Mintos a fungování CZK trhu (aktualizováno 11.6.2018)


Někdy koncem roku 2016 Mintos spustil možnost multi-měnového investování. Velké nadšení krátce na to vystřídalo mírné zklamání, protože se ukázalo, že objem nabídek na CZK trhu není vzhledem k poptávce ani trochu dostačující. Protože většina investic se odehrává pomocí AI, je poměrně těžké udělat si představu o fungování českého tržiště. Protože mě samotného zajímalo, jak to s nabídkou vypadá, sedl jsem si k emailům a nějaká ta data ručně vypreparoval do Excelu.

Obsah článku:

Situace na českém tržišti

CZK trh na Mintos

Jedinou společností, která na českém trhu od počátku životnosti nabízela nové investice byla Creamfinance. V září 2017 se přidala společnost Creditstar a na jeden měsíc i ACEMA. Nejslabšími měsíci byl leden a květen 2017 s objemem úvěrů přibližně 1,5 mil. Kč. Nejsilnější nabídka pak přišla v posledním pololetí a vyšplhala se až téměř k 15 mil Kč měsíčně.

Zpětně však můžeme celkovou nabídku CZK tržiště vyhodnotit jako silně nedostačující, protože téměř všechny úvěry byly přerozděleny pouze na základě Auto Investu. Vezměme si následující úvahu:

 • Na Mintosu investuje v současné době přibližně 60 tisíc investorů. 4% tvoří Češi a je jich asi 2400.
 • Souhrnný vklad investorů z ČR lze na základě statistik (cca 4800 EUR na jednoho investora) odhadnout na něco kolem 11,5 mil. EUR – tedy asi 293,8 mil. Kč.
 • Uvažujme, že každý investor bude chtít držet 3 měny a do každé vloží 1/3 svého kapitálu. Za předpokladu, že do CZK trhu nebude chtít investovat nikdo mimo ČR se potřebný objem úvěrů vyšplhá na přibližně 100 mil. Kč, což je asi 6,5x více, než objem za nejsilnější měsíc.

Touto úvahou dospějeme k názoru, že aby byla poptávka všech investorů uspokojena bude nutné objem za nejsilnější měsíc ještě zněkolikanásobit.

Problémem není jen nízký počet úvěrů, ale také fakt, že většina poskytnutých úvěrů má délku kolem 1 – 3 měsíce. Tržiště je tedy nutné plnit velmi často a délka držení nepřesáhne díky 60-denní garanci vykoupení 5 měsíců.

S rostoucí poptávkou šli navíc dolů také výnosy. Creamfinance je snížila z 12 na 10% ročně. Creditstar zatím stále drží 12% a ACEMA se pohybuje mezi 5,5 – 7,5%. Ani těchto úvěrů se však investoři neštítí – pořád je to lepší, než mít část kapitálu nezainvestovanou. Navíc je tu „jistota“ investice do delšího časového horizontu od 24 měsíců více.

V případě poslední zmiňované nebankovky je tu však přesun na platformu Bondster a nedá se očekávat, že bude dále na Mintosu aktivní.

Sekundární trh se pomalu plní

Není to nutně pravidlem, ale čas od času se na sekundárním trhu CZK půjčky k odkoupení objeví. Pochopitelně nejčastěji s nějakou tou přirážkou navíc. V době psaní článku je to kolem 130 několika tisícových položek, což je vzhledem k poptávce hodně málo.

Z mých zkušeností, hodně investorů CZK trh prozatím vzdalo. Ono se není čemu divit – pokud si mám vybrat mezi výnosem 7,5% (byť bez měnového rizika) nebo 12 – 13% na EUR trhu, tak alespoň za mě je volba jasná.

Seznam úvěrů na CZK trhu

Noví poskytovatelé?

Moje otázka na nové poskytovatele se patrně stala už tradičním dotazem na podporu Mintosu. Toto je v kostce poslední odpověď. Platforma je ohledně sdílení tohoto typu informací tajemná, jak hrad v Karpatech.

V jednání je údajně několik nových společností, ale Mintos tyto společnosti pochopitelně zatím nechce jmenovat a nedovede s určitostí říci, zda se zapojí tento, nebo až příští rok. Podpora mě také při zaslání konceptu tohoto článku upozornila na fakt, že poskytovatelé úvěrů vkládají nové nabídky dávkově, až když jich mají potřebné množství, což může chvilku trvat. Českému tržišti také mohou pomoci nabídky (a růst dalších tržišť) jiných měn, které nabízí možnost diverzifikace.

CZK trh noví poskytovatelé

Já osobně to tak růžově nevidím, protože si myslím, že je tu celá řada investorů, která nechce podstupovat měnové riziko.

Určitou náhradou českého tržiště může být platforma Bondster. Tam je v současnosti aktivní nebankovní společnost Acema a platforma má už přes 4000 investorů s průměrným výnosem 10,2% p.a.. Za svou životnost poskytla úvěry o celkovém objemu 163 mil. Kč a stále roste.

CZK trh roste, ale bude to stačit?

Tento článek vznikl proto, že mě samotného zajímalo, jaká je vlastně skutečná nabídka úvěrů na pozadí všech těch zapnutých Auto Investů. Všichni vědí, že počet půjček je prozatím silně nedostačující, ale ze zdánlivě prázdného tržiště je těžké vypozorovat nějaké trendy.

Pozitivní je, že v grafu lze pozorovat rostoucí trend. Mintosu tedy není osud českého tržiště lhostejný. I přes zjevnou snahu lze však konstatovat, že CZK trh bude ještě nějakou dobu prázdným místem pro manuální investování. Poptávka je prostě až příliš velká a 2 originatoři na celé tržiště je zkrátka moc málo.

Nezbývá než doufat v další růst objemů stávajících poskytovatelů a v příchod nových hráčů. Já osobně jsem se prozatím z CZK trhu stáhl, protože jsem měl více, jak polovinu kapitálu na tržišti nezainvestovanou.

Další odkazy

Mintos zkušenosti s portálem po 2 letech
Mintos návod – kompletní průvodce

Jste na českém tržišti aktivní? Budu moc rád, když se podělíte o vaše dojmy v komentářích.

19 Comments

 1. Mám na Mintos investice ve čtyřech měnách, rovnoměrně rozdělené. Situace, díky které vznikl tento článek, mě před několika týdny „donutila“ polovinu CZK převést do PLN. Bohužel v CZK málo investic a malé výnosy, pro letošek neočekávám zlepšení.

 2. Ja jsem si nekdy v pulce zari nastavil autoinvest na CZK na cokoli od 10% a za dva tydny mi automat nezainvestoval ani do jedine pujcky. Mensi PLN portfolio take zvazuji.

 3. AI mi na CZK na Mintosu taky nedokaze zachytavat. Podle me je ted velice zajimava alternativa Bondster, pomalu jim pribyvaj pujcky a hlvne jsou zajistene nemovitostmi, prumerny urok je tam taky cca 10% odhaduji

 4. Díky pánové za komentáře. Zajímavé, už bych skoro čekal, že s rostoucím objemem by se alespoň něco chytit dalo. Těžko říct, jak je to pak s případnou předností mezi Auto Investy, tipl bych si, že vyhrává ten s vyšším kapitálem.

  1. Ahoj, díval jsem se. Ale co se týče úvěrů z Gruzie, byl bych opatrný. 17% zní na první pohled skvěle, ale interní převod na Mintosu je co vím poměrně nevýhodně zpoplatněn. A i při převodu CZK – GEL, GEL – CZK jinou cestou stejně narážím na to, že ta měna vykazuje hodně velkou volatilitu. Nejsem ani přesvědčen o dlouhodobé stabilitě podobných nabídek a bojím se, že bych výnos za rok zaplatil na poplatcích. To je důvod, proč osobně se držím pouze EUR a PLN – nějakých 13% pa. Za ty starosti mi to zkrátka nestojí.

 5. Ahoj, s CZK mám podobné zkušenosti. V červenci se daly odchytit 10% půjčky i ručně (to byla moje velká motivace pro Mintos), v srpnu jen AI a v září na mě něco zbylo jen v případě, že denní objem nových půjček přesáhnul 0,5 mil CZK v 80-100 nově zalistovaných. Od konce září automat na 10% p.a. nezachytil ani jednu půjčku. Nezbylo než CZK pozici postupně zlikvidovat ve prospěch EUR.
  Sazba 17% na GEL mě také lákala, ale kurzové riziko je dost velké (v létě 1 GEL za 9,35 CZK, dnes za 7,90 – umí to někdo zajistit?). Náklady na směnu by se daly mírně snížit převodem z EUR (poplatek jen 2% místo 3,5), ale na ročním horizontu to jen srovná výnos se standardními 13% v EUR. Pokoušet se investovat do GELu tedy nemá smysl.

  1. Mnohokrát díky za komentář a sdílení zkušeností. Já CZK také vzdal ve prospěch PLN. GEL, jsem ani nezačal protože mě odradily zmíněné poplatky za konverze.

 6. Zdravím všechny, chtěl bych se Vás zeptat, mám volné prostředky, zvažuji tuto možnost investování. Provedl jsem registraci a prokousával se typy půjček, měnama atd…Rád bych se zeptal, pokud vložím CZK, lze pak přímo v mintosu směnit na EUR nebo PLN? CZK půjček zajištěných je tam 0…
  Pokud nelze, je nejvýhodnější metoda trasferWise? Kryptoměy asi neakceptují že? 🙂
  Díky

  Martin

  1. Ahoj Martine.

   Ano, v rámci Mintosu lze skrze jejich směnárnu převádět mezi jednotlivými měnami. Kurzy jsou myslím prakticky identické s TransferWise. To je i jeden z důvodů, proč se nemá smysl převodem skrze TW v případě Mintosu zatěžovat. Prakticky nejjednodušší krok, jak zaslat peníze je na jejich CZK účet a následně udělat konverzi jinam. Vychází to levně i rychle.

   Kryptoměny neakceptují. CZK bohužel trpí dlouhodobě nedostatkem nabídek. Pokud se něco podaří odchytnout, tak jedině skrze Auto Invest. Nicméně velkým problémem bude zainvestovat celý kapitál.

 7. Ono záleží na konkrétním portfoliu, ale co jsem tak uvažoval, tak mi přijde, že v současnosti bude pro běžná portfolia nejlepším (nebo spíš nejméně špatným) řešením nakupovat s přirážkou na SM, protože ve výsledku budou „ztráty“ z nezainvestovaných peněz vyšší, než „ztráta“ vzniklá zaplacením bonus poplatku na SM.

  Tedy konkrétně za 3,65 dne se zaplatí bonus 0,1%. (0,1/(10/365)=3,65).

  1. Díky za komentář Jane. Já článek psal v době, kdy ty nabídky na CZK sekundáru nebyly, to jen na upřesnění, jinak máš samozřejmě pravdu. Je to lepší, než když peníze leží ladem a nepracují.

   Možná není špatným řešením zkusit diverzifikovat i na Bondster, kde jsou úvěry s garancí s výnosy i 9% p.a. (ale i 12% p.a. s 50% LTV) a splňují kritérium ochrany před měnovým rizikem, protože jsou v CZK.

 8. V poho.
  Já jsem spíš reagoval na tvůj poslední odstaveček komentáře, než celý článek. V tuhle chvíli mi přijde výhodnější kupovat s premiem než čekat, jestli něco koupí AI na PM. V podstatě ten ekvivalent premia 3,5dne/0,1% není až tak hroznej, navíc se na SM dá alokovat celé portfolio (aspoň předpokládám, že nabídka je pro normální portfolio dostatečná (i když otázka je výhled do budoucna)). V podstatě se to s (ne)efektivitou AI na PM nedá moc srovnávat (koneckonců, proto dost lidí Mintos v CZK opustilo).
  Takže jsem to bral jen s ohledem na MintosCZK strategii, nikoliv v širším pohledu (jak jsem psal na p2pforu).

  Pokud to považuješ za tak výraznou změnu, tak článek updatuj resp. napiš nový celkově o možnostech investování v CZK :o). Celkem bych to i uvítal, protože se situací v CZK moc spokojený nejsem, spíše je to taková z nouze cnost.

  1. Jasné chápu. Uvidím, co se dá dělat :-). Teď mám rozepsáno něco z trochu jiného soudku a ještě pár restů, které se mi válí ve složce a nějak ne a ne je dokončit.

   1. Moc děkuji za všechny vaše odpovědi a rady. Stejně tak na P2P fóru.

    Máte někdo zkušenost, že vám v poslední době zainvestoval AI v CZK?
    Případně jak se vám zainvestuje, pokud je např. nastaven na 300 Kč velikost 1 půjčky a je volných třeba 6 tisíc? Zainvestuje se pak 20 půjček? Nebo jen 1?

    Zkoušel jsem se ptát i na podpoře Mintosu, kde mi odpověděli, že „mám čekat“ s AI ve frontě, že je velký převis poptávky před nabídkou. Ovšem to mám ve frontě pro CZK už 4 týdny a stále nic (je pravda, že jsem je možná trochu upravoval). Přidal jsem později i další a stále nic. Zkoušel jsem i navýšit volný kapitál zvýšit investici do jedné půjčky na 5-6 tisíc) a stejně nic.

    Stejně je mi dost divné, že se na SM objevují stále nové a nové půjčky s přirážkou, které jsou staré několik dní (max. 1-3 dny). Jak dlouho tito musí čekat, než jim AI zainvestuje?

    1. Romane, rádo se stalo. Já už na CZK nejsem, třeba odpoví někdo ze čtenářů. V takovém případě by se mělo zainvestovat do 20 úvěrů.

     Ono s tím AI je to poměrně složité. Je pravda že úvěrů je málo a investorů hodně. Nicméně ten zásadnější faktor bude v samotném AI. Domnívám se (nemohu to však s jistotou dokázat), že Mintos prioritně upřednostňuje ve výběru investory s vyšším kapitálem – tj. mají vyšší stav účtu a mohou si dovolit zainvestovat více na 1 úvěr. Uspokojit majetnější investory pro ně bude důležitější, než uspokojit ty drobnější. Dovedu si představit, že na Mintosu jsou tací, kteří investují vyšší částku, mají větší šanci na odchyt a následně úvěry prodávají s přirážkou na SM. Je to svým způsobem jistý příjem a výhoda kapitálu.

  1. Dobrý den,
   výnosy na Mintosu se zdaňují podle paragrafu 10. Já to dělal v minulosti tak, že jsem sečetl veškeré úroky, odečetl poplatky, zkrátka stanovil svůj zisk za celý rok.

   Potom jsem si v tabulce našel celkovou jistinu, která se mi vrátila a k té jsem připočetl zisk. Každá jistina je však nejdříve výdajem, aby mohl zisk vzniknout.

   Čili celá rovnice vypadá takto:
   (zisk + jistina) – (jistina) = zisk, ze zisku se následně odvede 15% daň.

   Nejsem však daňový poradce. Nějaké články připravili na Finlord, tak bych se zkusil inspirovat tam.

   https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *