Mintos a Revolut – nabíjení a výběr v EUR bez poplatku

Až do nedávna měl investor na Mintosu dvě základní volby, jak si na svůj účet poslat peníze v EUR. Jednak pomocí TransferWise a potom pomocí převodu na CZK účet Mintosu s využitím interní směnárny. Obě možnosti vychází shodně s poplatkem 0,7% z velikosti transakce. Směnárna Mintosu má však tu výhodu, že je rychlejší, jednodušší a nevyžaduje žádnou registraci.

V minulém týdnu přišla dobrá zpráva – Revolut spustil možnost nabít si účet v CZK, bez poplatků. Úvodní konverze z českých korun byla totiž dlouhou dobu vadou na kráse této aplikace. Každý uživatel si nyní může převádět peníze za středové kurzy a dále s nimi pracovat. Protože jsem čerstvým vlastníkem Revolut účtu i karty, tak jsem převod na Mintos i zpět rovnou vyzkoušel a vše zaznamenal.

Před první platbou

Celému procesu předchází zřízení Revolut účtu, který se váže na konkrétní telefonní číslo (pouze pro Android a iOS) a objednání debetní karty za 6 EUR, která však pro účely zasílání transakcí není potřeba. Uživatel si pouze musí nabít minimální částku, aby účet aktivoval.

Já jsem si na Revolut zasílal prostředky pomocí karty z Airbank a zkoušel jsem také možnost zasílat přímo v EUR z TransferWise. Tady mě trochu zaskočil poplatek 1 GBP (odmítnutý), přičemž jsem nikde nedohledal, za co by měl být. V poplatcích mi zatím celá platforma přijde poměrně chaotická. Opatrně také na konverze o víkendech, které jsou zpoplatněny částkou 0,5-2% z transakce.

TransferWise to Revolut
Přesun z TransferWise na Revolut. 1GBP fee.

Z Revolutu na Mintos

Před odesláním je potřeba si aktivovat local IBAN v EUR. Já tak učinil před psaním článku a uvedené screenshoty jsou pro jinou měnu – princip je však stejný.


Revolut - nastaveníRevolut - account managerRevolut - local IBAN


Postup odeslání platby je jednoduchý, z plateb jsem zvolil To bank account a založil jsem si nového příjemce.


Revolut - payment methodRevolut - add new beneficiaryRevolut - choose transfer type


Následně jsem zvolil cílovou zemi, měnu a na další obrazovce naťukal IBAN a BIC/SWIFT. Tyto údaje najde každý uživatel na Mintosu v sekci deposit. Tím se mi do adresáře přidal nový příjemce. Další převod tak bude o zadání údajů rychlejší a Revolut si dokonce pamatuje i uvedenou referenci.


Revolut - choose country and currencyRevolut to MintosRevolut - list of beneficiary


Následovala konverze z CZK do EUR a odeslání zkušební částky na Mintos s uvedenou referencí (číslem účtu investora), aby platbu správně přiřadili. Platba na Mintos mi z nějakého záhadného důvodu odchází jako Turbo transfer, bez možnosti si vybrat typ platby. Nicméně v detailu platby je uvedeno doručení za 1-5 dní (nikoliv 1 den pro rychlejší Turbo platbu) a navíc neplatím žádný poplatek, takže to beru jako drobnou chybu.

U jiných plateb dochází po kliknutí na send k výběru rychlosti a také příslušné ceny za transakci.


Revolut konverzeTurbo transfer to MintosRevolut - choose transfer speed


Platba se poté v administraci Revolutu objeví jako pending a kopie výpisu se odešle také do emailu. Transakci jsem zasílal ve večerních hodinách (čtvrtek 26.4.2018) a na Mintos připsala ve středu (2.5.2018). Od této poměrně dlouhé doby je třeba odečíst víkend a také 1 den svátek.

Z Mintosu na Revolut

Zpět je celá práce o kus jednodušší. V Mintosu postačí přejít do nabídky Withdraw a ze seznamu zvolit Revolut účet. Ověřte si, zda se skutečně jedná o číslo local IBAN. K výběrům z Mintosu nelze přiřadit referenci a podle zahlcenosti podpory si troufám říci, že by mohla být komplikace někomu dokazovat, že jsou peníze skutečně vaše.

Mintos withdraw

Zkušební výběr jsem provedl ze zrovna dostupného zůstatku 2.5. 2018, hned následující den dopoledne jsem měl peníze k dispozici zpátky na účtu.


Revolut - příchozí platbaRevolut - útrata


Odkazy

Závěr

Nepředpokládám, že by si každý kvůli transakcím na P2P platformy zakládal Revolut. Nicméně v současnosti se jedná o nejlevnější způsob zasílání EUR tam i zpět s kurzem, který je aktualizovaný v reálném čase. Tento způsob předčí SEPA platby, interní Mintos směnárnu i ostatní alternativní služby. A co více, výběry lze rovnou utrácet přes debetní kartu. Za úroky si tedy rovnou můžete koupit třeba kávu :-).

Tolik tedy k zasílání peněz na Mintosu. Pomalu sbírám zkušenosti a chystám důkladnější recenzi služby Revolut. Pokud byste mé snažení chtěli podpořit, registrací skrze tento odkaz mi můžete dopomoci k premium účtu.

Jako vždy budu vděčný za vaše komentáře a doplnění.

Aktualizace:

Pokud uživatel platbu neodešle pomocí unikátního IBAN, ale z hromadného účtu, platba i tak na Mintos v pořádku dorazí. Mintos však umožní zpětný výběr pouze na unikátní IBAN, jiné účty Revolut se v seznamu pro withdraw neobjeví.

Mintos a Revolut – nabíjení a výběr v EUR bez poplatku
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!

12 komentářů

 1. Ahoj Lukáši,
  díky za vyzkoušení Revolutu. Jenom mě napadá – je dobré revolut použít i pro první platbu? Teoreticky je ten “local” účet vedený na moje jméno, takže při výběru by neměly nastat problémy, ale stejně. Co myslíš? 🙂

  Díky

  1. Ahoj Ondro a díky za komentář.

   Dobrá poznámka, to mi uteklo. Obecně bych doporučil první platbu směrem na P2P platformu uskutečnit přes SEPU z banky. Zaslat alespoň drobnou částku (kvůli poplatkům) a následně bych teprve šel do Revolut, TransferWise, CurrencyFar… Už jen proto, že z Mintosu lze zasílat zpět pouze na čísla účtu, ze kterých platba přišla. Mít tam svou banku je přinejmenším praktické.

   Některé platformy jsou k zaslání skrze alternativní služby benevolentní už na první dobrou (FundingSecure), někde chtějí první platbu výhradně skrze SEPU. Tipl bych si, že problémem alternativních služeb je, že se špatně ověřuje původ prostředků a mít účet u P2P portálu navázaný na banku je důležité i z důvodu transparentnosti daní apod.

 2. Díky. 🙂

  Konzultoval jsem to se supportem a pro případné další zájemce mám tuhle odpověď:

  “Hello Ondřej,

  Thank you for contact once again.

  I’ve checked it twice and indeed we can withdraw funds to an account on Revolut if we have received funds from it.
  Only I would suggest you to activate your unique IBAN account number before sending us money.
  It will help us to identify your account.

  In case of additional questions, feel free to ask.

  Best regards,
  Anna”

  1. Díky za podnětné komentáře! Také jsem před psaním článku psal na Mintos, abych si potvrdil co a jak. Anna, mě však odbyla stručněji 🙂

   Hello Lukáš,

   Thank you for contact.

   Yes, it is possible to send us money also via Revolut.
   On deposit section on the left side you see details of our bank accounts which you can use to send us funds in particular currency.
   On the right side there are only examples of some on-line payment service providers you can use. But they are just examples.

   In case of additional questions, feel free to ask.

   Best regards,
   Anna

 3. Ahoj Lukáši,
  chtěl jsem vložit na revolut učet CZK z debetní karty Mbank což po několika pokusech vždy selhalo. Mbank vyžaduje vzhledem k 3D secure potvrzeni platby sms kodem, ktery ti prijde na mobil. Revolut aplikace ovšem vždy vypiše chybu a nepřesměruje do aplikace (neotevře okno) mbanky, kde bych mohl tento kod vložit.

  1. Zdravím Radime,

   děkuji za sdílení zkušenosti, byť trochu frustrující. Já mám Airbank, která s 3D secure spolupracuje v pohodě a v tomhle úplně neporadím. Koukal jsem i na jejich web a vypadá to, že nejsi jediný s tímto problémem (viz: https://www.mbank.cz/mnazor/). Pravděpodobně tam bude nějaká blokace ze strany mBank.
   Top Up přes regulérní převod by měl zafungovat. Jen je škoda, že tím člověk přichází o funkci nabít si rychle přes kartu.

   1. Myslíš top up bankovní převod v CZK na český bankovní účet? V aplikaci vidím jen možnost udělat převod v CZK na učet Revolutu v Anglii a pouze jako zahraniční swift převod za nemalý poplatek.

    1. Jej.. pravda, promiň. Nedošlo mi, že stále zatím nemají český účet a zasílá se to k nim na Lloyds bank.

 4. To je dobra zprava, pokud to chapu dobre, ze tim obejdu 0,7% mintos poplatek? Nebo si Revolut uctuje jeste neco jineho krome vikendoveho poplatku? Trochu postradam v clanku nejake srovnani, tak se pokusim neco dodat zde:

  Dnes, t.j. 18.5. 2018 Mintos nabizi lehce lepsi kurz, momentalne;
  Mintos 1CZK=0.039099
  Revolut 1CZK=0.0390

  tzn. za napriklad 100 000CZK bychom meli na Mintosu nebyt poplatku o necelych 10 EUR vic, a to 3909.9EUR. Zatimco na Revolutu 3900EUR.

  Ovsem s poplatkem 0,7% Mintosu za currency exchange jsme jiz na 3882.53EUR vs 3900EUR a tudiz skoro 20EUR ve prospech Revolutu, pokud jsem neprehlednul nejake poplatky u nich.

  To je velice pozitivni a i kdyz jsem toto bohuzel nevyuzil pro vklady bez poplatku, urcite to vyuziju na vybery a dalsi pripadne vklady. Kazdopadne poplatky me pomohl pokryt Hoopoo affiliate bonus 😉

  1. Přesně tak Jakube,

   lze tím obejít 0,7% poplatek Mintosácké směnárny. Revolut při překročení limitu 6000 Eur měsíčně účtuje ještě 0,5%, ale to se dá případně načasovat do více měsíčních splátek. Dalších poplatků si nejsem vědom – viz: https://www.revolut.com/cz/fee-schedule

   Děkuji za srovnání. Já se do kalkulací nepouštěl, protože ono je to ještě o něco složitější, než uvádíš.
   Mintos aktualizuje kurzy myslím pouze 1x denně a proto má poplatek 0,7%, kterým kryje případné výkyvy.
   Revolut aktualizuje kurzy v reálném čase. V době tvého komentáře (16:14) byl zrovna oproti počátku dne pokles, který na poměrně vysoké částce udělal rozdíl oněch 9,9 EUR.

   Jinými slovy, výsledky jsou srovnatelné jen v době, kdy Mintos stanovuje kurz podle kterého na celý den přepočítává. Pak by byl rozdíl nejspíš o nějaké drobné opravdu těch ± 0,7%.

   Moc si vážím bonusu i komentáře, děkuji 😉 a ať se daří.

 5. Jeste jsem si vsimnul pri realnem zkouseni, ze (pokud nejde jen o pomichane screenshoty) jsi zadaval Latvia do Revolutu jako zemi uctu, ale potom pouzil Estonsky IBAN. 🙂 Predpokladam, ze vzhledem k tomu, ze kod zeme je primo v IBAN nebyl s tim zadny problem.

  1. Jakube, díky za doplnění. Máš pravdu, pro nabití v EUR jsem využil Estonskou LHV. Platba v pohodě došla, takže to asi nebyla nijak zásadní chyba. Zdá se, že to primárně bere IBAN. Až budu příště zasílat vklad na Mintos tak si to po sobě opravím.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *