Nejlevnější zaslání EUR z ČR na Mintos

Poslední aktualizace: 15.1.2019

Spousta začínajících uživatelů tápe v tom, jak na Mintos nejlevněji zaslat peníze. To je velmi dobrá otázka. Pokud se totiž chystáte investovat v eurech, nabízí se hned několik metod, jak zaslání provést a mezi těmito způsoby jsou rozdíly i několik procent. Vzhledem k tomu, že Mintos má průměrné zhodnocení okolo 12% ročně by bylo škoda čekat několik měsíců, než se dostaneme na “nulu”.

Účelem tohoto článku je porovnat varianty zaslání EUR z ČR z hlediska nákladů.

1. využití SEPA platby

(poplatek i 5%)

SEPA platba patří mezi nejdražší (a v zásadě nejpomalejší) možné způsoby zaslání EUR. Přesto má však jednu velikou výhodu. Každý bankovní účet, ze kterého je uložen vklad se automaticky ukládá do administrace Mintosu a v budoucnu vám bude umožněno na tento účet vybírat. Mít jako jednu z metod výběru běžný účet banky je dle mého názoru velmi praktické a doporučuji první zaslání uskutečnit právě pomocí banky.

Vzhledem k nevalným kurzům a vysokým fixním poplatkům počítejte s tím, že klidně i 5% zasílané částky jsou náklady. Pokud tedy budete zasílat v EUR, udělejte to pouze jednou a pouze nejnutnější minimum. Toto doporučení platí především pro ostatní zahraniční portály. Na Mintosu se SEPA platbě můžete úspěšně vyhnout, protože nabízí možnost zaslat si peníze přímo v korunách.

2. zaslání kč na Mintos a konverze do EUR

(poplatek 0,7%)

Druhá metoda je o poznání levnější a také rychlejší.

  • Na Mintos si lze vložit peníze přímo v českých korunách. Pro tyto účely přejdeme do sekce deposit a pod měnou CZK zvolíme jako metodu Českou spořitelnu.

Mintos - platební metody.

  • Peníze dojdou do druhého dne, protože se jedná o běžný převod.
  • V momentě, kdy peníze dorazí je možné si v interní směnárně Mintosu směnit koruny na EURa. K tomu je využit mnohem výhodnější kurz, blízký středovému. Uživatel zaplatí pouze poplatek, který je mnohem nižší, než u bank. V případě EUR se jedná o 0,7%. Převod je pochopitelně okamžitý.

Druhá metoda je výrazně levnější, než SEPA platba. Oproti dražším bankám lze ušetřit klidně i 4% ze zasílané částky. Tento způsob má také tu výhodu, že není třeba využívat žádné externí aplikace a patří mezi nejjednodušší a nejrychlejší.

3. Mintos a TransferWise

(poplatek 0,35% + 20Kč)

Další možností je využití specializované aplikace pro levnější zahraniční platby. TransferWise je britská služba, která nabízí multiměnový účet za velmi výhodných podmínek s možností v reálném čase převádět do jiných měn. Spolu s tím je možné využívat jejich debetní kartu, která chytře čerpá z uložených měn. Celá služba funguje na principu P2P sítě. Pokud by vás zajímalo více, připravil jsem recenzi TransferWise nebo test jejich karty.

Výhodou této metody je, že lze na Mintos odeslat částky ještě levněji, než u druhé metody. Nevýhodou je, že je celý postup kvůli prostředníkovi o něco složitější. Pro tyto účely jsem připravil návod, jak odeslat peníze pomocí TransferWise na Mintos.

4. Mintos a Revolut

(platba za mezibankovní kurz)

Tak jako v případě TransferWise, i Revolut je specializovaná aplikace, která umožňuje levnější zahraniční platby. Více v recenzi o Revolut kartě.

Poslední možnost jsem lépe popisoval v článku Mintos a Revolut: nabíjení a výběr v EUR bez poplatku. Tato metoda vychází většinou úplně nejlépe, nicméně je zapotřebí vlastnit chytrý telefon, protože Revolut nefunguje narozdíl od TransferWise na desktopu. Jen dodám, že Revolut často prezentuje, že platba ze mezibankovní kurz = platba zdarma. Tak tomu pochopitelně není, protože metody 2 a 3 využívají středových kurzů, které jsou trochu jinde.

Nicméně i přes tyto okolnosti se pro spoustu uživatelů jedná o nejlevnější a nejpopulárnější způsob zaslání. Poplatky bývají ještě o kousek jinde, než u TransferWise.