Mintos a fungování CZK trhu (aktualizováno 11.6.2018)


Někdy koncem roku 2016 Mintos spustil možnost multi-měnového investování. Velké nadšení krátce na to vystřídalo mírné zklamání, protože se ukázalo, že objem nabídek na CZK trhu není vzhledem k poptávce ani trochu dostačující. Protože většina investic se odehrává pomocí AI, je poměrně těžké udělat si představu o fungování českého tržiště. Protože mě samotného zajímalo, jak to s nabídkou vypadá, sedl jsem si k emailům a nějaká ta data ručně vypreparoval do Excelu.

Situace na českém tržišti

CZK trh na Mintos

Jedinou společností, která na českém trhu od počátku životnosti nabízela nové investice byla Creamfinance. V září 2017 se přidala společnost Creditstar a na jeden měsíc i ACEMA. Nejslabšími měsíci byl leden a květen 2017 s objemem úvěrů přibližně 1,5 mil. Kč. Nejsilnější nabídka pak přišla v posledním pololetí a vyšplhala se až téměř k 15 mil Kč měsíčně.

Zpětně však můžeme celkovou nabídku CZK tržiště vyhodnotit jako silně nedostačující, protože téměř všechny úvěry byly přerozděleny pouze na základě Auto Investu. Vezměme si následující úvahu:

  • Na Mintosu investuje v současné době přibližně 60 tisíc investorů. 4% tvoří Češi a je jich asi 2400.
  • Souhrnný vklad investorů z ČR lze na základě statistik (cca 4800 EUR na jednoho investora) odhadnout na něco kolem 11,5 mil. EUR – tedy asi 293,8 mil. Kč.
  • Uvažujme, že každý investor bude chtít držet 3 měny a do každé vloží 1/3 svého kapitálu. Za předpokladu, že do CZK trhu nebude chtít investovat nikdo mimo ČR se potřebný objem úvěrů vyšplhá na přibližně 100 mil. Kč, což je asi 6,5x více, než objem za nejsilnější měsíc.

Touto úvahou dospějeme k názoru, že aby byla poptávka všech investorů uspokojena bude nutné objem za nejsilnější měsíc ještě zněkolikanásobit.

Problémem není jen nízký počet úvěrů, ale také fakt, že většina poskytnutých úvěrů má délku kolem 1 – 3 měsíce. Tržiště je tedy nutné plnit velmi často a délka držení nepřesáhne díky 60-denní garanci vykoupení 5 měsíců.

S rostoucí poptávkou šli navíc dolů také výnosy. Creamfinance je snížila z 12 na 10% ročně. Creditstar zatím stále drží 12% a ACEMA se pohybuje mezi 5,5 – 7,5%. Ani těchto úvěrů se však investoři neštítí – pořád je to lepší, než mít část kapitálu nezainvestovanou. Navíc je tu “jistota” investice do delšího časového horizontu od 24 měsíců více.

V případě poslední zmiňované nebankovky je tu však přesun na platformu Bondster a nedá se očekávat, že bude dále na Mintosu aktivní.

Sekundární trh se pomalu plní

Není to nutně pravidlem, ale čas od času se na sekundárním trhu CZK půjčky k odkoupení objeví. Pochopitelně nejčastěji s nějakou tou přirážkou navíc. V době psaní článku je to kolem 130 několika tisícových položek, což je vzhledem k poptávce hodně málo.

Z mých zkušeností, hodně investorů CZK trh prozatím vzdalo. Ono se není čemu divit – pokud si mám vybrat mezi výnosem 7,5% (byť bez měnového rizika) nebo 12 – 13% na EUR trhu, tak alespoň za mě je volba jasná.

Seznam úvěrů na CZK trhu

Noví poskytovatelé?

Moje otázka na nové poskytovatele se patrně stala už tradičním dotazem na podporu Mintosu. Toto je v kostce poslední odpověď. Platforma je ohledně sdílení tohoto typu informací tajemná, jak hrad v Karpatech.

V jednání je údajně několik nových společností, ale Mintos tyto společnosti pochopitelně zatím nechce jmenovat a nedovede s určitostí říci, zda se zapojí tento, nebo až příští rok. Podpora mě také při zaslání konceptu tohoto článku upozornila na fakt, že poskytovatelé úvěrů vkládají nové nabídky dávkově, až když jich mají potřebné množství, což může chvilku trvat. Českému tržišti také mohou pomoci nabídky (a růst dalších tržišť) jiných měn, které nabízí možnost diverzifikace.

CZK trh noví poskytovatelé

Já osobně to tak růžově nevidím, protože si myslím, že je tu celá řada investorů, která nechce podstupovat měnové riziko.

Určitou náhradou českého tržiště může být platforma Bondster. Tam je v současnosti aktivní nebankovní společnost Acema a platforma má už přes 4000 investorů s průměrným výnosem 10,2% p.a.. Za svou životnost poskytla úvěry o celkovém objemu 163 mil. Kč a stále roste.

CZK trh roste, ale bude to stačit?

Tento článek vznikl proto, že mě samotného zajímalo, jaká je vlastně skutečná nabídka úvěrů na pozadí všech těch zapnutých Auto Investů. Všichni vědí, že počet půjček je prozatím silně nedostačující, ale ze zdánlivě prázdného tržiště je těžké vypozorovat nějaké trendy.

Pozitivní je, že v grafu lze pozorovat rostoucí trend. Mintosu tedy není osud českého tržiště lhostejný. I přes zjevnou snahu lze však konstatovat, že CZK trh bude ještě nějakou dobu prázdným místem pro manuální investování. Poptávka je prostě až příliš velká a 2 originatoři na celé tržiště je zkrátka moc málo.

Nezbývá než doufat v další růst objemů stávajících poskytovatelů a v příchod nových hráčů. Já osobně jsem se prozatím z CZK trhu stáhl, protože jsem měl více, jak polovinu kapitálu na tržišti nezainvestovanou.

Bonus až 1% k investicím do 90 dní

Pokud vás článek zaujal a zvažujete investici do Mintosu, rád bych vám k registraci nabídl vlastní odkaz. Každý nový uživatel, který se zaregistruje skrze tlačítko níže, získá až 1% ke svým investicím navíc. Odměna se vypočítá podle průměrně denně investovaného zůstatku během období 3 měsíců (30, 60 a 90) dní po datu registrace. Jak funguje výpočet?

Získat +1% na Mintosu

Další odkazy

Mintos zkušenosti s portálem po 2 letech
Mintos návod – kompletní průvodce

Jste na českém tržišti aktivní? Budu moc rád, když se podělíte o vaše dojmy v komentářích.

Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!