Estateguru: recenze P2P portálu z Estonska

Po nedávné recenzi portálu FundingSecure, jsem se letos rozhodl vyzkoušet také estonský P2P portál EstateGuru, který nabízí úvěry zajištěné nemovitostmi. Zkušební vklad jsem na obě platformy zasílal shodně v lednu 2018. Zatímco FS na mě zapůsobil rozpačitým dojmem, velkou část participací mám nyní v prodlení a stahuji se, s portálem EstateGuru jsem poměrně spokojený a v budoucnu plánuji vklad navyšovat.

V této recenzi se blíže podíváme na samotný portál, zvláště pak na zajímavé interní statistiky a pochopitelně i AI a další prvky, které tvoří charakter tržiště.

Aktualizace 1.11.2018: Krátce po vydání recenze EstateGuru úplně aktualizoval vzhled. Článek jsem tedy poupravil, aby byl aktuální.

[rwp_box id=“1″]

Tržiště na EstateGuru

Úvěry na EstateGuru se pohybují od 50 000 do 3 000 000 EUR, přičemž částky jsou zabezpečeny nemovitostmi s LTV maximálně 75% (loan to value, poměr úvěru k zástavní hodnotě). Na tržišti najdeme nabídky z Estonska, Lotyšska, Litvy, Španělska, Irska a Finska. Aktuálně zde investuje přes 15 tisíc investorů a  investice probíhají bez poplatku. Průměrný výnos je od roku 2014 na úrovni 12,29% p.a a hodnota LTV  je 58,32%.

Podobně jako na Mintosu, i zde je velký růst objemu zafinancovaných úvěrů, který je až 300% p.a. Portál EstateGuru roste obrovským tempem. Jen pro informaci – za měsíc říjen na tržišti přibylo 20 projektů, což pro tuto chvíli odpovídá přibližně jedné příležitosti každé dva dny. Příležitosti jsou většinou do 2-3 dní plně zafinancovány. Dají se však průběžně odchytávat zajímavé nabídky.

EstateGuru - tržiště úvěrů

Statistiky

Zveřejněné statistiky z portálu EstateGuru vypadají na první pohled dobře. Ke dni sepsání tohoto článku (1.11. 2018) bylo na portálu zveřejněno 520 úvěrů s průměrnou výší 155 tisíc eur. Celkově bylo půjčeno 81 mil. eur s průměrnou délkou 15 měsíců, průměrná doba splácení je však o 1/3 kratší. To, že dlužníci splácí své závazky rychleji je pro mě dobrý signál.

EstateGuru - statistiky

Portál disponuje celkovou zástavou ve výši 160,3 mil eur. Úvěry jsou zajištěny nejčastěji ve formě rezidenční zástavy (53,6%), pozemků (25,38%) nebo komerční zástavy (18,48%).

Platební morálka na EstateGuru, typy úvěrů a collateral

Platební morálka na EstateGuru je zatím velmi dobrá. Ve srovnání s FundingSecure, či Lendy si dovolím tvrdit, že nadstandardní. Z celkového množství úvěrů je aktuálně pouze 5,8% ve zpoždění a 0,8% v defaultu. Na portálu prozatím nedošlo ke ztrátě kapitálu investorů, což je dobrá zpráva, ale to neznamená, že podobná situace nemůže v budoucnu nastat.

Platební morálka na EstateGuru, úvěry v defaultu

Tyto statistiky je také nutné brát s mírnou rezervou. Průměrná délka úvěru se pohybuje okolo 15 měsíců a velká část z funded loans, zatím neměla šanci se dostat do prodlení. Navíc je možné, že portál byl ve svých začátcích výrazně opatrnější a míra defaultu bude spolu s objemem tržiště postupně vzrůstat.

Dle podpory by však neměl default rate přesáhnout hranici 5% a přáním je také udržet ztrátu kapitálu investora dále na nule. Tolik tedy k zatím výborným výsledkům. Dodám jen, že nejsou zárukou výsledků budoucích.

Osekaný AI, chybějící sekundární trh

Auto Invest

Na platformě nalezneme funkci Auto Invest, ovšem menší investoři by si od ní neměli mnoho slibovat. Minimální vklad do jedné participace je 50 EUR a pokud si AI v souvislosti s tímto omezením zapneme, EstateGuru nám umožní vybrat pouze investiční horizont. Nicméně investuje do všech úvěrů bez omezení.

EstateGuru a AutoInvest

Abychom odemkli další kritéria, je nutné hodnotu jedné participace zvýšit na 250 EUR. Pro tyto účely už musíme pochopitelně disponovat mnohem vyššími prostředky. Upřesňující parametry nabízí zajímavější možnosti filtrace, ale oproti jiným portálům se stále jedná o takový horší základ.

 • Security: First Charge, Second Charge
 • Interest: 8%+, 9%+, 10%+, 11%+
 • LTV: Up to 75%, 70%, 65%, 60%
 • Stage loans: Yes, No
 • Refinancing loans: Yes, No

Jen dodám, že vyšší kapitál je výhodou na mnoha platformách a v tomto ohledu není EstateGuru výjimka. Někde může investor získat zajímavější bonusy, jinde je prioritně upřednostňován skrze nástroj Auto Invest a na EstateGuru získá podrobnější parametry výběru. Malým investorům se to pochopitelně líbit nemusí, ale taková je realita. Portály si cení investorů, kteří mají kapitál a nechtějí o ně přijít.

Na druhou stranu, v případě platforem, které nabízí velké množství informací se obecně moc nespoléhám na AI, ale raději výběr provádím manuálně. Z tohoto důvodu AI na EstateGuru nevidím jako závažnější nedostatek.

Sekundární trh

To co vnímám jako skutečnou ztrátu je absence sekundárního trhu. Úvěry jsou na délku minimálně jednoho roku (byť jsou spláceny většinou o 1/3 rychleji) a likvidita není na takové úrovni, jako jinde. Sekundární trh by tu bez debat měl svůj smysl, ale na jeho zavedení si budeme muset ještě počkat.

Dle podpory je se zavedením SM počítáno, nicméně to pro EstateGuru v tuto chvíli není hlavní priorita.

Podpora portálů 3. stran

Velkou výhodou je možnost využít portálů 3. stran, čímž se dá zaslání transakce v EUR výrazně zlevnit oproti SEPA paltbě. Využít lze například na blogu dříve avizované portály TransferWise, Revolut i CurrencyFair. Podmínkou je uvedení EGU kódu a reference do poznámky.

Moje portfolio na EstateGuru

Počátkem ledna jsem na portál zaslal 300 EUR, v říjnu 2018 jsem navyšoval přibližně na dvojnásobek.

Aktuálně mám na účtu 625 EUR, zainvestováno je ve 12 úvěrech po minimální částce 50 EUR. V listopadu mám interest earned 8,86 EUR, což se zdá být zatím méně, než avizovaných 12%, ale většina projektů splácí jistinu + úroky najednou a samozřejmě až na konci loan period. Splátky nechodí s pravidelnou měsíční pravidelností a dají se očekávat jisté výkyvy v příjmech.

Všechny úvěry mám zatím spláceny včas. Na účtu jsem historicky nezaznamenal delší platební neschopnost, tím spíše default. Ale je to jen malý vzorek.

EstateGuru a seznam transakcí

Do začátku jsem si vybíral pouze kratší projekty – maximálně na délku 18 měsíců. Tyto projekty jsem si navolil, abych byl schopen v relativně krátkém horizontu posoudit fungování portálu. Plně ukončeny mám zatím tři participace.

Do budoucna se plánuji držet nižšího LTV, rád bych pod 50%-60%, přičemž výnos zachoval minimálně na úrovni 11% a horizont z drtivé většiny do 1 roku. Nicméně vnímám, že se rozhoduji na základě konkrétních projektů různě a občas jsem ochoten ze svých nároků slevit, pokud je to vyváženo jinde.

Odkazy

 • Blog portálu EstateGuru – lze tu nalézt obsahově zajímavé články – jak se platforma vypořádala s prvním defaultem, zaváděné novinky apod.
 • FAQ – nejčastěji pokládané otázky
 • Hodnocení na portálu Trustpilot – 8,3/10
 • EstateGuru recenze na portálu P2Ptrh.cz doplněna o další statistiky a informace

Trustpilot a hodnocení portálu EstateGuru

Bonus + 0,5% k investicím do 90 dní

Platforma EstateGuru nabízí novým investorům bonus 0,5% k proinvestované částce po dobu 90 dní. Pokud se vám portál líbí, tlačítkem níže můžete získat drobný bonus a zároveň můžete podpořit tento blog. Čas od času je možné získat další bonus ve formě cashbacku.

Získat bonus +0,5%

Více informací o bonusu.

Závěr

Platforma EstateGuru má své nedostatky, nicméně dle mého mínění, zkušeností jiných uživatelů a statistik, funguje zatím velmi dobře. Pokud budou další okolnosti příznivé, rád bych dále navyšoval. Se zvyšováním pozice jsem zatím vydržel pouze u portálů Mintos a Bondster, přičemž EstateGuru bude s velkou pravděpodobností třetí v pořadí. Svou roli v této volbě hraje i diverzifikace napříč zeměmi a zaměřením jednotlivých portálů.

[rwp_box id=“0″]

Portál u nás (ale i ve světě) prozatím není tolik populární, přesto na mě působí velmi kvalitním dojmem. Podpora zatím ve všech případech fungovala na výbornou a jsem zvědavý, kam se jim za pár let podaří vyrůst.

Jako vždy, těším se na vaše připomínky i komentáře.

13 Comments

 1. Super recenze jako vždy! Investujes i mimo p2p pujckovych portálů do jiných instrumentů?

  1. Honzo, děkuji za komentář. Potěšil ;).

   Mimo P2P je to se mnou trochu slabší. Mám jeden konzervativnější nemovitostní fond, kam si zasílám cca 1500 měsíčně už asi 2,5 roku. Poslední dobou po večerech studuji fundamentální analýzu a něco si pročítám o akciích. Věc se má tak, že bych do toho rád brzy pronikl a šetřím si pro tyto účely nějaký obnos. Momentálně však s přítelkyní plánujeme svatbu a asi si v nejbližší době do investic mnoho neukrojím.

 2. Nevím, jestli by se neměla oddělit ta „poznámka pod čarou“ od závěru (přece jenom, je to něco jiného). A možná bych tam vyjmenoval ty portály, ze kterých ses stáhl… I když… s uvedením důvodů by z toho pomalu mohla být krátká aktualita.
  Koment klidně smaž, spíše je to taková názorová technická poznámka.

  1. Zdravím Honzo,

   máš pravdu. Je to spíš taková organizační, sám jsem úplně nevěděl kam to zařadit.

   Pro úplnost – stáhl jsem se ze Zonky, kvůli změně poplatků. Dále Robo.cash, kvůli nedostatku nabídek. Twino v souvislosti s intervencemi. Nyní Lendy a FundingSecure, protože v obou případech se nabalovaly defaulty a zdá se mi, že je nikdo adekvátně neřeší. Tož tak.

   1. Ad stáhnutí:
    Mám to stejně u Lendy a FS, v Anglii je to bída. Ale to Twino nechápu? Stále je tam možnost vyzobávat krásné 12% půjčky (kdo ti to dnes na Mintosu dá 😀

    Jinak EstateGuru je taky takový můj černý kůň, jsem tam krapet déle, a vše se mi zatím vrátilo. Informovanost je výborná(oproti Lendy např.) a za mě ta platforma zatím šlape. Úroky šli dolů asi jako jinde, ale né tak razantně (pamatuji 12% , dnes většinou 10%, vyjímečně 11%).

    Problém vidím v tom, že když je to dobrý menší úvěr, tak se ihned zainvestuje AI a nemáš šanci se k němu dostat. Když je to velký překlenovák, tak má většinou vysoké LTV a je zajištěn nějakým polem/parcelou (což mě nevyhovuje).

    1. Vím, Twino je pro někoho těžko pochopitelné. Je to hlavně kvůli tomu, že rok a kousek zpět mělo Twino spolu s Mintosem podobný výnos. Přišlo mi objektivně snazší spravovat 1 portál, než dva a vybral jsem si dle mého názoru ten perspektivnější. To, že je situace jaká teď je.. to je věc druhá :-).

     Díky za doplnění k EstateGuru. Tohle jsem zatím nijak nezkoumal a hodí se to vědět. Mě se líbí, jak přistupují ke komunikaci a líbilo se mi i jak se vypořádali s defaultem.

 3. Přiznám se, že mě dost mate způsob posílání peněz na investorský účet u Estateguru. Vyplním, že že jsem ze země „Other“, kolik chci poslat, kliknu na „PROCEED TO BANK“ a nic. Můžu to pak poslat podle těch údajů, co jsou pod „Bank transfer“? Nebo se něco pokazilo a posílat nemám? Kdyby tam ten buttonek nebyl, nebo kdyby mi to pak napsalo, že teda mám poslat peníze podle těch údajů, tak to chaápu, ale z tohle mi nějak rozum nebere… Zrovna před posláním peněz by člověk měl mít jistotu.

  1. Zdravím Honzo,

   máš pravdu na poprvé mi to taky přišlo docela matoucí. Mám pocit, že tím chtějí jen usnadnit přesměrování do bank, aby zvýšili uživatelskou pohodlnost. Patrně to však funguje přesně naopak.

   Já to myslím napoprvé dělal SEPA platbou přímo z bankovnictví, napodruhé jsem zkoušel TransferWise. Ty tlačítka snad využijí jen místní, kde jsou nějaké jejich lokální banky.

 4. Ahoj Lukáši, můžeš mi prosím poradit, jak mám udělat u Estate Guru první převod z mého účtu? Stále mi vyskakuje stránka “ Přidejte na svůj účet prostředky „.

  Díky za info

  Lucka

  1. Ahoj Lucko,

   platbu už jsi odeslala či nikoliv? Klidně mi napiš na email v patičce s fotkou hlášky a popisem situace. Zkusím pomoci.. takhle jen obecně:

   První převod bych doporučil udělat z tvé banky. Já jsem si u AirBank pro tyto účely zřídil účet v eurech. Funguje však i SEPA, byť je méně výhodná. Pak lze myslím využít CurrencyFair či TransferWise, přes Revolut jsem nepřeváděl, ale měl by fungovat rovněž. To je však lepší předem ověřit u podpory.

   Lukáš

 5. Ahoj,
  s Estateguru začínám, účet založen pár dní takže se teprve seznamuji s prostředím a proto jeden dotaz. Jakým způsobem dostanu peníze z virtuálního EG účtu zpět na svůj CZ účet?

  Ludvík

  1. Ahoj Ludvíku.

   Na levé straně přejdeš do sekce deposit / withdraw, následně na další stránce zvolíš withdraw. Tam by měl být zaškrtnutý účet skrz který jsi vkládal.
   Já shodou okolností zrovna nedávno vše vybíral. Potřeboval jsem si zjednodušit správu a zredukovat portály na kterých jsem toho ve finále zase tolik neměl. Tak přeji ať se daří.

   Lukáš

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *