P2P report #2: únor 2019

Od minulého reportu uteklo čtvrt roku jako voda a hned druhý díl vypouštím s větším zpožděním, než bych si přál. Data jsem sice sesbíral na začátku března, ale kvůli dovolené jsem se nedostal k dokončení článku.

V reportu shrnuji, jak se mi dařilo za období prosinec 2018 – únor 2019 na Mintosu, Bondsteru, EstateGuru a jak se mi stále nedaří vybrat vklad na Lendy a FundingSecure.

Březen byl pak pro mě zajímavý v tom, že jsem se konečně rozhoupal a začal s investováním do akcií. Moje začátky budou jako každé jiné – nesmělé a plné chyb. Přesto bych tu rád něco málo z této oblasti průběžně sdílel.

Mintos

Stav portfolia: 3210 EUR (+460 EUR) – cca 82 200 Kč; Měsíční výnos: 650 Kč

listopad 2018:

Mintos a diverzifikace portfolia

únor 2019:

blank

V průběhu ledna jsem na Mintos (recenze) nahrával částku 10000 Kč. V AI jsem se rozhodl udělat ústupek a povolil jsem si 8%+ od Placet Group (A-, 71 na ExploreP2P). Změna trochu rozpohybovala grafy – výnos klesl o 0,38%, průměrná délka držení je oproti minulému reportu o 6 měsíců níže. Je to tím, jak se úvěry postupně obměnily dle podmínek AI.

Na konci února jsem pak úplně vyřadil poskytovatele Lime Zaim, jejichž participace byly z 90% po splatnosti. Platební morálku bych si chtěl do budoucna důkladněji prostudovat i u dalších poskytovatelů.

blank

Pořád si myslím, že nastavit si AI na nižší hodnoty výnosu kvůli úspoře času byl dobrý nápad. Mým jediným požadavkem je nejít v průměru pod 10% p.a. a držet pokud možno kvalitnější poskytovatele s horizontem na 1 rok a méně. Celé je to takový kompromis mezi krátkodobým točením pro mě nedůvěryhodných poskytovatelů a dlouhodobým držením participací na 4 roky a více.

Slibuji si od toho i trochu vyšší šance v případě hlubší krize. Z Lendy mám představu o tom, jak moc může být trh v případě problémů nelikvidní. Každý tvrdí, že je dobré okamžitě reagovat, ale načasovat si odchod je dle mého názoru hodně těžké. Nedělám si iluze, že bych participace prodal na sekundárním trhu, ale možná je cesta v případě problémů stopnout AI a věřit, že kvalitnější originatoři nějaký čas dostojí svým garancím.

Bondster

Stav portfolia: 49 500 Kč (-1500 Kč); Měsíční výnos: 250Kč

Bonster (recenze) udělal od minulého reportu slušný pokrok, aktivoval nové úpravy v rozhraní a došlo k velkému rozšíření nabídek na EUR tržišti. Bohužel pro mě, chci být aktivní pouze na CZK a tam mi zatím vývoj věcí moc nenahrává. Dříve pěkné nabídky od Acemy se zajímavým LTV jsou nyní svým výnosem většinou na úrovni likvidní rezervy. Ziskovější participace jsou pak v kategorii nezajištěné podnikatelské úvěry a u těch dle mého názoru výnos neodpovídá podstupovanému riziku, takže se jim vyhýbám.

blank

Z Bondsteru jsem za minulé měsíce něco vybíral zpět na účet a některé participace s likvidní rezervou převedl do výnosnějších úvěrů. V souvislosti s tím se mi hrubý výnos zvedl o pár desetin na 7,84%. Aktuálně mám 1 úvěr v zesplatněných a část v mírném zpoždění.

Škoda velmi nízkého počtu zajištěných nabídek v CZK (mimo likvidní rezervu), jinak platforma funguje fajn.

EstateGuru

Stav portfolia: 1032 EUR (+402 EUR); Měsíční výnos: 250Kč

Na EstateGuru (recenze) jsem menší vklad zasílal v průběhu prosince 2018. Aktuálně držím 20 participací a platební morálka vypadá zatím velmi dobře. Platforma mi aktuálně ukazuje výnos 13,25% p.a.. Pokud jde o nové příležitosti, občas je nutné si pár dní počkat, protože poměr nabídky a poptávky je tak na hraně.

Takto to u mě aktuálně vypadá:

blank

S platformou jsem zatím spokojený. Jediné, co mi vadí je, že nemají žádné podrobnější statistiky defaultů. Moc rád bych si udělal podrobnější obrázek o tom, jak je řeší.

Listopad 2018:

blank

Březen 2019:

blank

Z historie 5 měsíců jsem vypozoroval zvýšení default rate z 0,8% na 3,3%, což je způsobeno tím, jak jednotlivé participace postupně dobíhají. Co jsem se vyptával podpory, tak by chtěli tento údaj držet pod 5%. Faktem je, že velká část z participací zatím do defaultu spadnout nemohla a do budoucna bude dobré si toto číslo hlídat.

Pozitivnější je, že platební morálka je dobrá – velká část úvěrů je splacena předčasně a zpoždění je obecně nízké – 4%, resp. 7% i s defaulty. Oproti tomu na Mintosu mám běžně po splatnosti 1/3 portfolia.

Lendy a FundingSecure

Na britských platformách je vše při starém. Za poslední 3 měsíce se mi nepovedlo vytáhnout vůbec nic, zůstává mi tu něco přes 1100 GBP. Bohužel, i takto to může vypadat.

Bonusové odkazy

Netřeba propisovat ručně promokódy, vše by mělo fungovat automaticky skrze proklik přes odkaz.

Začínám s akciemi

Díky relativní jednoduchosti se P2P platformy staly mým startem do investování. Za 3 a půl roku co se portálům věnuji jsem si vytvořil návyk odkládat na ně přebytek financí a investovat je. Celé to však dospělo do fáze, kdy mám v peer-to-peer uloženou pro mě už poměrně nemalou částku a zároveň si delší dobu uvědomuji, jak moc jsem závislý na nejrůznějších prostřednících, což se mi úplně nelíbí.

Ani mé rozložení investic není zrovna ideální, proto bych chtěl postupně a při vhodných příležitostech přelévat část prostředků z P2P do akcií a zároveň si i nadále udržet svůj zvyk odkládat. Není to, že bych z P2P úplně utíkal, dále se jim chci na blogu věnovat – jen nepovažuji za rozumné se o ně s průběžně rostoucí částkou tolik opírat.

Strategie

Přiznávám se, že jsem původně chtěl jít cestou pravidelného nákupu některého z ETF a první roky na tom přežívat. Bohužel, situace je už přes rok poměrně komplikovaná a nelze je smysluplně nakoupit.

Hledal jsem tedy další cesty. Nakonec jsem se rozhodl vymezit si mantinely a vybírat z dividendových aristokratů, což jsou společnosti z S&P 500, které v průběhu 25 let zvyšovaly dividendy. Tyto akcie byly historicky oproti indexu méně náchylné na poklesy a zároveň měly mírně vyšší výnos. Líbí se mi myšlenka držení na stálo s postupným reinvestováním dividend.

Výhodu vnímám v tom, že se jedná o kvalitní společnosti a nebude tolik znát můj deficit znalostí. Nevýhoda je, že kvalitní společnost není automaticky kvalitní investicí.

blank
Porovnání dividendových aristokratů a SP 500. Zdroj: Suredividend.com

Závěr

Na závěr bych chtěl říci, že spíše než investor jsem zvídavý člověk. Zajímá mě technologická stránka věcí, jejich potenciál a snažím se být užitečný svým osobním a transparentním pohledem. Myslím, že je důležité to znovu zopakovat, protože bych byl nerad, aby bral někdo tyto články jako konkrétní investiční doporučení. Na zaručené tipy z oblasti investic jsou tu zkušenější, než já.

Z počátku jsem si nebyl vůbec jistý, zda reporty o akcie rozšířit či nikoliv. Nakonec mi však přišlo důležité dávat jasný signál k tomu, že diverzifikace je důležitá. Stejně tak se možná najde více lidí, kteří se budou chtít posouvat od P2P platforem dál a byla by škoda, aby blog působil dojmem, že peer-to-peer je jedinou možnou cestou a poslední možnou dosaženou metou. Tak tomu prostě není.

To je tedy pro dnešek vše. Těším se na komentáře a zase příště v květnovém reportu.

18 Comments

 1. Jedna možná alternativa k ETF je u nás Portu – není to čistý ETF, nějaký lidský vstup tam bohužel stále je, ale poměrně malý, a součástí je kurzové zajišťování vůči CZK. Oproti ETF je dost drahý (1% spravovaného částky ročně), na druhou stranu diverzifikace do skoro-ETF převážně US akcií se zajištěním v CZK mi přijde smysluplnější než investovat do evropských ETF.

  1. VS: Děkuji za komentář. Portu znám a chvilku jsem o něm také uvažoval, než se trochu rozkoukám. Pak jsem se však dočetl, že je těch poplatků více – k 1% je údajně třeba přičíst i poplatky za měnové zajištění i jednotlivá ETF. Pro nižší rizikové třídy je tam také dluhopis s poplatkem další 1%. Ale jinak tváří se to jako dobrá služba, zvlášť v současné situaci.

 2. Ad Lendy…přidávám se také k čekatelům, u mě je to ještě FundingSecure a Moneything. Všude stejná písnička. Nevím jak moc s tím zahejbá případný Brexit, ale od ledna 2018 už jsem tam nic neposlal a ven se mi podařilo dostat jen nějaké menší drobné. Je to bída a hlavně zajímavá zkušenost, že není všechno zlato co se třpití -> vzpomínám si jak jsem byl nadšen ze SavingStream, kde každý měsíč poctívě chodilo 1%. Pak se přejmenovali, udělali docela razatní změny – úroky jen u aktivních půjček. Sekundár se začal plnit, ale já byl stále vklidu (to bylo tak 2017). Až na začátku 2018 jsem to stopl a říkal si, že počkám jak se to vyvrbí za pár měsíců. A v půlce 2018 jsem měl už docela dost defaultů a i teď po víc jak půl roce se stále nic neděje.

  1. To jsme na tom opravdu velmi podobně, ze starého Saving Streamu jsem byl také nadšený. Dobře si pamatuji na tu změnu podmínek, právě tehdy se mi stalo, že jsem včas nezareagoval prodejem participací a nechal to vše postupně dobíhat. Stále jsem byl v klidu a najednou se mi začaly kupit defaulty a zjistil jsem, že se nemám jak vyvázat. Byla to vlastně celkem zajímavá lekce.. jak píšeš není všechno zlato co se třpytí.

   Vtipné je, že jsem na FundingSecure přešel jako na náhradu Lendy a důsledněji jsem participace prohlížel a bral jen LTV pod 50%. No a skončil jsem úplně stejně, půlku počátečního vkladu držím v úvěrech po splatnosti, které nejdou prodat a v defaultech.

 3. Pěkný.
  Spíš jen pár technických poznámek:
  u EstateGuru není výnos v textu (ale na obrátku jo)
  u Bonsteru máš loňský referral
  no, a popravdě by mi asi přišlo milejší dělení na kalendářní čtvrtroky (což jsem si asi ale měl vzpomenout, když jsi s tím začínal)…

  A akcie klidně rozšiř. O tom, že bych se měl pohnout tímto směrem píšu dost dlouho a i v obecné rovině myslím, že je to přirozený směr vývoje. Minimálně ten pocit ohledně P2P máme obdobný, byť se v problematice pohybuju kratší dobu.

  1. A jo, děkuji za připomínky ;). Jo, kalendářní čtvrtroky by asi byly lepší, třeba mi nějaký ten report časem o měsíc „ujede“. Je to tím, že jsem prostě naučený brát věci tak jak jsou, často improvizuji a píši za pochodu s tím, že to vždy do budoucna mohu vylepšit.

   1. V poho. Jak píšu, měl jsem si vzpomenout dřív.
    BTW – svoje „statistiky“ spíš flákám, resp. dělám nárazově, když něco potřebuju zjistit. Teď jsem navíc začal hýbat s velikostí portfolia. A úplně nevím, jak to zohlednit… Protože podle toho jaké půjčky se koupí a jak se bude vyvíjet jejich zpoždění, tak bude zpožděn i celý výnosový efekt… Navíc zohlednění tohoto znepřehlední celou tabulku/výpočet… :o/.

    1. Piš blog :).

     Já nikdy neměl v úmyslu tahat na ostatní rozumy, ale pěkně si roztřídit myšlenky a dát věcem ve své hlavě nějaký řád. Výhodou je zpětná vazba a zároveň se doufám nepoučuji ze svých chyb jen já sám.

 4. graf růstu akcií za poslední roky trochu připomíná bublinu. Nevím jestli je zrovna teď ideální čas naskočit do toho vlaku.

  1. Jj, spousta z těch aristokratů je hodně drahých. Nekupuji za každou cenu a nechávám si hodně prostoru do budoucna. Přišlo mi však důležité začít i za cenu chyb a nějakých ztrát, protože to odkládám hodně dlouho.

 5. V první řadě děkuji za hezký článek. Opravdu se to po tobě čte moc pěkně. Co se týče Saving Stream, Funding Secure a Moneything, tak jsem teď úplně nostalgicky zavzpomínal. Na všech zmiňovaných portálech jsem začal zavčas preventivně stahovat kapitál hned při prvních náznacích problémů. Ale i tak mi všude zůstalo 5-10% investic. Zejména proto, že jsem si pokaždé, když už jsem měl drtivou většinu financí pryč, řekl, že se zbytkem ještě chvíli počkám a uvidím, jak se to vyvine.

  Další na řadě bude Estateguru. Přestává se mi líbit množství půjček po splatnosti. Ještě chvíli počkám, jak se bude vyvíjet proces vymáhání. Pokud se ještě zvedne množství půjček po splatnosti, nebo se u nějaké nemovitosti nepodaří vymoci 100% investice, tak okamžitě zdrhám.

  Ad Portu – náklady na měnové zajištění mohou činit klidně 3% ročně z hodnoty investice. To je sice úplně stejná hodnota, jako u všech ostatních dolarových investic, zajištěných do CZK, ale mně osobně to přijde hodně drahé. Kdyby Portu nabízelo USD variantu bez měnového zajištění, tak bych do toho možná šel.

  Akcie nakupuju průběžně každý měsíc formou indexu, mám v plánu to tak dělat ještě zhruba dalších 8 let. Tím bych měl víc než dobře zprůměrovat nákupní cenu.

  1. Tome, děkuji za komentář!

   Já zkusím zase za měsíc hodit další report, jak to u mě vypadá. Obecně se stahuji z P2P. Respektive, stačí mi mé 3 platformy, kde si držím svých pár tisíc EUR a zbytek už dávám do jednotlivých akcií, které vybírám z aristokratů. Celkově mi přijde, že lépe spím, protože relativní alokaci v P2P jsem měl dlouhodobě vysokou. Taky se bojím, aby EG nenajelo na trend, kdy objem výrazně převáží kvalitu. Snad to dají.

   Index je fajn, alespoň je to máš bezúdržbové. Já se nakonec rozhodl pro trochu jinou cestu a zkouším si vybírat. Ať se daří, a klidně dej do komentářů občas vědět, jak se Ti daří.

   1. Neuplynul ani týden a vypnul jsem autoinvest na Estateguru. Výrazně se zvedl počet půjček po splatnosti a přestává se mi to líbit. Takže volím předčasné opatření. Stávající půjčky nechám postupně dojet. Většina z nich je na 12 měsíců, takže je ještě spousta času před námi. Kdyby se mezitím počet zpožděných půjček snížil, budu uvažovat o dalších investicích, ale za současné situace to není dobrý nápad.

    ad akcie – Kdysi jsem chtěl mít taky portfolio cca dvaceti společností, ale pak jsem zvolil raději index. I z hlediska historie byl růst indexu způsoben především jinými firmami, než dividendovými aristokraty. Takže zatím kupuju index a časem přikoupím (za malé částky) pár spekulativních akcií. U nich budu počítat s tím, že většina tipů nevyjde, ale budu doufat, že trefím něco jako Amazon v počátcích.

    btw. nechodí mi na mail upozornění na to, že mi tu někdo okomentoval příspěvek. To je celkem škoda.

    1. Tome, děkuji za další komentář.

     Jsem rád, že se dělíš o své dojmy. Ten počet půjček po splatnosti sleduješ na svém portfoliu? Já totiž podobný trend u sebe nepozoruji – z cca 21 úvěrů mám po splatnosti jeden (ale uznávám, není to bůhvíjak reprezentativní vzorek). Aktuálně je podle celkových statistik default 2,3%, late 4,6%. Co jsem tak historicky vypozoroval, součet těchto čísel je stabilně kolem těch 6-7%. Docela mě ale štve, že tam na to nemají nějaký grafík v čase.

     Mno já myslím, že obojí má své pro a proti a je na každém, co si zvolí. Na indexu je fajn ta jednoduchost, každý měsíc kupuji a ve finále můžu mít touhle strategií třeba více, než někdo, kdo s penězi různě blbne, přesouvá a experimentuje. Myslím také, že se blížíme do fáze, kdy naši společnost čekají turbolentní změny a odhadnout vývoj konkrétní společnosti bude o to složitější. Občas akorát holt musím přetrpět že kupuji index až moc draze. Časem bych se také rád posunul od aristokratů, ale v počátcích se o ně chci opřít, protože toho zatím moc neumím a líbí se mi poměrně štědré dividendy.

     Jasné, jestli je zájem, hodím sem na upozornění zaškrtávátko. Na většinu komentářů se snažím v rozumné době odpovídat.

 6. Estateguru – sleduju to na svém portfoliu. Za poslední tři roky cca 260 půjček. Z toho 150 splacených, 110 běží. V defaultu jsou 3 půjčky, 13 late. Kdybychom to počítali z celkového počtu půjček, vejdeme se do tebou zmiňovaného rozmezí 6-7%. Ale po celé tři roky bylyo problémových půjček cca 5 celkem. Nárůst na 16 je za poslední tři měsíce. Proto jsem raději opatrnej.

  Akcie – Souhlas. V příštích měsících mám v plánu trochu víc studovat investování do akcií. Bylo by fajn vyměnit si nějaký zkušenosti.

  Upozrnění do mailu na odpovědi by bylo fajn. Někdo to třeba okomentuje za pár týdnů, ale když o tom nevím, už se sem nemám moc důvod vracet.

  1. Ach rozumím, tak to potom dalece předčí moje sledování, protože tak dlouhou aktivitu a sledování jako ty nemám.

   Klidně můžeme vyměnit zkušenosti a dojmy, kvůli tomu tu o tom píši – abych pomohl ostatním i sobě. Spoustu komentářů na blogu jsem si už vzal k srdci. Kdykoliv písni na mail v patičce.

   Jasné, chápu. Technicky to není problém, spíš se dneska kvůli GDPR člověk bojí udělat pomalu jakoukoliv malichernost. Přidal jsem zaškrtávátko.

 7. Ahoj Lukáši. Děkuju za zaškrtávátko. Posílám update k Estateguru. Na konci května jsem měl 3 defaulty a 13 late. Od té doby jsem neprovedl ani jednu investici. Současný stav je 7 fefaultů a 13 late. Začínám vážně uvažovat nad tím, že zbývající investice prodám přes autoinvest i přesto, že je zpoplatněný. Na Estateguru mám stejnou částku už několik let, celou dobu jsem měl z portfolia stabilně cca 5 problémových půjček, ale za tento rok to najednou narostlo na 20. Teď už vážně bude záležet jenom na tom, kolik procent z jistiny dokáže platforma vymoci.

  1. Ahoj Tome,

   děkuji za tvůj další komentář. Také u sebe pomalu sleduji nárůst defaultů a tuto platformu budu v dalších měsících pečlivě sledovat. Koukal jsi na jejich poslední newsletter? Řešili tam právě defaulty, přičemž poskytli i tabulku s daty. Když už nic jiného, tak narozdíl od Lendy a FundingSecure komunikují transparentně, čehož si jako uživatel vážím. Nicméně ten skutečný default rate je na úrovni 6,6%.

   Řešili jsme to tady: https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f=23&t=57&start=120#p17136

   Měj se fajn, a dej určitě vědět, jak se u Tebe EstateGuru v čase vyvíjí.
   Na začátku ledna budu dělat další report, kdyby ses chtěl podělit s daty, budu moc rád!

   Lukáš

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *