Mintos a Auto Invest: jak jej správně nastavit?

Většina uživatelů se od manuálního výběru úvěrů poměrně rychle přesune k Auto Investu. Hlavní motivací je vysoká úspora času, striktní dodržování navolených parametrů a plná automatizace správy portfolia. To vše zatímco se věnujeme jiným činnostem. Teoreticky to z ní skvěle, v praxi narazíme na mnoho překážek. V tomto článku se podíváme na základní přístupy při tvorbě pravidel a některé další tipy a nástrahy.

Auto Invest a jeho “správné” nastavení

Strategií, které jdou na Mintosu uplatňovat je nespočet. Zde jsou namátkou některé z nich:

 • Nákup úvěrů s garancí vykoupení
 • Nákup úvěrů s rozumnějším LTV (např. 50% a méně)
 • Nákup úvěrů s krátkou dobou držení
 • Vhodně diverzifikovat napříč originatory
 • Zaměřit se jen na určité země a měny
 • Zaměřit se jen na některé typy půjček

Aby v tom byl správný guláš, některé ze strategií lze mezi sebou kombinovat a jiné nikoliv. Zmiňuji se o tom proto, že každý Auto Invest má své slabé místo. Jednotlivé mozaiky strategie se nám skrze pravidla nepodaří uplatnit všechna – a pokud ano, spoustu času strávíme údržbou nebo bude výsledné řešení zbytečně složité. V současnosti je například obrovský problém skrze AI nakoupit úvěry s garancí, vysokým výnosem, krátkou dobou držení a ještě k tomu rovnoměrně diverzifikovat napříč poskytovateli.

Jisté změny by mohly nastat tento prosinec, kdy by měl Mintos přidat k AI další parametry. Pokud patříte mezi investory, kteří by rádi investovali skrze Auto Invest i na sekundárním trhu, budete si muset počkat až na rok 2018.

V nadpisu jsem vložil slovo “správné” nastavení AI do uvozovek. Důvod je, že pro každého jednotlivce je správná strategie pochopitelně úplně jiná. Proto prosím berte následující příklady jako čistě inspirativní.

Nastavení Auto Investu

Co se týče nastavování, dlouho jsem hledal co nejideálnější řešení. Studoval jsem také nejrůznější fóra a další zdroje a dospěl jsem k dvěma základním řešením.

 1. Upřednostnění obecnějších parametrů jako garance, LTV, výše výnosů a délky držení.
 2. Každému poskytovateli přiřadit vlastní Auto Invest s pravidly ušitými na míru.

1. Řazení dle výnosů či délky držení

Mintos - Auto Invest č. 1
Mintos – Auto Invest č. 1

Popis: Zaměříme na úvěry s garancí, které následně řadíme podle délky držení. V tomto konkrétním případě je pro nás důležitý výnos a délka držení je podružným parametrem – tomu odpovídá pořadí příkazů. V každém Auto Investu pak zapneme jen poskytovatele, které chceme držet.

Výhodou je především jednoduché a rychlé nastavení. Tím, že jednotlivé příkazy nejsou úrokem omezeny spodní hranicí je garantováno, že odchytneme vždy úvěr s nejvyšším možným výnosem, který je aktuálně na tržišti k dispozici v kombinaci s nějakou rozumnou délkou držení. Takto nastavený Auto Invest je zcela bezúdržbový a nemusíme se o něj v podstatě starat. Nevýhodou je, že tímto nastavením neříkáme nic o diverzifikaci napříč poskytovateli. AI pouze provede výběr mezi povolenými originatory. Výsledkem je, že v takto nastavených Auto Investech převažují úvěry od jedné či dvou společností. Nejčastěji je to Mogo.

První metodu lze doporučit pro drobná portfolia, kdy příliš neřešíme, co nám AI vybere. V příkladu byl rozhodujícím kritériem zisk, ale stejně dobře to může být délka držení, pokud je naší strategií úvěry rychle točit.

2. Pro každého poskytovatele vlastní AI

Mintos - Auto Invest č. 2
Mintos – Auto Invest č. 2

Popis: Nastavíme jedno pravidlo pro každého poskytovatele. To obnáší si projít nabídky na tržišti, prozkoumat jednotlivé společnosti a vybrat jen ty důvěryhodné a následně navolit parametry. Celý seznam poté prioritizujeme dle výnosu, délky držení nebo kvalit originatorů.

Výhodou druhé metody je, že můžeme náš vklad lépe řídit a stanovit si pro každého poskytovatele strop. Tato metoda také nabízí zodpovědnější přístup řízení portfolia, než prostý náhodný výběr dle nejvyššího úroku. Nevýhodou je složitost a časová náročnost celého počínání. Každou chvíli se situace na tržišti drobně mění. Někteří poskytovatelé nabízí lepší nabídky, někteří jdou s úrokem dolů. Pokud včas na parametry nezareagujeme, nemusíme skrze AI zainvestovat celý kapitál nebo se dostat k výhodnějším nabídkám.

Výběr na osách - úroky a délka držení
Výběr na osách – úroky a délka držení
Mintos - loans that match your criteria
O stavu tržiště si lze pro každý vzorek dat udělat poměrně rychlou představu

Tuto metodu lze doporučit pro investory, kteří chtějí lépe (ehm, upřímně alespoň nějak) řídit riziko a jsou ochotni vyměnit část výnosu za lepší diverzifikaci a možná i bezpečí. Protože údržbou a vyhodnocováním parametrů už nějaký čas strávíme, lze tuto metodu doporučit pro majetnější investory. Pro malá portfolia při započtení času tento přístup nedává smysl.

Jak vybrat poskytovatele?

Ne všichni poskytovatelé úvěrů jsou vhodnými kandidáty. Projít si hospodaření každé nebankovky může být pěkná dřina. Naštěstí, existuje mnoho článků, které už tuto práci udělaly za nás. V češtině si lze prostudovat tento seriál od Finlord. V angličtině lze pak doporučit článek na explorep2p.com, kde si lze jednotlivé poskytovatele úvěrů seřadit podle ratingu.

Toto byly ve zkratce dva základní přístupy, ale určitě existuje i mnoho dalších. K načerpání dalších informací doporučím P2P fórum, konkrétně toto vlákno.

Pár rad na závěr

 • Nepoužívejte pro AI příkazy typu nákup od 12% do 14%. Tím říkáte, že je vám jedno, co mezi těmito výnosy vlastně dostanete. Lepší je neomezovat výnos zdola a nastavit klidně více podmínek (od 14%, od 13%, od 12%). Pak máte jistotu maximálního výnosu.
 • Vyplňujte co nejvíce dat. Spousta investorů si u úvěrů s garancí úplně zapomíná zadávat LTV.
 • Auto Invest je dobré pravidelně čas od času vyhodnocovat. Rozložení jednotlivých poskytovatelů si lze zkontrolovat skrze koláčový graf.
 • Nastavit si více příkazů v Auto Investu je vždy lepší, než nastavit pouze jediný. Investovat raději po drobnějších částkách.
 • Před spuštěním Auto Investu se raději 2x přesvědčte, že jste vše nastavili správně. Není nic horšího, než špatně zainvestovat do stovky úvěrů najednou. Ano, něco podobného se mi stalo :-).

Toto byly ve zkratce 2 základní pohledy na nastavení Auto Investu. Docela jistě však platí, že co investor, to vlastní řešení. Jako obvykle budu velmi rád, pokud se o své pohledy a zkušenosti podělíte v komentářích.

Odkazy

Mintos a Auto Invest: jak jej správně nastavit?
5 (100%) 1 vote[s]

Poslat článek na výlet. Sdílet!