P2P portály a další investice v roce 2016

V tomto článku jsem se rozhodl sepsat, jak se mi v roce 2016 dařilo na mnou prezentovaných P2P portálech. Dnes je tomu zhruba jeden rok, co jsem se odhodlal začít s budováním vedlejšího příjmu k běžné práci. Kromě P2P půjček jsem věnoval i několik odstavců mému portfoliu webů a plánované strategii pro tento rok.

Mintos

V minulém roce jsem na Mintos zaslal 1900 EUR. Od té doby jsem nechal peníze pracovat a soustředil se kvůli diverzifikaci i na další portály. Od ledna do prosince jsem na úrocích vydělal 238,62 EUR, což odpovídá zhodnocení asi 12,5% ročně. To je poměrně hezký výsledek, který odpovídá průměru platformy.

Mojí strategií byl nákup úvěrů s garancí a vše se obešlo bez jediného defaultu. V tomto roce jsem vyzkoušel český účet, který se bohužel zatím stále potýká s nedostatkem příležitostí pro investory. Na zkoušku jsem tam poslal 6 tisíc korun a více, než polovina peněz mi stále leží ladem (už to bude měsíc).

Po prosincové nadílce je v lednu příležitostí málo i v eurech. Tady jsem zapojil nákup úvěrů i bez garance. Vybírám si podle LTV, historie splácení a věku dlužníka. Uvidíme, co to udělá v budoucnu. Nějakému tomu defaultu se asi nevyhnu, ale snad nebudu díky vyšším výnosům ztrátový. I nadále však chci držet většinu portfolia v garanci, snad tedy budou příležitosti.

Twino

Portál Twino mi úplně k srdci nepřirostl. Zaslal jsem tam zkušebních 200 EUR a tím to vlastně i skončilo. Důvod je jednoduchý – prozatím se zdráhám mít peníze ve stejné lokalitě i měně jako Mintos. Likvidita je také o něco slabší (7x prodloužení po 30 dnech) a pohled do statistik mi ukazuje, že jen 50% dlužníků mi platí včas.

Platformu úplně nezatracuji, protože stav účtu po 6 měsících je 213 EUR a funguje. To málo co tu je mám zainvestováno do úvěrů s délkou do 3 měsíců. Tento rok bych chtěl po ukončení intervencí mírně navyšovat.

Saving Stream

Na Saving Stream mám zainvestováno pouze něco přes 3 měsíce částku 1250 liber. Platby chodí pravidelně začátkem každého měsíce jako hodinky. Nicméně skoro polovina zainvestovaných úvěrů se mi přehoupla do záporných dnů a jsou tedy po splatnosti. Na úrocích jsem vydělal celkem 38,09 liber.

Příležitostí k investici na Saving Stream je stále málo. Poptávka je tu obrovská, občas tedy přihodím něco do pipeline a více se nestarám. Výhodou portálu je, že je poměrně nenáročný na údržbu.

Další investice

Kromě P2P půjček jsem zvolil i méně rizikový, český nemovitostní fond Realita. Zhodnocení je oproti P2P portálům sotva poloviční (cca 5% p.a.), ale mám doživotní slevu na poplatky. Navíc je to zcela bezúdržbové a prodej listů se dá za určitých podmínek zrealizovat i bez danění.

Zalíbil se mi i další portál – Funding Secure. V tomto roce si jej rozhodně plánuji lépe osahat a vyzkoušet.

Jak jistě víte, kromě P2P půjček se zabývám i weby. Tady jsem za poslední rok zaznamenal vcelku příjemný růst. V lednu minulého roku mi portfolio generovalo 300 korun měsíčně, momentálně jsem na hranici 4-5 tisíc korun. Nejsou to samozřejmě investice v pravém slova smyslu. Mám přibližně 5 trochu serioznějších webů, kterým se věnuji a snažím se je pravidelně rozšiřovat a pak i několik projektů pro radost. Bohužel, výsledky webu, který prezentuji zde na blogu jsou zatím poměrně slabé.

Strategie pro rok 2017

V roce 2016 jsem empiricky došel k číslu 8 tisíc. Tolik jsem schopen si pravidelně měsíčně odkládat, aniž by to znamenalo velký zásah do komfortu. Věc se má tak, že jsem hodně skromný člověk bez závazků, rodiny a potřeby kupovat si drahé hračky.

Za rok 2016 jsem se dostal na měsíční příjem z P2P portálů kolem 1200 Kč měsíčně. Když ta čísla sečtu s weby, jsem teď někde na 5-6 tisících měsíčně, které si vydělám kromě běžné práce. Nutno přiznat, že si na ty peníze prakticky nesáhnu, protože je do poslední koruny dávám zpátky.

V průběhu článku jste si asi všimli, že diverzifikace není v mém případě úplně ideální. Částky jsou hodně roztříštěné a v tomto roce bych rád zapracoval na lepším rozložení portfolia. I když se kvůli nedostatku znalostí bráním investici do akcií, pohrávám si s myšlenkou lépe diverzifikovaných ETF, abych si celé prostředí trochu lépe osahal.

A jak se dařilo vám? Budu rád, když se podělíte v komentářích.

8 Comments

 1. Díky za článek, zajímavé!
  Jak se dá získat doživotní sleva na poplatky u fondu Realita?

  1. Mě ji sami od sebe nabídli, když jsem do fondu psal a dělal jsem si průzkum. A nebyl jsem úplně přesvědčený. Tato sleva zřejmě měla zapůsobit jako lákadlo, což v mém případě fungovalo :).

    1. Dostal jsem slevu 50%, nicméně od nového roku se o něco zvedl poplatek, takže to vyjde +- na stejno jako předtím :P.

 2. Díky za tip! Tento fond jsem neznal, vypadá zajímavě. Jestli můžu něco doporučit na oplátku – investAukce. Pro mě ideální platforma pro krátkodobé investice v CZK, tak akorát pro peníze které by se jinak válely na spořícím účtu.

  1. InvestAukce jsem objevil už někdy v roce 2014, když teprve začínali. Bohužel krátce po jejich vzniku vinou aukčního přihazování došlo k rapidnímu snížení úrokových sazeb. První týdny provozu bylo možné realizovat investice za 12% p.a., teď už je to kolem 3%. A když je to investice na 30 dní, vyděláš ze 100.000 Kč přesně 250 Kč před zdaněním. Na to se dá říct jen „Sorry jako“ 🙂

   1. Tak asi jsou zajímavější způsoby zhodnocování. Na druhou stranu, mít nějakou likvidní rezervu/alternativu ke spořáku nemusí být úplně k zahození.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *