P2P report #1: listopad 2018

Na blogu jsem si už párkrát pohrával s myšlenkou pravidelných reportů z mého peer-to-peer portfolia, ale dlouho jsem se tomu bránil. V zásadě mi ani tak moc nevadí sdílet data, která hodně lidí považuje za citlivá. Spíš jde o samotný koncept investování, který vlastně není nikterak vzrušující, tím spíš u tak malého investora, jakým jsem já.

Přesto jsem se rozhodl pravidelné reportování na čtvrtletní bázi na nějaký čas vyzkoušet. Hlavním důvodem je, že spousta obsahu z předchozích recenzí od doby napsání zastarala a situace na tržištích je jiná, než jsem v minulosti popisoval. Protože nad těmito věcmi běžně přemýšlím, přišlo mi praktické je jednou za čas shrnout v samostatném článku.

Kromě platforem, které využívám se chystám zmínit i ty, ze kterých odcházím a jak rychle vytahování peněz probíhá. (Zdroj ilustrativního obrázku: Freepik)

Mintos

Stav portfolia: 2 750 EUR (71 225 Kč); Měsíční výnos: 25 EUR (cca 650 Kč)

Mintos a diverzifikace portfolia

Stav – listopad 2018

S Mintosem (recenze) je to poslední dobou složité. Ze stran originatorů dochází k předčasným výkupům a a tržiště mi připadá takové dost zběsilé. Mogo ohlásí, že vypisuje nižší úrok, ostatní poskytovatelé se rychle přidají a také snižují. Do toho všeho se rostoucí počet investorů snaží něco ulovit na sekundárním trhu (pokud možno s co nejvyšším úrokem) a moc u toho nekoukají na kvalitu.

I přes zmíněné nedostatky se dle mého mínění stále jedná o prakticky nejlepší platformu v Evropě z hlediska výnosu a nabídky. Jen je třeba si opravdu vybírat, nastavit AI manuálně a nenechat to v režii Mintosu.

Strategie

Věc se má tak, že mi začalo připadat zbytečné hledat nejvýnosnější participace, protože kdo ví, kdy mi budou poskytovatelem vykoupeny. Otevřel jsem si tabulku na ExploreP2P, vybral si z důvěryhodnějších poskytovatelů, nastavil hodnoty v AI na 10%+, kde to možnosti dovolí mírně více a časový horizont do 20 měsíců. Co se týče výnosů, nejsem nejostřejší tužka v penále, ale alespoň mám relativní klid a celé to běží samovolně bez mého zásahu – to se také počítá.Mintos - nastavení autoinvestu

Všiml jsem, že na P2P fóru docela hodně investorů naklikává nové úvěry ručně. Přitom jen málo z nich uvažuje svůj čas jako výdaj. U tak malého portfolia jako mám já se ruční správa, kterou jsem aplikoval doposud určitě nevyplatila. To 1-2% navíc výměnou za minimální časovou náročnost rád oželím. V současné době se Mintosu věnuji jen pár minut týdně, což je na dřívější poměry dost málo a je to celkem návykové.

Počínaje 3.12. 2018 Mintos spustil Auto Invest i pro sekundární trh. Můj první příkaz v AI (obrázek výše) je vlastně souhrn všech následujících příkazů, aplikovaný na SM. Uvidím, zda mi to něco chytne.

3000 PLN jsem z části převedl, zčásti stáhl a na účtu mi zůstalo 2750 EUR. Výnos zatím těsně pod 11%, průměrná délka držení pod 20 měsíců. Obojí ještě bude klesat.

Bondster

Stav portfolia: 50 949 Kč; Měsíční výnos: okolo 250 Kč

Stav – listopad 2018

Co se týče CZK trhu, mám takový pocit, že Bondster (recenze) už delší dobu trochu stagnuje. Rozjela se likvidní rezerva s výnosy 3,9%, nicméně participací s rozumným LTV a výnosem ubylo. Jediným fungujícím poskytovatelem je Acema, která zase peníze investorů tolik nepotřebuje. Bondster se snaží nedostatek příležitostí vykompenzovat podnikatelskými úvěry, které nejsou vždy atraktivní nebo je v nich na můj vkus málo informací (oproti Fundlift.cz). Snad se to v dohledné době zlepší. EUR tržiště se jim na druhou stranu celkem rozjíždí, ale na to mám jiné platformy, tak nejsem cílovka.

Strategie

Snažím se kupovat úvěry s rozumným LTV, ale v zásadě vlastně beru téměř vše, co je dostupné a rizikovost vyvažuji nižší částkou v participaci. Pohybuji se v rozmezí přibližně 200-1000 Kč.

Bondster - úvodní obrazovka

Jeden úvěr mi na konci měsíce spadl do zesplatněných. Participace se zpožděním 1-14 dní většinou jednorázově vyskočí a pak časem znovu klesnou. Výnos mám okolo 7%, po započtení poplatků tedy 6%. Proč tak málo?

 • Jednak mi cca 25% částky leží v likvidní rezervě s výnosem 3,9%.
 • A pak se snažím o to, mít část portfolia v garanci a ta je vykompenzována nižším ziskem.

EstateGuru

Stav portfolia: 632 EUR (16 368 Kč)

Stav – listopad 2018

Posledním portálem, který jsem se rozhodl využívat je EstateGuru (recenze). Přijde mi to zatím jako velmi seriozní platforma, nicméně zatím absolutně netuším, jak se bude chovat v dlouhodobém horizontu. Pokud vím, defaultů mají jen pár a investoři zatím neměli ztrátu. Nicméně, poslední měsíce mají čím dál více nabídek (skoro už každý den jednu) a je otázkou, zda trochu neslevili z kvality na úkor objemu. Kvůli úvěrům s minimální délkou 12 měsíců se jakákoliv změna k horšímu projeví až za rok.

Strategie

Aktuálně mám pouze 12 participací, z toho jednu pár dní po splatnosti. Vybírám si úvěry s kratší dobou splatnosti (12-18 měsíců). Částky v polovině případů chodí až na konci uplynulé doby, proto je výkon platformy zatím nízký a zkresluje to statistiky. Kvůli skromnější částce investuji do každé participace minimum – 50 EUR.

EstateGuru - seznam projektů

Stahuji se z Lendy a FundingSecure

V reportu bych chtěl vyzdvihnout i negativní zkušenost. V článku z 31.1.2018 jsem psal, že se stahuji z Lendy. Bohužel, zatím vůbec nejsem úspěšný. Z částky 1032 GBP mi tam visí stále 877 GBP. Za dobu 10 měsíců jsem vytáhl pouze nějakých 15%. Některé z participací jsou 700 dní po splatnosti a vypadá to, že tato doba bude i nadále růst.

Lendy defaulty

Na FundingSecure je zatím obrázek podobný, investoval jsem na zkoušku 500 GBP, vybíral jsem si participace s LTV menším, než 50. V momentě, kdy jsem zaznamenal zhoršení platební morálky jsem zastavil reinvestování a stáhl jsem se. Momentálně mám na portálu 250 GBP a podobně jako u Lendy se nic významného neděje.

Britské portály mi zatím byl čert dlužen. Konečná ztráta bude v obou případech o pár desítek procent nižší, něco se mi podařilo získat na úrocích z fungujících participací, ale kolik se mi podaří ve finále vytáhnout a jak dlouho to bude trvat… to netuším.

Bonusové odkazy

Netřeba propisovat ručně promokódy, vše by mělo fungovat automaticky skrze proklik přes odkaz.

Závěr

Na závěr si dovolím trochu zpochybnit myšlenku diverzifikace napříč platformami. Dříve jsem byl zastáncem, že čím širší diverzifikace, tím lépe. Zpětně si to už tolik nemyslím, protože experimentování mě stálo spoustu času i peněz. 10 platforem je obtížné kontrolovat. Mít pouze tři, dvě nebo jednu dramaticky snižuje náklady na údržbu v podobě času.

Také to je důvodem, proč bych chtěl místo recenzování nových platforem najet na pravidelné reporty. Zkrátka už mě moc nebaví někam poslat peníze, po dvou měsících zjistit, že mi něco nevyhovuje a zase vytahovat.

Další dotazy rád zodpovím v komentářích. Stejně tak budu rád za sdílení vaší zkušenosti.

20 Comments

 1. Na článek jsem narazil vera před odchodem z práce a přečetl ho jedním dechem. Na komentář už nebyl čas…
  Zajímavé… A zajímavý i tvůj posun (vnímání reality :o) ) – redukce platforem, redukce času (což je ve výsledku defakto celkový odklon od P2P).

  Mintos.
  V podstatě to vnímám podobně, taky mi přijde, že je to „Jednooký mezi slepými je králem“. A na „turbulence“ na Mintosu taky prskám už delší dobu. Dřív to tam tak poklidně plynulo, ale dneska… jeden den tam něco visí a druhý den nejde sehnat ani něco o úroveň níže… A posun k hůře hodnoceným poskytovatelům vidím na sobě…
  Dříve jsem se o portfolio staral (a hlavně měl nějakou představu optimálního složení), teď se sice taky svým způsobem starám, ale už jen technikou cesty nejmenšího odporu, bez nějaké vize konkrétního požadovaného rozložení.
  Na rozdíl od Tebe chci ale být celkem ostrá tužka :o). A čas… záleží, jak to vnímáš a z čeho ho ukrajuješ. U mě to bude asi celkově problém time managementu a nejspíš bych ten čas „proflákal“ jinak. V podstatě mám Mintos puštěný na pozadí a občas tam juknu. Ale stejně času věnuju i p2pforu, … Takže je to něco mezi koníčkem, prokrastinací a výdělečnou činností (což možná jako kombinace není vůbec zdravé). No, ještě tam je asi kus závislosti x) a :o/.
  Do detailu nevím (a navíc to nebude obecné), ale myslím, že reálné je ručně získat tak to 1%pa, tedy +- beze změny likvidity a rizika. Ale klidně můžeme uvažovat i ty 2%pa nebo 3%pa (což je asi cesta od solidních 10% poskytovatelů ke 13% šrotu).
  Pokud vezmeme, že tomu budeme věnovat 1 hodinu denně, tak pokud by to člověk bral jako práci, měl by výnos odpovídat 1/8 mzdy/platu (tu můžeme třeba modelovat 240 kkč/rok tedy 20kkč/měsíc). Takže ročně by výdělek z toho bonusu z ručního investování měl být 240*1/8 = 30 kkč. A pokud ten to bonus bude činit 1%, 2%, 3%, tak z toho vyplyne nutný objem investovaných prostředků, který je 3 Mkč pro 1%, 1,5 Mkč pro 2% a 1 Mkč pro 3%. A pro mzdu/plat 30kkč/měsíc to budou 1,5 násobky…

  Bondster
  Nevedu, na CZK mám Mintos, přijde mi, že ty možnosti jsou dost podobné a nechce se mi začínat s novou platformou. Výnos z CZK SM Mintosu je obdobný tomu tvému na Bondsteru, někde mezi 6-6,5%.

  Ostatní platformy
  Nevedu.

  Já jsem plánoval mít tak 3 platformy, volba byla Mintos a tehdy SavingStream (nyní Lendy). Mintos jsem pořešil, SavingStream se začal zhoršovat a tedy jsem vyčkával. Třetí platformu jsem nikdy seriózně nevybral a jelikož je Mintos asi stále to nejlepší na trhu, tak k tomu není úplně důvod. Prostě pokud mi to nepřinese nějakou přidanou hodnotu, tak mě k tomu nyní nic netlačí.
  Ale je trochu škoda, že testování balíš. Líbilo se mi to a svým způsobem jsem to obdivoval. Mě (by) se do toho prostě nechtělo (tak leda mít to jako job a testovat to s cizími penězi – třeba pro nějakej časopis.) (Ale možná je to jen podvědomá úvaha, že by se zvýšila časová náročnost a nic hmatatelného to nepřineslo).

  Tož asi tak, no.

  1. Díky za super rozsáhlý komentář!

   Právě srovnání procent navíc s nějakou běžnou hodinovkou jsem taky dělal a jsem v tom za málo, takže se mi to jasně nevyplatí. Neřekl bych, že se odkláním od P2P – fórum důkladně sleduji a aktivně se o vše zajímám, jen je i toho času nějak málo a raději se pověnuju fóru a občas něco napíšu :).

   Co se týče Mintosu a CZK, daří se odchytávat přes AI na PM? Možná bych ten CZK market po roce a půl zase zkusil…

   Třeba mi testování začne chybět. Strašně rád bych si časem zkusil třeba Peerberry :-). Co jsem koukal, tak to taky vypadá na docela slušnou platformu a rostou docela rychle. Jen je to prostě další portál v EUR no. (Očumuju portály zevnitř, bez vkladu, prostě zvědavost).

   1. Takže se nerozhlížíš po jiných alternativních investicích? Vážně mi ten příspěvek přijde jako taková směs únavy a vystřízlivění z P2P (ale ono není moc divu, defakto to je úspěch s výhradami u Mintosu, u Bondsteru spíš plichta, otazník u EstateGuru a neúspěch v UK serverech). Mimochodem, u Vodníků se rozjela diskuze ohledně Lendy.

    No, může to vyjít/vycházet nevýhodně, ale stejně mi to kolikrát nedá… Asi nějakej syndrom – jen prodám těchhle pár půjček, a koupím těchto pár a půjdu… prostě závislost :o/ a :o).
    Ale jak jsem psal, celkem mě to baví, takže to neberu úplně jako práci a adekvátní hodinovku. Ale u mě problém nebude v Mintosu, ale celkově v hospodaření s časem, ale to sem asi nepatří…

    Mintos CZK PM
    No… Soudě podle toho, co se děje na SM jsou teď asi lepší časy, ale co jsem spočítal, tak než čekat na nějaké víceméně náhodné nákupy na PM je ekonomičtější mít vše zainvestováno přes SM, byť s premiem (i když teď tam už pár dní je nabídka zpožděných 7% za par value, celkově za více než 200 kCZK). Jinak se mi zdají být lepší ty kratší 9%, byť s vyšším premiem – je kratší časový úsek na předčasný odkup a naopak, pokud jde půjčka do zpoždění, je to výhodnější než u delších 7%. Ale nepočítal jsem to.

    Tak uvidíš. Pokud ses zaregistroval, tak je už minimálně třetina cesty za Tebou (nebo teda záleží, jak to máš se čtením podmínek, no… :o) ).

    1. Únava, vystřízlivění.. jej to bych nerad :-). P2P mě baví a fakt tím žiju i v soukromí. Dokonce i svojí ženu tím občas štvu. Ani v postu jsem nebyl nijak přehnaně kritický, prostě jen měním přístup, aby to celé bralo méně času, dávalo to více smysl a bylo to pro mě více rentabilní do budoucna. Tedy všechny zmíněné platformy si plánuji nechávat a chci je sledovat.

     Další alternativy. Mno, zajímá mě ono zmíněné Peerberry a časem bych se chtěl propracovat i k Fundlift. Ale ono stejně je to od prvního nahrání peněz k recenzi dobrého půl roku, pokud chci být objektivní a chci to postovat i s nějakou přidanou hodnotou pro čtenáře a ne jet základní informace + nadšení + referral.

     Chtěl bych se propracovat konečně i k akciím. Buduji si teď rezervu. Ale alternativy opouštět nechci, je to zajímavý svět a baví mě.

 2. Ahoj, další super článek! budu šířit.
  Líbí semi jak jsi to přehledně rozdělil. Teoreticky souhlasím, že je lepší a efektivnější se pořádně zaměřit jen na pár platforem. Pro mě jako teprve potencionárního investora je z podstaty důležité jaká platforma je dostatečně stabilní. Nemám potřebu na těchto platformách vydělávat, jen se chci nejdříve udržet nad inflací. Bondster mi přijde jako zajímavá volba z tuzemských nabídek. Ale uvažuji ještě na Zonky. Budu rád když mi poradíte, která je více stabilní. Také bych se chtěl zeptat jak má Bonster řešené vybírání peněz, tím myslím rychlost, likvidita. (rád nejdříve zjištuji dostupné info, než do něčeho vlezu a když je tady ta možnost…)

  1. Davide, díky za komentář.

   Co se týče Zonky vs. Bondster, nerad bych zabrušoval do podrobnějšího srovnání (…abych pak nemusel vybrušovat), Zonky je totiž dost specifické. Pokud jde o stabilitu platformy jako takové, pak by byl asi vítěz Zonky, protože za ním stojí PPF Group. Pokud jde o stabilitu portfolia, za mě by to byl asi Bondster, který má ty úvěry zajištěné a podmínky jsou lukrativnější pro investory (byť ta nabídka poskytovatelů je tam horší). Ale ber mě s rezervou (nejsem bůhví jak velký a zkušený investor), někdo jiný bude mít názor zcela opačný.

   Obecně likvidita ve smyslu zaslání peněz na účet bych řekl, že je u obou portálů srovnatelná, kolem 2 pracovních dní.

   1. Ahoj, díky za super rychlé vyjádření. Asi jsem likviditu špatně napsal. Chtěl jsem jen vědět na které z platforem je rychlejší a pravděpodobnější „vytáhnutí“ peněz z platformy.

    1. Hmm těžko říct takhle obecně, těch okrajových podmínek je strašně moc. U Zonky bude hrát nějaký vliv sekundární trh. U Bondsteru je tam likvidní rezerva u které lze vystoupit okamžitě ale čistý výnos jen 2,9%. Hodně to bude na každém investorovi, jak si to nastaví.

  2. Já jsem se nakonec rozhodl pro sekundární trh na Mintosu. Výnos je obdobný ostatním platformám, trh je likvidní (i když pravda, teď tam visí pár delayed 7% půjček za par value) a nemusel jsem řešit další platformu. A teď s autoinvestem na sekundárním trhu by to mělo být ještě jednodušší.
   Jestli je to nejlepší volba nevím, ale podle toho, co čtu na fóru třeba o Zonky, tak tohohle rozhodnutí (zatím) nelituji.

 3. Koukam, ze vsichni mame podobne problemy. Ja jsem nacpal penize do Zonky a Mintos. Zonky mi prijde ztraceny, tech par procent navic oproti inflaci za to riziko podle me nestoji. Mintos mam rad, na primarnim trhu mam pres 100k EUR, takze se mi vyplati tam parkrat za tyden koukat a upravit AI. Problem je, ze nevim kam rozumme investovat v CZK, nejaky napad?

  Pro Mintos si pocitam vlastni statistiky vynosnosti/IRR, pokud ma nekdo zajem se podivat, tak dejte vedet. Je pomerne zajimave se podivat na rozdil mezi IR a skutecnym vynosem pres jednotlive loan providery. Neni 12% jako 12%, coz me trochu prekvapilo na zacatku, ale ted podle toho upravuju AI nebo investuju rucne.

  1. Díky za komentář. 100k EUR je narozdíl ode mě trochu jiná liga, tam už se vyplatí se tomu věnovat více. CZK bohužel nevím, co jsem koukal na P2Pfórum, spousta ostatních má také problém s nějakou rozumnou investicí v korunách.

   Klidně sem hoď nějakou vlastní kalkulaci nebo odkaz. Případně napiš a já to rád doplním.

   1. Je zvlastni ze v CR se zadny rozumna investicni platforma zatim nevytvorila :/ Presne jak pises, vlastni cas je pomerne drahy, tak bych chtel najit nejvyse 3 platformy, kde to dava smysl. V USD a EUR to neni zas takovy problem, s ceskou korunou zatim teda dost tapu.

    Vsechny moje statistiky mam na webu: http://investp2plending.com/stat.html Je to aktualizovane kazde 2 hodiny. Pro zajemce jsou dostupna i data pro vsechny ukoncenene investice (/finished_analytical.csv) a vsechny aktualni investice (/current_analytical.csv). Pokud by nekoho zajimal jiny pohled, dejte vedet.

    1. Vypadá to super, díky za odkaz (web vypadá moc fajn). Ty statistiky automatizuješ přes nějaký vlastní script?

     Co se týče USD, řešíš také skrze P2P lending? Potom by mě vcelku zajímalo jak a kde.

 4. Statistiky se pocitaji skriptem, pouzivam bash, postgresql, selenium a par dalsich veci. Skript je pak v CRONu spousteny kazde dve hodiny. Muzu kdyztak nasdilet kod nekam, jestli chces. V usd mam akcie, kdyz jsem se dival, tak mi prislo, ze udelam vyssi vynos v akciich nez v p2p a riziko podobne.

  1. Nevím, jestli jsem tak programátorsky gramotný, abych script zprovoznil. Nicméně věřím, že hodně lidem by se to mohlo hodit. Záleží pochopitelně zcela na Tobě, zda podobné věci chceš sdílet a pokud ano, rád zde k těmto účelům poskytnu prostor. Klidně mi napiš do emailu, můžeme tomu vyhradit celý příspěvek, pochopitelně s autorstvím a zpětným odkazem.

  1. Ahoj, co se týče akcií, tak jsem zatím neaktivní. Momentálně jsem jen na papíře a ve fázi spoření s tím, že se do investování na vrcholu nechci zbytečně hrnout. Přemýšlím, jestli někdy vůbec akcie do reportů zařadím, protože s nimi mám prakticky nulové zkušenosti a nevím, zda bych uměl přispět něčím novým.

 5. Zdravím, chtěl bych si zjistit více informací ohledně p2p, ale i jiných investic (jako laik). Kde nejlépe hledat? Díky za odpověď

  1. Ahoj Jakube,

   pochopitelně, ohledně P2P se nabízí tento blog, případně P2P fórum, kde je poměrně silná komunita, která řešila mnoho problémů a případně dovede poradit. Nezávislé jsou také diskuse na Facebooku (ty jsem umístil do menu) Ohledně P2P snad doporučím ještě Finlord.cz. Nicméně u dalších zdrojů se zdráhám doporučit, protože už je tam velký důraz na provize, ale kvalita informací je obecně podprůměrná (resp. je tam jen jednostranný, kladný doporučující pohled a chybí alespoň špetka objektivity či trochu negativní, realistický pohled).

   U akcií jednoznačně winpes.cz – mě jako začátečníkovi tento web hodně moc pomohl a ještě pomáhá. Z českých čtu ještě financni-negramota.blogspot.com a zahraniční web suredividend.com. Sám se v akciích považuji za začátečníka a ještě nějaký ten rok jím budu. Dají se tu najít informace pro úplné lajky. Ještě se mi docela líbí jak píše skejwin.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *