P2P investice – které portály zvolit a které raději ne?

Na blogu jsem ve svých recenzích procházel už mnoho P2P portálů. Články jsem vždy psal s úmyslem utřídit informace, být transparentní a pokud možno korektní. Předložit všechna fakta a ponechat čtenáři konečný úsudek – koneckonců, sám jsem také především uživatel, a nikoliv finanční poradce. P2P portálů však přibývá jak hub po dešti a čtenářů, kteří se o ně zajímají také. Proto se dnes pokusím udělat výjimku a ze svého pohledu odpovědět na dvě poměrně palčivé otázky. (zdroj obrázku: Freepik)

Které P2P portály si zvolit pro investování?
A kterým se naopak vyhnout?

Můj pohled a zkušenosti berte prosím jako subjektivní názor jednoho uživatele. Budu proto velmi rád, pokud mě v diskusi pod článkem doplníte.

Kterým P2P portálům se vyhnout?

Pojďme na to nejdříve z druhé strany. Kde raději neinvestovat?

Malé a začínající portály

Dovolím si tvrdit, že v dnešní době už nemá smysl investovat na malých a nově zavedených P2P portálech. Já tak učinil dvakrát a pokaždé jsem byl z výsledku zklamaný.

Jednou to bylo v případě platformy Swaper, kde mě poměrně naštvala nefungující podpora. Podruhé to bylo v případě zde recenzovaného portálu Robo.cash, kde je už dobrých pár měsíců problém s nedostatkem úvěrů na tržišti.

Nedostatek příležitostí k investici je něco, co se stává novým portálům docela často. Příval prvních investorů vypadá jako úspěch, nicméně pro portál to může znamenat obrovské množství problémů se zvládáním poptávky, zvláště pokud jde o krátkodobé půjčky. V historii se tento scénář opakoval na různých platformách už mnohokrát a jakákoliv přidaná hodnota v podobě funkcí je zbytečná, když většina peněz leží ladem a nepracuje. Vzhledem k poměrně značným rizikům P2P investic nechceme výnos 4 % při zainvestované třetině kapitálu, když můžeme mít 12 %.

Moje doporučení je jednoduché. Není důvod se hrnout na malé portály, když existují zavedené alternativy, které umí zvládat daleko větší objem půjček i investorů. Velké tržiště je základ. Když se malým portálům vyhnete, ušetříte si hromadu starostí, frustrace i trápení s nepružnou podporou a nedostatkem úvěrů.

Portály bez garancí pro investora

Za sebe myslím, že nemá smysl investovat na portálu, který nenabízí žádné garance. Proč by měl být investor, který poskytuje veškeré peníze dojnou krávou pro chamtivý portál i pro dlužníka?

Základem je garance vykoupení úvěru v případě nesplácení, LTV nebo další formy ochran (např. kvalitní risk management, kompenzační fond).

Nelikvidní monstra a P2P portály se špatnou historií

Opatrně na britské portály, zejména pak na Lendy. Defaulty se tam protahují na stovky dní. A sekundární trh prakticky nefunguje. Dle některých investorů jsou navíc jistiny nadhodnocené a vzhledem k počtu defaultů a délkám vymáhání na tom zřejmě něco bude.

Pak jsou tu záležitosti jako Bondora, které v minulosti dramaticky měnily podmínky. Vzhledem k opravdu štědrému affiliate programu, kdy doporučující strana dostane 5 % z první investované částky přivedeného uživatele se nemohu zbavit dojmu, že portál zápasí s nedostatkem investorů. Dle mého názoru tam bude mít většina uživatelů jen prázdnou registraci. Na TrustPilot jim navíc podezřele vyskočilo hodnocení o několik bodů za měsíc (falešné recenze?). Nechci křivdit, možná se pletu, ale z tohoto portálu opravdu dlouhodobě nemám dobrý pocit.

České portály

P2P portály z ČR jsou specifickou kategorií, kterou trápí jeden nebo více z předchozích odstavců. Zvláště se jedná o chybějící garance a vysoké poplatky, nicméně typickým ukazatelem jsou i nižší výnosy. České portály také často mají ve svých podmínkách háček, který se týká poplatků za vymáhání. Je běžné, že v případě defaultu úvěru si portál účtuje např. 30 % z vymožené částky (která docela určitě nebude ve výši 100% poskytnutého úvěru). Tímto faktem se pochopitelně na předních stránkách nikdo nechlubí.

Tak nějak se nemohu zbavit dojmu, že co funguje v zahraničí bez komplikací, u nás funguje jen velmi obtížně nebo skoro vůbec. Nezbývá než doufat, že se to časem vylepší.

Portály bez přidané hodnoty

Neodpustím si ještě jeden poslední odstavec. Dříve jsem byl zastáncem mít investice rozloženy do více P2P portálů. Zdá se to logické a podporuje to myšlenku diverzifikace. Dnes už jsem spíše střídmější a zastávám názor, že každá další volba je většinou směrem k horšímu. Logicky, pokud uděláme rozhodnutí investovat na jednom portálu, každá další investice jinde bude nejspíše na úkor kvality.

Zpětně si říkám, že bych si raději ušetřil spoustu času se správou financí a namísto desítky portálů zvolil od počátku méně, kvalitnějších.

Kde v současnosti investovat?

Když jsem zkoušel uspořádat anketu na téma kam investovat a kam nikoliv, spousta investorů uměla bez problémů jmenovat platformy se kterými nemá dobrou zkušenost. Pozitivní zmínky byly vzácnější.  Sám to mám velmi podobně, asi bych uměl vyjmenovat spoustu portálů, kterým se vyhnout nebo spadají mezi šedý průměr a pak možná jeden nebo dva, které bych skutečně doporučil.

Nakonec jsem doporučení zredukoval na 2 portály – jeden pro zahraničí a jeden pro ČR. Do poznámky jsem dále přidal volby dalších investorů s nejvíce pozitivními a negativními ohlasy. Pokud se chcete zapojit do probíhajícího hlasování, pak můžete zde. Jakmile se sejde reprezentativní vzorek hlasů, tabulku rád celou zveřejním. (Zdroj obrázku Freepik)

Doporučení pro zahraničí

Mintos

Ze zahraničních portálů je moje volba naprosto jasná. Mintos osobně považuji za nejlepší Evropský portál současnosti. Podpora funguje skvěle, je do čeho investovat a výnosy jsou stabilní. Po 2 a půl letech zkušeností jsem stále spokojen. Za tu dobu se portál velmi slušně vyvinul a zkrátka je za ním znát, že se někdo stará, o čemž svědčí neustálé inovace a příchod dalších poskytovatelů na trh. O mých dojmech se ostatně můžete dočíst v samostatném článku – Mintos recenze a zkušenosti.

I na Mintosu se toho však dá mnoho pokazit, zvlášť pokud se hrnete do silně volatilní Gruzie, nebo bez rozmyslu investujete do všech poskytovatelů – tedy i těch méně kvalitních a důvěryhodných. V CZK toho bohužel také mnoho nezainvestujete a to je bohužel zatím dlouhodobý stav – české tržiště se potýká s nedostatkem nabídky.

Je tu však velmi zajímavý rostoucí trend, profesionální tým a vůbec fakt, že v současnosti nedovedu doporučit lepší alternativu pro P2P investice.

Doporučení ostatních investorů pro zahraničí

První volba většiny investorů pro zahraničí byla stejná, jako ta moje. Kromě Mintosu byl v anketě také doporučován portál EstateGuru.

Naopak, mezi nejhorší se zařadily portály Bondora, Lendy a i když to nemusí být směrodatné, tak k mému překvapení také Twino.

Doporučení pro ČR

Bondster

Portál Bondster, je vlastně jediná poměrně rozumná volba, která mě v současnosti napadá v ČR. Líbí se mi trend, kudy se platfoma ubírá, nicméně těch věcí, na které si je třeba dát pozor je tu mnohem více.

Historie platformy je velmi krátká. Portál lze tak zařadit do kategorie malých a začínajících portálů, se všemi důsledky, které to v blízké budoucnosti může (ale nemusí) mít. Prozatím je tu malý výběr poskytovatelů, nízký počet úvěrů a tím i mizivá možnost diverzifikace. Poplatky z vymožené částky ve smlouvě nenajdete, ale princip postoupení pohledávky může být za jistých okolností také velmi problematický. Pozor tedy na to.

Když vezmu v potaz další platformy, pak prakticky nemám možnost doporučit jinak. Zonky je dle mého vyšší autorita, ale bohužel po změně poplatků jej už osobně vnímám jako nerentabilní. U zbytku platforem postrádám důvěru. Na jednu stranu je úžasné, kam se za půl roku Bondster dostal, na druhou stranu je to stále mladá historie na rozumné závěry a opravdu upřímné doporučení.

Doporučení ostatních investorů pro ČR

Jediným portálem s pozitivním výsledkem hlasování pro ČR byl Bondster.

Nejvíce negativních ohlasů posbíralo Zonky (pravděpodobně právě kvůli změně poplatkové politiky) a dále Bankerat a Benefi.

Odkazy

K této tématice doporučím skvělé vlákno na P2P fóru, kde se diskutující vyjadřují na kterých platformách jsou aktivní a ze kterých odcházejí a proč.

Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte a proč?

Závěr

Osobně doporučuji si na vytipovaných portálech klidně udělat prázdnou registraci nebo odebírat jejich newsletter a dát rozhodnutí investovat čas. Nahlédnutí pod pokličku je rychlý a zaručený způsob, jak si udělat vlastní obrázek o vnitřním fungování portálu a o tom, zda opravdu stojí na straně investora. Hodnotným zdrojem informací jsou také uživatelské recenze, zvláště na TrustPilot. Skoro bych však doporučil číst silně pozitivní i silně negativní zmínky s jistou rezervou a odstupem.

Hranice mezi dobrým a špatným P2P portálem může být velmi tenká. Ve skutečnosti stačí jediná změna podmínek. Je to jedno z těch větších rizik P2P lendingu, které si navíc mnoho uživatelů uvědomuje jen nejasně.

Pokud byste sami chtěli některý z portálů doporučit, můžete tak učinit v komentářích nebo probíhající anketě. Za každý další názor, který doplní ten můj mnohokrát děkuji.

P2P investice – které portály zvolit a které raději ne?
5 (100%) 3 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet!

7 komentářů

 1. Tak zrovna Zonky, si myslím, patří mezi kvalitní P2P portály. Ano, bylo tu hodně emocí po zvýšení poplatků a sám s nimi mám trochu mentální problém. Ale na druhou stranu by se měl i vyzvdvihnout kvalitní Risk Management.
  Ona ani ta slavna garance zpětného odkupu není zárukou ničeho – kdykoliv může být bez náhrady zrušena. A v případě krachu poskytovatele je vám taky k ničemu a Mintos s tím nic neudělá. Obrovská výhoda Zonky je v tom, že jsou poskytovatelem půjček co nabízí investorům k investici. Mintos pouze zprostředkovává, takže Risk Management moc neovlivní.

  1. O onen Bondster sice vypadal pěkně, ale má obrosvký problém s dostatkem půjček na tržišti, takže je v podstatě mrtvý. Korunu teď tomu nasadili, když změnili přehled a zamaskovali skutečnou délku splatnosti úvěrů a dali tam kdy je možné z investice vystoupit (často za poplatek).

   1. Petře, mockrát díky za doplnění. Tenhle článek určitě neměl s konečnou platností říci, že nějaký portál je lepší, než jiný a zbytečně vířit vody – to jsem nikdy nezamýšlel. Obě doporučení jsou subjektivní záležitostí a popravdě jsem doufal v doplňující reakce, aby se to trochu vyvážilo.

    Ohledně Zonky, risk managementu a fenoménu garancí souhlasím se vším, co bylo řečeno. Ale ty poplatky jsou už opravdu hodně drsné. Já osobně došel k závěru, že investovat pro mě už nemá smysl. Pokud tedy k tomu ovšem nepřičtu k dobru, že dělám pro někoho dobrou věc. Ale třeba se najdou uživatelé, kteří to stále vnímají jako rentabilní.

 2. Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat co je na Gruzii špatného a jak je to s těmi investory. Já osobně investuji jen do půjček z garancí vrácení. Hrozí i zde ztráta investice?

  Děkuji, Honza

  1. Zdravím Honzo,

   v případě Gruzie je dobré počítat s velkými výkyvy měny v čase. Zároveň jsou tu poplatky za převod např. z EUR do GEL tam i zpět. A výsledek je ten, že to ve finále nemusí být tak výhodné, jak to vypadá. Výnos 17% bude často ukrojen právě o poplatky a třeba i o skutečnost že převedeš za zrovna nevýhodných podmínek.

   Riziko ztráty investice tu je vždy a není dobré si plést garanci na P2P portálech s garancí na spořicích účtech. V případě garance vykoupení na Mintosu se jedná o slib nebankovní společnosti. Pokud se tato společnost dostane do problémů, může dojít ke ztrátě. Garance tedy bude fungovat tak dlouho, dokud jsou schopny nebankovky dostát svým závazkům. Výběr správné společnosti může mít tedy poměrně značný vliv. (viz rating: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/)

 3. Já bych do Zonky nešel. Mám Bondoru, Žlutý meloun a Mintos. Za mě Mintos a Žlutý meloun, jsou dostačující a kvalitní. Bondoru prodávám, tam to fakt umřelo. I když mě celkem překvapili s českou podporou. Ale ani tak nehodlám zůstat.
  Meloun mám už hodně dlouho a zatím absolutně žáden problém. Z celého portfolia mam zesplatněné pouze 4%. To je super. Známý má Zonky a je vzteklý. Hodlá od Zonky odejít. Ještě mám něco zainvestované ve Fundliftu, čekám každým dnem splacení úroků, tak jsem zvědavý.
  Je pravda, že teď se těch portálů objevila strašná spousta. Každý chce urvat z trhu kus pro sebe. Ale bohhužel, ten trh není nafukovací a myslím si že těch pár kvalitních porátálů co funguje, je pro rozumného investora dostačující. Já jsem pár nových chtěl zkusit, ale na doporučení z těchto ztránek, jsem si pouze založil prázdný účet a pozoroval, co se bude dít. Nabídka investic téměř nulová. V hodně případech jsem rád, že jsem neinvestoval. Co se ještě týče Bankeratu. Tak tady jsem nikdy neinvestoval, ale za to jsem vydělal na doporučeních. Bankerat mi vyplatil kolem 6000,- za nové klienty. Ale jako portál pro uložení investic, pro mne nemám smysl. Je to předražené a myslím si,že tam bude velká část nesplacených pohledávek. Úroky…o těch ani nemluvím.

  1. Děkuji za osobní zkušenost. Na Žlutý meloun jsem na fóru i od jiných slyšel slova chvály. Sám nemám zkušenost. Popravdě už jsem také ohledně nových portálů opatrnější. Je jich šíleně moc, každý týden mi přijde mailem nějaké nové upozornění a k recenzím vybírám alespoň ty atraktivnější a důvěryhodnější.

   Na Bondoře mám ze zvědavosti pár desítek EUR, ale přijde mi, že co investor to diametrálně jiné výnosy.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *