Na Mintosu lze investovat v českých korunách

Koncem května tohoto roku vůbec poprvé zástupci Mintosu na Independent fóru upozornili na budoucí možnost investice ve více měnách. Od té doby uplynulo poměrně mnoho vody. O této inovaci se na čas přestalo mluvit a já si začal myslet, že od realizace prozatím upustili. O to více mě mile překvapila zpráva, že Mintos nově umožňuje investovat v českých korunách. Další měny by měly podle zpráv Lotyšského P2P portálu přibývat velmi brzy.

Proč je Česká republika první zemí, které se změny týkají? Za sebe si myslím, že zájem o P2P portály je tu vcelku velký. Pokud jde o zastoupení českých investorů na platformě, nejsme úplně drobečci. Z investorů z 50 zemí se ČR drží co do počtu uživatelů na špici mezi TOP 5. Navíc v dobách, kdy se na Zonky stojí fronty a blíží se konec intervencí, je multi-měnové investování v ČR vítanou inovací.

Zkušenosti s českým účtem

Na Mintos jsem zaslal zkušební 3 tisíce korun. Minimální částka pro investování je 300 Kč – čili částku pro 10 úvěrů. Na tržišti se úvěry moc dlouho neohřejí, zapnul jsem tedy Auto Invest a během dne mi automat zainvestoval do několika úvěrů s výnosem 11%, délkou do 1 měsíce a garancí.

Jsem velmi spokojen. Výnos je na české prostředí atraktivní. Do úvěrů s delší dobou splatnosti se mi moc investovat nechce, protože likvidita sekundárního trhu v korunách minimálně v této fázi nebude nic moc.

Mintos - dashboard pro CZK trh
Výnos na účtu je prozatím 0% protože peníze jsou zainvestovány chvilku. V hlavičce je zůstatek oddělen svislítkem ( € 9.33 | Kč 900.00 ).

Vložit peníze na účet lze pomocí tuzemského převodu přes Českou spořitelnu. Náklady jsou nulové, což je další příjemný bonus oproti převodům v cizích měnách. Mě přes AirBank převod trval klasické 2 dny.

Mintos CZK převod a platební údaje
Platební údaje pro CZK převod

Proč investovat v českých korunách? Lze tím odbourat jedno z největších rizik – to měnové. Viděli jsme to například u brexitu a libry a snad to nebude tak dramatické v případě ukončení intervencí. Nicméně měnové riziko tu v případě investice do cizích měn stále je.

Mintos CZK - tržiště
Pomocí Auto Investu se mi podařilo zainvestovat do úvěrů s výnosem 11%.

Další detaily okolo multi-měnového účtu

Kolem celé věci je zatím spousta otazníků. Na blogu Mintosu se lze dočíst nějaké základní informace. Ve zkratce:

  • Investoři budou moci lépe diverzifikovat portfolio – kromě společností, zemí a typů půjček tak přibude i možnost držet více měn.
  • Možnost investice v českých korunách se bude týkat pouze společností Creamfinance a Acema.
  • Každá měna se chová jako jakýsi separátní účet. Úvěry lze filtrovat na primárním i sekundárním trhu. Lze sledovat samostatné statistiky či nastavit separátní Auto Invest. Není zatím jasné, jak budou probíhat převody měn v rámci Mintosu a jak bude celý proces zpoplatněn.
  • V patičce stránek přibylo číslo na českou podporu.

Další odkazy

Mé zkušenosti s Mintosem (účet v EUR)
Detailní průvodce investováním skrze P2P portál Mintos

Odkazy jinam:

Vlákno o Mintosu na P2P fóru
Článek a diskuse na Winpes

Závěr

Věřím, že pokud bude dostatek nabídek (zatím to není žádná sláva), stane se Mintos v očích českých P2P investorů o poznání žádanějším portálem. Potenciál tu rozhodně je. Bylo by skvělé, kdybychom se dočkali i kompletního přeložení portálu do češtiny, ale to je zatím ještě ve hvězdách.

Snad to trochu přinutí k vývoji tuzemské P2P portály. Chybějící sekundární trh na Zonky a komunikace ze strany podpory (beru svou zkušenost) je bída. Těším se, jak se celé odvětví bude vyvíjet a jsem zvědavý pro kolik českých investorů se zahraniční portál s první možností multi-měnového účtu stane atraktivním.

Co myslíte vy?

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *