Novinky na P2P portálech (červen 2017)

Poslední měsíce na P2P platformách byly poměrně bouřlivé a plné změn. Zde je alespoň krátký souhrn toho, co se mi podařilo zachytit. Podíváme se na poslední změny na Mintosu, Lendy, Twinu, Swaperu či Zonky. A ve stručnosti se také podíváme na nově spuštěné portály u nás v ČR a to konkrétně Zalep.to a Bondster. (Zdroj obrázku: Designed by Freepik)

Mintos

Mintos mi zatím dělá radost, protože má dlouhodobě stabilní výnosy a neustále je tu vidět další vývoj. Najde se samozřejmě pár nedostatků, ale to není nic ve srovnání s ostatními portály.

Mintos a CZK tržiště.. blýská se na lepší časy?

Bohužel, ani po 6 měsících nedošlo na českém tržišti k nějaké výraznější změně. Stále tu je nedostatek úvěrů. Ty, které se mi podařilo díky AI získat měly prakticky nulovou platební morálku a prodal jsem je až po 60 dnech s uplatněním garance. Celý trh je tak pro české investory poměrně výraznou vadou na kráse celého Mintosu.

Na stav tržiště jsem se vyptával podpory a obdržel jsem poměrně nadějnou zprávu:

Yes, there are plans to add several new loan originators from Czech market this year. Unfortunately, we cannot reveal which ones at the moment. Also, important information is that those loan originators which we have are planning to put more loans in CZK in the nearest future.

Podpora pochopitelně odmítá prozradit, jaké nové společnosti jsou v jednání. Nezbývá než doufat, že se tržiště časem podaří oživit.

Úpravy Auto Investu

Mintos také nedávno vyvolal poměrně velký rozruch tím, že u Auto Investu zrušil Minimum funds in Account. Dnes přišel s možností uplatňování priorit v pravidlech Auto Investu. Na tuto funkci jsem se ptal už rok zpět a je fajn, že ji přidali. Celé nastavení je téměř neviditelné, přibyla pouze drobná kolonka Priority a možnost řazení pomocí šipek. V případě omezeného kapitálu se tak vykoná nejdříve první a pak další pravidla. Funkce se bude zřejmě ladit ještě za pochodu.

Mintos - pořadí příkazů auto investu
Úpravou pomocí šipek lze aplikovat pořadí a prioritu jednotlivých Auto Investů.

Drobné úpravy vzhledu

Už nějakou dobu je na Mintosu trochu upravené rozhraní, kdy většinu parametrů pro vyhledávání úvěrů přesunuli do bočního panelu. Ten je však mnohdy delší, než seznam půjček a vše působí trochu nepřehledně. Původní umístění nad výsledky dávalo trochu větší logiku, ale zřejmě to předělali kvůli přehlednějšímu ovládání z mobilů.

Čísla a transparentnost

Mintos nedávno vydal výroční zprávu, ze které je patrné, že společnost je i přes svůj úctyhodný růst ve ztrátě téměř 181 tisíc EUR. V záloze je však ještě poměrně výrazný kapitál a cílem Mintosu je v současné době co největší nárůst základny uživatelů. Tomu odpovídají nejvýraznější položky v sekci nákladů, které jdou za affiliate publishery a akvizicemi nových klientů.

Výroční zpráva Mintos (2016)

Celou zprávu si můžete prohlédnout v sekci o nás, vztahy s investory.

Další nebankovní společnosti

Tempo s jakým Mintos přidává nové nebankovní společnosti je mnohdy zarážející. V jeden moment jich bylo tuším i několik za pouhý týden. Dnes jich je celkově 24. To je pro všechny dobrý signál. Možnost lepší diverzifikace a širší nabídky. Dobrým krokem je také zveřejnění skutečných údajů o RPSN, které platí dlužník v sekci poskytovatelé půjček. Jedinou nevýhodou je snad čím dál hůře fungující sekundární trh, který je prostě zahlcený.

Lendy/Saving Stream

Lendy - defaulty
Seznam defaultů začíná být opravdu dlouhý…

Lendy se delší dobu potýká s rostoucím počtem defaultů, kterých je v současné době 15. Společným jmenovatelem těchto úvěrů je úrok 12% a LTV přes 60%. Na toto téma vznikl velmi dobře napsaný článek na Winpes, se kterým nejde jinak, než ve všech bodech souhlasit.

Já mám v defaultu zatím 1 úvěr a dalších 5 úvěrů v prodlení přes -60 dní. Má to velmi výrazný vliv na měsíční částky, které mi portál vyplácí. Dle mých zkušeností příjmy klesly o 30%.

Už 3 měsíce po sobě také vytrvale klesá hodnocení na TrustPilot, které bylo 8,5 a nyní je pouze 7,6. Množí se negativní recenze a to nikdy není dobré. Investoři odchází a tržiště se stává nelikvidní. Uvidíme, co se stane v blízké budoucnosti, já jsem na Lendy kvůli měnové diverzifikaci a nejsem si úplně jistý, zda by volba jiného portálu v GBP nebyla přechod z deště pod okap.

Twino

Nejdříve se sluší napsat, že na Twinu už nejsem aktivní. Krátce před ukončením intervencí jsem svůj spíše symbolický vklad 200 EUR stáhl. Nebylo to však kvůli tomu, že bych byl s Twinem nespokojený, ale spíše kvůli snížení náročnosti na celkovou správu portfolia. V rámci testování jsem rozhodil drobné vklady do více platforem a bylo to pro mě dost neefektivní.

V souvislosti s Twinem jsem zaznamenal pouze vznik tzv. Payment Guarantee, což je v podstatě ochrana, zajišťující pravidelnou výplatu úroků. To by bylo samo o sobě fajn, ale investoři si krátce poté všimli, že Payment Guarantee mohou mít i úvěry, které jsou v defaultu. Takový úvěr pak nelze následně prodat na sekundárním trhu.

Swaper

Swaper je zkušenost o které jsem zde ani nepsal, protože trvala všeho všudy asi 1 měsíc. Tento portál mě velmi brzy odradil a soudě podle recenze od Finlordů nejsem sám.

Na jednu stranu je tu velmi hezky udělané grafické rozhraní. Bohužel tu není žádná přidaná hodnota co se týče funkcí a přijde mi to, jako když kopírují Mintos. Krátce na to přišla velmi špatná zkušenost s podporou, která mi neodpověděla na dotaz. Respektive uprostřed řešení problému odpověděla tak, že má jinou práci a že mi dají vědět za týden. Potom se jim rozbil newsletter a za hodinu mi přišlo 20 stejných zpráv, což stačilo na to, abych si svých pár EUR zase sbalil a šel pryč :).

Nedávno tato platforma přišla se zcela novým rozhraním ve 4 jazycích a multi-měnovým investováním v EUR, GBP a PLN. Přišlo mi však, že nabídku nemají tak zvládnutou, aby si ji mohli dovolit tříštit na 3 samostatné trhy. Zda to byla změna k lepšímu ukáže až čas.

Zonky

Rostoucí počet úvěrů

Český P2P portál Zonky si za poslední měsíce velmi významně polepšil. S novou kampaní schválili za květen přes 800 úvěrů (2x více, než předchozí měsíc) a zkrátili dobu čekání na zainvestování ze 7 na 2 dny. Portál zároveň velmi rychle roste, pokud jde o počet investorů za měsíc jich přibyla celá tisícovka celkový počet je nyní přes 11 tisíc. To je mimochodem ještě o kus více, než má Twino (!).

Ještě lépe je růst vyvolaný novou kampaní vidět na statistice z portálu Zotify. Toto je graf zainvestovaných úvěrů. Nezbývá než popřát, ať Zonky tenhle trend vydrží co nejdéle.

Zainvestované úvěry na Zonky
Zainvestované úvěry na Zonky

Nová poplatková politika

Zonky přišlo s úpravou poplatkové politiky. Bohužel, to odnesou zase investoři, kteří nesou největší riziko. V současnosti nevím o portálu, který by měl vyšší poplatky. A je na zamyšlení, že v případě prodlení se splácením dlužník nehradí žádné penále. Více v samostatném článku Zonky a poplatky.

blank

Změna poplatků bude aktuální od 1.9. Pokud jde o ratingy od A+ do D, pak jsou poplatky v kombinaci s vyšším default rate velmi nevýhodné. Situace zůstává lepší, nebo stejná u prvních 3 ratingů s nižším výnosem, kde je poplatek od 0,2 do 1%. Průměrná výše poplatku pak odpovídá 2,8%.

Nové platformy v ČR

Nedávno mi do emailu přišly nové informace o vznikajících platformách. Přijde mi škoda o tom neinformovat, i když je to bez reálné zkušenosti.

Zalep.to

Platforma Zalep.to

Zalep.to je nový portál, který nabízí investici do faktur velkých českých společností. Každý odběratel i firma, která nabízí fakturu k prodeji má předem jasná kritéria. Firmy díky portálu získají lepší cash-flow a investoři na druhé straně výnos 3 – 14%.

Podle poskytnutých informací se nejedná o formu aukce, ale „kup teď“ a průměrný výnos je kolem 6% p.a.

Bondster.com

Platforma Bondster

Nedávno do ostrého režimu přešla P2B platforma Bondster. Podle online informací, lze investovat již od částky 100 Kč s průměrným výnosem 10% p.a. Úvěry jsou zajištěné nemovitostí či garancí zpětného odkupu a portál disponuje i auto investem. Strategickým partnerem projektu je společnost ACEMA.

Web po prvních náhledech nevypadá vůbec špatně. Zaměření na zajištěné úvěry je v našich končinách jistě správným a rozumným krokem. Na hodnocení je zatím velmi brzy, ale parametry jsou téměř srovnatelné se zahraničními portály a bez měnového rizika.

Aktualizace listopad 2017 – Portál Bondster jsem si již vyzkoušel. Více v článku: Bondster recenze českého P2B portálu.

Odkazy na dřívější recenze

Jen pro doplnění informací přikládám odkaz na mé předchozí recenze jednotlivých portálů.

Závěr

Mnoho investorů (včetně mě) si jistě zprvu dělalo iluze o tom, že P2P portály budou bezúdržbový model investování. Prostě do nich stačí vložit peníze a následně se není třeba o nic starat. Čím dál více se ukazuje, že to není pravda a že P2P lending je stále ve fázi vývoje. Podmínky se často mění za pochodu, což je jen další příklad toho, že se nejedná zrovna o konzervativní investici.

To byl v krátkosti vývoj za posledních pár měsíců. Bohužel nestíhám sledovat úplně vše a leccos jsem určitě opomněl. Klidně mě doplňte v komentářích.

2 Comments

    1. Jak říkám. Už nestíhám sledovat, je toho strašně moc :). Klidně mě doplňte, jestli máte zkušenost.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *