Mintos: filtrování poskytovatelů, proč se neřídit jen výnosem?

V tomto článku bych se chtěl zaměřit na jeden aspekt, který mě na Mintosu poslední dobou trochu zlobí a to je smysluplná filtrace poskytovatelů. Zároveň bych touto cestou chtěl poukázat na nesrovnalosti, které mohou vzniknout na tržišti. V praxi totiž mohou nastat situace, kdy máme u dvou společností totožný výnos, ale jejich skutečný výkon je odlišný.

Mintos je na tom aktuálně nejlépe, co se týče možností filtrace a nabídky. Nicméně, pokud bude trend navyšování poskytovatelů pokračovat (a on zřejmě bude), možná platforma stojí před zajímavou výzvou.

Buyback Guarantee bez úroků

Hned na úvod vás odkáži na tabulku originatorů, konkrétně do sekce detail, kde najdeme spoustu zajímavých údajů.

Garanci vykoupení zná patrně každý investor, bývá to mnohokrát opakovaný pojem. To, co už neví úplně každý je, že existují poskytovatelé (a není jich málo), kteří participace po splatnosti neúročí. Vše, co je potřeba udělat je otevřít si předchozí odkaz a seřadit si společnosti podle sloupečku Interest income on delayed payments.

Neúročení po splatnosti nemusí být nutně tragédie, protože některé společnosti fungují jinak, a zasílají investorovi Penalty income. Údaj, který v řádku nalezneme je denní penále a to může být dokonce i vyšší.

Nicméně nalezneme tu i takové společnosti, ze kterých po splatnosti nic nedostaneme. Například Getbucks, 1pm nebo některé pobočky Mogo a Creamfinance.

Dobrá/špatná platební morálka

Ani v případě výše zmíněných společností se však nemusí jednat o žádnou velkou tragédii. Postačí kliknout do sekce Loan listing – Statistics. Sjedeme do Loan Performance details a v pravém horním rohu zaškrtneme procentuální zobrazení.

Hned vidíme, že Getbucks je na tom se splatností velmi dobře. 90,5% úvěrů je spláceno včas. Čili se vlastně nic dramatického neděje.

blankblank

To Creamfinance je na tom podstatně hůře. Ale neúročení vkladu se dle podmínek týká jen Lotyšské pobočky, kde je splatnost taktéž výborná 91,8%. Takže zase není co řešit.

blankblank

Zkusme další – 1pm. Aktuálně je přes 2/3 úvěrů po splatnosti z toho 58,3% v kategorii 60+ dní. K plnému pochopení nabídky je třeba si rozkliknout ještě detail originatora a rozdělení do risk kategorií a default rate, pak teprve začnou čísla dávat trochu smysl. Úvěrů od 1pm je aktuálně méně a rizikovější participace jsou zřejmě po splatnosti.

blankblank

blank

No a zbývá Mogo, u kterého se konečně pokusím trochu nastínit problém s nabídkami. Co se týče splatnosti, průměrně je 67,1% úvěrů v current.

blankblank

Níže je pak detailní rozpis podmínek jednotlivých filiálek, každá je pro jinou zemi. Dohledal jsem že neúročení po splatnosti platí pro úvěry z Estonska (current 77,9%), Gruzie (73,2%), Moldavska (81%) a Arménie (100%).

blank

Pokud nakoupím úvěry z Gruzie, bude první měsíc v pohodě a pak je potřeba si jejich skutečný výkon vynásobit nějakým efektivním koeficientem, protože část po splatnosti se neúročí. Tento koeficient bude u každé pobočky trochu jiný a bude se měnit v čase.

U ostatních filiálek je pak široká škála penalty income ve škále od 0,01% do 0,108%. No, otázka za zlatého bludišťáka. Existuje nějaká šance, jak zjistím, která penalty income odpovídá mnou držené participaci? Případně, lze si to nějak smysluplně vyfiltrovat?

Já jsem to bohužel nedohledal.

Grace period

Aby toho nebylo málo, do hry vstupuje ještě tzv. grace period, což je časové období ve dnech.

Když to zjednoduším, pravidelná platba od klienta nepřišla kvůli svátku v pátek, ale až v pondělí a do platformy se tato skutečnost promítla v úterý. Klient uhradil splátku skrze trvalý příkaz jako to udělal 20x předtím, ale tentokrát se nepropsala do systému. Proto existuje grace period jako jakési období tolerance.

Podle zkušeností investorů na P2P fóru se úvěry v GP neúročí. Mě podpora odpověděla že se někdy úročí a někdy ne, ale už netuším podle jakého klíče k těmto situacím dochází.

blank

V každém případě, většina lidí dovede pochopit 3-4 dny grace period. Jsou tu však i originatoři, kteří mají grace period 9 dní, 15 dní nebo dokonce 30 dní. Teoreticky může nastat situace, kdy investor koupí úvěr na 7 dní s 30 denní grace period a úvěr je mu po skončení bezúročného období vykoupen. Skutečné zhodnocení té konkrétní participace pak není ani pětina z očekávání. V nabídce tak mohou být pasti a těch si začínající investor nemusí na první pohled všimnout.

Můžeme konstatovat, že když vezmeme 60 poskytovatelů z nichž někteří mají klidně 8 filiálek s různými podmínkami a do toho zamícháme ratingy a zohledníme kreditní rizika jednotlivých poskytovatelů máme tu dokonalou a neproniknutelnou džungli nabídek ve které je těžké se orientovat. Není to tak dávno, co společnosti Mogo a další postupně snižovaly výnosy a spousta investorů se proti tomu ohrazovala. Otázka zní, zda jsme vůbec schopni postřehnout a vyhodnotit dopad změny v podmínkách.

Investorům by hodně pomohlo, kdyby měli možnost srovnat investovanou částku s výnosy vždy pro jednoho konkrétního poskytovatele. Tak by si mohli udělat přehled o výkonu a tomu uzpůsobit strategii. V této chvíli však neexistuje jednoduchý způsob, jak to udělat. Ruku na srdce, někdo s malým portfoliem to v Excelu zkoumat nebude, protože se mu to nevyplatí. A ten kdo má tisíce participací a široce diverzifikuje se v tom možná nemá ani šanci vyznat.

Dva filtrační nástroje

Co se týče P2P lendingu, jsme ve fázi, kdy je na Mintosu přes 125 tisíc investorů a řekněme 60 společností. Jak to bude vypadat, jestli se dostaneme na desetinásobky stávajících hodnot?

Mě osobně z toho vychází, že kromě úvěrů by měla v budoucnu existovat samostatná filtrace pro poskytovatele. Zde bychom si mohli navolit maximální akceptovatelnou délku GP, minimální late payments fees a další parametry. AI by potom vzal průnik dvou množin (podmínek pro poskytovatele a úvěry) a zainvestoval by. Nejsem programátor, tak nedovedu posoudit reálnost něčeho takového. Ale docela určitě bychom pak mohli činit lepší rozhodnutí.

Na zařazení těchto parametrů do AI jsem se ptal podpory Mintosu. Údajně to doposud neplánovali, předali však feedback produktovému týmu.

Odkazy

 • Recenze Mintosu – text o platformě, mých zkušenostech a základní rozcestník

Závěr

Znovu zopakuji, že účelem tohoto článku neměla být kritika Mintosu. Ostatně ten je aktuálně s nabídkou v Evropě nejdál a tak se pro vysvětlení problému dobře hodil. Něco podobného může brzy čekat i další hráče. Navíc rostoucí nabídka je pozitivním faktorem, kterého si jako uživatel nesmírně vážím.

Věc se má ovšem tak, že s aktuálním rozložením informací je velmi složité pracovat, protože se údaje nachází na různých místech platformy.

Jak z toho ven? Osobně výběr poskytovatele na základě podmínek nijak hlouběji neřeším, protože se mi to nevyplatí. Všechny ty podmínky se stejně nejspíš vzájemně zprůměrují a možná jen dělám z komára velblouda. Mintos zkontroluji jednou týdně, jestli výnos zhruba odpovídá a to je tak vše.

Dnes tedy žádná hluboké závěry. Článek měl být jen zamyšlením nad stávající situací na tržišti a měl poskytnout trochu jiný pohled na nabídky. Průměrný investor bude mít přibližně třetinu participací v grace period nebo po splatnosti a možná má smysl si trochu proklepnout originatory v AI a zkusit se podívat, jestli pro nás fungují za všech okolností výhodně. Ostatně máme možnost si na Mintosu navolit celou škálu parametrů, tak proč toho nevyužít.

Pokud by měl někdo řešení, jak odfiltrovat výnosy pro jednotlivé poskytovatele (např. skrze export do Excelu), případně disponoval nějakou kalkulačkou typu Stonky, dejte vědět v komentářích.

11 Comments

 1. Ahoj, díky za inspirativní článek. Že někteří originátoři neplatí úroky za platby v prodlení, jsem sice vedl v patrnosti (a definitivně tak škrtnul třeba Dinero), ale článek mě vyprovokoval podívat se problematice na zoubek podrobněji.
  Odpověď za zlatého bluďišťáka, kolik činí pokuty/penalty income u Moga, se nalézá hned na první straně smlouvy ke každému úvěru. A když jsem prošel svoje portfolio, nebylo až tak velkým překvapením, že u půjček ze zemí, kde jsou pokuty deklarovány rozsahem, jsem v podmínkách vždy nalezl obligátních 0,01% ze splátky a den zpoždění. Že by ovšem Mogo mělo půjčených cca 30% objemu zdarma (co jsou aktuálně v prodlení) se mi také nezdá, protože podle vzorce na výpočet buy backu mi přijde (uvítám případnou korekci), že se celá částka úročí až do dne výkupu standardní sazbou úvěru.
  Osobně si myslím, že je v zájmu Mintosu být transparentní a měl by podmínky úvěrů unifikovat, nebo aspoň umožnit je filtrovat. Že se investor dozví pokuty až po přistoupení ke smlouvě je jednoznačně špatně.

 2. Jiří, děkuji za vynikající komentář.
  http://rebarbora.pise.cz/img/374233.jpg

  Souhlasím, že dozvědět se podmínky až po přistoupení ke smlouvě není dobře. Tím více mě pak překvapila odpověď podpory, že možnost filtrace na základě výše penále ani nebyla v plánu. Vychází mi z toho, že spousta investorů se řídí výnosem a nijak hlouběji podmínky poskytovatelů nezkoumá.

  Také se mi nezdá, že by Mogo mělo půjčeno 30% zdarma. Až bude čas, zkusím si udělat pár příkladů a nějak se v tom zorientovat. Ale neškodilo by do této oblasti vrhnout trochu více světla.

  1. Tak pardon ještě oprava.

   Podmínky si lze přečíst v “košíku” tj. než nakoupím jednotlivé participace ručně.

 3. Ad Mogo neúročení splátek ve zpoždění:
  Pokud to chápu dobře, neúročí se pouze opožděné splátky, zbytek jistiny se úročí, takže např. pro 12M půjčku se při nesplácení těsně před BBG (60D) neúročí 2 splátky (jedna se neúročí po dobu 2M, druhá po dobu 1M), zbytek jistiny tedy 10 resp. 11 splátek se úročí. Takže to rozhodně nelze brát tak, že by si Mogo 1/3 prostředků půjčovalo bez výnosu.

  A o sjednocování podmínek jsem už Lukášovi psal :o)

  1. Díky za komentář, jo to asi dává větší smysl. Ale v tom případě jsou krátkodobé půjčky (do 3 měsíců) bez úročení po splatnosti pěkně na houby.

   Trochu to po sobě přestylizuji.. se závěry jsem byl tentokrát opatrný a hlavně se mi samotnému nezdálo, že by mě Mogo obralo o 30%, výsledkově to neodpovídá. Bohužel je v podmínkách takový nepořádek, že vlastně ani objektivně netuším od čeho se odpíchnout. Spíš to měl být takový postesk nad tím, že stanovit objektivní výkon je dřina.

   Sjednocování podmínek, jj vím. Upřímně mi ale nepřijde, že je reálné sjednotit podmínky z různých zemí a od různých poskytovatelů. Tím spíš že Mintos jede na objem a tímhle by si silně zkomplikoval nabídku.

    1. Moc děkuji za relevantní odkaz, na explorep2p chodím často, ale toto jsem nějak přehlédl. Jak je vidět, efekt neúročení je mnohem nižší, než jsem si myslel. U většiny společností je natolik malý, že se jím prakticky nemá smysl zabývat. Nicméně.. u některých je 1%.. což se zdá být také málo, ale je to 1/10 z výnosů. Mám také pocit, že je to průměr všech společností např. u Moga. Takže ve skutečnosti pokud investujeme pouze do jedné z filiálek, mohlo by to být ještě o trochu více.

    2. Já osobně jsem došel k závěru, že filtrování dle ne/vyplácení úroků z prodlení je důležité. Např. Dinero. Investoval jsem přes autoinvest do 10 půjček, 17% p.a. To vypadá zajímavě. Ale: 2 z těchto půjček jsou již v den investice “late” (ačkoliv autoinvest má jasně definováno, že může nakupovat jen “current”), dalších 5 půjček má splatnost 1, nebo 2 dny. Takže když budu kalkulovat, že 2 půjčky, co jsou late, budou vykoupeny až přes buyback garanci za 2 měsíce (a po tuto dobu mi nebude nabíhat žádný úrok), ale ostatní již budou splaceny v pořádku, zjistím při výpočtu, že jsem se dostal na průměrné zhodnocení 4% p.a. Pokud by se stalo, že 1 další půjčka nebude splacena (a bude odkoupena až při buyback garanci), moje celkové zhodnocení je 3% p.a. Dám vědět, jak to nakonec dopadlo.

 4. Takže Dinero, aktuální stav: Mintos ode mě odkoupil zpět 2 půjčky, které nakoupil autoinvest, ačkoliv byly late. Dle vyjádření Mintosu za to může nedokonalý systém, který 29. (den investice) ještě neměl informaci o tom, že jsou půjčky late (closing date byl 27.). Zbývající půjčky jsou postupně spláceny, avšak vždy až 2-5 dní po closing date. Což je problém. Protože autoinvest kupuje půjčky, kde je splatnost třeba 1 nebo 2 dny. Takže ty se sice úročí 1-2 dny úrokovou sazbou 17% p.a., ale následujících 2-5 dní se neúročí vůbec. Tím pádem ze slibovaného úroku 17% zbyde zhruba třetina, tzn. cca 6%. Tzn. úplně něco jiného, než tvrdí p2pexplore.com ve své tabulce.

  1. Tome, děkuji za informaci. To o tom AI jsem nevěděl. Tu třetinu (cca 6%) máš nějak změřenou na základě skutečně připsaných úroků? Potom tedy opravdu ta tabulka od ExploreP2P neodpovídá. Nebo je např. pouze pro dlouhodobé úvěry/průměr portfolia.

 5. Ahoj, tak se mi podařilo zkontrolovat úročení pro vzorek 4015 půjček nabraných v průběhu dvou let (proto nesedí úroky s aktuálními). Výpočet reálného úroku je přes funkci XIRR (obvykle vyjde trochu víc), očištěno od slev a přirážek na sekundárním trhu. Také nezahrnuje CashBack akce. Na první pohled úroky celkem sedí (při konvenci 360 dní/rok), někdy ale Mintos napočítá o den kratší výpůjčku. Je vidět, že Dinero je v reálu opravdu slabší, naopak u Moga se dříve dalo vydělat na pokutách za pozdní splátky. Omlouvám se za formát, snad to nějak přelouskáte.

  EDIT: Jiří, díky za super komentář. Data jsem upravil aby to bylo čitelnější. Lukáš

  Originátor Počet půjček Nominální úrok (průměr) Reálný úrok (průměr)
  Aasa 41 13,00% 14,02%
  Aforti 24 11,46% 12,07%
  Alfakredyt 8 10,00% 10,25%
  Banknote 378 11,07% 11,27%
  Bino 10 14,00% 14,60%
  Capital Service 201 13,14% 14,06%
  CashCredit 72 11,91% 12,54%
  Cashwagon 1 12,00% 12,09%
  Creditstar 57 10,95% 11,47%
  Dinero 233 12,15% 10,95%
  Dozarplati 16 8,75% 7,59%
  Extra Finance 2 13,50% 14,44%
  ID Finance 77 9,60% 10,17%
  ITF Group 1 11,00% 11,82%
  IuteCredit 60 11,99% 12,86%
  Kuki 44 13,50% prodáno obratem
  Lendo 394 12,67% 13,39%
  Lime Zaim 53 13,00% 12,83%
  Metrokredit 7 8,00% 8,32%
  Mogo 215 12,64% 13,95%
  Mozipo Group 203 13,32% 13,68%
  Peachy 55 13,00% 14,05%
  Rapido Finance 1 13,00% 13,87%
  Sebo 492 11,40% 11,85%
  Tengo 46 12,00% 12,50%
  Varks 1284 12,08% 12,63%
  VIZIA 40 11,96% 12,30%
  Grand Total 4015 12,064% 12,521%

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *