Další měsíce na platformách Mintos a Twino

Od té doby, co jsem zde prezentoval Mintos a Twino se na platformách odehrálo spoustu nových věcí. V tomto kratičkém reportu se podíváme na to, co je nového.

Výkon P2P platforem

Držím se svého 1% měsíčně. I přesto, že Mintos i Twino nově nabízí nezajištěné půjčky s vyšším výnosem, já nejsem jejich zastáncem a držím se půjček zajištěných. Za poslední měsíce jsem do platforem neposlal žádné další peníze. Jako OSVČ dělám na větších zakázkách a peníze mi stojí v neproplacených hodinách. Čekám tedy na další nárazový stav, kdy na portály pošlu zase nějakou zajímavější částku. Pro tyto účely využívám TransferWise.

Můj přístup

Investuji pouze do zajištěných úvěrů. Na Mintosu mám myslím ještě několik hypoték v prodeji, ale všechno jsou to poměrně konzervativní úvěry. Poslední dobou se také snažím mít alespoň část mých investic v krátkodobých půjčkách. Důvod je jednoduchý – v případě problémů mám možnost vybrat více peněz a omezit tak ztráty. Snažím se také více diverzifikovat mezi větší množství poskytovatelů a nebýt ze 100% závislý na půjčkách od Mogo.

Přesto – i když investujete pouze do úvěrů s délkou 1 měsíc, Mintos vám peníze v případě nesplacení vyplatí až o 60 dní později. U Twina je to ještě horší, protože i úvěr na 1 měsíc může být 6x prodloužen. Likvidita je tedy i tak poměrně žalostná, ale je to cena za relativní bezpečí a vysoký výnos.

Novinky na platformách

Mintos

Na platformě je už přes 11200 investorů. Jedná se spíše o drobnější investory, protože průměrně investované částky dlouhodobě klesají a stejně tak i aktivita na sekundárním trhu.

Přibyly 4 nové společnosti – Creditstar, Agrocredit, Lendo a Kredito Garantas. O největší rozruch se postaralo Lendo, kdy jeden čas nabízeli krátkodobé úvěry s garancí a výnosem 14%. To je samozřejmě minulostí a tento pokus vnímám jako snahu o zviditelnění. Z celkem 14 společností je dobré si vybírat. Tady byl pro mě výborným pomocníkem seriál od Finlordů a jejich skvělé analýzy. Vřele doporučuji.

Od Mogo přibyly nové nezajištěné úvěry s výnosem až 15%. Jak říkám, nejsem zastáncem úvěrů bez garance zpětného vykoupení, ale dají se najít i zajímavá LTV pod 40%.

Twino

Úvěry bez garance přišly také na Twino, kde lze sehnat i kousky s úrokovou mírou 39,58% a výnosem 16%. Je tu tedy velká pravděpodobnost, že dlužník své závazky nesplatí. Nicméně, jak se ukazuje – i strategie s nakupováním úvěrů bez garance může být výdělečná – viz zkušenosti Sarapha na p2pforum.cz.

Tak a to je vše. V brzké době mě snad čeká konec okurkové sezóny a budu se tak moci podělit s trochu zajímavějšími reporty.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *