Mintos: kvalitnější diverzifikace napříč poskytovateli

Dnes se rychle podělím o další zajímavou novinku, která zase o trochu vylepšuje Auto Invest na Mintosu. Konkrétně se jedná o kvalitnější možnost diverzifikace napříč jednotlivými poskytovateli. Pomocí koláčového grafu si můžeme snadno navolit procentuální rozložení každého AI bez nutnosti příkazů nastavovat několik.

V defaultním nastavení má každý povolený poskytovatel stejný podíl. Pokud si tedy navolíme 10 originatorů, každý bude mít 10% limit z velikosti Auto Investu. Pokud bychom chtěli podíly změnit, stačí v nastavení kliknout na Diversification settings.

Mintos - diversification settings
Mintos – diversification settings

Následně si lze na přehledném grafu nastavit maximální limit pro každého originatora zvlášť. Případně lze diverzifikaci také úplně vypnout.

Mintos - Koláč jednotlivých poskytovatelů
Koláč jednotlivých poskytovatelů

S touto inovací se poslední článek o Auto Investu stává mírně neaktuálním, protože diverzifikace lze nyní dosáhnout snadněji a hlavně rychleji, než skrze několik samostatných AI příkazů. Nicméně staré řešení může mít stále své nesporné výhody, zejména ty, že pro každého poskytovatele si můžeme nastavit jiný minimální výnos, délku držení i prioritu (pořadí investování).

Mintos - Auto Invest v EUR

V případě nového nastavení jsou tyto možnosti stále omezené na jednu globální hodnotu a aby byla diverzifikace úspěšná mezi všechny poskytovatele, musíme si nastavit minimální výnos dle nejméně výnosného z nich. A podobně je to samozřejmě i s délkou držení, kdy budeme volit mnohem širší rozptyl. Kvůli jednotným číslům můžeme hodně zamíchat celým Auto Investem. To znamená, že zřejmě nebude tak efektivní, jak by mohl být.

Za současných okolností by možná dávalo smysl si výnosy a délky úvěrů v rámci jednoho Auto Investu nastavit u každého poskytovatele zvlášť v sekci Additional Filters. Případně (ale to nevím, zda bych už nechtěl moc :-)) si celou diverzifikaci nastavit globálně pro každou měnu.

Uvidíme časem, kam se možnosti tohoto nástroje posunou. Nová možnost je určitě rychlejší. Pokud bychom chtěli přidat dalšího poskytovatele k již stávajícím, jednotlivé podíly se adekvátně přepočítají, což je nepochybně rychlejší na správu.

Nyní rozhodně palec nahoru za další tolik potřebnou funkci. Více informací na blogu Mintosu.

Odkazy

2 Comments

    1. Díky mockrát za odkaz, dával jsem jej myslím do minulého dílu o AI, ale tohle je jedna z těch tabulek, která by se měla připomínat pořád dokola. A koukám, že ji aktualizovali o nové originatory.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *