Portál EstateGuru v říjnu spustí sekundární trh

Sekundární trh už pomalu bývá považován za standard větších P2P lending platforem. Jeho výhody jsou zřejmé. Noví investoři mají k dispozici pestřejší nabídku a stávající investoři mohou těžit z lepší likvidity a své participace předčasně prodávat.

Počátkem října spustí svůj sekundární trh i portál EstateGuru a já bych se v tomto krátkém článku chtěl podívat na jeho nastavení a podmínky. Před samotným spuštěním jsem si totiž vyzkoušel beta-verzi a trochu si popovídal s podporou.

Sekundární trh a jeho filozofie

Pokaždé, když některá z platforem zavede novinku, rád sleduji všechny ty drobné detaily v nastavení, které hodně prozradí. Pokud jde například o Mintos, tam je vidět že SM se stal pro mnoho investorů zdrojem sekundárních zisků. To prostředí je tam silně ušité na míru individuální svobodě. Třeba u Zonky je dle mého zase vidět ta opatrnost spojená s každým hlubším rozhodnutím. Zavedené změny jsou málokdy definitivní a je tu větší snaha o korektnost.

Nechci tvrdit, že je něco dobře nebo špatně. Jen, že nuance v nastavení rád sleduji, protože o mnohém vypovídají. Vzhůru tedy na EstateGuru.

Sekundární trh v podání EstateGuru

Nastavení prodeje samotné participace.

U EstateGuru je zavedena na první pohled evidentní nepříjemnost v podobě poplatku za prodej, ten je 2% a platí jej celý prodávající – kupující strana je bez poplatku (ale poplatek se na ni přenáší nepřímo, formou přirážky ze strany prodávajícího). Dále jsou tu zavedena tato pravidla:

  • Každou participaci lze zatím prodat jen celou a jen jednomu kupci.
  • Lze nastavit prodej za nákupní cenu nebo přirážku, nicméně pouze v platformou vymezených mantinelech (níže). Slevu při prodeji zatím stanovit nelze.

Prodej se slevou a možnost mít na participaci více kupců by měl přijít s dalšími etapami vývoje a jedná se tedy jen o dočasný stav. Ten však nahrává více malým investorům, kteří budou mít k dispozici lepší likviditu. Přeci jen na minimální výši participace se najde více zájemců, než na tisíci librové položky.

blank
Cenové extrémy – prodej za původní částku, nebo s min. AROI 0%. Podmínky jsou nastaveny tak, aby nakupující nemohl prodělat.

Dále platí tyto podmínky:

  • Lze nabízet i kupovat úvěry v defaultu či late. V tomhle směru tu není žádné omezení.
  • Ode dne uskutečnění prodeje získá kupující nárok na všechny splátky a úroky.
  • Participace nakoupené na SM nemohou být znovu prodány za méně, než 30 dní.
  • Každá nabídka na SM je pouze dočasná. Po 7 dnech dojde k automatickému stažení. To zabraňuje přílišné zátěži v podobě nabídek o které nikdo nemá zájem.

Zvláště poslední dva body napomáhají tomu, že peníze nepůjde jako na jiných platformách točit nákupem a prodejem. EstateGuru argumentuje tím, že chce, aby investoři mohli čerpat z výhod SM, ale aby jej nevyužívali k vlastnímu obohacení. Uživatelé budou stále nuceni participace držet a nebudou se moci spoléhat na SM jako na berličku, která vyřeší každý jejich problém.

blank
Prodávat je možné v sekci portfolio.

Za mě je toto řešení chválihodné a unikátní. Myslím, že to celé dobře zapadá i do nastavení portálu.

  • Délka držení průměrné participace je 10,4 měsíce. Na funkci SM tu tedy není takový tlak, jako na ostatní platformy, kde jsou participace drženy násobně déle.
  • V defaultu jsou 3% úvěrů. Po splatnosti 4,3%. Ztráta kapitálu zatím (!) 0%. Více či méně se jedná o stabilní hodnoty co sleduji poslední rok a půl.
  • Průměrné LTV je 57%.
  • Počet participací na platformě není tak vysoký jako u tržišť typu Twino, Mintos. Spolu s minimální participací 50 EUR dochází k výrazně menším tokům peněz. Celá platforma je taková trochu línější na sledování statistik.

Portál dále upřesnil, že nastavená pravidla AI se budou dále vyvíjet a měnit s potřebami uživatelů. Lze je brát jako jakousi startovní čáru a nepochybně přijdou další kroky.

blank
Podrobnosti k úvěru. Tlačítko sell je trochu skryté v rohu stránky.

Hodnocení

Co zatím není úplně technicky dořešeno je filtrace z hlediska kupujícího. Jsou tu pouze 3 parametry: cena participace, zbývající délka držení a návratnost. Chybí mi například možnost odfiltrovat problémové participace v late.

blank
Náhled sekundárního trhu.

Poplatek 2% je za mě akceptovatelný a fér. Vždycky by si šlo postěžovat, že může být nižší. Ale každá platforma má poplatky jiné – transparentně uváděné nebo skryté. Na druhou stranu je tu spousta drobností, které je třeba ocenit. Notifikace na email, celkové provedení i to, že nastavené prostředí je spravedlivé a ušité na míru dlouhodobějšímu přístupu.

Odkazy

Pro zájemce je tu opět tradiční sekce s odkazy a bonusem.

Závěr

Sekundární trh v této podobě by za mě jinde, než na EstateGuru existovat nemohl. Tato P2P platforma má oproti jiným portálům poměrně specifický ekosystém. Místní tržiště není uzpůsobeno pro rychlé nákupy a prodeje. Vše je tu vytvořeno pro přístup střednědobého – dlouhodobého investování. Podmínky jsou v základu pevně nastavené a to je v turbolentních dobách odkupů na Mintosu třeba ocenit. S výše uvedenou filozofií se ruku v ruce pojí i nastavení sekundárního trhu. Benefity jsou za mě jasné a podmínky jsou nastaveny relativně rozumně.

Na druhou stranu, platformě by se snadno mohlo stát, že trh za těchto podmínek nebude ve velkém fungovat. Už jen proto, že bez slevy není atraktivní nabídka.

Klidně se podělte i o váš názor v komentářích.

Jsem moc rád, že jsem po dlouhé době mohl zase něco napsat, už mi to chybělo a těším se zase příště. Pravděpodobně u čtvrtého reportu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *