Mintos: první náhledy z mobilní aplikace (beta)

Těsně před Vánoci Mintos spustil přístup k beta testu dlouho očekávané mobilní aplikace. Protože se mi poštěstilo a získal jsem vstup jako jeden z první pětistovky, rád bych alespoň zprostředkovaně poskytl pár náhledů a prvních dojmů ostatním čtenářům.

Přístup je prozatím spuštěn pouze pro iOS a v lednu začne testování aplikace pro uživatele Androidu. Někteří si tak budou muset počkat o trochu déle. Nicméně mobilní aplikace prozatím nepřináší žádné „must have“ prvky, které by pro investory byly zásadní.

Pokud by byste chtěli předčasný přístup, lze se k testování přihlásit skrze odkaz v tomto článku na blogu Mintosu.

Náhled mobilní aplikace

Prakticky jediným benefitem, který mobilní aplikace ve své současné podobě nabízí, je zrychlený monitoring portfolia. Postačí vyťukat PIN a uživatel má okamžitě přehled o stavu svých investic. V budoucích verzích bude umožněn přístup i pomocí biometrie – tj. otisk prstu, případně face ID.

Takto nyní vypadá přihlášení a úvodní dashboard.

Pokud jste četli jeden z mých příspěvků z Rigy 6 měsíců zpátky, kde Mintos vůbec poprvé představil veřejně podobu své budoucí aplikace, tak patrně stejně jako já shledáte, že současný beta test je svou filozofií i vzhledem úplně někde jinde.

Pro srovnání je tu obrázek z dřívější prezentace.

blank

Aktuální podoba je bez pochyby jednodušší, obsahuje méně pozlátek, hejblátek, grafů a naopak více čísel. Přiznám se však, že se mi to tak asi ve finále líbí více. Rozhodně to oproti avizované podobě působí přehledněji a praktičtěji.

Z úvodního dashboardu se lze dostat hlouběji a podívat se i na některé další statistiky. Například si prohlédnout zastoupení jednotlivých originatorů a zemí.

Z dalších statistik tu najdeme rozdělení participací dle úroků, statistiky splácení a další detaily jako které společnosti jsou v jistém období po splatnosti.

Jednoznačným pozitivem je, že aplikace funguje velmi svižně a prezentované informace jsou přehledné. Dovedu si představit, že při stávající podobě appky spousta investorů omezí svá přihlašování na desktopu. Zároveň však druhým dechem dodám, že aktuální stav rozpracovanosti neumožňuje například přes mobil investovat. Aplikace je tedy vhodná pouze pro rychlé náhledy na portfolio.

V kartě „Invest“ se v podstatě nachází jen prázdná obrazovka. Karta „Money“ zobrazí informace o cílovém účtu a poskytne možnost přes mobil vybrat peníze (což se určitě hodí). A „Account“ pak ukáže jen výpis některých soukromých informací.

V zásadě je tedy jedinou užitečnou kartou zatím „Overview“ a i tady jsou všechny potřebné informace přístupné hned na první stránce.

Pár osobních postřehů

  • Nejsem si úplně jistý do jaké míry bude možné přes aplikaci manuálně investovat (a jestli to vůbec půjde). Myslím, že jako první se v aplikaci objeví zatím spíše rozporuplný produkt Invest & Access. Dávalo by to smysl. Samostatné Auto Investy se objeví nejspíš až později.
  • Dále moc nerozumím tomu, proč aplikaci Mintos pro investory otevírá postupně a možná snad až s přehnanou opatrností. V uplynulých týdnech Mintos dělal přímo v online aplikaci mnohem násilnější změny bez testování jako „pending payments“.
  • Nejsem vývojář, ale uveřejnění na konci roku po 6 měsících od prvního prototypu není úplně nejrychlejší. Z P2P konference mi tak trochu přišlo, že tápou nad podobou, která by pro investory byla užitečná a dostatečně univerzální, protože každý sleduje trochu jiná data a zajímají jej trochu jiné statistiky a metriky.
  • UX je v pořádku. Jen na některých obrazovkách nevím na co lze kliknout a na co už ne… ale předpokládám, že to časem doladí.

Odkazy

Závěr

Mintos stojí aktuálně před mnohem většími výzvami, než je aplikace. Atmosféra okolo P2P je aktuálně taková, že dochází ke značnému vystřízlivění investorů a platformy mají nejrůznější problémy. Přesto jsem rád, že se Mintos aplikací zabývá a věřím, že jakmile se objeví i Mintosí debetní karta, vše bude dávat ještě větší smysl.

Aktuální aplikace je jednoduchá, svižná a dostatečně názorná. Myslím, že tato podoba je klíčem do budoucna. K negativům se moc zatím říci nedá, protože aplikace toho v beta verzi zase tolik neumí.

Na úplný závěr mi dovolte vám popřát hezký konec roku. Mějte ta správná předsevzetí a snad jste si náležitě užili svátky. Já se pomalu navracím do normálně fungujícího režimu a budu se těšit v příštím článku.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *