P2P půjčky: 8 věcí, které by měl splňovat důvěryhodný portál

V dnešním článku se pokusím dát několik tipů začínajícím investorům. Podíváme se na to, co by měl splňovat bezpečný portál s P2P půjčkami. Pod každý bod připíšu něco málo o tom, jak investor může vlastním chováním stlačit rizika ještě o kousek níž. (zdroj obrázku Designed by Freepik)

Obsah článku:

1. Ochrana před nesplácením dlužníků

Portál by měl nabídnout ochranu před nesplácením ať už se jedná o garanci vykoupení nebo  LTV. V případě garance musí samozřejmě portál vykoupit všechny půjčky bez výjimky. Jakmile by nevykoupil byť jedinou, je s jeho dobrou pověstí konec. Dobré portály mohou mít i jiné ochrany – například Lendy neinvestuje do půjček s LTV vyšší než 70% a navíc disponuje vlastním fondem, ze kterého splácí investorům peníze v případě prodlev. Mintos nabízí půjčky s oběma typy ochran a nebankovní společnosti mají svou „skin in the game“, kdy stále drží část úvěrů spolu s investory.

Investujte pouze do zabezpečených půjček. Stanovte si poměr LTV, který pro vás bude přijatelný a řiďte se jím i za cenu nižších výnosů. Důvěryhodný portál by měl také poskytnout dobrý popis dlužníka.

2. Sekundární trh a likvidita

Sekundární trh je místo, kde lze půjčku se ztrátou či ziskem prodat. Portály, které nemají sekundární trh, osobně považuji za rizikovější, než ty, které tímto trhem disponují. V případě nutnosti stažení peněz z platformy má investor alespoň nějakou možnost, jak úvěry rychle proměnit zpátky na hotovost. Je nutné si zároveň uvědomit, že sekundární trh nás nespasí v případě, že na platformě bude větší problém a investoři se budou snažit hromadně prodat. Sekundární trh není o falešném pocitu bezpečí.

Sekundární trh přináší i rizika. Pokud na Mintosu nakoupíte úvěr s přirážkou a následně bude dlužníkem plně splacen, můžete přijít o část peněz. Rizikovější úvěry bývá také velmi obtížné prodat a někdy musíte jít pod cenu. Sekundární trhy na Twinu či Saving Stream jsou bez poplatků sloučené s primárními tržišti.

Pozor na investiční horizont jednotlivých úvěrů. Občas se na trhu Mintosu objeví hypotéky na dobu 120 nebo 144 měsíců. Jen málokdo pochybuje o budoucnosti P2P lendingu, ale nikdo neví, co se s portálem stane za 10 nebo 12 let. Je chytré si stanovit limity a investovat jen do půjček v kratším horizontu – od pár měsíců po jednotky let.

3. Diverzifikace P2P půjček

Slovo diverzifikace se skloňuje pořád dokola. Pokud investujete do půjček, pravděpodobně budete chtít nakoupit 100 půjček po 10 eurech a ne naopak. Nejspíš budete také usilovat o to, aby jednotlivé úvěry nebyly od jedné nebankovní společnosti z jedné země. Dobrý portál by vám měl umožnit investovat napříč státy od hypoték po půjčky na auta. Mintos nedávno zavedl skvělou inovaci a umožňuje investovat ve více měnách. V případě nutnosti lze také mezi měnami rychle převádět v rámci rozhraní.

Diverzifikujte chytře. Nesoustřeďujte se na jeden typ půjček. Najděte si více důvěryhodných P2P portálů a peníze rozložte. Jakkoliv jsou P2P půjčky lákavým fenoménem poslední doby, neměli by být jedinou investicí v portfoliu.

4. Poplatky

Řekněme, že se na trhu objeví půjčka s výnosem 10%. Portál si přihodí pár procent, zprostředkovatel si přihodí pár procent a všechno to zaplatí dlužník. Portál se postaral o to, abyste na jedno kliknutí mohli investovat, zprostředkovatel nese práci spojenou se sháněním půjček a vymáháním, investor poskytl kapitál. Každý musí z něčeho žít, ale nemělo by to být na úkor investorů (často se to stává), kteří nesou riziko, že přijdou o peníze.

Každý portál potřebuje investory, měl by si jich proto náležitě vážit. Hledejte takové platformy, které vás nestojí vysoké poplatky. Hledejte informace o způsobu vymáhání v případě defaultu půjčky – někdy se vysoké poplatky skrývají právě tam. Následující odstavec pochází ze stránek Benefi, podobný ale najdete také na Zonky. To je důvod proč zatím s českými P2P portály otálím – nestojí na straně investora, ale na straně dlužníka.

Benefi hradí za investory všechny náklady na vymáhání, právní zastupování včetně exekučního vymáhání. Poté co je vymožena nějaká částka od dlužníka, jsou z ní jako první uhrazeny tyto náklady na vymáhání do max. výše advokátního tarifu (tedy náklady přiznané soudem) a poté je zbylá část (jistina, úrok a penále při zesplatnění) rozdělena mezi investory 70 % a Benefi 30 %. Toto rozdělení je při každé platbě dlužníka až do úplného umoření dluhu nebo ukončení případu.

5. Automatické investice

Otevírat každé ráno účet a hledat nejlepší investice může vypadat zajímavě. Pravdou je, že na základě několika parametrů to za nás může udělat klidně i systém, zatímco se věnujeme jiným činnostem. Pravda, není to tak sexy, ale funguje to.

Automatické investování šetří čas. Je to poměrně jednoduchá inovace, kterou by měl každý portál snad už povinně disponovat. Je na každém investorovi, zda bude chtít zisky reinvestovat, nebo výdělky pravidelně stahovat zpátky na běžný účet. Je k zamyšlení, že portály už většinou přišli s nástrojem pro automatické investování, ale nikoliv s nástrojem pro automatické zasílání výnosů na běžný účet.

6. Vývoj a profesionální tým

Za projektem by měl stát profesionální tým lidí. P2P lending je mladý obor, který v posledních letech zažívá velký boom. Důležité jsou pravidelné inovace. Schopnost spojit nové zájemce o půjčku a investory. Zkrátka a dobře, měli byste mít pocit, že máte co do činění s profesionály. Za posledních pár let dle mého názoru nejdelší cestu ušel Mintos, který pravidelně přichází s dalšími vychytávkami a inovacemi.

Vyzkoušejte si rychlost reakce na email a schopnost odezvy podpory. Prohledejte p2pindependentforum.com a koukněte se na odpovědi zástupců jednotlivých portálů. Prohlédněte si recenze skutečných uživatelů na trustpilot.com.

7. Měnové riziko

Bylo by super mít portál na vysoké úrovni u nás v ČR, hodně věcí by se tím vyřešilo. Pravděpodobnější však je, že na důvěryhodný portál narazíte v zahraničí. S tím se pojí měnové riziko, které není dobré podceňovat – viz například situace kolem britské libry a brexitu. V listopadu 2015 byla libra na svém maximu 38,5, nyní, krátce po brexitu se pohybuje kolem 31 Kč – to je obrovský pokles. Výhodou je pak takový portál, který nabídne investici ve více měnách – Twino nabízí vedení účtu v librách nebo eurech, Mintos už měn zavedl více a umožňuje mezi nimi převádět.

Každý investor by si měl zvážit, zda a jak bude řešit kurzové riziko. Může pro to využít přímo určené nástroje nebo prostě jen investovat ve více měnách.

8. Růst a další statistiky

Dobrý portál bude vykazovat pravidelný vysoký růst. Je to přímý důsledek vysoké důvěry ze strany investorů. V souvislosti s tím by měl portál neustále nabízet dostatečné množství nových úvěrů a neodkazovat investory jen na sekundární trh. Nabídka nových úvěrů je v současnosti problémem téměř na všech portálech. Bohužel, je to přímý důsledek velké oblíbenosti celého segmentu.

Dívejte se po statistikách – množství nových půjček, investorů, peněz v platformě, měsíční růst, aktivita na sekundárním trhu. Hledejte informace o společnostech, které úvěry zajišťují. Důvěryhodný portál by měl vždy poskytnout co nejvíce informací.

8+1. Podmínky pro investory

K článku jsem se znovu dostal rok po jeho vydání. Rád bych doplnil ještě jednu věc, kterou si spousta lidí neuvědomuje a to je fakt, že i sebelepší portál může hodně pošramotit i drobná změna podmínek či prostředí. Obecně je vývoj P2P platforem považován ze velmi bouřlivý a jakákoliv změna může přijít během okamžiku. Málokdo přitom tento fakt vnímá jako riziko.

Nemějte všechna vejce v jednom košíku. Mít portfolio složené pouze z P2P půjček může být velmi rychlá cesta do pekel. Větší portály mají pravděpodobně velkou část změn za sebou, nicméně ani tak nejsou v tomto ohledu jistou volbou.

Závěr

Je jasné, že žádný portál nevyhoví na 100%, ale měli bychom hledat alespoň 80% řešení. Zastávám názor, že je vždy lepší akce, než zůstat v paralýze při hledání svatého grálu. Portálů je v současnosti celá řada (zvláště z pobaltí). Následující jsem na tomto blogu zrecenzoval.

Využít můžete i srovnávací tabulky, kde si lze P2P portály řadit podle nejrůznějších parametrů.

Pokud vás napadne cokoliv dalšího, neváhejte to připsat do komentářů.

2 Comments

    1. Děkuji Martine za komentář. Souhlasím, že na českém rybníčku je to zatím horší, ale snad se situace do budoucna zlepší. Nezbývá nám nic jiného, než doufat.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *