Ohlédnutí za P2P konferencí v Rize

V jednom z předchozích článků jsem sliboval, že trochu podrobněji popíši, jaká byla P2P konference v Rize. Dlouho jsem přemýšlel, jak článek vůbec pojmout. Totiž s konferencemi se to má tak, že když už jedete z takové dálky, nechce se vám trávit příliš mnoho času posloucháním přednášek, které se další den objeví na internetu zdarma, dostupné všem.

Skutečná hodnota konferencí spočívá v inspirativním prostředí a v lidech, které potkáte. A ta možnost popovídat si o P2P a fintech v užším kolektivu byla moc fajn. Přiznám se také, že je to něco, co mi velmi dlouho chybělo. V mém okolí se nenechází moc takových lidí, se kterými bych mohl osobně probírat novinky P2P a fintechu. To bylo historicky i důvodem založení tohoto blogu.

Dnešní článek bude trochu odpočinkový. Popíši, jak celá akce proběhla a co jsem si z ní osobně odnesl.

Obsah článku:

Navazování kontaktů ještě před startem konference

Tohle mi přišlo hodně chytré a praktické. Účastníci konference si nainstalovali mobilní aplikaci, vytvořili si profil, v krátkosti se představili a do štítků uvedli s kým se chtějí setkat. Aplikace pak s každým účastníkem vyhodnotila procentuální shodu (takový investiční Tinder) a zajistila možnost chatování s naplánováním osobní schůzky, která se propsala do Google kalendáře.

Tímto způsobem mi přišlo asi 8 žádostí o schůzku. Někteří byli úplně mimo mou ligu, ale našel jsem i společnou řeč s lidmi z Mintosu a dalších platforem. Prohodil jsem pár slov se zástupci společnosti Target Circle (ti zajišťují platformám externí propagaci). A potkal i několik blogerů a influencerů, převážně z Německa.

Den #1 – Mintos Meet & Greet Day

Krátce po přistání a ubytování jsem vyrazil do centrály Mintosu na Meet & Greet Day, což byl v podstatě takový den otevřených dveří. Tuto akci Mintos naplánoval a umístil do rozvrhu před samotnou konferenci. Ze strany Mintosu byl fajn i support. Poslali třeba informativní email, co je v Rize k vidění, jak se levně dopravovat či kterým uličkám je dobré se po setmění vyhnout.

Samotný Meet & Greet Day byl rozdělen do čtyř odpoledních bloků, přičemž já se přihlásil až na ten předposlední. Upřímně, čekal jsem o dost větší zájem ze strany investorů. Na samotné prohlídce nás bylo jen přibližně deset (možná, že předchozí časy byly nabitější), což mi přišlo vzhledem ke 150 tisícům investorů jako poměrně malý zájem. Chápu ale, že ne každému se to vzhledem k investiční částce vyplatí. U mě převážil zájem o obor a informace.

K dispozici nám byl CEO Mintosu – Martins Sulte, který obětavě odpovídal na nejrůznější dotazy. Provedl nás a strávil s námi i nějaký čas po prohlídce.

Kdo by čekal podobnost se sídlem Googlu, toho asi trochu zklamu. Kanceláře tvoří několik větších prostor, které jsou obsazeny přibližně dvěma stovkami lidí. Ti jsou seskupeni do týmů (risk, tým pro mobilní aplikaci, schvalování a výběr financí, IT a podobně). Každý může komunikovat s každým. Tým jednoduše poznáte tak, že má spojené stoly.

Nepochybně to bude hodně dynamické pracovní prostředí plné výzev (řečeno náborářským jazykem). O patro níže se pak nachází menší místnost ve které je k dispozici celý support, aby měl klid na telefonování.

blank

blank

Na podzim se bude Mintos stěhovat do nových kanceláří a tak se příští Meet & Greet Day bude odehrávat ve zcela jiných podmínkách. Ačkoliv z prostředí byl vidět ten rychlý růst, atmosféra směrem k investorům byla přátelská a Martins nás ujišťoval, že se k nim můžeme kdykoliv podívat.

Den #1 – Investors White Night

V podvečerních hodinách jsem se přesunul do klubu Herbarijs, který se nachází na střeše obchodního domu v centru Rigy. Díky aplikaci jsem se seznámil s čerstvým manželským párem z ČR Alexem a Simonou. Dále jsem tu potkal další dva investory z Malty a v této sestavě jsme vlastně trávili čas až do konce konference i mimo ni, což bylo i informativně velmi přínosné. Stejně tak bylo přínosné setkání s lidmi z Bondsteru, kteří poodhalili něco málo ze zákulisí platformy.

blank

blank

blank

V průběhu večera jsem chvilku poslouchal rozhovor Larse Wrobbela s Martinsem Sulte, který můžete shlédnout i níže. Bylo to zajímavé povídání, ale trochu mi ho zkomplikovala bolest hlavy a nevolnost.

Den #2 – P2P konference

Druhý den jsem dorazil na registraci o něco dříve, což se ukázalo jako dobrý nápad. U vstupu vznikla delší fronta a tak byl start konference o nějaký čas odložen, což trochu narušilo celý rozvrh. Byl to však jediný nedostatek, organizace byla jinak na velmi dobré úrovni. Ať už šlo o výborné jídlo, doprovodný program i takovou drobnost jako hromadnou dopravu, která vozila účastníky mezi jednotlivými stanovišti. Celkem se účastnilo okolo 350 lidí.

blank

Přednášky

Celý záznam z přednášek hlavní i vedlejší stage můžete shlédnout na YouTube. Níže pak najdete celý list. Já shlédl přednášku Mintosu, byl se ze zvědavosti podívat u Zonky a potom se stavil i na několika dalších.

Blogeři a komunita

Musím říct, že německá komunita investorů a blogerů je v P2P velmi silná. Spousta účastníků se mezi sebou znala osobně a když jsem se ptal, vyšlo najevo, že se pravidelně osobně schází a diskutují o finančních technologiích i jiných investicích. Měl jsem možnost pobavit se s několika blogery a bylo to zajímavé zrcadlo. Nadchli se pro něco nového a postupně se z P2P přesouvají i na další stupínky. Valná většina blogů není podobně jako ten můj nikterak zvlášť seriózní, jen dokumentují nějaký proces a vývoj názorů od investičních začátků směrem dál.

Co na mě už tak dobře nepůsobilo bylo, že jsem místy okolo P2P zaznamenal docela dost pompéznosti. Například jeden z blogerů dělal živé vysílání telefonem na YouTube, a zatímco streamoval video v druhé ruce držel mikrofon a z první řady ve stoje pokládal otázky přednášejícímu. Přišlo mi to jako hodně extravagantní způsob propagace a říkal jsem si, zda by to bylo možné třeba v komunitě akciových investorů. Spíš ne.

blank

Obecně YouTube jako kanál je k propagaci P2P velmi oblíbený. Pár lidí ze zahraničí dělalo rozhovory s různými CEO jednotlivých platforem a jen v Evropě už se toho dá najít velká spousta.

Pokud vezmu v potaz osobní rozhovory, řeč se často točila okolo používaných platforem a subjektivních dojmů na každou z nich. V kombinaci s tím, odkud investor byl se dalo zjistit spousta zajímavostí. Např. že v Polsku je trh velmi konzervativní a staví se k inovacím velmi pomalu. Naopak od investorů z Německa pak často zaznívalo, že nemají žádnou kvalitní lokální platformu a nejčastěji využívají Bondoru a Mintos.

Platformy a jejich zástupci

Upřímně, tohle je těžké hodnotit. Byla tu velká spousta stánků a ve skupince jsme navštívili například Bulkestate, DoFinance, promluvili se zástupci Debitum.Network, podívali se na chvilku k Zonky. Ale..

Představte si vaši zkušenost z libovolné výstavy. Věc se má tak, že představitelé často prezentují svou platformu jako bezpečný a skvělý způsob investování, který na první pohled nemá žádný háček. Přirozeně nechtějí jít proti sobě a představují svůj produkt v nejlepším možném světle. Často zaznívala věta: „Jsme jako Mintos, ale tohle, tohle a tohle děláme jinak/lépe.“ Po představení nástroje Invest and Access často ze stran představitelů platforem zaznělo, že pracují na něčem podobném nebo to vlastně už 2 roky mají.

blank

Tento způsob propagace mi přišel tedy poněkud jednostranný a málo vypovídající o skutečnosti – i když pochopitelně se místy nějaké informace o rozdílech mezi jednotlivými platformami najít daly. Po návštěvě stánku většinou obdržíte nějaký drobný dárek – cashback kupon, pivo a tím to celé skončilo.

Na druhou stranu, je otázkou co vlastně není jednostranný způsob prezentace. Když to vezmu palbou do vlastních řad, tak referral bonusy jsou vlastně chytrým způsobem, jak obejít argumenty začínajících a jak „vylepšit“ každou recenzi nebo video.

blank

Den #2 – Afterparty v klubu Koya

Po konferenci nás přes MHD postupně odvezli do klubu Koya, kde bylo připravené nějaké občerstvení a pití. Stále jsme drželi skupinku ČR-Malta a měli jsme možnost si chvilku popovídat i s Martinsem z Mintosu, který obešel skoro všechny.

Zazněla i otázka (z části myšlená v žertu), zda by si Martins vsadil všechny své úspory na Mintos. Nicméně s kamenou tváří odpověděl, že by diverzifikoval a totéž doporučil každému rozumnému investorovi.

blank

Zpětně si vlastně říkám, že Mintos tu komunikaci s investory měl na živo velmi dobrou. A i když atmosféra byla uvolněnější, lidé z této platformy byli jedni z mála, kdo chodili mezi investory, seznamovali se, dostávali a pokládali otázky a snažili se každému ukrojit 15 minut času. V tom na mě udělali dojem, jejich tým lídři se nejaktivněji zajímali o potřeby investorů a o jejich názor.

Den #3 – P2P konference

Poslední den konference probíhal v odpočinkové atmosféře na umělé pláži asi půl hodiny autobusem od centra Rigy. Z hlediska informací to byl nejméně nabitý den, nicméně odpočinek po předchozích seancích byl přeci jen fajn. Bylo horko (a všude byl písek, tak jsem foťák rychle schoval), nicméně pár činností jsme hecli. S lidmi od Mintosu jsme si zahráli petanque a při této příležitosti jsme si měli možnost popovídat o některých plánech do budoucna.

blank

Mintos si například dobře uvědomuje nutnost edukace a zvyšování gramotnosti nových investorů a sám v tomto ohledu chystá pár zajímavých kroků. Představený produkt IaA byl pro Mintos rovněž důležitý i z hlediska zjednodušení jejich produktu na minimum.

Platforma si také uvědomuje velmi nízké vstupní bariéry P2P segmentu například proti akciím. Investoři, kteří poznali Mintos před třemi lety ušli poměrně dlouhou cestu, nicméně na portál se začínají nabalovat další vrstvy a postupně ztrácí tu přehlednost, kterou měl na začátku.

Následovaly další hry, koupání, focení a odjezd zpět do centra. Po dalším vydařeném večeru jsem měl chvilku na focení v centru a odlet.

Závěr: co jsem si odnesl?

Celá akce mě nasměrovala k tomu, že komunita je v P2P klíčová. Je důležité diskutovat, mluvit a vzájemně se obohacovat, protože jednotlivec nikdy nemůže obsáhnout vše a jeho názor bude téměř vždy nějakým způsobem zkreslený nebo ovlivněný. Tím se znovu dostávám k referralům. Počet zdrojů o P2P roste a jen málo z nich by se dalo označit za skutečně nezávislé. Referral bonus může pisatele ovlivnit, aby produkt vychvaloval více, než je zdrávo a uvědomil jsem si, že toto může být do budoucna pro celé odvětví velký problém.

Z tohoto důvodu jsem čím dál více péče začal věnovat P2P fóru a rád bych z něj učinil nezávislý zdroj informací, kde může každý ve vší slušnosti říct co si myslí. V tomto si obecně myslím, že komunity mají velkou sílu a budou do budoucna obrovsky důležité.

Setkávání na konferenci se mi nakonec natolik zalíbilo, že jsem se rozhodl jej zkusit i v ČR. P2P fórum tak mělo svůj historicky první sraz, který se myslím docela vydařil.

Pokud tedy mohu soudit, konference se do značné míry podepsala na dalším vývoji mých názorů a práce. Jednoznačně je to zážitek, který si příště rád zopakuji a který doporučím. Jen člověk musí mít na paměti, že to není primárně o přednáškách, ale o tom, co se děje na pozadí.

8 Comments

    1. Jsem rád, že se článek líbil. Ano, zpětně to hodnotím jako dobrý nápad tam jet a za mě to bylo určitě vydařené. 350 lidí je vlastně docela komorní akce a člověk měl spoustu příležitostí k navázání rozhovorů s lidmi, ke kterým by se jinak nedostal.

  1. :o)
    Takže příště to nebude bus „Mintos“ ale „P2P forum“ a nebude jezdit (jen) po Rize ale pojede hlavně linku ČR – Riga x).

    1. Zlatý voči :). Teda komunitu na P2P fóru mám moc rád a přál bych jí to, ale jsme zatím hodně malí ;).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *