Curve recenze: platební karta, která ostatní sjednotí do jedné

(Poslední aktualizace 29.10. 2019)
– doplněno o postřehy uživatelů v komentářích a některé poslední zkušenosti
, včetně krátkého testování premium členství – Curve black.

Počet mých debetních karet poslední dobou znatelně narostl. Kromě běžného a společného účtu u Airbank využívám ještě služby TransferWise a Revolut (odkazy na recenze). Blíží se také doba, kdy si budu pořizovat kreditní kartu. Cítil jsem proto, že bych si potřeboval celý proces placení zjednodušit. Nechci si pamatovat 5 pinů a ideálně bych chtěl mít informace o proběhnutých platbách na jednom místě. Začal jsem se tedy poohlížet po řešení a nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet aplikaci Curve, která umí sjednotit veškeré karty (debetní i kreditní) do jedné fyzické karty a pod jednu aplikaci a PIN.

Mezi největší výhody Curve karty rovněž patří, že s ní lze platit za mezibankovní kurzy v zahraničí a do určitého limitu vybírat zdarma z bankomatů. Sjednocením lze ušetřit zajímavé peníze oproti nákupům skrze karty běžných bank. Každou platbu jde navíc do 14 dní zpětně zařadit pod jinou kartu.

V této recenzi se podíváme na nejzajímavější funkce této služby. Podíváme se na silné i slabé stránky, včetně porovnání s konkurencí. Nebude chybět ani popis premiového členství Curve Black, kde jsem čerstvým majitelem.

Pojďme na to.

Curve recenze: práce s kartami a benefity z využívání aplikace

Práce s Curve připomíná práci s Google pay. Uživatel si do aplikace nahraje karty, kterými disponuje a postupným swipováním a kliknutím na kartu si lze navolit, odkud se bude čerpat následující útrata. U každé z karet si lze defaultně přednastavit měnu (v té si bude aplikace platby strhávat) a dokonce ji libovolně v průběhu času měnit.

Celému systému volby karet a placení v Curve není mnoho co vytknout. Funguje dobře. Snad bych se jen přimlouval za automatizovaná pravidla, aby nebylo nutné častěji sahat po mobilu a třeba před bankomatem zběsile swipovat na kartu, ze které si pravidelně vybírám.

Curve si lze představit jako prostředníka mezi karetní službou a terminálem obchodníka. Veškeré platby, které učiníme se následně propisují i do koncových služeb. Takto je tomu třeba v Airbank:

Na začátku řádku vždy najdeme zkratku CRV

Přidání karty pomocí fotoaparátu, systém verifikace

Uživatel si skrze fotoaparát mobilního telefonu naskenuje kartu, jako kdyby načítal QR kód a integrovaná čtečka automaticky vyplní veškeré údaje. Následná verifikace probíhá tak, že si Curve ze zadané karty strhne drobný obnos. Platba má v sobě integrovaný kód, který je pak třeba zpětně vyplnit v aplikaci.

S verifikací jsem neměl problém u Airbank ani TransferWise. V Revolutu se mi však kód nepropsal a následně jsem psal na podporu Curve. Musel jsem napsat, jak velká částka byla a přiložit další osobní informace a printscreeny, následně mi zaslali kód ručně.

Ke každé kartě je možné přiřadit vlastní skin i jméno. U Airbank byly dostupné všechny jejich skiny, což je drobnost, která mě vcelku mile překvapila a potěšila.

Podpora karet

U nás by měly být podporovány všechny české banky. Dřive nefungovala Raiffeisen, která by nyní už měla být funkční. Fungují i některé kreditní karty.

Curve nepodporuje: American Express, Maestro, Diners Club, JCB, UnionPay and Card Complete

Fungují však služby: Revolut, TransferWise, Monzo, N26 i Monese

Mezibankovní kurzy

Curve, podobně jako Revolut pracuje s mezibankovními kurzy (interbank rates), takže jsou útraty v jiných měnách velmi výhodné. Oproti bankám uživatel ušetří opravdu značné peníze. Běžně se může jednat o 2-3% ze všech zahraničních plateb, což jsem nakonec i sám otestoval na 16 měsících dat.

Bohužel je tu několik menších zádrhelů:

 • Předem nikdy nevím kolik přesně zaplatím. Kurzy nejsou nikde v aplikaci viditelné. Což je velká škoda, protože jsem narazil na situace, kdy jsem platbou skrze Curve ušetřil více peněz, než přes Revolut, který je chronicky známý tím, že je velmi levný.
 • Dalším problémem jsou víkendy a svátky. Mimo hodiny FX marketu aplikace kurzy fixuje a přidává si poplatek od 0,5 do 2%. Podobně to dělá i Revolut, ale tam lze poplatky obejít převodem například v pátek před víkendem.

Funkce “back in time”

Curve umí platby o 14 dní pozdržet a v rámci tohoto intervalu umí již proběhlou platbu přiřadit k jiné kartě. Platí to však pouze pro částky do 1000 liber. I přes funkci odložení se jedná o normální debetní kartu (nikoliv kreditní, jako např. Twisto, které odložení také umožňuje), celá magie totiž spočívá v tom, že se karetní transakce u cílové banky zobrazuje jako nezaúčtovaná.

Cashback u vybraných obchodníků

Platbou u některých obchodníků lze získat bonusové body. Pro tyto účely má každý uživatel na svém účtu k dispozici virtuální kartu vedenou v Curve bodech s kurzem 100 bodů = 1 libra. Za nákup u vybraných společností, uživatel získá většinou 1% částky zpět na svou virtuální kartu. Tento cashback u členství blue funguje pouze na dobu 90 dnů a pro jeho neomezenou platnost je nutné si zaplatit vyšší členství – Curve Black.

V nabídce cashbacků je hodně britských společností. Kompletní seznam obchodníků naleznete v jejich FAQ. Já jsem si nakonec vybral tři prodejce, které čas od času využiji i u nás – Lidl, H&M a IKEA . V obrázcích výše najdete připsání odměny za nákup i její utracení. Tyto transakce mají místo měny logo aplikace Curve.

Curve promo kód – 500 bodů (150 Kč) k registraci

Registrovat se můžete skrze aplikaci na Android či iOS. Všechny kroky jsou intuitivní, po jejich vyplnění však následuje fronta. Z tohoto důvodu do článku zařazuji i promo kód, který vás ve frontě posune vpřed a ušetří klidně i 10 dní čekání. Mě osobně přišla karta (s použitím promo kódu) do 15 dnů od registrace. Dalším benefitem užití kódu je 500 Curve bodů (přibližně 150 Kč) pro obě strany.

Tvar kódu je: JNQJYLVD

Pokud jste na telefonu, můžete využít tento odkaz, kde si lze promo kód zkopírovat do schránky a následně si stáhnout aplikaci.

Do 31.12. 2019 je možno získat dalších 500 bodů po prvním zaplacení kartou jako vánoční akci. Bonus se připíše v Curve bodech, nejpozději 10. ledna 2020.

Curve karta má při praktickém užití své limity

Už jsem nakousl, že Curve si klade nemalý cíl. Nejen, že chce sjednotit všechny karty do jedné a být úzkým hrdlem, přes který proudí všechny platby. Mezi plánovanými inovacemi najdeme technologii virtuálního sdílení karet s kontrolou vlastníka nebo zajímavý přístup k předplatným (např. Amazon, Netflix) a jejich zrušení či obnovení pomocí jediného swipnutí, což umožní lépe kontrolovat cashflow. Dále je tu po vzoru Revolut i cestovní pojištění (a pojištění telefonu či PC), ale to funguje jen pro některé země. Curve bude navíc integrován s Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay.

Curve karta - verze blue

To všechno zní skvěle, jsou tu však jistá omezení, která mi bránila využívat potenciál karty na plno a na ty bych se chtěl v rámci objektivní recenze také postupně podívat.

Poplatky a limity

Curve má v nabídce aktuálně 2 karty, modrou a černou. Brzy u nás bude dostupné i členství metal. V následující tabulce jsou krátce shrnuty výhody i omezení obou členství. Pro srovnání jsem přidal i členství Revolut premium.

 Curve blueCurve Black
Cashbackaž u 3 obchodníků (90 dní)u 3 obchodníků neomezeně
Limit pro konverzeekvivalent £ 500 měsíčně
poté za poplatek 2%
neomezeně
Výběr z bankomatu£ 200 měsíčně zdarma
poté za poplatek 2%
£ 400 měsíčně zdarma
poté za poplatek 2%
Limity£ 2000 denně
£ 5000 měsíčně
£ 10000 ročně*
 £ 2000 denně
£ 5000 měsíčně
£ 10000 ročně*
Cenazdarma9,99 EUR/měsíčně

*pravidelným užíváním lze limit navýšit.

V ceníku Curve (na konci odkazované stránky) pak ještě najdeme další omezení. Mezibankovní kurzy jsou o víkendu zatíženy poplatkem od 0,5 do 1,5%. Platí tu tedy podobná poplatková politika, jako u Revolut.

Výběr z lokálních bankomatů by neměl být dle ceníku ze strany Curve zpoplatněn, ovšem některé banky se s tím vůbec nemažou a při výběru vám naúčtují poplatek až 195 Kč. Více jsem se o tom rozepsal v samostatném článku, kde jsem zkoušel britskou kartou vybírat z českých bankomatů.

Curve - všechny karty v jedné

Evidence příjmů a výdajů není v praxi příliš využitelná

Curve má podobně jako aplikace Revolut hezky řešené příjmy a výdaje. Nicméně tato forma evidence příjmů a výdajů alespoň pro mě není v praxi příliš využitelná. Důvodů je více.

 • Curve už neví, jak naložím s hotovostí. A do systému tyto platby nelze nijak vložit.
 • Stále jsou tu platby (nájem, jídlo apod.), které chodí mimo systém Curve.
 • Curve nevidí do zůstatků na koncových službách.

Není to žádné velké mínus. Jen na to upozorňuji, pokud by někdo čekal, že mu aplikace zpřehlední finance. Toto bylo bohužel očekávání, které se u mě nenaplnilo.

Curve black – zkušenosti s premiovým členstvím

Tuto kapitolku přidávám k recenzi dodatečně. Karta mě nadchla, do Curve jsem investoval i v rámci crowdfundingové kampaně a rozhodl jsem se i pro premiové členství Curve black. Hned na úvod řeknu, se členství se nevyplatí ani zdaleka každému. Cena 10 EUR měsíčně je totiž vzhledem k benefitům poměrně vysoká.

 • Předpokládejme bonusové nákupy za 2000 Kč a návratnost 20 Kč měsíčně.
 • Výběr z bankomatů po Evropě zdarma (platil jsem si velký tarif u Airbank za 100 Kč, který je teď k ničemu)
 • A 3 měsíce v roce utratím 15 000 Kč nad limit blue karty. Tj. úspora 75 Kč měsíčně.
 • Další výhoda – zvedá se mi limit pro výběr z bankomatu u TransferWise i Revolut.

Členství se mi zatím spíše nezaplatí. Ovšem až aktivují cestovní pojištění a pojištění elektroniky i pro ČR, mohlo by to už být zajímavé.

Výhody a nevýhody Curve oproti konkurenčním službám

Delší porovnání jsem dělal v jednom z dalších článků – TransferWise vs Revolut, CurrencyFair a Curve, porovnání portálů. Zde bych pro účely recenze uvedl, že Curve má oproti uvedeným službám odlišnou filozofii (=není to peněženka, ale spíš prostředník napojený na karty) a to přináší některá pro, ale i proti.

Výhody

 • Pracuji rovnou se zůstatky na kartách, odpadá nutnost nabíjení peněženky jako u Revolut, žádnou totiž nemám.
 • Curve mohu využít za účelem vytáhnout peníze z kreditních karet. Výběry z bankomatu se pak u zdroje zobrazují jako platby. (aktualizace: některé kreditky to už zřejmě rozpoznají)
 • Nemusím si pamatovat PINy nahraných karet. Stačí si pamatovat jeden PIN Curve a ten používám.
 • Curve mění všechny karty na bezkontaktní a fyzické. Pokud mám u některých služeb virtuální kartu, mohu ji nahrát.

Nevýhody

 • Skrze Curve nelze provádět zahraniční platby z účtu na účet. To zůstává zatím výhradou ostatních portálů na bázi peněženky.
 • Ze stejného důvodu si nemohu v rámci účtu peníze směňovat do jiných měn.

Kdybych to měl shrnout, tak Curve v některých aspektech nenahradí služby jako Revolut a TransferWise. Umí však podobně výhodné platby kartou v zahraničí a nabízí k tomu další skutečně zajímavé benefity. Tím, že podporuje propojení s kartami výše uvedených služeb, může být zajímavou cestou zkombinovat oba přístupy.

Praktické zkušenosti s Curve

Přidávám i některé praktické poznatky, které by se mohly hodit uživatelům Revolut a TransferWise, kteří by rádi využili kombinace s kartou Curve. Ostatní mohou tuto šedou sekci klidně přeskočit.

Jak je to přednastavenými měnami karet?

Curve umožňuje ke každé kartě přiřadit měnu, což může být poměrně zásadní nastavení.

Příklad: Na Curve si nahrajeme kartu Airbank a uděláme 2 transakce. Jediným rozdílem bude, že v rozhraní Curve změníme měnu Airbank karty. Aktuálně jsme v Německu a utrácíme v eurech.

 • Curve > Airbank (CZK) – Zaplatíme kartou Curve a ta si bude čerpat z české Airbank. Protože jsme uvedli její měnu v CZK, konverze z EUR na CZK proběhne za výhodné mezibankovní kurzy hned u Curve.
 • Curve > Airbank (EUR) – V tomto případě si bude Curve myslet, že je karta vedena v EUR. Neprovede konverzi a odešle do Airbank požadavek na platbu v eurech. Konverzi z EUR na CZK udělá až Airbank za své aktuální kurzy, což nebude tak výhodné jako v prvním případě.

Proč tento příklad uvádím? Protože pokud jde o propojení s Revolut a TransferWise, otevírá se tím spousta dalších, někdy komplikovaných cest, jak lze pracovat s penězi. Za určitých okolností může být výhodné si měnu u karty změnit. Například o víkendu bude z hlediska konverzí a poplatků vycházet lépe TransferWise, než Curve.

Test: propojení Curve karty s Airbank, TransferWise a Revolut

Curve nemá viditelné aktuální kurzy za které může uživatel nakupovat. Jedinou možností jak mezi sebou služby porovnat je zkrátka nakupovat. A protože je možné u karet rozlišovat měny, nabízí se spousta způsobů jak konverzi provést.

Data jsou sesbírána do 15 minut v jediném dni.

TrasaKurz
Airbank – prodejce1 GBP29,194 Kč
Airbank – Curve (CZK) – prodejce1 GBP28,55 Kč
Revolut – prodejce1 GBP28,57 Kč
Revolut – Curve (CZK) – prodejce1 GBP28,55 Kč
Revolut – Curve (GBP) – prodejce1 GBP28,525 Kč
TransferWise – prodejce1 GBP28,61 Kč
TransferWise – Curve (CZK) – prodejce1 GBP28,56 Kč
TransferWise – Curve (GBP) – prodejce1 GBP28,53 Kč

Zkoušel jsem udělat podobné testy i některé další dny a zde jsou některé závěry, které jsem vypozoroval.

 • Curve i Revolut fungují na mezibankovních kurzech, ale jejich výsledky se poměrně dost liší. V rámci obou služeb jsem se setkal s rozdíly i 7 haléřů v prakticky stejném čase. Upřímně jsem čekal, že to bude méně (trochu naivně, že mezibankovní kurzy budou identické). Zkušenosti dalších uživatelů hezky dokumentuje toto vlákno: forum.finexpert.cz.
 • Každá z výše uvedených cest přináší trochu jiný výsledek. Obecně lze říci, že při zapojení dvou prostředníků za sebe se z konverzí vytrácí přehlednost. Otázkou je také řešení případné reklamace.
 • Řízení většího množství karet může být paradoxně náročnější na čas, než jejich přímé užívání. K platbě online je třeba tak jako tak zadat číslo karty a další údaje. Tady připadne ještě kontrola aplikace v mobilu, zda je vše správně nastaveno (strhávám ze správné karty, správnou měnou?).

Odkazy

Závěr

Curve je pěkná služba. Moc se mi líbí vize propojení platebních karet do jedné a celý koncept má svou přidanou hodnotu i ambiciózní plány do budoucna. Karta si jistě získá řadu svých příznivců. Kvůli odlišné filozofii od stávajících peněženek je tu řada vlastností, ze kterých lze čerpat a při správném propojení s jinými službami lze odbourat celou řadu nedostatků, které Curve neposkytuje.

Curve - balení

Na druhou stranu. Pokud už patříte mezi vlastníky Revolut či TransferWise, pak si dovolím tvrdit, že Curve nemusí přinášet žádné zásadní benefity v placení a možná se vyplatí dvojnásob zvážit, zda si jej pořizovat.

Také bych uvedl, že při integraci Revolut a TransferWise se dostáváme do fáze, kdy je velmi obtížné předvídat výsledky celého řetězce. Stejně tak může být zdlouhavé sahat po telefonu a před platbou něco nastavovat. Je to holt daň za nižší počet karet v peněžence. Jako zásadní nedostatek Curve vnímám netransparentní kurzy. Uživatel předem nezjistí, kolik přesně zaplatí a nemůže provést srovnání s dalšími alternativami. To však neznamená, že by kurzy nebyly dobré, naopak.

Co je však výhoda Curve, kterou při dlouhodobém užívání musím vyzdvihnout – pak, že jakmile jednou provedete integraci karet, platby jsou velmi rychlé. Mít v peněžence českou kartu a Curve, ve které je nahraný zbytek je velmi návykové.

Jako vždy, těším se na vaše komentáře.

Poslat článek na výlet. Sdílet!

46 komentářů

 1. Nějak jsem se v tom nakonec celkem ztratil… Jinak, jak to popisuješ, tak výsledný dojem je pro mě podobný. BTW – nesrovnával jsi někde TW a Revolut? A mimochodem, smartphone vyžadují oba (TW i R)?

  …jinak doufám že jsi jim ty transakce pak vysvětlil – že potřebuješ vyprat 1mld GBP a že ses rozhodl to udělat kartou přes UK charity :o).

  1. Díky za komentář.

   Jo, asi jsem to místy popisoval celkem složitě.. ale ono to tak i bohužel je. Zkusím jestli se časem dostanu ke zjednodušení. Občas si po sobě musím texty přečíst trochu s odstupem (a pak se většinou zhrozím) :-).

   Hmm srovnání jsem dělal, ale už to možná nebude aktuální: https://hoopoo.cz/transferwise-currencyfair-revolut/
   TransferWise funguje myslím jako jediný ze všech služeb i v prohlížeči PC, respektive nemusíš jej propojovat s telefonem, ale appku mají taky. A je docela fajn, hází notifikace při útratách a pěkně se ovládá. U Revolut se účet váže na telefonní číslo.

   Jo to bych tu charitu dělal docela dlouho po těch pár librách :-).

 2. Dobrý den, myslím si že karta má několik výhod, proč se vyplatí.

  1) Karta zdarma, kam si mohu vložit revolut virtuální kartu a neplatit 90,- za první kartu Revolut

  2) Karta zdarma při ztrátě, vyhnete se poplatkům za nové karty v případě ztráty peněženky, u Revolutu je to sice jen 40,- kč, ale u jiných bank může být vyšší

  3) Nahrání a uložení více karet u obchodníků, jednoduchý výběr čím chci platit. Pokud si například nahraji na Aliexpress tuto kartu mohu si kdykoli přehledně v aplikaci zvolit z jaké “virtuální” karty bude částka zaplacena a nehledat kartu mezi uloženými kartami podle posledních 4 číslic

  4) Do budoucna možnost použít jakoukoli kartu s Apple Pay bez nutnosti podpory ze strany vydavatele karty (výhoda především u menších společností)

  1. Díky za komentář, ale když já nevím.. ty body 1-3 mi přijdou jako takové pseudo výhody.

   1) Ano, sice mohu užít virtuální kartu Revolut, ale abych ji mohl použít, musím si platit Revolut business. Pak nevidím důvod, proč bych si nemohl dovolit využít skutečnou kartu.
   2) Kartu jsem snad ještě v životě neztratil a v tomhle případě bych asi řešil spíš rychlou blokaci, než 40 kč poplatek a zaslání nové.
   3) Snad je to argument, ale zase to není nic, co by nevyřešilo už předchozí zřízení Revolut/TransferWise. Snad lépe mít opravdu jen 1 kartu, než řešit ke které z nich se platba připíše.

   PS: Promokód jsem Vám z komentáře odmazal. Strávil jsem zkoumáním appky a psaním pár desítek hodin, čerpal z vlastních zdrojů a nechci aby komentářový prostor sloužil k těmto účelům. Budete-li chtít, klidně tu odkažte na jiný zdroj, pokud bude mít přidanou hodnotu, nic proti odkazu nemám. Díky za pochopení.

 3. Lukáši, díky za recenzi. Tahle možnost mě už před nějakou dobou zaujala, když jsem viděl “kartu”, která v sobě kromě platebních karet integrovala i věrnostní kartičky obchodníků a uměla i kryptoměny.

  Nicméně pořád si jako správný paranoik lámu hlavu s jednou otázkou, a to je bezpečnost. Máte s tímto nějaké zkušenosti / Jaký je váš názor na tyhle integrační produkty v tomto ohledu?

  Díky a pěkný den
  Roman

  1. Romane, díky za komentář.

   Curve má na webu, že data šifruje s “military-grade security” (ať už to znamená cokoliv). V mobilu se čísla karet neukládají a všechno jde přes ně. Vypadá to tedy bezpečně, nicméně do zabezpečení nikdo z uživatelů reálně nevidí a je otázkou, jestli by jej dokázal vyhodnotit.

   Já se jistím tak, že s kartami pracuji na principu checkings-savings. Zkrátka na spořáku je větší obnos zhodnocený nějakým nízkým procentem, který nepřístupný skrze kartu. Ten přesouvám skrze bankovnictví až v případě potřeby na kartu kterou utrácím, klidně po několika tisících týdně. Je to zvyk, který jsem odkoukal v USA a už se mě pár let drží – místní se tím chránili v případě, že ztratí kartu. Také z toho důvodu jsem do systému Curve nedal kartu ze společného účtu, s klidným svědomím jsem to nedokázal, protože tam je trvale vyšší obnos o který bych nerad přišel. Pochopitelně, když přijdu o pár tisíc, tak to zamrzí, zabolí. Ale není to likvidační. Rychle problém poznám a umím rychle příslušné karty zablokovat a sjednat nápravu.

   Tedy taky jsem paranoik, ale vlastním chováním to udržuji v hranici zdravého riskování.

   1. Díky, ten princip checkings-savings nezní v tomhle ohledu špatně. Je fakt, že na mobilu se vyhýbám i internetovému bankovnictví, ale stáhl jsem si aplikaci na Air bank. Ta jde nainstalovat jen v režimu prohlížení (bez možnosti dělat platební příkazy). Ovšem přesunout si peníze ze spořícího na běžný účet lze.

    Pěkný den
    Roman

 4. Mam ji, neumi amexku, neumi stravenkovou kartu(visa prepaid not supported). Driv byla dobra na vyber penez z kreditky z bankomatu (protoze vsechny transakce uctovala jako net), ted uz je k nicemu.

  1. x: Mockrát díky za doplnění. Tím, že nepatřím mezi uživatele kreditek mě tenhle aspekt nenapadl.

 5. Mohl by mi někdo poradit, proč po aktualizaci app, mi to furt hlásí že karta Curve je dočasně nedostupná?? Takže s ní nemůžu platit? Ostatní nahrané karty jsou tam taky zachované, ale bez chyby.
  Přitom jsem nic neměnil.
  Diky za radu…

  1. Také se mi to stalo,

   pravděpodobně kartu upravují. Nevím, jestli se to náhodou netýká možnosti trvalých bonusů.
   EDIT: po aktualizaci v 15.2. by to mělo jít

 6. Zdravím. Dá se karta black nějak jednoduše downgradovat na kartu blue, pokud její benefity nevyužiju a nechci platit měsíční poplatek 10€? Děkuji. Respektive je to možné v aplikaci, nebo jen přes podporu? Je to vůbec možné, nebo budu muset účet úplně zrušit?

  1. Zdravím Vojto,

   mám pouze blue, tak do toho úplně nevidím. Osobně bych toto nastavení čekal v záložce Card – >Manage Your Subscription. Kde si lze vybrat mezi Blue a Black card. Ale osobně jsem downgrade nezkoušel.

 7. Ahoj, pokud bych si pořídil Curve, je nutnost mít i fyzickou kartu nebo je možno využívat jen aplikaci ?
  Jirka

  1. Ahoj Jirko,

   děkuji za dobrý dotaz. Omlouvám se, že tato základní věc z článku nevyzněla, v brzké době to doplním. Je nutné mít kartu, bez ní to nebude fungovat.

 8. Ahoj Lukáši, díky za odpověď, je to škoda, můj názor je, že kdyby aplikace fungovala bez karty, zvlášť, když umí apple pay, tak by to byla super bankovní aplikace.
  Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat bez fyzické karty, kdyby tohle někdo zavedl, bylo by to super. Fyzické karty budou v budoucnosti stejně jen přežitek

  Jirka

  1. Ahoj, Jirko. Tvému pohledu naprosto rozumím. Kdo ví, třeba to v budoucnu zavedou a propojí přímo s NFC či dalšími technologiemi. V současnosti nelze projít celou registrací bez zaslání karty.

   S tou budoucností / ne-budoucností karet popravdě sám nevím. Na jednu stranu chápu tendenci platit telefonem, kryptem a dalšími způsoby. V případě Apple pay s touch ID to dává dokonalý smysl i z hlediska bezpečnosti. Na druhou stranu, při vybité baterii a mimo dosah technologií pro mě bude hotovost/fyzická karta pořád důležitá. Uvidíme, co budoucnost přinese.

 9. Možná trochu fantazíruji ale v případě “hrozby” vybití mobilu si myslím, že by mohlo jít nastavit aby pokud by docházela energie v mobilu tak aby zůstalo cca 10% právě na platby mobilem. Podobný systém je třeba na Apple watch, když dochází ke kritickému poklesu tak se automaticky přepnou do nouzového režimu.
  Na druhou stranu by bylo v zájmu každého uživatele s tím počítat.
  Stálo by to možná za zkoušku se nad tím zamyslet.

  Jirka

  1. Třeba ano, ale já jsem asi trochu stará škola. Nemyslím si, že technologie je vždy nejefektivnější a nejlepší řešení pro každou situaci.
   Zrcadlo bylo vynalezeno už někdy v době bronzové a ještě pořád se používá do zpětných zrcátek každého auta současnosti. Můžeme sice použít hromadu zpětných kamer, ale není to úplně ono…

 10. Ahoj Lukáši,
  vážně seriózní recenze – díky za ni!!
  Kartu Curve jsem si pořídil (čekám na doručení karty), ale není mi úplně jasné, jak probíhá konverze.
  Do Curve jsem si nahrál kreditní kartu “X”(v české měně samozřejmě). Řekněme, že pojedu do Chorvatska a budu chtít zaplatit v obchodě. V aplikaci tedy vyberu kartu X a:
  – normálně zaplatím Curve kartou? To tedy znamená, že konverze proběhne dle “tajného” kursovního lístku Curve? Nebo:
  – nejdříve musím v nastavení změnit měnu karty X na kuny a potom teprve zaplatit?

  Ještě mě překvapuje, že odemknu telefon (otiskem) a do appky už se dostanu bez hesla i otisku (stejně jako Google pay). Je to správně nebo jen neumím nastavit.
  Díky za radu i recenzi.
  Pavel

  1. Hezký den Pavle,
   já děkuji za fajn komentář, jsem moc rád, že se recenze líbila.

   – Když zaplatíš Curve kartou v Chorvatsku a budeš mít u karty uvedeno CZK, konverze proběhne na straně Curve.
   – Když změníš měnu v Curve z CZK na kuny, Curve si strhne z karty “X” v kunách a konverze pak proběhne až na straně kreditní karty “X”, nikoliv u Curve.

   S tím kurzem je to trochu vada na kráse a transparentnosti celého systému, ale bohužel je to zatím tak, nelze jej transparentně v reálném čase (tj. před samotnou platbou) dohledat. Ale co jsem zkoušel, tak nevychází vůbec špatně, jen člověk nemá reálnou možnost porovnat jej s dalšími alternativami a rozhodnout se, co je aktuálně lepší.

   Hmm na iphonu to po mě chce normálně touch ID, zkus “hamburger menu” vlevo nahoře, pak zelené ozubené kolečko “settings”, mělo by to tam jít zapnout.
   Měj se fajn, Lukáš

 11. Hmm, když tedy v Curve změním kartu X na kuny a zaplatím, pak je to totéž, jako bych platil přímo kartou X. V obou případech proběhne konverze v kurzu poskytovatele karty X. To dává smysl – sakra, sám bych na to nepřišel.
  Díky! Pavel

 12. Také díky za výbornou recenzi. Už je to třetí recenze co jsem na CURVE kartu četl. V každé bylo něco “nového”. Co mám zjištěno, lze třeba bezplatně vybírat z bankomatů z kreditky, páč se to propisuje jako internetová platba. Je však mít na zřeteli měsíční limit 200 liber.
  Do zahraničí nejzedím, takže kurzy neřeším. 🙂
  Chci také vyzkoušet platbu pomcí CURVE-AIR BANK, zda se propíše caschback u Alberta 5% (nastaveno přes appku v sekci odměny). Ale bonus platí do konce března, tak snad do té doby karta přijde.
  Já si CURVE pořizuji hlavně proto, abych nemusel sebou vláčet 5 PK, ale hlavně chci zkusit jak se bude transakce chovat, pokud zaplatím CURVE při nastavení “jiné” kreditky. Už se mi totiž stalo, že mě nestačil limit na HELLO a než přišla splátka, byl jsem na své kreditce téměř na nule. Tak tam mám nahranou ještě “jinou”, kterou nepoužívám, mám ji pouze jako zálohu.
  A co vím od kamaráda, tak poplatky za výběr z banomatu má jenom “zlodějská ČS”. Jinak UniCredit, FIO, Air bank i KB bankomatvy jsou pro výběr z CURVE v pohodě. Jen primárna něbízejí angličtinu. Také pozor na platby u obchodníka – pokud je platba nad 500,- Kč objeví se tam částka v librách s nevýhodným kruzem (opět to mám od kamaráda). Stačí na terminále potvrit “červené” tlačítko – kde je platba v CZ korunách, a pak už jen zadat PIN a vše je v pohodě. Teda tohe má vyzkoušeno v BILLE, pokud je to i jinde, ještě nevím. Budu zkoušet a uvidíme. Primárně tam mám nastavenou kreditku od HELLO bank. Tam se platby u obchodníka propisují jako internetové platby, ale Cashback 1% v pohodě funguje. Byl bych ale rád, pokud by CURVE podrovala platby NFC a Cashback byl byl i u modré karty trvale. V Lidlu totiž nakupuji nejčastěji.
  Co se týká vybité baterie – nosím sebou power bank s kablíkem – myslím si, že je to rozumné řešení. Do budoucna bude stějne všude nabíjení a různé rychlonabíjení mobilů, protože si bez mobilu za chvíli ani “neprdnem”. Bohužel – pokrko nezastavíš a kdo ví co nás čeká za 5 let. Budeme mít třeba už jen čip v hlavě. 😀

  1. Zdravím Martine.

   Dobrý nápad, já to třeba nezkoušel jestli se cashbacky propisují přes Curve do Airbank. Píšu si to na dlouhý seznam toho, co je třeba vyzkoušet :-). Jinak rozumím, každý má pro kartu trochu jiné využití. Mě trochu mrzí, že nemají transparentní kurzy, což pro mé účely využití karty hodně limituje.

   Kromě ČS bude mít poplatky zřejmě ještě Moneta. Zkoušel jsem to v tomto článku: https://hoopoo.cz/revolut-vyber-z-bankomatu/
   Ono je jedno, jestli používáš Revolut, Curve nebo TransferWise.. všechny karty jsou brány jako britské a občas se u nich lze setkat s různými nevýhodnými konverzemi – ať už v obchodě něbo při výběru.

   Jinak děkuji za fajn komentář, se spoustou praktických zkušeností :). Ať se daří… jo a čipu v hlavě bych se rád vyhnul.

 13. Mne tedy karta Curve nadchla. Tak často se zase karty pro placení nemění, aby s tím bylo tolik úřadování přes mobil. Vždy se platí z té poslední použité a když se spletu, mohu využít vrácení v čase. Ale kromě toho má pro mě 5 obrovských plusů – právě v tom, jak umí ty ostatní karty suplovat:
  1) Zapomenu PIN k nějaké kartě, ale přes Curve s ní mohu platit (to se mi právě stalo).
  2) Mohu vybírat z libovolných bankomatů, a to i z kreditky, protože výběr se tváří jako platba. (tedy kromě ATM Spořitelny a Monety)
  3) Tím pádem nejsem omezená limitem pro výběr u Revolutu.
  4) V případě ztráty některé karty si mohu vytvořit virtuální a pomocí Curve s ní platit. To kromě Revolut umí už i některé karty českých bank. (U Revolutu to umí i ta základní, není potřea Business)
  5) Výhodný kurz mohu využívat nejen u Revolutu nebo TW, ale u jakékoli karty. (Ten rozdíl v kurzech je myslím 70 haléřů, ne 7, aspoň u Air Bank a Air Bank přes CRv to tak je.)
  6) Díky notifikacím o proběhlé platbě bych okamžitě viděla, kdyby kartu Curve někdo zneužil. Ale v zahraničí nebo na nepřehledných akcích ji mám zamčenou.

 14. A vlastně výhodou je i to, že když kartu ztratím, v mobilu si z ní prostě karty odeberu. A pokud ztratím i mobil, půjčím si ho od někoho, nainstaluji, přihlásím se a vymažu nahrané karty.

  1. Díky za podnětný komentář Reno.
   Je možné že recenze z mé strany vyzněla přehnaně pesimisticky a měl jsem od karty trochu jiná očekávání.
   Recenzi ještě plánuji upravovat, protože jsem do ní nezahrnul spoustu aspektů a faktem je, že se jedná o dobrou kartu s fajn benefity. Tím, že používám služby Revolut, TransferWise a CurrencyFair už se možná nedovedu vcítit do uživatele, který žádnou kartu nemá.

   1), 2), 4), 6), 7) – ano, souhlasím tohle je super. Do budoucna některé z bodů určitě zahrnu do aktualizované recenze.
   3) – tady si dovolím trochu nesouhlasit, sice nejste omezena limitem Revolutu, ale i Curve má své limity pro výběr. Z hlediska poplatků zaplatíte jiné společnosti.
   5) – co jsem zkoušel, tak Curve má kurz opravdu skvělý, mezibankovní. Problém je ten, že to není stejný mezibankovní kurz jako u Revolut a ve stejném čase obě služby vychází jinak (u mě to bylo o těch 7 haléřů). Čili osobně vnímám jako značnou vadu na kráse Curve to, že prostě předem nevím, kolik zaplatím (i když můžu se 100% jistotou říci, že to bude výhodnější než v bance, jen nevím o kolik). Přitom by stačilo uvést aktuální kurz ze kterého berou a byl bych naprosto spokojený. U ostatních služeb předem vím kolik zaplatím a pokud Curve šetří peníze (což šetří a výrazně), nevidím důvod proč by se s tím nemohli pochlubit.

 15. Ano, Lukáši,
  ad 3) jsem to nenapsala jasně – tím, že nebudu omezená limitem Revolutu znamená, že mohu vybrat z ATM více než za 4500 Kč měsíčně, protože k tomu mohu přidat limit CRV. Není to samozřejmě na milionové částky, ale při delším pobytu v zahraničí se to šikne
  ad 5) opět se týká delšího pobytu, když už člověk vyčerpá limit Revolutu + TW, což i tak bude lepší než přes platební kartu banky.

  A pokud jde o těch 7 haléřů, tak porovnám-li kurz Airbanky 29,194 a Airbanky placené přes CRV 28,55, tak mi to vychází na rozdíl 0,644Kč, což jsem sice odhadla nesprávně na 70 haléřů, ale pořád to není těch 7 haléřů 🙂 Ale možná jste porovnával něco jiného. Každopádně když porovnávám Revolut a banku, vždycky je tam rozdíl kolem těch 70 hal na 1 €, což při vyšší částce je docela dost. Např. při milionu Kč už to dělá zhruba 28000. 🙂

  1. 3,5) Ach už rozumím ;).

   Těch 7 haléřů bylo myšleno jako rozdíl, který jsem zaznamenal ve výhodnosti mezi kurzy Revolut a Curve. Obě aplikace nabízí mezibankovní kurzy, ale nejsou úplně identické v čase. Při porovnání s bankou je tam mnohem větší rozdíl a vychází to už krásně. Jak píšete okolo 70 hal u Airbanky, jinde asi ještě lépe.

   Každopádně díky za postřehy, recenzi jsem už trochu poupravil. Místy asi opravdu byla zbytečně negativní.

 16. Ahoj,
  v diskuzi u jiného článku jsem narazil na níže uvedené komentáře. To by mohla být vada na kráse, protože v přenosném terminálu v restauraci asi potvrzuje konverzi číšník. Už jsi se tím setkal (že v restauraci proběhla konverze z liber na Kč)? Nebo se konverze potvrzuje až při zadávání PINu?
  Díky. Pavel

  ———————-
  Curve je super, ale bohužel se mi prodražilo užívání v ČR, hlavně v restauracích. Jedná se o zahraniční kartu, a tak obsluha mnohdy zvolí přepočet měny z GBP, což u platby za 700 Kč zaplatím někdy i 750…:/ přitom peníze jdou z ČS …….jinak super…
  ———————–
  Stačí obsluze říct, aby používali bez převodu 🙂
  ———————–
  Já na Curve kartu teprv čekám, ale tohle se mi nějak nezdá s tou kenverzí. Když mám v Curve přidanou kartu vedenou v CZK, a účet mi na terminálu dají v CZK tak tam není žádná konverze ne? Nevidim důvod proč by mě v restauraci dávali účet v GBP.
  ———————–

  1. Ahoj Pavle,

   setkal jsem se s tím jen částečně. Curve a jiné GBP karty využívám výhradně v zahraničí. U nás nevidím důvod, proč platit jinou, než českou kartou. (Když pominu, že někdo sbírá bonusy na Curve).

   Ty nevýhodné konverze ti budou bankomaty/obchodníci nabízet všude. Zkrátka si myslí, že karta je britská. Na druhou stranu musím říct, že karty Revolut, TransferWise a Curve využívám v různých obměnách intenzivně téměř 2 roky a snad se mi ještě nestalo, že by za mě obsluha zvolila měnu, resp. způsob konverze. Tu jsem si zvolil vždy já, jako zákazník. Na začátku jsem občas udělal blbost (nepozorností jsem se přemáčkl), ale byla to výhradně moje vina.

   Myslím, že stát se to může úplně v pohodě i v ČR. Sice jsem tu mockrát britskou kartou neplatil, ale u výběru z bankomatu to DCC nabízelo. Upřímně si teď nevybavuji jestli je to před nebo po zadávání PINU, spíš po.

 17. Ahoj,
  kartu pouzivam uz skoro 3 mesice a nemuzu si na ni stezovat. Jedine cim si nejsem jisty je, jak s ni platit na internetu? Jake bych mel zadat pri platbe trojmistne cislo, ktere je na zadni strane originalni karty? Primo na Curve karte vzadu to cislo neni.
  A jake datum expirace – to co je na Curve karte, nebo to co je na zvolene originalni karte?

  Dik za radu,
  Viktor

  1. Ahoj Viktore,

   Curve má všechny údaje vzadu, protože blogeři a youtubeři si kartu často fotí. Trojmístné číslo by mělo být v šedém políčku u Authorised signature. Platí expirace, která je uvedena na Curve kartě. Je třeba si uvědomit, že Curve funguje jako prostředník a v momentě, kdy vyprší, tak prostě přes něj nebude fungovat přístup k nahraným kartám i když jsou aktuální.

   Jsem rád, že se Ti karta líbí, klidně sem občas napiš své dojmy, budu rád.
   Lukáš

   1. Díky za rychlou odpověď. Nechtělo se mi věřit, ale naštěstí máš pravdu: to číslo tam fakt je, ale je ve světle šedé barvě a já jsem přes to ještě hodil podpis, takže to teď jde přečíst jen pod správným úhlem světla 🙂
    Jinak během 3 měsíců jen 2 problémy: 1. jednou vyčerpaný limit na kartě a protože jsem byl mimo dosah dát, tak curve nefungovalo. Naštěstí ještě jednu jinou kartu s sebou nosím. 2. Výběr hotovosti ve Vídni byl zpoplatněn za 1.95 euro.

    1. Rádo se stalo ;).

     Oba problémy jsou poměrně běžnou záležitostí. Není radno s sebou nosit jen jednu kartu. Ale tak to je na cestování do zahraničí poměrně běžná poučka – bankomat ti ji sežere a jsi v háji.

     Druhé.. bohužel je to cizí karta. Občasným poplatkům (bankám) za výběr z bankomatu se nevyhneš. Já jednou platil s TransferWiskou asi 7,5 euro..

     1. Ahoj, tak procházím s dalšími poznatky tentokrát z Polska. Výběr z bankomatu banky v pohodě za kurz cca 6kc za zloty. Při platbě kartou pak byl kurz cca o 2 % horší – 6.12 koruny za zloty. Pozor ale na bankomaty euro – ty si berou poplatek 17 zlotych za transakci a jsou skoro všude.

     2. Díky Viktore za sdílenou zkušenost. Zvlášť s těmi bankomaty se to hodí.

      Jen mi nějak nesedí, že by byl bankomat z nějakého důvodu horší, než platba.. obě možnosti jsou rovnocenné, pokud nezvolíš platbu/výběr v jiné měně nebo nenecháš konverzi udělat banku. Rozdíl mohl být patrně způsoben pohybem kurzu v čase.

     3. Ahoj,bankomat byl právě výhodnější, než platba kartou. A to v příběhu několika dnů – vybíral jsem 3x z bankovního a 1x z toho euro bankomatu. Ten samý den platba kartou výška vždy hůře, ale pořád lépe, než přes běžnou kartu 😉

     4. Aha, zajímavé. Jen si asi neumím vysvětlit čím to je :-).

  1. Wurk: Mockrát děkuji za doplnění, přiznám se, že mi to uteklo. Píši si a při nejbližší příležitosti do doplním do článku.

 18. Dobrý den,

  mám aktuální problém. Setkal jste se někdo z Vás s tím, že při získání fyzické karty (dnes) a po zadání čtyř místního kódu na zadní straně Carve karty, aby došlo k aktivaci karty Vám kód není přijat a objeví se informace “To activate, verify a card that´s yours & issued in Europe”.

  Děkuji za případné rady.

  1. Pěkný den Jakube,

   přiznám se, že si už úplně aktivaci nevybavuji, protože to nějaký ten rok je. Ale nezadává se tam náhodou kód třímístný, který je vedle podpisu karty? Je také možné, že to změnili a já to už z pozice majitele karty nezjistím. V každém případě bych se zkusil obrátit na podporu, měli by problém vyřešit ruční aktivací.

   Lukáš

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *