Mintos: co nás mohou naučit defaulty poskytovatelů?

Nedávno jsem se na P2P fóru pročítal situacemi ohledně letošních defaultů. Kromě pádu britských platforem Lendy a FundingSecure se problémy nevyhnuly ani některým poskytovatelům na Mintosu – jmenovitě se po Eurocentu jedná o Rapido a Aforti. MetroKredit zatím drží garance, ale zdá se že všeobecné nadšení investorů do P2P po několika letech relativně bezproblémového chodu trochu opadlo.

V příslušných vláknech je dále vidět, jak investoři prochází vlnou optimismu v začátcích, při prvních problémech začnou mluvit o „pošramocené důvěře“, „přesunu k akciím“ a „redukci portfolia“.

Rozumím tomu, avšak jen částečně. Proto bych se chtěl tomuto tématu trochu věnovat. Myslím si totiž, že se v celé problematice skrývá i nějaké to ponaučení.

Riziko na Mintosu je pro každého jiné.

Obecným problémem většiny zahraničních P2P platforem je, že se tváří bezpečněji, než ve skutečnosti jsou. Zvláště začátečník se může nechat zlákat výnosem 1% měsíčně, spoustou garančních ikonek a za poslední 4 roky vlastně zanedbatelnou nebo nulovou ztrátou. Žádné garance však nejsou stoprocentní a v případě poskytovatelů jsou záruky tak silné, jak silní ti poskytovatelé jsou. Stará známá písnička, ale je dobré ji tu zopakovat.

V nadpisu tvrdím, že Mintos (recenze) je pro každého rizikový jinak. Proč? Ty důvody jsou dva.

Jednak úroveň rizika si řídí každý sám, skrze diverzifikaci. Pokud to vztáhnu na sebe, tak v Mintosu mám aktuálně 12% financí. V celém P2P lendingu lehce pod 28% a takto by měl stav mého portfolia vypadat na konci roku:

Více informací popisuji průběžně ve svých reportech.

Neříkám, že jsem spokojený. Je to jen jedna etapa vývoje a úplně mi v portfoliu zatím chybí konzervativní složky. Ale to pro účely článku odložme stranou.

Když budu počítat se současnými 12% portfolia na Mintosu, tak vklad je rozložen mezi 6-7 relativně důvěryhodných poskytovatelů. Řekněme tedy, že pád jednoho znamená ztrátu 2% portfolia. Při pádu všech poskytovatelů nebo při nepravděpodobném scénáři krachu platformy přijdu o hrubý výnos za 1 rok. S tím se asi naučím žít.

Druhá věc je, že jsem na Mintosu aktivní 4 roky a část svých zisků jsem již vybral. Nejsem tedy exponovaný celým původním vkladem. Pořád to však jsou mé peníze, je to jen pramalá útěcha. Porovnejme to však s někým, kdo investuje od letošního roku. A má třeba polovinu portfolia v Mintosu, široce diverzifikovanou a třeba v Invest & Access. Tam mohou být ztráty výrazně citelnější. Tím nechci strašit, ale je důležité říkat celý příběh.

Důležitost výběru poskytovatele – dva tábory

Co se týče diverzifikace na Mintosu, přijde mi, že se investoři dělí do dvou táborů.

 • Jedni tvrdí, že je potřeba mít originatorů co nejvíce. Třeba 30+. Pád může s nějakou pravděpodobností potkat kteréhokoliv z nich a širší diverzifikace = menší riziko ztráty celého vkladu. Já však dodám, že i vyšší pravděpodobnost ztráty části vkladu.
 • Druzí tvrdí, že poskytovatelů stačí hrstka důvěryhodných. Byť potenciální ztráta je při 5 poskytovatelech 20% v rámci platformy. V rámci celého portfolia to nemusí vůbec znamenat nic podstatného. Asi jste z mého zdlouhavého vyprávění pochopili, že to je názor, který zastávám já.

Celé by to bylo na hlubší diskusi a asi jen čas nám ukáže, co je vlastně správně. Nicméně se od toho zkusme odrazit. V předchozích řádcích se možná z části skrývá odpověď na hořké reakce investorů.

Reakce investorů na problémy

Nedávné situace asi není třeba znovu popisovat. Prostě se to na jinak do té doby poklidném Mintosu začalo množit o defaulty. Poslední problém se týkal poskytovatele MetroKredit. Přitom si šlo na pár kliknutí dohledat, jak si společnost stojí. Najdeme ji na chvostu tabulky ExploreP2P. A ke shlédnutí jsou i její webové stránky. To jen aby byl obraz úplný.

blank

Zcela upřímně, pokud měl být někde očekáván problém, tak právě tady. A co je ještě zajímavější, dnes se opět úplně normálně MetroKredit obchoduje na PM. Tedy si ho všichni ti majitelé I&A znovu nabírají do svého portfolia.

Porovnejme však situaci i se zcela opačným grafem a to je rychlost s jakou nabídka poskytovatelů na Mintosu jen za letošní rok roste:

blank

Ve světle těchto okolností jsou nějaké 3 defaulty z desítek zatím fungujících poskytovatelů jen velmi malým problémem. Pokud tedy někdo reaguje vystřízlivěním a stahováním výrazné části vkladu, pak si to od počátku zřejmě nenastavil rozumně.

Jak moc je to pravda, ať každý u sebe posoudí sám.

Nemyslím si však, že celá vina jde jen za investory. Část jde rozhodně za portály a to zejména kvůli způsobu, jakým se prezentují. Nebudu mluvit jen o Mintosu, myslím si že problém je ve skutečnosti širší a Mintos jako největší platforma Evropy je jen nejvíc vidět, když ostatní ukazují.

Kde mají P2P platformy své rezervy?

Působí jako bezpečnější, než jsou.

Už jsem to tak trochu nakousl dříve. Všechny ty ikonky garancí, jednoduchost a navoněný design je na kilometry vzdálený od toho, jaká je realita.

Příklad je třeba nový portál ibanwallet.com. Nabízí debetní karty a účty, které se tváří téměř jako bankovní. Úroky se připisují denně a výnos je 2,5% p.a. . Na celém pozadí se přitom odehrává poměrně neprůhledné schéma P2P lendingu. Nevíme nic o druhé straně ani o rizicích. Víme jen, že je tu produkt podobný spořícímu účtu spolu s mírně nadstandardními výnosy. To může být zavádějící, pro někoho, kdo o konceptu P2P nic neví.

blank

Je výnos adekvátní? Já to na první pohled nevím. A to je ten problém, budeme se v tom muset začít více šťourat, vyměňovat si zkušenosti. Nenechat se oblbnout hezkou grafikou a být trochu kritičtí.

Ratingy Mintosu nejsou aktuální

Mintos měl s ratingy dobrý úmysl. Ale realita ukázala, že jejich současná podoba nespočívá v budoucí predikci vývoje. Jsou aktualizovány jen velmi zřídka. A navíc často jen pár okamžiků předtím, než se objeví problém. V případě MetroKredit byl rating vlastně opraven až zpětně.

blank

Na tento fakt poukázal i portál ExploreP2P. Diskutovalo se o tom v článcích na blogu Mintosu. Tím neříkám, že bychom se na rating nesměli spoléhat, ale je to jen jeden z více parametrů, který zvážit.

Balíčky P2P participací v současné podobě nedávají smysl

Tady narážím na Invest & Access, ale i na další podobné produkty, částečně i Zonky Rentiéra. Nechci zabřednout do srovnávání neporovnatelných produktů. Výhodou je sice úspora času a automatická diverzifikace. Na druhou stranu je problém naprostá ztráta kontroly nad nákupy a nemožnost prodat část participací. Nebo nedejbože zkoušet dodržovat nějakou strategii.

I&A nakupuje podle průměru tržiště. A podle paniky, kterou vyvolal MetroKredit se dá předpokládat, že když se sejdou 2-3 defaulty během slabšího měsíce, I&A bude naprosto nelikvidní.

blank

V případě hlubší krize může nastat něco nevídaného. Nelze si navolit investiční horizont a tak budou mít výhodu ti, kdo drží kratší participace. Při točení úvěrů s délkou 6 měsíců jste z toho nejdéle za 8 měsíců venku. Ale jaké jsou šance na vytažení zajímavější části vkladu při 10x delší době držení?

Za mě je docela dobře možné, že nastane zajímavá situace – a to, že investoři do balíčků dosáhnou horšího výnosu, než ti, kteří si poskytovatele vybírají. Myslím, že je to dáno tím, že Mintos jede více na kvantitu, než na kvalitu. Jde cestou nabídnout co nejvyšší množství informací a nechat rozhodnutí na každém investorovi zvlášť. Což není nutně špatně, ale je potřeba na to reagovat a kupovat průměr není řešení.

Nestačí budovat tržiště, je potřeba budovat i důvěru a komunitu.

Nabídka nekončí u 12% p.a., garance vykoupení a 1% referral kuponu. Takových platforem je všude dost a liší se v podstatě jen názvem a grafikou. Narážím teď spíš na nové platformy, černé P2P skříňky, kterých je jako hub po dešti. Mintos má za mě výhodu, protože je ozkoušený dvěma statisíci investorů a o ty zkušenosti se lze reálně opírat a každý to do jisté míry dělá.

Vadí mi však něco trochu jiného – a to, že všechny zprávy se šíří přes neosobní blogy, emaily a zahlcenou podporu. To důvěře zrovna moc nenahrává.

Tady třeba trochu vyzdvihnu práci Zonky. Protože komunikaci na sociálních sítích mají fajn. Jdou mezi investory a čelí kritice přímo. Organizují osobní setkání, založili si vlastní fórum. Mají lidi, kteří za platformu mluví směrem ven. Byť není všechno perfektní, spočítejte si platformy, které toto reálně dělají. Moc jich není.

A přitom by jeden řekl, že do P2P práce s komunitou tak nějak spadá.

blank

Závěr

V případě posledních problémů na Mintosu si myslím, že spousta investorů jednala emotivně. Sám bych rok a půl zpátky jednal asi stejně, ale položil jsem si pár nepříjemných otázek a trochu přemýšlel nad rozložením portfolia. Neříkám, že jsem hotov – to nebudu nikdy. Ale reálně se mnou default 3 poskytovatelů nic moc neudělal. Vidím v tom tedy poučení do budoucna, výnos není vše a mít pod kontrolou své emoce je k nezaplacení. Bude ale ještě nějaký čas trvat to alespoň trochu optimálně nastavit.

To, že je P2P rizikové, o tom žádná. A ta kombinace s extrémní jednoduchostí umí být zákeřná. V článku jsem se pokusil popsat základní úskalí toho, jak u sebe mám rizikovost nastavenou. Neříkám, že je to takto zcela v pořádku, ale že je nad tím potřeba přemýšlet a je to jedno z mnoha možných řešení.

Co se týče P2P, dále si zachovávám své nadšení a optimismus, i když spousta investorů aktuálně zvýšila svou opatrnost (a je to dobře). Myslím, že to, jak se celé odvětví bude do budoucna vyvíjet závisí hodně na portálech a na tom, jak budou transparentní. Koneckonců P2P je jen princip, jak přistupovat ke starým známým věcem.

Aktuální trend v podobě stovek černých skříněk v oblasti P2P je za mě neudržitelný a transparentnost spolu s dobře nastavenou komunikací a důvěrou je klíč ke světlým zítřkům. Byť se o tom lépe píše, než se to reálně dělá. Tím bych asi článek ukončil a nechal věci na další diskusi.

Jak Mintos a další platformy vnímáte vy? Zkorigovali jste nějak své mínění ve světle posledních okolností?

15 Comments

 1. V podstatě jediné co mě trochu ovlivnilo jsou akorát dvě půjčky od Aforti, z nějakého důvodu jsem PTF od Aforti rozprodal a zůstali mi pouze dvě řádně splácené půjčky, u kterých zbývalo na doběh něco kolem 3-4 měsíců, takže why not. Nicměně jsem tam utopil asi (směšných) 6€. 10% u lepších poskytovatelů je pro mě OK, i když poslední dobou je to docela těžce dosažitelné, uvidíme jak to bude vypadat dál. Ohledně diverzifikace, prozatím nemám instrumenty rozložené tak jak bych si předsatavoval, ale to je hlavně z důvodu koupi nemovitosti, kdy jsem musel na jistou dobu přerušit finanční tok do investic 😀
  Díky za článek, dobrá práce, jen tak dál 🙂

  1. Tak to je ještě v pohodě. Já v defaultech na jiných platformách zatím utopil stonásobky. Spíš než ztráty mě zajímá, jak na to bude reagovat Mintos a zda zavede nějaká opatření. To se možná i pomalu děje – viz jejich nejnovější post na blogu: https://blog.mintos.com/new-status-functionality-on-mintos-pending-payment/

   A mě s pidi-portfoliem by nemovitost rozložení naprosto rozhodila :-).
   Jsem rád, že se článek líbil. Poslední dobou nestíhám psát, tak jak bych si přál. Doufám, že se to po Novém roce zklidní :-).

 2. Ahoj. Dik za pekny clanok. Ja aktualne vyuzivam tiez 3 investicne p2p miesta a financne davam zatial 20 percent zo svojich volnych penazi do p2p. Najviac do mintosu kde zatial iba manualne investujem do ackovych a beckovych poskitovatelov. C+ sa uz bojim davat prip len ak su dostatocne velke uroky obcas. Pozicky davam max do 12 mes. Druhu o nieco mensiu ciastku zasielam na jednoduchy blbuzdorny investicny produkt od bondora.com (go grow) kde slubuju urok do 6,75p rocne a pripisuje sa to denne. Bondora slubuje vyber penazi do par pracovnych dni za poplatok 1e no samozrejme ktovie co bude ak sa nieco nahodou zvrtne do problemov. To mam, ako konzervativnejsiu cast p2p bez udrzby. Ako treti mam este bondster no tam zasielam mesacne vyrazne menej, lebo je z môjho pohladu slabo likvidny ma podstatne mesiu ponuku poziciek a poskitovatelov a taktiez tam nieje sekundarny trh + aj moznost vystupit z poziciek je vacsinou slaba alebo nemozna. Vramci svojho investicneho portfolia mam este slovensky realitny fond od iad kde to urobilo za posledny rok cca3,4p a moznost z neho vystupit tiez niej problem tak do cca 4 dni. Ostatok zatial akumulujem na klasickom ucte a cakam, ze pride skôr ci neskôr daky vacsi dump na akciovom trhu a zacnem nakupovat pravdepodobne nejake etf viazane na sp500. V analizovani a hladani prilezitosti na investovanie do jednotlivych firiem sa nevyznam a tak radsej si pockam, ked to padne a pojdem do toho formou etf. Aktualne sa bojim, ze je akciovy trh uz velmi vysoko a je nahanany hlavne kvantitativnym uvolnovanim a lacnymi peniazmi, kt aj tak vo vacsine koncia na financnom trhu namiesto toho aby pohanali ekonomiku. Sorry za gram chyby ale pisem to v rychlosti. S pozdravom Marek

  1. Marku, já zase díky za pěkný komentář. Na gramatiku nehraju neboj ;).

   Mintos jsme na tom podobně. Go&Grow znám, ale nevyužívám. Už by toho bylo pro mé potřeby zbytečně moc. Jak jsi vlastně spokojen s Bondorou? Bondster jsi odhadl myslím dobře, ta likvidita není na tak dobré úrovni, ale zase člověk investuje rovnou v Kč a pro ČR je to myslím slušná platforma.

   Co se týče akcií, tak já začal letos v únoru, tedy teprve přežívám svůj první rok (udělal jsem nákupy 6 akcií a 2x jsem ředil takže 8 obchodů). Taky jsem zvažoval, jestli si nedělat rezervy. A nečekat na výraznější pokles. Nakonec jsem se rozhodl jít do více-méně pravidelného investování. Vždy když je dle mého dobrá příležitost k nákupu tak do toho jdu s nějakým obnosem a průběžně navyšuji rezervu. Má to pro mě výhodu získávání zkušeností. Druhá věc je, že si netroufnu časovat nákupy, kdy se do toho s větším obnosem pustit najednou. Zároveň je i otázkou jakého charakteru příští krize bude a co přesně se odehraje… scénářů je spousta.

   Měj se fajn, Lukáš

 3. Lukas zdravim

  V bondore mam trochu penazi iba vramci Go&Grow, a mam to tak zatial necely mesiac cize zatial tazko sudit ale planujem tam pravidelne mesacne zasielat pravdepodobne nejaku fixnu ciastku a tazit z toho, ze to je bezudrzbove. Inym spôsobom, ako napr na mintose bondoru nevyuzivam, lebo na viacerych miestach ludia uvadzaju, ze je na tom bondora co sa tyka klasickeho investovania do poziciek slabsie a vraj sa to ani moc nezlepsuje. Ano pokial investujes v KC je bondster super. Tiez mi je sympaticky pre to, ze to je CZ platforma a paci sa mi aj pre mna celkom prijemne a prehladne rozhranie. Mas na bondstri spusteny autoinvest alebo ides na manual?

  Ano pravidelne investovanie je sazka na istotu. Ceny aj rizikovost sa priemeruju a cim dlhsie a pravidelnejsie clovek takto nakupuje jednotlive akcie a pod tym to je myslim stabilnejsie. Aj ja som uvazoval, ze by som do toho aktualne nabehol takymto spôsobom no, kedze som tiez kupoval nehnutelnost a nemam momentalne moc prostriedkov tak to beriem zatial len cez p2p, kt ma celkom dost zaujalo a potom aj cez ten realitny fond, kt je na trhu uz dost dlho + mam aj nejaky kusok zlata vramci prerozdelenia.

  Ano nikto presne nevie, ze akym spôsobom a kde sa kriza najprv spusti, lebo vacsinou je spustacom vzdy nieco ine no laicky uvazujem, ze ak pride nejaky vacsi spustatel to spusti raz aj nejaky velky vypredaj na akciovom trhu co sa teda deje pravidelne raz za cas a vtedy do toho mozno skocim ak nejake volne prostriedky naakumulujem.

  Ozaj mas akcie do, ktorych investujes prerozdelene do viacerych sektorov napr zdravotnictvo it a pod alebo nie? Poznam chalana co ma svoje portfoliu rozlozene do 120 firiem podla vlasneho vyberu a je to z rôznych oblasti + su tam aj velke korporacie dividendovi hraci stabilni ale aj trochu mensie podniky. Investuje tam mesacne stovky eur a nakupuje vzdy tie co najviac klesnu.

  S pozdravom Marek

  1. Díky za obsáhlý komentář.

   No v ČR moc lidí Bondoru nemá proto jsem se ptal, ale ze zkušeností z Pobaltí vím, že hlavně Němci na tom jedou. Hlavně proto, že oni nemají žádnou pořádnou lokální platformu (dle jejich slov) a po Mintosu je to u nich #2. Jak říkám, na mě by to už bylo moc, ale zajímám se jaké je to jinde :). Bezúdržbovost je fajn. No na Bondsteru jedu manuál, hlavně proto, že si rozklikávám jednotlivé úvěry a prohlížím si i zástavu. Koukám na LTV, ale třeba i odkud dlužník je a věk. (Tyto parametry AI prostě nedá).

   No, mám 6 akcií. To rozdělení do sektorů zatím není nijak zvlášť smysluplné, aby se o tom mělo cenu bavit. Asi zatím převládá consumer staples a healthcare. Ale to se s každým dalším nákupem bude trochu měnit.

   Měj se fajn a ať se daří!
   Lukáš

 4. Ahoj. Nevedel som, ze je bondora u nemcov tak oblubena. Na bondore ma zaujalo aj to, ze je na trhu uz cca 10 R cize ma uz myslim aj nejake renome a myslia to na trhu zrejme vazne 😀 Na bondstri som doposial tiez z rovnakych dôvodov isiel stale na manualno vcera som si pustil autoinvest vramci testovania tak uvidim. Neviem ci to je problem iba umna no mne sa na bondstri nedaju filtrovat pozicky na zaklade ratingu. Vzdy,k ed si navolim nejaku uroven napr: a alebo a1 tak mi vsetko vypadne zo zobrazenia.

  Ano lepsie je zacat a naberat skusenosti, ako iba cakat a mozno sa nikdy nedockat. Akeho brokera inak vyuzivas? Ja som sa registroval na etore no zatial tam nemam ziadny depozit. Etoro by malo mat poplatky iba za vyber a este za zmenu z euro na dolar pokial viem.

  Pekny den!

  1. S tím čekáním je to asi u každého individuální. Já jen u sebe vím, že konkrétně do akcií jsem se rozhoupával 4 roky před tím, než jsem začal s P2P, čili je to už 8 let. To je obrovská hromada času se kterou jsem mohl naložit jinak. Pochopitelně tehdy jsem byl na VŠ, úspory skoro nula a vlastní kapitál na investici mizivý. Přesto jsem mohl získávat první zkušenosti.

   Založil jsem si Degiro pro zahraničí a pro ČR Fio. Osobně Etoro neznám (hlouběji jsem nestudoval), i když jsem to myslím zaslechl spolu s termíny sociální investování a napodobování. Trochu mě od toho studia odrazují všudypřítomné recenze na téma podvod/nepodvod. Tak se zdráhám do toho ponořit.

   Měj se fajn.

 5. Výborný článek,
  Cítím to stejně, P2P používají různý zaklínadla, BB garance, jistoty, bezúdržobý příjem, apod., ale zrovna v Lendy, FundingSecure a Moneything jsem taky utopil solidní kapitál – není to nic strašného, jak někteří Angličani, kteří tam nechali celoživotní úspory, ale člověka to naštve a ví, že BB garance je jen na papíře 😀

  Ad I&A od Mintosu, to byla taky hořká 2 měsíční zkušenost, po které ještě teď sbírám ovoce v podobě 300€ uvíznutých v LATE půjčkách (za ty 2m mi to vydělalo 5€), prostě to zkupuje jakýkoliv šrot (i ten, který druhý den ztratí licenci v Kosovu) a možnost kontroly je absolutně nulová. A to ještě jen tak okrajově k likviditě, jakmile nastala panika (Monego & Iute Kosovo ztratili licencu), tak mi trvalo víc než týden, než jsem dostal peníze po výběru z I&A, takže jak řikáš, až nastane větší průser, tak to tam bude zabetonovaný hoodně dlouho.

  Nechci být poslem špatných zpráv, ale vidím na sobě, že pomale upoštím od dalšího a dalšího pumpování peněz do P2P a orientuji se na burzu a na gambling mám Bitcoiny a pákovaný Forex.

  1. Vojto, děkuji za komentář.
   Promiň zpoždění. Mám tu trochu problém protože mi relevantní komentáře padají do spamů, občas něco přehlédnu a musím ročně vybrat české komentáře z 500 ruských odkazů na viagru :-).

   Dlouhodobě vnímám, že jsme na tom co se týče filozofie a pohledů na P2P velmi podobně. Asi je to i tím, že jsme prošli vlastně identickými zkušenostmi – jen jsem nebyl aktivní na Moneything. Já P2P dost zredukoval a nyní to vnímám jako rizikovější část portfolia, která je však atraktivní tím, že přináší pravidelné výnosy (které nyní systematicky a pravidelně vytahuji). Ztratil jsem však jakékoliv iluze v tom, že když se něco závažnějšího stane, že peníze ještě někdy uvidím – je to spíš zbožné přání. Na druhou stranu je to stále zajímavý obor a krize mu možná prospěje.

   Burza nevím jestli je řešení. Ono se pochopitelně dá při nějakém pickingu najít podhodnocené příležitosti i v dnešní době. Ale chce to opravdu brát tak, že mám dividendy do konce života a není pro mě podstatné, když cena klesne o 30,40,50% níž. Navíc ta dnešní doba je prostě něčím zvláštní. Kapitálu je hodně, je mraky nabídek a člověk se nemusí prakticky o nic starat. Všude by si nejraději vzali tvé peníze s tím, že se o ně rádi postarají. Možná jsem paranoidní ale pomalu zvyšuji opatrnost a spíše čekám co přijde.

   Ať se daří, Lukáš.

 6. Mintos je v současné době pro mě absolutně nedůvěryhodný. Jejich problémy začaly ještě před koronavirem, kdy krachly Monego, Prachy atd. Proč u mě ztratily důvěru? Manipulují s informacemi o půjčkách a prodlení, úvěry některých firem nejdou prodat na sekundárním trhu, u kterého zavedly poplatek. Věřte, že nejsem konspirátor, jen jejich klient. Kvůli koronaviru teď nově zavedly možnost prodloužení splátkového kalendář, což chápu. Průšvih je v tom, že když si ho dlužník prodlouží třeba 5x, což může, vy jako věřitel máte stále informaci, že úvěr je bez prodlení a přitom na svoje peníze čekáte třeba půl roku navíc. Je to krajně nepřehledné, i když by to šlo teoreticky prohledat rozkliknutím na každý úvěr. Už se mi několikrát stalo, že nešel zadat výběr nebo prodej. Peníze z čekajících plateb přijdou po více než týdnu. U poskytovatelů, kteří jsou po defaultu píší, že jsou platby ve zpracování, ale ty tam jsou už několik měsíců. Věřím, že se snaží dostat prachy od likvidátorů, už jsem i nějaké taky dostal. Evidentně se snaží se udržet celý svůj systém před krachem, což oceňuji, ale to mlžení a lhaní je hodně podezřelé. Jaké máte zkušenosti v současné době vy?

  1. Já souhlasím s tím, že Mintos je aktuálně v problémech, jejich komunikace není úplně ukázková, to si přiznejme (i když subjektivně si myslím, že to pomalu zlepšují). V této době navíc poteče do bot prakticky každému P2P portálu, který se opírá o nebankovky a objektivně nyní neumím najít moc důvodů, proč se do tohoto segmentu hrnout. Ono ze stran portálů a Mintos nevyjímaje je v současné době hodně věcí marketing (takové mazání medu kolem huby). Přijde mi, že by to chtělo být více transparentní a komunikovat s investory na rovinu. Teď se skoro bojím toho, že některé platformy se budou profilovat jako bezproblémové do poslední chvíle, než zavřou krám. Čili když už dnes P2P, tak aby se mohl člověk opřít i o nějaké reálné zajištění a adekvátně vyvážit to v portfoliu jinými složkami.

   Na druhou stranu, Mintos bych v některých ohledech nezatracoval, i přes hromadu porodních bolestí jsou pořád dál než mnoho jiných platforem (řada problémů se navíc objevila až v poslední vyhrocené situaci). To, že si člověk na tržišti musí vybírat platilo odjakživa.

   Věřím tomu, že až se to celé přežene, bude mít smysl se vrátit k nebankovkám, které přežily. Prostě je to segment, který funguje v normálních tržních podmínkách a těch 12% p.a. (více či méně) bude generovat. V době, kdy normální tržní podmínky nejsou se výnos na platformách bude pohybovat někde mezi +15% a -100%. Aktuálně to prostě beru jako očistné období. Zanikne co nefunguje a třeba se dočkáme pokroků v tom co teď skřípe. Koneckonců těžko bychom k P2P vymysleli drsnější zátěžové podmínky, než tato doba přinesla.

   1. Jinak v P2P pořád okolo 17% portfolia mám. Nejvíc – cca 8% je v českých půjčkách od Acemy na Bondsteru, kde je docela slušné LTV, většinou rodinné domy. Tady akorát doufám, že se jim alespoň částečně rozjede ta garance likvidity, aktuálně jim to škodí z hlediska důvěry… Na Mintosu mám aktuálně asi 5 % portfolia a rozdělil jsem to do 3 poskytovatelů, kterým relativně věřím a nechávám to být. Zbytek je EstateGuru.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *