Lendy mě trápí, úvěry jsou i 500 dní po splatnosti

Na Lendy není situace ani trochu růžová. Sekundární trh již delší dobu prakticky nefunguje a prodat jakýkoliv úvěr je nadlidský úkol. To platí zvlášť pokud se s držením dostanete do minusových dní nebo vůbec k těsné blízkosti regulérní fáze splacení. Celkem je na tržišti 24 defaultů se zpožděním od 185 do 523 dní. Vůbec je děsivé, že počet úvěrů, které překročily hranici 500 dní po splatnosti už je 8.

Lendy na naštvané reakce z TrustPilot neustále kopíruje ty samé odstavce. Že investoři musejí počítat s nějakým tím rizikem a prozatím nikdo nepřišel o peníze. Ano, to je pravda. Vše je zajištěno zástavou maximálně 70% LTV a dokud se neprodá se ztrátou, investoři mohou žít v iluzi, že stále o nic nepřišli. Jenže zároveň si neustále kladu otázku, proč se Lendy s defaulty vypořádává tak pomalu? Že by problém s nadhodnocením? Nezájem o hromadící se úvěry po splatnosti? Raději se nechci domýšlet.

V současnosti nedoporučuji novým investorům vstupovat. Jako demonstrativní příklad přikládám část portfolia, kterou se mi zatím nepodařilo prodat.

Lendy - seznam defaultů
Seznam defaultů je dlouhý.

Většina úvěrů pochází ještě z dob Saving Stream, kdy byl člověk rád za to, když vůbec něco odchytl. Skrze první investice jsem udělal spoustu systematických chyb na které jsem doplatil (maximální hodnoty LTV, jistinu tvoří pozemky a nemovitosti s jedním účelem využití). Pak se portál postupně proměňoval. Přišla změna podmínek, která ze záporných dní držení udělala černého Petra. Tím se prakticky přes noc zhoršilo postavení investorů. Od té doby nelze z úvěrů po splatnosti získávat úroky a jejich prodej se stal ještě obtížnější.

Dle informací v detailech jednotlivých participací bych měl ještě nějaké peníze získat. A s vybranými úroky a předchozími částkami se jedná o cca 50% financí. Bohužel u zbytku očekávám po následující rok a více frustrující zkušenost.

Tak nějak jsem si zvykl, že všechno u Lendy je na dlouho. Poslední výběr a zaslání peněz na účet trval 12 dní. Komunikace s podporou je zoufale pomalá a když už odepíšou, tak pouze strohé odpovědi. Bohužel už ani základní úkony nefungují tak jak by to člověk u fintech společnosti ve 21. století očekával.

Dnes tedy z mé strany jen krátce, pro jednou i o stinné stránce P2P lendingu. Hodně investorů aktuálně řeší odchod a prodej. Jak jste na tom s důvěrou vy?

8 Comments

 1. Jsem na tom dost podobne.. mel jsem tam nastesti mensi cast portfolia, ale i tak mi tam ted visi 8 pujcek po splatnosti,zbytek jsem behem nekolika mesicu prodal a vse dal radeji na bondster. Chystam se zkusit Estateguru,ale po zkusenosti z Lendy se tech nemovitosti trosku obavam..

  1. Díky za komentář. Já ještě testuji FundingSecure, investuji do úvěrů bez renewal s nižším LTV a jsem relativně spokojen. Po necelém půl roce mám po splatnosti cca 10% portfolia, jeden úvěr se bude patrně obnovovat, druhý by měl být podle všeho brzy splacen. Na závěry je zatím brzy, ale FS v současnosti funguje násobně lépe, než Lendy.

   1. Jsem jak na Lendy, tak na FundingSecure…na obou asi rok. Na lendy mám od tohoto roku taky stejný názor, stoji to za prd. Zadal jsem příkaz na prodej na začátku roku a ještě teď jsem ve frontě cca 50k GBP, tzn. počítám, že se mi ta půjčka prodá tak za měsíc..tzn. likvidita asi 4měsíční fronta a to není žádná krize, žádná panika v P2P. Mám rovněž 4úvěry v Defaultu a další 3 jsou suspended(spadnou do toho Defaultu co nevidět). Tzn. já pomale ale jistě Lendy opouštím.

    Ad FundingSecure, taky tam není všechno růžové jak se zdá, ale jejich přístup mi příjde víc proklientský a váží si pěnez svých investorů. Mám tam taky jeden default, ale to byla taky začátečnická chyba (3rd legal charge), tzn. z toho už asi nic nedostanu. Ale jinak se snažím více diverzifikovat a nejet na sílu 13% pa, ale spíš nižší LTV a spokojím se třeba i s 11-12% pa.

    1. Díky Doonio za sdílení zkušenosti. Já Lendy také opouštím, zatím se mi postupně daří odprodávat a stahovat, ale jde to zoufale pomalu.

     FS mám myslím 2 úvěry po splatnosti, oba se řeší. Zatím nenavyšuji a čekám, co to udělá v dlouhodobém horizontu. LTV kupuji pod 40%, pokud možno nové úvěry, ne renewal.

 2. Upřímně, mě Lendy vůbec netrápí, mám tam půjčky se splatností více než 300 dní a během chvilky je mohu kdykoliv odprodat, v tom nevidím problém. Mnohem hůře je na tom Mintos, chci odprodat celé poftfolio 40 půjček, již je to týden a ani jedna půjčka se neodprodala, přitom všechny jsou Current. Přijde mi jako kdyby sekundární market na mintosu postrádal smysl. Vidíte to stejně?

  1. Hezký večer Libore a díky za komentář.

   Upřímně by mě zajímalo, jak to děláte, že prodáte i úvěr 300 dní po splatnosti. Já mám v prodeji, několik úvěrů již 3 týdny a ne a ne je prodat. A přitom je LTV nízké a stále jsou kladné. Čili, pokud mi prozradíte magii, která se za tím skrývá budu velmi rád :).

   Pokud jde o Mintos – ano, částečně máte pravdu. SM na Mintosu je v současné době zahlcený nabídkami a v době, kdy přijde nějaká cashback akce, jsou investoři na sekundáru jako pominutí. Všude jsou slevy i přes 4%. Na Mintosu si to chce s prodejem portfolia trochu načasovat. Za sebe vidím výhodu minimálně v tom, že tu nakupuje velké množství lidí a prodat tu lze – ta kupní síla tu zkrátka je. Chce to jen nastavit nějakou rozumnou slevu – aby to člověka nezruinovalo a zároveň, aby nabídku trochu zviditelnil. Nedávno jsem prodával část úvěrů se slevou 1% a byl jsem úspěšný. Jen jak říkám, chce to nějak rozumně načasovat – ty cashback akce poněkud křiví trh.

   1. Dobrý den, děkuji za odpověď. Co se týče Vaší otázky, nepsal jsem že mám půjčky 300 dní po splatnosti ale právě naopak REMAINING je stále nad 300 dní = relativně nové půjčky.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *