Nejlevnější zaslání EUR z ČR na Mintos

Poslední aktualizace: 10.12.2019 – doplněny další relevantní informace

Spousta začínajících uživatelů tápe v tom, jak na Mintos nejlevněji zaslat peníze. To je velmi dobrá otázka. Pokud se totiž chystáte investovat v eurech nebo jiné měně než CZK, nabízí se hned několik metod, jak zaslání provést a mezi těmito způsoby jsou rozdíly i několik procent. Vzhledem k tomu, že Mintos má průměrné zhodnocení okolo 10-12% ročně by bylo škoda čekat několik měsíců, než se s náklady dostaneme na “nulu”.

Účelem tohoto článku je porovnat varianty zaslání EUR na Mintos z ČR z hlediska nákladů. Vezmeme to cestou od nejméně výhodné po nejvýhodnější možnou variantu.

1. využití SEPA platby

(poplatek i 5%)

SEPA platba patří mezi nejdražší (a v zásadě nejpomalejší) možné způsoby zaslání platby na Mintos. Přesto má však jednu velikou výhodu. Každý bankovní účet, ze kterého je uložen vklad se automaticky ukládá do administrace Mintosu a v budoucnu vám bude umožněno na tento účet rovněž vybírat. Mít jako jednu z metod výběru běžný účet banky je dle mého názoru velmi praktické a doporučuji první zaslání uskutečnit právě pomocí banky.

Vzhledem k nevalným kurzům a vysokým fixním poplatkům počítejte s tím, že klidně i 5% zasílané částky jsou náklady. Pokud tedy budete zasílat v EUR, udělejte to pouze jednou a pouze nejnutnější minimum (třeba 10 EUR). Toto doporučení platí především pro ostatní zahraniční portály.

Na Mintosu se SEPA platbě v EUR můžete úspěšně vyhnout, protože nabízí možnost zaslat si peníze přímo v korunách – viz bod č. 2. Není tedy jediný důvod měnit do EUR pomocí banky a nedoporučuji to.

2. zaslání kč na Mintos a následná konverze do EUR

středový kurz (poplatek 0,7%)

Druhá metoda je o poznání levnější a také rychlejší.

Mintos - platební metody.
  • Na Mintos si lze zaslat peníze přímo v českých korunách. Pro tyto účely přejdeme do sekce deposit a pod měnou CZK zvolíme jako metodu Českou spořitelnu.
  • Peníze dojdou do druhého dne, protože se jedná o běžný převod. Airbank například umožňuje okamžité platby a tak by teoreticky mohlo být připsání na Mintos možné ještě tentýž den.
  • V momentě, kdy peníze dorazí je možné si v interní směnárně Mintosu směnit koruny do EUR. K tomu lze využít mnohem výhodnější kurz, blízký středovému. Uživatel zaplatí pouze poplatek, který je mnohem nižší, než u bank. V případě EUR se jedná o 0,7%. Konverze do EUR je pochopitelně okamžitá.

Druhá metoda je výrazně levnější, než SEPA platba. Oproti dražším bankám lze ušetřit klidně i 4% ze zasílané částky. Tento způsob má také tu výhodu, že není třeba využívat žádné externí aplikace a patří mezi nejjednodušší a nejrychlejší.

3. Mintos a TransferWise, CurrencyFair

(poplatek okolo 0,35% + 20Kč)

blank

Další možností je využití specializované aplikace pro levnější zahraniční platby. TransferWise je britská služba, která nabízí multiměnový účet za velmi výhodných podmínek s možností v reálném čase převádět do jiných měn. Spolu s tím je možné využívat jejich debetní kartu, která chytře čerpá z uložených měn. Celá služba funguje na principu P2P sítě a pomocí TransferWise lze ušetřit např. i za zahraniční dovolené. Pokud by vás zajímalo více, připravil jsem recenzi TransferWise.

Výhodou této metody je, že lze na Mintos odeslat částky ještě levněji, než u druhé metody. Přesněji řečeno je poplatek okolo 0,35% + fixní částka 20 Kč. Nevýhodou je, že je celý postup kvůli prostředníkovi o něco složitější. Pro tyto účely jsem připravil návod, jak odeslat peníze pomocí TransferWise na Mintos.

Alternativně lze využít ještě další službu – CurrencyFair. Cena je velmi podobná. K prvnímu převodu lze však čerpat ještě výhodu v podobě bonusu 30 EUR od CurrencyFair. Minimálně zaslání tak cenově vyjde velmi hezky. Bonus získáte po kliknutí na tento odkaz, případně v recenzi. (Podmínkou je zaslání částky alespoň 1000 EUR.)

Obě aplikace mají desktop i mobilní aplikaci. Mají výborná uživatelská hodnocení. Pokud jde o debetní kartu, tu má jen TransferWise. Buďte jen připraveni na to, že vklad skrze tyto platformy odchází přes jiný účet (poskytovatelé online platebních služeb, nikoliv bankovní převod). Viz obrázek.

blank

4. Mintos a Revolut

blank

(platba za mezibankovní kurz)

Tak jako v případě TransferWise, i Revolut je specializovaná aplikace, která umožňuje levnější zahraniční platby. Více informací jsem srhnul v recenzi o Revolut kartě.

Poslední možnost jsem lépe popisoval v článku Mintos a Revolut: nabíjení a výběr v EUR bez poplatku. Tato metoda vychází většinou úplně nejlépe, nicméně je zapotřebí vlastnit chytrý telefon, protože Revolut nefunguje narozdíl od TransferWise na desktopu. Jen dodám, že Revolut často prezentuje, že platba ze mezibankovní kurz = platba zdarma. Tak tomu pochopitelně není, protože metody 2 a 3 využívají středových kurzů, které jsou trochu jinde.

Nicméně i přes tyto okolnosti se pro spoustu uživatelů jedná o nejlevnější a nejpopulárnější způsob zasílání prostředků. Poplatky bývají ještě o kousek jinde, než u TransferWise. Jedinou limitací je nabíjení Kč skrze kartu. Revolut má v tomto případě denní limit, který je pro každého uživatele jiný, avšak začíná na ekvivalentu okolo 5000 Kč. Nabít tak Mintos jednorázově vyšší částkou může být obtížnější.

Karta je výhodná také při cestování a na kurzech umí oproti bankám a směnárnám ušetřit zajímavé peníze. Pokud ji nemáte, můžete si ji skrze tento odkaz zdarma pořídit.

Pár slov k Trustly

Upřímně jsem Trustly zatím nezkoušel, protože mě odradilo velmi špatné uživatelské hodnocení. Rovněž nepodporují Airbank a nepřidávají dle mého žádnou přidanou hodnotu (snad kromě rychlosti) k výše uvedeným aplikacím. Navíc, až Mintos zavede debetní kartu, možná už Trustly nebude ani potřeba.

Závěr

První vklad doporučím dělat skrze banku, s minimální možnou částkou. Následné další vklady pak přes některou z metod, které jsem popisoval výše, kvůli úspoře za měnové konverze.

Cesta zpět je přes výše uvedené služby rovněž možná. Zádrhel je snad jen u Revolutu, u kterého trvá zaslání z CZK kratší čas, než zaslání zpět. Jde o to, že směrem tam se využívá rychlejší debetní karty a zpět bankovního převodu, který trvá déle.