Mintos: recenze a zkušenosti s P2P portálem z Pobaltí

(Poslední aktualizace 8.3. 2021) – aktualizace textu, odkazů

P2P půjčky jsou v poslední době velmi živým a diskutovaným tématem. Základní myšlenka je jednoduchá – lidé si půjčují sami mezi sebou, využívají k tomu tzv. P2P portálů, které v celém vztahu tvoří prostředníky. Teoreticky mohou investoři na jedné straně získat zajímavé zhodnocení a na straně druhé spotřebitelé úvěr, který je levnější, než v bance. V praxi je však zatím udržení této rovnováhy spíše vzácností a etický dopad některých platforem je mnohdy diskutabilní.

My se dnes podíváme na P2P platformu Mintos, která je největším a pro investory patrně nejoblíbenějším tržištěm s úvěry v Evropě. V květnu roku 2020 se platforma blíží hranici 300 tisíc registrovaných investorů a objem zainvestovaných úvěrů je přes 5,2 mld. Eur. To vše s průměrným zhodnocením okolo 11,8% ročně na investora.

Aktuální statistiky pro květen 2020.
blank
Aktuální statistiky pro květen 2020: Téměř 300 tisíc investorů s průměrným vkladem 3300 EUR. V důsledku COVID-19 průměrný vklad od ledna 2020 poklesl o 1200 EUR.

Obsah článku:

Mintos recenze

Osobně jsem na portálu Mintos aktivní přes 4 roky. Po mnohých zkušenostech jsem se rozhodl zcela přepsat původní recenzi, která už byla zastaralá a chtěl jsem doplnit nové postřehy i printscreeny. Zájemci si mohou původní text z let 2016-2018 stále prohlédnout zde, ale hodně věcí se už změnilo a stále se mění.

Jak Mintos funguje?

Mintos propojuje investory s žadateli o úvěr prostřednictvím nebankovních úvěrových společností, kterých je na portálu k dnešnímu dni přes 60, včetně české společnosti ACEMA, která je poslední dobou aktivnější spíše na Bondsteru.

Každý investor má přístup k obřímu tržišti s úvěry, na kterém může nakoupit libovolný počet podílů. Minimální výše jedné participace je 10 EUR či ekvivalentní hodnota v jiné měně. Investoři se na plné zainvestování úvěru často skládají a při postupném splácení úvěru pak každý investor dostává zpět svůj podíl i s adekvátním úrokem.

Jak funguje Mintos.
Mintos: schéma vztahu investora, poskytovatelů (nebankovních společností) a dlužníka.

Nabídka tržiště se neustále rozšiřuje a investoři tak mohou v rámci jednoho portálu úspěšně diverzifikovat. V současné chvíli je k dispozici 8 typů úvěrů z 32 různých zemí. Tyto úvěry jsou rozděleny podle měn do 12 různých tržišť. A najdeme tu také příslušné tržiště, kde jsou úvěry v českých korunách. Teoreticky by se mohlo zdát, že není třeba podstupovat měnové riziko, v praxi je však nabídek v korunách velmi málo a nabídka je zatím nestálá.

Množství podílů, které lze nakoupit se pohybuje ve sta-tisících a žádný jiný P2P portál v Evropě se ani zdaleka nemůže pyšnit takovou rozmanitostí a širokou nabídkou. V tom si Mintos vede bez nadsázky výborně.

Diverzifikace však přináší i svůj kámen úrazu. S každým poskytovatelem, zemí a typem úvěru se pojí trochu jiné (a jinak velké) riziko. O tom, že není všechno zlato co se třpytí (v tomto případě vše co nabízí 12% zhodnocení s garancí) bude ještě řeč dále.

blank
Ukázka seznamu některých poskytovatelů. Kopletní seznam lze nalézt zde. Každý poskytovatel má trochu jiné podmínky, které jsou transparentně uvedeny v sekci details. Je dobré si to prostudovat.

Mintos: garance pro investora a rizika

Pokud jde o ochranu investora, na Mintosu lze najít 2 typy garancí:

  • Buyback guarantee – garance vykoupení. V případě nesplácení dlužníka po dobu 60 dní bude úvěr nebankovní společností vykoupen zpět. Investor tedy dostane celou jistinu i s úroky. (Tyto participace jsou označeny ikonkou žlutého štítu).
  • LTV – (loan to value). Poměr úvěru a zástavní hodnoty. Často vyjádřeno v procentech – např. 80%. Čím menší číslo, tím je úvěr zpravidla bezpečnější. Tyto úvěry si lze prostřednictvím parametrů vyfiltrovat a nabízí lepší ochranu, než úvěry nepodložené žádnou hodnotou.
Seznam úvěrů na Mintosu
Takto vypadají úvěry s garancí vykoupení.

Teď přijde nejdůležitější myšlenka celé recenze a to je, jak tyto garance na Mintosu (ale i na jiných platformách) vlastně chápat. Občas se nestíhám divit, kolik méně znalých začínajících investorů ke garancím přistupuje jako ke 100% jistotě a bezpečnosti a pletou si spořící účet s P2P platformou. Byť osobně Mintos považuji za kvalitní platformu, riziko ztráty části vkladu je zcela reálné a je třeba s tím kalkulovat.

Abych to uvedl na pravou míru. Garance vykoupení není nic jiného, než slib. A tento slib má u každé nebankovní společnosti docela jinou váhu. Na Mintosu totiž najdete celou škálu společností – od těch poměrně důvěryhodných a kvalitních, které působí na nebankovním trhu už dlouhé roky (mají dobré hospodářské výsledky a historii, která sahá před krizi 2008), až po úplný „šrot“ (tohle označení vymyslela česká komunita na P2P fóru).

  • Ač Mintos poskytuje ke každé společnosti svůj vlastní rating a dělá tu a tam nějaké jeho úpravy, je zároveň tvůrce trhu. Z tohoto důvodu by si měl každý investor informace nezávisle ověřovat.
  • Lze využít i volně dostupné nezávislé ratingy jednotlivých společností, které jsou například na ExploreP2P. Tyto ratingy jsou pravidelně aktualizovány a jsou myslím dobrou službou. Obecným problémem P2P je však mnohem menší informovanost (např. oproti akciím a kvartálním výsledkům). Ratingy tak dle mého názoru nezahrnují všechna aktuální rizika.
  • Pochopitelně největší výhodou je opřít se o vlastní poznatky a studium. Ale to je časově velmi náročné a člověk tím musí trochu žít.
  • Vždy tu budou rizika, která nepůjde předvídat. Ztráta licence poskytovatele v některých zemích, úpravy legislativy či aktuálně COVID-19.
blank
Detail úvěru: Každý poskytovatel i nadále drží 5-10% úvěru v tzv. „skin in the game„. Jinými slovy má v úvěru uloženy své vlastní peníze a je nucen se participace dále starat/aktivně se angažovat. Tento úvěr je také označen garancí (vpravo).

Z toho vyplývá pár jednoduchých závěrů.

  • Pokud se poskytovatel úvěrů dostane do potíží například v průběhu hluboké finanční krize nebo se změnou regulace úvěrů v určitých státech, o žádné záruce vrácení peněz nelze mluvit.
  • To, že poskytovatel nedostál své garanci se už historicky stalo (např. společnost Eurocent). V průběhu první koronavirové paniky rovněž došlo i ke ztrátě cashflow některých nebankovních společností a jejich následnému vyřazení z tržiště. Mintos o tom píše na svém blogu – tady a tady.

Diverzifikace

Výběr poskytovatelů na Mintosu hraje dle mého názoru zásadní roli. Není dobré se nadměrně spoléhat na jediný portál a investor by měl investovat i do jiných méně rizikových aktiv. Já osobně mám zastoupení P2P v portfoliu nějakých 20% (což může být stále relativně dost), přičemž vklady mám rozdělené do 3 portálů.

Obecné doporučení investorů, kteří jsou v P2P aktivní je alokace někde mezi 10-33% portfolia. Vzhledem k tomu že se jedná stále o nový segment tak bych volil spíše méně. Ale to je obecně na každém, jak si to nastaví.

Primární a sekundární trh

Na Mintosu jsou pro každou měnu přístupná dvě tržiště – primární a sekundární trh.

blank
Obě tržiště jsou si vzhledem podobné. Pro lepší orientaci lze využít celou řadu filtrů.

Zatímco primární trh je místo, kde lze nakoupit investice z první ruky (přímo od poskytovatelů), sekundární trh je místo, na kterém mohou investoři své podíly předčasně prodat jiným investorům – a to buď se slevou nebo za další poplatek, který může být ziskem prodávající strany. Sekundární trh má pozitivní dopad na likviditu. V případě, že investor potřebuje hotovost, může své participace nabídnou na sekundárním trhu protistraně. Mintos si za uskutečněné prodeje účtuje 0,85% z prodeje participace, platí prodávající.

Sekundární trh je velmi užitečný nástroj který dělá za normálních tržních podmínek dobrou službu, ale nelze se na něj spoléhat jako na ochranu před ztrátou prostředků. K tomu není primárně určen.

Sumarizace

Pojďme si to rychle shrnout:

Výhody

  • Největší a nejrozmanitější tržiště v Evropě.
  • Nadstandardní výnos okolo 11-12% p.a.
  • Pokročilé nástroje na správu portfolia, neustálý vývoj (viz dále).
  • Sekundární trh (není všude).
  • Oproti jiným P2P platformám velká komunita lidí a rostoucí transparentnost.
  • Technicky jednoduchá správa, přehlednost.
  • Možno začít i s nízkou částkou.
  • České rozhraní a teoreticky i podpora.
  • Lze získat drobné bonusy a cashbacky. (Dále v článku)

Nevýhody

  • Zpravidla vyšší rizika, která jsou spojená s výběrem poskytovatelů.
  • Rizika P2P trhu, který je sám o sobě mladý a nový. Některá rizika nelze vůbec předvídat.
  • Na CZK trhu je nedostatek nabídek. Tedy i měnové riziko.
  • Etický dopad. Investor financuje nebankovní společnosti a podporuje jejich činnost.
  • Jako u každé investice je třeba řešit daňové přiznání.

Multi-měnový investiční účet a interní směnárna

V rámci Mintosu může investor držet participace až ve 12 různých měnách. Každá z těchto měn se chová separátně jako jistá forma účtu. Znamená to, že pro každou měnu najdete vlastní statistiky, grafy i příslušné bankovní a nebankovní cesty pro vklad a výběr každé měny.

Mintos - diverzifikace.
Toto je příklad statistiky z mého účtu vedeného v EUR. Jedná se o rozdělení vkladu mezi různé poskytovatele. A jak vidíte, lze se mezi aktivovanými měnami v horní části přepínat.

Zůstatky v jednotlivých měnách lze směňovat v interní směnárně, která nabízí docela férové poplatky. Netřeba tak zasílat peníze do EUR složitými a drahými SEPA platbami, kde většinou přeplatíme 3-5% z transakce na kurzech a poplatcích bance.

Mintos směnárna - currency exchange.

Bohužel nedávno došlo ke zrušení účtu v CZK. Nyní si investor nabíjí české koruny skrze Santander bank s polským IBANem. Doporučuji toto obejít například skrze Revolut. Na konci článku zmíním i některé další alternativy.

blank

Jak to celé automatizovat? Auto Invest, Invest & Access

Auto Invest

Provádět nákup a prodej ručně může být časově velmi náročné. Mintos proto nabízí nástroj Auto Invest, který na základě předem navolených parametrů řeší nákup vhodných úvěrů automaticky za nás. Auto Invest lze nastavit pro primární i sekundární trh a samozřejmě pro každou měnu zvlášť.

Níže vidíte příklad z mého EUR účtu.

Mintos - auto invest.

Abych to nějak vysvětlil – těchto 11 příkazů se vykonává postupně v prioritě, kterou jsem jim přiřadil a tu lze pochopitelně libovolně měnit přesunutím příkazu (drag & drop). Každý příkaz jsem si nastavil přímo pro konkrétního poskytovatele, přiřadil jsem mu maximální limity, výnos i maximální délku vybraných participací.

S tím vším si můžete pochopitelně vyhrát a v jednom z dalších článků uvádím informace o tom, jak celý Auto Invest, který je pro mě alfou a omegou nastavit. Viz: Mintos a Auto Invest – jak jej správně nastavit

Invest & Access

Nástroj Invest & Access je novinkou, kterou Mintos zavedl minulý rok (2019). Funguje to tak, že na jedno kliknutí vložíte peníze a nástroj automaticky diverzifikuje za vás do průměru tržiště. To může vypadat třeba nějak takto:

blank

Teoreticky je možné držet část vkladu v Invest & Access a další část v Auto Investech. Nicméně mám-li být upřímný, I&A se mi moc nelíbí.

Snad jedinou výhodou, kterou v tom lze spatřovat je, že je to snadné a rychlé. Nikdo už pochopitelně negarantuje, že nástroj bude investovat dobře a tak jak vy zrovna chcete a potřebujete. Více jsem se o tomto rozepsal ve svém P2P reportu #3, kde jsem dělal malý test. Něco lze dohledat také na P2P fóru.

Další teoretickou výhodou může být rychlý (=okamžitý) prodej bezproblémových úvěrů. Mintos však uvádí, že aby našel protistranu, musí fungovat tzv. „normální tržní podmínky“. Opět to tedy není nástroj, který by investora nějak ochránil v případě a přidaná hodnota oproti Auto Investu není dle mého názoru téměř žádná. Ale opět každý ať zváží sám.

Bonus pro nové investory: +0,5% k investicím do 90 dní

Kvůli koronaviru Mintos novým investorům plošně pozastavil možnost získat k registraci peněžní bonus (bohužel řada recenzí má neaktualizovaná data, klame čtenáře a porušuje podmínky). Jakmile platforma tuto funkci obnoví dám ihned informaci i do této recenze.

Registrací je možno stále podpořit tento blog. Potenciálním zájemcům však doporučuji v aktuální situaci rozvahu a obezřetnost.

Mintos: zkušenosti po 4 letech užívání

V této části bych rád zveřejnil konkrétní čísla a výsledky z mého účtu a přispěl i osobní zkušeností.

Stav účtu

V době, kdy aktualizuji tuto recenzi mám výnos něco přes 10% p.a. a délku participací si držím do 12 měsíců. Mé výsledky s Mintosem ale i dalšími platformami můžete pravidelně sledovat v této sekci. Zde ponechávám pro informaci starší obrázky aktualizované o některé údaje.

Na Mintosu jsem od listopadu 2015, celkový zisk za tuto dobu je něco přes 50%. Rozhodl jsem se proto část prostředků vytáhnout, aby byla má expozice o trochu nižší. Takto to vypadalo ke konci roku 2018.

Mintos - úvodní rozhraní.
Stav ke konci 2018

Dříve jsem investoval také v PLN a CZK, ale v současné době na těchto tržištích nejsem aktivní. Je to kvůli nedostatku investičních příležitostí nebo jejich nestabilitě v čase. Často se mi stávalo, že jsem vklad na CZK nebyl schopen zainvestovat celý a peníze zbytečně ležely ladem. Bylo potřeba spravovat více AI pro různá tržiště a nestálo mi to za vynaložené úsilí. Proto jsem se rozhodl investovat na Bondster, kde je společnost ACEMA v současnosti aktivnější, než na Mintosu.

Investování přes Mintos pro mě bylo zpočátku hodně návykové. Často jsem ručně prohledával tržiště a hledal vhodné participace k investici. Vybíral jsem si jen to nejlepší a myslím, že si tím prošel skoro každý. Nicméně po 2 letech jsem přešel do pasivního režimu a dnes nechávám Auto invest dělat svou práci. Výnosy jsou trochu nižší, nicméně za úsporu času to dle mého názoru stojí, zvlášť u mého titěrného portfolia.

Po splatnosti mývám okolo 1/3 participací. Po pravdě řečeno to však moc nesleduji, protože většina portfolia se opírá o garanci vykoupení (kvalitnějších společností) a ta mi v minulosti zatím dobře fungovala.

Když to vztáhnu na celé portfolio, tak v Mintosu mám uloženo 8% svých financí a v jedné nebankovní společnosti není celkově více, než 2% kapitálu. I kdyby se stalo něco neočekávaného a celý Mintos to neustál, nepřijdu o více, než o výnos za necelý rok. To beru jako přijatelné riziko.

Měsíční výnosy jsou okolo 0,8 – 1,1%, ty chodí pravidelně bez větších odchylek. Za dobu 4 let jsem měl některé participace v defaultu (přesněji řečeno 2ks), ale podařilo se mi je prodat na sekundárním trhu s poměrně rozumnou slevou 15%. Níže je pak pro příklad uveden výpis za listopad 2018, kde je výnos okolo 28 EUR.

Mintos - výpis transakcí za měsíc.

Rozložení portfolia

Mojí strategií je, že se snažím se o zhodnocení vyšší, než 10% s relativně krátkým investičním horizontem. Přitom si snažím vybírat z kvalitnějších společností. Zhodnocení 10% aktuálně vnímám jako minimum a kvůli měnovému riziku níže jít nechci.

Mintos a diverzifikace portfolia dle poskytovatelů.

Toto je pak rozdělení na základě jednotlivých zemí:

Mintos a diverzifikace portfolia dle zemí.

Další příbuzná témata a odkazy

Vklad na Mintos, konverze z korun do EUR co nejlevněji?

K recenzi jsem se po četných dotazech rozhodl doplnit ještě tento odstavec. Spousta uživatelů se ptá, jakým způsobem si peníze na Mintos (EUR) zaslat co možná nejvýhodněji. V současné době jsou tu 2 smysluplné možnosti.

  • Převod na českou banku Mintosu – Bohužel nefunguje. Mintos zavedl Santander bank. Cesta skrze IBAN a bankovní konverzi je velmi drahá.
  • Využití TransferWise – (článek) u TransferWise je cena za středový kurz + poplatek 0,35-0,4% + 20-25 Kč. Převod bude vycházet lépe, než varianta 1.
  • Využití Revolut – (článek) převod za mezibankovní kurzy. Osobně mi vycházel Revolut lépe, než TransferWise, nicméně to nemusí být podmínkou. O víkendech jsou tam však poplatky, tak pozor na to.

Pro zájemce jsem celou problematiku ještě podrobněji rozepsal zde.

Bonus pro nové investory: +0,5% k investicím do 90 dní

Kvůli koronaviru Mintos novým investorům plošně pozastavil možnost získat k registraci peněžní bonus (řada recenzí má stará data a porušuje podmínky). Jakmile platforma tuto funkci obnoví dám ihned informaci i do této recenze.

Registrací je možno stále podpořit tento blog. Potenciálním zájemcům však doporučuji v aktuální situaci rozvahu a obezřetnost.

Ocenění, hodnocení uživatelů na portálu TrustPilot

Za Mintosem je kus práce a dokazují to i pravidelné inovace pro investory. Na nezávislém portálu TrustPilot má Mintos aktuálně rating 4.3/5 na základě více než 1000 uživatelských recenzí.

blank

Další odkazy k prostudování

P2Pforum.cz – na fóru jsem aktivní od svých prvopočátků. Poslední 3 roky jsem zde administrátorem. Vynikající studnice informací a aktualit.
Jak zaslat nejlevněji EURa na Mintos. Rozepsání několika variant.
Oficiální statistiky Mintosu – Z těch bylo čerpáno, ale pod tímto odkazem naleznete aktuální.
Explore P2P a hodnocení poskytovatelů pro Mintos.
Zamyšlení nad etikou P2P portálů.
Mintos recenze v době po COVID-19 na portálu P2Ptrh – další rozšíření informací, zvláště k jednotlivým poskytovatelům

Aktualizace ke COVID-19

Mám-li být upřímný, aktuálně, si myslím že průměrný výnos 12% p.a. neodpovídá podstupovanému riziku. Z tohoto důvodu jsem v posledních měsících snížil svůj vklad a platformu dále sleduji.

Mintos se v posledních měsících zaměřil na investorskou základnu. Přestal s přidáváním nových nebankovních poskytovatelů. Zavedl mnohá úsporná opatření a objektivně zavedl kvalitnější komunikaci a dialog s investory. Dle mého názoru si platforma prozatím vede dobře a dělá logické kroky, byť by se mnou každý asi nesouhlasil.

Otázkou je, jak krizi zvládnou nebankovní společnosti. Tady už to není tak jednoznačné. Navíc je jen velmi obtížně předvídatelné, kdo krizi zvládne a kdo nikoliv.

Závěr

S Mintosem jsem dlouhodobě spokojený. Platforma neustále inovuje (v blízké budoucnosti chystá pro investory debetní karty s vlastními IBANy nebo mobilní aplikaci), je do čeho investovat a výnosy jsou stálé. Byly tu sice momenty a změny, které se mi úplně nelíbily, přesto je Mintos mou nejvíce výkonnou platformou v portfoliu.

Nicméně to, zda je investice do peer-to-peer půjček vhodnou investicí, si musí každý investor zvážit sám. Stále je nutné vnímat rizika, která jsou neodmyslitelně spjata s každou investicí. Vždy je potřeba diverzifikovat i do dalších aktiv. P2P půjčky jsou velmi mladý segment a nelze předjímat, jak se budou chovat v době krize, protože nemáme k dispozici historické srovnání. Já se v této recenzi snažil popsat věci tak jak jsou, se vším všudy.

Pozitivnější je, že tato forma investice nevyžaduje tak velkou míru znalostí a je výborným startem do investování. Alespoň u mě tomu tak bylo. Začít lze doslova během jednoho dne i s relativně drobnou částkou. Právě v tom vnímám velkou sílu P2P lendingu, protože investování se stalo dostupnějším pro běžné lidi.

Pro dotazy i sdílení zkušeností neváhejte využít prostor pod článkem. Těším se na vaše komentáře.

80 Comments

  1. Pěkně napsaná recenze na Mintos a doufám,že přilákáš víc lidí na platformu,ať jsme aspoň třetí v tabulce :o) .
    Vidím tu ještě jedno riziko ,a to ztrátu důvěry. P2P platformy si budují vztah s investory dlouhodobě a stačí jen málo (zvednutí poplatků,podvod) a lidi přestanou investovat, a potom se může zhroutit sekundární trh.Něco jako krach na burze. Nechci strašit, ale stojí to za úvahu.

  2. Návod v českém jazyce napsali Finlordi. Obávám se však, že bez nějaké úrovně cizího jazyka se stejně neobejdete.

    EDIT: Rozhraní je nově v češtině.

  3. Mintos je hodně dobrý, jenom s těmi eury je problém. Stačí aby euro sletělo o 2-3 kačky dolů (dost pravděpodobné po skončení intervencí) a celoroční zisk je fuč 🙂

    1. Ano, to je pravda. Kurzové riziko je na všech zahraničních platformách a je třeba s ním dopředu počítat. Mě to při dlouhodobém pohledu zase tolik netrápí – je tu možnost levněji nakoupit.

      A ono ani výběr z těch platforem není úplně zadarmo (kdyby se chtěl člověk ubránit před poklesem EUR) – prodej se slevou, převod peněz na účet, čekání na pokles.. Tím, že mám nějakou částku i v libře se to snad časem vyrovná :).

  4. Díky za odkaz, registroval jsem se na začátku roku a bonus v pořádku připsán. Bohužel, jen ta nabídka na CZK nic moc :(.

    1. Nedávno jsem se bavil s podporou a prý by se to mělo v brzké budoucnosti změnit. Jednak by stávající poskytovatelé údajně měli nabídku navyšovat, ale jsou prý i rozjednaní další. Podpora mi však odmítla sdělit konkrétní jména :).

  5. Ahoj, asi trochu laický dotaz. Zaregistroval jsem se přes Tvůj odkaz, otevřel jsem si pár pozic (2M expirace), ale nevidím tam v listu nikde explicitně ten bonus. V kterém okamžiku se mi připíše 1% bonus? Poznám to kde? Jinak moc hezká a přehledná reference. Díky.

    1. Ahoj Petře. Bonus by se měl přičíst vždy na počátku dalšího měsíce – vlastně tedy zpětně. Ta částka by se měla zobrazit jako normální depozit, který vkládáš běžnou cestou. Kdyby byly nějaké problémy v patičce mám email a budu rád s čímkoliv nápomocen (pokud by bylo nutné kontaktovat podporu). Díky za registraci a přeji ať se daří.

      1. Díky za promptní odpověď. Registroval jsem se cca před 14 dny, počkám tedy na počátek října.

        Jinak platforma super, easy na ovládání, přehledná a při využití fce AutoInvest velmi vysoká efektivita, z pohledu ROI vs. min. riziko (buyback) vs. takřka minimálně investovaný čas. Když pominu kurzové riziko, tak pak už vidím jedině riziko spojené s nečekaným krachem / uzavřením celé platformy, pak jdou samo veškerá investovaná aktiva do kytek, resp. šance na vrácení prostředků je mizivá. Dalším, možná trochu negativním aspektem je úvaha, kdo si tak asi ode mě na tomto P2P trhu půjčuje. Země jako Albánie, Gruzie, atd. nebudí moc důvěru, resp. kdo je asi tak ochoten platit za úrok 10+ %? A proč si o podobný, možná i nižší úrok neřekne rovnou bance? No, raději tady nebudu možné důvody ani rozvíjet 🙂 Gruzie ještě třeba budiž, ale na čem stojí ekonomika v Albánii, to asi tuší každý. Tím to nechci celé shazovat a samo nemám ani důkaz, na druhou stranu tahle spekulace asi není úplně mimo mísu.

        Ještě k bonusu … „investicí do 90dní“ je myšleno ?
        1. jakákoliv investice aktivovaná do 90dní od registrace přes Tvůj odkaz, tj. dočasný afility bonus
        2. trvale platný bonus, ale pouze pro investice s expirací do 90dní (short-term 3M)

        1. 1. možnost je správně :). Každý uživatel získá 1% navíc po dobu 90 dní. Jsou tu 2 podmínky:

          • Investovat nejlépe na začátku měsíce – částka pak bude pracovat celou dobu. Pokud by investice proběhla až v půlce měsíce, uživatel obdrží pouze 0,5%. Bonus se tedy průměruje na počet dní v měsíci, kdy investice funguje.
          • Další měsíc je nutné pro přidělení bonusu investovat znovu. Bonus je tedy splatný pouze jednorázově, zpětně za daný měsíc – maximálně 3x za sebou.

          Díky za tvé dojmy, já jen doplním, že skutečnou výši RPSN lze pak odečíst na stránkách se seznamem poskytovatelů úvěrů (loan originators). Držet se garance je určitě dobrý nápad. Vzhledem ke klientele nebankovek bych žádném případě nekupoval úvěr bez jištění. Sám investuji pouze EUR a PLN.. CZK, bohužel stále zatím moc nefunguje.

  6. Ahoj,
    moc děkuji za zajímavé informace.

    Jen bych potřeboval něco dovysvětlit pokud by Vám to nevadilo.

    Jedná se o LTV jestli jsem to dobře pochopil tak pokud u hypoték je LTV větší jak 40% tak mám garanci že peníze dostanu zpět.

    Ptám se proto, že dál v článku uvádíte, že sem tam koupíte hypotéku s nízkým LTV a teď nevím jestli se jedná o překlep nebo úmyslně jdete do rizika bez garance.

    Moc děkuji za odpověď

    1. Zdravím Petře, Váš komentář mi spadl do spamu, omluvte prosím dlouhou reakci.

      LTV je poměr mezi úvěrem a zástavní hodnotou. 40% tedy znamená, že na půjčených 400 tisíc korun dlužník ručí 1 milionem. Takový úvěr je považován za bezpečnější, než ten s LTV 70% nebo 100%, nižší tedy zde znamená lepší. Nikdy však nemohu mluvit o 100% garanci, že peníze dostanu v plné výši zpět. K vymožení je to většinou dlouhá cesta.

  7. Dobrý den,

    nastavil jsem si Auto Invest, dal mu k dispozici 350 euro, investovat 10-30 euro do půjčky. Po zapnutí mi to během dne nakoupil 3 půjčky za 30 euro. Dále zatím nenakupuje. Jakou rychlostí Auto Invest normálně nakupuje? Nakoupí vám to naráz nebo nakupuje pomalu – jednotky půjček/den?

    1. Hezký den Pavle,

      záleží na nabídce. Popravdě Auto Invest umí rozdělit klidně 1000 EUR i vyšší částku celou najednou. Důvod, proč se investovat nedaří bude zřejmě v přísných parametrech. Zkuste se mrknout do nastavení Auto Investu, pohrát si nanečisto s parametry. Měla by tam být tabulka s číslem, které značí přibližný počet úvěrů na tržišti, které odpovídají navoleným údajům.

      Jedna možnost je parametry upravit. Druhá je čekat, než se podaří v záplavě investorů tyto úvěry odchytat s i přísnějšími parametry.

  8. Ahoj Lukáši. Opět dotaz laika:-) Snažím se nějak rozumně nastavit v Auto Investu LTV a trochu v tom tápu. Nevím například jak rozlišit LTV a Původní LTV a jaké hodnoty nastavit. Jestli jsem vůbec správně pochopil princip LTV, tak čím nižší číslo, tím bezpečnější půjčka. Pokud uvažuju, že bezpečná je do cca 55%, nastavím obě položky LTV (i Původní) v rozpětí 0% – 55%. Je to tak?
    Druhá věc, pokud je u půjčky buyback, není zadávání LTV zbytečné? V tomto případě mám zajištěný zpětný odkup a LTV zajímá primárně poskytovatele půjčky, ne mě, je to tak?

    1. Vráťo, v pohodě. Všichni jsme do jisté míry laici a učíme se zkoušením. Neboj se ptát.

      Původní LTV je uvedeno v čas, kdy byl úvěr uveřejněn na tržišti. Tím, jak dlužník splácí jistinu a úroky se ten poměr v čase postupně zlepšuje. Ideálně až po moment úplného splacení, kdy je LTV blízké 0. Teoreticky ti tedy stačí pracovat s aktuálním LTV. Například já koupil před 2 lety participaci na úvěru s původním LTV 28% a dnes, 4 měsíce před splacením je LTV pouze 5%.

      Druhou věc lze tak brát. Já mám vždycky na paměti ještě to, že garance není zárukou ničeho. Poskytovatel může zkrachovat a když už si mám vybrat (a lze to), tak si zvolím ke garanci i úvěr s nižším LTV.

  9. Dobrý den,

    došlo již k nějakému pokroku v nabídce v CZK nebo máte nějaké nové informace?

  10. Dobry den,
    diky za hezky clanek, ale pokud jsem neco neprehledl, chybi mi tu vybirani penez. Prodat vsechny investice (nebo potrebnou cast) na sekundarnim trhu je jedna cast, ale prevod penez je dalsi. Posilani naskenovanych dokladu po siti do ciziny ma urcite svoje rizika a to by me prave zajimalo …

    1. Dobrý den Michale,

      díky za komentář. Abych to uvedl na pravou míru, tak zaslat doklady je třeba bez výjimky u každé platformy, ať už se jedná o české Zonky, či Bondster nebo zahraniční Mintos a další. Bez toho vám nedovolí investovat (resp. vybírat) nikde. Myslím, že pokud jde o zaslání dokladů, tak nemusíte mít u společností těchto formátů strach. Já, když jsem s touto praktikou začínal, tak jsem alespoň screeny udělal v odstínech šedi a hodil přes ně vodoznak. Tyto společnosti však vaše údaje potřebují kvůli nejrůznějším regulacím (anti money laundering, kvůli daním apod.). Když jsem například podepisoval smlouvu na jeden český podílový fond, také po mně do obálky a emailem vyžadovali kopii OP.

      Spíše bych označil za podezřelé, kdyby po Vás naskenované doklady nikdo nechtěl.

  11. Ahoj Lukáši,

    díky za recenzi! Jen bych chtěl upozornit na nepřesnost v návodu na posílání peněz. Revolut není tak skvělý, jak se na první pohled zdá. Revolut nepoužívá mid-market rates, ale interbank bid rates (zjednodušeně řečeno, mid-market rates jsou přesný střed, bid rates jsou kurzy, co si navzájem účtují banky). TransferWise a Mintos používají mid-market rates plus poplatky. Mnohdy tyto poplatky mohou být nižší než rozdíl v kurzu.
    Vysvětlení zde: https://community.revolut.com/t/real-exchange-rates-revolut-doesnt-live-up-to-its-promise/38956/30

    1. Zdravím Radku,

      mockrát děkuji za doplňující komentář a za upřesnění, s těmi mezibankovními kurzy máš pochopitelně pravdu a opravím si to. I když… při porovnání jsem snad osobně nenarazil na případ, kdy by byl Mintos či TW výhodnější, než Revolut. I spousta mých kolegů z fóra uvádí, že Revolut jim vychází cenově o kousek líp.

      Já jsem v tomhle trochu zatvrzelý, protože i za vyšší cenu používám TW, kterému věřím o trochu víc. A hlavně má desktop. Chtěl jsem jen uvést všechny varianty, aby si čtenář vybral tu nejlepší a to může být třeba za rok úplně jiná. Měj se fajn.

  12. Ahoj Lukáši,
    nevyzkoumal jsi někde, jak je to s úročením úvěru za dobu, kdy je po splatnosti? Modelová situace: Pokud budu investovat do úvěrů s garancí, tak jaký je rozdíl mezi úvěrem který má (i) splatnost 30 dní a ir 10% p.a. a dlužník všechno splatí včas nebo (ii) druhý úvěr, který bude už 30 dní po splatnosti (ir taky 10%) a nakonec se po dalších 30 dnech (takže celkem 60 dní po splatnosti) zaktivuje buyback guarantee. Dostanu u té druhé půjčky úrok za dobu těch 30 dnů, kdy jsem byl zainvestovaný v té půjčce po splatnosti, takže výnos bude u těch dvou úvěrů stejný? Budu rád za radu, nikde jsem totiž nenašel o jak se úročí úvěry po splatnosti a zda je ten čas, kdy jsou úvěry po splatnosti nějak investorovi zohledněn ve výnosech. Díky

    1. Ahoj Tomáši.

      Popravdě jsem si nikdy žádný reálný průzkum úročení nedělal. Vždy jsem jen zkontroloval, zda přibližně sedí 1% měsíčně ve výnosu a dál jsem to neřešil. Nicméně k tvé otázce. V dobách, kdy jsem psal tuhle recenzi vlastně nebyl žádný rozdíl v tom, jestli je úvěr ve splatnosti či po ní. V současnosti je situace komplikovanější. Každý poskytovatel má trochu jiná pravidla a jsou uvedena v této tabulce: https://www.mintos.com/en/loan-originators/#details

      Někteří poskytovatelé dokonce vůbec neúročí úvěry po splatnosti. Mají/nemají penále za pozdní platby a liší se doba grace period (od 3 do 30 dní), což je vlastně takové období tolerance, když je dlužník po splatnosti, ale např. mu do toho mohl vstoupit víkend, či z nějakého důvodu trvá, než se přijetí platby promítne do systému. Odpověď tedy závisí na konkrétním poskytovateli. Aby jsi to mohl reálně srovnat je třeba porovnat úvěry o stejné délce, stejné společnosti z nichž obě mají podmínky tvého modelu…

      Osobně se domnívám, že výnos z participací 30/60 dní po splatnosti bude přibližně podobný (lišit se bude nejspíš o grace period, která v druhém měsíci nebude započtená). Z důvodu komplikovanosti jsem si to však nikdy reálně neověřoval.

  13. Díky za kvalitní recenzi.

    Přiznám se, že jsem měl trochu technické problémy při registraci při potvrzení identity. Webkamerou na na mém notebooku chtěli přes nějakou identifikační službu (ještě, že umím německy) vyfotit mě, občanku a obojí dohromady.
    Já jsem kameru na notebooku nikdy nepoužíval a z www prohlížeče už vůbec ne. Na Linuxu mi vůbec nejela a na Windows se akorát rozsvítila dioda, ale nic. Naštěstí dneska už tu jsou mobily a z chrome na Androidu mi to už konečně fungovalo dobře.

    Nemá mintos pro Android i nějakou mobilní aplikaci? Web mají sice docela přehledný, ale aplikace by se asi hodila.

    1. Honzo, děkuji za komentář.

      Jojo, tuhle verifikaci zakládali, ale tím, že jsem na Mintosu už přes 3 roky jsem se s ní reálně nesetkal. Proto jsem nemohl tuhle zkušenost zprostředkovat. Ale, tvůj názor už je několikátý v řadě, který jsem četl, že je to lepší dělat přes mobil. Technické problémy se na PC zřejmě objevují.

      Jinak Mintos appku zatím nemá, ale letos by měla být. Tím jak vydají karty s IBANy tak by měla být aplikace propojena nejen s Mintosem, ale i s debetní kartou.

  14. Ahoj,
    moc děkuji za podmětnou recenzi. Po konzultaci s kolegou, který na Mintosu již pár let investuje jsem do toho vložil také nějaké peníze a měl bych pár dotazů. Stále mi není jasné, jakým způsobem bych to měl danit. Z diskusí jsem pochopil, že náš daňový systém není na p2p půjčky tak docela připraven, např. rozpor mezi §8 a 10§, způsob výpočtu DZ atd. Byl by tady někdo tak hodný a napsal modelovou situaci s náhodně vybranými čísly, jednoduchý výpočet daňového základu z výpisu účtu na Mintosu. Poté bych se chtěl ještě zeptat na to, zda to není tak trochu lichva. Četl jsem o případu z britského p2p Lendy, kdy dokonce dlužník žaloval investory a požadoval po nich několikanásobně vyšší částku jako odškodnění. Je možné, že mě jako investora na Mintosu mohou „popotahovat“ za takové věci? Děkuji moc za odpovědi.

    1. Zdravím Tomáši,
      ohledně daní jsem se snažil na letošek zajistit článek od odborníka. Bohužel, tato problematika je často rozporuplná a jen málokdo ví, co jsou to P2P úvěry, byl jsem tedy neúspěšný. Hezky mají témata zpracována Finlord, tak doporučím hledat inspiraci tam. Například: https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vynosu-z-investic-vyplneni-formulare/
      nebo: https://www.p2pforum.cz/viewforum.php?f=50

      Ohledně situace na Lendy záleží na struktuře, ale bohužel se ukazuje, že to možné je, zvlášť, pokud půjčujete na přímo (direct). Pokud půjčujete nebankovní společnosti (indirect), pak si myslím, že by se to stát nemělo. Také záleží na výši úvěru, na Lendy se jednalo o diametrálně jinou částku, než se pohybují spotřebitelské úvěry na Mintosu, zřejmě nikdo nebude žalovat kvůli úvěru v řádu stovek EUR. Detailní rozpis struktur každého poskytovatele je pak v této tabulce:
      https://www.mintos.com/en/loan-originators/#details

      Lichva, nelichva. Těžko říct, kde je přesná hranice. Úrokové sazby u půjček v zahraničí mohou být vyšší, než u nás. Ale asi se shodneme na tom, že nebankovky často nejsou etické a úroky mohou být i velmi drsné vůči svým klientům. Vše si lze naštěstí poměrně transparentně dohledat. Pak záleží na každém investorovi, jak s těmito fakty naloží a kde si zvolí svou etickou hranici. Bylo by skvělé, kdyby si to sám za sebe každý zvážil, jen ta realita je asi diametrálně jiná. Pro mě je to důvod, proč v Mintosu nemám vyšší částku a vybírám si z nižších APR. Možná bychom se také sami sebe měli ptát, zda bychom člověku na druhé straně půjčili osobně a pokud ne, pak nejspíš P2P lending není ta správná volba. A hodně je to i otázkou morálního dopadu celého portfolia, nikoliv jen Mintosu.

  15. Děkuji moc za odpověď ,
    já osobně si teď budu vybírat už jen indirect půjčky a snad mi těch pár, které jsem dal jako direct, nepřinesou žádné nepříjemnosti :). O morálnosti investic je to opravdu na dlouhou debatu, jsem zvědavý, zda se s rozmachem p2p budou lidé této problematice věnovat častěji.

    1. Jasné, rád odpovím 🙂 od toho komentáře jsou.

      S tou etikou a morálkou bych byl opravdu moc rád, kdyby tomu tak bylo, jinak P2P nikdy nebude zlepšením stávajícího stavu. Proto jsem rád, za každého, kdo nad tím přemýšlí.

    1. Zdravím Miki,

      zkušenost s rušením registrace nemám. Tipl bych si, že to bude stejné jako všude – tj. je potřeba mít nulový zůstatek a potom patrně požádat podporu o ruční deaktivaci/zrušení účtu.

  16. Dobrý den,
    pokud posílám peníze na svůj mintos účet a chci to v CZK nemusím to vést jako zahraniční platbu tudíž nepoužiju IBAN, ale jejich normální číslo účtu (takže klasická platba). Kam ale napíšu ID účtu anebo cokoli co identifikuje, že to jsou prostředky na můj účet?

    1. Dobrý den Lukáši,

      ID účtu napište normálně do poznámky. To je to, co v zahraničí pro tyto účely používají nejčastěji a netřeba se bát. Variabilní symbol je v praxi využívaný jen pro ČR a Slovensko.

      1. A pokud budu chtít použít TransferWise kde najdu informace, které to ode mně vyžaduje jako jejich email a úplný název držitele účtu?

        1. Pokud jde o TransferWise, tak já dávám email: support@mintos.com, nejsem si jistý z jakého důvodu tento údaj TransferWise vyžaduje… já se domnívám, že jde o kontakt pro řešení v případě problémů a v tom případě by byl support relevantní.

          V případě názvu dávám „Mintos Marketplace AS“, který je uveden v Beneficiary Name. Tady myslím, že tento údaj slouží spíše odesílateli, aby si snadno dohledal kontakt v seznamu příjemců na TransferWise. Portálu svým způsobem stačí IBAN, BIC/SWIFT, což plně identifikuje jakéhokoliv příjemce na světě a ten si pomocí reference (poznámky) platbu příslušně zařadí.

          Jinak, pokud odesíláte vklad přes TransferWise, berete nově údaje ze sekce e-money service providers.

          blank

  17. Dobry den,
    v prvom rade by som chcel podakovat autorovi za prehladny a pekne formulovany clanok, jasne vysvetlenie mnohych principov.
    Zaroven by som sa velmi rad opytal, ci autor skusal uz urobit vyber financnych prostriedkov z uctu Mintosu ?
    Bolo to bezproblemove, resp. bol tam nejaky poplatok ? Ak ano, tak v akej vyske ?
    Resp. kolko trvalo kym peniaze prisli.

    Vdaka vopred
    Michal

    1. Pěkný den Michale, jsem rád, že se článek líbil.

      Ano výběrů i vkladů jsem udělal více. Zatím vždy bez problémů (ty se i u ostatních uživatelů objevují jen velmi vzácně). Časově záleží na zvolené metodě, ale obecně lze tvrdit, že to vychází podobně jako bankovní převod – tj. tak ty 2-3 pracovní dny. Pokud to jde zpátky přes TransferWise nebo jiného prostředníka a provádí se konverze, je potřeba si k tomu přičíst ještě čas, než se peníze dostanou od prostředníka k bance, takže další pracovní den. Obecně tedy do 4 dnů budou peníze na 95% v bance, pokud mluvím třeba o CZK – EUR. Poplatek takového převodu je jen za konverzi z jedné měny do druhé, Mintos žádné fixní poplatky za převod myslím nemá.

      Pokud převod probíhá do stejné měny – tj. u vás pravděpodobně z EUR do EUR, mělo by to být o to rychlejší, bez poplatku a bez konverze. Maximálně si třeba banka strhne mírný poplatek za příchozí platbu.

      Lukáš

  18. Ahoj Lukáši,
    prosimtě mohl bys dát někde nastavení tvého autoinvestu? Docela v tom tápu a věřím, že tvé nastavení bude o 100% lepé nakonfigurované než mé.

    Děkuji.

    1. Ahoj Tondo,

      jasně, to není problém. Jen to prosím neber jako 100% správné nastavení a dogma, jen jako inspiraci. Utvořil jsem si takový kompromis – střednědobé držení kolem 12-16m v kombinaci s výnosem 11-12%. Aktuálně je výhodou portfolia, že asi tolik nepodléhá výkupům. Nicméně výnos by šel nastavit určitě výše. Vycházím z tabulky originatorů na P2P explore a zařadil jsem ty kvalitnější. Vše v EUR.

      blank

        1. No, dříve tam měli takovou šikovnou tabulku, která ti po nastavení parametrů ukázala, kolikt takových půjček je na tržišti. Ta tam bohužel dlouho není, asi jim to vypadává kvůli zatížení uživateli. Nově tedy cca 1x za 2 měsíce projdu emaily a tržiště a najdu si odpovídající nabídky a porovnám s AI, jestli se výnos v čase nezměnil a případně parametry upravím.

          Výnos si zpravidla neomezuji shora. Mám pouze minimální výnos a beru cokoliv nad. Pak u toho ID finance mám i další nastavení – beru jen KZT úvěry a tu nejnižší rizikovost. Tyto informace si následně ručně dohledávám v datech, která poskytuje Mintos, případně Explore P2P. Víc jsem o tom sepisoval tu:
          https://hoopoo.cz/mintos-filtrovani-poskytovatelu/

          Tady je pak to detailnější nastavení u jednoho poskytovatele. Ono je to docela práce, udělat si průzkum a prohrabat se těma nabídkama.

          blank

          Snad ti to k něčemu bude ;).

  19. Ahoj Lukáši, určitě, moc si mi pomohl a věřím že nejen mě. Pomalu tomu začínám rozumět a zkouším si druhé portfólio naklikat už sám 🙂
    Ještě bych měl doplňující otázku když rozklikneš tu šipku dolů u toho portfólia, tam něco nastavuješ nebo necháváš výchozí hodnoty?
    A taková maličkost proč si zrovna z ID finance odstranil Španělsko? Díky za tvůj čas.

    1. Ahoj Tondo,

      moc tam toho nevyplňuji – krom toho, že chci úvěry, které jsou current. A u některých poskytovatelů mám i maximální APR (RPSN), pokud mají rozptyl nabídky. Tam mývám čísla v několika desítkách procent, což je sice dost, ale zase nechci podporovat nějakou ultra lichvu.

      Proč Španělsko.. mno, mám-li být upřímný, párkrát jsem v té zemi byl a lidé na mě nepůsobili zrovna pracovitým dojmem. Souvisí to i s řádky výše. Když se podívám na Kazachstán, a ostatní filiálky co se týče APR a ratingu:
      https://www.mintos.com/en/loan-originators/idfinance/#general

      A oproti Španělsku nemá Kazachstán grace period:
      https://www.mintos.com/en/loan-originators/#details

      Jsou to takové maličkosti, ale párkrát jsem ty originatory procházel a nastavoval to. Jen je to vážně dost práce, protože všechny statistiky jsou po různu schované na různých místech.

      EDIT: Jo a teď ještě dodatečně koukám, že pobočka ID finance v Kazachstánu má nejlepší rating z těch tří. Tak jsem to asi prve odhadl dobře.
      https://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/

  20. Ahoj Lukáši, chci se zeptat na ucet v jake zemi prijde ma platba na Mintos. Ptam se vzhledem k tomu, že u mBank mám SEPA platby v ramci EU zdarma, avšak nevim zda je to i tak výhodné… Děkuji za odpověď.

    Petr

    1. Ahoj Petře,

      omlouvám se za pozdní odpověď, ale systém mi vyhodnotil tvůj komentář jako spam. Před promazáním jsem texty ještě prohledával a náhodou jej našel.
      No.. to záleží na který účet peníze odešleš. CZK odejdou do České spořitelny (v ČR) a pokud nedisponuješ žádným nástrojem typu Revolut nebo TransferWise, určitě bych šel cestou zaslání CZK. Interní směnárna Mintosu s převodem do EUR je 0,7% od středu, což není zase tak zlé a určitě to vyjde lépe než klasická SEPA.U SEPY rozhodují především kurzy (ne fixní poplatky), které jsou u bank třeba o korunu (4%) horší. 
      Lukáš

  21. Dobrý den, chci se zeptat jak vyberu zisk z účtu, jelikož v horní liště v závorce ho nemám uvedený a ani se mi nereinvestoval. Výběr je možný až za nějakou určitou dobu, nebo jak to funguje?
    Děkuji

    1. Zdravím Lukáši.

      Vybrat je možné jen to, co je v závorkách – tedy stav účtu. Pak vyberete v příslušné sekci (menu -> deposit/withdraw/FX) a provedete transakci na účet v nabídce ze kterého platba přišla. Pokud se zisk nereinvestoval, a není úvedený v účtu, pravděpodobně jej budete mít v pending payments (tj. prostředky jsou na cestě od poskytovatele k Mintosu, což obvykle pár dní až týden). To si můžete zkontrolovat v úvodním přehledu, případně v portfoliu.

      Bohužel nedávné zavedení této funkce není pro investora úplně nejvýhodnější. A osobně to nepovažuji ani za nejpřehlednější počin, protože se to míchá s grace period a celou platformu to jen zesložiťuje. Někteří poskytovatelé jako Kredit Pintar toho také silně zneužívají ve svůj prospěch.

  22. Ahoj, chcem sa opýtať ako je to s s platením dane zo zisku. Mintos poskytuje na to nejakým návod alebo si to treba všetko preštudovať a spraviť sám… ?

    1. Ahoj Pavole,

      Mintos (a ani jiné platformy) zatím neposkytují žádný smysluplný návod, jak daně dělat. Je kolem toho spousta dohadů a upřímně si nejsem jistý, jak je to na Slovensku a zda jsou tam rozdíly oproti ČR. Já jsem minulé roky připravoval podklady účetní a nechával si daně dělat. Letos se do toho chci pustit sám. Není to takový problém – v zásadě spočítáš jedno číslo, které vyplníš to tabulky.

      Zahlédl jsem, že pokud investuješ první roky, lze brát vklad na platformu jako náklad. A daníš až v momentě, kdy celkové výnosy v dalších letech ten vklad překonají.

      Nepovažuji se však za daňového experta, kompetentního v tomto radit. Dobrý návod poskytli na webu Finlord. (Já se jím v minulosti řídil)
      https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/

      A dále najdeš něco na P2P fóru.
      https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f=50&t=42

  23. Jak se nastaví v autoinvestu to, že budu v jedné nebankovní společnosti investovat např. ne více než než 2% kapitálu? Nikde jsem tu možnost nenašel při nastavování autoinvestu. Pouze možnost omezit částku do jedné půjčky od 10 EUR více.

    Díky za info.

    J.K.

  24. Ahoj,
    jsem úplný lajk a chci se zeptat na to zadávání všech údajů a fotky dokladů atd.
    Jen se toho trochu vždy bojím, aby toho někdo nezneužil atd. Jestli je to dost zabazpečené a dá se tomu věřit?

    Díky za odpověď.

      1. Tady se obávám, že nepomohu. Já ověření absolvoval 4 roky zpět. Od té doby se spoustu věcí změnilo.
        Uf, bylo to myslím do druhého dne?

        Měj se fajn, Lukáš

    1. Ahoj Víťo,

      je to ošemetný krok, souhlasím. Z tohoto důvodu bych třeba vůbec nešel do malých a začínajících platforem bez jakékoliv historie (obával bych se možného zneužití). U Mintosu se zneužití úplně nebojím, je to platforma na které bude brzy 300 000 investorů. Má svou historii i důvěryhodnost. Nehledě na to, že ty údaje skutečně potřebují, aby vygenerovali smlouvy k jednotlivým participacím.

      L.

  25. Dobrý den,
    můžu se zeptat jak to chodí/chodilo s bonusy při registraci? Konkrétně mě zajímá, kdy se novým investorům vyplácely. Registrovala jsem se přes Váš link 17.2. a stále na účtě nic nemám, tak by mě zajímalo, jaká je zkušenost..
    Děkuji,
    Adéla

    1. Pěkný den Adélo,

      aktuálně pokud vím jsou bonusy pozastaveny. Je to kvůli situaci způsobené koronavirem. Nicméně pokud jste se registrovala 17.2. a provedla investici, měl by se vám odpovídající bonus přičíst. A to již někdy počátkem března.
      Já osobně do registrací nevidím a neznám detaily registrujících se stran, ale pokud chcete, napište mi emailem. Zašlete investorské ID a já to zkusím s někým z Mintosu vyřešit, je to z mé strany to nejmenší co mohu udělat.

      Lukáš

  26. Zdravím Lukáši,
    super článek, určitě se na Mintos podívám.
    Jen tak pro zajímavost, říkáte, že v P2P máte cca 10% svých aktiv, do čeho ještě investujete mimo P2P?

    Díky, Petr.

    1. Zdravím Petře.

      No, je to vývoj. Začínal jsem čistě na P2P které pro mě bylo takovým startem do světa investování. Bylo to něco nového, neokoukaného. Postupně jsem začal investovat i do českých a zahraničních akcií, spíše zavedených společností (aristokratů se zajímavou dividendou), REIT a někdy počátkem tohoto roku i do stříbra. Pořád se to se mnou však mění tím jak se měním a vyvíjím já sám. Dnes bych šel spíše cestou indexů. Dále spíš pro zábavu investuji trochu do všeho, co se týká webů a doménových jmen.

      Lukáš

  27. Vážený Lukáši,
    velmi mě zaujala platforma Mintos. Již brzy budu mít možnost investovat až 6 milionů korun a rád bych je všechny vložil do Mintosu. Lze tedy při Vaší bezpečné strategii diverzifikace portfolia, kterou uvádíte očekávat těch 11-12% ročně? Tedy z 6 milionů za rok okolo cca 650 000 – 700 000 Kč zisku? A mohl bych investovat přesně podle Vás, pomohl byste mi s tím v tomto ohledu? Díky za odpověď, Petr.

    1. Pěkný den Petře.

      Zcela upřímně, pokud je 6 milionů 100% vašeho portfolia, nesázejte všechno na jednu kartu, tím spíš ne na Mintos, kde je to riziko značné. Pokud ne, 11-12% ročně lze očekávat za předpokladu, že nezkrachuje žádný poskytovatel. A to je za současné situace kvůli zhoršenému cashflow a situaci na trhu velmi nepravděpodobné. Osobně bych byl tedy v těchto dobách stále opatrný, počkejte si třeba půl roku, rok. Je na místě brát P2P pořád jako alternativní investici a doplněk k portfoliu.

      Klidně napište email (patička), pořád jsem jen zapálený amatér, žádný investiční poradce. Zakládám si na tom, že nechci konkrétně radit lidem, které neznám. Ale samozřejmě se rád podělím o to co znám a je na vás, zda se tím budete chtít řídit či nikoliv.

      Mějte se fajn.
      Lukáš

    1. Určitě, snažím se odpovídat na vše co mi přijde. Ještě bych možná doporučil kouknout na P2P fórum. Něco si pročíst ať získáte trošku reálnější obraz. Při vyšší investované částce už se to určitě vyplatí prostudovat a byť si za recenzí stojím, tak nepokryje všechno. Zvlášť posledních 6 měsíců chaotické a pro P2P nelichotivé doby.

  28. Měl bych tedy ještě tři doplňující dotazy Lukáši. První je jak si tedy na Mintosu vedete co se týče své investice v tom posledním půlroce ovlivněném pandemií, jaký máte výnos za poslední jednotlivé měsíce, je to jiné, slabší než předtím nebo stejné? Druhý – která z platforem je tedy dle Vás nejlepší a nejspolehlivější, Mintos, Bondster nebo jiná? A ten třetí, jaký je tedy email na Vás? ☺ Díky moc za další odpovědi, Petr.

    1. Já mám výnos prakticky pořád velmi podobný. Tedy když to vezmu trochu marketingově, tak na Mintosu za 5 let jsem vždy těch cca +10, +12%. Kumulativně jsem tedy na této platformě dosáhl velmi zajímavého zhodnocení. Jde ale o to, že na rozdíl od řady investorů jsem nijak neexperimentoval a investoval jsem do top 5-6 nejlepších možných poskytovatelů. Prakticky jediného poskytovatele jsem neměl v defaultu, to by byly výsledky hned jiné. Druhým dechem je však třeba dodat, že investováním na Lendy/FundingSecure jsem o prostředky přišel, protože jsem je nedokázal včas stáhnout.

      Nejlepší / nejspolehlivější. No to záleží jestli vám jde o ten výnos v poměru k riziku nebo o to prostředky neztratit. Já mám P2P jako takové okořenění portfolia. Je zajímavé a rád ho sleduji, ale je velmi rizikové. V zásadě portály na kterých sám investuji nejsou špatné, jen bych řekl, že neexistuje ideální varianta.

      – Na Mintosu má člověk nejvíce dostupných informací, široká komunita, leader Evropy apod. Jenže data za posledních 3/4 roku ukazují, že se lidé stahují a průměrný vklad se neustále snižuje. Navíc je tu celá řada poskytovatelů v problémech.
      – Bondster se přiznám, že jsem zvolil jen zajištěné úvěry do Acema, na zbytek jsem si netrofl. A opět za posledních 6 měsíců tu byla ztráta důvěry, protože se ukázalo že koncept garancí vykoupení není v krizi funkční.
      – EstateGuru a podobné portály fungují skvěle. Jen dokud nedojde ke krachu konkrétní příležitosti a pak můžete na jistinu čekat dlouhé roky. Totéž v bleděmodrém Upvest – parádní analýzy, ale zatím není známo jak by platforma postupovala v případě problémů, protože žádné nenastaly.

      To je důvod, proč si myslím, že má smysl nějaký čas počkat a sedět na penězích. Asi bych spíše než na platformu koukal na poskytovatele. Zkusil bych si udělat rešerši těch nejkvalitnějších a investovat napříč platformami, nicméně pokud nás čeká nějaká hlubší krize není tu žádná záruka že to dotyční ustojí. Pochopitelně je krásné vydělávat každý měsíc 1%. Ale je to vždy na úkor rizika či likvidity, která do teď nebyla dobře patrná.

      Pište na info@hoopoo.cz, zkusím nějak udržet krok odpověďmi. Nicméně se připravte na to, že teď budu spíše odrazovat :-). To není o tom, že bych P2P neměl rád. Jen si myslím, že načasování není úplně nejlepší. Já osobně teď udržuji vklady minimální a spíše sleduji. Za rok se třeba vrátím.

  29. Takže kdybyste těch pět let investoval jen na Mintosu do P2P a vložil tam v tom roce 2015 těch 6 milionů, tak byste dnes byl na zisku cca 3 miliony, chápu to správně? A v posledních měsících byl nějaký propad nebo i nadále zhodnocujete to 1 procento za měsíc i za měsíce duben-srpen, kdy je pandemie? Díky za další odpovědi.

    1. Ano je to tak, bez zahrnutí měnového rizika bych byl nějakých 50-60% v plusu. Situace za poslední měsíce nebyla nijak dramaticky odlišná od historie. P2P zažilo odliv investorů, ale nějakým způsobem stále funguje a nutno říct, že na číslech z platforem to není prakticky poznat. Alespoň ne u mě, řada kolegů z fóra to má jinak a čeká na vyplacení pending payments.

      To z čeho mám strach je budoucnost, třeba podzim/zima + korona, další vlna paniky a výprodejů na sekudárních trzích. Kdy vliv na tak mladý segment může být fatální. Z mého pohledu tak nyní P2P absolutně neodpovídá riziku a to je důvod, proč bych se držel dál. Já jsem v portfoliu zastoupen cca 15 % na čtyřech portálech, s tím jsem OK, mít úplně vše na jedné platformě, tak teď asi nespím.

  30. Dobrý den, jsem úplný začátečník, proto bude můj dotaz asi dost amatérský, tak mi předem promiňte. Chci se zeptat, lze investici vybrat třeba už po jednom měsíci s tím zhodnocením 1% nebo to funguje jinak?

    1. Dobrý den, nic se neděje, netřeba se omlouvat.

      Takhle to obecně říct nejde. Je tam mnoho neznámých.
      – Délka úvěrů se pohybuje od pár dnů do mnoha let.
      – Je tam 60 denní garance. Takže třeba i úvěr na 5 dní může být vykoupen až o 60 dní později.
      – Pending payments, než platba dorazí od poskytovatele na účet investora.
      – Teď snad i nějaké prodlužování v průběhu moratorií.

      Jistota, že by investor vybral do 1 měsíce se zhodnocením 1%.. to nepůjde. Minimální horizont bych počítal 4 měsíce od stopnutí investic a doběhnutí. Je ale možné, že se vám do toho promítne i riziko převodu z CZK do EUR a zpět. Ve finále se do toho hodně promítnou poplatky z převodů a konverzí měn, tedy bych na takhle krátkou dobu investici snad ani neplánoval. Nedává to moc smysl.

  31. Ještě se zeptám, když tedy investuji např. v lednu a investici vyberu za třeba 12 měsíců, tak dostanu zaplaceno za těch 12 měsíců až budu další leden prodávat? A za ten rok to při hladkém průběhu bude těch 11-12% dohromady, je to tak? Jen abych věděl, díky a ještě jednou omluva za mou nezkušenost. R.

    1. Vážně netřeba se omlouvat, proto tu komentáře jsou.

      Záleží do jakých úvěrů budete investovat. Když do těch co jsou na 24 měsíců, tak se to neobejde bez sekundárního trhu, kde je budete muset v polovině délky prodat.
      Strategií může být točit jen krátké délky a vždy po ukončení koupit novou participaci. Třeba v listopadu reinvestování stopnete, budete mít 100 participací a každý měsíc vám jich o listopadu doběhne třetina. V únoru vyberete a hotovo. Případně můžete v prosinci využít sekundární trh s poplatkem 0,85% a třeba se vám podaří prodat rychleji.

      Pochopitelně otázkou je ten hladký průběh, není dobré zapomínat, že Mintos je značně riziková investice. Zvlášť v dnešní době, pokud nás čeká nějaký průser jako v 2008, tak nebankovky a její klienti to odnesou v první linii. Tedy investovat s rozumem a rozvahou. Už covid ukázal nedostatky v cashflow některých tamních poskytovatelů.

  32. To je neuvěřitelné jak hluboko jsou ochotní lidi klesnout kvůli pár korunám z reklamy. Netušil jsem, že ještě v dnešní době probíhá POLICEJNÍ CENZURA.

    Takovou práci si dáte se svými jinak špičkovými články a pak to sprasíte komunistickými praktikami.
    Můžete být na sebe hrdý soudruhu.

    1. Komentáře podléhají ručnímu schvalování, není potřeba za tím hledat nic jiného.
      Jednou za čas je projdu a co není spam a psal člověk normálně uveřejním.

      L.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *