Mintos: jak výkupy Moga změnily tržiště

Jeden z nejvýznamnějších (nejstarších a největších) poskytovatelů na Mintosu – Mogo, začal od 13. července zpětně vykupovat své úvěry a to včetně těch nejlukrativnějších na EUR tržišti s výnosy 14% p.a. Důvodem výkupů byl úspěšný úpis dluhopisu v hodnotě 50 milionů EUR. Tyto peníze má Mogo využít na snížení nákladů financování a také na odkup části svého portfolia na Mintosu, což je právě to, čeho jsme byli svědky v posledních týdnech.

Úspěšným úpisem se Mogo stalo méně rizikovým poskytovatelem. To se však bohužel pro nás projevilo i na nově nabízených výnosech, které jsou na úrovni 11% p.a..

Vliv výkupů na mé portfolio

Před výkupy jsem si udělal printscreen svého portfolia. Zastoupení Moga jsem měl na hodnotě přibližně 55 – 60%. Většina participací, které jsem od této společnosti držel byla poměrně stará. Na Mintosu jsem už bez pár měsíců 3 roky a v počátcích investor neměl moc z čeho vybírat.

Stav portfolia před výkupy.

Níže pak vidíte mé portfolio k 1.8. 2018. Soustředil jsem se zejména na rovnoměrnější diverzifikaci mezi kvalitnější poskytovatele.

Stav portfolia po výkupech.

Z grafů je vidět, že volné prostředky po vykoupení participací od Moga jsem vložil do úvěrů s výnosy 10-12% p.a., které jsem většinou sháněl na sekundárním trhu. To se často neobešlo bez drobného premium poplatku.

Zastoupení společnosti Mogo u mě kleslo na hodnotu přibližně 31%. Průměrný výnos mi klesl přibližně o 0,5% a průměrná délka držení participací zůstala přibližně na stejné úrovni, 25 – 26 měsíců. Z výkupů jsem tedy vlastně vyšel zatím celkem dobře.

Pro informaci také uvádím zastoupení jednotlivých poskytovatelů. Mogo 31,3%; Capital Service 20,8%; Placet Group 11,1%; ID Finance 10,8%; Banknote 10,4%; Hipocredit 6,4%; Aasa 5,6%; Mozipo Group 3,1%; Acema 0,4% a Capitalia 0,1%.

Jaké participace mi byly vykoupeny?

Mintos na svém blogu avizoval, že výkupy se budou týkat všech úvěrů, bez ohledu na to, zda jsou splácené dobře či nikoliv. Původně jsem toto tvrzení chápal tak, že se bude jednat o zcela náhodnou část participací.

Už v průběhu výkupů však řada investorů na P2P fóru hlásila, že jsou vykupovány zejména úvěry s vyšším zhodnocením. Z tohoto důvodu jsem si zkusil udělat menší průzkum svého portfolia.

Výkupy dle jednotlivých výnosů.

Statistika jednoho investora pochopitelně nemusí být nikterak významná. Nicméně trend výkupů participací s vyšším zhodnocením se myslím potvrdil i u mě.

Dočasná úprava emailů

Celkovému zmatku na tržišti nepomohla ani „úprava“ denních emailových newsletterů. Z těch totiž dočasně zmizela informace úvěrech, které jsou denně umisťovány na primární trh. Mintos zprvu argumentoval tím, že by chtěl tento formát v blízké době upravit kvůli špatné přehlednosti. Avšak na nátlak investorů tabulku přibližně po týdnu vrátil zpátky.

To vše bohužel s načasováním do největšího výkupu v historii Mintosu. Pak je pochopitelně velmi těžké udělat si zpětnou vazbu fungování vlastního AI s realitou. Tohle se trochu nepovedlo.

Snížení výnosů vlivem vykupování

Kvůli výkupům došlo na tržišti k obrovské poptávce po úvěrech, které by nahradily lukrativní výnosy Moga. Tlak byl tak velký, že v jeden moment jsem měl problém najít úvěry od rozumných poskytovatelů nad 10,5%. Níže jsem s výnosy jít nechtěl, kvůli měnovému riziku. Na Bondsteru se v českých korunách pohybuji kolem hodnoty 8% p.a.

O tom, že najít vhodné úvěry je v současnou chvíli docela problém svědčí i zvýšená aktivita na sekundárním trhu, která oproti poslednímu měsíci poskočila skoro o 30%.

Mintos a aktivita na sekundárním trhu.

Postupně se stáváme svědky snižujících se výnosů. To není patrné jen u Mintosu, ale i u mnoha dalších platforem. Je to přímý důsledek toho, že se komunita okolo P2P lendingu hodně zvětšuje a stejně tak roste i poptávka.

Na Mintosu lze pochopitelně lukrativní výnosy stále najít, ale většinou jsou spojeny s méně důvěryhodnými poskytovateli, volatilními měnami (GEL) nebo sekundárním trhem (často za premium). Dle mého názoru se doba, kdy průměrné portfolio dosahovalo výnosů 14% p.a. blíží nenávratně ke svému konci. Tento výnos dnes mohou stále jako lákadlo nabízet zejména začínající portály, ale s rostoucí investorskou základnou to ani pro ně zřejmě nebude dlouhodobě udržitelné.

Docela by mě také zajímalo, jak to bude s automatickými investičními balíčky. Když vezmu v potaz současnou nabídku úvěrů na primárním trhu, která je okolo 10-11% p.a., tak nevím, zda to bude dlouhodobě stačit.

Mintos a automatické investiční strategie.

Zhodnocení 1% měsíčně je však dle mého názoru stále realistické. Jen teď možná bude nějakou dobu trvat, než se tržiště po masivních výkupech vrátí do normálu a investoři zainvestují volný kapitál.

Odkazy

Informace k výkupům na blogu Mintos:

Závěr

Pro spoustu investorů nebude snadné znovu smysluplně rozdělit volné prostředky. Je docela možné, že někteří se rozhodnou z portálu zčásti stáhnout a zkusit to jinde. Avšak vybrat P2P platformu, která by výnosy adekvátně nahradila Mintos je poměrně dost obtížné. A když už, je to většinou na úkor rizika či jiných kvalit.

Závěrem přeji všem investorům pevné nervy. Současná situace je poměrně frustrující.

Pokud byste se chtěli podělit s vlastní zkušeností, pak vaše názory a postřehy velmi rád uvítám v komentářích.

Aktualizace: 2.8. 2018 Vypadá to, že s výkupy ještě nejsme u konce. Dnes mi byly odkoupeny i nějaké úvěry na PLN trhu. Zkusím sem pak přidat závěrečné printscreeny.

Dovětek

Není to ani 2 týdny, po publikování článku a co se týče AI balíčků, už máme odpověď. Jen není moc veselá.

Změna výnosů v automatických investičních strategiích.

10 Comments

 1. Zdravím Lukáši,

  má teda podle Vás vůbec ještě smysl na Mintosu začínat, pokud už tam člověk není? Aktuálně beru P2P investice jako relativně zajímavou (jednoduchou a finančně nenáročnou) část rozjíždějícího se portfolia. Jsem na českých portálech (jednodušší orientace a žádné měnové riziko), konkrétně Zonky a Bondster. Plus, doplňkově, z těch zahraničních mám pár peněz na Bondoře. A nevím, jestli má smysl ty peníze rozptylovat do další platformy, zvlášť jestli tam došlo teď k takto významnému zásahu.

  A jestli můžu ještě obecný dotaz mimo téma – jak vidíte P2P půjčky z hlediska dlouhodobého? Konkrétně, o co mi jde, myslíte, že je to něco, kde má smysl mít peníze dlouhodobě a stále je reinvestovat (a snažit se násobit peněžní prostředky na „horší časy“), anebo to to plánujete třeba za pár let vybrat a dát jinam? Případně počkáte, jak se to zachová, až přijde krize a podle toho se zachováte?

  Díky moc za jakoukoli zprávu a přeji mnoho úspěchů
  Roman

  1. Zdravím Romane.

   Děkuji za dotazy, oba jsou velmi dobré, ale je obtížné přijít s nějakou univerzální pravdou. Každý to vidí trochu jinak. Napíšu, jak to vidím já osobně, ale berte to jako subjektivní názor, nikoliv dogma.

   -Má smysl začínat na Mintosu?
   Podle mě má, za předpokladu, že investor hledá diverzifikaci a tento segment se mu líbí a věří mu. Pravda, bylo tu snižování výnosů, ale myslím, že to by tak jako tak dřív nebo později přišlo. Pořád je tu největší tržiště, nejvíce poskytovatelů, největší výběr. Nicméně, není vhodné zapomínat, že jsme tu 10 let neměli krizi a nikdo pořádně neví, co se s P2P stane. Když jsem s Mintosem začínal před 3 lety, krizi jsem neřešil, protože začínal s málem. Dnes bych si už vstup na P2P rozmyslel. Hlavní problém vidím ve špatné likviditě a neschopnosti včas zareagovat na změnu situace.

   – P2P z hlediska dlouhodobého
   Tady je to hrozně těžké, protože těch faktorů a otázek je moc – některé vyjmenuji. Má P2P skutečný potenciál, nebo je jen zrovna v módě? Co se stane v průběhu další krize? Jak to bude s regulacemi? Nemůže přijít ze dne na den změna podmínek, která zhorší výnosy-riziko-likviditu? Pak je tu ještě jedna věc.. prostě vám pískoviště přestane stačit a budete chtít za své peníze víc, než jen garanci od mnohdy pochybných poskytovatelů. Jak správně píšete, P2P se lze rychle naučit a začít ze dne na den, nicméně viděl jsem už hodně přechodů na akciový trh a trochu se to láme i se mnou.

   Já osobně tu potenciál vidím, P2P je pro mě srdcovka, ale lhal bych si do kapsy, kdybych mohl s jistotou tvrdit, že je to na dlouhodobou investici. Není tu taková historie jako u akcií a celý segment musí ještě hodně vyrůst a dospět. Každopádně, trochu jste mi dotazem nahrál, na toto téma už mám rozpracovaný článek, který by měl vyjít za týden.

   1. Super, děkuju alespoň za názor, Lukáši – je mi jasné, že to nejde říct s jistotou a natvrdo 🙂 Budu se těšit na nový článek.
    Pěkný den
    Roman

    1. Stručně se Vám nabourám do debaty.
     i) Posoudit vhodnost vstupu někoho na Mintos, pokud člověk nezná jeho situaci, je dost ošidné. Ale asi bych souhlasil s Lukášem, že spíše ano. Podmínky se sice zhoršily/zhoršují, na druhou stranu nový investor nebude zatížen vzpomínkami, že co má dnes výnos 11% mívalo 14%. Otázka je, jaké jsou pro Vás možné jiné investiční alternativy.
     ii) Mintos osobně jako dlouhodobou investici nevnímám. Bude samozřejmě záležet na rozložení portfolia, ale myslím, že případná recese/kontrakce/krize bude znamenat bankrot části poskytovatelů. A pokud by se člověk seriozně věnoval posouzení jejich finančního zdraví, pak bude asi jednodušší tyto vědomosti využít při investování na burze či obdobných instrumentů. Osobně P2P vnímám jako mezikrok před vstupem na burzu, který defakto nevyžaduje žádné know how a přitom nabízí solidní výnos za akceptovatelné likvidity a zřejmě i rizika. Což ovšem to riziko nemusí platit až přijdou horší časy (= skončí momentální ekonomická konjunktura).

     No, tak stručné, jak jsem myslel, to teda nebylo, no…

     1. Díky za komentář Honzo. V pohodě se nabourej :).

      V konceptu mám už téměř hotový článek (dlouhodobá investice ano/ne) a asi se na 80% shoduje s tím, co jsi napsal. Pochopitelně nelze nikomu radit, zda je Mintos vhodná investice. To si musí každý zvážit sám a na blogu jsem se vždy snažil vyvarovat konkrétních doporučení.

     2. Díky za příspěvek, Honzo. Ten bod ii) je právě něco, nad čím hodně přemýšlím. Zda se snažit budovat to portfolio na P2P větší a neustále reinvestovat (třeba díky budování trochu konzervativnějšího, ne tak rizikového mixu půjček – a nemluvím nutně právě o Mintosu), anebo si to třeba za rok za dva začít vybírat a dávat na burzu (kde se zatím nepohybuju, neb na to nemám znalosti a chci se to teprve učit).

      Roman

 2. Zdravim Lukáši,
  já osobně „přešel“ na Rubl kde jsou výnosy 17% nevím jestli to je dobrá taktika nebo ne, ale musím to zkusit.
  Chtěl jsem se zeptat jaký máte vy názor na jiné měny než EURO a jestli je vhodné „přecházet“.

  Jirka

  1. Také zdravím Jirko,

   já osobně jsem držel 3 měny – EUR, PLN a CZK. Momentálně už držím pouze úvěry v eurech. Důvodem je, že P2P vnímám už tak jako hodně nevyzpytatelné. V momentě, kdy přidám jakoukoliv další měnu nebo kombinaci, je to z mé strany čistá spekulace a nedovedu to uhlídat ani předvídat. Takto to alespoň vnímám já.

   Pak je tu také fakt, že v EUR je nabídka nejširší a mohu si tedy vybírat. V jiných měnách jsem většinou odkázaný na hrstku poskytovatelů.

   Další věc je řešení konverzí do (z) jiných měn. Vím, že spousta lidí má úvěry v Gruzii, ale převod skrze FX na Mintosu stojí 2% jedním směrem. To znamená, že na cestě tam i zpět přijdu o 4% na poplatcích. Když vezmu v potaz i pohyb měny, pak se 17% výnos vlastně nezdá být tolik, za podstupované riziko a poplatky. Stějně tak riskuji nedostatečnou nabídku a nutnost stáhnout peníze zpět ve chvíli, kdy se mi to bude nejméně hodit. Rubl je na tom asi lépe, ale toto jsou obecně důvody, proč se do jiných měn zase tolik nehrnu.

   A poslední věc, eura mohu utratit 20km od svého bydliště.

   Čili za mě ve zkratce asi takto, ale možná to vidím příliš krátkozrace :-). Říkám si, že než si hrát s jinými měnami a převádět tam a sem, raději nastavím AI v eurech trochu mírněji na hodnotu třeba 10% a ušetřím si čas i starosti.

   1. Diky za odpověd,
    ještě sem se chtěl optat do čeho půjdeš po P2P a jak na to půjdeš ?

    Jirka

    1. Zatím žádné po P2P neplánuji, resp. část v peer-to-peer chci pořád držet. Ta myšlenka mi přijde super a je jasné, že se celý obor teprve vyvíjí. Budou se pravidelně objevovat špatné i dobré zprávy.

     Momentálně se snažím dělat si rezervu. Přijde mi, že je teď všude poměrně dost optimismu, což za rok, za dva být nemusí. Rád bych začal s akciemi patrně z řad dividendových aristokratů, jeden čas jsem uvažoval o XLP (ETF). Ale konkrétní strategii zatím nemám, vím jen, že na to chci jít zvolna a učit se bezpečnější cestou.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *