Lendy mě trápí, úvěry jsou i 500 dní po splatnosti

Na Lendy není situace ani trochu růžová. Sekundární trh již delší dobu prakticky nefunguje a prodat jakýkoliv úvěr je nadlidský úkol. To platí zvlášť pokud se s držením dostanete do minusových dní nebo vůbec k těsné blízkosti regulérní fáze splacení. Celkem je na tržišti 24 defaultů se zpožděním od 185 do 523 dní. Vůbec je děsivé, že počet úvěrů, které překročily hranici 500 dní po splatnosti už je 8.

Lendy na naštvané reakce z TrustPilot neustále kopíruje ty samé odstavce. Že investoři musejí počítat s nějakým tím rizikem a prozatím nikdo nepřišel o peníze. Ano, to je pravda. Vše je zajištěno zástavou maximálně 70% LTV a dokud se neprodá se ztrátou, investoři mohou žít v iluzi, že stále o nic nepřišli. Jenže zároveň si neustále kladu otázku, proč se Lendy s defaulty vypořádává tak pomalu? Že by problém s nadhodnocením? Nezájem o hromadící se úvěry po splatnosti? Raději se nechci domýšlet.

V současnosti nedoporučuji novým investorům vstupovat. Jako demonstrativní příklad přikládám část portfolia, kterou se mi zatím nepodařilo prodat.

Lendy - seznam defaultů
Seznam defaultů je dlouhý.

Většina úvěrů pochází ještě z dob Saving Stream, kdy byl člověk rád za to, když vůbec něco odchytl. Skrze první investice jsem udělal spoustu systematických chyb na které jsem doplatil (maximální hodnoty LTV, jistinu tvoří pozemky a nemovitosti s jedním účelem využití). Pak se portál postupně proměňoval. Přišla změna podmínek, která ze záporných dní držení udělala černého Petra. Tím se prakticky přes noc zhoršilo postavení investorů. Od té doby nelze z úvěrů po splatnosti získávat úroky a jejich prodej se stal ještě obtížnější.

Dle informací v detailech jednotlivých participací bych měl ještě nějaké peníze získat. A s vybranými úroky a předchozími částkami se jedná o cca 50% financí. Bohužel u zbytku očekávám po následující rok a více frustrující zkušenost.

Tak nějak jsem si zvykl, že všechno u Lendy je na dlouho. Poslední výběr a zaslání peněz na účet trval 12 dní. Komunikace s podporou je zoufale pomalá a když už odepíšou, tak pouze strohé odpovědi. Bohužel už ani základní úkony nefungují tak jak by to člověk u fintech společnosti ve 21. století očekával.

Dnes tedy z mé strany jen krátce, pro jednou i o stinné stránce P2P lendingu. Hodně investorů aktuálně řeší odchod a prodej. Jak jste na tom s důvěrou vy?

Lendy mě trápí, úvěry jsou i 500 dní po splatnosti
5 (100%) 1 vote[s]

Poslat článek na výlet. Sdílet!