Rozhovor s Janou Mückovou, ředitelkou platformy Bondster

V dnešním rozhovoru jsem měl možnost vyzpovídat Janu Mückovou, která stojí za platformou Bondster. Oproti jiným dřívějším rozhovorům s ředitelkou českého P2B portálu – například na CzechCrunch či Penize.cz jsem se zkusil vydat trochu jinou cestou, jít více do hloubky a zaměřit se i na dotazy užitečné stávajícím investorům na Bondsteru.

Koneckonců platformu dobře znám, nějaký ten rok ji používám a byly tu otázky, které mě samotného zajímaly. Rozhovor jsem kvůli rozsahu rozdělil do dvou tématických částí.

  • V první, kterou právě čtete se dozvíte něco o platformě samotné, nejbližších novinkách či o procesu navazování spolupráce s poskytovateli a jejich následné kontrole a vyptával jsem se i na názor na nedávnou situaci týkající se zahraničních portálů Kuetzal a Envestio.
  • V druhé části pak naleznete infografiku a otázky více zaměřené na čísla. Dozvíte se, jak vypadá typický investor, jak jsou čeští investoři aktivní na eurovém trhu, o vlivu případné krize na segment P2P a potažmo i na Bondster.

Přeji příjemné čtení.

V Bondsteru pracujete přes jeden rok. Za tu dobu jste se z pozice Relationship manager dostala až k vedení portálu. Co vše z vaší perspektivy obnáší správa takové platformy? Můžete nám méně zasvěceným říci trochu více o tom, jak platforma funguje v zákulisí, kam investoři nevidí?

Ano, máte pravdu, teď v dubnu to bude rok a půl. Během té doby se toho v Bondster hodně změnilo. Začínala jsem v malém týmu pěti lidí, kteří jako v každém startupu neměli přesně danou náplň práce. Každý dělal to, co bylo zrovna potřeba a když to neuměl, tak se to prostě musel naučit.

Než jsem nastoupila do Bondster, tak jsem vedle nemovitostí a zlata sama investovala na jiných P2P platformách…

Dnes už máme mnohem lépe stanovené zodpovědnosti, procesy a pozice.  Je potřeba úkoly delegovat pro efektivní řízení. Aktivity Bondster jsou v podstatě rozděleny mezi pět hlavních oddělení – klientská podpora a backoffice, obchod, risk, vývoj a marketing. Investoři nejčastěji přijdou do styku se zaměstnanci oddělení klientské podpory a backoffice, kteří jsou k dispozici pro naše klienty každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Denně zpracovávají desítky hovorů a konverzací na chatu nebo emailu, kde s českými i zahraničními investory řeší jejich dotazy a radí jim, jak využívat funkcionality platformy.

Pak je to samozřejmě obchod, který zajišťuje nové poskytovatele a dostatek příležitostí na platformě a risk, který je podrobně vyhodnocuje. Marketing pracuje aktuálně zejména na posílení povědomí o naší značce, protože musím přiznat, že tomu jsme historicky nevěnovali tolik pozornosti a dnes se ukazuje, po expanzi v roce 2019, že v zahraničí jsme známější než na domácím trhu, což napravujeme. Raketový vývoj jsme nečekali a ani tak velký zájem zahraničních investorů. V neposlední řadě je to vývoj, který má na starost náš CTO. Řídí vývoj nových funkcionalit a pracuje na neustálém vylepšování pro klienty, jako jsou veškeré další inovace a automatizace platformy.

To nevypadá zrovna na málo práce. Kolik dalších lidí aktuálně za platformou stojí?

Teď je nás 10 s tím, že samozřejmě některé aktivity stále ještě outsourcujeme, např. HR nebo účetní, abychom snížili náklady. Pokud bychom spočítali také dlouhodobě spolupracující externisty na kratší úvazek, tak se náš počet navýší na 25. S růstem platformy přecházíme na vetší in-housový tým pro efektivnější a udržitelnější řízení.

Naštěstí mám v Bondster opravdu šikovné kolegy, kteří táhnou za jeden provaz s fantastickou atmosférou. Nemusím s nimi řešit banální otázky a mohu na ně delegovat projekty. Jsou pro mě velkou oporou, která dává mé práci smysl, i když zrovna řeším nějaké výzvy. Vím, že nejúspěšnější firmy světa postavily svůj růst na lidech, na dlouhodobě spokojených zaměstnancích a já si troufám říct, že v Bondster tvoří náš mezinárodní tým skvělé základy.

Bondster nedávno dosáhl důležitého milníku – objem proinvestovaných půjček překonal 1 miliardu Kč. Jaké jsou další cíle?

Tak samozřejmě další rychle proinvestovaná miliarda na platformě (smích). Nedávno jsme vyhlásili tipovací soutěž pro naše investory, kteří mohou získat hodnotnou cenu za správný tip, kdy překonáme 1,5 miliardy. (pozn. informaci o soutěži dostali investoři v newsletteru)

Ti největší a nejzkušenější investoři jsou převážně z německy mluvících zemí…

Hlavním cílem pro tento rok je ale zvýšit povědomí o značce nejen na domácím trhu, navýšit počty českých i zahraničních klientů, spuštění konverze měn a ještě zapracovat na transparentnosti platformy. Cítíme, že transparentnost je jedna z věcí, na kterou řada zahraničních platforem nedbá a když už se tváří, že ano, tak se při problémech ukazuje, že to byl spíš marketing než transparentnost. Připravujeme rating poskytovatelů i standardní data, která budeme zveřejňovat v jednom jazyce a jedné měně u každého z poskytovatelů, aby měli základní informace o poskytovatelích opravdu všichni, nezávisle na tom, zdali umí například rusky nebo polsky a mohou si přečíst zveřejněné výkazy v těchto jazycích. Především bychom chtěli být i nadále transparentní, důvěryhodnou platformou, která bude edukovat společnost jak v ČR, tak v zahraničí.

Jak jste na tom vy sama s investováním? Využíváte k těmto účelům třeba právě i Bondster nebo jiné P2P platformy?

Než jsem nastoupila do Bondster, tak jsem vedle nemovitostí a zlata sama investovala na jiných P2P platformách a nakonec i do Bondster, ale spíše menší částky, byla jsem asi jako řada konzervativních Čechů spíše opatrnější a neměla jsem důvěru k zahraničním platformám. Investici na naší platformě jsem navýšila, ale z bezpečnostních důvodů sumu raději nebudu zveřejňovat. (smích)

Dají se investováním u dalších P2P platforem odpozorovat i nějaké trendy a nápady, které následně můžete aplikovat i na Bondster?

Největším zdrojem nápadů jsou pro mě samotní investoři, které potkávám na konferencích v Česku i zahraničí. Výbornou akcí je například největší P2P konference v Evropě, která se každoročně koná v Rize v Lotyšsku, které je jakýmsi centrem dnešního světa P2P*.

Loni jsem se tam potkala s velmi zajímavými lidmi, kteří investují i 40 % svého investičního portfolia do již poskytnutých půjček. Tam se potvrdil nám už známý trend, že ti největší a nejzkušenější investoři jsou převážně z německy mluvicích zemí, nejčastěji z Německa, Rakouska, Švýcarska nebo pak také z Holandska. Potěšilo mě, že Bondster vnímají jako skvělou, úspěšnou a hlavně důvěryhodnou alternativu k pobaltským platformám, která nepodléhá žádnému vlivu z Ruska.

blank

*O P2P konferenci v Rize jsem za rok 2019 napsal samostatný report.

Obsah článku:

Bondster a nejbližší novinky

Na co se mohou investoři v nejbližší době těšit? Poměrně dlouho je řeč o konverzi měn v rámci investorského účtu a sekundárním trhu. Existují nějaké přesnější termíny spuštění těchto nástrojů?

Pokud všechno půjde podle plánu, tak konverzi měn spustíme ještě během března. Co se týká sekundárního trhu, tak věříme, že se podaří rovněž odstartovat vývoj ještě v tomto roce.

Připravujete i další nástroje a rozšíření? Myslím, že investoři by například uvítali automatizaci vystoupení z investic, které je nutné dělat ručně. A dále třeba informativní ratingy na eurovém trhu…

Automatizaci vystoupení z investic jsme již také diskutovali, ale z průzkumu mezi našimi investory tato funkcionalita nevyplynula jako ta nejžádanější. Vlastní rating poskytovatelů připravujeme a věříme, že se nám podaří jej tento rok spustit. Vedle robotických automatizací připravujeme i mnoho dalších novinek.

Mohou se investoři v blízké době těšit i na nějaké nové investiční příležitosti?

Ano, usilovně s obchodním týmem pracujeme na nových poskytovatelích zejména z Asie, bohužel opatření kvůli koronaviru řadu z nich doslova ochromila, a proto se jednání poměrně významně protahují.

blank

Bondster, poskytovatelé a rizika

Jak byste Bondster ohodnotila z pohledu rizika?

Můžu s klidným svědomím říct, že posuzujeme rizika opravdu zodpovědně a poctivě. Svědčí o tom i jednání s poskytovateli, kteří již mají nějakou zkušenost z jiných platforem. Když obdrželi naše požadavky na due diligence a sestavení interního ratingu, byli velmi překvapení, jak do detailu až jdeme a co všechno chceme znát. Zmiňovali, že to jiné platformy nevyžadovaly a svým způsobem si tak stěžovali na přílišnou náročnost našeho „onboarding procesu“.

Za tímto si ale pevně stojíme. Nechceme jen tvrdá data, chceme také vědět, jak má společnost nastavené interní procesy rozhodování, skóring dlužníků nebo procesy vymáhání. Nebo také jakou má strategii a jaká jsou její očekávání na následující roky.

Více o vyhodnocení poskytovatelů zde.

Envestio slibovalo dokonce až 30% výnosy a nabízelo investice do projektů z mnoha odvětví, takže se nabízela otázka, zda opravdu zaměstnanci platformy disponují tolika odborníky z tolika sektorů a jsou relevantně schopni ohodnotit rizika spojená s nabízenými projekty.

Můžete popsat, jak vypadá proces navázání spolupráce s novým poskytovatelem úvěrů? Jak dlouho to trvá?

Ten proces se za ten rok a půl hodně změnil. Na začátku jsme vyhledávali a oslovovali potenciální partnery my, dnes už v podstatě jednáme hlavně se společnostmi, které se nám samy ozvou nebo se kterými jsme se osobně potkali na konferencích. Doba trvání celého procesu se různí, u zahraničních poskytovatelů jsme schopni uzavřít spolupráci i do 6 týdnů od prvního jednání, u českých poskytovatelů to trvá mnohem déle, někdy i více než rok. Jde také o to, jak je společnost aktivní a jak rychle je schopna dodat všechny podklady, které požadujeme. Kdybychom ustoupili z našich náročných požadavků na poskytovatele, proces by se výrazně zrychlil. To ale rozhodně neplánujeme. Chceme mít na Bondster jen ty poskytovatele, kteří splní naše požadavky. Naše oddělení risku odvádí opravdu dobrou práci.

Je následně z vaší strany poskytovatel i pravidelně kontrolován?

Poskytovatelé jsou pravidelně na kvartální bázi monitorováni, jednou ročně jsou pak vyhodnocováni na základě finančních výkazů za uplynulý rok. Součástí kontroly poskytovatele je obvykle také tzv. „on-site visit“ – tedy návštěva kolegů z risku přímo v místě podnikání poskytovatele. Na základě kvality poskytovatele také stanovujeme maximální expoziční limity, tzn. jaký maximální objem půjček mohou na platformě nabídnout.Cílem samozřejmě je, aby byl poskytovatel v případě většího počtu zpětných odkupů schopen dostát svým závazkům a investoři v případě nesplácení dlužníka dostali své peníze zpět.

blank

Jak je na tom platforma z pohledu institucionálních investorů?

Několik institucionálních investorů nás už kontaktovalo, jedná se především o různé alternativně zaměřené fondy ze zahraničí, někteří z nich u nás dokonce už investují. Jednáme také se zajímavou švýcarskou investiční společností, která u nás již několik měsíců investuje a která zakládá vlastní fond, aby mohla zvýšit objemy svých investic. Výjimkou ale není ani zájem ze strany českých institucionálních investorů. Institucionální investoři mají samozřejmě trochu jiné požadavky na výnos, zajištění půjček, ale také funkcionality platformy a smlouvy, i na tomto ale pracujeme.

Co říkáte na nedávnou situaci kolem platforem Kuetzal a Envestio, které ukončily svou činnost? Jak podle vás tato situace ovlivní další P2P portály, případně Bondster?

Samozřejmě nás to netěší, protože to ovlivňuje důvěru v P2P investice do půjček všeobecně. Opět se ale potvrzuje, jak je transparentnost platforem důležitá. Investor by si neměl dávat pozor jen na výběr jednotlivých půjček nebo poskytovatelů, ale také na výběr platformy samotné. Investorům bych doporučila sledovat hodnocení platforem od zahraničních i českých investorů působících v investicích do půjček. Ti na svých blozích nebo webech pravidelně svá hodnocení také aktualizují a například na rizika spojená s platformami Envestio nebo Kuetzal dlouhodobě upozorňovali.  

Envestio slibovalo dokonce až 30% výnosy a nabízelo investice do projektů z mnoha odvětví, takže se nabízela otázka, zda opravdu zaměstnanci platformy disponují tolika odborníky z tolika sektorů a jsou relevantně schopni ohodnotit rizika spojená s nabízenými projekty. Platforma rovněž nabízela řadu na první pohled velmi podobných projektů, z nichž některé byly spojeny s těžbou kryptoměn, bez větší přidané hodnoty. To všechno jsou signály, které by měly ne nutně jednotlivě, ale v kombinaci s ostatními představovat i pro méně zkušené investory velké vykřičníky.

Bonus: +1% k investicím na Bondster do 90 dní

Pokud vás Bondster zaujal, můžete využít bonusové akce a získat tak pro sebe 1% navíc z proinvestované částky do 90 dní (platí pro EUR i CZK). Zároveň tím podpoříte další rozvoj tohoto blogu a investorského fóra, které spravuji. Za každé takové rozhodnutí děkuji.

Číselný kód není třeba zadávat, postačí se registrovat přes unikátní odkaz. Výhody jsou totožné jako u promo kódu, který není určen k šíření online ale slouží k pozvání známých. Po registraci tak můžete využívat vlastní kód k těmto účelům.

Akce se nevztahuje na produkt výnosná rezerva. První 3 měsíce jsou pro nové investory na českém trhu zároveň bez poplatků.

Pokračování rozhovoru naleznete v příloze. Dozvíte se například:

  • Jak vypadá průměrný investor na Bondsteru?
  • Jak jsou Češi aktivní na eurovém trhu?
  • A ptal jsem se i na vývoj Bondsteru v případné krizi.

2 Comments

  1. Perfektne spracovany rozhovor! Vdaka. Precital som si to aj s tou prilohou. Bondster ma naslapnute dobre a aj vdaka tomuto rozhovoru som rad,ze sme mohli trochu nahliadnut do prostredia firmy + aj jej planov. Je fakt, ze keby spustili sekundar + interny rating a dalsie spominane dost zaujimave veci by som na bondster smeroval viac kapitalu zo svojho p2p portfolia.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *