Mintos: jak výkupy Moga změnily tržiště

Jeden z nejvýznamnějších (nejstarších a největších) poskytovatelů na Mintosu – Mogo, začal od 13. července zpětně vykupovat své úvěry a to včetně těch nejlukrativnějších na EUR tržišti s výnosy 14% p.a. Důvodem výkupů byl úspěšný úpis dluhopisu v hodnotě 50 milionů EUR. Tyto peníze má Mogo využít na snížení nákladů financování a také na odkup části svého portfolia na Mintosu, což je právě to, čeho jsme byli svědky v posledních týdnech.

Úspěšným úpisem se Mogo stalo méně rizikovým poskytovatelem. To se však bohužel pro nás projevilo i na nově nabízených výnosech, které jsou na úrovni 11% p.a..

Vliv výkupů na mé portfolio

Před výkupy jsem si udělal printscreen svého portfolia. Zastoupení Moga jsem měl na hodnotě přibližně 55 – 60%. Většina participací, které jsem od této společnosti držel byla poměrně stará. Na Mintosu jsem už bez pár měsíců 3 roky a v počátcích investor neměl moc z čeho vybírat.

Stav portfolia před výkupy.

Níže pak vidíte mé portfolio k 1.8. 2018. Soustředil jsem se zejména na rovnoměrnější diverzifikaci mezi kvalitnější poskytovatele.

Stav portfolia po výkupech.

Z grafů je vidět, že volné prostředky po vykoupení participací od Moga jsem vložil do úvěrů s výnosy 10-12% p.a., které jsem většinou sháněl na sekundárním trhu. To se často neobešlo bez drobného premium poplatku.

Zastoupení společnosti Mogo u mě kleslo na hodnotu přibližně 31%. Průměrný výnos mi klesl přibližně o 0,5% a průměrná délka držení participací zůstala přibližně na stejné úrovni, 25 – 26 měsíců. Z výkupů jsem tedy vlastně vyšel zatím celkem dobře.

Pro informaci také uvádím zastoupení jednotlivých poskytovatelů. Mogo 31,3%; Capital Service 20,8%; Placet Group 11,1%; ID Finance 10,8%; Banknote 10,4%; Hipocredit 6,4%; Aasa 5,6%; Mozipo Group 3,1%; Acema 0,4% a Capitalia 0,1%.

Jaké participace mi byly vykoupeny?

Mintos na svém blogu avizoval, že výkupy se budou týkat všech úvěrů, bez ohledu na to, zda jsou splácené dobře či nikoliv. Původně jsem toto tvrzení chápal tak, že se bude jednat o zcela náhodnou část participací.

Už v průběhu výkupů však řada investorů na P2P fóru hlásila, že jsou vykupovány zejména úvěry s vyšším zhodnocením. Z tohoto důvodu jsem si zkusil udělat menší průzkum svého portfolia.

Výkupy dle jednotlivých výnosů.

Statistika jednoho investora pochopitelně nemusí být nikterak významná. Nicméně trend výkupů participací s vyšším zhodnocením se myslím potvrdil i u mě.

Dočasná úprava emailů

Celkovému zmatku na tržišti nepomohla ani “úprava” denních emailových newsletterů. Z těch totiž dočasně zmizela informace úvěrech, které jsou denně umisťovány na primární trh. Mintos zprvu argumentoval tím, že by chtěl tento formát v blízké době upravit kvůli špatné přehlednosti. Avšak na nátlak investorů tabulku přibližně po týdnu vrátil zpátky.

To vše bohužel s načasováním do největšího výkupu v historii Mintosu. Pak je pochopitelně velmi těžké udělat si zpětnou vazbu fungování vlastního AI s realitou. Tohle se trochu nepovedlo.

Snížení výnosů vlivem vykupování

Kvůli výkupům došlo na tržišti k obrovské poptávce po úvěrech, které by nahradily lukrativní výnosy Moga. Tlak byl tak velký, že v jeden moment jsem měl problém najít úvěry od rozumných poskytovatelů nad 10,5%. Níže jsem s výnosy jít nechtěl, kvůli měnovému riziku. Na Bondsteru se v českých korunách pohybuji kolem hodnoty 8% p.a.

O tom, že najít vhodné úvěry je v současnou chvíli docela problém svědčí i zvýšená aktivita na sekundárním trhu, která oproti poslednímu měsíci poskočila skoro o 30%.

Mintos a aktivita na sekundárním trhu.

Postupně se stáváme svědky snižujících se výnosů. To není patrné jen u Mintosu, ale i u mnoha dalších platforem. Je to přímý důsledek toho, že se komunita okolo P2P lendingu hodně zvětšuje a stejně tak roste i poptávka.

Na Mintosu lze pochopitelně lukrativní výnosy stále najít, ale většinou jsou spojeny s méně důvěryhodnými poskytovateli, volatilními měnami (GEL) nebo sekundárním trhem (často za premium). Dle mého názoru se doba, kdy průměrné portfolio dosahovalo výnosů 14% p.a. blíží nenávratně ke svému konci. Tento výnos dnes mohou stále jako lákadlo nabízet zejména začínající portály, ale s rostoucí investorskou základnou to ani pro ně zřejmě nebude dlouhodobě udržitelné.

Docela by mě také zajímalo, jak to bude s automatickými investičními balíčky. Když vezmu v potaz současnou nabídku úvěrů na primárním trhu, která je okolo 10-11% p.a., tak nevím, zda to bude dlouhodobě stačit.

Mintos a automatické investiční strategie.

Zhodnocení 1% měsíčně je však dle mého názoru stále realistické. Jen teď možná bude nějakou dobu trvat, než se tržiště po masivních výkupech vrátí do normálu a investoři zainvestují volný kapitál.

Bonus až 1% k investicím do 90 dní

Pokud zvažujete investici do Mintosu, rád bych vám k registraci nabídl vlastní odkaz. Každý nový uživatel, který se zaregistruje skrze tlačítko níže, získá až 1% ke svým investicím navíc. Odměna se vypočítá podle průměrně denně investovaného zůstatku během období 3 měsíců (30, 60 a 90) dní po datu registrace. (Jak bonus funguje?)

Získat +1% na Mintosu

Odkazy

Informace k výkupům na blogu Mintos:

Závěr

Pro spoustu investorů nebude snadné znovu smysluplně rozdělit volné prostředky. Je docela možné, že někteří se rozhodnou z portálu zčásti stáhnout a zkusit to jinde. Avšak vybrat P2P platformu, která by výnosy adekvátně nahradila Mintos je poměrně dost obtížné. A když už, je to většinou na úkor rizika či jiných kvalit.

Závěrem přeji všem investorům pevné nervy. Současná situace je poměrně frustrující.

Pokud byste se chtěli podělit s vlastní zkušeností, pak vaše názory a postřehy velmi rád uvítám v komentářích.

Aktualizace: 2.8. 2018 Vypadá to, že s výkupy ještě nejsme u konce. Dnes mi byly odkoupeny i nějaké úvěry na PLN trhu. Zkusím sem pak přidat závěrečné printscreeny.

Dovětek

Není to ani 2 týdny, po publikování článku a co se týče AI balíčků, už máme odpověď. Jen není moc veselá.

Změna výnosů v automatických investičních strategiích.

Poslat článek na výlet. Sdílet!