc Vám děkuju za Vaše články.

  Ondřej

  1. Pěkný den Ondřeji, jsem moc rád, že pro Vás byly tyto články motivací začít.

   Takhle… to co se snažím dělat je dokumentovat svou vlastní cestu. Tak nějak odbourat dogma, že investování je jen pro zasvěcené a dělat chyby v přímém přenosu a učit se z nich, být transparentní. Nerad bych radil podobně jako to dělají investiční poradci, protože na to nemám kvalifikaci ani znalosti. To je vždy nutné brát při čtení tohoto webu v potaz. Jsem člověk jako vy, jen třeba o nějaký ten (k)rok napřed. Reporty budou určitě doplněny o akcie. Snad se třeba časem dokopu napsat i něco k základům. Ale doporučuji sledovat především ostřílené matadory. Jsou lidé, kteří mají akciové portfolio mnoho-násobně větší a drží jej násobně déle než já a od těch je třeba se učit. Pár zdrojů jsem dal do patičky.

   K dotazu: Já teď obchoduji přes Degiro a na české akcie si plánuji zřizovat Fio. V akciích referral linky moc nejsou. Degiro má nějakou slevu z poplatků, ale není to nic pro investora zásadního, tak s tím nikoho neotravuji :-). Mějte se fajn 😉 a znovu díky.

   Lukáš

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *