P2P lending jako dlouhodobá investice? Zatím ne.

Jsou to přibližně 3 roky, co jsem se registroval na svou první P2P platformu. Za tuto poměrně krátkou dobu došlo k rozsáhlým inovacím i růstu a spolu s tím se vyvíjel i můj názor a přístup k celému odvětví.

Když jsem začínal, myslel jsem si, že k P2P lendingu lze bez problémů přistupovat jako k dlouhodobé investici. Koneckonců, je tu AI, stálý přísun nabídek i rostoucí trh. Dnes už si bohužel nemyslím, že je to tak jednoduché.

V tomto článku se podívám na celou problematiku trochu kritickým okem. Vysvětlím, proč v dlouhodobém investování spatřuji problém a v čem se bude muset P2P lending ještě změnit.

Obsah článku:

Výkupy portfolia

V začátcích jsem si na Mintosu nakoupil několik desítek hypoték od Hipocredit. Participace byly s výnosem 15% a vyzobal jsem si takové, které nabízely tento výnos při LTV do 40%. Dva z úvěrů mi spadly do defaultu, ale zbytek po 3 roky šlapal s velmi dobrou platební morálkou.

Vše až do té doby, kdy mi byly tyto úvěry poskytovatelem předčasně vykoupeny. Pochopitelně, že participací v defaultu se nikdo ani nedotkl. Podobné to bylo i u dalších úvěrů – viz: Mintos – jak výkupy Mogo změnily tržiště.

Takže, když si to shrnu. Registroval jsem se na Mintos velmi brzy. Trávil jsem spoustu času u sekundárního trhu, kde jsem pečlivě vybíral, co kupuji. Akceptoval jsem zvýšená rizika s platformou i poskytovateli. A dnes po letech investování mám na Mintosu prakticky stejné portfolio, jako někdo, kdo včera začal. Pokud mi zůstanou jenom defaultové půjčky a zbytek 12-13% participací někdo vykoupí, budu na tom dokonce ještě hůř.

Výkupy se mohou v budoucnu objevit na kterékoliv platformě. Investor má přitom prakticky jedinou jistotu – nebudou se mu líbit a nebude je moci ovlivnit. Pro dlouhodobou investici je zkrátka nepřijatelné, aby každé 3 roky někdo přišel a vzal si z portfolia to, co se mu zlíbí.

Já si po této zkušenosti na Mintosu nechám okolo 50 tisíc, které dám do top originatorů a zbytek stahuji k sobě na účet pro lepší příležitost. 10% výnos vnímám jako naprosté minimum a pokud nebude ani to, nezbude mi nic jiného, než se stahovat dál.

Mintos - AI
Aktuální stav mého AI

Změny podmínek

Hrozba masivních výkupů není pochopitelně všude. Mintos si to ve své pozici lídra Evropského trhu se spotřebitelskými úvěry na bázi peer-to-peer mohl dovolit. Pro malou platformu by podobné kroky byly nepochybně likvidační.

Nicméně i menší platformy mají k dispozici kroky, jak stranu investorů ze dne na den trvale poškodit a stačí přitom změna jediné konstanty. Mohou to být poplatky (Zonky). Může to být podmínka, že z participací po splatnosti nedostanete ani haléř (Lendy). Nebo může jít o vypnutí možnosti investovat manuálně (Bondora).

Jisté je jen to, že tyto změny dlouhodobě nelze předvídat. A kvůli slabší likviditě nelze zavčasu reagovat.

Lendy - změna podmínek
Změny na Lendy
Zonky - newsletter, změna poplatků
Změny na Zonky

Regulace

Podmínky se mohou změnit i v rámci vnějších okolností. Sdílená ekonomika a fintech jsou regulovány velkou měrou. Stačí se podívat na situaci Airbnb v Paříži nebo jakýkoliv článek Uber vs taxi.

Jak regulace může vypadat v praxi nám nedávno ukázala Čína. Ta nejdříve trh s P2P půjčkami podporovala a poté se rozhodla jej přísnými regulacemi pročistit od podvodných firem. Spousta lidí tak přišla o životní úspory.

Jedná se zřejmě o extrémní příklad, ale myslím, že je dobré vědět, že regulace v praxi mohou nastat. A znovu je to něco co lze v rámci dlouhodobého investování jen těžko předvídat.

Peer-to-peer v době krize

Říká se, že fintech vznikl v době poslední krize, kdy lidé ztratili důvěru v banky. Nyní jsme od této krize vzdáleni 10 let a z počáteční nedůvěry se zrodila spousta životaschopných projektů. To, co však jedna krize vytvořila, může stejně snadno ta příští zničit.

Dnes se to nezdá být pravděpodobné. Sdílí se vše od domů po koloběžky a pro tyto účely máme technologie, které nezmizí ze dne na den. Peer-to-peer je navíc trend, který je lidem srozumitelný a dává ekonomický i ekologický smysl. Normálně se zdržuji prognóz, ale tomuto konceptu silně věřím a myslím, že s námi nějaký čas zůstane.

To, co však nezůstane jsou jednotlivé součásti tohoto konceptu. Jistě se dočkáme krachu mnoha poskytovatelů i P2P platforem. A dopředu lze znovu jen obtížně předjímat, které portály krizi přežijí a které nikoliv. A pokud nás minulá krize něco naučila, pak že velikost nic neznamená.

Přitom výběr správného portálu je pro dlouhodobou investici klíčovou záležitostí.

Nízké vstupní i výstupní bariéry

Myslím, že P2P platformy mají jednu obrovskou výhodu. Nabízí nízkou vstupní bariéru pro někoho, kdo si chce začít budovat vlastní portfolio. Já třeba dlouho cítil, že chci proniknout do investování a nevěděl jsem kudy a jak. P2P jsem vyhodnotil jako zajímavý a vcelku jednoduchý první krok. Když to přeženu, investovat může každý, kdo obětuje tisícovku a v platformě si druhý den nakliká, co potřebuje.

Bondster - úvodní stránka
Případ Bondster: Registrace v řádu minut, zaslání peněz do druhého dne, investice na pár kliknutí.

Pár let zpátky navíc vše bylo ještě o kousek jednodušší. Finlordi nedávno zmínili, že za 3 roky na Mintosu vydělali 40%. Stejně jsem byl na tom já, kdo začínal jako naprostý laik. A s trochou nadsázky – možná, že by stejně dopadl i náhodný element výběru participací v podobě slepice, které bychom na enter nasypali zrní.

To je pochopitelně dobře i špatně zároveň. Na zajímavé výnosy si lze sáhnout i bez znalostí, nicméně za cenu mnohem vyššího rizika, nutností se smířit s horší likviditou a také faktem, že věci vždy nemusí probíhat dle našich nejlepších zájmů.

Zmiňme také nízké výstupní bariéry. Po čase investor zjistí, že aby si pečlivě vybral loan originatory, začíná to smrdět čtením finančních výkazů. A odtud je jen malý krůček k akciím a fundamentální analýze. Do světa, kde má každý mnohem vyšší úroveň kontroly nad tím co dělá a dostane se mu takových výsledků, které mu po právu náleží. A je to pochopitelně svět, kde schopnosti a znalosti hrají obrovskou roli.

Pokud mohu soudit z P2P fóra, tak si tento fakt uvědomuje čím dál více investorů.

Závěr

Nízké vstupní bariéry jsou dle mého důvodem, proč se hodně lidí o P2P zmiňuje výhradně pozitivně. Málokdo zmíní rizika v nedostatečné likviditě a schopnosti rychle reagovat na vnější i vnitřní okolnosti. Čestnou výjimkou byl článek na blogu Winpes, který v souvislosti s tímto textem rád zmíním a doporučuji jej k přečtení.

Peer-to-peer je pro mě srdcová záležitost, ale dlouhodobou investici v horizontu 10+ let si za současných okolností nedovedu v žádném případě představit. Za poslední roky tu totiž bylo tolik změn, že jsem na blogu ani nestíhal o všech informovat. Změny často přicházely ze dne na den a bez varování. Párkrát se také výrazně měnily podmínky pro investory, což je dle mého názoru v přímém rozporu s principem dlouhodobého investování, kde investor hledá pokud možno co nejustálenější režim a možná i trochu nudy.

Celé odvětví dle mého názoru potřebuje ještě dospět. Jiné to bude, až (jestli) se investoři v Evropě budou místo statisíců počítat na miliony. A důležitou lekcí bude následující krize. Někteří se mnou možná nebudou souhlasit, ale to je v pořádku, rád si v komentářích přečtu i protikladné názory.

30 Comments

    1. Martine, já děkuji za komentář.

      Prozatím si střádám částku na další investice na spořícím účtu. Rád bych pronikl na akciový trh, kvůli situaci kolem ETF si budu patrně vybírat jednotlivé akcie a po večerech si dělám průzkum. Chci začít s některým z dividendových aristokratů, patrně ze sektoru consumer staples než se rozkoukám. Pravda je taková, že nemám potřebu ty peníze hned někam dát, takže klidně budu rok čekat, učit se a když přijde pokles tak ho využiji.

      1. Ahoj Lukáši,

        nedávno jsem se rozhodl začít střádat na jednorázovou transakci na nákup ETF. Zaujalo mě proto „kvůli situaci kolem ETF si budu patrně vybírat jednotlivé akcie“, co jsi tou situací prosím myslel?

          1. Pro nektere jsou Evropske alternativy. Ale take me ta zmena zasahla. Misto jedne ETF jsem si namihal 9 akcii, ktere ji vicemene nahrazuji. Pro porovnavani vykonnosti sem pouzil Portfolio Builder nebo jak se to jmenuje v IB TWS. Ale to nejdulezitejsi v akciovem investovani je IMO postup nakupovani. Tzn nenakoupit vsecko najednou, ale mit postupnou strategii a kupovat vic pri lepsich cenach a min ci prodavat pri velkem rustu.

  1. Pěkný článek a velmi dobře shrnuté důvody, proč je potřeba být s P2P sítěmi opatrný. No, všichni uvidíme, jak zvládnou příští finanční krizi, to je celkem zásadní otázka. Proto se i v kombinaci s dalšími faktory snažíme i na úkor výnosů jít do kratších půjček.

    Co se týče ETF, teď podle nás ani není vhodná doba na jejich nákup – nehledě na zmiňované problémy s regulací (pokud to není ve smyslu zabezpečení proti většímu propadu, pak je ale pro nové investory lepší držet hotovot). S ETF si takřka vždy člověk kupuje index a zejména u amerických akcií je teď spousta indexů na velmi vysokých hodnotách. Z našeho pohledu je teď lepší se dívat po jednotlivých akciích, v závilosti na investiční strategii mohou být hodně zajímavé vybrané americké REIT. Nebáli bychom se ale rozhodně ani akcií na pražské burze, kde navíc odpadá měnové riziko. Některé společnosti jsou tam zajímavě naceněné.

    1. Děkuji za komentář. Také se mi zdá načasování špatné a stejně tak si chci ještě nějaký čas dopřát studium, proto si šetřím peníze bokem. Váš blog si dávám do čtečky.

    1. Není to úplně skepse, ale je potřeba znát i slabiny každé investice. Ke zdravému přístupu to určitě patří :).

      1. To jo. Ale stejně mě to trochu překvapilo. A tak ostrou reakci na faktickou nemožnost seriozního vybudování portfolia jsem nečekal. Ale jak jsi mi tu někde psal, ta shoda s komentem je 80% :o)

        1. Vážně to bylo tak ostré? Já se to snažím jen trochu vyvažovat, nepsat za každou cenu pozitivně, ale být realistou. Věc se má tak, že výše popsané body nikdo z nás od dlouhodobé investice nechce. Ale nevidím důvod, proč by P2P nemohlo být součástí např. akciového portfolia.

          Jinak, je to stejné, jako když jsem OSVČ, také mám svou cenu a když podstřelím, tak ji držím až do trpkého konce. Měnit podmínky za pochodu (i když fakticky mohu) je proti mé profesní cti. Čili chápu, zisk je zisk, ale pro mě je přeci jen víc dobré jméno a to má člověk (společnost) jen jedno.

  2. Lukáši, článek je výborný a obsahově se s ním naprosto ztotožňuji..
    Pepa alias GOGO7

    1. Nemyslím si, možná tak 10 let zpátky ano, to by jsi dnež už byl někde jinde. Nejsem odborník na Krypto….Blockchain má určitě nějakou budoucnost, ale po první euforii se situace napřed pročistí a za pár let se uvidí jaká cesta je ta správná.

      Přirovnal bych to k různým Slevomatům/hypermatům/slevoték/…. , kde jich tu 10 let zpět bylo mraky. A teď se trh pročistil, je tu pár velkých hráčů a trh nějak funguje

    2. Něco v kryptu mám, nic seriozního, spíš jen takové pokusy. I když to je technicky P2P, pořád se nějak zdráhám tu o tom psát.

      1. IMO je krypto jako digitalni zlato. Je ho omezene mnozstvi, tak cena musi zasadne rust. Ale je ram riziko ztraty penezenky a riziko prolomeni sifer, na kterych je to zalozene a regulace smenaren. Kvantove pocitace s tim muzou trochu taky zamavat. A riziko 51% nadvady nad siti. Ale presto mi to prijde zajimave, podobne jak zlato. Takova bezpecna zalozni moznost, ale nedelal bych v tom nejake velke spekulace s tim, ze to brzo zase poroste jak minuly rok. To jsou jen takove vlny hype, kdy se o tom pak vsude pise a lidi najednou bez premysleni kupuji.

        1. Mno a to je ono. Já si právě úplně nemyslím, že krypta je omezené množství. Resp. Bitcoinu je omezené množství, Litecoinu také a Monera také. Nicméně kryptoměn obecně přibývá a na coinmarketcap je jich přes 1800. Dostali jsme se do situace, kdy všechny strany argumentují deflací a omezeným množstvím, ale jejich počet nezadržitelně roste. Teoreticky se můžeme dostat do stavu, kdy 99% všeho krypta bude odpad. Je to, jako kdyby si kdokoliv na světě mohl vytisknout své vlastní peníze.

          Přesto rozumím argumentaci, decentralizovaná měna má něco do sebe, možná je v ní velká budoucnost. Nicméně to dle mého názoru není investice, ale spekulace. Je to proto, že vnitřní hodnota je nulová nebo velmi malá a za většinou kryptoměn nestojí žádná reálná hodnota. U akcií je na pozadí nějaká reálná společnost, u P2P dlužník, který se smlouvou zavazuje splácet.

  3. Mám na ty P2P stejný názor, taky jsem 2 roky zpět vyzobával a nedělalo mi problém koupit třeba i na 5 let nějakou hypotéku, nebo auta od Moga s nízkým LTV. Ale to co předvádí Mintos teď je čistý výsměch investorům, kteří to s nima riskli v jejich počátcích a takhle se partneři nechovají. Když už odkupují, proč né stejným metrem(jak ty co jsou v DEFAULTU, tak ty co normálně běží).
    Já šel ještě trochu dál a vypnul AI a nechávám to žít svým životem a vždy když se mi tam nakupí větší částka, tak si to taky převedu na účet. Akcie jsou na vrcholu(najdou se i vyjímky), tzn. vyčkávám a kumuluji hotovost.
    Po zkušenosti s Eurocentem (jsem jejich velký propagátor, že BB nefunguje :-D) už raději neinvestuji ani do 1m půjček s BB od všelijakého šrotu, který to tam hrne za 10% a lidi jim to žerou i s navijákem.

    1. Děkuji za komentář. Ona to asi není úplně chyba Mintosu, ale jinak zcela souhlasím. Není to seriozní ani spravedlivé partnerství mezi dvěma stranami. Jak jsi na tom s Eurocentem? Kolik ti zůstalo v defaultu?

      1. v Eurocentu mi visí asi ještě 100€, což mě ani tak netrápí, jak ten princip…že to bylo vše pod BB garanci a ta se tedkomc nějak vypařila. Stejně tak, jak se může vypařit u Moga,Capitalie,IDFinance,Creditstar, apod.

        A co víc je zajímavý, že to nikdo moc neřeší, Mintos to taky nechává pod pokličkou, přitom je to jejich škraloup, Eurocent se vůbec neměl na Mintos dostat. A potom vzniká otázka, jak moc detailně Mintos si ty svoje nové Originatory vybíra, to je každý týden aspoň jeden nový Originator.

        1. Hmm, já myslím že jim jde teď čistě už jen o objem. Jak na straně investorů, tak na straně originatorů. Dle mého názoru jim už ani tak nejde o to, aby bylo tržiště kvalitní, ale aby ponechali na investorech do jakého chtějí jít rizika a k tomu jim dali co nejvíce informací (např. skrze nové ratingy). I když Eurocent už to musel mít v době vstupu na Mintos nahnuté, to je pravda. Jenže stejně tak, když se dostane do potíží některý z low-end originatorů, tak jej zřejmě nevyřadí.

          Je fakt, že jakmile se úvěry dostanou do defaultu, tak nevidím ze strany originatorů moc snahu něco řešit.

  4. Lukáši, výborný článek s jehož obsahem plně souhlasím, což Tě asi moc nepřekvapí. Souhlasím i s tím, že US akcie jsou v současnosti už značně předražené a pomalu do nich přestávám vkládat další peníze, i když co mám držím. I s ohledem na kurzové riziko ve vztahu k dolaru a Euru dám raději něco peněz do českých dividendových akcií, nyní hlavně Moneta a O2.
    GOGO7

    1. Děkuji za komentář GOGO7. Z fóra vím, že jsi k P2P ještě o pořádný kus větší skeptik, než jsem já sám :-), proto díky, že jsi zavítal… a pravda, moc jsi mě nepřekvapil svým souhlasem.

    2. To ze jsou drahe neznamena, ze jsou predrazene. A pokud myslite ze ano, muzete udelat shorting – ale nedoporucuji. Ja zastavam nazor, ze investovat jde v kazdou dobu, jen je nutno delat to pravidelne a delat ruzne velke nakupy a mit kvalitni firmy, na kterych jsou konzumenti „zavisli“ a ktere maji dobre vedeni, vysledky a potencial do budoucna. Pro diversifikaci se vyplati ETF. Cesky akciovy trh jsem uplne vzdal, je tu par firem, co se sa spocist na prstech jedne ruky, ale mam uz ceska a cechu celkove plne zuby. Pro nakup cizich men je celkem dobra prilezitost, CNB navic bude zvysovat sazby dal, takze by cizi meny mely trochu dal slevnit, ale ne moc. Koruna je nezajimava mena, moc si za ni dneska nekoupite (asi jen sluzby a nemovitosti). Jinak ale i rajcata maji v obchode ze Spanelska, elektronika se v CR temer nevyrabi, vetsinu jidla, pripravku a chemie mame z dovozu. Pokud se bojite vykyvu men, sou mozna zajisteni (forwardy). Ja osobne prevadim prubezne a neresim to, s cilem ze nakonci chci mit jen EUR a USD. Do koruny abych zaplatil za nakup a stavbari za rekonstrukci si pak budu moct kdykoliv prevezt zpet… ale to uz mozna tousobou ani nebudu zit v CR.

  5. Moc nechapu ty vykupy. To se tyka jen hypotek, protoze konci fixace a muze se refinancovat? Nebo mintos muze vykupovat cokoliv, i kdyz to nedam na sekundarni trh? Mozna uz jste o tom psal clanek, tak by mi jen stacil link. Diky.

    1. Díky za komentář. Ve skutečnosti se může jednat o kteroukoliv participaci, nejen o hypotéky. Výkupy nemá na svědomí Mintos, ale konkrétní poskytovatelé, kteří mohou s úvěry pracovat jak je to pro ně výhodné. Čili si je klidně mohou stáhnout a třeba o týden později je nabídnout s nižším úrokem. Je úplně jedno, jestli si je investor dá na SM.

      1. Takže jste na tom prodělal jenom kvůli tomu, že jste kupovat s přirážkou na sekundárním trhu. Já kupuju jen na primárním, takže mi maximálně něco zmizí a automaticky se mi to zainvestuje do jiných půjček.

        Ještě by mě zajímalo to LTV. K čemu je dobré na to koukat, když jsem stejně chráněn to garancí výkupu? Ta padá jen, když zkrachuje celá ta zprostředkovatelská firma, a tak je diverzifikuju mezi s sebou, ale to LTV vůbec nesleduju.

        1. Ale já jsem přece nikde nepsal, že jsem je kupoval na SM a už vůbec ne s přirážkou, naopak udělal jsem spoustu výhodných nákupů ve slevě. A především, kupoval jsem je na obou tržištích. Tedy i na PM. Psal jsem o tom, že mi poskytovatelé postupně vykoupili parcicipace s výnosem 12, 13, 14%+, které jsem po několik let pracně sbíral a na tržiště pak hodili ty samé, s výnosem několik % níže. Tedy se to může stát úplně v pohodě i vám a v posledních dnech se tyto výkupy dějí pravidelně ze stran Mogo i Varks. Jednotliví poskytovatelé tím snižují náklady, nic jiného za tím není.

          Podobný problém třeba tady: https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?p=8533#p8533

          No, ona je garance a garance. U některých poskytovatelů se jí věřit dá a u některých zase moc ne. Je to odvislé od hospodaření jednotlivých společností. Když si můžu ke garanci vybrat nižší LTV, proč to neudělat? Tyto úvěry jsou méně rizikové a v případě krachu originatora mám vyšší šanci na to dostat své peníze zpět.

          1. Moc děkuji za cenné informace. Mogo a Varks mažu z automatického investování, stejně jsem v nich měl dohromady asi jen 5% portfolia.

            Jinak ta garance výkupu, už se v reálu stalo, že nějaká z těch firem ji nakonec nesplnila? Nebo je to zatím jen teoretický strach?

          2. Rádo se stalo. Jen aby nedošlo k mýlce. To se netýká jen Mogo a Varks, podobným způsobem se zachovala (a ještě zachová) spousta dalších originatorů – pokud jsou dobří hospodáři, využijí situace na trhu a investor ostrouhá. Z tohoto důvodu je tato informace v článku o dlouhodobém investování. Dle mého názoru se nemá smysl dlouhodobě spoléhat na to, že si člověk vybere dobré participace a bude je 10 let držet. Celý koncept spíše směřuje ke krátkým dobám držení a rychlému točení kapitálu.

            Ano stalo se, ale moc se o tom nemluví, jedná se o Eurocent. Pokud vím, tak pár kolegů z P2P fóra tam ještě něco má a je to na dlouhé lokte.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *