P2P report #10: březen 2021

Uplynuly 3 měsíce a je tu další report. Jistě jste si všimli, že blog teď co se týče P2P trošku zeje prázdnotou, jsem si toho dobře vědom. Těch důvodů je více. Narodil se nám přírůstek do rodiny, do toho jsme stihli v šestinedělí prodělat Covid-19, který si žena přitáhla z porodnice. Už minule jsem avizoval, že jsem dostal zajímavou pracovní příležitost a spolupráce se vyvíjí slibně, učím se snad usilovněji než kdy dřív a mám výborného mentora.

V neposlední řadě jsme se rozhodli spojit síly se Zbyňkem z fóra a dělat další aktivity okolo P2P společně na portálu p2ptrh.cz. V zásadě se jedná o konstruktivní budování profilů platforem i poskytovatelů, agregaci zajištěných nabídek z ČR se zajímavými odkazy a různým hodnocení (vč. hodnocení komunity uživatelů a investorů) na jednom místě.

Na tamním blogu, kde přispívám i já vzniká paralelně i další P2P report, tentokrát Zbyňkův. Nevím o nikom dalším v ČR, kdo by měl takový záběr platforem, disponoval znalostí komunity investorů a byl ochotný sdílet informace. To jen tip na úvod, co sledovat.

Obsah článku:

Mintos

Někteří čtenáři nade mnou asi zlomí hůl, ale rozhodl jsem se vyzkoušet Invest & Access a co víc, přesunout pod něj trvale celou částku, která mi na Mintosu zbývá (cca 2% portfolia). Je to praktika, kterou rozhodně nedoporučím každému (lépe si vybírat a zůstat u auto investů). Já jsem si ji zvolil, protože zůstatek na Mintosu nemá cenu řešit aktivně, nevyplatilo by se to časově, zároveň z platformy nechci odcházet a chci dále sledovat její vývoj.

Zvolil jsem portfolio „conservative“, takto mi to rozhodilo:

blank
blank

Výnos je tedy někdy u průměru, spíše kratší periody ale je tam i pár dlouhodobých úvěrů. Byť jako každý mám k I&A silné výhrady, musím přiznat, že se mi na tomto přístupu pár věcí líbí.

  • Plná automatika, nemusím se přihlašovat a řešit proč mi AI něco nekoupil, když k tomu byl zůstatek i parametry. Tady se reinvestování řeší i po nižší částce než 10 EUR na participaci. Pravda, úplně té taktice nerozumím, občas se přibere něco i za 1 EUR, občas se čeká trochu déle.
  • Nulová časová náročnost. To je obzvlášť důležité, protože aktivní správa je něco, co snižuje výnos, byť si to hodně lidí neuvědomuje nebo se tím neřídí.
  • Nelíbí se mi název „konzervativní portfolio“, je pro Mintos silně zavádějící. Ale v zásadě to beru tak, že I&A vybírá poskytovatele z té kvalitnější poloviny seznamu. Vybírají se nabídky od poskytovatele se skóre od 7 do 10, alespoň 80% current a s méně než 3% pending payments. Já mám aktuálně v current 88% úvěrů což je možná nejvíce, co jsem na Mintosu kdy měl.

Samozřejmě široká diverzifikace má při počtu problémových poskytovatelů svá úskalí. Jak říkám s nějakým zásadnějším vkladem bych touto cestou nedoporučoval jít, ale takhle proč ne. Alespoň zbývá kapacita na jiné věci.

blank

Objem proinvestovaných úvěrů se na Mintosu zvedá, ale není to nic dramatického. Výše průměrně investované částky na investora zůstává někde u hranice 2400 EUR, což je v zásadě na úrovni před čtvrt rokem.

Bondster

blank

Platforma Bondster v prvním čtvrtletím přišla s novými podmínkami pro investory (zatím jsem neodsouhlasil), které v rámci komunity kterou sleduji nebyly úplně dobře přijaty. Dále se změnil CEO, po Janě Mückové je ve funkci Pavel Klema. Na fóru jsem pak zaznamenal přetrvávající problémy se zpožděním plateb některých poskytovatelů zvláště v zahraničí.

blank

Já osobně u Bondsteru vnímám dlouhodobě problém v komunikaci. Většinou se prezentuje to pozitivní a některé méně příjemné zprávy či faktické informace (odpovědi podpory) se dají zjistit jen sdílením mezi uživateli, což nepůsobí dobře a je to škoda. Snad by stav zlepšil někdo, kdo by měl na starost komunikaci s veřejností a řešil nejčastější dotazy třeba i v rámci blogu, to by bylo fajn.

Březen byl jinak pro platformu celkem zajímavý měsíc, což je vidět na grafu. Investovaný objem se vrátil někam na úrovně z listopadu 2019, což je po dlouhé době první větší známka optimismu. Určitě jsem zvědavý na další měsíce.

U mě osobně je Bondster jinak beze změn, což je dáno výběrem zajištěných úvěrů ACEMY, které jsou dlouhodobého charakteru. Vybíral jsem nějaké prostředky z toho co doběhlo a počkám si případně na nějaké další zajištěné nabídky. Nicméně při mém nastavení investice do jediného poskytovatele na platformě se mi nechce částku přepalovat.

EstateGuru

blank

Portál EstateGuru se tak nějak obecně vymyká všem statistikám. Aktuální meziměsíční stav je někde na dvojnásobku toho co před koronou a při pohledu na graf bychom bez datové čáry vliv koronaviru skoro ani nenašli.

Na EstateGuru mám aktuálně v defaultu 6% tamního portfolia, což je poměrně dost. Uvidíme jak zafunguje proces vymáhání, o výsledcích budu dále informovat. Přijde mi, že se pomalu na EG začíná lámat situace, kdy výkon na platformě bude z velké části o vymáhacím procesu a jeho rychlosti. Zájemcům o platformu doporučím sledovat jak se budou tyto statistiky dále vyvíjet, případně si udělat prázdnou registraci a zpřístupnit si tak loan book na stránkách se statistikami. Jak naznačuje nedávný článek Kristapse, brzy už se EG možná nebude opírat o marketingovou berličku 0,0% capital loss.

blank

Zde pak přidávám tradičně aktuální stav default a late. Pokud jde o čísla, tak vše se drží na podobné úrovni jako před půl rokem. Jak pro všechny historické úvěry, tak pro outstanding portfolio.

Listopad 2018: Late – 5,8%; Default 0,8%.
Únor 2019: Late – 3,8%; Default 3,3%.
Červen 2019: Late – 4,2%; Default 2,4%.
Září 2019: Late – 4,4%; Default 2,8%.
Prosinec 2019: Late – 2,4%; Default 3,7%.
Březen 2020: Late – 3,8%; Default 2,9%.
Červen 2020: Late – 6,1%; Default 2,6%
Září 2020: Late – 4,6%; Default 4,0%

Březen 2021: Late – 3,4%; Default 3,8%

blank

Upvest

blank

Na portálu Upvest byly k dispozici během uplynulých 3 měsíců dvě příležitosti. Já se rozhodl zainvestovat do apartmánů v Karlově Studánce, lokalitu celkem dobře znám a objekt se mi už dříve na místě líbil.

Pokud jde o další vývoj, zaznamenal jsem, že Upvest bude nabídky umisťovat 48 hodin v předstihu samotného investičního procesu, aby předešel klikacím závodům. To mi přijde jako sympatické řešení, protože řada investorů investuje na slepo bez otevření analýzy a alespoň bude dostatek času si vše prostudovat. Až na nižší počet příležitostí je mi platforma jako taková dlouhodobě sympatická. Během předchozích měsíců jsem se proto na P2Ptrhu dostal i ke krátkému zhodnocení a recenzi portálu Upvest.

Lendy + Funding Secure

Něco pro pamětníky. Po delší době přidávám opět pár řádků k těmto platformám. Jediné co se vymohlo tak pár jednotek liber a počítadlo dní narůstá v některých případech až k -1500 dnům. Bohužel i takhle to může vypadat.

blank

Bonusové odkazy

Na blog už čistě za sebe přidávat nechci. Případné zájemce odkáži na seznam profilů platforem, které dohromady se Zbyňkem sepisujeme, a kde lze dohledat i aktuální bonusové nabídky. Je tam toho řádově více než zde. Pokud byste chtěli k nějaké platformě sepsat vlastní, objektivní zkušenost a tím v rozhodování pomoci ostatním, budeme rádi – jde to i bez registrace. Kvalitní recenzenty rádi odměníme.

Zbytek portfolia

blank

Aktuálně to se mnou vypadá nějak takto. P2P na cca 15 – 16%. Přestal jsem si škudlit krypto, prodal jej se zhodnocením cca 1000% a přesunul do dividendových akcií. Nechal jsem si jen pár stovek BAT, které sbírám přes prohlížeč Brave, taková srdcovka od které si mnoho neslibuji. Mám zkrátka vztah k internetové reklamě a její aktuální stav se mi moc nelíbí.

Jojo, vím, je to shitcoin.

V zásadě je klidně možné že je krypto přelomová technologie. Já uvažuji tak, že pokud se s ním bude platit za služby, bude to obecně přijímaná digitální komodita/peníze, poskytovatelé služeb snadno přehodí výhybku a platební bránu z fiat na krypto. Jsem spíše zastáncem drahých kovů, které si budují brand o pár tisíc let déle a teď jim krypto ubírá na ceně.

Obecně jsem se dost přesunul do value akcií, odprodal např. SPCE apod. První čtvrtletí mi vyrostly i některé tituly kde jsem byl ve ztrátě (WBA, RDS apod.)

Pár dalších střípků

  • Nakoupil jsem pár internetových (překlepových) domén na zkoušku/experimentování jako další diverzifikaci za cenu jejich ročních zisků – v zásadě P/E = 1, ale pochopitelně s větším rizikem, že se něco pokazí. Je to vůbec můj první takový nákup, tak jsem na to zvědavý. Ještě si musím vše přenastavit a snad z toho bude další diverzifikace ke stávajícímu portfoliu.
  • Ladím time-management. Mít doma kojence je něco co se špatně popisuje neznalým… je to skvělé, úžasné. Pořád si říkáte jestli to krásný dítě je fakt vaše. Zároveň to však znamená vyrovnat se s jiným způsobem práce, zvládnout více a delší úkoly plnit po 5-10-20 minutových blocích. Večer člověk padá na hubu vyčerpáním s dvojnásobně překročenou kognitivní kapacitou.
  • Zvažuju co dál s tímto blogem. Tím, že jsme na fórum i p2ptrh tým, nechce se mi dál na tématu o P2P pracovat sám. Pro uživatele je fajn, když si přečtou více názorů a navíc mohou vložit svůj názor. Nechci být affiliate blogerem, který všechno vychvaluje, P2P prostředí potřebuje kritiku a názorovou rozmanitost jako sůl. Zatím jsem se rozhodl tu ponechat reporty a zvažuju, že se pustím do některých technologických vychytávek z oblasti soukromí a produktivity (viz sekce techhacks). Blog po 5 letech asi dozná výraznějších změn a chci si ho uzpůsobit aby to víc bavilo mě i čtenáře.

Závěr

Následující čtvrtletí může být z hlediska objemu zainvestovaných půjček po dlouhé době opět pro P2P zajímavé. Je tu celá řada pozitivních faktorů např. začíná se očkovat, akcie jsou na hodnotách vyšších než před koronavirem, tiskne se, rozvolňuje se (no dobře… u nás úplně ne). Ale v zásadě faktor nejistoty z března minulého roku a přeliv prostředků do akcií je pryč. USA akcie jsou na ATH.

Já osobně úplně nepropadám optimismu, spíš než na krátkodobé vidiny zisku a trendů se orientuji na aktiva, která chci držet dlouhodobě a strávit minimum času správou portfolia. Chci se soustředit na osobní růst a kvalitní pracovní i rodinné vztahy. Nelámat si úplně hlavu s nákupy a prodeji, zda bude či nebude dodržena garance, zda krypto poroste nebo ne. S P2P jsem se rozhodl definitivně přestoupit na zajištění nemovitostí, jen ten Mintos je taková poslední fosilie :). Ale třeba se dám zlomit. Navyšovat v P2P zatím ještě nějakou dobu neplánuji, 15% je pro mě v tuto chvíli tak akorát.

Hezké Velikonoce. L.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *