Mintos a Revolut: nabíjení a výběr v EUR bez poplatku

Až do nedávna měl investor na Mintosu dvě základní volby, jak si na svůj účet poslat peníze v EUR. Jednak pomocí TransferWise a potom pomocí převodu na CZK účet Mintosu s využitím interní směnárny. Obě možnosti vychází shodně s poplatkem 0,7% z velikosti transakce. Směnárna Mintosu má však tu výhodu, že je rychlejší, jednodušší a nevyžaduje žádnou registraci.

V minulém týdnu přišla dobrá zpráva – Revolut spustil možnost nabít si účet v CZK, bez poplatků. Úvodní konverze z českých korun byla totiž dlouhou dobu vadou na kráse této aplikace. Každý uživatel si nyní může převádět peníze za středové kurzy a dále s nimi pracovat. Protože jsem čerstvým vlastníkem Revolut účtu i karty, tak jsem převod na Mintos i zpět rovnou vyzkoušel a vše zaznamenal.

Před první platbou

Celému procesu předchází zřízení Revolut účtu, který se váže na konkrétní telefonní číslo (pouze pro Android a iOS) a objednání debetní karty za 6 EUR, která však pro účely zasílání transakcí není potřeba. Uživatel si pouze musí nabít minimální částku, aby účet aktivoval.

Já jsem si na Revolut zasílal prostředky pomocí karty z Airbank a zkoušel jsem také možnost zasílat přímo v EUR z TransferWise. Tady mě trochu zaskočil poplatek 1 GBP (odmítnutý), přičemž jsem nikde nedohledal, za co by měl být. V poplatcích mi zatím celá platforma přijde poměrně chaotická. Opatrně také na konverze o víkendech, které jsou zpoplatněny částkou 0,5-2% z transakce.

TransferWise to Revolut
Přesun z TransferWise na Revolut. 1GBP fee.

Z Revolutu na Mintos

Před odesláním je potřeba si aktivovat local IBAN v EUR. Já tak učinil před psaním článku a uvedené screenshoty jsou pro jinou měnu – princip je však stejný.


Revolut - nastaveníRevolut - account managerRevolut - local IBAN


Postup odeslání platby je jednoduchý, z plateb jsem zvolil To bank account a založil jsem si nového příjemce.


Revolut - payment methodRevolut - add new beneficiaryRevolut - choose transfer type


Následně jsem zvolil cílovou zemi, měnu a na další obrazovce naťukal IBAN a BIC/SWIFT. Tyto údaje najde každý uživatel na Mintosu v sekci deposit. Tím se mi do adresáře přidal nový příjemce. Další převod tak bude o zadání údajů rychlejší a Revolut si dokonce pamatuje i uvedenou referenci.


Revolut - choose country and currencyRevolut to MintosRevolut - list of beneficiary


Následovala konverze z CZK do EUR a odeslání zkušební částky na Mintos s uvedenou referencí (číslem účtu investora), aby platbu správně přiřadili. Platba na Mintos mi z nějakého záhadného důvodu odchází jako Turbo transfer, bez možnosti si vybrat typ platby. Nicméně v detailu platby je uvedeno doručení za 1-5 dní (nikoliv 1 den pro rychlejší Turbo platbu) a navíc neplatím žádný poplatek, takže to beru jako drobnou chybu.

U jiných plateb dochází po kliknutí na send k výběru rychlosti a také příslušné ceny za transakci.


Revolut konverzeTurbo transfer to MintosRevolut - choose transfer speed


Platba se poté v administraci Revolutu objeví jako pending a kopie výpisu se odešle také do emailu. Transakci jsem zasílal ve večerních hodinách (čtvrtek 26.4.2018) a na Mintos připsala ve středu (2.5.2018). Od této poměrně dlouhé doby je třeba odečíst víkend a také 1 den svátek.

Z Mintosu na Revolut

Zpět je celá práce o kus jednodušší. V Mintosu postačí přejít do nabídky Withdraw a ze seznamu zvolit Revolut účet. Ověřte si, zda se skutečně jedná o číslo local IBAN. K výběrům z Mintosu nelze přiřadit referenci a podle zahlcenosti podpory si troufám říci, že by mohla být komplikace někomu dokazovat, že jsou peníze skutečně vaše.

Mintos withdraw

Zkušební výběr jsem provedl ze zrovna dostupného zůstatku 2.5. 2018, hned následující den dopoledne jsem měl peníze k dispozici zpátky na účtu.


Revolut - příchozí platbaRevolut - útrata


Odkazy

Závěr

Nepředpokládám, že by si každý kvůli transakcím na P2P platformy zakládal Revolut. Nicméně v současnosti se jedná o nejlevnější způsob zasílání EUR tam i zpět s kurzem, který je aktualizovaný v reálném čase. Tento způsob předčí SEPA platby, interní Mintos směnárnu i ostatní alternativní služby. A co více, výběry lze rovnou utrácet přes debetní kartu. Za úroky si tedy rovnou můžete koupit třeba kávu :-).

Jako vždy budu vděčný za vaše komentáře a doplnění.

Aktualizace:

Pokud uživatel platbu neodešle pomocí unikátního IBAN, ale z hromadného účtu, platba i tak na Mintos v pořádku dorazí. Mintos však umožní zpětný výběr pouze na unikátní IBAN, jiné účty Revolut se v seznamu pro withdraw neobjeví.

Opatrně také na běžný převod v CZK směrem na Revolut. Ten může být zpoplatněn až 200 Kč / transakci. Viz komentář jednoho ze čtenářů.

Mintos a Revolut: nabíjení a výběr v EUR bez poplatku
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!

37 komentářů

 1. Ahoj Lukáši,
  díky za vyzkoušení Revolutu. Jenom mě napadá – je dobré revolut použít i pro první platbu? Teoreticky je ten “local” účet vedený na moje jméno, takže při výběru by neměly nastat problémy, ale stejně. Co myslíš? 🙂

  Díky

  1. Ahoj Ondro a díky za komentář.

   Dobrá poznámka, to mi uteklo. Obecně bych doporučil první platbu směrem na P2P platformu uskutečnit přes SEPU z banky. Zaslat alespoň drobnou částku (kvůli poplatkům) a následně bych teprve šel do Revolut, TransferWise, CurrencyFar… Už jen proto, že z Mintosu lze zasílat zpět pouze na čísla účtu, ze kterých platba přišla. Mít tam svou banku je přinejmenším praktické.

   Některé platformy jsou k zaslání skrze alternativní služby benevolentní už na první dobrou (FundingSecure), někde chtějí první platbu výhradně skrze SEPU. Tipl bych si, že problémem alternativních služeb je, že se špatně ověřuje původ prostředků a mít účet u P2P portálu navázaný na banku je důležité i z důvodu transparentnosti daní apod.

 2. Díky. 🙂

  Konzultoval jsem to se supportem a pro případné další zájemce mám tuhle odpověď:

  “Hello Ondřej,

  Thank you for contact once again.

  I’ve checked it twice and indeed we can withdraw funds to an account on Revolut if we have received funds from it.
  Only I would suggest you to activate your unique IBAN account number before sending us money.
  It will help us to identify your account.

  In case of additional questions, feel free to ask.

  Best regards,
  Anna”

  1. Díky za podnětné komentáře! Také jsem před psaním článku psal na Mintos, abych si potvrdil co a jak. Anna, mě však odbyla stručněji 🙂

   Hello Lukáš,

   Thank you for contact.

   Yes, it is possible to send us money also via Revolut.
   On deposit section on the left side you see details of our bank accounts which you can use to send us funds in particular currency.
   On the right side there are only examples of some on-line payment service providers you can use. But they are just examples.

   In case of additional questions, feel free to ask.

   Best regards,
   Anna

 3. Ahoj Lukáši,
  chtěl jsem vložit na revolut učet CZK z debetní karty Mbank což po několika pokusech vždy selhalo. Mbank vyžaduje vzhledem k 3D secure potvrzeni platby sms kodem, ktery ti prijde na mobil. Revolut aplikace ovšem vždy vypiše chybu a nepřesměruje do aplikace (neotevře okno) mbanky, kde bych mohl tento kod vložit.

  1. Zdravím Radime,

   děkuji za sdílení zkušenosti, byť trochu frustrující. Já mám Airbank, která s 3D secure spolupracuje v pohodě a v tomhle úplně neporadím. Koukal jsem i na jejich web a vypadá to, že nejsi jediný s tímto problémem (viz: https://www.mbank.cz/mnazor/). Pravděpodobně tam bude nějaká blokace ze strany mBank.
   Top Up přes regulérní převod by měl zafungovat. Jen je škoda, že tím člověk přichází o funkci nabít si rychle přes kartu.

   1. Myslíš top up bankovní převod v CZK na český bankovní účet? V aplikaci vidím jen možnost udělat převod v CZK na učet Revolutu v Anglii a pouze jako zahraniční swift převod za nemalý poplatek.

    1. Jej.. pravda, promiň. Nedošlo mi, že stále zatím nemají český účet a zasílá se to k nim na Lloyds bank.

 4. To je dobra zprava, pokud to chapu dobre, ze tim obejdu 0,7% mintos poplatek? Nebo si Revolut uctuje jeste neco jineho krome vikendoveho poplatku? Trochu postradam v clanku nejake srovnani, tak se pokusim neco dodat zde:

  Dnes, t.j. 18.5. 2018 Mintos nabizi lehce lepsi kurz, momentalne;
  Mintos 1CZK=0.039099
  Revolut 1CZK=0.0390

  tzn. za napriklad 100 000CZK bychom meli na Mintosu nebyt poplatku o necelych 10 EUR vic, a to 3909.9EUR. Zatimco na Revolutu 3900EUR.

  Ovsem s poplatkem 0,7% Mintosu za currency exchange jsme jiz na 3882.53EUR vs 3900EUR a tudiz skoro 20EUR ve prospech Revolutu, pokud jsem neprehlednul nejake poplatky u nich.

  To je velice pozitivni a i kdyz jsem toto bohuzel nevyuzil pro vklady bez poplatku, urcite to vyuziju na vybery a dalsi pripadne vklady. Kazdopadne poplatky me pomohl pokryt Hoopoo affiliate bonus 😉

  1. Přesně tak Jakube,

   lze tím obejít 0,7% poplatek Mintosácké směnárny. Revolut při překročení limitu 6000 Eur měsíčně účtuje ještě 0,5%, ale to se dá případně načasovat do více měsíčních splátek. Dalších poplatků si nejsem vědom – viz: https://www.revolut.com/cz/fee-schedule

   Děkuji za srovnání. Já se do kalkulací nepouštěl, protože ono je to ještě o něco složitější, než uvádíš.
   Mintos aktualizuje kurzy myslím pouze 1x denně a proto má poplatek 0,7%, kterým kryje případné výkyvy.
   Revolut aktualizuje kurzy v reálném čase. V době tvého komentáře (16:14) byl zrovna oproti počátku dne pokles, který na poměrně vysoké částce udělal rozdíl oněch 9,9 EUR.

   Jinými slovy, výsledky jsou srovnatelné jen v době, kdy Mintos stanovuje kurz podle kterého na celý den přepočítává. Pak by byl rozdíl nejspíš o nějaké drobné opravdu těch ± 0,7%.

   Moc si vážím bonusu i komentáře, děkuji 😉 a ať se daří.

   1. Rozdělit do více „splátek“ to lze, ale pak zase přicházím o úroky. To dost možná vyjde levněji zaplatit Mintosu 0.7 % za konverzi nebo TransferWise 20CZK + 0.35% za konverzi (pro CZK–>EUR) než se připravit o úrok za měsíc.

 5. Jeste jsem si vsimnul pri realnem zkouseni, ze (pokud nejde jen o pomichane screenshoty) jsi zadaval Latvia do Revolutu jako zemi uctu, ale potom pouzil Estonsky IBAN. 🙂 Predpokladam, ze vzhledem k tomu, ze kod zeme je primo v IBAN nebyl s tim zadny problem.

  1. Jakube, díky za doplnění. Máš pravdu, pro nabití v EUR jsem využil Estonskou LHV. Platba v pohodě došla, takže to asi nebyla nijak zásadní chyba. Zdá se, že to primárně bere IBAN. Až budu příště zasílat vklad na Mintos tak si to po sobě opravím.

 6. Zdravím Lukáši,
  rád bych se zeptal na vkládání peněz na Mintos. Mám Fio účet, kde je poplatek za Euro platbu 20 Kč. Má cenu se snažit využívat převody přes Revolut nebo TransferWise, když je u Fio poplatek takto nízký?

  1. Také zdravím, Vráťo.

   Pevné poplatky jsou většinou zanedbatelná část celkového poplatku. Mnohem více přeplatíš na bankovním kurzu. Teď se dívám na kurzovní lístek a kurz u Fio je 26,346, na Revolut je 25,716. Pokud si například budeš chtít zaslat 500 EUR na Mintos, tak skrze Revolut je rozdíl 500*0,63+20=335 Kč. Pochopitelně je na tobě, jestli budeš chtít řešit rozdíl 335 Kč na částce přesahující 12 tisíc. Já se na to však dívám tak, že se člověk zbytečně připraví o výnos, na který by jinak čekal téměř 3 měsíce.

   Když už, tak minimálně doporučím převod na Mintos v českých korunách a následnou konverzi do EUR převést u nich. Je to za poplatek 0,7%, což je i tak lepší, než u drtivé většiny českých bank (ne-li u všech). TransferWise, teď upravoval poplatky a měl by být o trochu levnější. Ale zvaž sám, jestli se ti vyplatí někde zakládat účet, není to nutnost.

   1. Díky Lukáši, takže spíš než o poplatky jde o bankovní kurz. Pokud bych tedy chtěl na Mintos převést větší částku, např. 50.000 Kč a více, tak je nejvýhodnější Revolut, který je bez poplatků a má nejlepší kurz…

    1. Není vůbec zač. Ano, může být – Revolut vychází v současnosti ze všech alternativních služeb zdaleka nejlépe. Relativně OK je TransferWise, CurrencyFair či převod přes Mintos směnárnu. V každém případě bych u vyšších částek vyhnul bankám, na takto vysoké částce už by se jednalo o 1500 Kč rozdíl, což není úplně zanedbatelná suma, kterou bys chtěl obětovat jednomu převodu.

     Zároveň bych však vyzdvihl komentář Ondřeje o pár odstavců výše. Skrze banku je dobré alespoň drobnou platbu udělat. Pak budeš moci skrze Mintos zasílat platby zpět rovnou na b.ú.

     1. Určitě první platbu provedu přes banku. Ostatní pak přes Revolut. Jediné co mě na tom úplně nevoní je nedostupnost na desktopu, pouze přes mobil, čemuž jsem se doposud snažil vyhýbat… Ale jednou to asi muselo přijít 🙂

     2. Tomu rozumím, sám to mám velmi podobně a raději jsem na desktopu. I z tohoto důvodu rád využívám služeb TransferWise a nejdu úplně po nejnižší ceně. Snad se kluci z Revolutu na ten desktop co nejdříve vrhnou :-). Respektive on už je, ale pouze na business účtech, což trošku zamrzí.

 7. Dobrý den, před měsícem jsem začal investovat na Mintosu pro začátek s částkou 50.000 Kč.

  Po převodu v Mintos směnárně mi odečetli 350 CZK, s čímž jsem počítal.

  Každopádně mě zajímá jiná věc:

  Posílal jsem do Mintosu peníze z korunového účtu a mám jej tedy i registrovaný jako místo, kam si můžu provést výběr prostředků. Zajímá mě však, jestli při výběru EUR na můj korunový účet si bude něco banka nebo Mintos účtovat.

  Vytvořil jsem si proto v bance i eurový účet, moje otázka tedy zní, jestli je lepší výběry dělat na korunový účet nebo na € účet v KB.

  1. Dobrý den MK,

   díky za komentář, obávám se však že nedovedu plně kvalifikovaně odpovědět. Myslím si, že by to mělo být tak, že při převodu z účtu Mintosu na účet KB vedený ve stejné měně by to mělo být bez poplatků. V případě EUR tam bude maximálně pevný poplatek za SEPU ze strany banky.

   To jestli je lepší výběry dělat na CZK nebo EUR. Tam bude záležet na měnovém kurzu mezi CZK a EUR u KB. Nevím, zda máte jako majitel více účtů u jedné banky na kurz nějaké zvýhodnění. Pokud ne, bude určitě vycházet lépe provést konverzi přes Mintos do CZK za 0,7%, případně jak už tu zaznělo využít některou z alternativ. Nicméně pokud jste schopen utratit eura bez konverze, pak může mít EUR účet u KB svůj význam.

   Snad mě někdo zkušenější doplní.

 8. Tak jsem narazil na první problém. Chtěl jsem si na Revolut převést větší částku a platba se bohužel nezdařila, jelikož mám na “top up” kartou denní limit 6.250 CZK. Myslel jsem nejdřív, že je to limit ze strany mojí FIO karty, ale ne, je to na straně Revolutu. Na jejich fóru jsem o tom našel několik diskuzí. Doporučují větší částky převádět bankou, což je ale to čemu jsem se kvůli poplatkům chtěl vyhnout.
  Bankovní převod je další bod, kde jsem si naběhnul. Mám sice FIO účet, kde je poplatek za Euro platby pouze 20 Kč, ale zahraniční převod v CZK je bohužel za 200 Kč. Což jsem si právě vyzkoušel, když jsem si udělal zkušební převod menší částky, v domnění, že zahraniční platba v Eurozóně je za 20 Kč stejně jako Europlatba, ale rychle jsem byl vyveden z omylu. Odeslal jsem 1.000,- a o 200,- hned přišel na poplatku…
  Ani se mi nechce počítat, jestli bych býval neušetřil, kdybych i za cenu poplatku nepřevedl CZK rovnou na Mintos a tam interně nesměnil na EURa… 😉

  1. Vráťo, díky za sdílení zkušenosti, byť trochu trpké. Do článku doplním odkaz na Tvůj komentář. Snad tím alespoň ušetříš podobné trápení někomu, kdo se tím bude také zabývat.

   Je to jak píšeš, bohužel Revolut stále nemá český bankovní účet. Je to trochu paradoxní, ale nabití kartou je levnější, než platba převodem. Bohužel, zvláště investorům překáží ony zmíněné limity.

  2. Popravdě mě překvapilo, že jen 200 CZK. Pamatuju si (možná špatně), že za režim SHA se u Fio platilo 500 CZK a za OUR se platilo 700 CZK. Dnes je to 200 CZK za SHA a 500 CZK za OUR.

   Ale režim SHA nemusí být až tak ideální. Možná jsem to jen blbě pochopil, ale co jsem kdysi studoval, pochopil jsem z toho, že tady si může nějaký poplatek odečíst koncová banka, ale i nějaká banka po cestě, což mi přijde dost nepředvídatelné a neovlivnitelné.

 9. Zkoušel jsem si poslat různé měny:
  EUR – OK
  GBP – OK
  CZK – OK, přišlo to podivným způsobem: https://photos.app.goo.gl/vSnDFziBiPA53LqB6 a dva maily o vkladu (ale nemá moc smysl)
  PLN – napsali mi z Mintosu, že chtějí nějaký doklad, že ty peníze jsou ode mne. Poslal jsem jim PDFko z Revolutu (vybral platbu, stiskl Statement a „vytiskl“ jako PDF) a bylo vyřešeno. Zpoždění oproti odhadu Revolutu 1 pracovní den, zřejmě ze strany Mintosu kvůli prověření platby. Příští podobnou platbu by prý měl Mintos zpracovat automaticky. (A snad o 1BD rychleji.)

  U některých měn (AFAIR třeba RUB) to nejde převést. Možná by se dalo ušetřit něco málo tím, že pošlu na Mintos EUR nebo USD a budu konvertovat odtud. Nejspíš se to ale nevyplatí, kdybych měl přešvihnout limit pro FX konverze na Revolutu (ten mám 120 000 CZK / mo).

  1. Nekde jsem cetl u mintos, ze jiné měny nez eur a domaci nase nemusí jit vybrat a musíš si nechat poslat na místní účet v jejich měně.. Takže abys pak nemusel zakládat účet nekde v Rusku v rublech

   1. Hmm, o tom jsem zatím neslyšel.. mohl bys k tomu zkusit dohledat zdroj? Resp. i kdyby to byla pravda, pořád si můžeš peníze převést přes jejich interní směnárnu do EUR či domácí měny.

    1. Co jiného je nutné vědět o investici v jiných měnách?
     Výběry v měně jiné než v eurech jsou často možné pouze v zemi, kde se danou měnou platí, a je nutné mít v dané zemi založený bankovní účet v dané měně.

     takže převod na EURA to vyřeší.. , leč ..
     “Investice se provádí v měně uvedené pro každou půjčku, přičemž splátky se provádí ve stejné měně. Pokud vaše provozní měna neodpovídá měně, ve které jste investovali, může při přepočtu na vaši provozní měnu dojít k fluktuaci v obdržených platbách.”

     zdroje FAQ pri odhlasni z mintosu

 10. Dobrý den,
  mám dotaz, kam při SEPA platbě z Revolutu zadáváte ID investora z mintosu, nedokázal jsem to objevit.
  Děkuji
  MK

  1. Hezký den,

   je to poslední obrazovka před odesláním. Nad tlačítkem Send. Poměrně nenápadná kolonka.

 11. Nekde jsem cetl u mintos, ze jiné měny nez eur a domaci nase nemusí jit vybrat a musíš si nechat poslat na místní účet v jejich měně.. Takže abys pak nemusel zakládat účet nekde v Rusku v rublech..

  Jinak dobíjím přes transferwise kreditní kartou a vždy dostanu 1% z platby.. Takže poplatek co ma transfer se mi nuluje s cca malým plusem..

 12. Ahoj,
  mam tu jeste jeden dotaz ohledne prevodu CZK na Revolut.
  Chtela bych si vybirat penize z investicniho uctu. Kdyz zadam platbu na Revolut na CZK ucet v Britanii, zároveň volím korespondencni banku u KB. A tady by me zajimalo, jak je to s poplatkama. Mate nekdo takovou zkusenost? Bude si KB jako korespondencni banka neco uctovat? Volala jsem na infolinku a zatim nikdo nevedel, tak mi maji zavolat nazpet.
  Dekuju!

 13. A nebylo by jednodušší zavést v česku euro? SEPA v eurozóně většinou zdarma, bez konverze a do druhého dne 😉 Ale je mi jasný, že bankám, směnárníkům a naší vládnoucí tříde je to hodně proti srsti.

 14. Ahoj Lukáši,
  Prosím tě jak je to se zakládáním účtů v jiných měnách.
  Účet na vklad v Eurech má adresu v Estonsku.
  Účet na vklad v Librách ve Velké Británii.
  Jak tedy založit ty účty v Revolutu.

  Děkuji Libor

  1. Ahoj Libore,

   účty se nově zakládají přes tlačítko v pravém horním rohu Revolutu. Následně klikneš tlačítko “+” Add account, kde si můžeš vybrat z několik desítek měn.
   Nicméně, pokud jde o zasílání na Mintos, potřebuješ si aktivovat local IBAN, jinak nebudeš moci vybírat zpět a to ne každá měna na Revolutu podporuje. Myslím, že jej lze v současnosti aktivovat pouze u EUR a GBP.
   Otevřeš si detail příslušné měny, sjedeš dolů a najdeš sekci local, kde si local IBAN aktivuješ kliknutím na tlačítko. O adresy účtů na Mintos resp. Revolut nejde, jen při zasílání částky se uvádí kód země.

   Snad se podařilo. Lukáš

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *