Estateguru – recenze P2P portálu z Estonska

Po nedávné recenzi portálu FundingSecure, jsem se letos rozhodl vyzkoušet také estonský P2P portál EstateGuru, který nabízí úvěry zajištěné nemovitostmi. Zkušební vklad jsem na obě platformy zasílal shodně v lednu 2018. Zatímco FS na mě zapůsobil rozpačitým dojmem a velkou část participací mám nyní v prodlení, s portálem EstateGuru jsem poměrně spokojený a v budoucnu plánuji vklad navyšovat.

V této recenzi se blíže podíváme na samotný portál, zvláště pak na zajímavé interní statistiky a pochopitelně i AI a další prvky, které tvoří charakter tržiště.

Tržiště na EstateGuru

Úvěry na EstateGuru se pohybují od 50 000 do 3 000 000 EUR, přičemž částky jsou zabezpečeny nemovitostmi s LTV maximálně 75%. Na tržišti najdeme nabídky z Estonska, Lotyšska, Litvy, Španělska, Irska a Finska. Aktuálně zde investuje okolo 14 tisíc investorů ze 45 různých zemí a investování probíhá bez poplatku.

Podobně jako na Mintosu, i zde je velký růst objemu zafinancovaných úvěrů, který je až 300% p.a. Portál EstateGuru roste obrovským tempem. Jen pro informaci – za měsíc srpen na tržišti přibylo 19 projektů, což pro tuto chvíli odpovídá přibližně jedné příležitosti každé dva dny.

Statistiky

Zveřejněné statistiky z portálu EstateGuru vypadají na první pohled skvěle. Ke dni sepsání tohoto článku bylo na portálu zveřejněno 430 úvěrů z toho 168 bylo plně splaceno, 4 spadly do defaultu a 1 úvěr byl obnoven.

Tyto statistiky je však nutné brát s mírnou rezervou. Průměrná délka úvěru se pohybuje okolo 15 měsíců a velká část z funded loans, zatím neměla šanci se dostat do prodlení. Navíc je možné, že portál byl ve svých začátcích výrazně opatrnější a míra defaultu bude spolu s objemem tržiště vzrůstat.

Ve statistikách najdeme i další zajímavé hodnoty, jako LTV pod průměrnou hranicí 60%, průměrný výnos investora 11,14% (je nutné zahrnout i měnové riziko) a ztráta kapitálu zatím 0,0%. Zvláště poslední hodnota je velmi optimistickým signálem. Z vlastní zkušenosti však vím, že se ztrátou je třeba počítat. Například Lendy dlouho avizovalo, že dokud úvěry v defaultu nejsou prodány se ztrátou, investor technicky nepřišel o peníze. Tato filozofie se však ukázala jako naprosto mylná při samotném prodeji.

Ze statistik dále vyčteme, že většina úvěrů je splacena po 10 měsících, tedy přibližně o 1/3 dříve, před avizovaným ukončením.

Dle podpory by neměl default rate přesáhnout hranici 5% a přáním je udržet ztrátu kapitálu dále na nule. Tolik tedy k zatím výborným výsledkům. Dodám jen, že na EstateGuru ke ztrátě kapitálu může reálně dojít a minulé výsledky nejsou zárukou budoucích.

Osekaný AI, chybějící sekundární trh

Auto Invest

Na platformě nalezneme funkci Auto Invest, ovšem menší investoři by si od ní neměli mnoho slibovat. Hned vysvětlím proč. Minimální vklad do jedné participace je 50 EUR a pokud si AI zapneme, EstateGuru nám umožní vybrat pouze investiční horizont 12, 24 nebo 60 měsíců, přičemž pochopitelně investuje do všech nabídek bez možnosti detailnějšího výběru.

Abychom odemkli další kritéria, je nutné hodnotu jedné participace zvýšit na 500 EUR. Pro tyto účely už musíme pochopitelně disponovat mnohem vyššími prostředky. Upřesňující parametry nabízí zajímavější možnosti filtrace, ale oproti jiným portálům se stále jedná o takový horší základ.

Jen dodám, že vyšší kapitál je výhodou na mnoha platformách a v tomto ohledu není EstateGuru výjimka. Někde může investor získat zajímavější bonusy, jinde je prioritně upřednostňován skrze AI a na EstateGuru získá podrobnější parametry výběru. Malým investorům se to pochopitelně líbit nemusí, ale taková je realita.

Na druhou stranu, v případě platforem, které nabízí velké množství informací se obecně moc nespoléhám na AI. Raději výběr provádím manuálně. Z tohoto důvodu AI na EstateGuru nevidím jako závažnější nedostatek.

Sekundární trh

To co vnímám jako skutečnou ztrátu je absence sekundárního trhu. Úvěry jsou na délku minimálně jednoho roku a likvidita není na takové úrovni, jako jinde. Sekundární trh by tu bez debat měl svůj smysl, ale na jeho zavedení si budeme muset ještě počkat.

Dle podpory je se zavedením SM počítáno, nicméně to pro ně není hlavní priorita. Tu má především zlepšení uživatelské zkušenosti pro investory i zájemce o úvěr. Pozitivní vliv na likviditu má fakt, že většina úvěrů je splacena dříve.

Rozhraní a UX

Po přibližně 3/4 roce užívání musím konstatovat, že EstateGuru se mi ovládá poměrně dobře, ale mohlo by to být i lepší. Nechci zbytečně zabíhat do podrobností, jen vyjmenuji, pár nedostatků na které nejvíce narážím.

 • 13 položek menu, přičemž některé mají vlastní submenu (které se opakuje).
 • Nemožnost jednoduše vyfiltrovat aktuální úvěry na celém tržišti v defaultu.
 • U statistik vždy musím ručně zadávat datum posledního měsíce (v rozmezí od do).
 • Graf na dashboard nesmyslně ukazuje zastoupení jednotlivých úvěrů. Pokud jich mám desítky, nedejbože stovky, nikdo se v něm nevyzná. Raději bych dal přednost grafu, který by ukazoval zastoupení zemí či LTV vzhledem k množství participací.

Naopak chválím responzivní design. Při troše trpělivosti lze poměrně úspěšně investovat i skrze mobilní telefon. Užitečné jsou i exporty tabulek do excelu či pdf a dokonce i možnost zobrazit si budoucí příjmy.

Podpora TransferWise, Revolut i CurrencyFair

Velkou výhodou je také možnost využít portálů 3. stran. Například TransferWise, Revolut i CurrencyFair. Podmínkou je uvedení EGU kódu a reference do poznámky.

Moje portfolio na EstateGuru

Počáteční vklad 300 EUR jsem poslal hned 1. ledna 2018. Od té doby jsem nechal účet být a nenavyšoval jsem.

Zainvestoval jsem do 6 úvěrů. Na konci srpna je interest earned 5,94 EUR, což se zdá být zatím velmi málo, ale většina projektů splácí jistinu + úroky najednou a samozřejmě až na konci loan period. Nějaké peníze, které v součtu tabulky nesedí jsem utržil jako bonus za sebe a hrstku referralů.

Do začátku jsem si vybíral pouze kratší projekty – maximálně na délku 18 měsíců. Plně ukončeny jsem měl zatím dva z nich. Jeden má splátku aktuálně pár dní po splatnosti. Tyto projekty jsem si vybral, abych byl schopen v relativně krátkém horizontu posoudit fungování portálu.

Do budoucna se určitě budu držet nižšího LTV, rád bych pod 50%, přičemž výnos zachoval minimálně na úrovni 10-11% a horizont z drtivé většiny do 1 roku. Uvidíme, jak se to podaří. V současnosti tu takové nabídky jsou, všiml jsem si však, že nedávné výprodeje na Mintosu zasáhly i jiná tržiště, takže provázanost mezi nabídkami jednotlivých platforem tu určitě je.

Odkazy

 • Blog portálu EstateGuru – lze tu nalézt obsahově zajímavé články – jak se platforma vypořádala s prvním defaultem, zaváděné novinky apod.
 • FAQ – nejčastěji pokládané otázky
 • Hodnocení na portálu Trustpilot – 8,6/10

Bonus + 0,5% k investici do 90 dní

Platforma EstateGuru nabízí bonus 0,5% k proinvestované částce po dobu 90 dní, kterou obdrží jak registrovaný, tak doporučující strana. Pokud se vám platforma líbí, tlačítkem níže můžete získat drobný bonus a zároveň podpořit tento blog. Čas od času je možné získat další bonus ve formě cashbacku, informace lze nalézt na hlavní straně. Užití odkazu je pochopitelně dobrovolné.

Získat bonus +0,5%

Závěr

Platforma EstateGuru má své nedostatky, nicméně dle mého mínění, zkušeností jiných uživatelů a statistik, funguje zatím velmi dobře. Základní vklad budu dále držet a chtěl bych jej v budoucnu navyšovat, pokud budou další okolnosti příznivé. S navyšováním jsem zatím vydržel pouze u portálů Mintos a Bondster, přičemž EstateGuru bude s velkou pravděpodobností třetí v pořadí. Svou roli v této volbě hraje i diverzifikace napříč zeměmi a zaměřením jednotlivých portálů.

Jako vždy, těším se na vaše připomínky i komentáře.

Poznámka pod čarou

Pro pravidelné čtenáře blogu bych ještě rád avizoval jednu věc. Po skoro 3 letech psaní jsem patrně dospěl do stádia, kdy hledám nějakou formu stability. Postupně jsem se stáhl z malých a nefungujících P2P portálů a už je s velkou pravděpodobností nebudu dále recenzovat. Tyto experimenty byly zajímavé, ale ve většině případů byly krokem zpět a nestály za zajímavý výnos. To se pochopitelně projeví i na obsahu tohoto blogu. Těšit se můžete těšit na pravidelné (patrně čtvrletní) reporty, novinky a rád bych se pustil i do dalších témat z oblasti P2P.

Estateguru – recenze P2P portálu z Estonska
5 (100%) 1 vote

Poslat článek na výlet. Sdílet!

6 komentářů

  1. Honzo, děkuji za komentář. Potěšil ;).

   Mimo P2P je to se mnou trochu slabší. Mám jeden konzervativnější nemovitostní fond, kam si zasílám cca 1500 měsíčně už asi 2,5 roku. Poslední dobou po večerech studuji fundamentální analýzu a něco si pročítám o akciích. Věc se má tak, že bych do toho rád brzy pronikl a šetřím si pro tyto účely nějaký obnos. Momentálně však s přítelkyní plánujeme svatbu a asi si v nejbližší době do investic mnoho neukrojím.

 1. Nevím, jestli by se neměla oddělit ta “poznámka pod čarou” od závěru (přece jenom, je to něco jiného). A možná bych tam vyjmenoval ty portály, ze kterých ses stáhl… I když… s uvedením důvodů by z toho pomalu mohla být krátká aktualita.
  Koment klidně smaž, spíše je to taková názorová technická poznámka.

  1. Zdravím Honzo,

   máš pravdu. Je to spíš taková organizační, sám jsem úplně nevěděl kam to zařadit.

   Pro úplnost – stáhl jsem se ze Zonky, kvůli změně poplatků. Dále Robo.cash, kvůli nedostatku nabídek. Twino v souvislosti s intervencemi. Nyní Lendy a FundingSecure, protože v obou případech se nabalovaly defaulty a zdá se mi, že je nikdo adekvátně neřeší. Tož tak.

   1. Ad stáhnutí:
    Mám to stejně u Lendy a FS, v Anglii je to bída. Ale to Twino nechápu? Stále je tam možnost vyzobávat krásné 12% půjčky (kdo ti to dnes na Mintosu dá 😀

    Jinak EstateGuru je taky takový můj černý kůň, jsem tam krapet déle, a vše se mi zatím vrátilo. Informovanost je výborná(oproti Lendy např.) a za mě ta platforma zatím šlape. Úroky šli dolů asi jako jinde, ale né tak razantně (pamatuji 12% , dnes většinou 10%, vyjímečně 11%).

    Problém vidím v tom, že když je to dobrý menší úvěr, tak se ihned zainvestuje AI a nemáš šanci se k němu dostat. Když je to velký překlenovák, tak má většinou vysoké LTV a je zajištěn nějakým polem/parcelou (což mě nevyhovuje).

    1. Vím, Twino je pro někoho těžko pochopitelné. Je to hlavně kvůli tomu, že rok a kousek zpět mělo Twino spolu s Mintosem podobný výnos. Přišlo mi objektivně snazší spravovat 1 portál, než dva a vybral jsem si dle mého názoru ten perspektivnější. To, že je situace jaká teď je.. to je věc druhá :-).

     Díky za doplnění k EstateGuru. Tohle jsem zatím nijak nezkoumal a hodí se to vědět. Mě se líbí, jak přistupují ke komunikaci a líbilo se mi i jak se vypořádali s defaultem.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *