Mintos a Auto Invest: jak jej správně nastavit?

Většina uživatelů se od manuálního výběru úvěrů poměrně rychle přesune k Auto Investu. Hlavní motivací je vysoká úspora času, striktní dodržování navolených parametrů a plná automatizace správy portfolia. To vše zatímco se věnujeme jiným činnostem. Teoreticky to z ní skvěle, v praxi narazíme na mnoho překážek. V tomto článku se podíváme na základní přístupy při tvorbě pravidel a některé další tipy a nástrahy.

Auto Invest a jeho „správné“ nastavení

Strategií, které jdou na Mintosu uplatňovat je nespočet. Zde jsou namátkou některé z nich:

 • Nákup úvěrů s garancí vykoupení
 • Nákup úvěrů s rozumnějším LTV (např. 50% a méně)
 • Nákup úvěrů s krátkou dobou držení
 • Vhodně diverzifikovat napříč originatory
 • Zaměřit se jen na určité země a měny
 • Zaměřit se jen na některé typy půjček

Aby v tom byl správný guláš, některé ze strategií lze mezi sebou kombinovat a jiné nikoliv. Zmiňuji se o tom proto, že každý Auto Invest má své slabé místo. Jednotlivé mozaiky strategie se nám skrze pravidla nepodaří uplatnit všechna – a pokud ano, spoustu času strávíme údržbou nebo bude výsledné řešení zbytečně složité. V současnosti je například obrovský problém skrze AI nakoupit úvěry s garancí, vysokým výnosem, krátkou dobou držení a ještě k tomu rovnoměrně diverzifikovat napříč poskytovateli.

Jisté změny by mohly nastat tento prosinec, kdy by měl Mintos přidat k AI další parametry. Pokud patříte mezi investory, kteří by rádi investovali skrze Auto Invest i na sekundárním trhu, budete si muset počkat až na rok 2018.

V nadpisu jsem vložil slovo „správné“ nastavení AI do uvozovek. Důvod je, že pro každého jednotlivce je správná strategie pochopitelně úplně jiná. Proto prosím berte následující příklady jako čistě inspirativní.

Nastavení Auto Investu

Co se týče nastavování, dlouho jsem hledal co nejideálnější řešení. Studoval jsem také nejrůznější fóra a další zdroje a dospěl jsem k dvěma základním řešením.

 1. Upřednostnění obecnějších parametrů jako garance, LTV, výše výnosů a délky držení.
 2. Každému poskytovateli přiřadit vlastní Auto Invest s pravidly ušitými na míru.

1. Řazení dle výnosů či délky držení

Mintos - Auto Invest č. 1
Mintos – Auto Invest č. 1

Popis: Zaměříme na úvěry s garancí, které následně řadíme podle délky držení. V tomto konkrétním případě je pro nás důležitý výnos a délka držení je podružným parametrem – tomu odpovídá pořadí příkazů. V každém Auto Investu pak zapneme jen poskytovatele, které chceme držet.

Výhodou je především jednoduché a rychlé nastavení. Tím, že jednotlivé příkazy nejsou úrokem omezeny spodní hranicí je garantováno, že odchytneme vždy úvěr s nejvyšším možným výnosem, který je aktuálně na tržišti k dispozici v kombinaci s nějakou rozumnou délkou držení. Takto nastavený Auto Invest je zcela bezúdržbový a nemusíme se o něj v podstatě starat. Nevýhodou je, že tímto nastavením neříkáme nic o diverzifikaci napříč poskytovateli. AI pouze provede výběr mezi povolenými originatory. Výsledkem je, že v takto nastavených Auto Investech převažují úvěry od jedné či dvou společností. Nejčastěji je to Mogo.

První metodu lze doporučit pro drobná portfolia, kdy příliš neřešíme, co nám AI vybere. V příkladu byl rozhodujícím kritériem zisk, ale stejně dobře to může být délka držení, pokud je naší strategií úvěry rychle točit.

2. Pro každého poskytovatele vlastní AI

Mintos - Auto Invest č. 2
Mintos – Auto Invest č. 2

Popis: Nastavíme jedno pravidlo pro každého poskytovatele. To obnáší si projít nabídky na tržišti, prozkoumat jednotlivé společnosti a vybrat jen ty důvěryhodné a následně navolit parametry. Celý seznam poté prioritizujeme dle výnosu, délky držení nebo kvalit originatorů.

Výhodou druhé metody je, že můžeme náš vklad lépe řídit a stanovit si pro každého poskytovatele strop. Tato metoda také nabízí zodpovědnější přístup řízení portfolia, než prostý náhodný výběr dle nejvyššího úroku. Nevýhodou je složitost a časová náročnost celého počínání. Každou chvíli se situace na tržišti drobně mění. Někteří poskytovatelé nabízí lepší nabídky, někteří jdou s úrokem dolů. Pokud včas na parametry nezareagujeme, nemusíme skrze AI zainvestovat celý kapitál nebo se dostat k výhodnějším nabídkám.

Výběr na osách - úroky a délka držení
Výběr na osách – úroky a délka držení
Mintos - loans that match your criteria
O stavu tržiště si lze pro každý vzorek dat udělat poměrně rychlou představu

Tuto metodu lze doporučit pro investory, kteří chtějí lépe (ehm, upřímně alespoň nějak) řídit riziko a jsou ochotni vyměnit část výnosu za lepší diverzifikaci a možná i bezpečí. Protože údržbou a vyhodnocováním parametrů už nějaký čas strávíme, lze tuto metodu doporučit pro majetnější investory. Pro malá portfolia při započtení času tento přístup nedává smysl.

Jak vybrat poskytovatele?

Ne všichni poskytovatelé úvěrů jsou vhodnými kandidáty. Projít si hospodaření každé nebankovky může být pěkná dřina. Naštěstí, existuje mnoho článků, které už tuto práci udělaly za nás. V češtině si lze prostudovat tento seriál od Finlord. V angličtině lze pak doporučit článek na explorep2p.com, kde si lze jednotlivé poskytovatele úvěrů seřadit podle ratingu.

Toto byly ve zkratce dva základní přístupy, ale určitě existuje i mnoho dalších. K načerpání dalších informací doporučím P2P fórum, konkrétně toto vlákno.

Pár rad na závěr

 • Nepoužívejte pro AI příkazy typu nákup od 12% do 14%. Tím říkáte, že je vám jedno, co mezi těmito výnosy vlastně dostanete. Lepší je neomezovat výnos zdola a nastavit klidně více podmínek (od 14%, od 13%, od 12%). Pak máte jistotu maximálního výnosu.
 • Vyplňujte co nejvíce dat. Spousta investorů si u úvěrů s garancí úplně zapomíná zadávat LTV.
 • Auto Invest je dobré pravidelně čas od času vyhodnocovat. Rozložení jednotlivých poskytovatelů si lze zkontrolovat skrze koláčový graf.
 • Nastavit si více příkazů v Auto Investu je vždy lepší, než nastavit pouze jediný. Investovat raději po drobnějších částkách.
 • Před spuštěním Auto Investu se raději 2x přesvědčte, že jste vše nastavili správně. Není nic horšího, než špatně zainvestovat do stovky úvěrů najednou. Ano, něco podobného se mi stalo :-).

Toto byly ve zkratce 2 základní pohledy na nastavení Auto Investu. Docela jistě však platí, že co investor, to vlastní řešení. Jako obvykle budu velmi rád, pokud se o své pohledy a zkušenosti podělíte v komentářích.

Odkazy

13 Comments

 1. Velmi pěkné shrnutí. Také používám Autoinvesty rozdělené podle originátorů.
  Mám jen dvě poznámky:
  – limit LTV lze aplikovat jen u půjček se zástavou (prakticky tedy autopůjčky Mogo)
  – Ke dvěma uvedeným zdrojům ratingu používám ještě vlastní vyhodnocení „splácivosti“ – když už má člověk stažené portfolio v Excelu, lze si snadno spočítat podíl půjček v prodlení po originátorech. Tímto způsobem jsem musel vyřadit půjčky od Mozipo a španělské od CreditStar, protože bez prodlení byla jen čtvrtina. Ostatní poskytovatelé neklesají pod 65%.

  1. Díky Jiří za super komentář a doplnění. To vyhodnocení skrze Excel je velmi zajímavý doplněk ke strategii, budu se na to muset také podívat a výsledky zhodnotit. Já ve svých Auto Investech pro jistotu Španělsko vyhodil úplně po dřívějších zkušenostech některých lidí s Bondorou..

 2. Zdravím Vás, chtěl bych se zeptat na ten 1% bonus. Na Mintosu píšou: „Odměna se vypočítá podle vašeho průměrného denně investovaného zůstatku během období 3 měsíců – 30, 60 a 90 dnů po datu registrace.“ Chápu to tak, že bonusová částka se přičítá v závislosti na době od registrace a ne v závislosti na dnu v měsíci. Jste si jistý, že máte popis na Vašich stránkách správně? Mám názor, že Váš popis by platil jedině v případě, že bych se zaregistroval 1.den v měsíci, ale mohu se mýlit…

  1. Zdravím Přemku,

   děkuji za upozornění – zatím si nikdo z uživatelů nestěžoval ani v komentářích, ani emailem. Nevylučuji však, že jsem to mohl pochopit jinak. Zkusím to ještě raději ověřit u podpory a jakmile budu moudřejší, texty případně opravím.

   Doplněno: Po emailové diskusi jsem texty upravil, tak aby lépe reflektovaly skutečnost. Děkuji za postřehy.

 3. Lukáši zaregistroval jsi v Autoinvestu novinku Mintos Investiční Strategie? Co na to říkáš? Vypadá to že to je ušité na míru pro mě, s investováním teprve začínám, do teď jsem o P2P nevěděl zhola nic a toto by mi alespoň pro začátek mohlo docela pomoct 😉

  1. Vráťo, ano zaregistroval. Upřímně jsem z této novinky trochu rozpačitý. Vše, co v jednotlivých balíčcích prezentují si vlastně můžeš nastavit i ty sám a není to záruka ničeho.

   Můj názor je, že je fajn si tu a tam něco zkusit naklikat a trochu se do toho ponořit. Člověk se tím minimálně učí. Ale já jsem typ člověka, co se v tom rád šťourá :). Zase chápu, že je to časově nenáročný start, tak proč ne, pokud ti parametry balíčků vyhovují. To si musí určit každý sám.

 4. Ahoj, co bys tedy doporučil úplnému začátečníkovi s malým počátečním kapitálem? 🙂

  1. Ahoj Kryštofe,

   obecně se snažím moc nedoporučovat, respektive držet články informativní a nechat na každém, jak si s tím vším naloží. Obecně: je fajn se učit a být trpělivý, nebrat nic jako definitivní a neustále růst a všechno vylepšovat.

   Pokud bych to vztáhl na Mintos, pak bych si vše prošel a snažil se procesy automatizovat, kvůli úspoře času, který je s ohledem na malou investici obrovským výdajem, vyhnul bych se přestřeleným parametrům v AI, abys nemusel ručně doinvestovávat a zůstal bych pokud možno „konzervativnější“, žádné experimenty v GEL apod. Obecně je pak několik strategií:

   – točit krátkodobé úvěry s garancí, moc se nestarat o to, co držím
   – najít si dlouhodobé úvěry s garancí (možná LTV) a vybírat si.. zde ale bývají k vzteku zpětné odkupy
   – já jdu cestou kompromisu, kvalitnější poskytovatelé s průměrnou dobou držení na 1 rok, ale výnos je trochu nižší

   Vše má své pro a proti. Je dobré si také něco nastudovat o poskytovatelích např. na explorep2p nebo na stránkách Mintosu, aby člověk věděl, co je pro něj nejlepší.

 5. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda nevíte o někom, kdo by mi mohl poradit a blíže vysvětlit fungování Mintosu, jak si co nejlíp nastavit různé parametry. Přijde mi to jako zajímavý prostředek investování, jen mám obavy investovat zde více, jelikož s ničím podobným doposud nemám zkušenosti.

  1. Dobrý den Terezo,

   klidně se ptejte tady v komentářích nebo přes můj email v patičce. Se čtenáři si rád píši a nevadí mi tu a tam poradit.

   Skepse a obavy vůči tomuto typu investování (i investování všeobecně) jsou správné. Obecně není dobré podléhat ve velké míře trendům, ať už jsou jakékoliv.

 6. Zdravím,
  nerozumím té radě…
  Lepší je neomezovat výnos zdola a nastavit klidně více podmínek (od 14%, od 13%, od 12%)

  resp. radě rozumím, ale nevím, jak bych to těmi posuvníky nastavil. Spodní hranice ‚od‘ tam bude vždy, ne? Díky za vysvětlení.

  1. Zdravím.
   Je to jednoduché – když mám 3 AI na stejného poskytovatele a hranice podle priority od 14%, od 13% a od 12%, tak se to bude chovat takto:

   1. najdi úvěry 14%+… nejsou? dobře, přejdi na druhý AI
   2. najdi úvěry od 13%+.. nejsou? ok, přejdi na třetí AI
   3. najdi úvěry od 12% … jsou? tak zainvestuj.

   Mohu si pochopitelně nastavit rozmezí od 12% do 14% a mít to pod jedním příkazem. Ale pokud poskytovatel uveřejní úvěry 12, 13 a 14% najednou, pak mi AI zpravidla nakoupí to, co zbyde – tedy patrně 12% úvěry. Rovněž mi to šetří čas při pohybech úroků na tržišti. Když si sérii AI nastavím jako výše, mám vždy jistotu, že jdu od nejvyššího výnosu postupně směrem dolů – až k tomu minimálně požadovanému.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *