Mintos – zkušenosti s investováním do P2P půjček

P2P půjčky jsou poslední dobou velmi diskutovaným tématem. Základní idea je jednoduchá – lidé si půjčují sami mezi sebou, prostřednictvím P2P portálů, které na vše dohlédnou. Investoři na jedné straně mohou získat zajímavé zhodnocení a na straně druhé mohou spotřebitelé získat úvěr, který bude levnější, než v bance. Dnes se podíváme na Mintos – jeden z nejoblíbenějších P2P portálů současnosti z pobaltí. V této recenzi uveřejním printscreeny přímo z účtu a další doplňující informace a strategie.

P2P platformy u nás a v Evropě

Portálů, na kterých lze investovat, existuje celá řada a jako houby po dešti se objevují další. Také v České republice existuje několik platforem. Jako nejznámější a nejdůvěryhodnější příklad zmíním například Zonky.

Jak to ale většinou bývá, svět nás už předehnal mílovými kroky. Největší zahraniční portály jako Mintos, Twino a Saving Stream nabízí investorům formy garancí v případě nesplácení, sekundární trh, nástroje pro automatické investování a popravdě také mnohem zajímavější výnosy. Byla by škoda omezovat svou působnost na Českou republiku, když jsou lepší příležitosti v zahraničí.

Pokud vás nezajímá obecné povídání k P2P půjčkám, můžete v článku přeskočit rovnou na recenzi Mintosu.

P2P půjčky z pohledu investora

Každého investora zajímá základní trojúhelník – výnos, riziko, likvidita. Historie dokazuje, že nelze dosahovat zajímavého výnosu, nízkého rizika a bezproblémové likvidity. Vždy je to něco za něco a jeden vrchol trojúhelníku tak musíme vždy obětovat. Co je tedy obecně slabým místem P2P půjček?

Výnos

S Mintosem jsem za poslední rok dosáhl zhodnocení něco přes 13%. Průměrný výnos na platformě se pohybuje kolem 12% a v čase kolísá, podle toho jaké úvěry jsou aktuálně na tržišti k dostání. Investoři by neměli zapomínat, že na druhém konci jsou lidé. Hnát se bezhlavě za extrémně vysokými výnosy může být zrádná cesta.

Riziko

Těch je tu několik a je dobré o nich vědět. Koneckonců, žádná investice není bez rizika.

Krach platformy, bankrot poskytovatele půjčky, bezpečnost portálu, měnové riziko, geopolitická rizika a samozřejmě riziko v případě nesplácení dlužníků. Dobrý portál by měl v těchto případech investorům vyjít vstříc a rizika snižovat. Například nabídnout úvěry z více zemí od většího množství poskytovatelů a samozřejmě i ochranu investora v případě nesplácení dlužníka.

Ochrana může být dvojí – slib zpětného vykoupení úvěru (buyback guarantee) nebo jistina značená poměrem LTV – loan to value. Česky se tento poměr nazývá částka k zapůjčení a vyjadřuje poměr mezi úvěrem a zástavní hodnotou. Pokud to P2P portál myslí s investory vážně, vždy by měl nabízet jisté formy ochrany.

Likvidita

Neboli schopnost rychle převést aktivum na peníze, nejlépe beze ztrát. V případě půjček jsou naše peníze v rukou dlužníků a likvidita tak může být problém. Každý měsíc sice dostaneme část jistiny s úrokem, ale vytáhnout peníze tímto způsobem bude trvat dlouho. Lze si samozřejmě navolit úvěry s kratší dobou splatnosti, ale faktem zůstává, že likvidita je právě tím nejslabším místem celého trojúhelníku. Kratší úvěry s garancí bývají na Mintosu vykupovány až po 60 dnech.

Důvěryhodný portál by nám měl také nabídnout sekundární trh – tedy místo, kde lze bez část úvěru prodat dalším investorů a to buď se ziskem nebo se ztrátou.

Shrnutí

Výnos na platformě bývá v jistém rozmezí daný – 1% měsíčně je velmi zajímavé zhodnocení. Poměr mezi rizikem a likviditou si hodně řídíme sami tím, jak si navolíme mix půjček. Ani sekundární trh nemusí být nutně přístavem bezpečí – investoři náš úvěr nemusí odkoupit, zvlášť pokud není rozumně jištěný nebo v dobách krize a paniky kdy se bude snažit prodat každý. Abychom dosáhli lepší likvidity, můžeme investovat jen do úvěrů s délkou několika měsíců – nicméně i tady jsme limitováni délkou. P2P portály tedy nejsou z principu vhodné pro krátkodobé investování.

Pokud se vrátíme k českému Zonky, zjistíme, že je v mnoha ohledech pozadu. Výnos je nižší, garance téměř nulové a v případě problémů se splácením tak můžeme o část investice přijít. Neexistuje zde sekundární trh a setkáme se pouze s hodnocením půjček pomocí ratingů. Na druhou stranu nemusíme podstupovat měnové riziko a na Zonky ratingy pravděpodobně fungují, protože nesplacených úvěrů v historii platformy je jen velmi málo.

Před krachem platformy či poskytovatele půjčky se ochráníme jen stěží. Zde stále platí stará známá poučka nemít všechna vejce v jednom košíku. Každý investor by měl v ideálním případě zvolit více důvěryhodných P2P portálů (a také jiných investic) a samozřejmě investovat jen tolik, kolik si může dovolit ztratit, aniž by se dostal do existenčních problémů.

Více o tom, co by měly splňovat P2P portály jsem napsal v článku: P2P lending – 8 věcí, které by měl splňovat důvěryhodný portál

Mintos

Po trochu obsáhlejším úvodu se konečně dostávám k Mintosu, což je Lotyšský portál, který existuje od ledna roku 2015. Jedná se tedy o velmi mladou platformu, přesto tu najdeme už přes 20 000 investorů s celkovou investicí 150 milionů EUR (stav březen 2017). Tak výrazným růstem se může pochlubit jen velmi málo dalších portálů.

Následující text obsahuje mé osobní zkušenosti. Pro hlubší prostudování platformy jsem sepsal i tento aktualizovaný rozcestník, který zároveň odkazuje na další skvělé zdroje. Před investováním doporučuji také pročíst recenze dalších uživatelů na Trust Pilot (konec článku).

Jak Mintos funguje?

Mintos je tržiště, které spojuje investory s žadateli o úvěr prostřednictvím nebankovních úvěrových společností. Těch společností je v současné době 15 a patří mezi ně i česká ACEMA. Každá společnost se specializuje na různé typy úvěrů a působí v různých zemích.

Mintos - seznam některých nebankovních společností

Kdo na Mintosu investuje?

Podrobné statistiky se na Mintosu nedočtete, takže jen z neoficiálního zdroje a s rezervou. (stav květen 2016, procentuální zastoupení jednotlivých zemí by snad mohlo více či méně přetrvávat)

 1. Lotyšsko (2040 investorů)
 2. Estonsko (1511 investorů)
 3. Německo (1272 investorů)
 4. Česká republika (262 investorů)
 5. Litva (245 investorů)
 6. Velká Británie (148 investorů)
 7. Švýcarsko (111 investorů)
 8. Rakousko (106 investorů)
 9. Slovensko (84 investorů)
 10. Finsko (82 investorů)

Viz: http://www.p2p-kredite.com/diskussion/anleger-nach-land-t3995.html

Výhody a nevýhody Mintosu

Výhody:

 • Můj průměrný výnos (listopad 2015 – březen 2017) je 13,12% ročně. S Mintosem lze tedy dosáhnout výnosu 1% měsíčně, což považuji za výborné zhodnocení.
 • Většina půjček je jištěna buď garancí vykoupení (buyback guarantee), LTV nebo obojím. Riziko lze tedy do určité míry regulovat.
 • Investovat lze napříč několika zeměmi (včetně ČR) a typy půjček. Minimální podíl na jednom úvěru je 10 EUR – i s malou částkou lze tedy peníze slušně diverzifikovat.
 • Možnost nastavit si autopilota, který bude investovat na základě vašich kritérií. Jedná se tedy prakticky o bezúdržbové investování.
 • Mintos je bez poplatků, účtuje si pouze 1% z prodaného úvěru na sekundárním trhu. Registrace je zdarma.
 • Každý den přibývá mnoho nových úvěrů.
 • Na sekundárním trhu lze další úvěry nakoupit či prodat. Nyní zde nakupuje asi 33% investorů.
 • Neustálý vývoj, intuitivní ovládání.
 • Komunikace. Několikrát jsem psal na podporu a reakce byla vždy blesková.
 • (aktualizace prosinec 2016) – Možnost investovat do českých úvěrů v korunách. Lze tak odbourat měnové riziko. Další měny postupně přibývají. Více detailů v samostatném článku o multi-měnovém účtu.
 • (aktualizace únor 2017) – Online směnárna. Poplatky jsou poměrně rozumné. Více o této možnosti jsem napsal v samostatném článku: Převod měn na Mintosu.
 • (aktualizace únor 2017) – Rozhraní v češtině. Nově je tak portál přístupný i ne-angličtinářům.

Nevýhody:

 • Pokud investujete v eurech či jiných měnách, nevyhnete se měnovému riziku. Poplatky za převod lze snížit například pomocí TranferWise. Případně si lze peníze poslat na český účet a následně si je interně směnárnou převést do potřebné měny. V každém případě je třeba obejít drahé banky a jejich SEPU. Od prosince 2016 lze investovat i v korunách bez měnového rizika. Zhodnocení je o něco menší, ale nabídek není vhledem k počtu investorů dostatek.
 • Výnosy nových úvěrů v průběhu času kolísají od 10 – 14%. Zvláště se to dotýká krátkodobých úvěrů s garancí, které bývají rychle vykoupeny. Je velmi pravděpodobné, že výnosy budou s přílivem dalších investorů pomalu ale jistě klesat.
 • Kolísají i možnosti pro krátkodobé investování. Krátkodobé úvěry se neobjevují kontinuálně, ale dávkově a bývají brzy vykoupeny většími investory.

Moje zkušenosti a strategie

(Čísla a obrázky pochází z června 2016)

Abych neplácal jen tak do větru, rád bych zveřejnil nějaká konkrétní čísla z mého účtu a přispěl mými osobními zkušenostmi. Hned první zajímavá zkušenost přišla 2 dny po registraci. Z Mintosu mi volali, aby se ujistili, že na druhém konci někdo opravdu je. Mluvili se mnou anglicky a ujistili mě, že kdybych cokoliv potřeboval, mohu se na ně obrátit. Je to jen taková maličkost, ale hodně to posílilo mou důvěru.

Na účet Mintosu jsem postupně naposílal 1900 EUR. Po 5 měsících je stav účtu 1978 EUR. Je dobré počítat s tím, že peníze začnou pracovat až přibližně po měsíci a první měsíc je zpravidla méně výnosnější. Po ustálení se můj měsíční výnos někde kolem 18 – 21 EUR. Tedy přibližně 1% měsíčně. S ohledem na celkovou 1 a půl roční zkušenost mohu potvrdit že výnosy jsou velmi stabilní.

Mintos - Overview
Celkový pohled na účet v Mintosu

Jak vidíte na obrázku, částku jsem rozdělil do 181 půjček. Aktuálně jich je 23 po splatnosti (12%). Po pravdě si z toho moc nedělám, protože většina portfolia jsou úvěry s garancí vykoupení a už párkrát jsem měl možnost se přesvědčit, že slib vykoupení funguje velmi dobře. Peníze jsem dostal brzy zpět včetně úroků. Něco podobného zatím žádný český portál neumožňuje.

Mintos - měsíční přehled
Mintos – měsíční přehled

Na měsíčním přehledu vidíte stav za květen 2016. Interest payments (úroky – 18,83 EUR), Interest income on rebuy (úroky z vykoupených půjček – 0,98 EUR), Late payment fees (penále za zpožděné platby – 0,04 EUR).

Na Mintosu lze investovat do 5 typů půjček:

 • Mortgage Loan
 • Secured Car Loan
 • Business Loan
 • Personal Loan
 • Invoice Financing

Většinu úvěrů mám v Secured Car Loans (60%) a Personal Loans (20%) – na obojí se vztahuje buyback guarantee v případě nesplácení. V portfoliu mám také 20% hypoték s vyšším výnosem, LTV do 35% bez garance.

Sekundární trh

Pokud nakupujete půjčky na sekundárním trhu doporučuji si kromě základních parametrů prověřit také historii splácení dlužníka. Při nákupu opatrně, ať zbytečně nepřeplácíte. Pokud chcete půjčku rychle prodat, je dobré nabídnout slevu, abyste vaši nabídku zviditelnili – tím úvěr prodáte během chvíle. Celé portfolio mám najednou v prodeji s přirážkou na sekundárním trhu. Za celou dobu jsem zaznamenal jen jednotky prodejů, ale teoreticky takhle dosáhnete vyššího zhodnocení zdarma.

Na sekundárním trhu tak pravděpodobně lze zvýšit výnos a prodávat se ziskem, ale jen velmi omezeně. Větší hráči nakupují ve velkém hypotéky s vysokým úrokem a nízkým LTV. Tyto úvěry následně prodávají. K nákupu lze využít nástroj Auto Invest. Ve frontě žádostí o půjčky však Mintos preferuje vyšší částky k zainvestování a kapitál je zde konkurenční výhodou.

Odkazy k prostudování

www.winpes.cz – Vynikající blog o investování včetně P2P půjček.
www.p2pforum.cz – České fórum o P2P půjčkách. Jste vítání.
www.p2pindependentforum.com – Zahraniční fórum o P2P portálech. Komentují tu mimo jiné i lidé z řad jednotlivých platforem a najdete tu nejčerstvější informace.
Statistika Mintosu – výborná věc pokud si chcete udělat představu o tom kolik půjček je aktuálně po splatnosti.

Další doporučení a bonus 1% k investici

Pokud vás článek zaujal a zvažujete investici do Mintosu, rád bych vám k registraci nabídl vlastní odkaz. Získáte tak až 1% vaší k investici navíc. Bonusová částka se přičítá v závislosti na dni v měsíci (pro investici v 1. den se započítá celá, 15. pouze její polovina)  – to platí pro každý měsíc zvlášť až 90 dnů od registrace.

Získat bonus 1%

 

Na začátku jsem se také zmínil o dalších platformách, které stojí za prostudování. K oběma těmto portálům jsem postupem času také došel, investuji na nich a zrecenzoval je:

www.twino.eu
www.savingstream.co.uk

Závěr

To zda je Mintos vhodnou investicí či nikoliv si musí každý zvážit sám. Rád bych poskytl záruku, že platforma bude léta bez problémů fungovat, ale to samozřejmě nemohu. Konečná volba je na každém jednotlivci. I když článek působí spíše pochvalně, než kriticky je nutné stále vnímat rizika, která tu jsou. Doporučuji si také pročíst recenze dalších uživatelů na Trust Pilot. Z průzkumu, který jsem si dělal vychází Mintos jako jedna z nejlépe hodnocených platforem v Evropě. Nezapomeňte se také pochlubit s vašimi zkušenostmi v komentářích.


Mintos - hodnocení uživatelů Trust Pilot
Hodnocení Mintosu na portálu Trust Pilot.

Aktualizace, leden 2017

Úvěrů v lednu je tradičně méně. Je dobré se poohlédnout na sekundárním trhu. Bohužel ani investice v českých korunách není to pravé ořechové. Úvěrů je zatím velmi málo, než aby to uspokojilo poptávku.

Aktualizace, únor 2017

Na tržišti se po dlouhé době objevily velmi oblíbené, zajištěné úvěry od Mogo s výnosem 14%. Snad bude Mogo v podobném duchu pokračovat.

Mintos – zkušenosti s investováním do P2P půjček
4.5 (90%) 2 votes

komentářů 11

 1. Pěkně napsaná recenze na Mintos a doufám,že přilákáš víc lidí na platformu,ať jsme aspoň třetí v tabulce :o) .
  Vidím tu ještě jedno riziko ,a to ztrátu důvěry. P2P platformy si budují vztah s investory dlouhodobě a stačí jen málo (zvednutí poplatků,podvod) a lidi přestanou investovat, a potom se může zhroutit sekundární trh.Něco jako krach na burze. Nechci strašit, ale stojí to za úvahu.
  Doplnil bych, že Mintos je bez poplatků na hlavním trhu, jen při prodeji na sekundárním trhu si účtují 1%.

 2. Ahoj. nemáte někdo nějaký návod pro nás (neangličany) co a jak na mintosu? Nebo i poslání platby. Co kam napsat, jak to funguje, odkud to poslat… No a pak samozřejmě i průvodce samotným portálem… Co kde nastavit, co co znamená a na co si dát pozor… atp…

  Díky

  JH

  1. Návod v českém jazyce napsali Finlordi. Obávám se však, že bez nějaké úrovně cizího jazyka se stejně neobejdete.

   EDIT: Rozhraní je nově v češtině.

 3. Mintos je hodně dobrý, jenom s těmi eury je problém. Stačí aby euro sletělo o 2-3 kačky dolů (dost pravděpodobné po skončení intervencí) a celoroční zisk je fuč 🙂

  1. Ano, to je pravda. Kurzové riziko je na všech zahraničních platformách a je třeba s ním dopředu počítat. Mě to při dlouhodobém pohledu zase tolik netrápí – je tu možnost levněji nakoupit.

   A ono ani výběr z těch platforem není úplně zadarmo (kdyby se chtěl člověk ubránit před poklesem EUR) – prodej se slevou, převod peněz na účet, čekání na pokles.. Tím, že mám nějakou částku i v libře se to snad časem vyrovná :).

 4. Díky za odkaz, registroval jsem se na začátku roku a bonus v pořádku připsán. Bohužel, jen ta nabídka na CZK nic moc :(.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *