Mintos – zkušenosti s investováním do P2P půjček

P2P půjčky jsou poslední dobou velmi diskutovaným tématem. Základní idea je jednoduchá – lidé si půjčují sami mezi sebou, prostřednictvím P2P portálů, které na vše dohlédnou. Investoři na jedné straně mohou získat zajímavé zhodnocení a na straně druhé mohou spotřebitelé získat úvěr, který bude levnější, než v bance. Dnes se podíváme na Mintos – jeden z nejoblíbenějších P2P portálů současnosti, který pochází z Pobaltí.

Pozn. Pro nové investory Mintos nabízí bonus až 1% k vkladu po dobu následujících 90 dnů. Pokud jste rozhodnutí, můžete se registrovat skrze tento odkaz a získáte tak něco navíc.

P2P platformy u nás a v Evropě

Portálů, na kterých lze investovat, existuje celá řada a jako houby po dešti se objevují další. Také v České republice existuje několik platforem. Jako nejznámější a nejdůvěryhodnější příklad zmíním například Zonky.

Existují však i mnohem zajímavější varianty ze zahraničí. Největší portály jako Mintos, Twino či Saving Stream nabízí investorům formy garancí v případě nesplácení, sekundární trh, nástroje pro automatické investování a popravdě také mnohem zajímavější výnosy. Byla by škoda omezovat svou působnost na Českou republiku, když lze pro lepší příležitost sáhnout do zahraničí.

P2P půjčky z pohledu investora

Každého investora zajímá základní trojúhelník – výnos, riziko, likvidita. Historie dokazuje, že nelze současně dosahovat zajímavého výnosu, nízkého rizika a bezproblémové likvidity. Vždy je to něco za něco a jeden vrchol trojúhelníku tak musíme vždy obětovat. Co je tedy obecně slabým místem P2P půjček?

Výnos

S Mintosem jsem za poslední rok dosáhl zhodnocení něco přes 13%. Průměrný výnos na platformě se pohybuje kolem 12% a v čase kolísá, podle toho jaké úvěry jsou aktuálně na tržišti k dostání.

Riziko

Těch je tu několik a je dobré o nich vědět. Koneckonců, žádná investice není bez rizika.

Krach platformy, bankrot poskytovatele půjčky, bezpečnost portálu, měnové riziko, geopolitická rizika a samozřejmě riziko v případě nesplácení dlužníků. Dobrý portál by měl v těchto případech investorům vyjít vstříc a rizika snižovat. Například nabídnout úvěry z více zemí od většího množství poskytovatelů a samozřejmě i ochranu investora v případě nesplácení dlužníka.

Ochrana může být dvojí – slib zpětného vykoupení úvěru (buyback guarantee) nebo jistina značená poměrem LTV – loan to value. Česky se tento poměr nazývá částka k zapůjčení a vyjadřuje poměr mezi úvěrem a zástavní hodnotou. Pokud to P2P portál myslí s investory vážně, vždy by měl nabízet jisté formy ochrany.

Likvidita

Neboli schopnost rychle převést aktivum na peníze, nejlépe beze ztrát. V případě půjček jsou naše peníze v rukou dlužníků a likvidita tak může být problém. Každý měsíc sice dostaneme část jistiny s úrokem, ale vytáhnout peníze tímto způsobem bude trvat dlouho. Lze si samozřejmě navolit úvěry s kratší dobou splatnosti, ale faktem zůstává, že likvidita je právě tím nejslabším místem celého trojúhelníku. Úvěry s garancí bývají na Mintosu vykupovány až po 60 dnech. Znamená to, že v případě nesplácení bude úvěr o délce 1 měsíce vykoupen až po 90 dnech.

Důvěryhodný portál by nám měl nabídnout sekundární trh – tedy místo, kde lze bez část úvěru prodat dalším investorům a to buď se ziskem nebo se ztrátou.

Shrnutí

Výnos na platformě bývá v jistém rozmezí daný – 1% měsíčně je velmi zajímavé zhodnocení. Poměr mezi rizikem a likviditou si do jisté míry řídíme sami tím, jak si navolíme mix půjček. Ani sekundární trh nemusí být nutně přístavem bezpečí – investoři náš úvěr nemusí odkoupit, zvlášť pokud není rozumně jištěný nebo v dobách krize a paniky kdy se bude snažit prodat každý. Abychom dosáhli lepší likvidity, můžeme investovat jen do úvěrů s délkou několika měsíců, ale ani tak kvůli garanci mnohdy neuvidíme peníze dříve, než za čtvrt roku.

Pokud se vrátíme k českému Zonky, zjistíme, že je v mnoha ohledech pozadu. Výnos je nižší, garance téměř nulové a v případě problémů se splácením tak můžeme o část investice přijít. Neexistuje zde zatím sekundární trh a setkáme se pouze s hodnocením půjček pomocí ratingů. Na druhou stranu nemusíme podstupovat měnové riziko a na Zonky ratingy pravděpodobně fungují, protože nesplacených úvěrů v historii platformy je jen velmi málo.

Před krachem platformy či poskytovatele půjčky se ochráníme jen stěží. Zde stále platí stará známá poučka nemít všechna vejce v jednom košíku. Každý investor by měl v ideálním případě zvolit více důvěryhodných P2P portálů (a také jiných investic) a samozřejmě investovat jen tolik, kolik si může dovolit ztratit, aniž by se dostal do existenčních problémů.

Více o tom, co by měly splňovat P2P portály jsem napsal v článku: P2P lending – 8 věcí, které by měl splňovat důvěryhodný portál

Mintos

Po trochu obsáhlejším úvodu se konečně dostávám k Mintosu, což je Lotyšský portál, který existuje od ledna roku 2015. Jedná se tedy o poměrně mladou platformu, přesto tu najdeme už přes 25 000 investorů s celkovou investicí 210 milionů EUR (stav květen 2017). Tak výrazným růstem se může pochlubit jen velmi málo dalších P2P portálů ve světě.

Jak Mintos funguje?

Mintos je tržiště, které spojuje investory s žadateli o úvěr prostřednictvím nebankovních úvěrových společností. Těch společností je v současné době 23 a patří mezi ně i česká ACEMA. Každá společnost se specializuje na různé typy úvěrů a působí v různých zemích. Široká nabídka úvěrů několika typů v různých měnách včetně české koruny tak investorům nabízí poměrně pestrou možnost diverzifikace v rámci jednoho portálu.

Mintos - seznam některých nebankovních společností

Kdo na Mintosu investuje?

Podrobnou statistiku na Mintosu nenajdete, nicméně tato čísla se mi podařilo získat od podpory. Jedná se o procentuální zastoupení přibližně 25 tisíc investorů (stav květen 2017). V současné době zde tedy investuje přes 1200 investorů z ČR.

 1. Germany 36,8%
 2. Estonia 15,2%
 3. Latvia 15,1%
 4. Czech Republic 4,9%
 5. Austria 3,0%
 6. Lithuania 2,8%
 7. Switzerland 2,1%
 8. Spain 2,1%
 9. Netherlands 1,4%
 10. United Kingdom 1,9%

Výhody a nevýhody Mintosu

Výhody:

 • Můj průměrný výnos (listopad 2015 – květen 2017) je přes 13% ročně. S Mintosem lze tedy dosáhnout výnosu 1% měsíčně, což považuji za výborné zhodnocení.
 • Většina půjček je jištěna buď garancí vykoupení (buyback guarantee), LTV nebo obojím. Riziko lze tedy do určité míry regulovat.
 • Investovat lze napříč několika zeměmi (včetně ČR) a typy půjček. Minimální podíl na jednom úvěru je 10 EUR – i s malou částkou lze tedy peníze slušně diverzifikovat.
 • Možnost nastavit si autopilota, který bude investovat na základě vašich kritérií. Lze tedy výrazně omezit čas strávený u PC.
 • Mintos je bez poplatků, účtuje si pouze 1% z prodaného úvěru na sekundárním trhu. Registrace je zdarma.
 • Každý den přibývá na tržišti mnoho nových nabídek.
 • Na sekundárním trhu lze další úvěry nakoupit či prodat. Aktivní je zde přibližně třetina investorů.
 • Neustálý vývoj, intuitivní ovládání.
 • Komunikace. Několikrát jsem psal na podporu a reakce byla vždy blesková.
 • (aktualizace prosinec 2016) – Možnost investovat do českých úvěrů v korunách. Lze tak odbourat měnové riziko. Kromě CZK jsou tu i další měny. Více detailů v samostatném článku o multi-měnovém účtu.
 • (aktualizace únor 2017) – Online směnárna. Poplatky jsou poměrně rozumné. Více o této možnosti jsem napsal v samostatném článku: Převod měn na Mintosu.
 • (aktualizace únor 2017) – Rozhraní v češtině. Nově je tak portál přístupný i ne-angličtinářům.

Nevýhody:

 • Pokud investujete v eurech či jiných měnách, nevyhnete se měnovému riziku. Poplatky za převod lze snížit například pomocí TransferWise. Případně si lze peníze poslat na český účet a následně si je interně směnárnou převést do potřebné měny. V každém případě je třeba obejít drahé banky a jejich SEPU.
 • Zhodnocení na CZK tržišti je o něco menší a nabídek není vhledem k počtu investorů dostatek. Toto je bohužel dlouhodobý stav.
 • Výnosy úvěrů v průběhu času kolísají od 10 – 14%. Zvláště se to dotýká krátkodobých úvěrů s garancí, které bývají rychle vykoupeny.

Moje zkušenosti a strategie

(Tato část textu a obrázky pochází z června 2016, délka zkušenosti půl roku) 

Rád bych zveřejnil i nějaká konkrétní čísla z mého účtu a přispěl osobní zkušeností. Hned první zajímavá věc přišla 2 dny po registraci. Z Mintosu mi volali, aby se ujistili, že na druhém konci někdo opravdu je. Mluvili se mnou anglicky a ujistili mě, že kdybych cokoliv potřeboval, mohu se na ně obrátit. Je to jen taková maličkost, ale jednalo se o mou první zkušenost s P2P a posílilo to mou důvěru.

Stav účtu

Na účet Mintosu jsem postupně naposílal 1900 EUR. Po 5 měsících je stav účtu 1978 EUR. Je dobré počítat s tím, že peníze začnou pracovat až přibližně po měsíci a první měsíc je zpravidla méně výnosnější. Po ustálení se můj měsíční výnos někde kolem 18 – 21 EUR. Tedy přibližně 1% měsíčně. S ohledem na celkovou dvouletou zkušenost mohu potvrdit že výnosy jsou velmi stabilní.

Mintos - Overview
Celkový pohled na účet v Mintosu

Jak vidíte na obrázku, částku jsem rozdělil do 181 půjček. Aktuálně jich je 23 po splatnosti (12%). Po pravdě si z toho moc nedělám, protože většina portfolia jsou úvěry s garancí vykoupení a už párkrát jsem měl možnost se přesvědčit, že slib vykoupení funguje velmi dobře. Peníze jsem dostal brzy zpět včetně úroků. Něco podobného zatím žádný český portál neumožňuje.

Mintos - měsíční přehled
Mintos – měsíční přehled

Na měsíčním přehledu vidíte stav za květen 2016. Interest payments (úroky – 18,83 EUR), Interest income on rebuy (úroky z vykoupených půjček – 0,98 EUR), Late payment fees (penále za zpožděné platby – 0,04 EUR).

Na Mintosu lze investovat do 5 typů půjček:

 • Mortgage Loan
 • Secured Car Loan
 • Business Loan
 • Personal Loan
 • Invoice Financing

Většinu úvěrů mám v Secured Car Loans (60%) a Personal Loans (20%) – na obojí se vztahuje buyback guarantee v případě nesplácení. V portfoliu mám také 20% hypoték s vyšším výnosem, LTV do 35% bez garance.

Sekundární trh

Pokud nakupujete půjčky na sekundárním trhu doporučuji si kromě základních parametrů prověřit také historii splácení dlužníka. Při nákupu opatrně, ať zbytečně nepřeplácíte. Pokud chcete půjčku rychle prodat, je dobré nabídnout slevu, abyste vaši nabídku zviditelnili – tím úvěr většinou prodáte během chvíle. Buďte opatrní s nákupem úvěrů s garancí, které jsou krátce před vypršením. Nákup by se vám nemusel vyplatit.

Mintos – ohlédnutí po 2 letech

(Tato část textu a obrázky pochází z května 2017) 

Po dvou letech investování toho nemám portálu moc co vytknout. Za tu dobu proběhlo mnoho inovací a s příchodem multi-měnových účtů investuji ve 2 měnách EUR (13,07%) a PLN (14,02%). Bohužel se ukazuje, že na českém trhu není dostatek nabídek – i když podle slov podpory se má situace brzy změnit. Jednak by měli přijít noví poskytovatelé a potom by i stávající hráči měli postupně počet nabídek navyšovat. No, uvidíme.

Částku v EURech jsem v prvním čtvrtletí snižoval z asi 2700 EUR na 1700 kvůli intervencím. Zbytek držím v PLN.

S výnosy jsem velmi spokojený, ukazuje se, že jsou už 2 roky prakticky stabilní. Pouze jednou došlo k výpadku nabídek úvěrů s garancí a byl jsem nucen sáhnout po hypotékách a 2 z nich jsou více, než 60 dní po splacení. Jedná se však o poměrně zanedbatelnou částku, než abych se tím trápil. Má strategie se zásadněji nezměnila a stále držím většinu portfolia v garanci a tu a tam koupím zajímavou hypotéku s nízkým LTV.

Musím uznat, že za Mintosem je kus práce a dokazují to i pravidelné inovace. Jen za posledních pár měsíců přibylo české prostředí, multi-měnové investování v 7 měnách a neustále přibývají další poskytovatelé úvěrů, kteří rozšiřují nabídku. Snad i proto si Mintos stále drží velmi slušné hodnocení na portálu TrustPilot.

Další doporučení a bonus 1% k investici

Pokud vás článek zaujal a zvažujete investici do Mintosu, rád bych vám k registraci nabídl vlastní odkaz. Získáte tak až 1% navíc ke každé investici do 90 dnů. Bonusová částka se přičítá v závislosti na dni v měsíci – pro investici v 1. den se započítá celá, 15. pouze její polovina. Případně můžete zadat tento promo kód: K72A4H

Získat bonus až 1% k investici

Odkazy k prostudování

P2Pforum.cz – Vlákno o Mintosu na českém fóru.
www.p2pindependentforum.com – Zahraniční fórum o P2P portálech. Komentují tu mimo jiné i lidé z řad jednotlivých platforem a najdete tu nejčerstvější informace.
Statistika Mintosu – výborná věc pokud si chcete udělat představu o tom kolik půjček je aktuálně po splatnosti.

Závěr

To zda je Mintos vhodnou investicí či nikoliv si musí každý zvážit sám. Rád bych poskytl záruku, že platforma bude léta bez problémů fungovat, ale to samozřejmě nemohu. Konečná volba je na každém jednotlivci. I když článek působí spíše pochvalně, než kriticky je nutné stále vnímat rizika, která tu jsou. Doporučuji si pročíst recenze dalších uživatelů na Trust Pilot. Nezapomeňte se také pochlubit s vašimi zkušenostmi v komentářích.

P.S. Omlouvám se za menší rozpolcenost článku. Rok a půl od napsání dochází neustále ke změnám a snažím se jej držet aktualizovaný. Brzy se snad vrhnu na kompletní přepis.

Mintos – zkušenosti s investováním do P2P půjček
4.8 (95%) 4 votes

Poslat článek na výlet. Sdílet.

12 komentářů

 1. Pěkně napsaná recenze na Mintos a doufám,že přilákáš víc lidí na platformu,ať jsme aspoň třetí v tabulce :o) .
  Vidím tu ještě jedno riziko ,a to ztrátu důvěry. P2P platformy si budují vztah s investory dlouhodobě a stačí jen málo (zvednutí poplatků,podvod) a lidi přestanou investovat, a potom se může zhroutit sekundární trh.Něco jako krach na burze. Nechci strašit, ale stojí to za úvahu.
  Doplnil bych, že Mintos je bez poplatků na hlavním trhu, jen při prodeji na sekundárním trhu si účtují 1%.

 2. Ahoj. nemáte někdo nějaký návod pro nás (neangličany) co a jak na mintosu? Nebo i poslání platby. Co kam napsat, jak to funguje, odkud to poslat… No a pak samozřejmě i průvodce samotným portálem… Co kde nastavit, co co znamená a na co si dát pozor… atp…

  Díky

  JH

  1. Návod v českém jazyce napsali Finlordi. Obávám se však, že bez nějaké úrovně cizího jazyka se stejně neobejdete.

   EDIT: Rozhraní je nově v češtině.

 3. Mintos je hodně dobrý, jenom s těmi eury je problém. Stačí aby euro sletělo o 2-3 kačky dolů (dost pravděpodobné po skončení intervencí) a celoroční zisk je fuč 🙂

  1. Ano, to je pravda. Kurzové riziko je na všech zahraničních platformách a je třeba s ním dopředu počítat. Mě to při dlouhodobém pohledu zase tolik netrápí – je tu možnost levněji nakoupit.

   A ono ani výběr z těch platforem není úplně zadarmo (kdyby se chtěl člověk ubránit před poklesem EUR) – prodej se slevou, převod peněz na účet, čekání na pokles.. Tím, že mám nějakou částku i v libře se to snad časem vyrovná :).

 4. Díky za odkaz, registroval jsem se na začátku roku a bonus v pořádku připsán. Bohužel, jen ta nabídka na CZK nic moc :(.

  1. Nedávno jsem se bavil s podporou a prý by se to mělo v brzké budoucnosti změnit. Jednak by stávající poskytovatelé údajně měli nabídku navyšovat, ale jsou prý i rozjednaní další. Podpora mi však odmítla sdělit konkrétní jména :).

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *