P2P investice: které portály zvolit a které raději ne?

Na blogu jsem ve svých recenzích procházel už mnoho P2P portálů. Články jsem vždy psal s úmyslem utřídit informace, být transparentní a pokud možno korektní. Předložit všechna fakta a ponechat čtenáři konečný úsudek. P2P portálů však přibývá jak hub po dešti a investorů, kteří se o ně zajímají také. Proto se dnes pokusím udělat výjimku a ze svého pohledu odpovědět na dvě poměrně palčivé otázky. (zdroj obrázku: Freepik)

  • Které P2P portály si zvolit pro investování.
  • A kterým je lépe se naopak vyhnout.

Prosím, můj pohled berte pouze jako subjektivní názor jednoho uživatele. Nerad bych rozdával 100% fungující rady a budu rád, když mé názory doplníte/vyvrátíte v diskusi pod článkem. Článek vznikl na začátku roku 2018 a pokud jej čtete dnes, mohou být fakta trochu jiná.

Kterým P2P portálům se vyhnout?

Malé a začínající portály

Dovolím si tvrdit, že v dnešní době už nemá smysl investovat na malých a nově zavedených P2P portálech. Já tak učinil dvakrát a pokaždé jsem byl z výsledku zklamaný.

Jednou to bylo v případě platformy Swaper, kde mě trochu naštvala nefungující podpora. Podruhé to bylo v případě zde recenzovaného portálu Robo.cash, kde byly následně problémy s nabídkami na tržišti.

Nedostatek příležitostí k investici je něco, co se stává novým portálům docela často. Příval prvních investorů vypadá jako úspěch, nicméně pro portál to může znamenat obrovské množství problémů s budoucím zvládáním poptávky, zvláště pokud jde o krátkodobé příležitosti. V historii se tento scénář opakoval na různých platformách už mnohokrát a jakákoliv přidaná hodnota v podobě funkcí či dalších benefitů je zcela zbytečná, když většina vkladu leží ladem a nepracuje. Vzhledem k poměrně značným rizikům P2P investic nechci výnos 4 % při zainvestované třetině kapitálu, když můžu mít 12 %.

Moje doporučení je jednoduché. Není důvod se hrnout na malé portály, když existují zavedené alternativy, které umí zvládat daleko větší objem nabídek i investorů. Velké tržiště je základ. Když se malým portálům vyhnete, ušetříte si hromadu starostí, frustrace i trápení s nepružnou podporou a nedostatkem úvěrů.

Portály bez garancí pro investora

Za sebe myslím, že nemá smysl investovat na portálu, který nenabízí žádné garance. Je třeba si uvědomit, že spousta portálů by bez investorů nemohla existovat. Tedy by k nim měla přistupovat zodpovědně. Základem je garance vykoupení úvěru v případě nesplácení, LTV nebo další formy ochran (např. kvalitní risk management, kompenzační fond).

Druhým dechem dodávám, že garance vykoupení by se měla opírat o stabilní a důvěryhodnou společnost. Mizivou váhu pak bude mít u nebankovky, která má vysokou zadluženost a málo vlastního kapitálu. Není tedy garance, jako garance.

Nelikvidní platformy a P2P portály se špatnou historií

Opatrně na britské portály, zejména pak na Lendy. Defaulty se tam protahují na stovky dní. A sekundární trh prakticky nefunguje. Dle některých investorů jsou navíc jistiny nadhodnocené a vzhledem k počtu defaultů a délkám vymáhání na tom zřejmě něco bude.

Pak jsou tu záležitosti jako Bondora, které v minulosti dramaticky měnily podmínky. Vzhledem k opravdu štědrému affiliate programu, kdy doporučující strana dostane 5 % z první investované částky přivedeného uživatele se nemohu zbavit nedobrého dojmu. Dle mého názoru navíc falšují recenze na TrustPilot.

Shodou okolností – jak Lendy, tak Bondora moc nekomunikují se stávajícími investory a odmítají řešit jejich problémy. Svou komunikací se zaměřují především na nové investory, kteří zrovna vstupují.

České portály

P2P portály z ČR jsou specifickou kategorií, kterou trápí jeden nebo více z předchozích odstavců. Zvláště se jedná o chybějící garance a vysoké poplatky, nicméně typickým ukazatelem jsou i nižší výnosy (ale zase tu není měnové riziko).

Tady jen doplním, že je potřeba být opatrný na poplatky za vymáhání. Je běžné, že v případě defaultu úvěru si portál účtuje např. 30 % z vymožené částky (která docela určitě nebude ve výši 100% poskytnutého úvěru).

Opatrně na přehnanou diverzifikaci

Neodpustím si ještě jeden poslední odstavec. Dříve jsem byl zastáncem mít investice rozloženy do více P2P portálů. Dělá to i spousta zahraničních investorů – například mají v P2P jen 10% svého portfolia a rozděleno mají ve 20 platformách. Zdá se to logické a podporuje to myšlenku diverzifikace.

Osobně jsem spíše střídmější a zastávám názor, že každá další volba je zatím v P2P světě většinou směrem k horšímu. Logicky, pokud uděláme rozhodnutí investovat na jednom portálu, každá další investice jinde bude nejspíše na úkor kvality a rizika.

Zpětně si říkám, že bych si raději ušetřil spoustu času se správou portfolia a namísto desítky portálů jich zvolil od počátku méně, kvalitnějších. S tímto trendem jsem se setkal i u uživatelů na P2P fóru.

Kde v současnosti investovat?

Kam investovat.

Když jsem zkoušel uspořádat anketu na téma kam investovat a kam nikoliv, spousta investorů uměla bez problémů jmenovat platformy se kterými nemá dobrou zkušenost. Pozitivní zmínky byly vzácnější.  Sám to mám velmi podobně, asi bych uměl vyjmenovat spoustu portálů, které mě zatím úplně nepřesvědčili, nebo spadají mezi šedý průměr a pak možná jeden nebo dva, které bych zvolil.

Nakonec jsem výběr zredukoval na 2 portály – jeden pro zahraničí a jeden pro ČR. Do poznámky jsem dále přidal volby dalších investorů s nejvíce pozitivními a negativními ohlasy. (Zdroj obrázku Freepik)

Doporučení pro zahraničí

Mintos

Ze zahraničních portálů je moje volba asi jasná. Mintos osobně považuji za největší Evropský portál současnosti. Podpora funguje, je do čeho investovat a výnosy jsou stabilní. Po 2 a půl letech jsem stále spokojen. Za tu dobu se portál velmi slušně vyvinul a zkrátka je za ním znát, že se někdo stará, o čemž svědčí neustálé inovace a příchod dalších poskytovatelů na trh.

I na Mintosu však můžete leccos pokazit, zvlášť pokud se hrnete do silně volatilních měn nebo bez rozmyslu investujete do méně kvalitních a důvěryhodných poskytovatelů. V CZK toho bohužel také mnoho nezainvestujete a to je bohužel zatím dlouhodobý stav – české tržiště se potýká s nedostatkem nabídky. Je tu však velmi zajímavý rostoucí trend, profesionální tým a vůbec fakt, že v současnosti i přes tyto háčky nedovedu doporučit lepší alternativu.

O mých dojmech se můžete dočíst v samostatném článku:

Přejít na recenzi Mintosu

Doporučení ostatních investorů pro zahraničí

První volba většiny investorů pro zahraničí byla stejná, jako ta má. Kromě Mintosu byl v anketě také doporučován také portál EstateGuru.

Naopak, mezi nejhůře hodnocené se zařadily portály Bondora, Lendy a i když hlasování pár desítek investorů nemusí být ani trochu směrodatné, tak k mému překvapení také Twino.

Doporučení pro ČR

Bondster

Portál Bondster, je poměrně rozumná volba, která mě v současnosti napadá v ČR. Líbí se mi trend, kudy se platfoma ubírá, nicméně těch věcí, na které si je třeba dát pozor je tu více.

Historie platformy je velmi krátká. Portál lze tak zařadit do kategorie malých a začínajících portálů, se všemi důsledky, které to v blízké budoucnosti může (ale nemusí) mít. Prozatím je tu malý výběr poskytovatelů, nízký počet úvěrů a tím i mizivá možnost diverzifikace. Poplatky z vymožené částky ve smlouvě nenajdete, ale princip postoupení pohledávky může být za jistých okolností také velmi problematický.

Když vezmu v potaz další platformy, pak prakticky nemám možnost doporučit jinak. Zonky je dle mého vyšší autorita, ale bohužel po změně poplatků jej už osobně vnímám jako nerentabilní. Někdo by však mohl z etických důvodů upřednostnit Zonky na úkor Bondsteru a já takovou volbu plně chápu.

Přejít na recenzi Bondsteru

Doporučení ostatních investorů pro ČR

Jediným portálem s pozitivním výsledkem hlasování pro ČR byl Bondster.

Nejvíce negativních ohlasů posbíralo Zonky (pravděpodobně kvůli nedávné změně poplatkové politiky) a dále Bankerat a Benefi. Osobně bych k Zonky nebyl tak krutý, protože má svůj smysl především pro žadatele o úvěr a portál si najde místo i u lidí, pro který je důležitý sociální aspekt a etický dopad investic.

Odkazy

K této tématice doporučím skvělé vlákno na P2P fóru, kde se diskutující vyjadřují na kterých platformách jsou aktivní a ze kterých odcházejí a uvádí důvody, proč tomu tak je.

Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte a proč?

Závěr

Na závěr ještě pár doporučení. Osobně považuji za dobrý nápad si na vytipovaných portálech udělat prázdnou registraci nebo odebírat jejich newsletter a dát rozhodnutí tam investovat čas. Komunikace portálů směrem ven k potenciálním investorům, je často v rozporu s tím, co se děje uvnitř. Nahlédnutí pod pokličku je zaručený způsob, jak si udělat vlastní obrázek o fungování portálu.

Hodnotným zdrojem informací jsou také uživatelské recenze, zvláště na TrustPilot. Skoro bych však doporučil číst silně pozitivní i silně negativní zmínky s jistou rezervou a odstupem.

Hranice mezi dobrým a špatným P2P portálem může být velmi tenká. Ve skutečnosti k tomu stačí jediná změna podmínek. Je to jedno z těch větších rizik P2P lendingu, které si navíc mnoho uživatelů uvědomuje jen nejasně.

Přeji vám tedy šťastnou volbu a těším se na komentáře.

Poslat článek na výlet. Sdílet!