Jak funguje TransferWise? Princip peer-to-peer sítě

 

Jak funguje TransferWise?

Službu TransferWise v současné době používá více jak 3 miliony uživatelů po celém světě. Pomocí této aplikace lze platit do zahraničí až 8x levněji, než skrze klasické banky a zároveň lze využít také navázanou debetní kartou.

Benefity jsou jasné, ale jak funguje TransferWise? Proč si může dovolit být o tolik levnější, než běžné banky? A proč platby o jeden až dva dny rychlejší?

Fenomén jménem peer-to-peer

Na principu peer-to-peer začíná s rozmachem sdílené ekonomiky fungovat mnoho služeb. Lidé sami pro sebe zajišťují bydlení (Airbnb), dopravu (Uber) a jsou tu i pokusy nahradit současný platební systém (kryptoměny). I když to prozatím může znít komplikovaně, vlastní P2P sítě využívá také TransferWise.

Teoreticky: Převod do zahraničí za nulové poplatky?

Jak funguje TransferWise? - sběrné účty GBP a EUR
Jak funguje TransferWise? – sběrné účty GBP a EUR

Představte si situaci, kdy chcete zaslat platbu do Polska. Při využití banky zaplatíte jednorázový poplatek a nevýhodný kurz. Pro příklad řekněme, že při platbě 10 000 Kč tvoří poplatky banky 500 Kč. To už je částka na kterou většina lidí stráví v práci několik hodin. Naštěstí v Polsku máte kamaráda, který shodou okolností potřebuje zaslat stejnou částku do ČR. Oba si přehodíte vzájemně příjemce a údaje (poznámku, resp. variabilní symbol) a platbu zašlete místo sebe.

  • Výsledkem byl převod do zahraničí bez poplatků a za středové kurzy.
  • Jediné co k tomu bylo třeba byla výměna informace.

V praxi bývá pochopitelně velmi těžké najít v seznamu přátel někoho, kdo potřebuje zaslat platbu opačným směrem, než vy. Může tu být také problém s důvěrou obou stran. Všechny tyto problémy naštěstí řeší TransferWise a pro tyto případy je důvěryhodným prostředníkem.

Jak funguje TransferWise?

Společnost má v každé zemi založen lokální bankovní účet, na který si mohou uživatelé zaslat peníze skrze běžný převod zdarma. Před zasláním je v platformě nutné vyplnit osobní údaje, zadat konečného příjemce a zaplatit transparentní poplatek. Platforma nám poté vygeneruje variabilní symbol a poskytne číslo českého účtu, na který zašleme peníze.

Celý vtip spočívá v tom, že naše peníze nikdy neopustí ČR. Dochází pouze k výměně informace a namísto toho zaplatíme penězi jiných lidí v zemi příjemce. Naše peníze poté využije někdo jiný (klidně i více lidí) ve světě, s konečným příjemcem v ČR. Pokud schéma převodů srovnáme s běžnou bankou, rozdíl je poměrně značný.

Jak funguje P2P transakce.
Koncept fungování běžného zahraničního převodu a P2P platby. Zdroj Wikipedia (EdMercer)

Nižší poplatky, vyšší rychlost

Když TransferWise, respektive P2P síť srovnáme s běžnou bankou, dojdeme k tomu, že převod lze uskutečnit levněji i rychleji. Celé zaslání skrze TransferWise vlastně není nic jiného, než 2 běžné převody a výměna informace uvnitř celého systému. To je hlavním důvodem, proč mohou být poplatky až 8x nižší, než u bank.

Existují také další způsoby, jak platbu urychlit. Pokud využijeme možnost zaslat peníze k TransferWise kartou, 50% cesty proběhne okamžitě. Peníze tak v 90% případů dorazí ke konečnému příjemci do druhého dne. Někdy dokonce ještě tentýž den.

Registrovat se na TransferWise

Další benefity

  • V rámci TransferWise si lze zdarma otevřít multiměnový účet (borderless account). Díky účtu je možné přijímat i odesílat peníze přímo v různých měnách.
  • Na multiměnový účet je vázána také debetní karta, celý systém lze využít i při běžných platbách v zahraničí. Tímto způsobem lze šetřit i 3-5% z každé transakce.
  • Mobilní aplikace, ideální na cesty.

Odkazy