P2P portál EstateGuru – základní informace

EstateGuru záhlaví

EstateGuru - trustpilot

Získat bonus 0,5% k investici


EstateGuru logo

Estateguru je portál z pobaltí, konkrétně z Estonska. Svým uzpůsobením velmi připomíná portál Lendy (resp. Saving Stream). Nachází se zde spíše menší počet úvěrů, které jsou jištěné nemovitostí. Investoři na platformě doposud nezaznamenali ztrátu peněz v důsledku defaultu, ale nutno podotknout, že se jedná o velmi mladý portál.

Dle statistik je průměrné LTV okolo 60% a průměrná výše úvěru je ve výši 160 tisíc EUR. Skrze platformu Estateguru v současné době investuje více, než 10 tisíc investorů, kteří zainvestovali více, než 40 milionů EUR s velmi pěkným průměrným výnosem 12,5% p.a.

Estateguru – sekundární trh a Auto Invest

Platforma bohužel nedisponuje sekundárním trhem, což je škoda, protože je na ní v současnosti velký přetlak investorů. Nové nabídky se objevují přibližně 3x do týdne a jsou velmi rychle zainvestovány. Úvěr je tak nutné vždy držet až do konečného splacení.

Auto Invest je investorům k dispozici, bohužel však ne v takové formě, jako na jiných zahraničních portálech. Podrobnější parametry (LTV, délku splatnosti) lze totiž zapnout až při investici 500 EUR na 1 úvěr, což může být pro spoustu malých investorů likvidační. Na druhou stranu, na každé platformě je kapitál konkurenční výhodou. Mintos své algoritmy pro Auto Invest pečlivě tají, ale lze se domnívat, že vyšší kapitál = možnost investovat na základě pravidel rychleji, než investoři, kteří mají kapitálu méně.

EstateGuru - auto invest

Estateguru a další dojmy

Platforma je pro investory zcela bez poplatku, což je dobrá zpráva. Rozhraní je velmi intuitivní a jednoduché na ovládání. I když platforma není v češtině, lze se alespoň přepnout do němčiny a angličtiny. Oproti jiným platformám oceňuji pěkné a přehledné statistiky, kde lze zapnout i budoucí toky peněz z úroků.

EstateGuru seznam úvěrů

Každý obrázek, statistiku či graf si lze velmi snadno vyexportovat do nejrůznějších formátů. Rozhraní je jinak o něco jednodušší, než je tomu u jiných platforem a spousta nastavení chybí. Na druhou stranu, platforma zatím funguje poměrně bezproblémově z hlediska defaultů.

EstateGuru statistiky

Skrze platformu bylo zainvestováno 272 úvěrů, splaceno jich bylo doposud 112. Pouze 2 úvěry ze splacených spadli do defaultu a 1 úvěr byl obnoven. Ještě o kousek zajímavější je řádek níže, konkrétně poslední kolonka – Loss of capital 0%. Aktuální statistiky si můžete přečíst zde.

blank

Estateguru – bonus 0,5% k investicím do 90 dní

Estateguru nabízí bonus 0,5% k investicím do 90 dní. Registrací skrze následující odkaz lze tedy o něco zvýšit výnos v prvních měsících.

Získat bonus 0,5% k investici

Závěr

Osobně jsem na Estateguru aktivní pouze chvilku. Přesnunul jsem se z platformy Robo.cash a také postupně odcházím z Lendy. Estateguru prozatím funguje bez problémů a rozhodně si jej hodlám ponechat pro diverzifikaci, protože se zaměřuje na jiný segment dlužníků než jiné platformy.

Úvěry jsou z Estonska, Lotyšska, Litvy a nově také Finska. Před investováním se rozhodně vyplatí pročíst jejich podrobný FAQ.