Mintos a fungování CZK trhu


Někdy koncem minulého roku Mintos spustil možnost multi-měnového investování. Velké nadšení krátce na to vystřídalo mírné zklamání, protože se ukázalo, že objem nabídek na CZK trhu není vzhledem k poptávce ani trochu dostačující. Protože většina investic se odehrává pomocí AI, je poměrně těžké udělat si představu o fungování českého tržiště. Protože mě samotného zajímalo, jak to s nabídkou vypadá, sedl jsem si k emailům a nějaká ta data ručně vypreparoval do Excelu.

Situace na českém tržišti

Jedinou společností, která na českém trhu po většinu času nabízela nové investice byla Creamfinance. Toto září se také přidala společnost Creditstar a ACEMA. Nejslabšími měsíci byl leden a květen s objemem úvěrů přibližně 1,5 mil. Kč. Nejsilnější pak září – kolem 8 mil. Kč.

Zpětně můžeme celkovou nabídku CZK tržiště vyhodnotit jako silně nedostačující, protože téměř všechny úvěry byly přerozděleny pouze na základě Auto Investu.

 • Na Mintosu investuje v současné době přibližně 35 tisíc investorů. 5% tvoří Češi a je jich asi 1750.
 • Souhrnný vklad investorů z ČR lze na základě statistik (cca 4000 EUR na jednoho investora) odhadnout na něco kolem 7 mil. EUR – tedy asi 182 mil. Kč.
 • Uvažujme, že každý investor bude chtít držet 3 měny a do každé vloží 1/3 svého kapitálu. Za předpokladu, že do CZK trhu nebude chtít investovat nikdo mimo ČR se potřebný objem úvěrů vyšplhá na něco přes 60 mil. Kč, což je asi 7,5x více, než objem za nejsilnější měsíc.

Touto úvahou dospějeme k názoru, že aby byla poptávka všech investorů uspokojena bude nutné objem za nejsilnější měsíc ještě zněkolikanásobit.

Problémem není jen nízký počet úvěrů, ale také fakt, že většina poskytnutých úvěrů má délku kolem 1 měsíce. Každý následující měsíc je tak nutné celé tržiště kmit znovu a znovu (čest 60 denní garanci vykoupení). S rostoucí poptávkou šli navíc dolů i výnosy. Creamfinance je snížila z 12 na 10% ročně. Creditstar tento měsíc začal na 12%, ale zřejmě brzy půjde také dolů a ACEMA se pohybuje mezi 5,5 – 7,5%. Ani těchto úvěrů se však investoři neštítí – pořád je to lepší, než mít část kapitálu nezainvestovanou. Navíc je tu “jistota” investice do delšího časového horizontu od 24 měsíců více.

V případě poslední zmiňované nebankovky lze také očekávat, že nové nabídky bude tříštit mezi platformy Mintos a Bondster.

Noví poskytovatelé na CZK trhu?

V září se situace na českém trhu opět malinko vylepšila. Ono zjevně, 3 originatoři jsou více než jeden. I když s objemy to tak slavné není. Zatímco Creamfinance co do objemu úvěrů tvoří 14,6% celkové velikosti půjček na Mintosu, pak Credistar má velikost pouze 2,7% a ACEMA zatím tvoří v grafu těžko nalezitelný zlomek. To ale nakonec pro osud českého tržiště nemusí být vůbec podstatné.

Moje otázka na nové poskytovatele se patrně stala už tradičním dotazem na podporu Mintosu. Toto je v kostce poslední odpověď:

V jednání je údajně několik nových společností, ale Mintos tyto společnosti pochopitelně zatím nechce jmenovat a nedovede s určitostí říci, zda se zapojí tento, nebo až příští rok. Podpora mě také při zaslání konceptu tohoto článku upozornila na fakt, že poskytovatelé úvěrů vkládají nové nabídky dávkově, až když jich mají potřebné množství, což může chvilku trvat. Českému tržišti také mohou pomoci nabídky (a růst dalších tržišť) jiných měn, které nabízí možnost diverzifikace.

Já osobně to tak růžově nevidím, protože si myslím, že je tu celá řada investorů, která nechce podstupovat měnové riziko. Jinak si totiž neumím vysvětlit takový úspěch Zonky a dalších portálů, které nabízí výhradně české investice a přitom daleko nižší zhodnocení.

Roste, ale bude to stačit?

Tento článek vznikl proto, že mě samotného zajímalo, jaká je vlastně skutečná nabídka úvěrů na pozadí všech těch zapnutých Auto Investů. Všichni vědí, že počet půjček je prozatím silně nedostačující, ale ze zdánlivě prázdného tržiště je těžké vypozorovat nějaké trendy.

Vzorek dat za 3/4 roku je velmi malý. Na druhou stranu lze pozorovat rostoucí trend a za poslední měsíc i zapojení dalších 2 originatorů. Mintosu tedy není osud českého tržiště lhostejný. I přes zjevnou snahu lze však konstatovat, že CZK trh bude ještě nějakou dobu prázdným místem pro manuální investování. Poptávka je prostě až příliš velká.

Nezbývá než doufat v další růst objemů stávajících poskytovatelů a v příchod nových hráčů. Já osobně jsem se prozatím z CZK trhu stáhl, protože jsem měl více, jak polovinu kapitálu na tržišti nezainvestovanou.

Odkazy

Mintos zkušenosti s portálem pod 2 letech
Mintos návod – kompletní průvodce

Na závěr přikládám odkaz pro zájemce, kteří by rádi na Mintosu investovali. Registrací skrze tlačítko níže lze získat bonus až 1% k investici po dobu následujících 3 měsíců. Více informací k bonusu jsem sepsal na této stránce.

Získat bonus až 1% k investici

Jste na českém tržišti aktivní? Budu moc rád, když se podělíte o vaše dojmy v komentářích.

Mintos a fungování CZK trhu
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!

9 komentářů

 1. Mám na Mintos investice ve čtyřech měnách, rovnoměrně rozdělené. Situace, díky které vznikl tento článek, mě před několika týdny “donutila” polovinu CZK převést do PLN. Bohužel v CZK málo investic a malé výnosy, pro letošek neočekávám zlepšení.

 2. Ja jsem si nekdy v pulce zari nastavil autoinvest na CZK na cokoli od 10% a za dva tydny mi automat nezainvestoval ani do jedine pujcky. Mensi PLN portfolio take zvazuji.

 3. AI mi na CZK na Mintosu taky nedokaze zachytavat. Podle me je ted velice zajimava alternativa Bondster, pomalu jim pribyvaj pujcky a hlvne jsou zajistene nemovitostmi, prumerny urok je tam taky cca 10% odhaduji

 4. Díky pánové za komentáře. Zajímavé, už bych skoro čekal, že s rostoucím objemem by se alespoň něco chytit dalo. Těžko říct, jak je to pak s případnou předností mezi Auto Investy, tipl bych si, že vyhrává ten s vyšším kapitálem.

  1. Ahoj, díval jsem se. Ale co se týče úvěrů z Gruzie, byl bych opatrný. 17% zní na první pohled skvěle, ale interní převod na Mintosu je co vím poměrně nevýhodně zpoplatněn. A i při převodu CZK – GEL, GEL – CZK jinou cestou stejně narážím na to, že ta měna vykazuje hodně velkou volatilitu. Nejsem ani přesvědčen o dlouhodobé stabilitě podobných nabídek a bojím se, že bych výnos za rok zaplatil na poplatcích. To je důvod, proč osobně se držím pouze EUR a PLN – nějakých 13% pa. Za ty starosti mi to zkrátka nestojí.

 5. Ahoj, s CZK mám podobné zkušenosti. V červenci se daly odchytit 10% půjčky i ručně (to byla moje velká motivace pro Mintos), v srpnu jen AI a v září na mě něco zbylo jen v případě, že denní objem nových půjček přesáhnul 0,5 mil CZK v 80-100 nově zalistovaných. Od konce září automat na 10% p.a. nezachytil ani jednu půjčku. Nezbylo než CZK pozici postupně zlikvidovat ve prospěch EUR.
  Sazba 17% na GEL mě také lákala, ale kurzové riziko je dost velké (v létě 1 GEL za 9,35 CZK, dnes za 7,90 – umí to někdo zajistit?). Náklady na směnu by se daly mírně snížit převodem z EUR (poplatek jen 2% místo 3,5), ale na ročním horizontu to jen srovná výnos se standardními 13% v EUR. Pokoušet se investovat do GELu tedy nemá smysl.

  1. Mnohokrát díky za komentář a sdílení zkušeností. Já CZK také vzdal ve prospěch PLN. GEL, jsem ani nezačal protože mě odradily zmíněné poplatky za konverze.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *