P2P report #1: listopad 2018

Na blogu jsem si už párkrát pohrával s myšlenkou pravidelných reportů z mého peer-to-peer portfolia, ale dlouho jsem se tomu bránil. V zásadě mi ani tak moc nevadí sdílet data, která hodně lidí považuje za citlivá. Spíš jde o samotný koncept investování, který vlastně není nikterak vzrušující, tím spíš u tak malého investora, jakým jsem já.

Přesto jsem se rozhodl pravidelné reportování na čtvrtletní bázi na nějaký čas vyzkoušet. Hlavním důvodem je, že spousta obsahu z předchozích recenzí od doby napsání zastarala a situace na tržištích je jiná, než jsem v minulosti popisoval. Protože nad těmito věcmi běžně přemýšlím, přišlo mi praktické je jednou za čas shrnout v samostatném článku.

Kromě platforem, které využívám se chystám zmínit i ty, ze kterých odcházím a jak rychle vytahování peněz probíhá. (Zdroj ilustrativního obrázku: Freepik)

Mintos

Stav portfolia: 2 750 EUR (71 225 Kč); Měsíční výnos: 25 EUR (cca 650 Kč)

Mintos a diverzifikace portfolia

Stav – listopad 2018

S Mintosem je to poslední dobou složité. Ze stran originatorů dochází k předčasným výkupům a a tržiště mi připadá takové dost zběsilé. Mogo ohlásí, že vypisuje nižší úrok, ostatní poskytovatelé se rychle přidají a také snižují. Do toho všeho se rostoucí počet investorů snaží něco ulovit na sekundárním trhu (pokud možno s co nejvyšším úrokem) a moc u toho nekoukají na kvalitu.

I přes zmíněné nedostatky se dle mého mínění stále jedná o prakticky nejlepší platformu v Evropě z hlediska výnosu a nabídky. Jen je třeba si opravdu vybírat, nastavit AI manuálně a nenechat to v režii Mintosu.

Strategie

Věc se má tak, že mi začalo připadat zbytečné hledat nejvýnosnější participace, protože kdo ví, kdy mi budou poskytovatelem vykoupeny. Otevřel jsem si tabulku na ExploreP2P, vybral si z důvěryhodnějších poskytovatelů, nastavil hodnoty v AI na 10%+, kde to možnosti dovolí mírně více a časový horizont do 20 měsíců. Co se týče výnosů, nejsem nejostřejší tužka v penále, ale alespoň mám relativní klid a celé to běží samovolně bez mého zásahu – to se také počítá.Mintos - nastavení autoinvestu

Všiml jsem, že na P2P fóru docela hodně investorů naklikává nové úvěry ručně. Přitom jen málo z nich uvažuje svůj čas jako výdaj. U tak malého portfolia jako mám já se ruční správa, kterou jsem aplikoval doposud určitě nevyplatila. To 1-2% navíc výměnou za minimální časovou náročnost rád oželím. V současné době se Mintosu věnuji jen pár minut týdně, což je na dřívější poměry dost málo a je to celkem návykové.

Počínaje 3.12. 2018 Mintos spustil Auto Invest i pro sekundární trh. Můj první příkaz v AI (obrázek výše) je vlastně souhrn všech následujících příkazů, aplikovaný na SM. Uvidím, zda mi to něco chytne.

3000 PLN jsem z části převedl, zčásti stáhl a na účtu mi zůstalo 2750 EUR. Výnos zatím těsně pod 11%, průměrná délka držení pod 20 měsíců. Obojí ještě bude klesat.

Bondster

Stav portfolia: 50 949 Kč; Měsíční výnos: okolo 250 Kč

Stav – listopad 2018

Co se týče CZK trhu, mám takový pocit, že Bondster už delší dobu trochu stagnuje. Rozjela se likvidní rezerva s výnosy 3,9%, nicméně participací s rozumným LTV a výnosem ubylo. Jediným fungujícím poskytovatelem je Acema, která zase peníze investorů tolik nepotřebuje. Bondster se snaží nedostatek příležitostí vykompenzovat podnikatelskými úvěry, které nejsou vždy atraktivní nebo je v nich na můj vkus málo informací (oproti Fundlift.cz). Snad se to v dohledné době zlepší. EUR tržiště se jim na druhou stranu celkem rozjíždí, ale na to mám jiné platformy, tak nejsem cílovka.

Strategie

Snažím se kupovat úvěry s rozumným LTV, ale v zásadě vlastně beru téměř vše, co je dostupné a rizikovost vyvažuji nižší částkou v participaci. Pohybuji se v rozmezí přibližně 200-1000 Kč.

Bondster - úvodní obrazovka

Jeden úvěr mi na konci měsíce spadl do zesplatněných. Participace se zpožděním 1-14 dní většinou jednorázově vyskočí a pak časem znovu klesnou. Výnos mám okolo 7%, po započtení poplatků tedy 6%. Proč tak málo?

  • Jednak mi cca 25% částky leží v likvidní rezervě s výnosem 3,9%.
  • A pak se snažím o to, mít část portfolia v garanci a ta je vykompenzována nižším ziskem.

EstateGuru

Stav portfolia: 632 EUR (16 368 Kč)

Stav – listopad 2018

Posledním portálem, který jsem se rozhodl využívat je EstateGuru. Přijde mi to zatím jako velmi seriozní platforma, nicméně zatím absolutně netuším, jak se bude chovat v dlouhodobém horizontu. Pokud vím, defaultů mají jen pár a investoři zatím neměli ztrátu. Nicméně, poslední měsíce mají čím dál více nabídek (skoro už každý den jednu) a je otázkou, zda trochu neslevili z kvality na úkor objemu. Kvůli úvěrům s minimální délkou 12 měsíců se jakákoliv změna k horšímu projeví až za rok.

Strategie

Aktuálně mám pouze 12 participací, z toho jednu pár dní po splatnosti. Vybírám si úvěry s kratší dobou splatnosti (12-18 měsíců). Částky v polovině případů chodí až na konci uplynulé doby, proto je výkon platformy zatím nízký a zkresluje to statistiky. Kvůli skromnější částce investuji do každé participace minimum – 50 EUR.

EstateGuru - seznam projektů

Stahuji se z Lendy a FundingSecure

V reportu bych chtěl vyzdvihnout i negativní zkušenost. V článku z 31.1.2018 jsem psal, že se stahuji z Lendy. Bohužel, zatím vůbec nejsem úspěšný. Z částky 1032 GBP mi tam visí stále 877 GBP. Za dobu 10 měsíců jsem vytáhl pouze nějakých 15%. Některé z participací jsou 700 dní po splatnosti a vypadá to, že tato doba bude i nadále růst.

Lendy defaulty

Na FundingSecure je zatím obrázek podobný, investoval jsem na zkoušku 500 GBP, vybíral jsem si participace s LTV menším, než 50. V momentě, kdy jsem zaznamenal zhoršení platební morálky jsem zastavil reinvestování a stáhl jsem se. Momentálně mám na portálu 250 GBP a podobně jako u Lendy se nic významného neděje.

Britské portály mi zatím byl čert dlužen. Konečná ztráta bude v obou případech o pár desítek procent nižší, něco se mi podařilo získat na úrocích z fungujících participací, ale kolik se mi podaří ve finále vytáhnout a jak dlouho to bude trvat… to netuším.

Bonusové odkazy

Závěr

Na závěr si dovolím trochu zpochybnit myšlenku diverzifikace napříč platformami. Dříve jsem byl zastáncem, že čím širší diverzifikace, tím lépe. Zpětně si to už tolik nemyslím, protože experimentování mě stálo spoustu času i peněz. 10 platforem je obtížné kontrolovat. Mít pouze tři, dvě nebo jednu dramaticky snižuje náklady na údržbu v podobě času.

Také to je důvodem, proč bych chtěl místo recenzování nových platforem najet na pravidelné reporty. Zkrátka už mě moc nebaví někam poslat peníze, po dvou měsících zjistit, že mi něco nevyhovuje a zase vytahovat.

Další dotazy rád zodpovím v komentářích. Stejně tak budu rád za sdílení vaší zkušenosti.

Poslat článek na výlet. Sdílet!