DuckDuckGo – recenze vyhledávače, tipy, které mě zaujaly, zkratky !bang

Od posledního článku uběhlo zase hodně času. V P2P mi přijde, že se nic tak zajímavého neodehrává a tak zkusím zase trochu oprášit sekci TechHacks, kde bych rád postupně zvyšoval obecnou technologickou gramotnost a znalost o nejrůznějších nástrojích. Dnešní článek bude o vyhledávači DuckDuckGo, ze kterého jsem pár měsíců upřímně nadšený a rád bych jej dostal trochu více do povědomí.

Obsah článku:

DuckDuckGo – soukromí vs. použitelnost

Drtivá většina lidí využívá k vyhledávání Google. Vyhledávač DuckDuckGo (DDG) bývá vnímán spíše jako okrajová záležitost. Povědomí o značce by snad bylo, ale téměř nikdo netuší, proč by měl DDG používat. Tím hlavním aspektem je soukromí. V dnešní době, kdy data hrají prim je dobré si uvědomit, že pokud za produkt neplatíme, jsme možná produktem právě my. Tuto problematiku shrnují některé dokumenty jako např. Sociální dilema.

Výhodou Vyhledávače DuckDuckGo je tedy fakt, že o nás neshromažďuje osobní data a nevyužívá je za účely remarketingu či jiným způsobem znovu proti nám. S doplňkem do vyhledávače se pak chová podobně jako prohlížeč Brave a blokuje veškeré pokusy o sledování a přiřazuje stránkám šmírovací rating.

Aby to nebylo tak lehké, osobní data mohou sloužit i k poskytnutí relevantnějších výsledků hledání. Existuje tu tedy i vztah v podobě míry soukromí na úkor použitelnosti daného nástroje a to jak nám sedí. A tím bych asi rovnou začal, protože pokud DuckDuckGo přijdete na chuť, můžete si vztah soukromí a použitelnosti do velké míry sami určit a zároveň benefitovat mnohem rychlejším vyhledáváním.

!bang – zkratky jako nadstavba vyhledávání

Zásadní výhoda DuckDuckGo spočívá v tom, že pokud rádi někam chodíte a něco tam hledáte, tak vám vyhledávač nebude házet klacky pod nohy. Naopak celý proces ještě urychlí zkratkou. Uvedu několik příkladů.

  • DuckDuckGo mi nevyhodil relevantní výsledky hledání, pokud za vyhledávací frázi napíši !g, hledám totéž rovnou na Google.
  • Dejme tomu, že se chci podívat na ticker konkrétní akcie na portálu Finviz.com. Tak do vyhledávacího pole zadám tsla !fv a rovnou si prohlížím tento graf.
  • Když hledám, kde se na mapách nachází Brno, tak pro mapy.cz zadám Brno !mapy, pro Google maps Brno !maps, pro Openstreetmaps Brno !osm. A rovnou vidím zazoomovaný výsledek.
  • Chci se podívat, jaké má hodnocení na CSFD výše zmíněný dokument Sociální dilema, tak zadám Sociální dilema !csfd.
  • Obdobně, když se chci podívat na českou databázi knih a přečíst si recenze, zadám např. oblíbenou sérii Algor !dbk.

Zkrátka několika znaky za vykřičníkem automaticky přeskočím mezikrok v podobě dalšího vyhledávání na podstránce, což je věc, kterou děláme otrocky a docela často. To je velmi hodnotné zvlášť na telefonu, pokud stejně jako já datlíte metodou kroužící orel.

Fajn je, že v případě potřeby nemusím jako otrok psát celou adresu, prostě zadám „!g“ a jsem na Google. Zkratek je aktuálně přes 13 tisíc a lze navrhovat další. Jejich kompletní seznam si můžete zobrazit po napsání !bang. Já přidám ještě pár zajímavých, které používám

  • !gcal – vyhledávání fráze v rámci Google kalendáře
  • !go – vyhledávání fráze v rámci Gmailu
  • !cap – vyhledávání na webu coinmarketcap.com
  • !yt – vyhledání videa na Youtube
  • !yf – vyhledávání tickeru na Yahoo Finance
  • !st – vyhledávání tickeru na StockTwits
  • !trends – vyhledávání fráze v Google Trends
  • !seznam – vyhledávání na seznam.cz
  • !tw – vyhledávání na Twitter
  • !w – vyhledávání na Wikipedii

Za mě jsou tedy !bang asi nejzásadnější argument, proč DuckDuckGo používat. Jste o dva znaky dál od Google, ale o stránku blíž všemu ostatnímu.

Sbohem personalizované vyhledávání

Společnosti jako Google, Facebook a Youtube se snaží uživatelům podstrkovat na míru personalizovaný obsah, který konkrétní jedince zaujme. Každému se tak v hledání zobrazuje něco trochu jiného. Kacířská myšlenka – dává smysl si vypnout třeba zeď na Facebooku, doporučená videa a obsah „který by vás mohl zajímat“.

Důvodem je, že mnoho lidí zkrátka nerozpoznává rozdíl mezi situací, kdy si sami svobodně chtějí něco najít a mezi tím, kdy je jim podstrčen obsah, který má za úkol např. vyprovokovat k reakci, s maximální pravděpodobností prodloužit dobu strávenou na stránce nebo nás utvrdit v názoru, který chceme slyšet.

Mezi tím co chceme slyšet a co potřebujeme slyšet totiž bývá často znatelný rozdíl.

Tím, že využijeme vyhledávací služby, která nás nezatěžuje naší vlastní osobností, můžeme udělat krok vpřed za nezávislostí. Třešničkou na dortu je, že do výsledků v DDG nezasahují placené reklamy. První příčky a pozornost uživatelů si tak nelze koupit.

Další zajímavé drobnosti a nástroje

Fajn je integrovaný zkracovač odkazů – před link postačí napsat „shorten“. Dále je tu i generátor hesel, napíšeme „password + <počet znaků>“ či možnost vygenerovat si z odkazu QR kód.

blank
blank
blank

Zároveň je tu i spousta dalších věcí pro kodéry a programátory. Při zadání slov „cheat sheet“ DDG vyhodí některé nejpoužívanější klávesové zkratky a příkazy různých programů/jazyků. Tady například pro HTML, to samé pro CSS, PHP, WordPress, kódy barev apod. Vypadávají z toho docela pěkné seznamy.

Samozřejmě něčím podobným nad rámec vyhledávání disponuje i Google. Mně tohle přijde takové víc user friendly. A taky se mi líbí, že DDG tolik nevykrádá obsah jiných webů.

blank

DDG a blog na téma soukromí

blank

Co se mi dále líbí, tak že prohlížeč DDG popularizuje myšlenku určité míry soukromí pro každého. Mají velmi zajímavý vzdělávací blog, kde si může uživatel pomocí několika kroků vylepšit svou míru soukromí u různých služeb, které používá.

Adresa je zde: https://spreadprivacy.com/

Za mě zvláště v dnešní době kdy se soukromím nikdo nezabývá (a to je chyba) velmi dobrý počin. Pro další představu o tom, jak je soukromí důležité a o tom co vše Google sbírá odemykám článek z portálu IHned.

https://tech.ihned.cz/c7-66898220-qgp1m-b24be642bbae45f

Závěr

Pro mě osobně byl přechod na prohlížeč DuckDuckGo velmi intuitivní a jednoduchou záležitostí, která trvala prakticky pár hodin po objevení !bang. Jsem předsvědčený o tom, že DDG má před sebou velmi zajímavou budoucnost. Zvláště, až se dostane téma osobního soukromí více do obecného povědomí.

Nedávno jsem četl výzkum ve kterém bylo uvedeno, že uživatelé Internet Exploreru a Seznamu bývají méně úspěšní, než uživatelé Chrome, Opery a Googlu. Závěr kupodivu nebyl takový, že je některý nástroj lepší či horší. Ale mělo to vcelku poetický nádech – úspěšní lidé prý zpochybňují zavedené (a předinstalované) varianty. Věří, že někde může existovat lepší řešení a jsou ochotni podstoupit martyrium které spočívá v samotném hledání a změně návyků. Samozřejmě netvrdím, že to je pravda, ale ten závěr se mi líbí.

I kdyby ta cesta měla být úplně opačná od Googlu k Seznamu. Hlavně aby to člověku sedlo.

Tak dejte vědět, jestli vám DuckDuckGo sedí.

10 Comments

  1. DDG používám už více než 3 roky a sporadicky sleduji jejich posty, ale o těch vychytávkách jsem vůbec netušil. Díky!

    1. Tak super, to jsem rád že to bylo k něčemu i ostřílenějšímu uživateli. Já tyhle funkce a „kravinky kolem“ mám fakt rád. Jinak bych to taky asi nestudoval.

      1. Děkuji. Už zhruba rok se s DDG trápím. Vyhovoval mi aspekt soukromí, ale nevyhovovalo, že dost často jsme nenašel co potřebuji. Vyhledávání přes bangs to výrazně zlepšuje. Díky za to.

        1. To jsem rád, že článek pomohl. Já si zatím taky dost často otevírám 2 okna se stejným hledáním – jednou DDG, jednou v Google (!g).

  2. „pokud za produkt neplatíme, jsme možná produktem právě my“ – Ani za DDG sa neplatí 😉

    1. Jojo Lukáši, naprostá pravda.. říkal jsem si jestli se tohohle argumentu někdo nechytne a nepoužije ho v komentářích proti mně :-). DDG má ten příjem z donations, což je taková milosrdnější/dobrovolnější verze vydělávání na uživatelích.

    1. Ahoj Davide, děkuji za tipy, pokusím se to nastudovat. Asi to nebude hned… přeci jen když už o něčem píši, chci to alespoň pár měsíců využívat a mělo by to trochu sednout i mně aby článek za něco stál.
      Nicméně obě věci mám v seznamu :-).

        1. Jasný díky. No a nebo sem do komentářů, však věřím že by to mohlo být pro spoustu lidí zajímavé a pokud někdo řeší soukromí mohl by ho zajímat i ten email.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *