P2P konference: Mintos představil nový produkt i prototyp mobilní aplikace

Tyto řádky píši z Rigy po dvoudenní P2P konferenci a networkingu, kdy jsem si konečně našel pár hodin času na sepsání prvního reportu. Celá akce pro mě byla velmi náročná, ale popravdě se jednalo o jedno z nejzajímavějších komunitních setkání, jakého jsem měl možnost se za dlouhou dobu účastnit. Sesbíral jsem mnoho dojmů i útržků informací a postupem času bych je rád přetavil do dalšího obsahu.

Ještě, než vše vstřebám, chtěl bych se podělit alespoň o první dojmy a pár fotografií z přednášky od Martinse Sulte (CEO Mintosu). Ta měla prostý název: Milestone – Biggest P2P platform in Europe. Future plans. Pro mě osobně však byla nejzajímavější částí dne.

Mintos zde představil nový produkt Invest and Access s vysokou likviditou a také prototyp aplikace, kterou si mohl později každý investor vyzkoušet u jejich stánku.

Záznam přednášky

Od širších souvislostí směrem k detailu

Martins svou přednášku začal velmi obecně. Nejdříve popsal fintech jako celek a s ním i tři zdroje sil, které spolu bojují o zákazníky.

 • První silou jsou fintech společnosti, které sází na výborný uživatelský zážitek. Tyto služby/platformy umí často pouze jednu věc, ovšem velmi nadstandardním způsobem s výborným uživatelským rozhraním.
 • Druhou silou jsou banky, které popravdě trochu zaspaly dobu. Nicméně, jsou to instituce s dlouhou tradicí, které mají kapitál. Začínají se taktéž pouštět do inovací a mohou volit nejrůznější cesty spolupráce s fintech platformami, či jejich odkup.
 • Třetí silou jsou velké společnosti jako Amazon, Facebook či Google, které mají spoustu uživatelů, obrovské komunity a mnoho přidružených služeb, které se vzájemně doplňují. Tvoří další cesty k zisku a sázejí na komplexní uživatelský zážitek.

V současnosti je ve světě 41 fintechových jednorožců (fintech unicorns). Což jsou společnosti s hodnotou vyšší, než 1 miliarda dolarů. Nejvíce se jich nachází v USA a v Asii, ale pár jich máme i v Evropě (Revolut, TransferWise nebo N26). Martins také zmínil, že tyto společnosti mají téměř neomezené možnosti růstu a v momentě, kdy nadstandardně zvládnou jednu službu, mohou se přesunout směrem k další, která bude logicky navazovat.

V případě Revolutu se například můžeme bavit o kryptoměnách, bankovních účtech a brokerských službách.

blank

Martins v průběhu konference párkrát poznamenal, že lidé mají tendenci přeceňovat fintech v horizontu 2 let, ale podceňovat jej v horizontu 10 let. Čeká nás spousta změn, které v dnešní perspektivě nejsou zatím příliš patrné, ale budou nabírat na rychlosti a dopadu. Pokud jde o P2P, tak velikost trhu byla v roce 2015 26,16 bn dolarů. Na konci roku 2024 je předpokládáno dosažení mety, která je téměř 40x vyšší.

blank

Martins v krátkosti také zmínil nepříjemnou situaci s insolvencí, která nastala u Lendy. Podobné zprávy nelze vyloučit ani do budoucna, je to zkrátka něco, na co se musí investoři připravit a s čím musí počítat. V průběhu konference několikrát zazněla myšlenka diverzifikace. Pár lidí se poté dokonce Martinse osobně ptalo, zda by na Mintos vsadil své úspory. Zcela na rovinu odpověděl, že by diverzifikoval i do jiných aktiv a totéž nepřímo doporučil každému rozumnému investorovi.

Trochu odbočím. V průběhu konference zaznělo i pár čísel od některých investorů a influencerů z Německa. Lars Wrobbel (největší influencer na německém trhu) zmínil, že má v P2P pouze 10% portfolia, které rozdělil do 20 platforem. Ale byli tu i tací, kteří mají v P2P expozici, která se blíží 100% a kdyby se tomuto segmentu něco stalo, přijdou o většinu úspor.

Další zajímavá čísla

Pokud jde o užší souvislosti, zaznělo i několik zajímavých čísel. Na obrázcích jsou například uvedeny důvody, proč je Lotyšsko jedním z nejoblíbenějších míst pro start P2P platformy.

blankblank blank

Z ostatních údajů uvedu ještě tyto:

 • Jen přibližně 15% investorů je z Pobaltí. 5% z Lotyšska. Největší komunita je z Německa. Ale ani ČR na tom není špatně, jsme například aktivnější, než trh v Polsku, který se k inovacím a fintech staví velmi konzervativně.
 • 85% uživatelů Mintosu využívá AI, zbytek jsou tzv. „power users“. To znamená, že vybírají investice stále ručně,nebo jako druhý extrém mají nastaveno třeba stovku příkazů pro AI a silně tak zatěžují síť.
 • Mintos má více, než 90% retenci uživatelů. Ti, kteří s ním začali nemají tendenci odcházet a naopak částku ještě více navyšují.

Co jsem zaslechl od ostatních investorů, většina z nich využívá AI. Zarazilo mě, že prakticky nikdo z nich si nechce dělat hlavu a starat o to, které participace nakupuje. Ideálně by investoři chtěli nástroj, který by dělal práci za ně, což AI splňuje jen z části.

Mintos toto ve své přednášce kupodivu reflektoval, čímž se pomalu dostávám k poslední části.

Budoucnost Mintosu

Inovace, které by měly být zavedeny ještě tento rok jsou vlastně už veřejnosti dobře známé:

blank

Když se však zamyslíme nad tím, jak by v současnosti mohla fungovat debetní karta, chybí tam důležité mezikroky. Jednak, uživatel nemá jak ovládat Mintos skrze telefon. A zároveň, pokud má všechny peníze zainvestovány, nemůže je použít na nákup.

V průběhu přednášky zazněla od Martinse zajímavá myšlenka, že je pro něj vlastně poměrně dost otravné převádět peníze mezi bankou a platformou. Proto je do budoucna úmyslem Mintosu tyto věci zkombinovat a vytvořit pro uživatele systém, kdy je vlastně on sám bankou. Tedy půjčuje peníze, vydělává na tom a se ziskem a vkladem si naloží dle svého uvážení.

Mobilní aplikace

blank

Takto v současnosti vypadá prototyp aplikace, budoucnost však může být úplně jiná. Mintos s investory v průběhu konference aktivně diskutoval o tom, co by si sami přáli a jsou z jejich strany otevření jakémukoliv feedbacku.

Skrze aplikaci nebude zatím možné ručně investovat, bude tvořit jen jakýsi přehled s možností vkládat i vybírat peníze. A i když to přímo nezaznělo, lze do budoucna předpokládat i integraci karty a práci s ní, včetně přístupu k její blokaci. Princip je takový, že uživatel má po ruce nejdůležitější data a nemusí kvůli tomu chodit na web.

Když jsme se po přednášce bavili s týmem od vývoje, je dost možné, že na prototypu nezůstane kámen na kameni. Od investorů zaznělo, že by si rádi rozhraní a zobrazovaná data přizpůsobili podle sebe, včetně notifikací. Každý si totiž hlídá data v jiném časovém horizontu a má od investice jiná očekávání. Proto není v úvodním dashboardu časová osa. Udělal jsem i pár fotek na živo:

Podle prvních náhledů bude aplikace umožňovat spoustu uživatelsky příjemných drobností – kopírovat číslo účtu na kliknutí. Grafy reagují podobně jako u Revolutu na kliknutí a posouvání, přičemž zobrazovaná čísla se mění.

Za mě osobně jsou první dojmy velmi pozitivní. Aplikace nevypadala vůbec špatně.

Invest & Access: nový produkt s maximální likviditou

blank

Aktuálně lze na Mintosu investovat skrz AI a několik předpřipravených investičních balíčků. Invest & Access (IA) je vlastně jakousi další nadstavbou, která překryje vše ostatní, včetně ručního investování. Investor se sám může rozhodnout, zda tuto nadstavbu využije či nikoliv.

Idea je taková, že uživatel jednoduše vloží peníze a na kliknutí je zainvestuje. Částka se následně diverzifikuje jen do úvěrů s buyback garancí.

blank

blank

Podobných investičních balíčků lze najít na každé P2P platformě poměrně dost. Tento má ovšem jednu poměrně dost zásadní funkci. Za normálních tržních podmínek lze portfolio odprodat během minut tak získat peníze zpět.

blank

Produkt už je oficiálně představen a spuštěn od 10.6 pouze pro EUR tržiště. To dává smysl, protože právě tam je aktuálně nejširší nabídka. S růstem dalších tržišť lze předpokládat, že se i Invest & Access postupně rozšíří.

Z dotazů publika pak vyplynulo, že aby se investor mohl přesunout na IA, potřebuje disponovat volnými prostředky, případně své participace nejdříve prodat na sekundárním trhu. IA bude investovat podle aktuálního stavu tržiště. Když jsme se spak  Martinsem v úžším kruhu po přednášce bavili, došlo i na to, že vyšší likvidita přinese investorům i své nevýhody v podobě snižujících se výnosů, což je vlastně logické. Konkrétně CEO Mintosu očekává snížení na vyšší jednotky procent (7-9% p.a.).

Závěr

Nuže, toto byla taková menší ochutnávka z P2P konference a pokud jde o nový produkt, tak  byl mezi stávajícími investory přijat velmi dobře.

Co jsem měl možnost se bavit s představiteli Mintosu, tak hledají cesty, jak platformu i P2P investování přiblížit zejména začínajícím investorům. Investovat a kdykoliv na jedno kliknutí vybrat peníze je pro začínající investory pochopitelně lákavá představa (i když to v problematických situacích v době recese nemusí vůbec nic znamenat). Do budoucna Mintos bude chtít svůj produkt a myšlenku peer-to-peer představovat co nejširšímu kruhu lidí a pravděpodobně bude pro tyto účely vytvářet vlastní obsah, včetně videí. I Martins později v užším kruhu zmínil, že je to funkce hlavně pro začátečníky.

Druhou otázkou je, zda nový produkt Invest & Access, trochu nepřekrucuje myšlenku sdílené ekonomiky a nemění ji na pouhý nákup a prodej fondu (tedy i s poskytovateli, které investor vlastně nechce držet). Pravda je však taková, že k mému překvapení si mnoho investorů si tuto podobu přeje a některé platformy u svých stánků zmínili, že mají/chystají něco podobného.

Zřejmě se tak bude jednat o jeden z trendů, kam se P2P investování bude ubírat. Osobně to zatím vyzkouším, ale větší část stále budu mít ve svých Auto Investech. A dokud tu bude svoboda si vybrat na základě vlastních parametrů, budu to považovat za lepší řešení.

Klidně mi napište, co si o tom myslíte vy a těším se na vaše názory.

6 Comments

 1. To jsou mi eufemismy…
  … Celá akce pro mě byla velmi náročná…
  = Mají tu hrozně levnou vodku
  …ale popravdě se jednalo o jedno z nejzajímavějších komunitních setkání…
  = to byste nevěřili, kde jsem se probudil

  :o)

  Tý jo, na ty instatní AI jsem úplně zapomněl, že existují. Popravdě ani nevím, kde je hledat. Ne že bych je chtěl. I když to co popisuješ je defakto (úplně) nová verze…

  Jinak za mě bych hlavně uvítal, kdyby jim pořádně fungovalo to, co už mají. Trochu se bojím, že rozvoje povede k tomu, že toho budou mít mnohem více, ale s funkčností to bude horší…

  1. Tak pití tam bylo. A měl jsem low-cost spaní na palandě. Tož tak ;).

   Já bych se toho úplně nebál. Resp. ano – teď si pomáhají tím, že vypínají funkce. Ale tohle povede ke zjednodušení investování a snížení zátěže a spousta investorů na to uslyší.

 2. Ad diverzifikace, myslím, ze zmiňoval, ze IA bude investovat podle objemu aktuálně dostupných půjček s garanci. Jinak když jsem se jich ještě ptal na stánku, jak to bude s likviditou pro okamžitý prodej. Říkali, ze de facto se všechny půjčky “nabídnou” za aktuální hodnotu. A bude záležet na poptávce, jak rychle se pozice uzavře. Nicméně údajně půjde stejně tak prodat IA pozici na sekundáru s discountem. Aspoň, tak jsem to pochopil. Uvidime zitra.

 3. Sám o sobě Invest&access moc zajímavý není, větší smysl začne dávat ve spojení s účtem, kde nabídne pěkné zhodnocení likvidního zůstatku (který obvykle leží ladem). A to vše bez starostí pro uživatele – tudy vede cesta k masám.
  Pro Mintos to má kromě přístupu k novým segmentům uživatelů několik dalších výhod:
  – pokud se stane primárním účtem, má zajištěné pravidelné vklady,
  – do „fondu“ IA udá i nějaký ten šrot.
  Pro nás šťouravé investory je nepříjemné, že IA dostane přednost před našimi AI.

  1. S komentářem souhlasím, je to dobré spíš pro Mintos, než uživatele. Pro šťouravého investora se asi nic moc nemění. Série AI prostě splní svůj účel nejlépe.

   Na druhou stranu mám i z takových mírně rozpačitých inovací radost. Pro někoho, kdo o investování neví vůbec nic, je tu možnost – vložit peníze, na 1 kliknutí diverzifikovat a na 1 kliknutí peníze (většinou) vybrat. A to není pro tento segment vůbec k zahození. Prostě takové P2P ETF… je v něm prakticky vždy obsaženo něco, co investor úplně nechce/je to drahé, ale i tak to může být zajímavý produkt.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *