Mintos a Revolut: nabíjení a výběr v EUR bez poplatku

(Poslední aktualizace 7.2. 2019) – upraveny informace o poplatcích a doplněny nové postupy pro aktualizovaný vzhled

Až do nedávna měl investor na Mintosu dvě základní volby, jak si na svůj účet poslat peníze v EUR. Jednak pomocí TransferWise (s poplatkem 0,35%) a potom pomocí převodu na CZK účet Mintosu s využitím interní směnárny (s poplatkem 0,7%). Směnárna Mintosu má však tu výhodu, že je rychlejší, jednodušší a nevyžaduje žádnou registraci.

V tomto článku bych se rád podíval na platbu prostřednictvím portálu Revolut, která může vyjít ještě o kousek levněji. Platby probíhají jako mezibankovní kurzy a úvodní konverze do CZK je prostřednictvím karty okamžitá a navíc zdarma.

Alternativně jsem dříve otestoval také službu TransferWise a převod na Mintos.

Před první platbou

Celému procesu předchází zřízení Revolut účtu, který se váže na konkrétní telefonní číslo (účet lze zřídit na chytrý telefon Android nebo iOS). Při této příležitosti si lze také za 99 Kč objednat debetní kartu, ale ta není pro účely zasílání transakcí potřeba. Uživatel si pouze musí nabít minimální částku, aby účet aktivoval.

Z Revolutu na Mintos

Před odesláním je potřeba si aktivovat local IBAN v EUR.

Kliknete na ikonku posuvných panelů v pravém horním rohu (žlutý puntík) a následně se dostanete do obrazovky Settings. Zde kliknete na příslušný účet, u kterého chcete zřídit IBAN. Na další stránce v záložce local najdete tlačítko pro aktivaci. Já už tak učinil dříve a vidím tak pouze své vlastní údaje.

Pokud nemáte příslušnou měnu aktivovanou, tak v záložce settings lze tlačítkem Add account novou měnu přidat. Tlačítkem Edit lze pak měnit pořadí měn, jak se budou zobrazovat na úvodním dashboardu.


Revolut Accounts. Nastavení. Aktivace Local IBAN.


Postup odeslání platby je jednoduchý. Ve spodním menu kliknete na ikonu Payments a následně na modrou ikonu Bank transfer. Na další obrazovce si zřídíte nový účet příjemce, kam budete chtít zaslat peníze.

Z principu je možné si touto cestou zřídit jako příjemce sám sebe a touto cestou zasílat z Revolutu zpět na český běžný účet.


Revolut payments.Add new beneficiary. Revolut Transfer type.


Následně stačí navolit cílovou zemi, měnu a na další obrazovce naťukat IBAN a BIC/SWIFT. Tyto údaje najde každý uživatel na Mintosu v sekci deposit. Tím se mi do adresáře přidal nový příjemce.


Volba cílové země.Revolut - přidání nového příjemce. Seznam příjemců.


Následně stačí vybrat příjemce, zvolit částku a nezapomenout napsat referenci, která by měla být číslem účtu investora.

V mém případě následovala konverze z CZK do EUR a odeslání zkušební částky na Mintos s vlastní referencí, aby platbu správně přiřadili. Platbu jsem tímto způsobem zasílal vícekrát a ve většině případů proběhlo připsání následující den.


Revolut - poznámka pro příjemce.  Revolut odeslání platby.


Platba se poté v administraci Revolutu objeví jako pending a kopie výpisu se odešle také do emailu.

Z Mintosu na Revolut

Zpět je celá práce o kus jednodušší. V Mintosu postačí přejít do nabídky Withdraw a ze seznamu zvolit IBAN Revolut účtu.

Mintos withdraw

Zkušební výběr jsem provedl ze zrovna dostupného zůstatku a následující den byly peníze zpět na účtu Revolut.


Revolut - příchozí platba


Odkazy

Závěr

Nepředpokládám, že by si každý kvůli transakcím na P2P platformy zakládal Revolut. Nicméně v současnosti se jedná o nejlevnější způsob zasílání EUR tam i zpět s mezibankovním kurzem, který je aktualizovaný v reálném čase. Tento způsob předčí SEPA platby, interní Mintos směnárnu i ostatní alternativní služby. A co více, výběry lze rovnou utrácet přes debetní kartu. Trochu mě mrzí, že Mintos neumí úroky zasílat automatizovaně, ale snad se to s jejich novou IBAN kartou změní.

Jako vždy budu vděčný za vaše komentáře a doplnění.

Aktualizace:

  • Opatrně na trochu horší víkendové kurzy!
  • Pokud uživatel platbu neodešle pomocí unikátního IBAN, ale z hromadného účtu, platba i tak na Mintos v pořádku dorazí. Mintos však umožní zpětný výběr pouze na unikátní IBAN, jiné účty Revolut se v seznamu pro withdraw neobjeví.
  • Je fajn vůbec první převod na Mintos provést skrze vlastní banku. Byť jen s malou částkou.
  • Opatrně také na běžný převod v CZK směrem na Revolut. Ten může být oproti rychlejšímu nabití kartou zpoplatněn až 200 Kč / transakci. Viz komentář jednoho ze čtenářů.
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!