P2P report #11: červen 2021

Další čtvrtletí uteklo jako voda. Tím spíš s naší malou, která nám dělá obrovskou radost a zároveň je to občas celkem zápřah. Život se místo volných dnů postupně rozložil na volné půlhodiny, které se snažím využívat co to jen jde. Naštěstí se dostává i na investování a i tento čtvrtrok byl poměrně zajímavý.

Průběžně se snažíme rozšiřovat náš portál P2Ptrh, kde nově přibývají i rozhovory se zahraničními platformami – ať už se jedná o LendermarketReinvest24 či EvoEstate. Poslední zmiňovanou platformu jsem i vyzkoušel a následně zrecenzoval. Nutno říct, že je to portál, který mě po opravdu dlouhé době zaujal a plánuji si jej v portfoliu ponechat. Výhodou je, že se jedná o agregátor a tímto způsobem mohu sledovat nabídky napříč více portály v Evropě z jednoho rozhraní.

Paralelně s tímto reportem vznikl i ten Zbyňkův na P2Ptrhu, který je trochu více informativní v platformách Mintos a Lendermarket. Tradičně jej tedy doporučím.

Obsah článku: [ukázat]

Riziko v P2P z pohledu downside i upside

Ještě než přejdu k samotným platformám, rád bych se filozoficky pozastavil u rizika. Drtivá většina lidí riziko vnímá jako něco negativního. Můžeme si ho definovat jako pravděpodobnost s jakou přijdeme o vložený kapitál. Při pročítání knihy Antifragilita (Taleb) jsem narazil na o poznání zajímavější definici rizika a to, že jej lze vnímat na obě strany – jak downside (hlubokou ztrátu) i upside (riziko extrémního zisku).

Jinými slovy, u řady aktiv je velmi malá možnost že zásadním způsobem vyděláme či proděláme. Každá investice má na obě strany svůj vlastní potenciál. Nicméně ten pro P2P lending v řadě případů nevychází příliš lichotivě. Nebankovní poskytovatel nabídne 12% p.a. s prakticky nulovou možností upside riziko navýšit (pokud chytneme úvěr s vyšším úrokem, hrozí odkupy). Na druhou stranu, vždy hrozí téměř 100% ztráta vkladu.

V portfoliu s tím lze pracovat různě. Dle mého názoru není dobré být vystaven celoplošně možnosti téměř 100% downside to není dobré pro psychiku, u malých portfolií mi ale rovněž nedává smysl omezovat riziko shora. Taleb v knize Antifragilita mluví o “strategii činky”, kdy 85-90-95 % portfolia je podle naší nátury “na jistotu” a zbylá část jsou aktiva s vysokým upside rizikem.

Tato strategie je něco co mi začalo dávat smysl, zvlášť v šílené době kryptoměn a meme akcií. Člověk by nad tím neměl uvažovat tak, že bezhlavě odevzdává své peníze do pochybných projektů. Ale nevidím důvod, proč pár procent portfolia nedat do něčeho s čím vnitřně souzním, dává to smysl a z hlediska rizika tu může být extrémní výchylka na obě strany.

Mintos

Mám-li být upřímný, Mintos jsem vlastně přestal sledovat. I&A dělá svou práci, stále jsem plně zainvestovaný a z hlediska údržby to trošku připomíná Robo.cash – nemusím se o nic moc starat. Na druhou stranu nechávat práci na automatu není můj styl a tak tam točím spíš symbolický zůstatek, který je jen malým zlomkem toho, co jsem měl na platformě dřív.

blank
blank
blank

Při pohledu na data si držím úrok přes 10% a zároveň je dlouhodobě drtivá většina úvěrů v current, aktuálně 92% portfolia. V kombinaci s nízkou časovou investicí mi to přijde vcelku fajn. Na druhou stranu u I&A, stačí default jednoho či dvou poskytovatelů a výsledky se úplně změní.

Mintos má pro mě i alokací spíše nostalgickou hodnotu protože jsem na něm před 6 lety začínal a chci mít možnost ho dále sledovat.

Bondster

blank

Portfolio na Bondsteru se drží stále poměrně pěkně. A co víc, nedávné spuštění sekundárního trhu mě motivovalo využít volný zůstatek a nakoupit některé z původních hypotéčních úvěrů od ACEMY, které jsou navíc ověřené dlouhodobou bezproblémovou splatností, nízkým LTV a lukrativními úroky.

Technicky se sekundárním trhem zabývám jen chvilku, ale vypadá to vše zatím relativně bezproblémově a musím konstatovat, že tohle se povedlo. Na sekundární trh je napojený i auto invest, tak jsem jen zadal některé parametry a nechal to být. Platformě se zlepšila likvidita tedy i možnost rychleji zainvestovat a exitovat.

Po zavedení nových podmínek jsem si jistý, že řada méně spokojených investorů bude odcházet. Tím, že se otevřel SM s tímto typem nabídek od ACEMY, já sám zvažuji i mírně navýšit pozici. Aktuálně si myslím, že se napříč platformami jedná o jedny z nejzajímavějších nabídek.

Můj aktuální výnos je 7,59 % p.a., po započtení poplatku o 1% méně. Default rate na úrovni cca 3,4 %. Ztráta kapitálu bude na úrovni určitě pod 0,4%. Důležitá je tu opět bezúdržbovost a nízká časová náročnost.

EstateGuru

Na EstateGuru aktuálně nemám do čeho investovat. Nové úvěry jsou ihned zainvestované, přičemž se snížila cílová částka i výnos. Větší projekty jsou bohužel nezajímavé nebo pro mě nejisté (zámek v Německu). Řada úvěrů mi doběhla a vklad pomalu stahuji. Aktuálně mi přijde, že tu poptávka mnohem více převyšuje nabídku a bez AI už se investor prakticky nechytá. Snad je to jen sezónní výkyv.

blank

EstateGuru trošku překopal statistiky, ale snad k lepšímu. Přidávám opět ke srovnání procentuální vývoj problémových participací. Momentálně je ve stavu late 4,71 % portfolia a v defaultu 3,69 % což je vlastně plně v souladu s předchozími obdobími. Pokud jde o outstanding portfolio (druhý obrázek), tak součet problémových participací se dostal přes 20 %.

blank

Abych se přiznal ve statistikách bych očekával i vývoj Recovered např. po jednotlivých letech. Capital loss je stále na úrovni 0,00 %, ale celý graf je jen kosmetická záležitost a otázkou času než se ztráta objeví.

blank

Upvest

Upvest od minula uveřejnil nové investiční příležitosti. Trikaya se mě bohužel nezaujala, protože projekt ještě nezískal ani stavební povolení a nejsem úplně přesvědčený o tom, že se to v termínu povede. Co jsem měl možnost náhodou vidět projekt, tak se mi nelíbila i některá řešení, která zbytečně prodražují. OC Kukleny se mi líbil daleko více, ale nakonec jsem neinvestoval.

blank

Na platformě jsem si všiml, že některé menší crowdfundingy spouští s předstihem oproti možnosti zainvestovat, což je za mě velice férový krok.

EvoEstate

Jak jsem zmínil v úvodu, zlákala mě platforma EvoEstate, kde jsem byl nakonec nejaktivnější a průběžně posílal vždy pár stovek EUR podle počtu participací, které se mi líbily i s ohledem na geografickou a platformovou diverzifikaci. Určitě plánuji něco posílat i dál a v budoucnu si myslím, že to pro mě bude primárně o platformách Bondster (pouze ACEMA), Upvest a EvoEstate. Vše nějakým způsobem zajištěno jinak, než garancí vykoupení. Výhodou EvoEstate je že nabízí i příležitosti z nichž je pravidelný měsíční výnos.

Takto aktuálně vypadá stav diverzifikace. Zpočátku jsem se snažil mít EvoEstate jako doplněk k EstateGuru a pomalu jsem začínal s některými příležitostmi z Rakouska a Německa, které mi přijdou i stavařsky na velmi dobré úrovni (=úspornost, efektivita). Byť je výnos nižší jedná se často o centrum velkých měst, bytové domy s vysokou obsazeností, zavedení developeři.

blank

Nakonec jsem přibral i pár příležitostí z platforem které tak důkladně nesleduji, ale nabídky mi přišly atraktivní. Průměrný výnos mi platforma ukazuje na úrovni 8,75 % p.a.

blank

Portfolio

Průběžně se mi dařilo odkládat i přes zvýšené náklady domácnosti. Samozřejmě máme už jen jeden plat. Nicméně pozitivní je, že můj příjem z nové pracovní je vyšší a pravidelnější dokonce na úrovni násobku předchozí mzdy. Můžu si odepsat i některé náklady. Až do konce roku však budu investovat spíš okrajově, rýsuje se jedna velice zajímavá příležitost (která předčí výše uvedené investice) na kterou si chci vyhradit peníze a kterou stručně popíši až proběhne.

Nejen na mě je vidět, že pro člověka který je ve fázi budování portfolia je násobně lepší vydělat než investovat.

blank
  • Koupil jsem akcii CLOV za průměrnou nákupní cenu 8,8 dolarů. Akcie vystřelila až na úrovně 27 a já měl nastavený prodej na úrovni 30, který neproběhl. Za zajímavější ceny jsem odprodal 1/3 pozice a zbytek nechal klesnout v zásadě znovu až k nákupce. Uvidíme co dál, aktuálně držím dál tyto akcie skoro za nákupku, v zásadě bez rizika ztráty. Tušil jsem že to takto po úvodním hypu dopadne, ale chtěl jsem si zkusit co to se mnou udělá.
  • Přišla mi papírová akcie od společnosti Wise (TransferWise) v ceně okolo 120 dolarů. Asi i jako odměna za propagaci na tomto blogu. Moc hezky udělaná.
  • Drahé kovy už dosáhly úrovně kterou bych nerad chtěl mít doma, tak jsem zřizoval bezpečnostní schránku a diverzifikoval rozložení.
  • Pomalu se vracím do krypta, ale jen opatrně a okrajově.
  • V portfoliu nejsou zaznamenané žádné domény – jeden nákup a prodej jsem uskutečnil ale nic zajímavého – náklady za 2 roky držení v řádu stokorun a prodej v řádu tisícikorun.

P2Ptrh + P2Pfórum

  • Pokud jde o tyto dva projekty, hodně mi s dalším rozvojem pomáhá Zbyněk, já bohužel nemám tolik času, kolik bych si přál. Je tu spousta životních změn ale i takového běžného provozně-organizačního života. V druhé půlce roku by to snad se mnou mělo být trochu lepší, pomalu mi končí projekty v dřívější práci a už nesedím na třech židlích najednou.
  • Návštěvnost P2Ptrhu pomalu ale jistě roste, čekám že ještě tento rok by mohla být více než návštěvnost tohoto blogu, který naopak trochu stagnuje a nevím co s ním krom těchto reportů dál. Nechci aby to sklouzlo k takovým těm žvástům o ničem.
  • Chystáme další sraz tentokrát #4, snad nás koronavirus opět nezažene domů. Já budu mít tento týden druhou dávku.

Závěr

Dnes jsem opět relativně přetáhl obvyklou kapacitu, tak se rychle rozloučím. Užijte si slunečné dny, cestujte dokud můžete a přeji nejen investiční úspěchy.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *