Lendermarket: recenze platformy od Creditstar (guest post)

Guest post: Dnešní článek nemám výjimečně na svědomí já, ale můj kolega Zbyněk z P2P fóra. Jsem nesmírně rád za jeho iniciativu a ochotu při sepisování zkušeností z Lendermarket. Osobně na platformě nejsem aktivní (tři zavedené portály mi na správu bohatě stačí) a už se tolik nehrnu do novinek. Nicméně jsem upřímně rád, že někdo ano a že se chce o zkušenosti podělit. Doufám tedy, že pro vás bude trochu jiný názor a pohled osvěžující. A třeba se dozvíte něco nového – tedy, předávám slovo…

Zhruba čtyři měsíce zpátky jsem z důvodů poklesu výnosů na Mintosu a také problémům několika poskytovatelů na Mintos platformě (Aforti, Rapido, Metrokredit, Monego, Iute) hledal možnosti diverzifikace v rámci svých P2P investic. Po krátkém hledání jsem objevil platformu Lendermarket, která je provozovaná z Mintosu a jiných dobře známým poskytovatelem Creditstar. Po krátkém dopisování s podporou jsem se rozhodl platformu otestovat a svoje vcelku pozitivní dojmy nyní shrnu v krátké recenzi.

Sám jsem vyzkoušel platforem již celou řadu (Peerberry, Robo.cash, Zonky, Bondster, …) a nejsem zastáncem mnoha a mnoha otevřených účtů všude možně, nicméně Lendermarket na mě od začátku udělal dobrý dojem svojí jednoduchostí, vstřícnou podporou a faktem, že nemají ambici být dalším Mintosem. Platforma je vytvořena čistě jako další kanál financování pro Creditstar Group a neplánuje na tržiště přidávat jakékoliv jiné poskytovatele.

Koho by pak zajímalo rozložení mého P2P / P2B portfolia blíže, tak si ho dovolím odkázat na svůj, sice zanedbávaný, ale z této oblasti investování mé zkušenosti dobře pokrývající deníček sepsaný na P2P fóru.

Založení účtu

Založení účtu nepřináší v dnešní době nic nového. Pro zprovoznění účtu je nutné absolvovat ověření totožnosti Veriff, které spočívá v uploadování obou stran vašeho dokladu, například občanského průkazu. U mě vše proběhlo bezproblémově a účet jsem měl plně funkční v rámci jednoho pracovního dne.

Obrázek 1: Registrace na platformu.

Kdo za tím stojí – představení Creditstar Group

Skupina Creditstar se těší dobrému jménu a je na poli p2p aktivní i jinde. Explorep2p Credistaru přiřklo skóre 79 bodů, což z něj dělá čtvrtého nejlépe hodnoceného poskytovatele na Mintosu. Skóre je navíc opřeno na solidních základech ve všech hodnocených oblastech (zisk, kapitál, velikost poskytovatele, kvalita a pravidelnost poskytovaných finančních informací).

Mintos ve svém ratingu udělil Creditstaru známku B. Koho by zajímaly poslední publikované výsledky skupiny, jsou ke stažení přímo na stránkách Lendermarket zde. Platforma je v tomto transparentní a kvalita reportovaných informací je na odpovídající úrovni.

blank
Obrázek 2: Creditstar v číslech.

Finanční zdraví skupiny v závěru loňského roku rozebrali také dopodrobna Finlordi ve svém článku.

Jak probíhá investování?

Investovat je možné ručně anebo přes autoinvest (dále jen AI), přičemž ruční investování zdaleka není tak komfortní jako jeho automatizovaná verze. Ta naopak zvládá vše hravě a po nastavení jednotlivých strategií se mi už vlastně nestalo, že bych se znovu nastavením zabýval.

blank
Obrázek 3: Nastavení autoinvestu.

Půjček na tržišti je dostatek, při dozorování, zda mám vše rozinvestováno mi přišlo, že počet na tržiště umisťovaných půjček je řízen logicky a vždy pokryje poptávku investorů bez většího převisu, ale zároveň půjčky nikdy nechybí.

blank
Obrázek 4: Manuální investice do půjčky.

V aktuální chvíli lze investovat do půjček ve Španělsku, Polsku, Estonsku, Finsku, Dánsku a České republice, přičemž do těch českých není povoleno českým investorům investovat. Podpora mi jako důvod uvedla, že by v takovém případě bylo nutné splnit dodatečné legislativní požadavky, což zřejmě odporuje snaze o maximální jednoduchost platformy.  Všechny půjčky jsou v Eurech a dle vyjádření podpory se příležitosti v žádné jiné měně neplánují.

Naprostá většina půjček je krátkodobých (maturita <2 měsíce), ale v případě zájmu o dlouhodobější investici se například finské a estonské půjčky vyšplhají až na 54 měsíců. Zde však počítejte s tím, že díky absenci sekundárního trhu nemáte možnost se předčasně půjček zbavit.

Na implementaci sekundárního trhu jsem se také nyní v únoru ptal podpory a jeho zavádění v současných plánech platformy nefiguruje. Osobně se domnívám, že je to z důvodů daleko složitější byrokracie (a například hlídání AML = anti money laundering – opatření proti praní špinavých peněz) v případě, že mohou podíly mezi sebou obchodovat jednotliví investoři a vše neběží jen ve směru platforma > investor.

Všechny na tržišti umístěné půjčky mají známé razítko BBG, tedy garanci odkoupení v případě prodlení splátky o více než 60 dní. Ve svém portfoliu mám zhruba ¼ půjček v prodlení, což vzhledem ke zkušenostem odjinud považuji za normální.

blank
Obrázek 5: Rozložení půjček dle platební morálky věřitelů.

Velmi příjemné je, že půjčky jsou úročené stejným procentem i v prodlení, neexistuje zde žádná grace period či pending payments, které skutečný výnos na jiných platformách snižují. Vše hezky jednoduše, investuj a za každý až do splacení dostaneš stejnou denní sazbu.

blank
Obrázek 6: Výpis transakcí na účtu je velmi podobný tomu z Mintosu.

Za celou dobu mého působení na platformě jsem neobjevil půjčku s jiným procentuálním výnosem, než je jednotných 12% p.a. Někdo může namítat, že jinde se dají sehnat výše úročené půjčky, ale vzhledem k relativně důvěryhodnému poskytovateli považuji výnosové procento jako vyhovující. Plusem pak je, že odpadá nutnost sledovat aktuální trendy a přenastavování AI pro maximální výnos.

blank
Obrázek 5: Celkový přehled nabízí jen základní informace bez podrobnějších statistik.

Pro nové investory má platforma přichystané lákadlo v podobě 1% bonusu navíc za každé vložené a investované Euro, je však nutné se registrovat přes affiliate link. Akci jsem sám využil a bonus mi byl přesně dle podmínek po 2 měsících v pořádku připsán. I zde jsem ocenil jednoduchost, kdy bonus není odvislý od nějakého složitějšího výpočtu, ale dostal jsem prostě procento vložené a investované částky. Jako slušnost uvedu, že stejné procento dostává i doporučující. Pokud link využijete, podpoříte tím i P2P fórum a jeho provoz.

Proč na Lendermarketu investovat?

  • Rychlá a spolehlivá podpora.
  • Automatika a bezúdržbovost platformy.
  • Doposud konstantní výnos bez nutnosti neustálého upravování autoinvestu.
  • Dobře hodnocená stabilní skupina Creditstar v pozadí.
  • Přehlednost a jednoduchost bez složitých grace period, pending payments a dalších složitostí viděných např. na Mintosu.
  • Dostatek půjček, žádný cash-drag.

Na co si dát na Lendermaketu pozor?

  • Absence sekundárního trhu (nižší likvidita v případě rozhodnutí opustit platformu a vybrat prostředky)
  • Omezená možnost diverzifikace (vše jen v rámci skupiny Creditstar).
  • Oproti jiným platformám velmi málo statistik a přehledů ohledně vašich investic i o platformě jako takové (objemy půjček, počet investorů).

Suma sumárum

S platformou jsem tedy za sebe spokojený, prostředky tam vložené nechávám pracovat, ale nic navíc již vkládat nebudu. Jako diverzifikace k Mintosu považuji Lendermarket za vhodný, nicméně možností diverzifikovat v rámci platformy již tolik není, a tak se dle mého názoru hodí spíše pro menší portfolio.

Pokud vás recenze zaujala a máte jakýkoliv dotaz, tak neváhejte napsat pod článek anebo navštivte diskusní fórum www.p2pforum.cz, kde máme k platformě založené samostatné diskusní vlákno. Dále si lze pročíst i další recenzi Lendermarket na portálu P2Ptrh.cz

Zbyněk Horčička

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *