P2P investice: které portály zvolit a které raději ne?

Na blogu jsem ve svých recenzích procházel už mnoho P2P portálů. Články jsem vždy psal s úmyslem utřídit informace, být transparentní a pokud možno korektní. Předložit všechna fakta a ponechat čtenáři konečný úsudek. P2P portálů však přibývá jak hub po dešti a investorů, kteří se o ně zajímají také. Proto se dnes pokusím udělat výjimku a ze svého pohledu odpovědět na dvě poměrně palčivé otázky. (zdroj obrázku: Freepik)

 • Které P2P portály si zvolit pro investování.
 • A kterým je lépe se naopak vyhnout.

Prosím, můj pohled berte pouze jako subjektivní názor jednoho uživatele. Nerad bych rozdával 100% fungující rady a budu rád, když mé názory doplníte/vyvrátíte v diskusi pod článkem. Článek vznikl na začátku roku 2018 a pokud jej čtete dnes, mohou být fakta trochu jiná.

Kterým P2P portálům se vyhnout?

Malé a začínající portály

Dovolím si tvrdit, že v dnešní době už nemá smysl investovat na malých a nově zavedených P2P portálech. Já tak učinil dvakrát a pokaždé jsem byl z výsledku zklamaný.

Jednou to bylo v případě platformy Swaper, kde mě trochu naštvala nefungující podpora. Podruhé to bylo v případě zde recenzovaného portálu Robo.cash, kde byly následně problémy s nabídkami na tržišti.

Nedostatek příležitostí k investici je něco, co se stává novým portálům docela často. Příval prvních investorů vypadá jako úspěch, nicméně pro portál to může znamenat obrovské množství problémů s budoucím zvládáním poptávky, zvláště pokud jde o krátkodobé příležitosti. V historii se tento scénář opakoval na různých platformách už mnohokrát a jakákoliv přidaná hodnota v podobě funkcí či dalších benefitů je zcela zbytečná, když většina vkladu leží ladem a nepracuje. Vzhledem k poměrně značným rizikům P2P investic nechci výnos 4 % při zainvestované třetině kapitálu, když můžu mít 12 %.

Moje doporučení je jednoduché. Není důvod se hrnout na malé portály, když existují zavedené alternativy, které umí zvládat daleko větší objem nabídek i investorů. Velké tržiště je základ. Když se malým portálům vyhnete, ušetříte si hromadu starostí, frustrace i trápení s nepružnou podporou a nedostatkem úvěrů.

Portály bez garancí pro investora

Za sebe myslím, že nemá smysl investovat na portálu, který nenabízí žádné garance. Je třeba si uvědomit, že spousta portálů by bez investorů nemohla existovat. Tedy by k nim měla přistupovat zodpovědně. Základem je garance vykoupení úvěru v případě nesplácení, LTV nebo další formy ochran (např. kvalitní risk management, kompenzační fond).

Druhým dechem dodávám, že garance vykoupení by se měla opírat o stabilní a důvěryhodnou společnost. Mizivou váhu pak bude mít u nebankovky, která má vysokou zadluženost a málo vlastního kapitálu. Není tedy garance, jako garance.

Nelikvidní platformy a P2P portály se špatnou historií

Opatrně na britské portály, zejména pak na Lendy. Defaulty se tam protahují na stovky dní. A sekundární trh prakticky nefunguje. Dle některých investorů jsou navíc jistiny nadhodnocené a vzhledem k počtu defaultů a délkám vymáhání na tom zřejmě něco bude.

Pak jsou tu záležitosti jako Bondora, které v minulosti dramaticky měnily podmínky. Vzhledem k opravdu štědrému affiliate programu, kdy doporučující strana dostane 5 % z první investované částky přivedeného uživatele se nemohu zbavit nedobrého dojmu. Dle mého názoru navíc falšují recenze na TrustPilot.

Shodou okolností – jak Lendy, tak Bondora moc nekomunikují se stávajícími investory a odmítají řešit jejich problémy. Svou komunikací se zaměřují především na nové investory, kteří zrovna vstupují.

České portály

P2P portály z ČR jsou specifickou kategorií, kterou trápí jeden nebo více z předchozích odstavců. Zvláště se jedná o chybějící garance a vysoké poplatky, nicméně typickým ukazatelem jsou i nižší výnosy (ale zase tu není měnové riziko).

Tady jen doplním, že je potřeba být opatrný na poplatky za vymáhání. Je běžné, že v případě defaultu úvěru si portál účtuje např. 30 % z vymožené částky (která docela určitě nebude ve výši 100% poskytnutého úvěru).

Opatrně na přehnanou diverzifikaci

Neodpustím si ještě jeden poslední odstavec. Dříve jsem byl zastáncem mít investice rozloženy do více P2P portálů. Dělá to i spousta zahraničních investorů – například mají v P2P jen 10% svého portfolia a rozděleno mají ve 20 platformách. Zdá se to logické a podporuje to myšlenku diverzifikace.

Osobně jsem spíše střídmější a zastávám názor, že každá další volba je zatím v P2P světě většinou směrem k horšímu. Logicky, pokud uděláme rozhodnutí investovat na jednom portálu, každá další investice jinde bude nejspíše na úkor kvality a rizika.

Zpětně si říkám, že bych si raději ušetřil spoustu času se správou portfolia a namísto desítky portálů jich zvolil od počátku méně, kvalitnějších. S tímto trendem jsem se setkal i u uživatelů na P2P fóru.

Kde v současnosti investovat?

Kam investovat.

Když jsem zkoušel uspořádat anketu na téma kam investovat a kam nikoliv, spousta investorů uměla bez problémů jmenovat platformy se kterými nemá dobrou zkušenost. Pozitivní zmínky byly vzácnější.  Sám to mám velmi podobně, asi bych uměl vyjmenovat spoustu portálů, které mě zatím úplně nepřesvědčili, nebo spadají mezi šedý průměr a pak možná jeden nebo dva, které bych zvolil.

Nakonec jsem výběr zredukoval na 2 portály – jeden pro zahraničí a jeden pro ČR. Do poznámky jsem dále přidal volby dalších investorů s nejvíce pozitivními a negativními ohlasy. (Zdroj obrázku Freepik)

Doporučení pro zahraničí

Mintos

Ze zahraničních portálů je moje volba asi jasná. Mintos osobně považuji za největší Evropský portál současnosti. Podpora funguje, je do čeho investovat a výnosy jsou stabilní. Po 2 a půl letech jsem stále spokojen. Za tu dobu se portál velmi slušně vyvinul a zkrátka je za ním znát, že se někdo stará, o čemž svědčí neustálé inovace a příchod dalších poskytovatelů na trh.

I na Mintosu však můžete leccos pokazit, zvlášť pokud se hrnete do silně volatilních měn nebo bez rozmyslu investujete do méně kvalitních a důvěryhodných poskytovatelů. V CZK toho bohužel také mnoho nezainvestujete a to je bohužel zatím dlouhodobý stav – české tržiště se potýká s nedostatkem nabídky. Je tu však velmi zajímavý rostoucí trend, profesionální tým a vůbec fakt, že v současnosti i přes tyto háčky nedovedu doporučit lepší alternativu.

O mých dojmech se můžete dočíst v samostatném článku:

Přejít na recenzi Mintosu

Doporučení ostatních investorů pro zahraničí

První volba většiny investorů pro zahraničí byla stejná, jako ta má. Kromě Mintosu byl v anketě také doporučován také portál EstateGuru.

Naopak, mezi nejhůře hodnocené se zařadily portály Bondora, Lendy a i když hlasování pár desítek investorů nemusí být ani trochu směrodatné, tak k mému překvapení také Twino.

Doporučení pro ČR

Bondster

Portál Bondster, je poměrně rozumná volba, která mě v současnosti napadá v ČR. Líbí se mi trend, kudy se platfoma ubírá, nicméně těch věcí, na které si je třeba dát pozor je tu více.

Historie platformy je velmi krátká. Portál lze tak zařadit do kategorie malých a začínajících portálů, se všemi důsledky, které to v blízké budoucnosti může (ale nemusí) mít. Prozatím je tu malý výběr poskytovatelů, nízký počet úvěrů a tím i mizivá možnost diverzifikace. Poplatky z vymožené částky ve smlouvě nenajdete, ale princip postoupení pohledávky může být za jistých okolností také velmi problematický.

Když vezmu v potaz další platformy, pak prakticky nemám možnost doporučit jinak. Zonky je dle mého vyšší autorita, ale bohužel po změně poplatků jej už osobně vnímám jako nerentabilní. Někdo by však mohl z etických důvodů upřednostnit Zonky na úkor Bondsteru a já takovou volbu plně chápu.

Přejít na recenzi Bondsteru

Doporučení ostatních investorů pro ČR

Jediným portálem s pozitivním výsledkem hlasování pro ČR byl Bondster.

Nejvíce negativních ohlasů posbíralo Zonky (pravděpodobně kvůli nedávné změně poplatkové politiky) a dále Bankerat a Benefi. Osobně bych k Zonky nebyl tak krutý, protože má svůj smysl především pro žadatele o úvěr a portál si najde místo i u lidí, pro který je důležitý sociální aspekt a etický dopad investic.

Odkazy

K této tématice doporučím skvělé vlákno na P2P fóru, kde se diskutující vyjadřují na kterých platformách jsou aktivní a ze kterých odcházejí a uvádí důvody, proč tomu tak je.

Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte a proč?

Závěr

Na závěr ještě pár doporučení. Osobně považuji za dobrý nápad si na vytipovaných portálech udělat prázdnou registraci nebo odebírat jejich newsletter a dát rozhodnutí tam investovat čas. Komunikace portálů směrem ven k potenciálním investorům, je často v rozporu s tím, co se děje uvnitř. Nahlédnutí pod pokličku je zaručený způsob, jak si udělat vlastní obrázek o fungování portálu.

Hodnotným zdrojem informací jsou také uživatelské recenze, zvláště na TrustPilot. Skoro bych však doporučil číst silně pozitivní i silně negativní zmínky s jistou rezervou a odstupem.

Hranice mezi dobrým a špatným P2P portálem může být velmi tenká. Ve skutečnosti k tomu stačí jediná změna podmínek. Je to jedno z těch větších rizik P2P lendingu, které si navíc mnoho uživatelů uvědomuje jen nejasně.

Přeji vám tedy šťastnou volbu a těším se na komentáře.

15 Comments

 1. Tak zrovna Zonky, si myslím, patří mezi kvalitní P2P portály. Ano, bylo tu hodně emocí po zvýšení poplatků a sám s nimi mám trochu mentální problém. Ale na druhou stranu by se měl i vyzvdvihnout kvalitní Risk Management.
  Ona ani ta slavna garance zpětného odkupu není zárukou ničeho – kdykoliv může být bez náhrady zrušena. A v případě krachu poskytovatele je vám taky k ničemu a Mintos s tím nic neudělá. Obrovská výhoda Zonky je v tom, že jsou poskytovatelem půjček co nabízí investorům k investici. Mintos pouze zprostředkovává, takže Risk Management moc neovlivní.

  1. O onen Bondster sice vypadal pěkně, ale má obrosvký problém s dostatkem půjček na tržišti, takže je v podstatě mrtvý. Korunu teď tomu nasadili, když změnili přehled a zamaskovali skutečnou délku splatnosti úvěrů a dali tam kdy je možné z investice vystoupit (často za poplatek).

   1. Petře, mockrát díky za doplnění. Tenhle článek určitě neměl s konečnou platností říci, že nějaký portál je lepší, než jiný a zbytečně vířit vody – to jsem nikdy nezamýšlel. Obě doporučení jsou subjektivní záležitostí a popravdě jsem doufal v doplňující reakce, aby se to trochu vyvážilo.

    Ohledně Zonky, risk managementu a fenoménu garancí souhlasím se vším, co bylo řečeno. Ale ty poplatky jsou už opravdu hodně drsné. Já osobně došel k závěru, že investovat pro mě už nemá smysl. Pokud tedy k tomu ovšem nepřičtu k dobru, že dělám pro někoho dobrou věc. Ale třeba se najdou uživatelé, kteří to stále vnímají jako rentabilní.

    1. Zkouším investovat a jako první jsem zkusil ZONKY. Už po změně poplatků. Počítám si „zisk“ a i přes rovnoměrné rozložení portfólia do všech rizikových skupin, stejně mi vychází po poplatcích něco kolem 5%. První měsíc – úroky 35 Kč, poplatky 27 Kč! Druhý měsíc úroky 227 Kč, poplatky 77 Kč. Podle zastoupení úroků, které došly dle portfólia, z kterého byly vůbec neodpovídá… Prý se to „srovná“. No, zatím trochu. Tak uvidím. Nyní asi zkusím ten doporučovaný Mintos. Jen se bojím té ztráty peněz i kvůli nejistotě kvůli kurzu.

     1. Já to za sebe vidím tak, že než vysoké poplatky, tak raději podstoupit vyšší riziko. Ze zisku ti ukrojí obojí, ale v jednom případě to máš jisté. Je to ale jen můj pohled na věc, pochopitelně je dobré měnové riziko předem zvážit.

 2. Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat co je na Gruzii špatného a jak je to s těmi investory. Já osobně investuji jen do půjček z garancí vrácení. Hrozí i zde ztráta investice?

  Děkuji, Honza

  1. Zdravím Honzo,

   v případě Gruzie je dobré počítat s velkými výkyvy měny v čase. Zároveň jsou tu poplatky za převod např. z EUR do GEL tam i zpět. A výsledek je ten, že to ve finále nemusí být tak výhodné, jak to vypadá. Výnos 17% bude často ukrojen právě o poplatky a třeba i o skutečnost že převedeš za zrovna nevýhodných podmínek.

   Riziko ztráty investice tu je vždy a není dobré si plést garanci na P2P portálech s garancí na spořicích účtech. V případě garance vykoupení na Mintosu se jedná o slib nebankovní společnosti. Pokud se tato společnost dostane do problémů, může dojít ke ztrátě. Garance tedy bude fungovat tak dlouho, dokud jsou schopny nebankovky dostát svým závazkům. Výběr správné společnosti může mít tedy poměrně značný vliv. (viz rating: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/)

 3. Já bych do Zonky nešel. Mám Bondoru, Žlutý meloun a Mintos. Za mě Mintos a Žlutý meloun, jsou dostačující a kvalitní. Bondoru prodávám, tam to fakt umřelo. I když mě celkem překvapili s českou podporou. Ale ani tak nehodlám zůstat.
  Meloun mám už hodně dlouho a zatím absolutně žáden problém. Z celého portfolia mam zesplatněné pouze 4%. To je super. Známý má Zonky a je vzteklý. Hodlá od Zonky odejít. Ještě mám něco zainvestované ve Fundliftu, čekám každým dnem splacení úroků, tak jsem zvědavý.
  Je pravda, že teď se těch portálů objevila strašná spousta. Každý chce urvat z trhu kus pro sebe. Ale bohhužel, ten trh není nafukovací a myslím si že těch pár kvalitních porátálů co funguje, je pro rozumného investora dostačující. Já jsem pár nových chtěl zkusit, ale na doporučení z těchto ztránek, jsem si pouze založil prázdný účet a pozoroval, co se bude dít. Nabídka investic téměř nulová. V hodně případech jsem rád, že jsem neinvestoval. Co se ještě týče Bankeratu. Tak tady jsem nikdy neinvestoval, ale za to jsem vydělal na doporučeních. Bankerat mi vyplatil kolem 6000,- za nové klienty. Ale jako portál pro uložení investic, pro mne nemám smysl. Je to předražené a myslím si,že tam bude velká část nesplacených pohledávek. Úroky…o těch ani nemluvím.

  1. Děkuji za osobní zkušenost. Na Žlutý meloun jsem na fóru i od jiných slyšel slova chvály. Sám nemám zkušenost. Popravdě už jsem také ohledně nových portálů opatrnější. Je jich šíleně moc, každý týden mi přijde mailem nějaké nové upozornění a k recenzím vybírám alespoň ty atraktivnější a důvěryhodnější.

   Na Bondoře mám ze zvědavosti pár desítek EUR, ale přijde mi, že co investor to diametrálně jiné výnosy.

   1. Tak to vřele doporučuju zkusit melouna v zimě 🙂

    https://www.zlutymeloun.cz/aukce
    No, zrovna výraz „nový“ bych v jejich případě nepoužíval. Myslím si, že fungovaní od roku 2012 z nich už takové nováčky nedělá.
    Fungujou docela dlouho a myslím si, že to je jedna z těch lepších voleb při výběru P2P portálů. Mám ho od ledna minulého roku a jsem trochu opatrnějjší. Nejdu do rizika. Výnos 9,5% p.a. není nejhorší. Jak jsem avízoval výše, zatím z celé částky jen 4% nesplacené. To je oproti známému, co je u Zonky, drastický rozdíl. Ten má 14% nesplacených. A to je opatrný.

    Bavili jste se o zpětném odkupu. Mintos jsem, po zkušenostech s Bondorou, kde jsem v mínusu 11%, jen lehce nakousnul. Mám tam simbolickou částku. Ale funguje dobře a refinancované výnosy mi všechny fungujou. A dokonce funguje i zpětný odkup. Pár jich tam mám. A po zrušení poplatků, za nákup na sek. trhu si myslím, že Mintosu stoupl kredit. Navíc různé akce s bonusem, je docela fajn spestřením. I když to někdy vybízí k zamyšlení, jestli je to v pořádku, nabízet bonus za investici.

    Záruka není nikde. Nikdo nezaručí, že dlužník bude splácet, nikdo nezaručí, že budou fungovat zpětné odkupy. Ale při volbě portálu raději zvolím ten, kde se zpětný odkup nabízí. Až se nabízet nebude, no tak nebude.
    Každý máme jiné priority a jiný postoj k riziku a nároky na servis. Jinému vyhovuje to, jinému ono. Ale to je asi v pořádku.

    Jen by mě zajímalo, jestli má tady někdo zkušenosti s Fundliftem, popřípadě, jaký máte na něj názor, já ho zkusil taky jen ze zevědavosti, strčil jsem u nich 5000 do Klenoty a čekám výsledek 🙂 Zatím mi přišlo emailem roční sumarizace, co za získanou sumu v daném roce podnikli a přehled,jak to vypadá s prodejem jejich služeb atd.
    V poslední době se mi zdá, že na Fundliftu nějak klesla nabídka nových investic. A neustále nucení k jedné investici, mě moc v pohodě nepřipadá. Navíc to je investice do podniku, který není mým hobby. A suma o kterou navýšili požadavek na půjčku, mě vzhledem k charakteru nabízených služeb přišla přemrštěná. Propagace investice do projektu „Mladý kokos“ mi už lehce začíná vadit.

 4. Výraz nový jsem spíš použil u sebe. Zkrátka je to 1 další portál na sledování, což znamená další množství práce. Už takhle cítím, že občas ztrácím pevnou půdu pod nohama.

  Moc díky za sdílení osobních zkušeností. To je vždy něco co mě potěší a věřím, že je to přínosné i pro ostatní. Ať se daří Marty.

 5. Chlapi,
  díky za clanek a Vaše komentáře. Ja mam cca 60 procent investice na zonky, kvuli absenci kurz. rizika a profesionálnímu řízení. Mam vynos 9,8 procenta, ale vadi mi nárůstajici pocet nesplacenych pujcek a taky dlouhy invest. horizont. Určitě zustanu, ale postupně budu snizovat angažovanost. Nakonec bude vynis určitě mensi. Dale mam Mintos – zatim nejlepší co mam, planuji navysovat. Vadi mi investice v EUR, ale hedguji se u oanda. com, dale mam twino – ok, vynos 9,5 procenta a robo.cash vyborne. vynos 14 procent a mam v podstatě stale zainvestovano!! Hledám dale, ale vypafa to na navysovani u mintosu

 6. Zdravim,

  Chci se zeptat ma stale jeste cenu investovat skrz meloun ??

  Pro me by to byla spise forma sporeni, mezi 20 – 30£ tydne. Nebo existuji lepsi zpusoby jak zhodnotit me finance ?

  1. Zdravím Robine,

   rád bych poradil, ale upřímně nevím jak. Jednak na Melounu nejsem aktivní a potom to jsou spíše otázky, které byste si měl položit sám.
   Zaměření na spoření nebo zhodnocování jsou dva rozdílné světy. Kdejaký frikulín může argumentovat tím, že na Bitcoinu udělá 100% během měsíce. Otázkou je samozřejmě riziko, jaké jste ochoten podstoupit. To z podstaty věci stejné jako u spořícího účtu, akcií nebo P2P.

   Kvůli tomu nerad konkrétně radím lidem v otázce investic. Jednak o nich nic nevím, abych jim v jejich situaci smysluplně a hlavně dobře poradil a potom zastávám názor, že lepší je poskytnout více informací, aby se dotyčný rozhodl sám za sebe. Otázky, které jste napsal jsou důležité, ale stojí na počátku rozhodovacího procesu a vedou k dalším hlubším otázkám na které je třeba hledat odpovědi.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *